C&A-dochter wil parkeergarage op Driessenplein ËREeidae Gow Bijzonder bouwplan aan Langegracht STAD OMGEVING PvdA en CDA steunen voorstel T .inks Leiden voor lastenverlichting 45s POSITIE FASE OMSTREDEN miser 300 AUTO'S GECOMBINEERD MET WONINGEN EN WINKELS LEIDEN Marca, een dochteronderneming van C&A, wil op het Ir. Driessenplein een par keergarage bouwen. De garage zou ruimte moet bieden aan ongeveer 300 auto's en gecombineerd moeten worden met wo ningen en een vestiging van Marca zelf. Het plein biedt nu ruimte aan 120 auto's. Mogelijk kan al in 1986 met de bouw van de garage worden begon nen. De gemeente zal C&A niet tegenwerken. Marca is een zelfstandige on derneming binnen het C&A- concern. De eerste vestiging werd een half jaar geleden in Veenendaal uit de grond ge stampt en moest een ant woord zijn op ketens als Ma cintosh en Superconfex. Der gelijke zaken verkopen goed kope confectie in filialen met een minumum aan personeel en inrichting om de kosten en daarmee de prijzen zoveel mogelijk te drukken. In Ne derland bestaan inmiddels o'n veertien vestigingen van Marca, behalve in Veenen daal onder meer ook in Beek in Limburg en in Rijswijk. De naam Marca dat wordt gerund vanuit het C&A- hoofdkantoor in Amsterdam is afgeleid van twee inko pers van het bedrijf, de heren Martens en Cath. Marca ver koopt niet alleen confectie, maar ook bijouterieën en parfums. C&A heeft zijn plannen in grote lijnen bij de gemeente op tafel gelegd. Volgens dat plan moet de vestiging van Marca op de begane grond komen. De woningen zouden in een schil rond de garage gebouw moeten worden, maar alleen aan de kant van de Middelstegracht en de Oude Rijn. Aan de zijden van de Hooigracht en de Dries- senstraat blijft de garage dus zichtbaar. Om de bouw van de garage mogelijk te maken moet het bestemmingsplan Pancras- Oost worden gewijzigd. Daar bij gaat het met name om de vestiging van de winkel Mar ca omdat daarmee volgens het uit de jaren zeventig da terende Structuurplan voor de Binnenstad het kern- winkelapparaat te groot zou worden. Ook bij de bouw van de Sandersgarage werd die gedachte uit het verleden al door de gemeente terzijde ge legd. „We kunnen wel tegen C&A zeggen dat ze niet wel kom zijn, maar dan gaan ze naar Zoeterwoude of Leider dorp. De vraag is of de win kels in de binnenstad daar beter van worden", verklaart de wethouder J. Peters het veranderde standpunt van de gemeente. Peters hoopt al in januari de eerste plannen voor de garage aan de raads commissie ruimtelijke orde ning voor te kunnen leggen. Volgende week heeft overleg tussen de kledinggigant en de gemeente plaats over het bouwplan. Nieuwbouw C&A aan Haarlemmerstraat januari van start LEIDEN De nieuwbouw van C&A aan de Haarlemmerstraat gaat in elk ge val begin volgend jaar en hoogstwaar schijnlijk in januari van start. Volgens de laatste plannen zou rond Sinterklaas worden begonnen begin dit jaar hoop te C&A nog na de bouwvak vakantie te kunnen beginnen maar dat bleek niet haalbaar. C&A heeft de bouw van de nieuwe vestiging gegund aan aannemer Slavenburg uit Dordrecht. Nog voor de feestdagen gaan bouwen, wordt zinloos geacht, omdat eind deze maand veel vrije dagen vallen. Bovendien is de aannemer nog met een ander karwei bezig, dat be gin volgend jaar wordt opgeleverd. In Leiden wordt vooralsnog met een be perkt aantal werknemers begonnen. Het terrein aan de Haarlemmerstraat is in middels bouwrijp. DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 13 WETHOUDER PETERS MET RUG TEGEN DE MUUR erontreinigingsheffing blijft stijgen iEIDEN Wethouder J. eters (ruimtelijke orde- ing, voelt rich door de jr.iji^TerhÓS'nTmag^ erhogingen van de ver- - J 6 ntreinigingsheffing met e rug tegen de muur ge- et. De Leidse wethouder ei dit gisterochtend in de 'erenigde vergadering an het Hoogheemraad- chap van Rijnland. MMgféze ng voor 1986 met 4,9 pro- daar niets in te zien en ant- ent te verhogen. Tevens woordde dat de reserves van vergadering ging una- akkoord met het voor- ïl de verontreinigingshef- ontreinigingsheffing naar alle waarschijnlijkheid jaar lijks wordt verhoogd. Deze hoger zijn dan 6 procent, vond de verenigde vergade ring gisteren. Wethouder Pe ters zei dat het hoogheem raadschap volgend jaar de mogelijkheid moet bekijken of het niet mogelijk is de fi nanciële reserves aan te spreken in plaats van de ver ontreinigingsheffing te ver hogen. „Gemeenten spreken hun reserves ook aan", aldus Peters. Dijkgraaf E. Van Tuyll van Serooskerken zei temde men in met een vijf- )UD arenPlan van het Hoog- stanza eemraadschap. Dit plan ergt een totale investering an 93 miljoen gulden. Het eld wordt gebruikt voor de erbetering en bouw van waterzuiveringsinstallaties n gemalen. Het vijfjaren- lan houdt ook in dat de ver- het Hoogheemraadschap niet in verhouding staan tot die van gemeentes. „Wil je schoon water, dan moet je daar niet voor terugschrik ken", wees de graaf op het ambitieuze vijfjarenplan. Van Tuyll zei dat het hoog heemraadschap met dit plan zijn nek ver uitsteekt en vroeg daarom om solidariteit van de vergadering. De dijk graaf zei er niet veel vooi voelen elk jaar de bezwaren tegen het verhogen van de verontreinigingsheffing behandelen. „Maar we zullen het wel elk jaar netjes vra gen hoor", merkte hij op. Wethouder Peters vroeg of het niet mogelijk is de „klan ten" van het hoogheemraad schap te wijzen op de moge lijkheid dat de verontreini gingsheffing in bepaalde ge vallen kan worden kwijtge scholden. Deze mededeling zou samen met de aanslag kunnen worden verstuurd. Het college antwoordde hier op, dat de tekst van de folder (die nu met de aanslag wordt verzonden) mogelijk kan worden gewijzigd. Het vc stel van Peters zal worden besproken. Van Tuyll zei dat het overigens „maar" om een paar honderd gevallen per jaar gaat. De eerste (officiële) paal van 53 nieuwe woningen op het terrein van de voormalige fabriek van Clos en Leembruggen wordt geslagen. LEIDEN H. Weiland en W. van Duren hebben gistermiddag de eerste paal geslagen voor 53 wo ningen, die moeten ko men op het terrein van de voormalige fabriek Clos en Leembruggen aan de Langegracht. Beide heren maken deel uit van het bestuur van de Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen. Deze wo ningbouwvereniging fu seert per 1 januari met on der meer de LWS en gaat dan Woningbouwvereni ging Leiden heten. Op het voormalige fabrieks terrein worden driekamer woningen, gebouwd, waar van de kale huur ongeveer 440 gulden per maand zal be dragen. Het complex wordt uitgerust met een lift, zodat de woningen vooral voor ou deren goed toegankelijk zul len zijn. Aan de achterkant komen galerijen om de wo ningen bereikbaar te maken. De eerste woningen worden volgend jaar na de bouwvak vakantie opgeleverd. Als het goed is, is Leiden dan een bijzonder gebouw rijker. Vol gens het ontwerp moet in het midden van de gevel aan de Langegracht een glazen lift schacht komen. Daar komt ook een doorgang naar een middenterrein, waar een plein en een gemeenschappe lijke tuin woeden aangelegd. Ook de bewoners van huizen aan de 3e Binnenvestgracht zullen daar van kunnen pro fiteren. Het meest opvallend wordt misschien nog wel de gevel aan de kant van de Langegracht: alle balkons worden met elkaar verbon den door een staalconstruc tie. Inbraak in Hazerswoude HAZERSWOUDE Uit een woning aan de Beethovenlaan in Hazerswoude-Rijndijk is vannacht een fotocamera gesto len. De dieven zijn het huis waarschijnlijk via de keuken deur binnengekomen. Volgens de politie was deze deur ver moedelijk niet afgesloten. LEIDEN Het voorstel van de fractie van Links Leiden om de financiële lasten te verlichten van huurders en eigenaren van goedkopere woningen, kan rekenen op de steun van de meerderheid in de gemeenteraad. De PvdA gaf gisteren te kennen liever het voorstel van Links Leiden te steunen dan het al ternatief, dat coalitiegenoot VVD had ontworpen. CDA- woordvoerder P. Kranen burg zal een dergelijke me dedeling vanavond de laatste avond van de begro tingsbehandeling doen. Het voorstel van Links Leiden behelst de aanslag van het lo- zingsrecht te verhogen om hiermee de reinigingsrechten te kunnen verlagen. Op die Fase sluit opleving Aramco niet uit LEIDEN Wethouder J. Fase (economische zaken) sluit niet uit dat Aramco in de toekomst toch weer per soneel zal aantrekken. Het olieconcern liet onlangs we ten 370 mensen op straat te willen zetten. Volgens Fase is dat het gevolg van de ver minderde olieproduktie in de OPEC-landen. Mocht deze weer op gang komen „zou dat aanleiding kunnen zijn tot een verbetering van de positie van het bedrijf", al dus Fase gisteravond in de gemeenteraad. Volgens de wethouder heeft Aramco geen intentie uit Leiden te vertrekken. Zij liet gister avond al eerder op de hoogte te zijn geweest van het feit, dat er wat stond te gebeuren binnen het bedrijf. wijze wordt een lastenverzwa ring tegengegaan die de eige naren en huurders van goed kopere woningen zou treffen, wanneer de Onroerend Goed Belasting (OGB) wordt ver hoogd zoals het college dat voorsteld. Volgens Links Lei- den-raadslid R. van Lint wor den met dit voorstel alle huur ders en de eigenaren van wo ningen met een waarde van circa twee ton geholpen. In het voorstel van de VVD wordt het lozingsrecht niet verhoogd en gaat de lastenverlichting minder ver. Woordbreuk Naar buiten toe luidt het standpunt van het CDA dat aan het voorstel van Links Leiden „nog de nodige vraag tekens kleven". Zo zou de LEIDEN De positie van VVD-wethouder J. Fase (eco nomische zaken) in de ge meenteraad is omstreden, na dat zij gisteravond weigerde in te gaan op de kritiek, die op haar beleid is geuit. Van ver schillende zijden is de wethou der te verstaan gegeven, dat zij vanavond (dan wordt de be grotingsbehandeling afgerond) met een gedegen antoord voor de dag zal moeten komen. Het was vooral Links Leiden- raadslid H. de la Mar die een serie „ernstige beschuldigin gen" tegen Fase uitte. Hij stel de onder meer dat het nage noeg ontbrak aan personeels- en economisch beleid. Fase antwoordde gisteravond echter dat zij „geen zin had om in te gaan op de onvrede van de heer De la Mar. Ik geloof het wel". Dat antwoord werd door alle partijen als volstrekt on voldoende beschouwd. PvdA- CDA willen weten hoe het ta rief van de reinigingsrechten zich op lange termijn gaat ont wikkelen. Informeel liet een vertegenwoordiger van de CDA-fractie gisteravond we ten, dat men het voorstel kan steunen maar dat er nog wat zaken opgehelderd moeten worden. Hoewel de PvdA (volgens een zegsman) onder druk werd ge zet door de liberalen, heeft de fractie de coalitiegenoot niet willen volgen. Een minderheid in de PvdA, waaronder de wethouders D. Tesselaar en P. Bordewijk, voelden aanvanke lijk weinig voor een conflict met de VVD maar sloten zich uiteindelijk bij de meerderheid Volgens VVD-fractievoorzitter G. Bakker is er echter geen sprake van een conflict. Hij zegt de keuze van de PvdA te fractievoorzitter M. Van der Molen stelde zelfs dreigend dat „het een wezen van de demo cratie is dat wethouders bereid zijn verantwoording aan de gemeenteraad af te leggen". De la Mar verweet de wethou der dat zij zich opstelde als „de pauselijke onfeilbaarheid". Slechts de VVD sprak zich niet tegen het optreden van haar wethouder uit. Gratie De la Mar heeft inmiddels een motie van teleurstelling tegen Fase ingediend. Een motie die niet beoogt dat Fase opstapt, maar door deze onduidelijk heid ook geen meerderheid in de gemeenteraad zal krijgen. Een motie die tot doel heeft Fase naar huis te sturen, krijgt geen meerderheid omdat PvdA en CDA de wethouder respecteren en niet te beschou wen als woordbreuk in het PvdA-VVD huwelijk. De fi nancieel specialist van de VVD, M. van der Nat, zal daar vanavond nader op ingaan. Volgens de VVD treft het voorstel van Links Leiden de woningbouwverenigingen op onaanvaardbare wijze. Wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) wees gisteravond een voorstel van het CDA voor het instellen van een belasting vrije voet bij de OGB, als on haalbaar van de hand. „Het is slechts mogelijk geen aanslag op te leggen aan huurders van woningen beneden een bepaal de waarde. De huurders die zich daarboven bevinden moe ten dan echter niet alleen de volle mep, maar ook nog dat deel wat niet betaald wordt, opbrengen", zei Bordewijk. zo vlak voor de verkiezingen niet willen laten vallen. Dui delijk werd dat wanneer 'een voldoende antwoord van deze wethouder uitblijft, er meer concrete moties zullen volgen, waarmee onvrede met beleid wordt uitgesproken. „Je kunt wel zeggen dat wet houder Fase er nog zit bij de gratie van het feit dat er over vier maanden verkiezingen zijn", was de conclusie gister avond. Volgens CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp dient echter ook de PvdA de conse quenties van het gedrag van de wethouder te trekken daar deze collegepartij mede ver antwoordelijk is voor haar be leid. Tijdens de behandeling van de begroting door een van de raadscomissies enkele weken geleden had overi gens ook de PvdA scherpe kri tiek op het functioneren van Fase. Groeiende ergenis over functioneren VVD-wethouder Der uur is luto 15 itongeve wat als u ;t remme oeizame onderhandelingen nd gekraakt pand Brill IDEN De pogingen van de krakers van het pand Brill de Oude Rijn het complex te kopen en er te blijven wo- verlopen moeizaam. De krakers hebben de gemeente ge ld garant te staan als een door hen opgerichte stichting an de universiteit de eigenaar van Brill zou kopen, gemeente wil daar echter alleen op ingaan als een aantal kers hoofdelijk aansprakelijk zou willen zijn. De krakers ben tot 15 december de tijd hun plannen met het pand aan iniversiteit voor te leggen. Mogelijk dat ze de universiteit uitstel vragen. Met behulp van de technisch bewoners ad- urs werken zij aan een onderzoek naar de mogelijkheden iet pand te wonen. Bij de universiteit hebben zich inmid- i twee gegadigen voor aankoop van het pand gemeld: pro- -ontwikkelaar Erica uit Den Haag en de firma De Bolster Leiden. Erica heeft het gebouw van Batteljee en Terpstra st Brill gekocht en zal daar flats in de vrije sector maken, flats krijgen privé-parkeerplaatsen. Aanrijding door niezen LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Valkenburg veroorzaakte gistermor gen omstreeks half negen een aanrijding op het Stationsplein, omdat ze moest niezen. De vrouw reed achter een automo bilist uit Leiderdorp in de richting van de Ples- manlaan. Omdat zij moest niezen, zag zij niet dat haar voorganger op dat moment remde, waardoor zij achter op de auto botste. Beide be stuurders klaagden over een pijnlijke nek. Jongens lopen over auto LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht omstreeks kwart voor twee, vier Leide- naars aangehouden die op het Rapenburg over een auto heen hadden gelopen. De aktie van de Leidenaars van 20, 26, 27 en 32 jaar veroorzaakte deu ken in dak en motorkap. De politie heeft ze op heterdaad betrapt, maar toch blijft het viertal hun daad ontkennen. Daarom kregen de heren on derdak in het politiebureau en wordt vandaag met het ver hoor verder gegaan. Noordwijker neergestoken NOORDWIJK Een 23-jarige Noord wijker is vannacht omstreeks twaalf uur ernstig gewond geraakt bij een steekpartij in een café aan De Grent in Noordwijk. De Noordwijker kreeg one nigheid met een andere bezoeker, die een mes trok en hem in de buik stak. De oorzaak van het geschil is niet dui delijk. De dader sloeg op de vlucht, maar zijn identiteit is bekend en de po litie verwacht hem spoedig te kunnen aanhouden. Het slachtoffer is overge bracht naar het Academisch Zieken huis Leiden en daar onmiddellijk geo pereerd. Hij is buiten levensgevaar. Wethouder Tesselaar stapt in 1990 op LEIDEN D. Tesselaar wil tot 1990 voor-de PvdA wet houder van volkshuisvesting in Leiden blijven. „Ik ben sinds 1974 wethouder in Lei den en over vier jaar ben ik 49. Dan wordt het tijd wat an ders te zoeken", aldus de wet houder. „Langzamerhand ontstaat het gevoel dat ik alles wel gezien heb en dan word je wel eens moe om voor de zoveelste keer hetzelfde verhaal over hetzelf de onderwerp te horen. Bo vendien is dit ook een functie die zowel lichamelijk als gees telijk zeer veel eist". Tesselaar, die in 1982 lijsttrekker voor de PvdA was, wil nog vier jaar doorgaan „omdat ik er nu nog zo midden in zit en nog met een aantal belangrijke zaken door wil gaan en mee wil ma ken". Bij zijn plan rond de raadsverkiezingen van 1990 op te stappen spelen ook privé-ar- gumenten een rol. Hij zegt geen enkele twijfel te hebben over de deelname van de PvdA aan het college van B en W, na de raadsverkiezingen van maart volgend jaar. Over mogelijke plannen na zijn vertrek uit de Leidse poli tiek zegt de wethouder „geen idee" te hebben. „In ieder ge val geen burgemeester wor den". ederlar braken De Veen :LOF ARENDSVEEN ie woonhuizen zijn gister- het doelwit geweest ekers. Uit een woning Leeuwerikhof werden t Nissai!n en waar"depapieren zoals kcheques en een paspoort 'meteeLreemd. Om zich een toe- tot het pand te verschaf- I 'forceerden de onbekende iar komUs de achterdeur. Eerder avond werden drie n gesignaleerd bij een op de Rembrandt ngel. Zij vluchtten echter voorbijgangers de 'achterdeur en een boven- Jedingj')e hadden, ielbare dapbarJ lezers in politiek Jen Haag lezers van deze krant :tex tstofft 1 ZWi beklei stelb; iping lmoti ichten vandaag een be- aan Politiek Den ig. Deze lezers (de he- Stallinga. P. Vis, P. van Irichem, Eddy Rietvelt en ick van Noort) hadden vragen over het politiek Irijf op het Binnenhof in krant van Prinsjesdag -fr dit jaar, goed beant- jord. Na een ontvangst jjhet Kamergebouw volg- j een diashow in de zo- kaamde Handelingenka- (zie foto), vervolgens erd een deel van de de- Itten bijgewoond. Na af- jp was er een gesprek 61 het Tweede-Kamerlid et van der Sanden )A), oud-redacteur van krant, die toelichting op het dagelijks reilen zeilen van het Kamer- rijf. 's Middags volg- nog een bezoek aan Ridderzaal, Eerste Ka- en het perscentrum /spoort. Rporti ersie)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13