c Van der Stoel 'ziet niet om in wrok Crisis Dienstenbond FNV na aftreden voorzitter Popsongs als kruiwagen voor sociaal commen taar V erlies Jan Siemerink na twee matchpoints CDA en PvdA verwijten minister Van den Broek beleid zonder inhoud iun Recordbedrag Rode Kruis voor noodhulp Colombia Frankrijk is verplicht„goecT land te kiezen voor Heineken-ontvoerders Groeiende handel in tweedehands personenauto's BI VS EX-MINISTER OPNIEUW GEPASSEERD VOOR HOGE VN-FUNCTI^ De vh sn< BINNENLAND/BUITENLAND Ccidócgotwont WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 PAGINA DEN HAAG Het Nederlands Rode Kruis heeft 6,2 miljoen gulden binnengekregen óp girorekening 777 voor de slachtoffers van de vulkaanramp in Colombia. Dat is het hoogste bedrag dat ooit voor een noodactie is ontvangen. Ruim 2 miljoen gulden is be steed aan de eerste opvang van de ruim 30.000 daklozen, terwijl ruim 2,5 miljoen gul den wordt bestemd voor onder meer de opzet van een nieuw Rode Kruiscentrum. De rest van het geld wordt onder meer besteed aan rampenmaterieel en transport. Twee Rode Kruisfunctionarissen hebben een week door het rampgebied getrokken om te zien op welke wijze de hulpverlening vanuit Nederland gegeven kan worden. Zij wijzen erop dat enkele honderden kinderen die wees zijn geworden en ondergebracht zijn in kindertehuizen nog volop verzorging nodig hebben. De kinderen kunnen het eerste jaar niet worden geadopteerd omdat de kans bestaat dat hun ouders zich nog melden. Verder zijn er zeker 1000 zwaar gehandicapten, zodat de inrichting van ortho pedische werkplaats noordzakelijk is, evenals psycho-therapeutische begeleiding voor al die mensen die een trauma hebben opgelopen, aldus het Rode Kruis. PARIJS Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft goede hoop dat er een land te vinden zal zijn dat de twee ontvoerders van Hei- neken en zijn chauffeur Doderer wil opnemen. De Franse autoriteiten heb ben al eerder met dat bijl tje gehakt, aldus een woordvoerder van het mi nisterie, met name om landen te vinden die be reid waren Spaanse Bas- ken op te nemen, ver dacht van terrorisme in Spanje. Het is van secundair belang dat de twee geen geldige pas poorten hebben. Frankrijk is juridisch verplicht voor de ontvoerders Cor van H. en Willem H. een land te vinden dat hen wil hebben, en dat bo vendien geen uitleveringsver drag heeft met Nederland. Pa rijs is in het verleden al eens veroordeeld door het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg, in ver band met de uitwijzing van een Italiaanse terrorist naar Zwitserland. Uiteindelijk wees Zwitserland de man toch uit naar Italië. Volgens professor mr. Swart, hoogleraar internationaal strafrecht te Urecht, is het door Nederland intrekken van het uitleveringsverzoek in strijd met het eigen uitleve- rings- en vreemdelingenbe leid. Lkko iet Inspecti s koo e Kerst bome tn zijn weer inj het gehele land te Hier onderweri een handelaar) de veiling ii Aalsmeer e ji verse partij fei aan de laatste inspectie. AIROB jring in onale V een •ze wee inhoi niet A bei inde sti Oegar bote. IS dooi ird vei strijd elde te ooraans UTRECHT In de Dienstenbond FNV is een bestuurscrisis uitgebroken door het onverwachte af treden van voorzitter Freek Thomasson (41). Thomasson besloot gister avond op de eerste dag van het congres van zijn bond tot die stap, omdat hij niet de door hem ge wenste 75 procent meer derheid van het congres achter zich kreeg voor een nieuwe voorzittersperiode. Thomasson verwierf in totaal tweederde (66 procent) van de stemmen. Dit was in zijn ogen te weinig omdat de problemen waar de Dienstenbond intern mee te kampen heeft een gro tere ondersteuning eisen. Hij maakte duidelijk dat zijn be sluit onwrikbaar is en dat lijm pogingen geen zin hebben. „Er is geen weg terug. De proble men waar we in zitten komen niet zo maar uit de lucht val len". Het aftreden van Thomasson betekent voor de Diensten bond de tweede bestuurscrisis in vijf jaar tijd. Thomassons voorganger Jan Brouwer gaf er vijf jaar geleden ook de brui aan. De huidige vice-voorzitter Pierre Bruis zei bovendien dat ook hij „tijdens de kerstdagen diep zal nadenken" over de vraag of hij het voorbeeld van Thomasson zal volgen. Binnen circa twee maanden zal er een buitengewoon congres moeten worden gehouden waarop een nieuwe voorzitter moet wor den gekozen. De beslissing van Thomassen is voor een groot deel het ge volg van verdeeldheid binnen het bestuurderskorps van de bond over het beleid. Thomas son is voorstander van een pragmatische aanpak, waarbij de haalbaarheid van cao-eisen in de diverse sectoren waar de bond aan de onderhandelings tafel zit voorop staat. Een deel van de bestuurders wil echter een „offensiever" beleid, om zo meer vakbondsmacht op te bouwen in sectoren en bedrij ven waar de Dienstenbond een zwakke positie heeft. Als exponent van deze meer „radicale" groep is gisteren Lodewijk de Waal in het hoofdbestuur van de Diensten bond FNV gekozen. Thomas son had tevoren binnen de bond al laten weten dat hij De Freek Thomasson Waal niet de geschikte per soon achtte voor een functie in het bondsbestuur. Desondanks koos het bondscongres hem ten koste van bestuurskandi- daat Lex Dors, die al in het hoofdbestuur zat. AMSTERDAM Er is in ons land een groeiende han del in tweedehands auto's. In 1984 werden ruim 15 procent meer gebruikte auto's ver kocht dan in het topjaar 1979, terwijl de verkoop van nieu we personenauto's juist 15 procent achterbleef bij het topjaar voor deze categorie 1978. Dit blijkt uit RAI Actueel- Special, een publikatie van de Rai Vereniging. Boven staande gegevens zijn geba seerd op de bestudering van registratie van nieuwe kente kens. In 1984 zijn er twee miljoen kentekenoverschrijvingen geweest. Daarbij zijn inbegre pen de overschrijvingen van de via de dealers verkochte inruilauto's, overschrijvingen als gevolg van verkoop door particulieren maar ook de dubbele overschrijvingen van gebruikte auto's die twee keer in een jaar werden ver kocht. Volgens Rai Actueel/Special houdt deze ontwikkeling ver band met de steeds langere levensduur van personenau to's als gevolg van verbete ring van de kwaliteit. DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren forse kritiek geuit op het beleid van minis ter Van den Broek (Buiten landse Zaken). Opvallend is dat de verwijten niet alleen af komstig waren van de PvdA, die in de oppositie zit, maar ook van het CDA, de grootste regeringsfractie en bovendien de partij van de minister. De VVD toonde als enige van de grote fracties waardering voor minister Van den Broek. De kritiek van PvdA en CDA betreft niet zozeer de presenta tie, waarvoor men ook van op positiezijde wel waardering heeft, maar veeleer de inhoud van het beleid, of beter ge zegd: het gebrek daaraan. CDA-woordvoerder Joep de Boer wees daarbij vooral op dé betrekkingen van ons land met andere landen in de Euro pese Gemeenschap en met In donesië, Suriname en Zuid- Afrika. Toch is, aldus de CDA'er, geen ander land zo belangrijk voor Nederland als de Bondsrepubliek Duitsland, niet alleen vanwege onze wel vaart maar ook vanwege onze veiligheid. PvdA-woordvoerder Ter Beek spitste zijn kritiek toe op de beleidsonderdelen wapenbe heersing en mensenrechten. Bijna vier miljoen mensen hebben hun zorg geuit over de wapenwedloop door het teke nen van een volkspetition nement, maar dergelijke sige- nalen uit de samenleving wenst deze minister niet te verstaan. Aansprekende initia-^ tieven of aansluiting bij acties' van andere landen ontbreken te enen male, aldus Ter Bet Wat betreft de mensenrecht sprak de PvdA'er van e „weinig bemoedigend" belei „Wees niet alleen volgend, wat!" luidde Ter Beeks advi aan Van den Broek. Na al deze kritiek volgde lof van de VVD. Woordvot der Voorhoeve sprak zijn vredenheid over de „desku digheid en consistentie" v het beleid van deze minisfc Ook roemde hij diens „w werkkracht en degelijkheid „Minister Van den Broek de beste tradities voort van buitenlands beleid van na Tweede Wereldoorlog, door heeft ons land de laats drieëneenhalf jaar zijn posit onder de Westelijke landi versterkt". Eén van de weir ge minpuntjes is volgens Voo hoeve het gebrek aan belan stelling voor Afghanistan, (Vai BONI sfeer Wouc gen het in O bespe Oberi Zuidc Groei een c natie- van brenj de G teger hebb ken voor slisse confr zijn. Jean-Pierre Hocké, de nieuwe Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties, is 47 jaar en sinds 1982 direc teur operationele activiteit van het Internationale Co mité van het Rode Kruis in Genève. Sinds hij in 1968 bij het Rode Kruis kwam werken, heeft hij onder meer in Afrika en het Mid den-Oosten gediend. Hoc ké is de opvolger van de Deen Poul Hartling, die acht jaar hoge commissa ris is geweest. Het Hoge Commissariaat voor Vluch telingen is een belangrijke instelling van de Verenigde Naties die twee keer een Nobelprijs voor Vrede heeft gekregen. Onder meer in 1954, toen de Ne derlander Gerrit Jan van Heuven Goedhart Hoge Commissaris was. NEW YORK „Een te leurstellende ontwikke ling. Maar ik wil niet om zien in wrok en wens de nieuwe Hoge Commissaris geluk en hoop dat hij zijn best zal doen voor de tien miljoen vluchtelingen in de wereld". Zo reageerde de Nederlandse VN-am- bassadeur Max van der Stoel op het besluit niet hem, maar de Zwitser Jean-Pierre Hocké te be noemen tot Hoge Com missaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties. Hocké is de opvol ger van de Deen Hartling, die de functie sinds 1978 heeft bekleed. Van der Stoel gelooft dat Amerikaanse steun voor de Zwitser de VS betalen een derde van de begroting van de vluchtelingen-organisatie groot gewicht in de schaal heeft gelegd. De VS hebben van het begin af aan weinig enthousiasme aan de dag ge legd voor de kandidatuur van Van der Stoel, met het argu ment dat het zaak was een er varen manager te benoemen die orde op zaken zou kunnen stellen in de financiële chaos van het Jloge Commissariaat. Volgens Washington voldoet de Zwitser Hocké aan die cri teria. De kandidatuur van de Zwitser werd bovendien door president Reagan persoonlijk ondersteund. Reagari heeft Hocké afgelopen zomer ont moet tijdens het gijzelingsdra ma van het gekaapte TWA- -vliegtuig in Beiroet. Hocké maakte toen deel uit van een delegatie van het Rode Kruis die in de gijzelingsaffaire be middelde. Het was overigens niet de eer ste maal dat de VS een promo tie van Van der Stoel hebben verhinderd. Drie jaar geleden, toen het eerste mandaat van Hartling afliep, verzette de toenmalige Amerikaanse afge vaardigde Jeane Kirkpatrick zich krachtig tegen een benoe ming van Van der Stoel. De Nederlandse regering heeft „met grote teleurstelling" ken nisgenomen van het besluit van de VN. De regering heeft een grote internationale cam pagne gevoerd ten gunste van de eigen kandidaat, maar dat heeft niet mogen baten. Volgens een Nederlandse zegs man in New York bestaat bij de VN „eigenlijk maar weinig [OSK ;aanse teagai 'eroep fan di ijn Ia lie. In ien R katie jhandel enthousiasme voor de ben<«ang j ming van Hocké. Voor v« A- VN-leden was hij niet de ee ste keus". Voorlopig zal V< der Stoel nog in New Yor blijven als Nederland VN-ambassadeur. Over zij ^gr(jUy verdere toekomstplanne heeft hij nog geen beslissin genomen. „Ik moet daar no eens rustig over nadenken, e ook voor mijzelf de zaken o een rijtje zetten. Met de minis ter heb ik afgesproken te zij ner tijd met hem daarover zullen spreken". •ekki: inder De bo BRUSS duktie nuari 1 t-EG-lc control donder het e gelijk t Eroduc et bes hormot VALKENSWAARD Jan Siemerink heeft voortreffelij ke kansen laten liggen om de tweede ronde van de nationale tenniskampioenschappen te bereiken. De 15-jarige Rijns burger verloor van Rob Hak uit Beverwijk met de cijfers: 6- 3, 4-6, 7-6. In de slotfase van die partij ontglipte de speler van Unicum twee matc hpoints. In de tiebreak kwam hij er vervolgens niet aan te pas: 7-3. De partij tussen Siemerink en Hak stond in het teken van de service. In het schitterende tenniccentrum Valkencourt in Valkenswaard verspeelde bei de spelers hun opslag maar één keer. De Rijnsburger deed dat voor de eerste en enige maal bij de stand 3-2. Hak liep door naar 5-2 en incasseerde bij de stand 6-3 de setwinst. De tweede set brak Siemerink al snel door de service van zijn opponent. Hij liet bij de stand 4-1 na hetzelfde te doen. Hij kreeg goede kansen op een servicebreak, maar Hak kwam sterk terug. Toch kwam de setwinst voor Siemerink niet meer in gevaar: 6-4. Het derde deel ging volkomen gelijk op. Beide spelers kon den, soms met veel moeite, hun opslaggames behouden. Bij de stand 6-5 voor Sieme rink kwam Hak in de proble men. De Rijnsburger kwam met 0-30 voor en kreeg bij 30- 40 zijn eerste matchpoint. Hak serveerde echter sterk en ega liseerde de stand. Dat patroon herhaalde zich bij het tweede matchpoint. De backhand-re turn eindigde tegen het pla fond. In de tiebreak verspeel de Siemerink zijn kansen, toen hij bij een 2-1 voorsprong en eigen service zijn tegenstander naar 3-2 zag weglopen. De ge routineerde Hak profiteerde gretig en haalde met 7-3 de winst in de tiebreak binnen. Uiteindelijk een tegenvaller voor de met vlagen superieur tennissende Siemerink. Over de gehele partij was vooral het percentage „in" geslagen eer ste services te laag. Dat brak hem tenslotte in de tiebreak op. Want de normaal gespro ken ijzersterke service maakt de Unicummer een specialist in juist zo'n beslissende game. Trainer Peter Klein voerde de nederlaag terug op een gebrek aan routine: „In de beslissende fase durfde Hak net even wat meer risico te nemen. Zocht op belangrijke punten onver wacht het net op, terwijl Jan de neiging kreeg wat behou dender te worden. Al met al ben ik toch tevreden. Vooraf had ik niet gedacht, dat hij aan een overwinning zou mogen ruiken". De tweede afgevaardigde uit het district Leiden, Stefan Faas, verloor van Alex Reijn- ders. Faas begon de partij sterk en nam een 4-2 voor sprong. Toen zijn opponent meer risico nam en vaker de netpositie opzocht, kwam de speler van Deker-tennis er niet meer aan te pas. Reijnders liep vlot door naar winst van de eerste set (6-4) en kende in het tweede gedeelte geen par don met de Nieuw-Venneper: 6-1. WILLEM SPIERDIJK Prijs voor Elke Schepers Ned. Dans Theater DEN HAAG Elke Schepers van het in Den Haag gevestigde Nederlands Dans Theater heeft in Amsterdam een aanmoedigingsprijs van het Dansersfonds '79 gewonnen. Ook voor Diane Elshout van de Nieuwe Dansgroep was zo'n prijs weggelegd. Zij ontvingen de prijs, een be drag van 4.000 gulden, gisteren uit handen van oud-burgemeester Samkalden in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het is de bedoeling dat de danseressen de prijs ge bruiken voor studiedoeleinden. De Stich ting Dansersfonds '79 is opgericht ter gele genheid van het 20-jarig jubileum van het dansers-echtpaar Alexandra Radius en Applaus van Alexandra Radius en Han Ebbelaar voor Han Ebbelaar, in 1979. Elke Schepers (tweede van rechts) en Diane Elshout LONDEN De hotelka mer in Londen heeft veel weg van een opna mestudio. Tussen de vele keyboards en synthesi zers zit een van de weini ge levende legendes van de popmuziek een nieuw nummer te componeren. Het hoofd zwaait rit misch heen en weer. Ste- vie Wonder is „back in town" en zoals altijd heeft hij zijn muziek met zich meegebracht. Hij programmeert zijn muzie kinstrument alsof zijn blind- zijn absoluut geen handicap voor hem is. Een rustige, meeslepende opeenvolging van basisakkoorden klinkt door de luidsprekerboxen. Hij is al aan de late kant voor een radio-interview, maar niemand stoort hem in de tien minuten dat hij een me lodie uitprobeert bij de ak koorden. Het is een zeldzaam privilege gewoon samen met hem in de kamer te zijn. De 35-jarige popster zit al meer dan twintig jaar in de tophitwereld (zijn eerste suc ces, „Fingertips", werd in 1963 uitgebracht). In de loop van zijn carrière heeft hij niet alleen de reputatie ge kregen de grootste zwarte ar tiest in Amerika te zijn, maar ook naam gemaakt als een van de eerste zwarte popmu sici, die het gros van de blan ke rockliefhebbers aansprak. Hij heeft met Lennon, Dylan en dergelijke pophelden op het podium gestaan en veel van zijn popsongs gebruikt als kruiwagen voor sociaal commentaar. Thuis in Los Angeles bezit hij inmiddels een eigen ra diostation, KJLH, maar hij blijft zich gelukkig nog altijd anders gedragen dan de ge middelde succesvolle zaken man of popster. Tijdens het interview spreekt hij op zachte, nadenkende toon, en alleen wanneer hij anderen imiteert, speelt hij soms de bezetene. Het is vijf jaar geleden dat STEVIE WONDER WERKT IN LONDEN AAN NIEUWE ELPEE zijn laatste lp, „Hotter than July", uitkwam en afgezien van de muziek die hij schreef voor de film „The woman in red", is het sindsdien vrij stil geweest rond Stevie Wonder. Zelfs naar superster-maatsta ven gemeten heeft zijn nieu we lp, „In Square Circel", dus lang op zich laten wach ten. Daar zit Stevie Wonder niet mee: „Wanneer je bezig bent iets te scheppen, je een bepaald idee in je hoofd hebt, moet je net zolang werken totdat je met het resultaat tevreden bent. De moraal van het ver haal is dat je jezelf helemaal moet geven". „In Square Circle" moest oorspronkelijk een dubbel-lp worden. Het is bij één plaat gebleven „omdat een dubbele op dit moment niet haalbaar was". De nieuwe lp, waarop een aantal pophits als „Part time Lover" en het anti- apartheidnummer „It's Wrong", is de eerste van een serie van drie lp's. Volgend jaar volgt „In Square Circle 2". De serie lp's moet de ervarin gen die behoren bij een men senleven weerspiegelen, legt Stevie uit. „De platenhoes is een vierkant hokje en de plaat is rond. De aarde is rond en verdeeld in hokjes. We beginnen in het leven bij hokje nummer één en bewe gen ons spiraalsgewijs door het leven. Net als de groeven in een plaat". Het is een teken van zijn ge nialiteit dat zijn werk soms heel persoonlijk en fantasie rijk is, soms ook stevig ver ankerd ligt in de realiteit. De lp Inner Visions bevat Ste- vie's eerste belangrijke zelf gecomponeerde sociale pop song, „Living for the City". Op praktisch elke volgende plaat zijn de melodieuze lief desliederen, ballades en en thousiaste dansnummers ge combineerd met een element van sociale bewogenheid. Stevie Wonder heeft in de loop der jaren aan een aantal zeer uiteenlopende zaken zijn steun gegeven. Zo verscheen hij in 1971 samen met John Lennon op een bijeenkomst waarop de vrijlating van „Witte Panter" leider John Sinclair werd geëist, die ge vangen was gezet wegens marihuana-bezit. Zijn aanwe zigheid daar wekte nogal wat verbazing. „Ik zou niet wil len zeggen „hash voor ieder een", maar ik denk dat alco hol meer slachtoffers heeft gemaakt", zegt hij er nu over. Vijf jaar later deden Stevie Wonder en Bob Dylan mee aan een benefietconcert voor de volgens vele ten onrechte van moord beschuldigde bok ser Hurricane Carter en in 1980 voegde hij zich met het lied „Happy Birthday" bij diegenen die eisten dat de verjaardag van Martin Lu ther King tot een nationale feestdag uitgeroepen werd. Grotendeels vanwege dat lied en de bijbehorende, door Stevie Wonder geïnspireerde campagne, is dit verzoek in middels gehonoreerd. Vanaf volgend jaar krijgen de Ame rikanen er een nationale vrije dag bij op twintig janua ri, vijf dagen na de „echte" verjaardag van Martin Lu ther King. Stevie Wonder zegt niet ver baasd te zijn over dit behaal de succes. „Ik wist gewoon dat er genoeg energie achter zat. Deze dag geeft de men sen de mogelijkheid de prin cipes van King te bestuderen, principes die niet slechts voor één groep gelden, maar die iedereen zou moeten na volgen". Op zijn nieuwste album houdt Stevie Wonder zich bezig met apartheid, maar volgens hem is het puur toe val dat zijn anti-apartheidlied „It's Wrong" juist dit jaar op de plaat verschijnt. In 1982 was hij al begonnen aan het nummer, maar pas kort gele den kon hij beschikken over de juiste technologische me thodes om het nummer pre cies zo op de plaat te zetten, zoals hij het in z'n hoofd had. Stevie Wonder voegt de daad bij zijn muziek. In februari werd hij gearresteerd tijdens een anti-apartheid demon stratie in Washington. „Ze zeiden dat ik de orde ver stoorde. Ik was gewoon aan het zingen!". In het afgelopen jaar hebben andere artiesten hun achter stand op Stevie weggewerkt met het herontdekken van muziek als sociaal macht smiddel (denk bijvoordeeld aan het lied „We Are The World" en het Live-Aid pop concert). Stevie Wonder heeft daar een eigen, karakteristieke verklaring voor: „Muziek heeft altijd al een sociale kracht gehad. Maar het is maar net wat voor waarde de mensen er aan geven, waar door het voor hen belangriik of onbelangrijk wordt. Kijk, wanneer je om zes uur 's och tends doodmoe en slaperig thuiskomt en je hoort de vo gels zingen, dan denk je „verdorie, ik wou dat die beesten hun snavels hiel den". Wanneer je echter goed uitgerust bent en je hoort ze zingen zeg je: „ha, tijd om op te staan". Het gaat dus om de waarde die we eraan hech ten. In feite is er met de mu ziek, net als het zingen van de vogels, niets veranderd". Tot zijn eigen muzikale hel den horen de grote blanke en zwarte artiesten waar hij de afgelopen twintig jaar mee opgetreden heeft. Hij dweept met Marvin Gaye's lp „What's Going On" uit 1972 („het zal lang duren voordat iemand deze prestatie kan verbeteren, maar nee, mijn Living for The City was er niet op geïnspireerd"). Hij heeft ook John Lennon ge kend, maar nooit lang met hem gepraat. „Ik heb het idee dat ik hem heel goed heb leren kennen uit zijn muziek. Veel mensen zijn ex pressiever fin hun kunstuiting dan in een persoonlijk ge sprek onder twee ogen", al dus Stevie Wonder, die na het gesprek dan ook weer onmiddellijk achter het toet senbord verdwijnt. ROBIN DENSELOW Copyright The Guardian KOPEI - He voor b n I (Wordt I larlem dat noc SMII

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4