SeUbeecHwo/nt Sociaal rechercheurs geen heksenjagers STAD OMGEVING Somerhuisjes vervuilen loot naast volkstuinen Paard moet weg uit asiel 75 MANNEN BEURS Haagbrug voor 1,5 miljoen opgeknapt WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 PAGINA 13 rste medisch informaticus DEN De heer R. Sehuitema studeert donder- 19 december aan de Leidse universiteit als eerste ederland af in de medische informatica. Het doc- j examen heeft om 16.00 uur plaats in het Labo voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62 eiden. len de subfaculteit wiskunde en informatica te in september 1981 de zelfstandige studierich- informatica. Eén van de afstudeerrichtingen is medische informatica. Deze afstudeerrichting it gezamelijk verzorgd door de subfaculteit wis- informatica en de faculteit der geneeskun- De medische informatica kan ter ondersteuning en bij medische research of de medische praktijk, beeldanalyse, signaalanalyse, medicijngebruik, ontwikkelt het computerprogramma s, waarin veelheid van medische kennis wordt opgeslagen, •door er door de computer diagnoses gesteld of apiën geselecteerd kunnen worden. GEINIG OVERLAST DOOR VUURWERK LEIDEN Bij de politie zijn tot dusver nog onopvallend weinig klachten binnengeko men over het afsteken van vuurwerk. Zo kwam gisteren alleen een klacht binnen van een bewoner van de Kieken diefhorst. Volgens een woord voerder van de politie wordt dat lage aantal klachten ver oorzaakt door het hard optre den tegen illegaal vuurwerk in de afgelopen jaren. „We heb ben een aantal maal flinke partijen in beslag genomen. Op die manier kost het de hande laren alleen maar geld, dus misschien zijn ze nu eindelijk wijzer geworden". Heras woedend over vernielen hekken LEIDEN De firma Heras Hekwerk is woedend over het vernielen van een gedeelte van de omheining van zijn vestiging in Leiden. In de nacht van 8 op 9 december werd door actiegroep „De Bonk" een gedeelte van de omhei ning aan de Amphoraweg omver ge haald en werden spandoeken opgehan gen. De actiegroep protesteerde tegen de vermeende betrokkenheid van Her as bij de plaatsing van hekken op de vliegbasis Woensdrecht. Volgens Heras is dat niet het geval. De firma wijst erop dat met de plaatsing van kruisra ketten in Woensdrecht een democra tisch genomen besluit wordt uitgevoerd en dat zou gerespecteerd moeten wor den. Leidse sociale dienst op televisie LEIDEN De cineasten Maarten Schmidt en Thomas Doebele maken voor de VPRO een do cumentaire over het reilen en zeilen van de Leidse sociale dienst. Het tweetal is inmiddels ruim twee maanden full time aan het werk bij de GSD en rondt deze week de opnames af. Het is de bedoeling dat de documentaire in twee uitzendingen van een uur in april of mei volgend jaar op de televisie verschijnt. In de documentaire willen de cineasten een veelzijdig verhaal van de sociale dienst schetsen. Aan de orde komen onder andere de taken van de soci ale dienst, de aanpak bij schulden, de BKR, hoe mensen omgaan met hun werkloosheid en wie de sociale dienst zoal bezoekt. De cineasten werken niet in interview-vorm, maar willen een beeldende registratie geven van hetgeen zij tegenkomen. Woonerven veranderen in erven Groot aantal insluipingen LEIDEN De inrichtingseisen van woonerven moeten veranderen, zodat voortaan ook buiten gebieden met uitslui tend woonbebouwing erven kunnen wor den aangelegd. De term „woonerf" moet dan ook gewijzigd worden in „erf" zodat bij voorbeeld ook winkelerven of dorps- erven kunnen worden ingericht. Dit staat in het rapport „Van woonerf naar erf" van de werkgroep Erven, dat aan staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat is aangeboden. In de werkgroep zitten vertegenwoordigers van verschillendende ministeries, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid en de Centrale Politie Verkeerscommissie. LEIDEN Zeker dertien maal is gis teren bij de politie aangifte gedaan van insluipingen. In de meeste gevallen be trof het diefstallen uit gebouwen van de universiteit. Uit een kamer aan de Hooigracht verdween een jack, uit een gebouw aan de Wassenaarseweg werd ook een jack gestolen, uit een pand ge bouw aan de Nonnensteeg een jas, uit een gebouw van de universiteit aan de Hugo de Grootstaat een paar honderd gulden wisselgeld en uit gebouwen van de universiteit aan de Witte Singel twee portefeuilles en nog een jas. Uit een kamer in het AZL werd ook een jack gestolen. Ook het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Sta tionsweg werd bezocht. Daar verdwe nen uit de garderobe twee jassen. WETHOUDER F. KUIJERS: J5IDEN „De aanstel ing van drie sociaal re- hercheurs betekent niet, lat er nu een heksen- acht wordt geopend. Er al niet met Porches door traten gescheurd wor- len en ook zullen geen andenborstels worden [eteld. We willen alleen nisstanden opheffen". Dit zei wethouder F. Êuijers gistermiddag na de beëdiging van drie so ciaal rechercheurs bij de Sociale Dienst door com missaris van politie H. van Voorden. De sociaal rechercheurs heb ben een opleiding bij de Leidse politie en de Sociale Dienst (GSD) achter de rug en zijn al bijna een jaar in dienst bij de afdeling juridi sche zaken van de GSD. Zij hebben de taak zogenaamde steunfraudeurs te achterha len. Nu de drie zijn beëdigd. hebben zij ook officieel op sporingsbevoegdheid en hoeft de politie niet meer ingescha keld te worden. De sociaal rechercheurs kunnen net als iedere burger in Nederland ook mensen aanhouden. Door de grote aanvraag naar onderzoeken, door onder an dere GSD, politie, belasting en klikbrieven, is de werk druk voor de drie heren al zo groot geworden, dat uitbrei ding van het team eigenlijk reeds noodzakelijk is. Vol gens een woordvoerder van de sociale dienst wordt overi gens zeer geselecteerd met de zogenaamde klikbrieven ge werkt. In de vergadering van de raadcommissie Maatschap pelijke Aangelegenheden zal hierover begin volgend jaar nog uitvoerig gesproken wor den. Tot juli 1985 zijn 74 mogelijke misbruiken van sociale uitke ringen aangemeld en op die datum waren nog 52 zaken in behandeling. In totaal wer den 20 zaken afgehandeld. Kuijers: „Heldere en duidelij ke procedures zijn noodzake lijk zodat een goed inzicht verkregen wordt in de werk wijze. Alles moet steeds ver dedigbaar zijn. Zorgvuldig en openbaar opereren van het sociaal rechercheteam moet eventuele indianenverhalen de kop in drukken". Ook di recteur van de GSD, de heer J. Kleijne, stelde dat duide lijkheid in het beleid noodza kelijk is. „Het is tenslotte een nogal politiek geladen ge bied". i i j vervuilde sloot nabij de zomerhuisjes. 1IDEN De Volkstuin- reniging Oostvliet heeft de gemeente geklaagd er onaanvaardbare ver- liling van de sloot naast t Volkstuinencomplex n de Vlietweg. Aan de idere zijde van de sloot 'vindt zich een zestigtal merhuisjes dat niet is ingesloten op het riool loost in de sloot die »r de vereniging wordt ngeduid als „open ri- eretaris M. Monteba van de nvereniging zegt al ver- lillende malen bij het Hoog- emraadschap van Rijnland, verantwoordelijk is voor waterkwaliteit, aan de bel hebben getrokken tot dus ver zonder resultaat. Volgens een woordvoerder van Rijn land wordt samen met* de ge meente „een gecoördineerd beleid" uitgestippeld. De ge meente is van plan af te dwin gen dat de zomerhuisjes op het riool worden aangesloten. De grond waarop de huisjes staan, is eigendom van de heer M. Laken (gemeenteraadslid voor de VVD). Tussen hem en de gemeente speelt momenteel ook al een conflict over de aansluiting van zijn woonhuis op het riool terwijl het ge meenteraadslid er bovendien van wordt beschuldigd illegaal een woning te hebben ge- Enkele jaren geleden heeft de gemeente aangeboden de huis jes op het riool langs de Vliet weg aan te sluiten. Daar werd toen geen overeenstemming over bereikt. Maar te zijner tijd zal, volgens de gemeente, ook dit complex moeten wor den aangesloten. De heer La ken was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Volgens Monteba doen de pro blemen zich met name in de zomer voor. „De zomerhuisjes worden in de zomer perma nent bewoond. Ze beschikken wel over elektriciteit maar niet over een rioolaansluiting. Met als gevolg dat de bewo ners hun afvoer van de was machine op de sloot laten uit komen. In de zomer staan de vlokken op het water. Zomers durven wij niet met onze han den in deze sloot te komen in verband met besmettelijke ziektes,' laat staan dat wij het water ervan kunnen gebrui ken voor het water geven van onze groentes". Geen klaarheid over opheffing Rijnmond DEN HAAG De voorzitter van de commissie, die de problemen van de opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft geïnventari seerd,, ir. S. Herweijer, vindt dat eerst een principiële be slissing moet worden geno men over het al dan niet op heffen van Rijnmond. „Daarna zijn er in beginsel oplossingen mogelijk om de operatie te laten slagen". Dit zei de heer Herweijer giste ren bij de presentatie van het eindrapport van zijn Voorzitter Herweijer vond het geen bezwaar dat er aan de vooravond van het besluit nog niets is geregeld. „De vakbon den en de Rijnmondgemeen ten kunnen met het provinci aal bestuur van Zuid-HoHand definitieve maatregelen tref fen", aldus de voorzitter. Het eindrapport van de commissie Herweijer toont grote ver deeldheid. Zo is volgens het Rijnmondbestuur de opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond een pure verslechte ring van de situatie in deze re gio. Zij concluderen dat er geen sprake is geweest van een zorgvuldige procedure. De Rijnmondbestuurders vrezen een bestuurlijk vacuüm en grote onzekerheden voor het personeel. In het rapport-Herweijer wordt voorgesteld om bij op heffing van Rijnmond 463 ambtenaren naar de provincie te laten gaan. De gemeenten moeten dan 147 ambtenaren onderbrengen. Het Rijnmond- personeel zal in de provincie op gelijkwaardige wijze gaan meedraaien in het reorganisa tieproces dat het provinciebe stuur aan het uitvoeren is. Deze reorganisatie moet janua ri 1987 zijn afgerond. Het provinciebestuur Zuid- Holland stelde gisteren, bij monde van gedeputeerde J.H. Boone, dat de opneming van het Rijnmondpersoneel in 4 a 5 jaar geregeld kan zijn. Ge dwongen ontslagen zullen er niet vallen., 26272 Utrw Open dag B0 Em lie Knappert Scholen gemeenschap aan de Storm buysingstraat houdt morgen ten twee tot vijf uur 'smid- lags en van zeven tot negen iur 's avonds een open dag. j belangstellenden kunnen dan kennis maken met de mbo-opleidingen agogisch werk en sociale arbeid. Ver der wordt aan de hand van allerlei aktiviteiten als kin dertheater, graffity, videop- rodukties, muziek, een markt voor hulpverleningsberoepen en een personeelsmarkt een indruk gegeven van de oplei dingen. Computerwedstrijd De Leidenaar N. Brandjes heeft in een wedstrijd van Chocomel als hoofdprijs een Commodore home-computer, compleet met disc-drive en monitor gewonnen. Kerststukjes Ouderen vanaf 55 jaar kun nen dinsdagmiddag 17 de cember vanaf kwart over twee in de soos aan de Mid delweg 28 kerststukjes ma ken. Opgave voor 13 decem ber via telefoonnummer 143503. Kerstvieringen Evenals voorgaande jaren verstrekt de Telefonische Hulpdienst (125202) ook dit jaar informatie over kerstvie ringen in Leiden en de regio Leiden. De THD is 24 uur per dag en zeven dagen per week bereikbaar. Hot House Het Trio van der Ham, gefor meerd rond de alt-saxofonist Jan Willem van der Ham, treedt zaterdag 14 december op in Hot House in het LAK- theater aan de Cleveringa- plaats 1 in Leiden. Het trio bestaat verder uit Jan den Boer aan de contrabas en Fred van Duynhoven op slagwerk. De repertoire van het trio sluit aan op de he dendaagse geïmproviseerde muziek, waarin wel steeds de traditionele vormen van jazz terug te vinden zijn. Het op treden begint om negen uur en de toegang bedraagt zeven gulden vijftig. Donateurs hebben gratis toegang. (ADVERTENTIE) Eerste Nederlandse MANNENBEURS in Haagse Houtrusthallen vrijdag 13 t/m zondag 22 december Kitt uit de Knightrider Grote modelspoorbaan, win een zeereis met zeilschip „De Eendracht". Video-presentatie Camel-trophy Maandblad Playboy is aanwezig met een aantal Bunnies. Verder sport, herenmode, hengelsport, postzegels, munten, bonsai, Zandvoort circuit etc. Openingstijden van 12.00 tot 22.00 uur. Zondagen van 12.00 tot 18.00 uur. Voor het hele gezin. Entree6.-; kinderen t/m 12 jaar en 65+ers3.-. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJ UW KRANT MET E OVER FILMS,MUZIEK X RECREATIE, EXPOSITIES N COMPLETE AGENDA Cora van Tol: „Ik heb geen idee waar ik met mijn paard naar toe moet". LEIDEN Het paard van Cora van den Tol mag tot 1 februari in het dierenasiel aan de Bes jeslaan blijven. Daarna moet het dier het veld men. Het bestuur van het asiel heeft dit beslo ten omdat Cora van den Tol haar paard Charlie zou hebben verwaar loosd. Ook mag zij niet meer als vrijwilligster in het dierentehuis werken. Cora van den Tol is al enige jaren als vrijwilligster werk zaam in het asiel. Volgens ®het bestuur werkte zij er vijf per week, In ruil daar- r mocht de 17-jarige Cora haar paard in de stal van het dierentehuis zetten en het in wei laten grazen. Voor waarde was, dat het rijdier d zou worden verzorgd en wei en stal goed onder houden. Volgens mevrouw Eefting van het agielbestuur heeft Cora van den Tol zich niet aan deze overeenkomst gehouden. Volgens haar lag het paard in een niet uitge meste stal met zeer weinig stro en was het dier nat. Te vens zou de wei vol paarde vijgen hebben gelegen. Naar aanleiding hiervan zijn bij het asielbestuur diverse klachten binnengekomen, zegt mevrouw Eefting. Cora van den Tol ontkent deze beschuldigingen ten stelligste. „Ik heb alles voor dat paard gedaan en doe dat nog steeds", zei ze gisteren. „Ik mest de stal elke dag uit". Klachten zijn volgens haar niet eens mogelijk, om dat niemand in de stal kon komen en dus ook niets kon zien. Zij heeft aan het asiel- bestuur gevraagd Charlie tenminste tot in het vooijaar in het dierentehuis te mogen laten staan. In februari is een paard volgens haar niet goed te verkopen. „Bovendien heb ik geen idee, waar ik met paard naar toe moet". Cora van den Tol mag niet meer in het asiel werken, omdat zij volgens mevrouw Eefting niet voldeed. „We zijn minder tevreden over haar", aldus het bestuurslid. Cora van den Tol zegt dat zij niet meer in het asiel mag werken omdat zij volgens het bestuur onbeleefd en vijandig is. „Dat is niet waar". Ook zegt zij dat het bestuur alle vrijwilligers wil lozen en dat er nu al drie zijn vertrokken. Mevrouw Eefting ontkent dat. Volgens haar is Cora van den Tol de enige vrijwilliger die door het bestuur is opge zegd. „De twee anderen zijn uit solidariteit met mij opge stapt", legt Cora van den Tol uit. Asiel-beheerder W. Tiele is, hoewel hij pas per 1 januari 1986 is ontslagen, sinds kort niet meer in het dierentehuis werkzaam. Hij is op vakantie en inmiddels vervangen door een nieuwe beheerster. Op haar heeft Cora van den Tol veel kritiek. „Ze zit de hele dag achter haar bureau". Me vrouw Eefting vindt dat Cora van den Tol zichzelf wel te kijk zet. „Maar dat is w schijnlijk aan haar jeugd te wijten". Op de vraag het paard moet blijven, zegt mevrouw Eefting: „Mischien kan de dierenbescherming voor zorgen". LEIDEN Ruim anderhalf miljoen gulden heeft het gekost, maar voor dat bedrag is de Haagbrug van boven tot onder opge knapt. Wethouder J. Peters opende de brug ter hoogte van de Witte Singel tussen de Haagweg en het Noordeinde gister middag officieel door de vlag van Leiden in top te hijsen. In de De Haagbrug, gezien van het Galgewater. In het midden op de foto de natuurstenen doorvaartopeningen waarin sluisdeuren zijn opgehangen. jaren zestig bestond nog het plan de brug af te breken. Op de plek waar de nu opengegraven maar in 1972 gedempte Trekvliet ligt, zou een vierbaansweg moeten komen en dat zou tot het ver dwijnen van de Haagbrug hebben geleid. Van dat plan werd echter weer afgezien, waardoor kon worden besloten tot de res tauratie van de Haagbrug. De brug werd in 1891 gebouwd als draaibrug toen de Trekvliet werd verbonden met het Galgewater. Dat had tot gevolg dat een betere verbinding voor de doorgaande scheepvaart ontstond. Aan de kant van het Galgewater is in 1890 een keersluis ge bouwd, waardoor beide doorvaartopeningen in geval van een hoge waterstand afgesloten zou kunnen worden. In 1922 werd de draaibrug vervangen door de huidige vaste brug. In 1984 be sloot de gemeente tot het opknappen van de brug na een onder zoek waarbij van duikers en video-apparatuur gebruik werd ge maakt. Daarbij werd geconstateerd dat de vloer van de brug en de funderingen nog in goede staat verkeerden, maar verder moesten bijna alle onderdelen van de brug en de sluis worden vervangen. In de zomer van 1984 werd met de werkzaamheden begonnen. Aan de hand van oude tekeningen werden geheel nieuwe sluis deuren gemaakt van de oude was bijna niets meer over en totaal werd zo'n 24 kubieke meter natuursteen in de sluis ver werkt. De blokken steen werden uit België gehaald en de deu ren zijn volgens het gemeentelijk voorlichtingsblad „Stadswerk" in Scheveningen gemaakt. Verder moest het beton worden op geknapt, waarbij onder meer een chemisch goedje werd ingespo ten om de constructie waterdicht te maken. Het metselwerk werd gedeeltelijk vernieuwd en bijna alle stalen leuningen zijn vervangen. Volgens de gemeente is een dergelijke onderhouds- klus van een brug tamelijk uniek.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13