Omwegen Sterren stralen in nieuw Hotel Wassenaar ALLER LEI(DS) Leidenaar Marcel Maas als theaterzoon van Jos Brink 1< Eerlijke" kabeljauw vissers dupe van grote concurrent ir. lEIDEN OMGEVING £eidóc6ou/tfttit VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA 13 kJe MAAR HET IS NIET ALLES GOUD WA TER BLINKT en u re, nx Nii Op mijn omwegen door stad én land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piclors aat zatei 'erkoj ■e1 k ugdw 'mg. ek H „Hoe vindt u het eten, wat J denkt u van de keuken? Wat dunkt u van de opzet? U mag het nu nog zeggen; na de opening op 14 december hou den we onze oren gesloten, i Humor hoor, een beetje hu il mor". Een verfijnde pers ei lunch, met een neiging naar 1 de inmiddels welbekende 1 nieuwe Franse keuken. Trouwens, een lunch, daar 4 mag je niet de volkomenheid van een hele dag aan verbin- I den. In vroeger tiiden had- j den we het over liflafjes. Dat h is afgelopen. Het is nu de (lichtelijk uit de hand gelo pen) Franse Nouvelle Cuisi ne. Voortreffelijke bitjes en beetjes. Geslaagd in Wasse- naar, voor meer dan honderd ij procent. Geen zinnig woord op aan te merken. 1 Daar is dan de doordrijver en 1 eigenaar van hèt „brand J new" hotel Wassenaar de j Luxe. Hij heeft zijn eerste projectontwikkelende, per- soonlijke opdracht erop zit- ten: een super-onderkomen aan de Katwijkse weg waar de paardjes soms nog, heel Wassenaars, met karre tjes rijden aan de dorre j rand van een duingebied. I In een kleurige kennisma kingsbrochure heet het: „De ligging is uitzonderlijk fraai". „Fraaie bossen op loopaf stand" en de woedende zee en de kracht van een kuur oord op nog geen 5 kilometer afstand. „Eine Strecke" die Alemanse gezondheidsbid- dende bewoners van Groot- Europa een fluitje van een opgewaardeerde cent noe men. Het is allemaal fraai, fraai en nog eens fraai. Een ander prijzend woord is in het Nederlands nauwelijks voorhanden, maar op het ge bied van expressief taalge bruik zijn we nu eenmaal een lui volkje. Niettemin, het Wassenaars college van B en W om maar eens een uithoek te noemen had al jaren gele den effectief kunnen optre den om de bouw van het veelbelovende hotel op de geestgronden te bevorderen maar onder permanent af scheidnemende („Mijn tijd duurt het wel uit") burge meester Staab zat de sluike zwam der stilstand in de ex pansie. Zo zegt men althans wel eens in bepaalde politie ke en commerciële kringen. Maar met de nieuwe burger vader-voorzitter drs. Piet Hein Schoute zit de vaart er opnieuw in, zegt men ook. Even wuiven...: dag Piet Hein! Ouwe Leienaar. Geslaagde bouwplaat De fel bruinogige heer Ad (voor vrienden en magen Adje) Lagerwaard zijn blonde haardracht is „vlug" te noemen die de bouw plaat van het eenzame, ach tenswaardige, in een paar maanden hoog opgeschoten en vervolmaakte hotel heeft samengesteld; pientere en ri sico nemende man van mil joenen en stoeiend met „een voudige, logische rekensom metjes", trekt zich nu terug en laat Hotel Wassenaar de Luxe een eigen leven leiden. Hij heeft gezien dat het goed was en gaat zich weer als de havik van Hagee (beleggings maatschappij) met alle inzet werpen op nummer twee van het Hagee-programma: 220 appartementen, suites, die het Amsterdam Airport Ho tel bij Schiphol „Zuid", liever Aalsmeer Noord, moeten gaan vormen. Al een paar weken draait het nieuwe hotel bij Wassenaar met vier zwarte sterren in het blazoen en een (vijfde) open ster in onmiddellijke reserve, die ingevuld gaat worden als „nog drie kleine aanvullinkjes; dat is humor" zijn aangebracht. Zo moeten de twee telefoons bij de re ceptie nog overkapt worden; maar dat alle toiletten in het appartementen-complex ge scheiden zijn van de badka mers is al een regelrechte in dicatie voor het mogen heb ben van vijf van die heerlijke hotelmatige vijf hemellicha- Gisteren werd de business of- ficieel geopend met de aan wezigheid van een top-amb- tenaar van Economische Za ken en Vader Abraham, die verworven gelden ter be schikking van een goed doel stelde. En iedere official was geroerd en plengde, "dueti- fully", enkele tranen tot di- rectie's tevredenheid, en tast te daarna weer toe. Waarna de subliemste lekkere hapjes opgediend konden worden. Veelbelovend. Hotel Wasse naar de Luxe is nu al geheel „en vogue" Paleisrevolutie Op de valreep heeft er een kleine paleisrevolutie plaats gegrepen. In de verstrekte (op dit onderdeel alweer ver ouderde) documentatie heet het, dat het „management als hoteldirecteur heeft aange- Een doorkijk in het a la carte-restaurant La Vie en Rose waar de sterren al fonkelen... steld de heer M.C.Spaarga- ren, die met groot succes reeds verscheidene hotelpro jecten (Holiday Inn, Huis ter Duin, Atlantic hotel Kijk duin) heeft geleid". Allemaal tot uw dienst, maar Martin Spaargaren is sedert kort uit de boot gevallen; op het laat ste moment bleek dat hij, met al z'n aanstekelijk enthou siasme, niet aan bepaalde ge structureerde eisen van de Lagerwaardformule kon vol doen. Lagerwaard noemt Spaargaren nog steeds „de beste", „maar ik wil nu een maal boekingen zien. Die moeten gegarandeerd zijn. Twee weken geleden hebben we nog met elkaar een ge sprek gehad, maar we kwa men er niet uit". Wie wel bleef was Lucie van Baar van Slangenburgh, „de freule", Lucie in the sky with diamonds, eens Spaar garens actieve rechterhand en nu residerend reserva tions manager. Ik ontmoette haar weer, in de roodbruin doortimmerde, diep stemmi ge „bibliotheekbar" „Shake speare". „Helemaal Engels", zei ik. „Dat moet ook", zei Lucie, zonder enige reserve. Je kunt er consumeren en in nemen, tot op de glanzende lak van de zwarte vleugel als pièce de milieu. De bartender is „in style": keurig verzorg de snor, met donkere blazer en geruit overhemd, versierd met een fantasiedas; een combinatie die de Britten als enige mogelijkheid accepta bel achten. Boeken -alom langs de donkere wanden. Honderden. Een herensocië teit zou er verheugd mee kunnen zijn. Prachtbanden, ontspanningslectuur ook, maar eveneens veel weten schappelijks, roet „encyclo- pies" en populaire verken ningen door de culturen heen. Hier zou ik uren in vuur en vlam kunnen zoet- brengen. Ik greep daarom meteen naar een werk; uit de reeks over Nobelprijswin naars. Ha, „Winston Chur chill" zag ik daar op de geac cidenteerde rug staan. Toen ik het boek uit het rijtje had gewurmd, kreeg ik de schok van de dag: wat ik in m'n hand hield was een dummy, een tot de helft afgezaagde toestand die „boek" moest heten. Alle heerlijke bestand delen van deze „bibliotheek" zijn dummy's. Uw verwach tingen worden hier ver moord en niemand heeft er een verontschuldiging voor. Ja, het is „Amerikaans"... In een glazen kastje lagen twee „echte" boeken over Shake speare, de volledige werken ook, maar daar zat een slot op. Een deceptie. Leuk om te zien, maar nauwelijks te ver werken. Zou er geen fonds kunnen komen voor een werkelijke bibliotheek? Eventueel achter glas. Maar waarbij de boeken op ver zoek te raadplegen zijn? Ik weet het: we zijn hier in Ne derland, met z'n afwijkende opvattingen van beschaving en behoorlijk gedrag. Maar toch... Er is dan wel een ex tra handicap: de „boekplan- ken" zijn dan te smal. Voor lopig, echter, moet de „biblio theek" van hotel Wassenaar (met die vijfde open ster) het nog met de schijn stellen. Maar wat daar aan de Kat wijkse weg uit de kouwe grond is gestampt is nauwe lijks voor te stellen. Er valt nog een enkel appartement op basis van „ik koop voor een paar weken en jij blijft er een half jaar of langer" te verwerven. En daarna kun je er naar fluiten. Zo mooi is het daar, met die splinter nieuwe suites, vol beloftes, en met de nabijheid van alle ze geningen die het zilte Noord zeestrand kan bieden. Voor lopig heeft de witte duivin, de best getimede lady van alle Hollandse boogie-woog ies, de bijkans onsterfelijke en grijzende, gaandeweg le gendarische Pia Beek, ook in het nieuwe beeld van Wasse naar het heft in handen. Gitaar Het gitaarduo Juun Voorhoe ve en Erik Otte treedt zon dagmiddag op bij Stichting De Burcht aan de Burgsteeg 14. Het concert begint om vier uur. De toegang is gratis. Lak-drama Deelnemers aan de cursussen LAK-drama en LAK-literair geven zondag in het LAK- theater aan de Cleveringa- plaat$ een presentatie van hun vorderingen. De presen tatie heeft de naam „Tussen de schuifdeuren" gekregen en begint om half negen. Architecten In het architectencafé aan de Burgsteeg 14 zal de Amster damse architect Sjoerd Soe- ters maandag 16 december een lezing houden. De bijeen komst begint om half zes. 'sAvonds treedt het orkest De Volharding op. Het con cert begint om negen uur en de toegang bedraagt zeven gulden vijftig. Paardt praten dinsdag 17 de cember in het kader van de serie „De Conservatie" bij de Stichting De Burcht aan de Burgsteeg 14 over Mythe en poëzie". De bijeenkomst be gint om half negen en de toe gang bedraagt zeven gulden vijftig. Squaredans De squaredans-groep Blue- grass uit Rijnsburg treedt za terdagavond 21 december op in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Brees tra at 66. In de zaal zal een mechanische rodeostier staan, waarop ie dereen zijn krachten kan be proeven. In de filmzaal wordt de de Western 'Once upon a time in the west'De toegangsprijs is 5 gulden, le den betalen 3,50 gulden. De zaal gaat om negen uur open. Jazz Genealogie L. Gorissen uit Antwerpen houdt dinsdag 17 december een lezing over „De val van Antwerpen en de opbloei van JTTJPtf) Leiden" tijdens een bijeen komst van de afdeling Rijn land van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging. De bijeenkomst begint om acht uur in de studiezaal van het Gemeente-archief aan de Boisotkade 2a. Het kwintet van de Leidse bassist Dolf del Prado geeft zondagmiddag in het restau rant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan een concert in het kader van Jazz on Sunday. De groep begint om kwart over drie te spelen. Koffiebar Youth for Christ Leiden houdt zaterdag weer een kof fiebaravond in de Petrakerk aan de Curagaostraat 3. Een Katwijkse toneelgroep voert het stuk Het Geloofsbureau" op. De bijeenkomst begint om acht uur. De Burcht J.P. Guepin en Rudi Peerke Donders, de katholie ke nationale bond voor EHBO, afdeling Leiden start dinsdag 7 januari met een nieuwe cursus EHBO. De cursus wordt elke dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur in de St. Jozefschool aan de Op- penheimstraat 8 gegeven. Aanmelden kan via telefoon 071-144678 en 121866. Maria zv. C. P. Heemskerk en M. M. Duivenvoorden. Edwin Jeroen zv. R. H. R. Beeke en C. J. de Wolf. Bilal Willemijn Cornelia dv. j. Varkevis- ser en C. Jonker. Manon dv. J. W. van Beelen en W. Klinkenberg. LEIDEN Geboren: Rochard zv. W. J. H. van Rooijen en R. Zacharias. Dirk Marco zv. D. Bodaan en F. J. Reinders. Akelei dv. L. P. J. de Rijk en A. V. M. van Bommel. Prescillia dv. S. F. M. van Noort en A. Zand vliet. Cindy dv. P. van den Dop en R. de Vos. Robin zv. L. J. J. Brouwer en E. J. P. KLeereweer. Lara Ragel dv. R. J. H. Meissner en J. I. Scholtes. Bi- anca Cornelia Franeina dv. M. J. C. Brouwer. Sander zv. J. L. den Boer en A. E. M. Koolloos. Petrus Gerar- dus zv. P. H. A. M. van Amerongen en S. M. Hiemenz. Eleonora Johanna Hendrika Elizabeth Catharina Wil- helmina, dv. L. C. F. P. A. Hakkaart en J. E Hogenes. Angela dv. C. J. van der Ham en A. C A. Rodenburg. Gwen dv. J. H. G. Heshusius en E. van der Meij. Denise Rachelle dv. A. P Mol en M. C. M. Hoff. Cornells Markia Anna dv. L. C. van der Jagt en A. A. Verdoes. Leendert zv. L. van der Bent en C. den Hollander. Vineent Petrus Jacobus Maria zv. J. P. M van Diemen en J. E. G J. M. van Eeden. Ferry zv. J. P. Groenen dijk en E. S. M. van Soest. Vincent Gerardus Hendrikus zv. G. H. van Nuland en P. M. M. Spreeuw. Anna Jacoba zv. J. Varkevisser en A. J. Vooijs. Maria Teuntje dv. B. voor den Dag en W. van Gemert. Mariska dv. T. M. Reedijk en E. Mak. Jacobus zv. W. P. Hassall en A. de Best. Antho- nie Johannes zv. A. Nederlof en S. F. van der Haagen. Petronella Helena dv. H. L. Lammers en M. A. Captein. Nena Marit dv. C. van Egmond en A. E. M. Korff de Gidts. Gwen dv. R. Herman de Groot en J. C. van den Oever. Johannes Willem zv. J. P. J. van der Kleij en P. L. Hogewoning. Ikort geding tegen vangstverbod i-club CD» de t, 15. 'ls St4 sroto le hjKATWIJK/DEN HAAG Hoe triest het ook is voor de twintig n hl eerlijke" kabeljauwvissers die van staatssecretaris Ploeg (Visse- atschrij) een vangstverbod opgelegd hebben gekregen, de overheid digeikan er niets aan doen dat concurrenten, die zich niet aan de mspelregels hielden, de Noordzee hebben leeggevist. Dat betoogde ze landsadvocaat mr. L. Keuls gisteren voor de president van de dida Haagse rechtbank, mr. M. R. Wijnholt, in een kort geding dat er reders van de kabeljauw-vloot hadden aangespannen tegen de terertStaat der Nederlanden, ilerk: envope schippers waar het hier- om gaat, behoren tot de groep van tegaa raditionele kabeljauwvissers, die wekelijks in kleine kotters de vi »olven van de Noordzee en Noorse Zee trotseren om er een eco- Ba ïomische zeeslag te leveren met hun machtige concurrenten net name de Urker vissers die behalve op kabeljauw ook nog up schol en tong jagen. Het zijn juist deze collega's met de 'rote vissersboten die voor hun de markt verzieken, n derTegen alle afspraken in hadden de moderne vaartuigen al in ok- A. Vuober de hele nationale, door de EG toegestane hoeveelheid (contingent) kabeljauw uit de zeeën opgevist. Voor de zwakkere broeders bleef er geen visje meer over. Dezen hadden gehoopt dat zij nog tot aan het eind van het jaar op kabeljauwvangst konden gaan. Als iedereen het rustig aan had gedaan, zoals tevo ren ook was afgesproken, zou elk schip met 100 tot 150 kisten kabeljauw in de havens zijn teruggekeerd. Maar inplaats hier van werd op 22 november door het ministerie van Landbouw en (y Visserij besloten dat geen enkel schip meer uit mocht varen om op kabeljauw te vissen. De concurrentie had namelijk kans ge- n behalve haar eigen quotum ook dat van de andere partij tot de bodem uit de putten. Het maximum van cira 26.000 ton kabeljauw is inmiddels ruimschoots bereikt. gedupeerde groep K(abeljauw)-documenthouders onder /ie tien reders uit Katwijk, de overigen uit Scheveningen, Har dingen, IJmuiden, Oude Schild, Den Oever, plus zelfs zelf nog ^Jjtwee reders uit Urk eisen nu dat zij de rest van het voor hun reserveerde contingent van ongeveer 4.650 ton alsnog in hun netten kunnen strikken. Staatssecretaris Ploeg zou hiertoe zijn beschikking, dat er niet meer op kabeljauw mag worden gevist, moeten intrekken. Ook zou de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Visserij moeten worden verboden om de vissers te dreigen met een proces-verbaal, óf tot de aangekondigde inbe slagname van de nog aan te voeren partijen kabeljauw over te gaan. De landsadvocaat: „Eisers hebben gelijk als zij stellen dat de vangst gesloten werd op een moment, dat het hun toegedach te quotum nog niet volledig was bereikt. Zij hebben hun deel niet volledig kunnen benutten, doordat de niet-documenthou- ders méér hebben gevangen dan hun volgens de Beschikking toekwam. Heropening van de vangst zou echter leiden tot over- vervolgde: „Helaas, kan toezicht van de AID niet wa terdicht zijn. Je kunt zoals de staatssecretaris dat afgelopen maandag in de Tweede Kamer opmerkte niet met ieder schip een politieagent of inspecteur van de AID meesturen". Er is al tegen 34 vissers een proces-verbaal opgelegd. Acht kre gen een laatste waarschuwing (voorlopige maatregel). Maar tot inbeslagname van vis, zoals bij schol wel is gebeurd, heeft het nog nergens geleid. De landsadvocaat tenslotte: „We hebben er alles aan gedaan; er is verder geen enkele ruimte in deze zaak". Vonnis op donderdag 19 december. PETER VIERING LEIDEN Leidenaar Marcel Maas, 31 jaar maar jonger van voorkomen, verschijnt vanavond en morgenavond op het podi um van de Leidse Schouwburg als zoon van Jos Brink. Dit in de musi cal „Madame Arthur", die volgende week in premiè re wordt uitgebracht in Haarlem, maar waarvan Leiden de voorpremière krijgt. In deze musical draait het om de verdraagzaamheid. Vader en zoon botsen met grote re gelmaat. Het verhaal speelt in 1933, de crisistijd. De vader, een werkloze boekhouder, gaat werken in een travestie tent om de studie van zijn zoon te kunnen betalen. De zoon komt daarheen om zich te vermaken. Hij laat zich daarbij vergezellen door een vriend, die NSB-er wordt. De zoon volgt hem op dit pad, trekt zelfs het NSB-uniform aan. De vader neemt hem dat diep kwalijk, terwijl de zoon, die zijn vader als travestiet niet herkent, plannen beraamt om die tent samen met zijn NSB-vrienden met de grond gelijk te maken. Het is hierin dat deze musical aantoont hoe gemakkelijk onverdraagzaam heid leidt tot fascisme. Marcel Maas: „Ik ben ver schrikkelijk blij met deze rol. Ik leer veel van Jos Brink en Frank Sanders, maar ook van de anderen. Het gaat welis waar niet om een dragende rol, maar ik sta wel veel op het podium". Ambities Als zoon van de Leidse stijl- dansschoolhoudster Wielinga, gevestigd aan de Nieuwe Rijn, zat de ambitie in het toneel spelen er al vroeg in. Als leer ling van het Stedelijk Gymna sium Alpha speelde hij regel matig mee in het schooltoneel. De hierbij opgeroepen ambitie leidde naar de toneelschool. In Maastricht wilde men hem wel hebben. Na het welslagen daar werd hij opgenomen in toneel groep Het Centrum, waarin hij diverse rollen speelde. In de „lege maanden" deed hij mee aan hoorspelen in Hilversum. Zo raakte hij ook betrokken bij tv-werk. Hij kreeg een kleine rol in „Zeg 'ns AA", speelde de sketches van de Te- leac Ned. Taalcursus o.l.v. Piet IN LEIDSE SCHOUWBURG MET MUSICAL MADAME ARTHUR Römer en men zal hem bin nenkort ook op KRO-tv kun nen zien in een kleine rol in de jubileumserie „De Appel- gaarde" van Willy van He- mert, waarvan op 22 december de eerste aflevering te zien is. Van het een rolde hij in het ander. Hij deed een auditie bij Eric Herfst, Jasperina de Jong en Jan Keja en werd gelijk be trokken in de musical „Fien". Daar moet al het oog van Jos Brink op hem gevallen zijn. Na de laatste voorstelling van „Fien" trof hij bij de post een uitnodiging om een auditie te komen maken bij regisseur Horst Mentzel, Brink en Frank Sanders. Marcel: „Dat ging van een lei en dakje. Ik werd direct aan genomen. Ik moet zeggen, dat ik een zwak heb voor musical. Ik ben meer dan toneelacteur. Ik heb al jaren zanglessen en het dansen zat er al vroeg in via de danssschool van mijn moeder. Die komt zeker kij ken in de Schouwburg". Geen evenbeeld Het is zeker niet zo, dat Jos Brink in Marcel een evenbeeld van zichzelf heeft gezien. Inte gendeel. Er werd gezocht naar een jonge acteur met een zoda nige techniek en instelling, dat Foto links: Marcel Maas: „Zo'n musicalrol is precies wat ik al tijd heb gewild". het tot botsingen kan komen. Volgens Marcel ligt de con flictstof in deze musical voor het oprapen. Toch schreef Brink ook zeer mooie liedjes. Marcel vertelt, dat hij zich vooral voelt aangesproken door het lied „Verkeerde kant". Dit wordt gezongen als vader en zoon elkaar ontmoe ten, terwijl de zoon, NSB-er geworden, op straat „Volk en Vaderland" loopt te verkopen. Dit wordt hem door zijn vader hevig aangewreven. Het gaat er niet om, dat die zoon kwaadwillig is, veeleer is het zo, dat hij als manipuleerbare jsngeling zich laat meesleuren door de geest van die tijd, toen er om een sterke leider werd gevraagd om de vastgelopen economie en staatsbestuur weer op gang te helpen. In de jaren '30 liep dit verkeerd. De gevolgen ervan zijn' vreselijk geweest. Volgens Marcel heeft Jos Brink er echter speelse ele menten genoeg in gebracht. Door karakteristiek liedwerk en ook door een beweeglijk corps de ballet, waarin Marcel ook zijn partij meeblaast. Hij zegt niet te weten waar hij zijn toneeltalent vandaan heeft. Hij is wel een naamgenoot van Hidde Maas, maar die bleek bij c&derzoek in de verste verte geen familie van hem te zijn. Het meespelen in deze musical houdt in, dat er op tournee door het hele land dagelijks lange reizen moeten worden gemaakt. Marcel ziet hier niet tegen op. In de bus treft hij er varen collega's die hem alles vertellen over het vak. Niet alleen Jos Brink en Frank Sanders, maar ook Georgette Hagedoorn, die haar levenser varingen in pakkende verha len neerlegt. Marcel: „Ik ben dan een al oor. En dat is niet de enige re den waarom ik het fantastisch vind in deze musical mee te mogen doen. Dit is wat me al- *tijd voor ogen heeft gestSan". TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13