Groenen moeten kleur bekennen Legale'drugs nemen toe in VS n k Reagan in interview: geen illusies over Sovjet-Unie Demonstraties tijdens uitreiking Vredesprijs Shultz laakt houding Europa jegens PLO BREUK DREIGT IN ALTERNATIEVE PARTIJ IB VS en Kremlin willen handel opvoeren Denen wijzen vluchtelingen sneller uit Palestijnen in Israël in honger staking GiNA. lUITENLANr fteidoeQowuvnt WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 PAGINA 5 Lkkoord Oeganda pet verzetsleger SpeCti ri on ■stbomt fn i weer in| gehele AIROBI De militaire re ling in Oeganda en het Na- jnale Verzetsleger NRA heb- m een akkoord bereikt over !n vredesregeling, die nog vle week wordt ondertekend, dtekoo e inhoud van de regeling is og niet bekend gemaakt. Het RA begon in 1981 een gewa- »nde strijd tegen de toenmali- Oegandese president Milton bote. Nadat Obote afgelopen 6 li door een militaire raad erd vervangen, zette de NRA e strijd voort en onderhan dde tegelijkertijd over een ooraanstaande rol in de raad. idelaan /eiling it j smeer se partij Senaat VS tegen hulp voor Angolees verzet WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren te gen een voorstel gestemd om 150 miljard gulden hulp te verstrek ken aan de pro-westerse rebellen, die tegen het marxistische regime van Angola strijden. Volgens de indiener van het voorstel, de con servatieve Republikein Malcolm Wallop, hebben de opstandelingen de hulp bitterhard nodig. De sena tor gaf in zijn motie niet aan of het geld besteed moest worden aan militaire of niet-militaire hulp. President Reagan zou echter nog willen proberen via de inlich tingendienst CIA (in het geheim) steun te geven aan de rebellen. Stranden in Durban open voor zwarten DURBAN Ondanks felle protesten van een aantal blanken worden stranden en zwembaden in de Zuidafrikaanse kustplaats Durban morgen opengesteld voor alle rassen. Het bestuur van de provincie Natal heeft besloten de rassenscheiding bij vier stranden en twee zwembaden aan zee op te heffen. Twee rechtse partijen deden een beroep op alle blanken de badplaats het komende vakan tieseizoen te boycotten uit protest tegen deze be slissing. Zij voerden als bezwaar aan dat de stran den te vol zouden worden en dat er spanning kan ontstaan. Tot nu toe had Durban slechts één „ge mengd" strand. Hier hebben zich voor zover be kend geen problemen voorgedaan. Veel andere stranden in Zuid-Afrika zijn nog gescheiden. Al leen in de omgeving van Kaapstad zijn de stran den toegankelijk voor alle rassen. LONDEN De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken George Shultz heeft de houding van sommige Westeuropese landen jegens de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bekritiseerd. „Tegen deze extremisten moet men zich verzetten in plaats van zich met hen te verzoenen", aldus Shultz in een toespraak in Londen. „Het moet ze duidelijk worden ge maakt dat chantage en pressie tot niets leiden en dat onderhandelingen de enige hoop zijn om de legitieme doelstelingen te bereiken". Shultz tijdens zijn toespraak. 1" bele gend, ks advj g- Daa le laats n posil landi (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Van de vredige sfeer van het Zwarte Woud in de donkere da gen voor Kerstmis zal in het komend weekeinde in Offenburg weinig te bespeuren zijn. In de Oberrheinhalle van de Zuidduitse stad komen de Groenen bij elkaar voor een congres, dat de alter natieve partij aan de rand van een scheuring kan brengen. De vleugels in de Groenen, die lijnrecht tegenover elkaar staan, hebben de afgelopen we ken de messen geslepen voor wat wel eens de be slissende confrontatie zou kunnen zijn. Hoewel ze in de Duitse poli- al jaren meedraaien. weten de Groenen nog steeds niet wat ze willen. Ofwel sa men met de SPD regeren en het verfoeide systeem stapje voor stapje veranderen, ofwel kiezen voor een fundamentele oppositie. De aanhangers van beide richtingen leven in de partij als kat en hond naast el kaar. Beide groeperingen heb ben zich zo ingegraven, dat over de mogelijkheid van een verzoening niet eens gepraat wordt. Aan een gezamenlijke strijd tegen de gevestigde par tijen komen de Groenen de laatste maanden dan ook nau welijks meer toe. Zo zeer zijn de „realo's", de voorstanders van samenwerking met de SPD, en de „fundi's", die een consequente oppositie willen, in beslag genomen door de onderlinge schermutselingen. In Offenburg zullen de Groe nen kleur moeten bekennen. Het zal nauwelijks meer mo gelijk zijn de fundamentele verschillen op het laatste mo ment toch nog weg te moffe- de len, zoals op voorgaande con gressen steeds gebeurde. De realo's willen namelijk een nieuw partijbestuur. Het hui dige bestuur wordt door de fundi's gedomineerd. Hoeveel kracht de strijd van de afgelopen weken heeft ge kost blijkt uit de uitlating van fundi Rainer Trampert, een van de drie partij-voorzitters en een van de belangrijkste Joschka Fischer, de eerste groene minister van de Bonds republiek. schietschijven van de „rea lo's". Opgelucht zei Trampert dezer dagen „dolblij" te zijn dat „de Groenen nu zelf kun nen beslissen welke personen en welke politiek ze willen". De kans is groot dat Trampert en zijn collega's Ditfurth en wellicht ook Beckmann, een middenfiguur, in Offenburg aan de kant gezet worden. De realo's hebben wind in de rug. Joschka Fi scher is deze week in Hessen als eerste groene minister van de bondsrepubliek geïnstal leerd. In Hessen is de eerste formele coalitie tussen soci aal-democraten en Groenen tot stand gekomen. Fischer en de twee groene staatssecreta rissen in Hessen zijn overi gens niet te benijden. De basis zal al hun handelingen met argusogen volgen en de fun di's in Hessen zijn er al in ge slaagd de pil van de nederlaag te vergulden door te eisen, dat Fischer vrijwel zijn gehele sa laris van 14.000 mark per maand aan de partij afstaat. Hij mag per maand 1.920 mark netto overhouden, het salaris van een arbeider. Fi scher, na zijn echtscheiding door schulden geplaagd, rea geerde zuur. „De broek zullen ze me toch wel niet uittrek ken", mopperde hij. Maar hoe dan ook, de meer derheid van de Groenen lijkt te beseffen dat alleen succes volle coalitie met de SPD de partij voor verder afglijden kan behoeden. De fundamen tele oppositie die de partij lan ge tijd voerde heeft steeds meer kiezers kopschuw ge maakt. De hoop van de fun di's dat de partij rustig aan de kant zou kunnen blijven staan totdat ze zo groot zou zijn dat ze verhoudingen in de bonds republiek echt zou kunnen veranderen, werd niet be waarheid. Dit jaar bracht de ommekeer. In een keer was het afgelopen met de gestage groei. Hard geattaqueerd door de SPD haalden de Groenen in het Saarland en in Noord- rijnland-Westfalen niet eens de kiesdrempel van vijf pro cent. Dat is hard aangekomen. Nu hebben de realisten de bo venhand. Zij wijzen er op dat de kiezers niet blijven stem men op een partij die welis waar graag hun stem heeft, die vervolgens weigert r verder iets i doen. DEN HAAG President Reagan heeft geen illusies over de Sovjet-Unie, maar hij is van oordeel dat de ri valiteit tussen de beide supermachten vreedzaam moet blijven. Hij zegt dit in een interview met vier Westeu ropese bladen: Die Welt, de Corriere della Sera uit Ita lië, de Neue Zürcher Zeitung en NRC Handelsblad. Reagan gaf het interview door te antwoorden op schriftelijke vragen van de correspondenten van de bladen. Reagan heeft Sovjetleider Gorbatsjov tijdens hun bijeenkomst in Genève vorige maand alles gezegd wat hij wilde. Nu is hij bereid om de moeilijke weg te gaan om stap voor stap duurzame resul taten te bereiken in kwesties van wapenbeheersing, mensen rechten, regionale conflicten en bilaterale betrekkingen, aldus de Amerikaanse president in het interview. Hij waarschuwt overigens voor te groot optimisme over directe en ingrijpende veranderingen in de betrekkingen tussen de VS en de Sovjet unie. Over Zuid-Afrika zegt de Amerikaanse president, dat verande ringen in het systeem van apartheid onvermijdelijk zijn en dat het niet de vraag is of er verandering zullen komen, maar wan neer en hoe. Over het Strategisch Defensie Initiatief zegt Reagan dat dit plan volgens hem verder zal worden ontwikkeld, ook als zijn ambtstermijn verstreken is. Reagan herhaalt dat het SDI een onderzoek-programma is om erachter te komen of het mqgelijk is een verdedigingssysteem tegen kernraketten te bou- VS willen praten over vermindering troepen in Spanje MADRID De Verenigde Staten zijn bereid met de socialisti sche regering van Spanje te onderhandelen over een verminde ring van de Amerikaanse troepen in dat land. Washington hoopt dat een vermindering van haar troepen Spanje doet besluiten in de NAVO te blijven. Volgend jaar maart wordt daarover een re ferendum gehouden en opiniepeilingen wijzen uit dat een groot deel van de Spaanse bevolking uit te NAVO wil treden. Momen teel zijn er 12.000 Amerikaanse militairen in Spanje gestatio neerd, verdeeld over een marinebasis en drie luchtmachtbases. MOSKOU De Ameri- caanse president Ronald teagan heeft gisteren op- k geroepen tot opvoering /an de handel tussen de lijn land en de Sovjet-U- ïie. In een boodschap aan een Russische zakendele- gatie stelde Reagan dat .handel van essentieel be- benJang is voor betere be de e}rekk*nêen tussen beide zal vïanden. w Yoi srland nister van handel Malcolm Baldrige tijdens een ontmoe ting van de Amerikaans-Rus sische Raad voor Handel en Economie. Die Raad houdt momenteel in Moskou zijn grootste conferentie aller tij den, die voor het eerst ook wordt bijgewoond door rege ringsfunctionarissen uit de VS. Van beide zijden werd opti misme geuit over de vooruit zichten voor de Russisch-Ame- rikaanse handel, na de ont moeting tussen Gorbatsjov en Reagan .in Genève. Sinds 1979 echter is de VS op de lijst van de belangrijkste handelspart ners van de USSR in het Wes ten gezakt van de tweede naar de vijfde plaats. Ook de Russische partijleider Michail Gorbatsjov heeft zich gisteren uitgesproken voor uit breiding van de handel tussen de Sovjet-Unie en de Verenig de Staten. Hij heeft de Ameri kanen gevraagd een eind te maken aan het „beleid van boycots en embargo's". Mos kou wil vooral de export flink opvoeren, om een tekort op de handelsbalans te voorkomen. De VS onderstreepten dat zij geen „gevoelige" technologie aan de Sovjet-Unie zullen ver kopen. HORMONEN VOOR VLEESPRODUKTIE IN 1988 VERBODEN BRUSSEL Het gebruik van groeihormonen om de vleespro- duktie te bevorderen wordt waarschijnlijk met ingang van 1 ja- uari 1988 in alle tien EG-landen verboden. Vlees dat uit nie- •EG-landen wordt ingevoerd, moet op hormonen worden ge controleerd. De ministers van landbouw moeten volgende week donderdag een besluit nemen over dit voorstel. Groot-Brittannië is het enige land dat zich tegen een dergelijk verbod verzet, mo gelijk omdat de Britse farmaceutische industrie veel hormonen produceert. Voor Nederland zal er weinig veranderen wanr besluit wordt goedgekeurd, want dit land heeft zelf al hormoonverbod ingevoerd. KOPENHAGEN Het asielrecht r buitenlanders Denemarken wordt beperkt. Het )arlement vindt dat nodig omdat de stroom asielzoekers in 1983 332, dit jaar 8.000 de op vangcapaciteit sterk overbelast. Een nieuwe wet, die gisteren is aan genomen, houdt in dat vluchtelingen na twee weken kunnen worden uitgewezen, zonder het recht om zich door een rechtbank te laten horen in geval de autoritei ten hun geval „on gegrond" achten. Asielzoekers moe ten nu nog bijna een jaar wachten tot hun zaak voor komt en dan wordt een derde alsnog uitgewezen. JERUZALEM Advocaten van ongeveer 1.500 Palestijnse gevangenen in Israël hebben gisteren verklaard dat hun cliënten in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen de omstandigheden in de gevan genissen. De gevangen willen beter voedsel en minder volle cellen, zo deelden Ali Ghuzlan en Victor Mansour mee. De Palestijnen zouden ook wor den geslagen, aldus de advoca ten. De hongerstaking begon een week geleden in een ge vangenis op de westelijke Jor- daanoever en is overgeslagen naar zeker drie andere strafin richtingen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1157) Onwetend van wat er allemaal gebeur de in het Koninklijk Paleis zat doctor Polnyck in lijn leunstoel voor de haard. Toch knaagde er een vage onrust aan hem en hij trommelde ner veus met de vingers op de leuningen. Ja. toning worden was toch niet zo gemakkelijk als lij zich had voorgesteld. „En dat komt allemaal loor die dekselse smidje Verholen", knarse tandde hij. „Hij heeft mijn onderzeeër in de lucht laten springen. Hij heeft Sjeems Pond la ten ontsnappen. En hij heeft de KNAP-mutator in zijn bezit. Ik wou dat ik wist wat die snaak Van plan was. Veel goeds zal het wel niet zijn. En wanneer hoor ik nu eindelijk eens iets van Kille Klansky. - En juist zo ver was de door trapte doctor met zijn gepeins gevorderd, toen het schelle rinkelen van de telefoonbei de ge- Spannen stilte in de kamer doorbrak. „Da's Klansky!" riep hij en gejaagd sprong hij op het ifoontoestel af. Doch als een donderslag bij heldere hemel klonk hem daar de rustige stem van smidje Verholen in de oren.zijn ergste vijand smidje Verholen, die poeslief zei: „En hoe vaart ge dan wel, mijn waarde doctor Polnyck? Als ge het zo goed maakt als ik, dan kunnen we misschien tot zaken komen. Ik dacht zo, dat u misschien wel interesse had in de KNAP-muta tor." „V.Verholen.hoe kan dat?" stamelde doctor Polnyck. „Wa.waar is K.ille KI.klan sky. Eilaas, de arme Klansky hing in een zeer beklagenswaardige toestand bovenin een oude boom, die zachtjes heen en weer wiegde in de wind. Hij had er weliswaar het leven afge bracht, maar erg prettig voelde hij zich niet daar op twintig meter hoogte boven de grond. „Als mijn broek scheurt, val ik dood.jammerde hij. En een bosarbeider beneden hem keek het geheel met enige verbijstering aan en mompel de: „Daar hangt een kerel.zou er wat aan de hand wezen?" AMNESTY PRAAT MET OMSTREDEN SOVJET-ARTS TSJAZOV OSLO Met demon stranten voor de deur is gisteren in Oslo de Nobel prijs voor de Vrede uitge reikt aan Bernard Lown en Jevgeni Tsjazov, voor zitters van de internatio nale artsen ter voorko ming van een kernoorlog. De protesten waren vooral gericht tegen de omstre den Sovjet-arts Tsjazov, die in 1973 aan een laster campagne tegen dissident t en Nobelprijswinnaar An drei Sacharov meedeed. Amnesty International heeft gisteren een gesprek gehad met Tsjazov en aandacht ge vraagd voor de toestand van de dissidente Sovjet-psychiater Anatoli Koryagin, die een straf uitzit van zeven jaar kamp. Aan Koryagin, die in de Sov jet-Unie actie had gevoerd te gen het misbruik van de psy chiatrie voor politieke doelein den, is overigens symbolisch een alternatieve Nobelprijs uitgereikt. De secretaris-generaal van de Duitse CDU, Heiner Geissler, stelt dat Tsjazov bij de vervol ging van Sovjet-dissidenten zelfs met de geheime dienst, de beruchte KGB, heeft sa mengewerkt. Lown stelde bij de uitreiking dat de artsenorganisatie niet onverschillig staat ten opzichte van mensenrechten, maar dat het voorkomen van een kern- Lev Novikov. de Sovjet journalist die na een hartaanval met hartmassage gered werd door Lown en Tsjazov, verkeert niet meer in levensgevaar. Lown (I) en Tsjazov mochten gisteren zelfs even op bezoek. oorlog op de eerste plaats komt. „Het gaat om onze kinderen; met het recht op overleven staan of vallen immers alle overige rechten". „Artsen staan machteloos, als er een kernoorlog uitbreekt", zo voegde Tsjazov daaraan toe. Koning Carl Gustaf van Zwe den heeft gisteren in Stock holm de Nobelprijzen voor na tuurkunde, scheikunde, medi cijnen, economie en literatuur uitgereikt. Aan elk van de prijzen is een bedrag van ze ven ton verbonden. Voyager-2 stormt op Uranus af WASHINGTON De Amerikaanse ruimtero bot Voyager-2 vliegt met duizelingwekkende snel heid af op Uranus, een planeet op drie miljard kilometer afstand van de aarde. Op 24 januari zal hij Uranus tot op slechts 81.500 kilometer zijn ge naderd. Voor dat mo ment houdt de weten schap over de gehele we reld gespannen de adem in. Want gedurende het zestal uren dat de Voya ger in de buurt van Ura nus blijft, zal men meer te weten kunnen komen over deze zevende pla neet, met zijn vanaf de aarde moeilijk waar neembare negen ringen en vijf maantjes. Op Uranus valt zeker geen leven te verwach ten. De temperatuur is er 200 graden onder het nulpunt en de atmosfeer bestaat hoogstwaarschijn lijk uit een mengsel van waterstof, helium, met haan en ammoniak. De planeet verbergt echter een aantal mysteries. Zij is 65 maal zo groot als de aarde, maar weegt slechts vijftien maal zo zwaar als onze planeet. In de gegevens die de op 20 augustus 1977 gelan ceerde Voyager-2 al naar de aarde heeft gestuurd, ontbraken sterke radio- pulsen. Dat zou er op kunnen duiden, dat de planeet geen, een zeer zwak of een „zeer bizar" magnetisch veld bezit. Op dergelijke vragen hoopt men na 24 januari antword te krijgen. Uranus is na Jupiter en Sa turn us de derde pla neet die de Amerikaanse ruimterobot op zijn lange reis door ons zonnestelsel bezoekt. De reis van Voyager-2 is na het be zoek aan Uranus nog niet afgelopen. Een volgend historisch rendez-vous volgt op 25 augustus 1989. De gastheer is dan Neptunus. LOS ANGELES Eerst heette het Ecstasy, nu is er Eve. Eve is een vrij ge makkelijk te bereiden, maar levensgevaarlijk pepmiddel. De handel in en het gebruik van deze synthetische heroïne grijpt in de Verenigde Sta ten steeds verder om zich heen en baart de gezond heidsautoriteiten grote zorgen. „Iedereen die het gebruikt speelt Russische roulette met zijn brein, terwijl de vervaar diging net zo legaal is als aspi rine", verklaart de procureur- -generaal van Californië, waar naar schatting twintig procent, van de 130.000 drugsverslaaf den Eve gebruiken. In Ameri ka worden dergelijke midde len „designer drugs" genoemd e>.dat zij vervaardigd uit een heoveelheid verschillende stoffen. Zodra een designer drug bij wet wordt verboden wijzigen de makers eenvoudig de moleculaire samenstelling en dan is het middel weer le gaal. Het inspuiten van deze synthetische drugs is zeker zo gevaarlijk als de echte. „Deze drugs veranderen jonge men sen in zombies, levende lijken, en die toestand is blijvend', al dus William Langston, hoogle raar in de neurologie. Deskun digen vrezen dat het nog maar een kwestie van tijd is, voor dat deze „legale" drugs in het ^ele land verkrijgbaar zi n.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5