Pianist George van Renesse halve eeuw op podium 1ansen met race Jones Cadeau vooronder de boom wordt populair dagpuzzel INA: JNST/ CONSUMENTENINFORMATIE CcidócSoiMtMtt VRIJDAG 13 DECEMBER I98S PAGINA 15. Grace Jones: „gezellig". werk- fspie-^ aarin echte Vooi r-fe ,'dS l i: Ch i vond Vlie- AND VOORT Het gebeurt niet elke dag dat je met zan- es Grace Jones danst. Nou ja, danst... Ze stond zich ook de dansvloer heupwiegend uit te leven op haar eigen Slave To The Rhythm", lonkte een paar maal in mijn rich- om vervolgens met haar vrij sensuele stem iets te zeg- dat door het volume van de muziek absoluut niet was te ■.taan. Pas toen mijn oor richting Grace Jones' mond hg, ving ik iets op van „gezellig". op Jamaica geboren, maar in New York opgegroeide mgeres van wie niet zo heel lang geleden de elpee „Slave 3 The Rhythm" verscheen was even in Nederland. Dat as voor haar nieuwe platenmaatschappij EMI aanleiding n klein feestje te bouwen in de exclusieve Zandvoortse Qscotheek Cecils. fotomodel liet gisteravond heel lang op zich wachten. Ven zag het er naar uit dat de belangrijkste vertegen woor- igster van de decadente, maar elegante dansmuziek hele- 1 niet zou komen opdagen. De transatlantische vlucht Grace niet in de.koude kleren gaan zitten. Ze voelde ziek en moe. Bovendien had de zangeres al een aantal an dit soort feestjes moeten afwerken. Toch verscheen ze gen half twee 's nachts in de discotheek. Omringd door ?n kordon lijfwachten, maakte ze gebruik van alle etiquet- die supersterren behoren na te leven. Ze dronk champag- e, verwijderde zich een aantal malen uit de danszaal en po kerde even quasi gewillig voor de fotografen die vele uren o haar hadden gewacht. Grace: „Ik wil niet dat jullie die itsers gebruiken. Kan het niet zonder? Het doet zo'n pijn in mijn ogen". Waarna haar donkere zonnebril voor wat ischerming zorgde. ij Grace Jones in de buurt komen, was een bijna ondoenlij- zaak. Wie de in een donkerbruine (blote) jurk met hoofd- oek geklede zangeres op vijftien passen naderde, werd met rakke hand teruggewezen. Jones in Nederland. In Veronica's „Countdown" zien morgen meer van. Een heel leuk gesprek met presen- itor Adam Curry als het kleine neefje dat heel braaf naar jn wijze tante Grace luistert. Ze kwam drie uur te laat op afspraak en als je haar vraagt hoe dat toch kon, zal ze de tomerij de schuld geven. Maar ja, dan had ze maar niet de erkeerde rokken moeten laten stomen. De auto met chauf- nodig om nog snel even het juiste gwaad op te halen, dan ook niet nodig geweest, te Franse wagen, die dankzij het sponsorcontract voor haar laar stond op Schiphol, heeft het slechts uitgehouden van vliegveld naar haar hotel in Amsterdam. Hoewel Grace len schreeuwende advertentie voor deze snelle Franse 'agen laat weten dat ze perfectie eist, voldeed de auto niet an haar eisen. Ze had achterin te weinig beenruimte en dus 'erd de vierwieler die ze zo aanprijst, ingeruild voor een 'agen van een befaamd Duits merk. Erg lang in Nederland lijft Grace overigens niet. Als maandag de opnamen van De Showbizzquiz" achter de rug zijn, heeft ze weer even enoeg van van ons land en wij misschien wel van Grace. HANS PIET oetting Marie- ntoinette ior Brits Museum WDEN Het Brits Mu- n in Londen heeft giste- bekend gemaakt dat het gouden ketting heeft ge- 'egen die van de hals van de Franse koningin Mane- -Antoinette zou zijn gerukt toen zij, in 1793, op weg was naar de guillotine. De ketting was een huwelijksgeschenk van Marie-Antoinettes echt genoot, koning Lodewijk de Zestiende en de legende is er aan verbonden dat hij goede 'nsen goed en slechte men- i kwaad doet. Jazz-musici spelen voor Afrika LOS ANGELES Na tientallen popmusici zullen in februari ook de Amerikaanse jazz-giganten hun par tijtje blazen om geld in te zamelen voor de hongerslachtoffers in Afri ka. Het Jazz Aid-concert zal op 13 februari worden gehouden in de Fo rum van Inglewood bij Los Angeles. De organisatoren hopen een bedrag van 665.000 dollar bij elkaar te krij gen. Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Spyro Gyro en het Wynton Mars'alis Quintet hebben zich al bereid ver klaard gratis op te treden. De Man hattan Transfer zal vanuit Japan, per satelliet een bijdrage leveren. Met andere bekende artiesten wordt nog gepraat. Prijs Monumentenzorg voor oude kerkorgels SLOCHTEREN De Prijs voor de Monumentenzorg 1985 - honderdduizend gulden - zal besteed worden aan de res tauratie van enkele oude Groninger kerkorgels. Dit heeft de ontvanger van de prijs H.G. de Olde, voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, gisteren bekend ge maakt. Hij deed dat bij de officiële uitreiking van de prijs in de Fraeylemaborg in Slochteren. De Stichting heeft sub sidieverzoeken ingediend tot een bedrag van een miljoen gulden voor de restauratie van in totaal twaalf oude ker korgels in onder meer de Groninger dorpen Niehove, Garnwerd en Westeremden. De verwachting is niet dat het volle bedrag aan subsidie wordt binnengehaald. De Prijs voor de monumentenzorg vindt De Olde dan ook een wel kome aanvulling. De Stichting Oude Groninger Kerken bestaat sinds 1969 en heeft momenteel 37 kerken, drie kerkhoven, twee kerktorens en één pastorie in haar bezit. De stichting telt 6.000 donateurs. Topprijs voor incunabel AMSTERDAM Tijdens de halfjaarlijkse Judaica veiling van het veilinghuis Christie's in Amsterdam heeft een zeld zaam Hebreeuwse incunabel uit 1490 een bedrag van ruim 220.000 gulden opgebracht. Een incunabel is een van de oudste voortbrengsels van de boekdrukkunst. Het gaat hier om een standaardwerk voor de beoefenaar van het Joodse recht, de halachah. Van de 260 kavels die te koop werden aangeboden, bestond een be langrijk deel uit een uitgebrei de collectie vroege Hebreeuw se drukken. Meer dan een halve eeuw neemt de pianist George van Renesse al deel aan het concertleven in ons land. Als solist trad hij op met practisch alle grote orkesten in ons land, ook met het Concertgebouworkest, toen nog onder leiding van Willem Mengelberg, met wie hij een grote tournee maakte door Italië, en later met Haitink en Kondrasjin. Buiten onze grenzen verwierf hij zich faam met zijn uitvoeringen in Londen, Berlijn en Wenen. Hij gaf blijk van een veelzijdige belangstelling, getuige het brede terrein waarop hij zich heeft bewogen. Hij maakte deel uit van Kamerm uziekensem bles; maar ook als begeleider van grote zangers als Herman Schey, Pierre Bernac, en van de sopraan Lois Marshall, met wie hij vele concertreizen heeft gemaakt, getuigde hij van zijn betrokkenheid met de liedkunst. Van Renesse geeft zondag om 11.30 uur een recital in de foyer van de Stadsgehoorzaal in Leiden en op Eerste Kerstdag om 14.00 uur in Diligentia Den Haag. BUSSUM „Een mijlpaal in mijn leven? Zo zou je het wel kunnen noemen, ja. Als je op een bepaald moment de balans op maakt en de zaken op een rijtje zet, kun je je wel eens verwonderen dat het zo veel is geweest. Zo ver gaat het althans mij." In de stationsrestauratie van Bussum spreekt pianist George van Renesse over zijn leven, zijn herinneringen en zijn er varingen. Meer dan een halve eeuw heeft hij aan het muziekleven deelgenomen, en dat doet hij trouwens nog. Hij spreekt zacht, zoals iemand die peinzend in het verleden af daalt. „Mengelberg? Ja, ik trad vroe ger veel met het Concert gebouworkest onder zijn lei ding op. Ik heb zelfs met hem een onvergetelijke tournee door Italië gemaakt, met de „Philharmonie van Rome". Het is al heel lang geleden. Ei genlijk ligt het Concert gebouworkest van nu met Hai tink en Kondrasjin mij nader. Ik heb met beiden gewerkt. Mozart, dat prachtige Piano concert in Bes K.V. 595. Voor mij is dat onvergetelijk. Hai tink is een prima kerel, en thousiast, open en eerlijk". „Ik houd van Mozart - ook van Schubert en Schumann. Dit trekt mij het meeste - de intimiteit van deze muziek. Daarom heb ik zo graag bege leid. Liedkunst is ook een deel van mijn leven geworden. Mensen als Herman Schey, Pierre Bernac, en die Canade se prachtige sopraan Lois Marshall - ook met hen heb ik tournees gemaakt. „Winterrei- se" van Schubert en de „Dich- terliebe van Schumann - dat is zó dramatisch". Het lijkt of George van Renes se zijn herinneringen weer op nieuw beleeft - ze komen in fragmenten naar boven. Maar hij heeft ook andere muziek George van Renesse: „Het werk van componisten is mij heilig". gespeeld, Tsjaikowski's beide ze met plezier gespeeld. Ver- Pianoconcerten, en ook die geet niet dat in die tijd - i Liszt, bepaald geen intie me muziek. Hij veert op. „Je wilt zeggen dat ze nogal bombastisch overkomen? Dat is niet helemaal juist. Tsjai- kowski bijvoorbeeld wordt zwaar onderschat. Denk eens aan zijn laatste twee sympho- nieën - zo aangrijpend. Som mige delen van zijn pianocon certen hebben dat ook, ik heb spreek over een aantal jaren geleden, men dit soort muziek graag hoorde. Ik houd bijvoor beeld ook heel veel van Wag ner. Ik ben met zijn opera's opgegroeid. Ik was zelfs nog maar een kind toen ik ze leer de kennen - ik speelde de pia no-uittreksels altijd". Er is in de loop van de tijden een heel andere ontwikkeling gekomen. Wagner is nog steeds een omstreden figuur tussen heftige pro's en con tra's. George van Renesse weet dit, maar staat niet meer zo vóóraan op de barricade. Zijn speeltrant is trouwens nooit heftig geweest, en neigt meer naar het verstilde, hetgeen zich in deze fase van zijn leven meer heeft verdiept. Hoe denkt hij nu over de jong ste generatie van uitvoerende kunstenaars? Want ook op dit gebied is veel veranderd. Hij aarzelt even met zijn ant woord. Dan heel bedachtzaam: „De technische ontwikkeling vooral is zo hoog opgevoerd. Soms heb je het gevoel dat het een competitie-race is, hetgeen ten koste gaat van achtergrond en diepte. Maar in zeker op zicht heb ik er toch ook be wondering voor - het is vaak wel knap. Om nog even op mijn recitals terug te komen - ik improviseer graag. Dit doe ik vrijwel altijd na de pauze op door de luisteraars aangegeven thema's. En soms doe ik het ook wel eens, zonder dat men er iets van merkt, als ik vind dat het mooier klinkt maak ik er wel eens een tussenstem bij. Zoiets wil wel eens vanzelf 'gaan... Vind je werkelijk dat „Chanson triste" van Tsjai- kowski op de rand ligt van sa- lonmuziek? Ben ik niet met je eens. Dat zul je wel horen. Ook de „Kinderscène" van Schumann - dat zijn juweel tjes. Nee, ik respecteer alle componisten. Hun werk is mij heilig. Wat zou er van ons, armzalige pianistje en violistjes moeten worden, als zij er niet waren. Hun werk blijft be staan, ook al ligt het in de kast. Maar zodra wij gespeeld Hebben is alles vervlogen. En misschien, heel misschien blijft er dan nog een herinne ring van iets dat de luisteraars heeft geraakt". BEP RIJNDERS Overleg over reclamecampagne Gemeentemuseum DEN HAAG Musea uit Am sterdam, Arnhem, Rotterdam en Utrecht zijn gisteren bij de Reclame Code Commissie met het Haagse Gemeentemuseum overeengekomen dat ze tot half januari de tijd nemen om te overleggen over de reclame campagne „Design (z)onder dak", van het Gemeentemu seum. De vier musea dienden op 18 november een klacht te gen het Haagse museum in omdat dit museum in de cam pagne zou suggereren het eni ge design-museum te zijn. De andere musea hebben welis waar waardering voor de in spanningen van het Haagse Gemeentemuseum, maar zij zeggen dat Den Haag niet de enige is die zich voor het de sign (ontwerp) van de twintig ste eeuw inzet. en van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1. Europeaan; 2. veilige ligplaats voor schepen; 3. uitgerekte lus In een brei werk; 4. vat of I" OPLOSSING Woningbureau aangeklaagd wegens discriminatie ROTTERDAM De Rotter- damse politie stelt een onder zoek in naar discriminatie bij het woningbureau Mom in Schiedam. De Rotterdamse Anti-Discriminatie Actie-Raad (Radar) heeft onlangs een klacht tegen Mom ingediend. Volgens Radar verspreidde Mom lijsten met aangeboden huurwoningen, waarop discri minerende notities staan. Zo wordt op de lijsten vermeld dat de woningen alleen ge huurd kunnen worden door Nederlanders en niet door Turken of Marokkanen. Me vrouw Mom, eigenares van het woningbureau en zelf buiten landse, zegt onmiddelijk ge stopt te zijn met het klakke loos doorgeven van verlangens van verhuurders. Volgens Ra dar komt discriminatie van huurders veel voor, maar wordt het zelden op papier vastgelegd. Sinatra viert verjaardag met steenlegging RANCHO MIRAGE Frank Sinatra heeft zijn 70ste ver jaardag gevierd met een be zoek aan de eerste-steenleg- ging van een kindertehuis. Hij hielp daarmee zijn vrouw, die de officiële handeling moest verrichten. Het tehuis is be stemd voor sexueel misbruikte kinderen. De Sinatra's hebben het merendeel van het geld voor het tehuis bij elkaar ge bracht en „the Voice" zelf do neerde 100.000 dollar. Sinatra, die 15 jaar al aankondigde te willen stoppen met optreden, zal de komende maanden en kele tientallen keren optreden in steden aan de Amerikaanse westkust. Jazz-drummer Cees See (51) overleden DEN HAAG Cees See, een van de bekendste Nederlandse jazz-drummers, is deze week op 51-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoornaar overle den. See leed aan de ziekte van Parkinson. Cees See speelde lange tijd in het trio van Pim en Ruud Jacobs. Ook maakte hij deel uit van The Millers, onder leiding van de vorig jaar overleden Ab de Molenaar. In de vijftiger en zestiger jaren trad hij samen op met Nederlandse coryfeëen als Han Bennink, John Engels, Theo Loevendie en Nedley El- stak. Ook ging hij regelmatig op toernee met Amerikaanse grootheden als Teddy Wilson, Cannonball Adderley, Dexter Gordon en Art Farmer. In Duitsland werkte hij samen met onder meer Klaus Doldin- ger, Albert Mangelsdorff en Manfred Schoof. EG veroordeelt Indonesië niet STRAATSBURG De christendemocraten hebben gisteren in het Europees Parlement in Straatsburg verhinderd dat een resolutie van onder anderen Van den Heuvel (PvdA) en Van der Lek (Groenen) werd aangenomen, waarin de Indo nesische bezetting van Oost-Timor wordt veroordeeld. De Nederlandse socialisten wilden een veroordeling omdat het tien jaar geleden is dat Indonesië het Portugese Oost-Timor binnenviel en het land bezette. Volgens mevrouw Van den Heuvel zijn door het optreden van het Indonesische leger in middels ongeveer 200.000 Timorezén om het leven gekomen. MaSr net is bekend geworden dat Sint Nicolaas liefst vijf tot tien procent meer heeft ge kocht dan vorig jaar, of de kerstman staat alweer te po pelen voor de deuren van wa renhuizen en detaillisten. Ook kerst doet het tegenwoordig goed en de plek onder de boom wordt steeds meer ont dekt als geschikte plaats voor het deponeren van cadeautjes. Een grootscheepse verschui ving in het koopgedrag is daaruit nog niet gevolgd, maar dat de kerstman een vaste plek heeft veroverd op de cadeaumarkt is wel zeker. Veel werknemers hebben be tere perspectieven voor hun inkomen dan vorig jaar, re den voor de handel om grote verwachtingen te hebben voor de komende feestweken. Vooral de wat duurdere arti kelen zullen in trek zijn. Ver koopdirecteur J. Kessels van de Bijenkorf zegt: „Wij rich ten ons voornamelijk op ge zinnen zonder kinderen. Op volwassen tweeverdieners, die geen kinderen hebben om met Sinterklaas te verrassen". Als gevolg van de eigen on derzoeken naar de koophou ding van het Nederlandse pu bliek zijn in De Bijenkorf veel accentverschuivingen aange bracht. Zo is volgens Kessels al in november een begin ge maakt met het aanpassen van het gehele winkelinterieur aan de kerstsfeer. „Vooral de mode-afdelingen hebben dat gemerkt. We hebben meer de nadruk gelegd op party-kle- ding. Ook is er meer aandacht besteed aan het tafelgebeuren. Onder invloed van de markt onderzoeken hebben we ook weer een kerstversie van het blad „Bij" uitgebracht", aldus Kessels. Omhoog Kerst 1984 stuwde ook in de kleinere winkels de verkoop van huishoudelijke produkten omhoog, volgens het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) zelfs met tien tot vijftien procent. Woordvoerder mr. J. A. Lam: „Kerst is in Nederland niet alleen meer veel eten en drin ken, maar zeker ook dingen cadeau geven. In tegenstelling tot de Sint-tijd gaat het hierbij niet om die massa goedkope presentjes voor de kinderen, maar vooral om één luxe ca deau dat de .volwassenen el kaar geven". De verkoopcijfers in de laatste dagen voor kerst '84 waren voor de warenhuizen en de detailhandel ronduit over rompelend geweest. Volgens een woordvoerder van de honderd winkels tellende ke ten Blokker was de omzet van de dag voor kerstmis zelfs ho ger dan die van de record omzet van een top-zaterdag. Algemeen-directeur J. Blok ker: „Dit jaar deed vooral het speelgoed het geweldig in de Sinttijd en bleven de huishou delijke artikelen wat achter. Ik geloof dat de consument de adem wat dat betreft heeft in gehouden en reserveert voor de kerstaankopen". Zijn win kels zijn dezer dagen vooral ingericht met cadeaus van rond de honderd gulden. Avondkleding Kerst onder de Kerstboom be tekent vooral het geven van cosmetica, goud en zilver, dure huishoudelijke appara ten en zelfs serviezen. Ook de avondkleding voor dames doet het nu erg goed, zo blijkt uit de gegevens van de Bijen korf en andere warenhuizen. V D-verkoopdirecteur Weijers erkent dat de kerst tijd de laatste jaren een extra verkoop te zien geeft. „Maar echt harde cijfers over een veranderend koopgedrag van de consument heb ik nog niet gezien, laat staan dat de kerst man Sint Nicolaas aan het verdringen is. Maar dat de kerstperiode voor onze verko pen staat als een huis is wel duidelijk", aldus Weijers. Corné van Halen van de Con sumentenbond gelooft dat de invloed van de gang van za ken in de ons omringende landen zich op dit moment in Nederland doet gelden. „De Engelsen, Belgen en Duitsers doen weinig aan Sint Nicolaas en juist heel veel aan de kerst. Met het teruglopende kinder tal in ons land probeert ook de Nederlandse consument voorzichtig een soort overstap naar de kerst als belangrijkste periode om presentjes te ko pen", aldus Van Halen. ARJEN VAN DER SAR Uw kind moet maar gek op Muppets zijn... Open haard vuiler dan houtkachel Onderzoek in 24 woningen in Wageningen heeft aangetoond dat het stoken van een open haard meer luchtverontreiniging in huis veroorzaakt dan een houtkachel. De fijne stofdeeltjes die in de lucht komen, kunnen schadelijk zijn voor de gezond heid, maar in de metingen is niet aangetoond in hoeverre. De uitslag wordt door de onderzoekers van de Landbouwhoge school in Wageningen opmerkelijk genoemd, omdat de houtka chel veelal gezien wordt als grote verontreinigingsbron. Nader onderzoek moet aantonen of het van open haarden afkomstige stof mogelijk kankerverwekkend is. Tijdens metingen in de 24 woonkamers werd met houtkachels meer dan twee keer zo lang gestookt als met open haarden. De onderzoekers van twee vakgroepen van de Landbouwhoge school lieten opgevangen stofdeeltjes inwerken op een speciale bacterie-stam en maten hoezeer deze het erfelijk materiaal in de bacteriën veranderd hadden. De uitslag toonde aan, dat het inademen van lucht in huiskamers met een open haard gelijk staat aan het inademen van lucht in een kamer waar iemand af en toe een sigaret opsteekt. Rolbandmaat met digitale weergave Voor de hobbiënde man en vrouw is er een rolbandmaat op de markt verschenen die gebruik maakt van een optisch systeem, waardoor de gemeten lengte digitaal wordt weergegeven. De meetlat, de Gedore Eston, is vijf meter lang en precies in zijn weergave tot op 0,5 mm. Leesfouten zijn door deze preciese uit lezing bijna uitgesloten. De meetlat doet het werkje razend snel. De Gedore DC 5000 heeft bovendien het vermogen om 8 maten in zijn geheugen op te slaan, en oppervlakte en inhoud te berekenen. Het is een professioneel instrument dat bij voor beeld in de gereedschapskist een plaatsje verdient. Bovendien wordt het gebruikt bij de fabricage van textiel. De bandfunc ties lopen op batterijen. Gewicht 285 gram (incl. batterijen). Afmetingen 85x83x39 mm. Prip/200,-. Imp-Technag, LeiderdCrp. Tel. 071-413341.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15