ïiWederom bestuurslid eg bij SC Heracles -BS LEIDEN TWEEDE HELFT IN DE OMGEKEERDE WERELD Nieuwkomer wint rit van schaatszesdaagse Recordaantal Nederlanders in Parijs-Dakar sportuitslagen #ORT EcidócSoiwant WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 PAGINA 9 fpW'hapers uitgeschakeld ■■■^(DNEY Michiel Schapers, de verr kwartfinalist bij de Open Australische ten- Ikampioenschgappen in Melbourne, is gis- uitgeschakeld in de tweede ronde van 125.000 dollartoernooi van Sydney. Mar- Mesker plaatste zich in Tokio voor de eede ronde. Schapers verloor met 2-6, 4-6 n de Australiër Wally Masur. Deze gras- nspecialist was bij de Australische kampi- eó! schappen één slag verwijderd van de zege 2Q3^ de latere winnaar Stefan Edberg. In de 376j de ronde had hij in de derde set twee jjjj tchpoints alvorens in vijf sets tenonder te 56 n Huub van Boeckel, die vorig jaar in so. jelfde toernooi tot de finale doordrong, [oor thans in de eerste ronde met twee- 47! il 4-6 van de Amerikaan Mark Dickson. -cella Mesker versloeg de Japanse Etsuko 29] ue met 6-2, 6-4. Het damestoernooi van 2br c'° ®aat om 300.000 dollar. MjL Vijftig Engelse fans gearresteerd PORTSMOUTH Meer dan vijftig mensen zijn gisteravond bij een treffen tussen voetbal supporters van Portmouth en Tottenham Hotspur gearres teerd. Dit maakte de politie van Portsmouth bekend. De fans gingen elkaar met stok ken en messen te lijf. De onge regeldheden deden zich voor aanvang van de voetbalwed strijd tussen beide teams voor. Portsmouth won de ontmoe ting in het kader van het Lea guecuptoernooi met 1-0. Nederlaag tafeltennisploeg ROCHE-SUR-YON In een wedstrijd voor de Eu ropese tafeltenniscompeti- tie heeft Nederland in Ro- che-sur-Yon met 3-4 ver loren van Frankrijk. De Nederlandse winstpunten kwamen op naam van Henk van Spanje en Hal- dan in het herenenkelspel en van Vriesekoop in het damesenkelspel. De Frans man Birocheau won twee enkelspelen zonder veel moeite. In de twee dubbel spelen kwam de Neder landse afvaardiging er niet aan te pas. Sponsors Roda weg om zwart-geldzaak KERKRADE Betaald voetbalclub Roda JC moet op zoek naar een nieu we shirtsponsor. De huidige geldschie ter, Optiebeurs, zal de overeenkomst die eind juni afloopt niet verlengen. Er zijn nog geen contacten met nieuwe kandidaten. De shirtreclame leverde de eredivisieclub uit Kerkrade jaarlijks een bedrag van 180.000 gulden op. Opzegging van de overeenkomst is een direct gevolg van de zwart-geldaffaire waarin Roda JC is verwikkeld. Vijf betrokkenen hebben van de FIOD (Fiscale Inlichtigen- en Opsporings Dienst) een voorlopige aanslag over 1980 ontvangen. Volgens een door de vijf in de arm genomen belastingdes kundige betreft het Theo de Jong, Pierre Vermeulen, René Hofman, Dick Nanninga en de toenmalige Rp- da-trainer Bert Jacobs. Bij Jacobs zou het gaan om een bedrag van omstreeks tienduizend gulden. De FIOD wilde gisteren niet bevestigen om wie en om welke bedragen het ging, ook de fi nanciële deskundigen van Roda zwe gen. De vijf die ambtshalve een voorlopige aanslag ontvingen, hebben tot 12 de cember de gelegenheid beroep aan te tekenen. Het onderzoek, dat de FIOD deze zomer naar de betalingen bij Roda instelde, is nog niet beëindigd. Om verjaring (na vijf jaar) te voorko men zijn nu voorlopige aanslagen ver zonden. De FIOD verwacht het onder zoek aan het eind van hebben afgerond. Winst jeugddammer PUGET-SUR-ARGENS In de tweede ronde van de strijd om het wereldkampioenschap dam men voor junioren heeft Eddy Budé zich een plaats in de kop groep van zes spelers veroverd. Hij won gisteren in het Franse Puget-sur-Argens in de tweede ronde van de Italiaan Manzana. Atsma WOERDEN Joop Atsma is gis teravond bij een bijeenkomst in Woerden benoemd tot waarne mend voorzitter van de sport- commissie van de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie (KNWU). Atsma volgt Elshof op. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn als volgt: Lotto 49 le prijs geen win naar; 2e prijs geen winnaar; 3e prijs 74 winnaars, bruto f. 5.299,10; 4e prijs 4059 win naars, f. 96,60; 5e prijs 68.443 x f. 5,-. De jackpot voor lotto 50 bedraagt ruim 70.000 gulden. Toto 49 le prijs 222 winnaars, f. 193,70; 2e prijs 3740 win naars, f. 4,90; 3e prijs 23.333 winnaars, f. 2,50. Toto-Gelijk 49 le prijs geen winnaar; 2e prijs geen win naar; derde prijs 10 winnaars, f. 405,-; 4e prijs 385 winnaars, f. 14,20. PEYTON PLACE BIJ ALMELOSE VOETBALCLUB ,MELO De eredivi- club Heracles raakt een bestuurslid ijt. Nadat voorzitter •1 vorige week op aan- ngen van de Stichting itaald Voetbal Almelo functie neerlegde, ft het met technische ten belaste bestuurslid gberts eveneens aange- ndigd te stoppen. Hij •klaarde gisteren, dat zijn functie niet meer t zijn werkzaamheden combineren. aarschijnlijk geen vere- in Nederland, die door tuurlijke problemen de jaren zoveel in het heeft gestaan als Hera- 5, de Almelose debutant in •re-divisie. n zeer gewaardeerde exter- financiële ondersteuning, weer in volwaardige be ting functionerend bestuur, in ledental toenemende portersclub en de meest ;ebreide spelersgroep sinds automatische promotie ere-divisie een feit werd. Op toen dat goed onderbouwd sa neringsplan op haalbaarheid te persdag in juli 1984 laten onderzoeken. Twee blik gegund in de fi- maanden later moest Vermeu len de zoveelste tegenslag in casseren. De Stichting Betaald Voetbal Almelo, waarin het ROC werd ondergebracht, achtte het gewenst dat een vernieuwd bestuur het roer zou overnemen. Vermeulen mocht wel blijven, maar een trio noeste werkers werd on der dankzegging naar huis ge stuurd. Dat was voor het gehe le bestuur reden om af te tre- •r Vermeulen aan- te verklaren: „We nanciële huishouding, toenmalige bestuur zou, zo werd tenminste meegedeeld, binnenkort met de belasting dienst en bedrijfsvereniging om de tafel gaan zitten om het eens te worden over een afbe talingsregeling van een schuld die nog geen 100.000 gulden zou bedragen. Zo'n sanerings regeling is er, zoals nu blijkt, inderdaad gekomen, maar dan voor in totaal 1,3 miljoen, dus den het dertientienvoudige. Hans leiding echter al niet meer mee. Hij trad op 22 november 1984 af. Redding Dat alles dient er borg te staan dat SC Heracles gerenommeerde positie het betaalde voetbal her- 1M5%dt" Dat stond in het voor- ^^ootd van de voorzitter bij de 'cooart van het stuur uit zes man. Dat zevental is al lang niet meer betrokken bij het leed van Heracles '74. Wankel De basis voor het herwinnen van de gerenommeerde positie werd in dat seizoen weliswaar gelegd, maar het grote succes liet nog een jaar op zich wach ten. Aan de vooravond van dat met het kampioenschap afge sloten seizoen zag het be stuurscollege er al totaal an ders uit. Aan het einde van de rit eerste divisie was ook geen sprake meer van een volwaar dig bezet bestuur. Sponsor Hannink maakte al bij het be gin van het seizoen 1984/1985 geen deel meer uit van het be stuur, maar vormde nog wel een deel van de technische staf. Hans Horneman was de man die als kapitein op het wankele schip (de financiële problemen namen met de dag toe) fungeerde. Ondanks de perikelen werd op 2 juli van dit jaar het kampioenschap en Toen was er sprake van een schuld van „slechts" 575.000,00. Dat bedrag werd half februari 1985 naar buiten gebracht door Gerrit Vermeu len die op dat moment voor de tweede keer fungeerde als voorzitter. Hij lanceerde een saneringsplan, dat nu fungeert als kapstok voor de regeling die door diverse instanties is goedgekeurd, maar nog niet als een geslaagde reddingsactie kan worden aangemerkt. Op 2 april 1985 leek redding nabij. Het Regionaal Onderne mers Contact (ROC) besloot Vermeulen kwam twee dagen later echter terug op zijn be sluit af te treden. In tweede instantie haakte hij toch weer af. Voor de aanvang van de huidige competitie kwam er een nieuw bestuur, met dit maal Wim Mol als aanvoerder. De technische staf eiste ver sterking, maar dat durfde Mol niet aan. En penningmeester Smienk hield het na een me ningsverschil met de overige bestuursleden al snel voor ge zien, aanvankelijk zonder de boekhouding af te staan. Voor zitter Mol trok zich vorige week -op aandrang- terug en dat voorbeeld is inmiddels op gevolgd. Tot overmaat van ramp staat het voetbalteam troosteloos onderaan de rang lijst van de eredivisie. 0 vi Et n 7/8 ef ireldkampioenschap voor junio- tweede ronde: (lvo)-Wesselink (Ned) 2-0, Budé Jie (Bel) 2-0, Valneris (Sov)-Bader Roethof (Sur)-Schw Budé en Bah 3 punten, toethof, Valneris. Bader, Hi onese 2 punten. Jaggoe. Delforche. Manzai 97 seconden; 2. Van der Duim. Op r: 3. Ruitenberg; 4. Jakobs; 5. 6. Cazemier. Op 100 meter: Alderts; 5. 60 ronden: Hoekstra; 2. Visser; 3. Gijzen. TENNIS Nederlands kampioenschap indoor. Herenenkelspel, eerste ronde: Hak-Siemerink 6-3,2-6,7-6; Van de Marel-R.van Dommelen 6-4,6-3; Stie- nen-Eltingh 6-2,6-3; Vissers-Rodri- guez 6-2,6-3; Schuur-Dirriwachter 6-7.6-0,6-3; Bruin-Koek 5-7,6-3,7-6; Moos-R.Warmenhoven 6-4,6-3; Koopman-R.Ggrter 6-3,3-6,6-3; Reijnders-Faas 6-4.6-1; Bogtstra-E- .Warmenhoven 6-4,7-6; Garos-Pas- man 3-6,6-2,7-6; Liewes-Theelen 1 -6,7-5,6-2:0.Panman-Hoek 6-4,6-3; Radstake- ;kum-Weller Grubben-Eijkenboom 1 6-1,6-0; Bollegraf-Der Kin McNamara (Aus)-Frawley 6-2,7-5; Edmondson (Aus)-Wilkison (Vst) 6-2,6-1; Warwick (Aus)-Scanlon wood (Eng) 6-7,6-4,6-2; Tweede ronde: Leconte (Fra)-Flur (Vst) 6-2,6-3; 1 ser (ZafJ-Lloyd (Eng) 6-3,6-4; Ma (Aus)-Schapers (Ned) 6-2,6-4; St otte (Vst)-Brown (Vst)- 6-3,6-2;Davl Spanje (Ned)-Renverse (Fra) 1,21-12,2* sau (Fra) lirocheau nverse 22-20,21-11; V WFThiriet (Fra) 21-18,21-15; Hai- Moulton (Vst)-Horvath (Vst) 6-0,7-5; Kim (Vst)-Van Nostrand (Vst) 6-3,6-2; White (Vst)-Benjamin (Vst) 6-1,6-2; Bassett (Can)-Johssaint (Zwi) 6-2.6-3; Smylie (Aus)-Potter (Vst) 6-4,4-6,7-5; Croft (Eng)-Casale (Vst) 6-3,7-5; Ma- lejeva (Bul)-Reggi (Ita) 6-3,7-6 (7-3); Mesker (Ned)-lnoue (Jap) 6-2.6-4 ITALIË BEZORGT WERELDCUP IN MEXICO MEXICO STAD Italiaanse voetbalfunctio narissen zullen de FIFA-wereldcup komende zondag aan het organiserend comité in Mexi co overhandigen waar de trofee komend jaar inzet is voor de WK voetbal. De Italiaanse coach Enzo Bearzot en de voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, Federico Soreillo, zul len met de begerenswaardige beker donder dag in de Mexicaanse hoofdstad aankomen. Voor wie de cup wil bemachtigen zonder daarvoor een sportieve prestatie op het voet balveld te hoeven verrichten: tot zondag wordt de FIFA-beker bewaard in de kluizen van de centrale bank in Mexico. Zondag zullen ook de eerste wedstrijden be kend worden gemaakt tussen de 24 deelne mende landen in de 12 stadions in Mexico tij dens een officiële trekking. Richard van Kempen heeft brutaal de leiding in het peloton ALKMAAR De eerste schaatsmarathon voor de nationale zesdaagse is gis teravond in Alkmaar ge wonnen door Richard van Kempen. De 21-jarige rij der uit De Hoef versloeg voor 4500 kijkers zijn me devluchter Hilbert van der Duim in de sprint. Henri Ruitenberg eindig de als derde. Ingrid Paul won bij de dames gewon nen en bij de veteranen ging de overwinning naar Marten Hoekstra. Voor een vergulde schaats en 75 gulden rijdt de nationale marathon-elite zich zes dagen in het zweet. Gisteravond in Alkmaar opende het peloton de zesdaagse alsof het om een eendaagse inspanning ging. Richard van Kempen verraste de gevestigde orde in de snel ste race over de klassieke ma rathonafstand uit de drie-jari ge historie van het evenement. De 21-jarige rijder uit het Utrechtse gehucht De Hoef bleek in de slotfase van de boeiende strijd over onver moede krachten te beschik ken. Hilbert van der Duim, de gewezen wereldkampioen op de langebaan, moest het afleg gen tegen de taaiheid en sprintkracht van nieuweling Van Kempen. De titelverdedi ger in de zesdaagse, Henri Ruitenberg, opende de serie op de nationale kunstijsbanen met de derde positie. Apart Bij de B-rijders was Van Kem pen tot halverwege het vorige seizoen een klasse apart. Van de 25 wedstrijden waarin hij startte won hij er 24. De ene misser was letterlijk. Een mis slag op het laatste eind kostte hem toen de overwinning. Bij de A-rijders gebruikte Van Kempen de periode rond de Elfstedentocht om te wennen aan het hardere métier. Dit seizoen bleek hij snel geleerd te hebben. In Amsterdam en Utrecht werd hij op de meet geklopt door collega-orchi- deeènkweker Dirk Maarssen, in de sprint momenteel de meest gevreesde man van het peloton. Maarssen was gisteren niet vertegenwoordigd bij het zes tal, dat in de laatste ronden van race ontsnapte uit de greep van een grote kopgroep van 21 man. Nederlands kam pioen Cazemier sprong zes ronden voor het einde weg met prof wielrenner Jakobs en ploeggenoot Van der Duim in het spoor. Dat drietal leek niet achterhaald te worden, tot Van Kempen zich met de strijd bemoeide. Binnen de 600 meter had hij het supertrio, met de actiefste rijders van de avond verzameld, te pakken. Eén ronde voor het eind sloten ook Ruitenberg, lange tijd te ruggeslagen door een valpartij, en Busser nog aan. Op dat moment achtte Hilbert van der Duim de tijd gekomen zijn suprematie te tonen. Be halve de katachtig klauwende Van Kempen kon niemand de Fries meer volgen. Toen Van der Duim in de laatste bocht een gaatje aan de binnenkant liet maakte Van Kempen daar leep gebruik van. AMSTERDAM Voor de achtste editie van Parijs- -Dakar, met zijn 15.000 ki lometer in 22 dagen de zwaarste woestijnrally ter wereld, heeft een recor daantal Nederlandse deel nemers ingeschreven. Op Tweede Kerstdag vertrek ken liefst veertien natio nale équipes uit Amster dam naar Brussel. Na de proloog op 29 december in Cergy-Pontoise starten op Nieuwjaarsdag in Parijs 565 teams, bemand door zo'n 1500 doorzetters, voor de monstertocht door Frankrijk, Algerije, Niger, Mali, Guinee, Mauretanië en Senegal. Van de veertien Nederlandse ploegen houdt de helft zich be zig met de ondersteuning van de rijders, die zich met het klassement van Parijs-Dakar willen bemoeien. Steun en verzorging uit de lucht is door organisator Sabine dit jaar niet meer toegestaan. De -onderdelen voor auto ren en trucks 1 de grond door de Noordafri- kaanse woestijn achter de kop mannen aangesleept worden. De grootste favoriet onder de Oranje-deelnemers is Jan de Rooy uit Son, die met zijn spe ciale DAF-truck de gedood verfde winnaar in het vracht wagenklassement is. Prototype In de strijd van de gewone vierwielers rijden zesvoudig rally-kampioen Jan van der Marei en circuitdirecteur Jim Vermeulen speciale prototy pes, die pas volgende week aan de eerste terreintest wor den onderworpen. De Neder landse racewagenbouwer Wiet Huidekoper ontwierp een auto, met twee onafhankelijke motoren van 125 pk elk, waar in alle beschikbare woestijner varing van vaderlandse bodem is verwerkt. De twee specials vormen ongetwijfeld de groot ste kostenpost van de onderne ming van de Stichting Dutch National Paris-Dakar Team, dat voor zijn tien ploegen een budget van 850.000 gulden bij eenbracht. Alleen aan in schrijfgeld werd al 111.000 gul den uitgegeven. De privé-on- derneming van Kees en Mieke Tijsterman, dit jaar twaalfde in de rally, werkt met meer bescheiden cijfers. Bij de tweewielers zet de Stichting het drietal Kies, Brouwer en Rond in. Anne Kies, in 1983 achtste bij de mo torcoureurs, rijdt de immense Parijs-Dakar, waarin de Ne derlandse initiatiefnemer Oos terhuis in 1982 het leven liet, voor de derde keer. Crosskam pioen Gerard Rond en endu- ro-specialist Arjan Brouwer debuteren in de 'overlevings tocht', die voorlal door naviga- tieproblemen wordt bemoei lijkt. De Nederlandse ploegen zien er als volgt uit: Motoren: Anne Kies (Appel scha), Gerard Rond (Ingen) en Arjan Brouwer (Nijkerk). Auto's: Vermeulen/Hutchin- son (Zoeterwoude/Gbr), Van der Marei/Hemmes (Hoog land/Den Haag), Bolderheij- /Hoek (Amstelveen/Bleis- wijk), Moritz/Elenbaas (Am sterdam/Muiden), Van Eijk- /Doeswijk (Linschoten/Oude water), Maarten Bottelier (Amsterdam), Kees en Mieke Tijsterman. Trucks: Jan de Rooy (Son, plus service-truck en -jeep) en Lubbers/Van Dedem/ Pols- voort (Lochem/Bilthoven/Lo- chem). Schalke '04 scoort zesmaal GELSENKIRCHEN Schal ke '04 heeft de opmars van Bo- russia Dortmund in de Bun- desliga gisteravond hardhan dig tot staan gebracht. De ploeg uit Gelsenkirchen won op eigen veld een inhaalwed strijd met 6-1. Borussia had de voorgaande vier competitie wedstrijden gewonnen en had zich daarmee uit de degrada tiezone gewerkt. In het Parkstadion kregen de Dortmunders echter geen kans. Nadat de rust nog doel puntloos was ingegaan, stort ten de bezoekers in de tweede helft volledig ineen. Door tref fers van Kleppinger (2), Hart- mann, Thon en Dierssen liep Schalke uit tot 5-0, alvorens Anderbrügge iets kon terug doen. Direct daarna maakte Thon er met zijn tweede tref fer 6-1 van. Schalke '04 en Bo russia Dortmund delen nu met zestien punten uit achttien wedstrijden de elfde plaats op de ranglijst met FC Kaisers- lautern. ftïN HELDER Een sketbalwedstrijd duurt altijd twee maal twin- minuten. Dat hebben basketballers van BS 'iden gisteravond in en ;en Den Helder aan den ve ondervonden. Tijdens eerste twintig minuten sten de Leidenaren be- 'kkelijk eenvoudig van 'ponent Doppel Douche •g te lopen (24-31); na pauze echter stortte het ':j spel gelijk een kaartenhuis ineen (67-54) en trok Den Helder het „sleutelduel" eenvoudig naar zich toe. De eredivisieploegen zijn door de Leidse nederlaag na van avond, als de overige teams hun wedstrijden vanavond hebben afgewerkt, normaal gesproken, weer dichter naar elkaar toegeschoven. Vandaar dat Leiden-coach Ruud Harre- wijn zijn spelers vooraf wees op het belang van de ontmoe ting in de kop van Noord-Hol land. Harrewijn: „Het duel was een sleutelpartij. Winnen we, dan staan we acht punten voor op Den Helder en zijn we die ploeg als concurrent voor de play-offs waarschijnlijk kwijt". Ook Harrewijn's tegen strever Ton Boot onderkende in dat verband het belang van de zege van zijn team; „De play-offs blijven door deze overwinning binnen bereik, maar we zijn er nog wel ver van verwijderd". De Leidse ploeg draaide, zoals gezegd, voor rust betrekkelijk goed. De afronding van de aanvallen gebeurde in ieder geval - tegen een acceptabel percentage (54%) en juist daar liet Den Helder het afweten (38%). Met name de Helderse Amerikanen Alexander en Harris faalden in offensief op zicht. Maar ook Ton Boot gaf zijn spelers door een overmaat aan wissels nauwelijks de kans een behoorlijk spelpatroon uit te zetten. „Ik kon in de eerste helft echt niets corrigeren" zei Boot na afloop. „Alleen tijdens de rust kon ik op ze inpraten en ze wijzen op hun stommiteiten, want de spelletjes kennen ze .echt wel. Daarom heb ik de ploeg heel lang in de kleedka mers gehouden. Nee, ik heb niet op ze gescholden, want ik weet dat dat bij deze groep niet werkt". Den Helder lcwam inderdaad als herboren uit de kleedka mers. Alexander zorgde voor vaart in de ploeg en het veel- koppige thuispubliek zette zich massaal in om Den Helder vo caal te ondersteunen. Na drie minuten in de tweede helft was het gat van de rust (24-31) alweer weggewerkt en nam Den Helder zelfs een voor sprong: 37-33. Lang zou het scorebord daarna de toeschou wers in het ongewisse laten. Tot vier minuten voor tijd bleef Leiden bij: 57-53; daarna schoot Van Noord zijn ploeg definitief naar de overwin ning: 67-54. „We schoten heel slecht in die tweede helft" (34%) wist Ruud Harrewijn. „Zij verdedigden goed en wij kwamen nauwe lijks onder de ring. Van buiten werden er geen initiatieven ondernomen. Hagens zat dui- delijhk vast en Van Helfteren zei in de rust, dat hij af en toe al naar adem liep te happen en juist van die twee spelers moe ten de initiatieven komen. Ik constateer toch hetzelfde, wat ons vorig seizoen vlak voor de play-offs de das om heeft ge daan. En nu heeft Daan van Egmond ook nog een terugval en blijkt hij met Sander Kales onder druk minder te preste ren. Dan ben ik in zo'n tweede helft toch aangewezen op mijn vijf routiniers". „Maar" zo wierp Hans Heijde- man tegen „dan moet je toch wisselen. Dat gebeurde van avond niet en dat is ons opge broken. Ik sta zelf veel te lang in het veld. Natuurlijk geef ik me wel voor honderd procent, maar die honderd procent is dan toch net iets minder als de honderd procent van iemand die vanaf de bank komt". JACOB BERGSMA Doppel Douche Den Helder - BS Lei den: 67-54 (24-31). Toeschouwers: Emanuels 11, Van Helftere bounds). Hagens_7 (23%, 8 assists). Egmond 0. 16 balverlies. Scores Den Helder Van Noord 16 (72%), Alexander 15 (60%), Harris 15. De Waard 9, Schilp 4, Griekspoor 3,

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9