DIABETES DUUI EEN LEVEN LAN Meningen in bollen vak verdeeld over ijstulpen I "gSêSSiB" ,.aó sanctos' Exotische vrucht neemt grote vlucht Bté GROENTE-EN ^VOORDECONSUMENT^ F amilieberichten M*§l MAAKT MODE BETAALBAAR LANDEN TUINBOUW Cctdócgomatit De Nederlandse consument heeft de exotische vrucht ont dekt. Uit een publikatie van het produktschap voor Groen ten en Fruit blijkt dat de invoer van vooral kiwi's spectacu lair stijgt Importeerde de handel in 1980 nog geen zesdui zend ton aan exotisch fruit, in 1984 was dat verdubbeld tot ruim 12.000 ton. Van de negen verschillende vruchten met een tropisch tintje zijn de kiwi, de avocado en de mango veruit de belangrijkste. Deze drie vormen 95 procent van de ingevoerde hoeveelheid. De kiwi doet het het best op de Ne derlandse markt. Tot en met oktober is er ruim 7.000 ton van ingevoerd op een totale hoeveelheid van 11.500 ton exo tisch fruit. Het produktschap heeft geen verklaring voor deze snel stijgende belangstelling voor fruit uit verre lan den. Omdat de drie genoemde vruchten en papaja's, gra naatappels, kaki's, litchi's passievruchten en guaves vooral in de grote steden redelijk goed verkrijgbaar zijn, is de be kendheid met het fruit het grootst in Amsterdam, waar één op de zes huishoudens wel eens kiwi's koopt. In heel Neder land is dat één op de twaalf gezinnen. Driekwart van de ki wi's komt uit Nieuw-Zeeland. Tweede leverancier is Frank rijk. gevolgd door de Verenigde Staten, welke landen tegen woordig ook kiwi's kweken. Het produktschap verwacht dat de wereldproduktie van deze vrucht over vijf jaar bijna vier keer zo groot zal zijn als nu (150.000 ton). De meeste avoca do's die in Nederland worden verkocht komen uit Israël met Zuid-Afrika als goede tweede exporteur. Mexico en Brazilië zijn echter de grootste producenten van deze vrucht. Haagse huisvrouw loopt goed in de pas bij kopen verse groenten Geen twee gezinnen kopen hetzelfde in de groentewinkel. Koopt de een wellicht wat meer andijvie en witlof, de ander heeft meer belangstelling voor bloèmkool en kropsla. En wat voor afzonderlijke huishoudingen geldt, gaat ook op voor hele bevolkingsgroepen. Dit constateert G. Mulder, marktonderzoeker van het Produktschap voor Groenten en Fruit na een onderzoek naar het kopen van verse groenten door particuliere huishoudingen. Genoemde groentesoorten blijken vooral gekocht te worden door de doorsnee-Hage naar: veel andijvie en witlof en naar verhouding weinig bloemkool en kropsla. De Hagenaar wijkt daar overigens maar heel weinig af van de rest van Nederland. Het komt er voor tachtig procent mee overeen. Om een idee te geven over de belangrijkheid van Den Haag voor de groenteafzet: van elke honderd kilo verse groenten voor particulieren in het land worden er vier verkocht in Den Haag. Bij het on derzoek wordt nagegaan wat de Nederlandse huisvrouw doet met 48 verschillende groentesoorten. Daarvan heeft de helft minder dan 1 procent en vijf zelfs nog minder aandeel in de afzet. Dat zijn overigens voor de handel best interes sante produkten: peulen, broccoli, venkel, aubergines en courgettes. Uit het onderzoek is gebleken, dat in het alge meen gemeenten met meer dan 50.000 inwoners goed zijn in het zogenaamde kleingoed, met als opmerkelijke uitzonde ring: Rotterdam. Amsterdam spant wat het aandeel van deze produkten betreft de kroon. Het is leuk te weten, dat men in Rotterdam ruim vijf maal zoveel peulen eet het produkt schap houdt er zelfs rekening mee. dat er een peulenfanaat woont, die het onderzoek heeft beinvloed ais in het ge middelde Nederlandse gezin. Maar daar staat tegenover, dat ze weinig overige groenten consumeren. Zuiderlingen kopen naar verhouding weinig verse groenten, wel veel groente- conserven. De opvallendste uitzonderingen ziin daar volgens het produktschap asperges, koolrabi, knolselderij en peulen, dus overwegend groentesoorten die goeddeels daar worden geteeld. De meningen in het bloem bollenvak zijn maar weer eens verdeeld. En dat komt allemaal door de ijstulpen. De ene groep belijdt zijn ge loof in dat produkt met veel ijver en overtuiging en de andere groepering kan er geen goed woord voor over hebben. Wat zijn ijstulpen? In de afgelopen maanden zijn ze op de bloemenveilingen in grote hoeveelheden aange voerd. Zij werden getrokken uit bollen van oogst 1984 en dat wil dus zeggen dat ze meer dan een jaar „in het ijs" hebben gezeten. Nu moet dat „ijs" niet al te letterlijk wor den opgevat. De bollen wer den in september 1984 eerst normaal in kasten geplant en men liet ze vervolgens nor maal aan de groei gaan. Toen ze voldoende lange spruiten of zoals men in het bollen- vak zegt: spruiten hadden, gingen ze de koelcellen in. En daar hebben ze constant gestaan bij een temperatuur van anderhalve graad onder Snel in bloei Als ze er dan na verloop van tijd worden uitgehaald gaan ze heel snel bloeien. Ze kun nen dus op commando in bloei komen. Desnoods in juli of augustus ook al, maar dat heeft geen enkele zin. In sep tember als de vakanties ach ter de rug zijn, begint het aanbod al op gang te komen en dat gaat door totdat de bollen van de nieuwe oogst in bloei getrokken kunnen worden. Dit ïaar kwamen de meeste ijstulpen nauwelijks in de kas. Men plaatste de bakken met bollen buiten en de na tuur deed de rest. Maar we hadden dan ook een zeer fraaie herfst. Eerst vlak voor de bloei gingen de bakken met bollen naar binnen om eventuele besmetting te voorkomen. Anti's Wat is er nu op tegen om op deze manier tulpenbloemen te produceren? Heel wat, zeg gen de anti's. Om te begin nen is er in september, okto ber en'november geen vraag naar tulpen. „Elke bloem heeft zijn seizoen". En als be wijs voor deze stelling halen ze de lage prijzen van de af gelopen maanden aan. Ver der, zo beweert men, is de kwaliteit maar zó-zó en laat de houdbaarheid veel te wensen over. Elke bloem zijn seizoen... maar men vergeet minzaam dat freesia's, rozen, anjers en chrysanten om maar een paar bomen uit het bos te noemen ook vrijwel het gehele jaar worden aan gevoerd. Pro s De voorstanders vegen deze argumenten stuk voor stuk van tafel. De kwaliteit kan in deze maanden wel degelijk heel goed zijn en dat de houdbaarheid slecht is. noemt men een pertinente leugen. En die lage prijzen van het afgelopen ijstulpen- seizoen? Geen wonder. Het aanbod is nooit zo groot ge weest. Werden bijvoorbeeld in september van het vorig iaar 433.000 ijstulpen aange- Wlen, dit jaar kwam men in dezelfde maand tot een pro- duktie van 1.330.000 stuks en dat is natuurlijk vragen om problemen. Men kan de pro- duktie in één jaar niet ver driedubbelen zonder dat dit nadelige gevolgen voor de prijsvorming heeft. Daar kwam nog bij dat deze herfst de mooiste van de eeuw was. Alle buitenbloemen werden gaaf en goed en de veiligen kregen dan ook een record- aanvoer te verwerken. Alle bloemen dus ook de ijstul pen waren goedkoop. De voorstanders van de pro- duktie van ijstulpen voeren verder aan dat men op deze manier het verkoopseizoen van tulpenbloemen zo maar met drie maanden kan ver lengen. Dat is een goede zaak. Men zou denken dat de ijstulpenproduktie vooral een 'ERDJ fficieel iderdeli belang irlandsc belang Broei van ijstulpen verdeelt het bollenvak in twee kam pen. zaak is van de veiling Flora in Rijnsburg, die zich tot nu toe niet ten onrechte „de grootste bolbloemenveiling ter wereld" liet noemen. dat uitgerekend de ijstulpen voor driekwart een zaak is van de VBA in Aalsmeer Veiling Westland is ook nij ver doende een deel van de bolbloemenproduktie naar zich toe te trekken. Op het gebied van de bolbloemen en dan met name tulpen, narcissen en hyacinten neemt de veiling Westland slechts een ondergeschikte positie in en dat steekt na tuurlijk wel als je per slot van rekening numero twee op de ranglijst van de veilin gen bent. Bovendien wil deze veiling de kopers uiteraard graag een compleet pakket bieden. De Grote Drie Aalsmeer, Westland en Rijns- burg zitten, wat de bol- Kwaliteit Kan de kwaliteit van de ij stulpen in de herfst inder daad goed zijn? Daar behoeft geen enkele twijfel over te bestaan, zegt Theo v.d. Gulik, de voorzitter van de Groep Bolbloemkwekers van de Kon.Alg.Ver. voor Bloembol lencultuur. Maar hij wil er wel in één adem aan toevoe gen dat het geen zaak voor Jan-en-Alleman is. Het steekt allemaal bijzonder nauw en vooral de kwaliteit van het uitgangsmateriaal moet optimaal zijn. Neem de allerbeste en allerzwaarste bollen en pas op voor bescha digingen. Gebruik verder zuivere en verse potgrond en vermijd alle risico's. Van de Gulik wijst ook op het prijs verloop. Zodra het weer in november omsloeg trokl de bloemenprijzen weer aj ook die van de ijstulpen. 1 kreeg op de veiling bijvoi beeld 0,59 per stuk voor randtulp Kees Nelis en witte Silentia, de purpei Negrita, de rose Queen Bartignon en de parkiet tella Rijnsveld kwamen veel hoger. Voor deze pril is het een leuke teelt, al v.d. Gulik, die volgend ja|de Cen acht maanden achtereen tqmeer dj penbloemen gaat producer» in 197 Eerst in september, oktobip junioi en november ijstulpen. vang had volgens een kas met tulpferlenin van Franse bollen (die vr<to pas n ger in bloei getrokken kulen. Vol nen worden dan de Hollanrakelijki se) en daarna de normalen, terv broeierij van bollen van Htjp gelijk landse kom-af. Dat gaat dc tot half mei. Van de Gulik er van overtuigd dat de br< van tulpen nog zal toenemi Nu worden er per seiz< ruim 700 miljoen in bloei g trokken, maar in de negent ger jaren zal dat aantal bovi het miljard uitkomen. Mak de toename van het aanbl moet natuurlijk geleidelij gaan. Aan sprongen voorij als de ijstulpen dit jaar hel ben laten zien. is niemai gebaat, maar je zag het a; komen. De laatste jaren is aan de ijstulpen goed g< verdiend en dan kan je klok er op gelijk zetten: dj springen velen er in. Ei^ normaal beeld in de agralft gjs, sche wereld. Zodra iets duln»gB wordt, gaat iedereen achttf de markt aanhollen en zaP^e de markt door zijn fun dlstandij menten. Zo is het altijd gfden. I weest en zo zal het in jn groene sector wel bl'Jvfytisch °°k in Sc Nu Sint Nicolaas weer met de zuiderzon is vertrokken, is er weer even tijd om tot de werkelijkheid van alledag te rug te keren. De voorberei dingen voor het samenstellen van het kerstdiner kunnen nog even wachten. De maag gaat dus weer een min of meer normale week tege moet. De Hollandse bloem kool is goedkoper geworden. Voor een redelijke maat komt de prijs op f 3,35 per stuk. Witlof van kwaliteits klasse I is in prijs gedaald, een halve kilo kost nuf 2,60. Snijlof verandert niet van prijs en kost nog steedsf 2.20 per halve kilo. De spruiten zijn nog steeds vrij prijzig, de prijs schommelt rond f 1.50 per halve kilo. Er wordt wel een prijsdaling voor spruiten verwacht. De koolrapen zijn niet duur, want deze groente soort kost 65 cent per kilo. Voor de ongesneden boeren kool betaalt men eveneens 65 cent per kilo. Spitskool werd een heel stuk goedkoper, een kilo kost nu 85 cent. Voor groene kool daalde de prijs eveneens, ze is te koop voor 90 cent per kilo (ongesne den). De ongekookte bietjes of kroten kosten op het ogen blik 60 cent per kilo. Chinese kool is in prijs gestegen, men moet rekenen op f2,- per kilo. Nu de temperaturen weer wat zijn opgelopen, worden sommige groenten weer goedkoper. Een kilo prei kost nuf 1,75. De knol selderij is in prijs gedaald naar 75 cent per stuk. Voor heerlijk knapperige ijsbergsla komt de prijs op f 1,60 per stuk. Als men zijn keuze op andijvie laat vallen, dan moet men toch wel rekenen op een prijs van fl,85 per halve kilo. Voor een krop kassla schom melt de prijs rond 45 cent. Peen en uien komt om deze tijd van het jaar ook regelma tig op het menu voor. Voor een kilo winterpeen betaalt men drie kwartjes en de uien kosten 65 cent, eveneens oer kilo. De koolrabi kost f 1,60 per stuk. Voor de liefhebbers zijn er volop import-spercie- bonen uit Egypte te koop. Ze kosten f 3.- per pond. Bij de sinaasappelen zijn de Griekse Navelina's het goedkoopst, namelijk f 2,50 per kilo. De Spaanse Navelina's kosten f 3.50 per kilo. De Marok kaanse mandarijnen (Cle mentine) kosten f2,- per pond. De Spaanse zijn 60 cent per pond duurder. Er is vrij ruime keuze aan Hollandse appels. Het goedkoopst is de Lede den gi 3ird je ei dels 86 opgei ierd ni Dit ja« lacten ernemn Golden met een prijs van de prijs op f 3,20. Uit Fran f 2,30 per kilo. Elstar en Jo- rijk worden er Golden i "rs nagold verschillen weinig in Granny Smith ingevoerd, prijs, men betaalt 3,60 per kosten f 2,70 en f 3,50 pet kilo. Voor een kilo Cox komt kilo. De spruiten zijn nu nog wat duur. maar naar ver wachting worden ze weldra goedkoper. Zij heeft haar strijd gestreden zij heeft het zelf gedaan Wie weet hoe ze heeft geleden rust nu maar uit, je hebt het goed gedaan. In dankbare herinnering aan hetgeen zij voor ons heeft betekend in haar welbesteed leven, geven wij u kennis dat na een moedig gedragen lijden, op 58- jarige leeftijd van ons is heengegaan, onze dierbare moeder ADRIANA THERESIA VAN DER KAMP weduwe van Sebastianus van der Meer Erna en Peter Bas en Aafke Richard en Karina Roelof arendsveen, 9 december 1985. Langeweg 7. Dinsdag avondwake in de kerk van Maria Presenta tie, Past. Onelplein, Roelofarendsveen om 19.00 uur. daarna gelegenheid tot condoleren in de kerk. Woensdag om 10.30 uur zal er een eucharistievie ring worden opgedragen in bovengenoemde kerk, waarna wij haar begeleiden naar haar laatste rust plaats in het familiegraf op het parochiekerkhof al daar. Moeder ligt opgebaard in het mortuarium van Maria Presentatie. Na de rouwdienst en begrafenis geen toespraken. Thuis geen bezoek. Haar leven was enkel geven. Vol liefde en blijdschap heeft zij altijd gewerkt voor haar gezin en omgeving, zoals ze heeft geleefd zo is ze gestorven, na voorzien te zijn van het H. Sacra ment van de zieken, onze lieve moeder en onverge telijke oma MARIA MANK-VAN KLINK weduwe van J. J. Mank op de leeftijd van 80 jaar. Ter Aar: Ali en Harry Uithoorn: Kees en Anny Ter Aar: Jan en Nelly Ter Aar: Jo en Huib Schoonhoven: Nel en Piet Sint Maartensbrug: Ria en Dick De Kwakel: Lony en Siem Purmerend: Thea en Theo en kleinkinderen 2461 EE Ter Aar. 9 december 1985. West Kanaalweg 46. Correspondentiead res: West Kanaalweg 46a. Gelegenheid tot afscheid nemen van moeder in huize Aarhoeve". J. M. Halkesstraat 33 te Lange- raar. Woensdag 11 december om 19.00 uur is er een eucharistieviering in de Parochiekerk van de H. Hadrianus te Langeraar. Donderdag 12 december om 19.00 uur is er een gebedsdienst in bovengenoemde kerk, waarna er gelegenheid is tot condoleren. De gezongen uitvaartmis zal plaatsvinden op vrij dag 13 december om 11.00 uur in de parochiekerk van H. Hadrianus te Langeraar. waarna wij haar begeleiden naar haar laatste rustplaats op het R.-K. kerkhof aldaar. LAMMERMARKT 43 LEIDEN TEL. 071 12 66 18 Met verslagenheid geven wij kennis van het onver wachte overlijden van onze fijne schoonzoon, zwager en oom PIET SMIT echtgenoot van Co van der Meer AFWEZIG 12 en 13 december en van 23 t/m 31 december H.A.M.M. MEIJER huisarts Waarneming: de doktoren Groeneveld, R. van Leeuwen, Verhage, Zwijnenburg, Janssen, de Ruiter, Tan. J. VAN GENT arts GEEN PRAKTIJK van 16 t/m 24 december Waarneming door de collegae: Klaassen, Kruis, Van Luyk, Pieterse, Rus, Taytelbaum, Bergmeier voor zover aanwezig. J. RUS, huisarts woensdag 11 dec. 1 dag afwezig Waarneming door de artsen: Taytelbaum, Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, Kruis, Van Luyk en Pieterse. .Mededeling Familieberichten kun nen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens wor den aangeboden. Voor de zaterdag krant tot vrijdag avond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegaran deerd 7,00-8, mumJJ- 2< 1-6,05. (vc Diabetes (suikerziekte) laatje nooit meer los. De wetenschap is er nog steeds niet in geslaagd deze volksziekte uit te bannen. Iedereen kan het 1 krijgen, van jong tot oud. w Steun dat wetenschappelijk onderzoek, rtl Aj steun het Diabetes Fonds Nederland! W r v POSTGKO 5766 T.N.* WABETES FONDS NEDERLANH AlWERSfOORT NAnONALE OIABETTSWEEKII T/M 17 NOVEMBEI!1"16 D (10-12 s. stemm tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllper 100 n 11.62, l iwe t dam, Haa, l opera K afwij] fgetoon

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6