*eidac Soixumt PvdA: gemeentelijke belasting afhankelijk maken van inkomen i STAD OMGEVING □WD blijft beschadigd achter Verbouwing Brill is haalbaar PvdA: voortzetting coalitie met VVD niet vanzelfsprekend MANNEN BEURS VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA 11 slaafde vrouwen en ers aangehouden DEN De Leidse politie heeft aan heroïne verslaafde Leidse uwen van 22 en 23 jaar en twee Ise helers van 33 jaar aangehouden, worden vandaag voorgeleid aan de an justitie in Den Haag. vrouwen hebben in de afgelo- maanden zeker 8Q winkeldiefstal- op hun naam staan. Ze stalen voor- lelijk kleding en verkochten dat r aan de twee helers. In totaal roof de vrouwen voor zo'n 2000 gulden Ie week. Bij de helers kregen ze dan ongeveer 400 gulden voor. vrouwen waren al zeer vaak met politie in aanraking geweest. Ze den afgelopen maandag voor de keer in vijf weken aangehouden. Wevershuisjes gereed LEIDEN De herbouw van de wevershuisjes aan de Haverstraat 51 tot en met 61 is voltooid. Wet houder J. Peters en de heer C. Tib- be, directeur van het gewestelijk Arbeidsbureau verrichtten gister middag de officiële laatste hande ling van het werk. De herbouw van de wevershuisjes heeft ruim een jaar in beslag genomen. Het bouwplan is uitgevoerd als leer- en werkproject in het kader van de zogenaamde Werkgelegenheidsver- ruimende Maatregel. In de Stevenshof heeft gistermid dag wethouder van Volkshuisves ting D.J. Tesselaar de eerste paal geslagen voor een project van 72 koopwoningen. Promoties op onderzoeken naar stamcellen en milt LEIDEN De heer J.H.F. Falkenburg uit Leiden is gistermiddag aan de Leidse universiteit gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde. Het is de 31-jarige Falkenburg gelukt in het beenmerg stamcellen van andere cellen te onderscheiden. Stamcellen spelen een belangrijke rol bij de aan maak van bloed en wanneer deze cellen worden vernietigd door bijvoorbeeld medicijnen, moet een beenmergtransplantatie worden uitgevoerd. Door het onderzoek van Falkenburg is het misschien mogelijk dat stamcellen kunnen worden gezui verd. Daardoor behoren een aantal complictaties bij beenmergtransplantaties tot het verleden. Woensdagmiddag promoveerde de 29-jarige J.H.J.M. van Krieken uit Leiden tot doctor in de geneeskunde. Van Krieken onderzocht ruim 400 menselijke milten en kwam tot de conclusie dat de milt betrokken is bij het begin van afweerreacties van het lichaam. Bejaarde onder groentekar LEIDEN Een 70-jarige vrouw uit de Sumatrastraat in Leiden is gistermiddag om streeks kwart over twee ernstig gewond geraakt, nadat zij on der een groentekar terecht kwam. Ze is opgenomen in het AZL. Het ongeluk gebeurde nadat de groenteman, die bij de vrouw aan de deur was ge weest, weer in zijn auto stapte en zachtjes achteruit reed om naar een volgende klant te gaan. Waarschijnlijk is de vrouw achter de kar de weg op gelopen toen de groenteman achteruit reed. Een voorbijgan ger waarschuwde de niets ver moedende groenteman. AKKOORD OVER OGB •EIDEN Volgens de dA moet de Onroe- nd Goed Belasting ver- 'angen worden door een •elasting die meer reke- ling houdt met het inko men van de belastingbe taler. PvdA-woordvoer- der S. de Vreeze pleitte liier gisteravond op de laatste dag van de begro tingsbehandeling voor. Het college toonde zich bereid dit nader te wil len bestuderen. VVD- woordvoerder M. van der Nat liet echter al we ten zich te zullen verzet ten tegen enige inko menspolitiek van de ge meente. Ook het CDA gingen de ideëen van De Vreeze wat te ver. Woordvoerder P. Kra nenburg wilde niet ver der gaan dan de OGB zo bij te schaven, dat al te grote schommelingen in de aanslag worden voor komen. Uitgezonderd de VVD heb ben alle partijen in de ge meenteraad gisteravond in gestemd met een voorstel van Links Leiden de lasten voor de minst draagkrachti- gen te verlagen. Een dreigen de lastenverzwaring door verhoging van de Onroerend Goed Belasting wordt hier door voor de huurders en ei genaren van woningen met een waarde tot twee ton afge wend door het tarief voor de reiniging te verlagen. Dit is mogelijk door het lozings- recht te verhogen. De gevol gen van deze maatregel zul len zich ook de komende ja ren doorzetten. De VVD verzette zich tegen het voorstel omdat verhoging van het lozingsrecht de wo ningbouwverenigingen te zwaar zou belasten. Per wo ningbouwvereniging bete kent de door de gemeente raad vastgestelde maatregel een lastenverzwaring van maximaal enkele tienduizen den guldens. De VVD had een eigen voorstel ingediend waarbij wel het tarief voor de reiniging verlaagd zou worden, maar het lozings recht niet verhoogd zou be hoeven te worden. LEIDEN „Uit deze be- Molen gisteravond na af- grotingsbehandeling is ge- loop van de gemeenteraads- bleken dat voorzetting van vergadering. Van der Mo de coalitie met de VVD len zei de suggesties vanuit geen vanzelfsprekende haar eigen partij te hebben zaak is". Dat zei PvdA-frac- willen ontkrachten dat de tievoorzitter M. van der keuze voor de VVD al ge- Motie van teleurstelling afgewezen KRITIEK OP BELEID FASE GEHANDHAAFD LEIDEN Een door Links Leiden ingediende motie van te leurstelling tegen wethouder J. Fase (economische zaken) werd gisteravond door een overgrote meerderheid in de ge meenteraad afgewezen. De kritiek op het beleid van deze wethouder wordt echter gehandhaafd. Fase trachtte de kritiek op haar beleid gisteravond te weer leggen nadat zij deze eerder naast zich had neergelegd. Het betoog van de wethouder spitste zich toe op enkele voorbeel den, het totale beleid liet zij onbesproken. Haar antwoord werd door een aantal partijen maar nauwelijks bevredigend geacht. H. de la Mar (Links Leiden) zei het antwoord van Fase uitermate teleurstellend te vinden, terwijl M. van der Molen (PvdA) zei „ervan overtuigd te zijn dat de wethouder genoeg aansporing kan krijgen". VVD-fractievoorzitter G. Bakker constateerde dat de motie getuigde van een „af braakbeleid waar niemand op zit te wachten". De motie van teleurstelling werd met de steun van Links Leiden, D66 en de SP afgewezen. Een motie van het CDA waarin de wethouder werd verzocht meer aandacht te besteden aan het scheppen werk voor werklozen werd unaniem aangenomen. maakt zou zijn. Deze sug- ges-sties werden gedaan na dat de PvdA-ledenvergade- ring weigerde een voorkeur voor een coalitie met Links Leiden uit te spreken. De uitspraak van Van der Molen geeft weer dat de de batten in de gemeenteraad deze week werden over schaduwd door politieke za ken. Het ging niet alleen om de cijfers maar ook om wie het met wie eens zou kunnen worden. Het debat over de negatieve effecten van de Onroerend Goed Belasting (OGB) werd volgens Van der Molen mede bepaald door deze po litieke achtergronden. „De verschillen tussen het voor stel van Links Leiden en de VVD waren marginaal, maar kennelijk kon de VVD het niet over haar hart verkrijgen met Links Leiden in te stemmen", al dus Van der Molen. CDA-financieel specialist P. Kranenburg constateerde een verwijdering tussen de PvdA en VVD. „Het is te kenend dat de twee coali tiegenoten het over een zo belangrijke zaak als de OGB het niet eens zijn kun nen worden", aldus Kra nenburg. Zijn fractievoor zitter J. Walenkamp consta teerde de metaalmoeheid in de coalitie ook uit het feit „dat de PvdA er niet veel moeite voor heeft gedaan om met de VVD een ak koord te bereiken". Klachtenlijn voor verkeers problemen Op de laatste dag van de begrotingsbehandeling werden gisteravond in de gemeenteraad verschillen de voorstellen van partijen aanvaard. Een kleine greep uit het totaal van 42 Op verzoek van SP- raadslid en elfstedenrij- der C. Vergeer zal ge tracht worden de kwali teit van het ijs in de Leidse grachten en sin gels zo goed mogelijk te houden. Maar, zo voor spelde wethouder J. Pe ters (ruimtelijke orde ning): de kwaliteitsbe waking zal zich wegens gebrek aan mankracht vermoedelijk beperken tot het ijs van de ge meentelijke ijsbaan. Onderzocht wordt of het mogelijk is het aantal bevolkingsonderzoeken, met name naar verschil lende vormen van kan ker en hart- en vaat ziekten, uit te breiden. De gemeente Leiden zal haar steentje met be trekking tot de afschaf fing van het apartheids- regiem in Zuid-Afrika bijdragen door de,boycot van produkten uit dat land. te steunen. i Er komt een onderzoek naar de woonlasten voor eigenaren/bewoners van huizen. Onderzocht gaat worden of het mogelijk is een verkeersveiligheids- spreekuur en een telefo nische klachtenlijn voor verkeersproblemen in te stellen. Het college is niet van plan bedrijven die mee werken aan de bouw van de kruisrakettenba- sis in Woensdrecht geen opdrachten meer te ge ven in Leiden. Het ver zoek was afkomstig van Links Leiden. Ook komt er geen Leid se voorlichtingsbrochure waarin de gevolgen zichtbaar worden ge maakt van een kernex plosie „dicht bij huis". Een meerderheid van de gemeenteraad was van mening dat de bevol king al voldoende gein- formeerd is dan wel op andere wijze beter gein- formeerd kan worden. i Onderzocht zal worden of de gemeenteschool aan de Zuidsingel ge schikt gemaakt kan worden voor groepsbe- woning. Vleugelnoten op de Hooglandse Kerkgracht Vijftien bomen zijn deze week geplaatst op de Hooglandse Kerkgracht. Het gaat om vleugelnoten, volgens de gemeente een bijzonder type boom dat weinig in Leiden voorkomt. De boom heeft een karakteristiek blad en heeft het voordeel dat hij de eerste jaren voornamelijk omhoog groeit. Pas op latere leeftijd krijgt de boom een bredere kroon. Vooral op de wat smalle Hooglandse Kerkgracht komt dat goed uit. De bomen zijn volgens de gemeente zo geplaatst, dat de marktkooplui er op zaterdag geen last van hebben. 'tADVERTENTIE Eerste Nederlandse MANNENBELRS in Haagse Houtrusthallen vrijdag 13 t/m zondag 22 december Kitt uit de Knightrider Grote modelspoorbaan, „De Eendracht". Video-presentatie Camel-trophy Maandblad Playboy aantal Bunnies. Verder sport, herenmode, hengelsport, postzegels, Zandvoort circuit etc. Openingstijden van 12.00 tot 22.00 uur. 12.00 tot°18.00 uur. Voor het hele gezin. 6.-; kinderen t/m 12 jaar en 65+ers 3.-. Enti AATSTE BEGROTING VOOR VERKIEZINGEN DEN Deze week rd in de Leidse ge- ïenteraad de begroting or het volgend jaar be- deld. De laatste begro- g die door de zittende neenteraad werd be- ndeld, volgend jaar lart worden de verkie- gen gehouden, ie zaken stonden cen- al: De lastenverzwaring gevolg van de belas- ig op onroerend goed, beleid van de VVD- thouder van economi- ïe zaken en de algehele theid die de Leidse ge- entepolitiek de laatste toi kenmerkt. Het is loral de VVD die in deze ie zaken een hoofdrol ïeft opgeëist. idanks de pogingen van de leralen hun onvrede te ïrhullen, moest de VVD idenknarsend toezien hoe collegepartner PvdA de alitie liet voor wat het was met Links Leiden in zee tig om de lasten voor de fi- icieèl minst draagkrachti- gen te verlagen. Het zou, en kele maanden voor de ver kiezingen, wel eens een on heilspellend voorteken voor de VVD kunnen zijn. Het optreden van wethouder Fase stond niet voor de eer ste maal ter discussie. Reeds eerder kreeg zij een motie van teleurstelling toebedeeld. Toen nog werd zij door de collegepartijen afgeschermd tegen aanvallen van buiten af, deze week was het bijna gênant te zien hoe Fase zich eenzaam uit de door haar zelf geschapen wanorde moest redden. Op het voet balveld betekent tweemaal een gele kaart de kleedka mer opzoeken. In de politiek is dat niet de gewoonte, maar of deze wethouder na de ver kiezingen in het college te rug zal kunnen keren, lijkt twijfelachtig. Verwantschap Tenslotte de matheid in de Leidse gemeenteraad. Voor op gesteld, dat het niet het doel van de plaatselijke poli tiek kan zijn ten stadhuize voor een wekelijks spektakel te zorgen, wordt de vraag op geroepen of het beleid van het college werkelijk zo om streden is of dat het de oppo sitie in de Leidse raad aan enige creativiteit ontbreekt om alternatieven en moge lijkheden voor discussie aan te dragen. Beide zijn waar. De grote lij nen voor het beleid dat nu wordt uitgevoerd, werden door de gemeenteraad al eer der uitgezet. Bijvoorbeeld in de grote hoeveelheid bestem mingsplannen die in het be gin van de jaren tachtig de raad passeerde. De resterende meningsver schillen worden door de twee collegepartijen achter gesloten deuren afgehandeld, de oppositie wordt buitenspel gezet. Slechts Links Leiden lukt het af en toe, gebruik makend van de verwant schap met de PvdA, een wig in de coalitie te drijven. Het CDA probeert dat ook wel eens, maar deze partij heeft de handicap met geen andere partij verwant te zijn; de VVD leent zich daar althans niet voor. De liberalen lijken minder gevoelig voor argu menten van partijen buiten het college dan de socialisten. Het liberale pluche plakt be ter, maar dat is gegeven het feit dat de VVD nu eenmaal niet zo'n sterke positie in de plaatselijke politiek inneemt als de PvdA, een logisch feit. Toen de PvdA na de vorige verkiezingen, besloot op nieuw met de VVD in zee te gaan, tekende een minder heid van de socialistische fractie daar bezwaar tegen aan. Die minderheid vond dat een college van een an dere samenstelling voor fris se ideëen in het stadsbestuur zou kunnen zorgen. Die min derheid lijkt na drie jaar ge lijk gekregen te hebben en zou na deze begrotingsbehan deling enige steun verdie nen. De kans dat de VVD het vol gend jaar terugkeert in de collegebanken is door de ge beurtenissen van deze week er niet groter op geworden. Links Leiden en het CDA staan reeds te dringen om een plaatsje naast de PvdA te bemachtigen. GERT VISSER iërscneiding een eremedaille in zilver verc van Oranje Nassau ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstju- bileum. Van Wolde begon als leerling-schilder bij het Glas- en Schilderbedrijf Van Muiden B.V. aan de Hoge Rijndijk en is op geklommen tot uitvoerder schilder. Volgens W. van Muiden, de voormalige directeur en eigenaar van het bedrijf, is „Van Wolde iemand op wie je altijd kan rekenen. Meestal komt hij 's morgens een kwartier te vroeg op zijn werk". KRAKERS EN TBA: LEIDEN De krakers van Brill hebben in samenwerking met de Technisch Bewoners Adviseurs (TBA) een plan op gesteld voor een verbouwing van het gebouw aan de Oude Rijn. Ze willen op elke verdie ping groepswoningen creeër- en, waar vier of vijf mensen kunnen wonen. Elke verdie ping beschikt over een geza- melijke eetkeuken en sanitaire voorzieningen. In het vier ver diepingen tellende gebouw zouden zo'n 22 mensen onder dak kunnen vinden. In het sousterrain van het gebouw zouden vier bedrijfjes geves tigd kunnen worden. Verder is in het gebouw een tweede trap gepland, waardoor de toegan kelijkheid vergroot zou kun nen worden. De plannen zijn verder zo, dat een flexibel ge bruik van het gebouw tot de mogelijkheden behoort. Om de plannen te kunnen rea liseren zullen de krakers en de TBA overleg gaan voeren met woningbouwverenigingen. Het is de bedoeling dat een bouw vereniging of bijvoorbeeld de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren het pand koopt en verbouwt en daarna aan de krakers verhuurt. Uitgere kend is dat de huurprijs in zo'n geval ongeveer neerkomt op 173 gulden per maand. Uit eerder overleg met ambtena ren van de gemeente zou vol gens de TBA en de krakers blijken, dat dit plan wel kans van slagen' zou kunnen heb ben. Een tweede mogelijkheid om het plan te realiseren zou zijn, dat de krakers zelf een erkende stichting vormen, zo dat ook zij voor verbouwings subsidies in aanmerking kun nen komen. Ook tegenover dit plan zou de gemeente niet af wijzend staan. Als laatste alternatief zou het tenslotte mogelijk kunnen zijn, dat de bewoners het pand ko pen en verbouwen met subsi die uit het Stadsvernieuwings fonds van de gemeente. De huurprijs zou in zo'n geval op 317 gulden in de maand ko men. Zouden de krakers ech ter een deel van de verbou wingswerkzaamheden zelf uit voeren dan zou die huurprijs nog kunnen dalen. De huurprijs voor de vier be drijfjes in het sousterrain van Brill kunnen met een subsidie uit het Stadsvernieuwings fonds een huurprijs van zo'n 37 gulden per vierkante meter per jaar krijgen. Een prijs die ongeveer gelijk is aan die van bijvoorbeeld het bedrijfsverza melgebouw Olga. De TBA en de krakers baseren hun berekeningen op een aan koopprijs van het pand van zo'n 290.000 gulden. Ze vinden echter dat een prijs van rond de 250.000 een redelijker be drag is. Met deze bedragen zou een redelijke exploitatie moge lijk zijn. Als de plannen luk ken dan verwacht men in 1987 met de verbouwing te kunnen beginnen. Het plan voor de woningen en de bedrijfsruim ten zouden voldoen aan de ei sen in het bestemmingsplan van Pancras West. Bedrijfsterrein Oostvliet- polder pure noodzaak LEIDEN Het westelijk deel van de rijksweg lit moet worden aangelegd en langs de Europaweg en rijksweg 4 moeten twee bedrijfsterreinen komen. Dit schrijft de Kamer van Koophandel in een reactie op het ontwerp-bestemmingsplan Oostvlietpolder II. In dit plan is geen sprake van een rijksweg 11-west (verbin ding tussen Leiden en de Bollenstreek) en bedrijfsterreinen. De Kamer vindt dat de gemeente Leiden niet te veel de nadruk moet leggen op het aantrekken van kantoren, maar ook andere bedrijfstakken (industrie) de kans moet geven zich in Leiden te vestigen. Volgens de Kamer van Koophandel kan Leiden alleen nog maar in de Oostvlietpolder (gelegen tussen de A4 en De Vliet) grond reserveren voor bedrijfsterreinen. Dat is nodig om dat Leiden volgens de Kamer in het jaar 2000 15 hectare be drijfsterrein te kort komt. De Oostvlietpolder zou uitstekend ge schikt zijn vanwege onder meer de centrale ligging in de Rand stad en de korte afstand ten opzichte van Schiphol. Tevens ligt de polder vlakbij een knooppunt van toekomstige rijkswegen, aldus de Kamer. Rijksweg 11-oost (van Bodegraven naar Lei den) wordt wel aangelegd, maar het westelijk tracé voorlopig niet. Volgens de Kamer van Koophandel is dat een slechte zaak. Het westelijk gedeelte zou voorzien in de behoefte van door gaand personen- en vrachtvervoer. Het zou bij het vrachtver voer gaan om anderhalf miljoen ton per jaar. Rijkweg 11-west zou ook van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het kusttoerisme, meent de Kamer.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11