„Na opdrachtgevers ook beulen voor de rechter" Vredesprijs bijna iltijd goed voor politiek dynamiet Inwoners Tenancing hebben weer geloof in de toekomst iwTcJITENLANT EiidaeSomonl DINSDAG 10 DECEMBER 1985 PAGINA 5 patste "jdding zijn rden racht, (j inbreki Anderj 75-jarige me- elgesteijw Echeverri e familjikt koffie, nadat de ac^jeze week vrij- Iden. geheel gezond Iden in® aangetroffen i van hjiaar woning in stenrijk Colombiaanse d Armero. De oeeoslaPing van de iooIS Fw bevond zich del mP00 hoger gele" i kunrf 9edeelte van f jlnero. waardoor rdwiinii menSe mod* ra wijnstroom die na li vulkaanuitbar- jig de streek "^"pv Arspoelde. aan _j I "/jr huis voorbij |g. De vrouw t zich 25 dagen even te houden (dat zij een gro- voorraad voed- in huis had. ddingswerkers [dekten de luw, nadat zij li rookpluim uit ar schoorsteen t en Ctfden zien ko- sowel Men waaif1 dat nievrouw ijpels peverri het laat- reekbej levend aange- nog e#len slachtoffer antal Jz'in- laire leid. kwaij ?n tijd» minis! •dinerei deregul e veel.j eenkoi liberj 1LO De Russische ternationale Artsen tegen (1978) veel stof opwaaien. Sa- een Kernoorlog (IPPNW), stuurde Stuart een zaak- /^Jjbassadeur in Noorwe- jitermin, Poljanski, heeft van Begin kregen de prij voor het tekenen van de Camp-David-akkoorden. Veel ook bij de toe- 1973 i de rto voor het eerst sinds waarnemer. Tsjazov n jaar de uitreiking van Lown spraken vandaag bij kenning Nobelpriis voor de Vre- de uitreiking overigens malige Amerikaanse minster bijgewoond. De Sovjet- vriendelijke woorden over van buitPniandse Taken Henrv samenwerking tussen de volkeren, maar kunnen daarmee de schaduw over deze toekenning niet weg- uur v«£ie weigerde vanaf 1975 later zjnwezig te zijn, omdat in >titie v»t jaar de Nobelprijs naar K°rt[?hdrei Sacharov ging. lat re^aren^eSen ^et P°ljans" nemen- lergelij[s Amerikaanse collega zaten uart het vandaag afwe- Uitreiken van de Nobel- hen pil. Uit protest tegen de prijs voor de Vrede is door l na ëkenning van de prijs deze rel ook dit jaar weer niet tse kaU de Russische mede- zonder de nodige opwinding ^richter Tsjazov van In- verlopen. Bij de toekenning van de wetenschappelijk No belprijzen (natuurkunde, che mie, geneeskunde en econo mie) ontstaat over het alge meen minder commotie. De wetenschappelijke materie leidt meestal niet tot politieke conflicten en bovendien is het belang van bepaalde weten schappelijke onderzoeken minder goed in te schatten door het publiek. De prijzen voor literatuur en vrede zijn echter elk jaar weer goed voor de nodige agitatie. Reageerde eerder dit jaar de wereld „verbaasd" op de toe kenning van de Nobelprijs voor literatuur aan de onbe kende Franse schrijver Claude Simon, nu is de uitreiking van de vredesprijs aan mede-op- richter Tsjazov van Internatio nale Artsen tegen een Kern oorlog, reden voor verzet. De Russische' arts heeft in 1973 zijn handtekening gezet onder een lasterbrief gericht tegen de Russische dissidente kern geleerde Sacharov. Het Nobelcomité heeft laten weten niet op de hoogte te zijn geweest van de laster, maar vond het geen reden de prijs alsnog aan een andere kandi daat toe te kennen. De moei lijkheid waarmee het Nobelco mité te maken heeft is dat de toekenning van een Nobelprijs voor de Vrede vrijwel altijd het innemen van een politiek standpunt betekent en daar mee «dus altijd omstreden. Zo deden de uitreikingen van de Nobel vredesprijzen aan An war Sadat en Menachin Begin buitenlandse zaken Henry Kissinger en de Noordvietna- mese leider Le Due Tho. Struisvogel ilternatieve ettelijprijs voor an Boven Pv(jpAASTRICHT De ranverhouding tussen uit- oor militaire mid- begr^1611 en elementaire men- Visseflijke behoeften is een ;mmiifbandaa' Dat beeft de eces Maastrichtse hoogleraar fheo van Boven gisteren jezegd bij de aanvaarding n Stockholm van de Right .ivelyhood Honorary ward, ook wel de alter- Nobelprijs voor de ede genoemd. Deze „No- t jelprijs voor de vrede' irerd in 1980 in het leven jeroepen. Deze prijs is dit t fcar ook toegekend aan Amerikaanse onder kers, aan een groep Hongaarse milieudeskun- en een werkgroep mensenrechten uit dia. Van Boven was van 7 tot '82 directeur van de ifdeling mensenrechten an de Verenigde Naties. )nder druk van Latijns- Amerikaanse dictators irerd zijn functie niet erlengd. Toen een diep ontroerde Da- nuta Walesa in 1983 de prijs aanvaardde namens de Poolse vakbondsleider Lech Walesa stond de westerse wereld te juichen, maar het Oostblok stond op haar achterste benen. Precies hetzelfde deed zich voor in 1975 toen Jelena Bon ner de prijs namens haar echt genoot Sacharov in ontvangst nam. Bij de uitreiking van de Nobelprijs aan de Zuidafri- kaanse bisschop Tutu, vorig jaar kwamen bommeldingen binnen en werd het ceremo nieel verstoord door neo-na- Niet voor niets zijn stemmen opgegaan die pleiten voor het toekennen van deze hoogste prijs voor vredes werkzaam he den aan niet politieke figuren of aan „gewone burgers". De vraag rijst dan of dat niet neigt naar struisvogelpolitiek. Het werk dat de Indiase moeder Theresa onder de armen ver richt en waarvoor zij de No belprijs kreeg, betekent even zeer een aanklacht tegen het (politieke) beleid van Derde Wereldlanden en van de geïn dustrialiseerde wereld. Dat een organisatie als Amnes ty International, die ook de Vredesprijs mocht ontvangen, nodig is betekent een politieke aanklacht tegen het misbruik van de rechten van de mens. Afschaffing van de Nobelprijs voor de Vrede, omdat omstre den keuzes onvermijdelijk zijn, is de enige oplossing om het politieke dynamiet (het dyna miet werd uitgevonden door Nobel) onschadelijk te maken. Maar die stap zal, alleen al omwille van Nobels testament, in de nabije toekomst niet worden genomen. JOOS PERSOON MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 56) Koning Antonyc II luisterde aandachtig zei toen: „Wij staan U genadiglijk toe uw er slimme plan uit te voeren, waarde Verho- intussen hebben wij ruimschoots gelegen- lid weer eens een écht bad te nemen. in échte badkamer. met lekker warm stro end water. Een goede voorbereiding voor het aningschap, dunkt ons." „Mag ik u dan het ibruik van mijn badkamer aanbieden, Majes- zei Bravhencky. „Terwijl u lekker rond- oetert in het water, beginnen wij met de uit- >ering van smidje Verholen's plannen.En geschiedde het geheel naar waarheid. Zon- dat de bevolking van Nicolagonië het besef- kledderde hun Koning lekker rond in een arm schuimbad en zong daarbij het hoogste u gaan wij eens kijken hoe de eerste fase de bedoelde operaties werd uitgevoerd, ravhencky smeet de deur van Cunrath's werk kamer open en trad grimmig binnen met de overste aan zijn zijde. „Zo, stuk os", zei de oude president. „Ben je daar eindelijk met je soep?" „Niks soep", grijnsde de overste. „We brengen boeien. Fijne rinkelende boeien." „Aha! Ik snap het!" gromde de president, die ondanks zijn jaren nog zo slim was als drie slim me vossen. „Een staatsgreep zeker, hè? En wie zit daar achter? Mijn kop er af, als het doctor Polnyck niet is. Hij aast al jaren op mijn plaats je. Ik heb die schelm nóóit vertrouwd!" Deze monoloog was kennelijk bedoeld als afleidings manoeuvre, want plotseling greep de president naar een alarmknop op zijn bureau.Maar de overste was ook niet mis. „Mis poes!" grin nikte hij en met één slag van zijn zwaard spleet hij de alarmknop en de toevoerdraad zódanig, dat de losse onderdelen alle kanten uitvlo gen. Minister weg na incident met vuurwapen DEN HAAG/PARAMARIBO De Surinaamse minister van arbeid, Dankerlui, is giste ren afgetreden. Dat is van of ficiële zijde in Paramaribo meegedeeld. Zijn ontslag volgt op een incident, waarbij hij stakende werknemers van zijn ministerie met een vuurwapen bedreigde. Volgens de. be windsman werd hij gemoles teerd door de stakers en trok hij het wapen om hun schrik aan te jagen. Nederland trekt aanklacht tegen Turkije in STRAATSBURG Vijf Westeuro- pese landen, waaronder Nederland, hebben hun aanklacht tegen Turkije wegens schending van de men senrechten ingetrokken. Zij had den die aanklacht in 1982 ingediend bij de commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg. Deze com missie deelde gisteren mee dat de aanklacht is ingetrokken „gezien de maatregelen van de Turkse regering voor het herstel van de democratie en voor de naleving van de Europese conventie van de rechten van de ANDROPOV JUNIOR WEG NA SCHANDAAL ATHENE De Sovjet-ambassadeur in Athene, Igor Andropov, zoon van wij len president Joeri Andropov, wordt vervangen. Dat is het gevolg van ge ruchten over een schandaal in zijn pri- véleven, die niet zijn tegengesproken door de Sovjets. Andropov werd in juni naar Moskou teruggeroepen, een maand na het overlopen naar de VS van Sergei Bokhan, de 49-jarige eerste- -secretaris van de ambassade in Grie kenland en volgens de regering in Athene verbonden aan GROE, de Rus sische militaire inlichtingendienst. An dropov en zijn vrouw, die zich nogal westers gedroegen, trokken in Athene al gauw de aandacht van de society- -schrijvers van de dagbladen. Bild zou video-beelden van Sacharov hebben MOSKOU Het Westduitse boulevardblad Bild zegt weer een videoband met beelden van de Rus sische dissident Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner in bezit te hebben. De 23 minuten durende opnames laten Sacharov zien terwijl hij boodschappen doet en praat over de Geneefse top. „De Russen willen bewijzen dat hij niet ernstig ziek is", aldus Bild. Sovjet-functionarissen hebben gisteren de verbanning van Sacharov verdedigd, waarbij zij de tolerante houding van de autoritei ten tegenover de dissident prezen. Volgens hen leeft de geleerde niet in ballingschap, maar leidt hij een comfortabel leven in een gesloten stad. Iri- na Grivnina heeft vandaag in een advertentie in Nederlandse ochtendkranten een oproep gedaan de levens van Sacharov en psyschiater Anatoli Koryagin te redden. (Vervolg van voorpagina) BUENOS AIRES Het federale hof in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires heeft de krijgsraad gelast processen te begin nen tegen militairen, die zich in de jaren zeventig hebben schuldig gemaakt aan schendingen van de mensenrechten. Die pro cessen moeten een ver volg vormen op het giste ren beëindigde proces te gen negen generaals, die tussen 1976 en 1983 deel hebben uitgemaakt van de opeenvolgende militai re junta's. Volgens de openbare aankla ger, Julio Strassera, is het pro ces tegen de juntaleden „het vertrekpunt van een serie pro cessen tegen alle officieren die methoden hebben toegepast die door het hof als misdadig zijn bestempeld. Na de op drachtgevers komen nu ook de beulen voor de rechter". Bij veel Argentijnen bestond de vrees, dat de generaals verant woordelijk zouden worden ge steld voor de misdaden, die op hun bevel werden begaan en dat daarmee de zaak zou zijn afgedaan. In zijn uitspraak zei het hof. dat alle aangeklaagde juntale den geconfronteerd werden met een „revolutionaire oor log". Maar volgens het hof rechtvaardigde dat niet de „misdadige en onwettige" strijdmethoden. De militairen hadden immers „de beschik king over alle legale instru menten en fysieke middelen om de guerrilla te onderdruk ken zonder buiten de wet te treden". President Raul Alfonsin ge lastte de gerechtelijke vervol ging tegen de voormalige mili taire leiders, nadat hij in de cember 1983 was geïnstalleerd als burgerpresident. Het proces heeft bijna acht maanden ge duurd. Er werden bijna 1.000 getuigen gehoord. Zij vertel den bloedstollende verhalen over ontvoering, foltering en moord door de militairen. De bekendmaking van het vonnis werd rechtstreeks uitgezonden door de Argentijnse televisie. Enkele uren voor de uit spraak, maakte de Argentijnse regering bekend dat de nood toestand was opgeheven. Pre sident Alfonsin kondigde de noodtoestand af na een reeks aanslagen eerder dit jaar, die volgens hem bedoeld waren als inleiding van een mogelij ke staatsgreep. SALVADORAANSE KERK BESCHERMT „HERBEVOLKING" DORP DEN HAAG De inwo ners van het Salvado raanse Tenancingo heb ben weer geloof in de toekomst. Ruim twee jaar geleden werden zij door het oorlogsgeweld ge dwongen te vluchten uit hun dorp, dat precies ligt op de grens van de gebie den die worden beheerst door het regeringsleger en het verzet. Binnenkort keren ze terug naar hun huizen en landerijen of wat daar nog van over is. Onder bescherming van en met steun van de ka tholieke kerk zullen de ruim 12.000 inwoners, die nu als „ontheemden" in een kamp wonen, probe ren een nieuw bestaan op te bouwen. Financiële steun voor de „herbevolking" van Tenan cingo was een van de ge spreksonderwerpen tijdens het bliksembezoek dat de aartsbisschop van El Salva dor, mgr. Rivera Y Damas, gisteren en vandaag aan Ne derland bracht. De Salvado raanse prelaat, op de thuisreis vanuit Rome waar hij de bij zondere bisschoppensynode heeft bijgewoond, benutte de tussenstop op Schiphol voor een kort bezoek per auto aan de EG in Brussel. Daarna volgde een ontmoeting met de kamercommissie voor buiten landse zaken, een kort onder houd met minister Van den Broek en gesprekken met de katholieke ontwikkelingsor ganisatie Cebemo in Oegst- géest. Vanmorgen heeft mgr. Rivera y Damas de thuisreis hervat. Neutraal dorp Zowel de EG als de Cebemo hebben financiële hulp be loofd voor het project in Te nancingo. Het is een proef, die wellicht elders in het door ge weld verscheurde land kan worden nagevolgd. „Zowel het leger als het verzet heb ben de neutraliteit van het dorp gewaarborgd", aldus mgr. Rivera Y Damas. „De katholieke kerk beschermt dit project en probeert politieke invloeden zoveel mogelijk buiten te sluiten. Zo wordt er geen steun aanvaard van de regering-Duarte. Het is de be doeling dat de oorspronkelijke bewoners ongehinderd naar hun dorp terugkeren en trachten de draad van hun bestaan weer op te pakken. Ze moeten ook zelf hun amb tenaren en hun politie-agen- ten kiezen, zonder pressie van enige politieke groepering". De „herbevolking" van Te nancingo is een van de ma nieren, waarop de katholieke kerk in El Salvador probeert het lot te verbeteren van de honderdduizenden Salvadora- nen, die het slachtoffer zijn van de nu zes jaar oude bur geroorlog. De humanitaire hulp aan de „ontheemden", de vluchtelingen in eigen land, is een van de belangrijk ste programma's. Daarnaast is aartsbisschop Ribera Y Damas intensief betrokken bij pogin gen de strijdende partijen rond de onderhandelingstafel te krijgen. De vorig jaar zo hoopvol be gonnen dialoog tussen de re- gering-Duarte en het verzet, waarvoor Rivera Y Damas bemiddelde, zijn echter na twee gespreksrondes afgebro ken. En het ziet er, zo blijkt uit de sombere woorden van de aartsbisschop, niet naar uit dat de tegenstanders spoedig weer rond de tafel zullen plaatsnemen. Duarte verzwakt „We hebben nog steeds con tact, zowel met de regering als met het verzet. Maar de situa tie ligt buitengewoon moeilijk. De positie van Duarte is aan merkelijk verzwakt, sinds hij zijn dochter, haar vriendin en een aantal ontvoerde burge meesters heeft geruild tegen gevangengenomen leden van het verzet. De ontvoering van een kolonel heeft de opstel ling van de militairen ver hard", aldus de aartsbisschop. „Ik heb er geen idee van, wanneer de vredesbesprekin gen kunnen worden hervat. Beide partijen blijven op hun standpunten staan. De rege ring wil dat het verzet eerst de wapens neerlegt. Daarna kan worden onderhandeld over een politieke rol van het verzet, dat echter op zijn beurt eerst als gelijke partij wil worden erkend, alvorens het bereid is afstand te doen van de gewapende strijd. Ik zou willen dat beide partijen minder letten op hun eigen belangen en meer rekening hielden met het Salvadoraan se volk". De aartsbisschop van San Salvador is er overigens niet de man naar de vredes pogingen op te geven, nu suc ces op zich laat wachten. „Het is de christelijke taak van de kerk om zich in te spannen voor de vrede. We moeten een einde maken aan de ge vechten, maar de oorzaken van het conflict wegnemen. Dat betekent dat er ook een sociale vrede moet komen: onderwijs en landhervormin gen". Mensenrechten De Salvadoraanse kerk is ook nauw betrokken bij de strijd voor een betere naleving van de mensenrechten. Op dit ter rein signaleert mgr. Rivera Y Damas een lichte verbetering. „De doodseskaders zijn af en toe actief en er vallen nog steeds doden bij gevechtshan delingen. Maar toch is er een tendens ten goede". Hoopvol vindt de Salvado raanse prelaat ook de recente gebeurtenissen in Honduras en Guyatemala, waar de mili tairen plaats maken voor bur gerregeringen. „In heel La- tijns-Amerika is sprake van een terugkeer naar de demo cratie. Vooral de verkiezing van een burgerpresident in Guatemala kan een positieve invloed hebben op de ontwik kelingen in Centraal-Ameri- ka". JOS TIMMERS SOTHEBY VEILT TOCH OMSTREDEN VAZEN LONDEN Het veilinghuis Sotheby in Londen heeft gisteren een aantal Griekse en Romeinse vazen van tweeduizend jaar oud geveild, ondanks het vermoeden van Italiaanse autoriteiten en Britse musea dat zij in het zuiden van Italië illegaal werden opgegraven en het land uitgesmokkeld. Veertien vazen - één slechts bleef onverkocht - gingen weg voor in totaal ruim 650.000 gulden. Vele leverden het dubbele op van wat Sotheby had gedacht. Het Brits Museum, dat de vazen had willen heb ben, weigerde een bod te doen omdat het dit gezien de omstre den herkomst van de vazen immoreel achtte. Het liet weten niet tevreden te zijn met het antwoord dat Sotheby had gegeven op een verzoek om opheldering over de origine. Kyprianou wint verkiezingen Cyprus NICOSIA De partij van de Cypriotische president Spyros Kyprianou heeft bij de zondag gehouden parlementsverkie zingen winst geboekt, maar niet genoeg om de oppositie coalitie van rechts én de com munisten de wind uit de zeilen te nemen. Uit de officiële uit slagen bleek dat Kyprianou's partij van 19,5 procent was ge stegen tot 27,3. Kaarsjesavond in Gouda GOUDA In het centrum van Gouda wordt op 17 de cember de traditionele kaars jesavond georganiseerd. Vanaf 19.00 uur is de markt verlicht door duizenden goudse kaar sen. Naast de speciale verlich ting is er een beiaardconcert, het kerstevangelie wordt voor- gelzen, de kerstboom wordt ontstoken en er is een kerstsa- menzang. De Goudse musea zijn tot 22.00 uur geopend. Man stopte bom in bagage echtgenote LAS VEGAS De Ameri kaanse recherche heeft een man uit Texas gearresteerd, die in de bagage van zijn vrouw een bom had verstopt. De bedoeling was dat zijn echtgenote bij een vliegtui gongeluk zou omkomen. De man zou dan een miljoen dollar van de levensverzeke ring uitbetaald krijgen. De bom ontplofte echter pas na de landing van het toestel in de vrachtruimte van de Boeing. Er ontstond een brandje, maar niemand liep letsel op. De verdachte, de 34-jarige Albert Lee Thiel- man, had het geld nodig om zijn schulden af te betalen. Overigens bevonden ook zijn drie kinderen zich aan boord van het vliegtuig. President Guatemala wil militairen vervolgen GUATEMALA De nieuw- gekozen burgerpresident van Guatemala. Vinicio Cerezo, wil de geheime politie afschaf fen en het hele veiligheidsap paraat reorganiseren om schendingen van de mensen rechten in de toekomst te voorkomen. Het Hoogge rechtshof zal alle militairen en burgers die zich schuldig heb ben gemaakt aan onderdruk king en corruptie moeten ver oordelen. De verkiezing van Cerezo, die op 14 januari aantreedt, bete kent het einde van bijna dertig jaar militaire dictatuur in Guatemala. De afgelopen jaren heeft Cere zo overigens drie moordaan slagen overleefd. Hij draagt een pistool in zijn binnenzak en heeft een zwarte band in karate. De 42-jarige advocaat is het grootste deel van zijn volwassen leven bezig geweest met het promoten van zijn centrum-linkse christendemo cratische partij. Cerezo is ge trouwd en vader van drie zo nen en een dochter. Hij woont in een gegoede middenklasse- wijk in het zuidoosten van de hoofdstad. Vanwege de eerde re aanslagen is zijn woning omgeven door een metershoog hek met prikkeldraad. Het ge heel wordt bewaakt door een met machinegeweren bewa pende lijfwacht. Buningprijs voor Roeland Zijlstra uit Den Haag AMSTERDAM De Johan en Titia Buning-Brongers Prijs voor dit jaar is toekend aan Roeland Zijlstra uit Den Haag en Brigitte Engel uit Haarlem. Zij ontvangen ieder 2.500 gul den. De Stichting Johan en Ti tia Buning-Brongers heeft ten doel de nalatenschap van de schilder Johan Buning

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5