TAFEL Overleg Nederlandse kerken over Har are-verklaring Militairen op Filipijnen zijn dieren' HTTITTl I Elf voorstellen voor een betere kerk Ccidoc Soman1 kerk wereld rail li ACHTERGROND £«kbe (Sou/tont DINSDAG 10 DECEMBER 1985 PAGINA llNN ACTIEVE PRIESTER De Spaanse priester Alvaro Fernandez pastoor van het bergdorpje Abres in de noordelijke provincie Asturias heeft dit weekeinde in goede gezondheid zijn 105de verjaardag ge vierd. Volgens de statistieken is hij de oudste actieve priester ter wereld. Sinds zijn priesterwijding in 1908 op 28-jarige leeftijd heeft don Alvaro maar liefst 600 babies gedoopt en is hij bijna in even zovele begrafenissen voorgegaan. De bejaarde priester weigert met pensioen te gaan en draagt nog steeds trouw iedere ochtend om zeven uur de mis op. Zijn grootste trots is dat er tijdens de wrede burgeroorlog niemand van zijn dorpelingen is gefusilleerd. Het geheim van zijn lange leven bestaat volgens don Alvaro uit vroeg opstaan en het drinken van veel yoghurt en karnemelk. Kerk in Nood/Oostpriesterhulp stopt kledinginzameling Het internationale bestuur van Kerk in Nood/Oostpriesterhulp heeft besloten te stoppen met de inzameling van kleding en le vensmiddelen in België en Nederland. Voor vier medewerkers op het bureau van de Nederlandse afdeling in Vught zal een ontslagvergunning worden aangevraagd. Volgens het bestuur maken douanebepalingen en andere belemmeringen de invoer van goederen in Oosteuropese landen en ontwikkelingslanden steeds moeilijker of zelfs onmogelijk. Verder bleek de meeste ingezamelde kleding onbruikbaar in tropische landen. Tenslot te constateerde het bestuur dat de kosten van inzameling en verzending te hoog werden. DS. HUTING: „ZUID-AFRIKANEN SPEELDEN HET HARD" „Ik had het nodig om nog eens een keer zó di- rekt geconfronteerd te worden met de ver schrikkelijke situatie in Zuid-Afrika. Het maakt een geweldige indruk als zo'n dertig mensen uit dat land je op heel in dringende wijze precies vertellen wat er in hun land gebeurt". De hervormde synodepraeses ds. H. Huting is kennelijk nog niet los van de ontmoe tingen die hij de afgelopen twee weken heeft gehad in Harare in Zimbabwe. Giste ren keerde hij terug in ons land. na de hearing van Zuidafrikaanse kerken door vertegenwoordigers van lid kerken van de Wereldraad. De bijeenkomst gaf een ver klaring uit waarin kerken worden opgeroepen de rege ringen in hun land te bewe gen tot (economische) sanc ties jegens Zuid-Afrika. „De Zuid-Afrikanen waren heel fel in hun bewoordin gen. Tegen kerken uit Duits land en Engeland, die aan vankelijk niet wilden oproe pen tot sancties, werd gezegd dat voortzetting van de rela tie met deze kerken dan niet meer zinvol is. Ze speelden het hard", aldus ds. Huting. ..Ons is duidelijk gemaakt dat de weg van de internationale sancties de enige vreedzame weg is die nog rest om het blanke minderheidsregiem te onttronen. We hebben het niet nadrukkelijk over ge weld gehad. We gaan er vooralsnog van uit dat de in ternationale economische druk effectief is". Volgens ds. Huting hebben de gesprekken met de Zuid- -Afrikaners nog eens duide lijk gemaakt hoe ernstig de situatie is. „Het is heel anders als je in de krant leest dat er dertig doden zijn gevallen bij onlusten of dat je met men sen spreekt die de slachtof fers hebben gekend. Bisschop Tutu wees ons er op de aan tallen doden niet statistisch te bekijken. Hij zei: „Die der tig slachtoffers zijn onze broers, onze vaders, moeders of kinderen". En als je hoort dat een kind van zeven jaar vijftig dagen in de gevange nis heeft gezeten omdat het meeliep in een demonstratie, vraag je je af wat voor rege ring is dat"? Gevraagd naar een toelich ting op zijn uitspraak dat eventueel kerken in Neder land de bevrijdingsbeweging ANC zouden moeten gaan steun in hun gewapend ver zet, zei ds. Huting dat hij er persoonlijk zo over denkt. „Maar dat is niet voldoende. We moeten als gezamenlijke kerken de oproep van Harare bespreken en een strategie bepalen. In dat overleg kan ook worden gesproken over eventuele extra steun aan het ANC, zodat deze meer geld beschikbaar krijgt voor het aankopen van wapens". „Het is voorspelbaar dat niet iedereen in de kerk het hier- Zuid-Afrika vragen onze steun. Zelf geven ze de weg aan van de vreedzame oplos sing. Als die niet lukt, moe ten wij als kerken in Neder land dan plotseling onze steun intrekken? Ik ben zo ver dat ik mij de methoden van verzet door de slachtof fers laat aanwijzen. Vooral omdat ze tot nu toe al het mogelijke hebben gedaan om bloedvergieten te voorko men", aldus ds. Huting. Overigens is de verklaring van Harare niet nieuw voor de Nederlandse kerken. En kele dagen geleden herhaal den de Gereformeerde ker ken en de Nederlandse Her vormde kerk hun verzoek aan het bedrijfsleven zich te rug te trekken uit Zuid-Afri ka. In 1982 werd hetzelfde (door onze correspondent Cees Manders) Bijna alle 165 synodevaders hebben gisteren Rome verla ten en zijn teruggekeerd naar hun bisdom. Hun vertrek viel samen met de publicatie van de Relatio Finalis, het synoda le slotdocument waarin de re sultaten zijn vervat. De Belgische bisschop Schot- te, secretaris-generaal van de synode, verklaarde maandag dat de Relatio Finalis het pro duct was van een synode vol eensgezindheid: „Er zijn hele maal geen ruzies of conflicten tusen de synodevaders ge weest. Vanaf het begin is de sfeer gekenmerkt door grote openheid. De bisschopppen konden vrij hun mening naar voren kon brengen en ze de den dat met het grootst moge lijke respect voor elkaar." De synodevaders doen sugge sties om de kerk te verbete ren en aantrekkelijker te ma ken voor de mensen. Hun eerste suggestie betreft „een nieuwe, ruimere en grondige re kennis en aanvaarding van het Concilie", volgens hen de sleutel voor de toekomst van de kerk. Deze diepere kennis van het Concilie moet worden bereikt door een betere ver spreiding van de Concilie-tek sten, door middel van publica ties van studies, door inscha keling van de massa-media, door een betere vorming van seminaristen, priesters, reli- gieusen en door een betere ca- techesatie van de leken. „De diocesane synodes en andere kerkelijke vergaderingen kunnen hierbij van pas ko men". Volgens de tweede suggestie is het noodzakelijk dat de „herders van de kerk uitblin ken in de getuigenis van hei ligheid". De seminaries en re- ligieuse instituten moeten daarom hun kandidaten niet alleen intellectueel scholen maar ook spiritueel. Hierbij denken de synodevaders aan meer gebed, meditatie, bijbel- lectuur, en aan de frequentere ontvangst van de sacramen ten van penitentie en eucha ristie. Alleen dan kunnen zij met hun spirituele leven de gelovigen tot voorbeeld zijn. De derde suggestie van de sy nodevaders is zondag door de paus al wereldkundig ge maakt. Zij heeft betrekking op de wereldcatechismus, een „compendium van de gehele katholieke leer, zowel geloof als moraal". De presentatie moet „bijbels en liturgisch" zijn. en het moet gaan om een „doctrine geschikt voor het leven van vandaag". De bisschoppen dienen de li turgische dwalingen of mis bruiken te corrigeren. Maar dan moeten ze de gelovigen wel goed uitleggen waar de li turgie theologisch precies op is gebaseerd, schrijven de sy nodevaders in hun vierde suggestie. Ook de vijfde en zesde sug gestie zijn al door de paus ont huld. De ene gaat over „een zo snel mogelijke uitvaardi ging" van een nieuw Kerke lijke Wetboek voor de Ooster se Kerken. En de andere pleit voor meer duidelijkheid om trent de status van de Bis schoppenconferenties. De synodevaders willen ook uitgezocht zien in hoeverre het (wereldlijke) beginsel van Aartbisschop Jan Schotte: „een prachtige synode" de subsidiariteit (wat een la ger bestuursorgaan kan, be hoort niet door een hoger or gaan te worden gedaan) in de kerk toepassing kan vinden. Deze zevende suggestie heeft alles te maken met de relatie tussen curie en bisschoppen, tussen Rome en „het veld". Dit punt was een van de meest controversiële op de sy- In de achtste tot en met de elfde suggestie dragen de sy nodevaders vier studieonder werpen aan: de theologie van het Kruis, de inculturatie, de situatie van de armen en de „sociale leer van de kerk met betrekking tot de menselijke promotie in steeds nieuwe si tuaties". De theologie van het Kruis wil „de waarde, het belang en de centrale plaats" van Jezus' Kruis verder uitdiepen en een duidelijker verband leggen tussen het Paasmisterie en de geschiedenis van de mens heid. Deze theologie van het Kruis is wel eens gezet tegen over de Latijnsamerikaanse rijdingstheologie. deze laatste vorm van theolo gie zwijgt de Relatio Finalis geheel. Mgr. Schotte: „Er is op de synode wel over die Be vrijdingstheologie gepraat, maar niet veel". Niet genoeg dus, ook al vinden vele bis schoppen in Latijnsamerika die nog steeds van wezenlijk belang voor de toekomst van de kerk in hun regio (zo ver klaarde een van de Brazili aanse bisschoppen vorige week nog). De Afrikaanse bisschoppen hebben op de synode vooral gesproken over de incultura tie, de inpassing van het „Woord Gods" in de lokale (Afrikaanse) cultuur. De kerk moet dat probleem gaan be studeren, vinden de synode vaders. „Toch is de incultura tie iets anders dan de eenvou dige uiterlijke aanpassing, want zij komt neer op de „in tieme transformatie van de authentieke culturele waar den door middel van de inte gratie in het christendom". In verband met de andere culturen merkt de Relatio Fi nalis op dat de katholieke kerk van de niet-christelijke godsdiensten niets verwerpt wat „waar en heilig" is. De dialoog met de niet-gelovigen en met de niet-christelijke kerken is gewenst, „maar mag niet tegenover de missie worden geplaatst. De christe nen hebben van Christus de missie ontvangen alle volke ren leerlingen van Christus te maken". De synodevaders verlenen de armen een voorrangsbehan deling. Dit wil zeggen dat de kerk altijd voor hen partij zal moeten kiezen. De kerk moet trouwens alle vormen van ar moe en onderdrukking ver oordelen en alle fundamente le mensenrechten verdedigen. De synodevaders verklaren zich solidair met iedereen die vervolgd wordt vanwege het geloof of lijdt „voor de bevor dering van de rechtvaardig heid". Tot zover de suggesties van de synode. De Relatio Finalis is een document dat uitblinkt in helderheid en overzichtelijk heid, dit in tegenstelling tot vele andere documenten die het Vaticaan in de loop der tijden heeft gepubliceerd. Volgens een trotse bisschop Schotte is het stuk geheel ge maakt door de bisschoppen. „De Heilige Vader heeft er al leen zijn goedkeuring aan ge hecht". Een kleine alinea is gewijd aan de vrouwen in de kerk: „Vaak is d^ laatste jaren ge praat over de roeping en de taak van de vrouwen. De kerk moet ervoor zorgen dat zij in dienst van de kerk haar eigen gaven tot uitdrukking kunnen brengen en zich in grotere mate inzetten op de verschillende terreinen van het apostolaat van de kerk. De herders moeten de samen werking van de vrouwen in dank aanvaarden en bevorde ren." Deze woorden zijn niet nieuw, het Concilie bepaalde precies hetzelfde. Bisschop Schotte toonde zich zeer voldaan over de synode, zijn eerste die hij als secretaris diende. „Een prachtige syno de", vond hij. Voor de volgen de synode moeten hij en de kerk nog twee jaar wachten. Als overmoed komt, komt schande mee. maar wijsheid is bij de ootmoedigen. Spreuken verzoek ook al gedaan. Ds. Huting: „Inderdaad is de op roep niets nieuws, maar nog nooit werd het zo duidelijk en indringend gedaan". Hij wilde de Nederlandse re gering Noorwegen als voor beeld voorhouden: Dit land wil de scheepvaart op Zuid- Afrika verbieden en de scha de die daardoor ontstaat aan de rederijen vergoeden. ..Lubbers heeft het Zuidafri kaanse regiem misdadig ge noemd. Als je dat uitspreekt, moet je er ook wat aan doen. En meer dan tot nu toe". Aanvankelijk waren er ook leden van het ANC op de conferentie van de Wereld raad, maar door secretaris- -generaal, dr. Emilio Castro, werden ze gevraagd de con ferentie te verlaten op één waarnemer na. „Het was een conferentie van kerken en daar hoort geen bevrijdings beweging bij", meent ds. Hu ting. LIITSEN KOOISTRA •Ds. Huting: „Ik wil mij de methoden van verzet door de slachtoffers laten zeggen" Wagenaar haalt uit naar ds. Huting Het kamerlid Wagenaar vindt dat de voorzitter van de Hervormde synode, ds. Huting, ver over de schreef is gegaan met zijn recente uit spraak dat de Nederlandse kerken het gewapende verzet in Zuid-Afrika mogelijk moeten gaan steunen. Op een spreekbeurt in Amersfoort zei Wagenaar het „ronduit verwerpelijk en on christelijk" te vinden dat kerkleiders in de huidige omstandigheden „olie op het smeulend vuur gaan gooien Volgens Wagenaar wordt daarmee „als een onbarm hartige Samaritaan ijskoud heengelopen langs de slacht offers en gematigde krachten in dat land". Wagenaar, die aan de ko mende verkiezingen meedoet met zijn nieuwe partij Anti Revolutionairen '85, zei daar over veel positieve reactiès te hebben ontvangen van oud- -kaderleden van de ARP en de CHU. Gereformeerde Kerken Beroepen te Appelscha, drs.J. H. Binnema kandidaat te Amsterdam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Voorburg, A. Karstens te Middelharnis te Heinkenszand; E. J. Riet veld kandidaat te Goes. Aan genomen naar Gorredijk- Kortezwaag, A. J. Verbeek te Berkhout en Avenhorn en Ursum; naar Reeuwijk (deel gemeente hervormde brugge- meente) mevrouw K. van Middendorp-Sonneveld kan didaat te Maasland; naar Oud-Beijerland (deelgemeen te Ontmoetingskerk), (toez.), G. H. Cassuto te Bilthoven- Bedankt: voor Oud-Beijer- 'land, J. Maasland te Wad- dinxveen; voor Middelburg M. Schukken te Varsseveld. Baptistengemeenten Beroepen te Harlingen, J. Bouritius te Hengelo; te Amsterdam, O. Oldenburger te Hengelo. ZUSTER MARIANI OVER MENSENRECHTEN, MARCOS EN DE VS: De starende ogen op de zwart wit foto laten er geen twijfel over bestaan dat de jongeman dood is. Hij werkte voor de rooms-katholieke kerk op een van de Filipijnse eilanden. Zijn kleine strijd voor de rechten van de mens, werd door militairen uitgelegd als uitdragen van het communis me. Een paar slagen met knuppels waren op een don kere nacht voldoende om een einde aan zijn leven te ma ken. Zuster Mariani Dimaranan tikt driftig met een nagel op de foto's. De gruwelijke beel den zijn vastgelegd voor iden tificatie voor de familie en als bewijs tegen het leger. „Hier, een Italiaanse priester die werd onthoofd. Hij kwam op voor de bange dorpsbewoners, maar was volgens het leger een subversief element... Hier een vader en zijn vier zonen. Na te zijn vermoord werden zij in de rivier gegooid. Vol gens soldaten waren het com munisten. Deze man, een Fili pijnse priester is „verdwe nen". Hij werkte voor ons". De frêle Filipijnse zuster Ma riani is voorzitter van de Task Force Detainees (TFD), een Zuster Mariani Dimaranan: ..De meeste religieuzen op de Filipijnen staan heel dicht bij het volk". wijdvertakte oecumenische organsiatie, die opkomt voor de rechten van de mens op de Filipijnen. Opgericht in 1973 door de gezamenlijk ordes en congregaties, enige maanden nadat president Ferdinand E. Marcos de staat van beleg af kondigde. Daarmee maakte hij de weg vrij voor het leger om mensen op te pakken zon der officiële aanklacht in te dienen. De TFD is door organisaties zoals Novib, de Vastenaktie, en Cebemo voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede 1986. Vandaag, de in ternationale Dag van de Rechten van de Mens werd een manifestie gehouden in het gebouw van de Doopsge zinde Gemeente in Den Haag en werd een optocht gelopen naar de Filipijnse ambassade, waar een stille wake werd ge houden. Ook op de Filipijnen is op grote schaal gedemon streerd tegen de schendingen van de mensenrechten. Guerrillabeweging De religieuze schuift heen en weer op het puntje van de stoel: „Jahaa, Marcos is óók katholiek. Maar hij vertegen woordigt wat wij noemen de institutionele kerk. De basis- kerk wordt door een veel gro ter deel van de religieuzen ge steund. Dat zijn ook de men sen die in TFD werken. Waarom? Omdat het met de mensenrechten op de Filipij nen van slecht tot erger gaat. Er worden razzia's in de dor pen gehouden. Al zouden er maar een paar bewoners echt communist zijn, dan worden voor de zekerheid toch maar alle mannen neergeschoten. En de vrouwen verkracht, het voedsel meegenomen en de huizen afgebrand". „Maar die onderdrukking leidt alleen tot groter verzet onder de bevolking, die her stel van de democratie wil zien, vrijheid van drukpers, van meningsuiting. Wij heb ben zelfs niet de vrijheid om te leven". Zuster Mariani spreekt gun stig over de guerrillabeweging New People's Army (NPA). Deze pleegt aanslagen tegen het leger, maar beschermt ook de bevolking tegen militairen, helpt hen met oogsten en .geeft onderwijs. De NPA wordt volgens de zuster op grote schaal door de bevol king gesteund en (vrijwillig) gevoed. De stem van zuster Mariani Dimaranan schiet soms een tikje ongeduldig uit om kracht aan haar woorden toe te voegen. „Marcos, de enige die het recht heeft wetten en decreten uit te vaardigen, moet weg. Hij verliest zijn ge loofwaardigheid meer en meer. Moet ik vertrouwen hebben in de verkiezingen van 7 februari volgend jaar? Marcos koopt om, zet mensen onder druk, laat militairen met het geweer in de aanslag toezien op de gang van zaken. De vorige keer (1983) was de officiële uitslag al bekend toen de verkiezingen nog gaande waren. Ik zelf heb al in geen jaren gestemd: het heeft geen zin. In een demo cratie zou ik altijd gebruik maken van mijn stemrecht, maar onder het regiem-Mar- Neo-kolonisatie Volgens zuster Mariani zijn de verkiezingen een farce, be dacht door de Verenigde Sta ten. Dat land heeft groot be lang bij de Filipijnen, omdat zij in dat land haar twee grootste buitenlandse militai re bases heeft: Clark en Subic Bay. „Wij worden onderdrukt omdat Amerika haar strategi sche plaats tegenover de Sov jet-Unie en China niet wil verliezen. Maar dat is onze oorlog niet; laten ze het maar ergens anders uitvechten". Het plan is als volgt: de VS zetten Marcos (zogenaamd) onder druk om verkiezingen uit te schrijven, Marcos doet dat en wint (natuurlijk) en de hele wereld heeft kunnen zien hoe democratisch de ar chipel is. De bevolking blijft onderdrukt door het leger. Sinds 1977 zijn er bijna 18.000 mensen opgepakt, 2255 ver moord en 634 vermist. „Marcos de dictator moet weg en de Verenigde Staten, de neo-kolonisator moeten ook weg. Natuurlijk zal het ont breken van de brede geld stroom uit Amerika de econo mie geen goed doen. Maar dan moeten we de broekriem nog maar wat strakker aanha len". De werkloosheid op de Filipijnen ligt al rond de 25 procent, de buitenlandse schuld overstijgt de 25 miljard dollar. De zuster praat snel en wap pert regelmatig met foto's en statistieken. Ze laat ook het tijdschrift van TFD zien met daarin de jongste aantallen slachtoffers, verhalen over de politieke situatie en inspire rende geestelijke taal. Ze schiet heel even in de lach om de vraag of een dergelijk blad dan niet verboden is. „Ja dat wel, maar we blijven het toch maar drukken en versprei den. Wat heeft het voor zin om angstig weg te kruipen: dan kan er immers niets ver anderen". Herverdeling van arbeid rks iagt< ")ES met zi -Magda ef, zal d kunr Een speciale projectgroep van Philips heeft een vern eren gend oordeel uitgesproken over de gevolgen van de in ring van een 38-urige werkweek bij deze Nederlandse m national. Op basis daarvan heeft de bedrijfsleiding besl< te zet bij de onderhandelingen over een nieuwe serie collect onden. arbeidsovereenkomsten voor het volgend jaar niet te pnrd Ol over een verdere beperking van de werkweek tot 36 uur *bfdri ervaring leert dat het resultaat van de cao-onderhandelir a^,e^ bij Philips richtinggevend is voor de besprekingen over 1< gunnir en overige arbeidsvoorwaarden in andere bedrijfstak! j. Philips wenst verder het stelsel van roostervrije blokke: te schaffen en constateert dat loonmatiging onvermini gehandhaafd dient te worden om de concurrentiepositie te laten verslechteren. Om maar met dat laatste te beginnen: het is onmiskenb dat de meeste van onze bedrijven weer aan de betere hand zijn. In een enkel geval is er sprake van een sPectfyvan c laire toename van omzet en winst. We mogen echter de q niet sluiten voor het feit, dat een groot aantal ondernengN Yii gen in dit land een marginaal bestaan leidt. de 1 plsel i HET beste middel in de strijd tegen de werkloosheid is lid zul altijd economische groei. Daarom is het van het grootstep hun lang dat we ons niet uit de markt prijzen door de loonko) weer te veel te laten stijgen. Op dat punt onderschrijven?* de opvattingen van de Philips-bedrijfsleiding. De vraag if1 Sen het bij voorbaat afwijzen van elk overleg over een vercfr beperking van de arbeidstijd verstandig is. r iapj Helaas moeten we constateren dat de weerstand tej korter werken in werkgeverskring toeneemt. Behalve lips heeft ook de werkgeversorganisatie in de metaalse (de FME van voorzitter Ter Hart) aangekondigd niet mee willen meewerken aan een verdere verkorting van de beidstijd. De opstelling van Philips en de FME is in strijd met de J gangspunten, die de centrale werkgevers- en werknemer* ganisaties vorige week vrijdag met een delegatie uit het k» net hebben geformuleerd bij het opstellen van een plani met name de langdurig werklozen weer aan een baan te f pen. Daar spraken partijen heel duidelijk af voort te gaarfiN het pad van de herverdeling van arbeid. Naast loonmatidndslie is dit naar het oordeel van kabinet en sociale partnersX.Lub belangrijk middel in de strijd tegen de werkloosheid. HcLaar teleurstellend te moeten constateren dat de grootste part*nc^es here werkgever van Nederland (in ons land heeft Phii]^ j^r 70.000 werknemers) duidelijk ingaat tegen dit uitgangspii^j).^ fekelen HET streven naar een 36-urige werkweek moet van de tken) dere kant zeker geen absoluut dogma worden. Arbeidstfcn. I verkorting is maatwerk: een selectieve toepassing is nooqeft kelijk. Dat houdt in dat ook bij Philips bepaalde c*n bi gorieën werknemers volgend jaar niet voor atv in aannfcnd ge king kunnen komen. Dat zullen de vakbonden op hun ban de 1 moeten accepteren. Indien er echter bij sommige groepd ve werknemers ook bij Philips wèl atv-mogelijkhei zijn, dan dienen die ook zoveel mogelijk te worden benut.l dit punt wordt van zowel werkgevers als vakbeweging P flexibele houding gevraagd. Gor Mist DE BILT (KNMI) Na het wegtrekken van een depressie via Denemarken naar het Oostzeegebied, begint de lucht druk sterk te stijgen. Er ont staat boven onze omgeving een hogedrukgebied met mor gen in de middag een druk van boven 1030 millibar. Tijdens opklaringen daalt de temperatuur in de komende nachten tot om het vriespunt en ontstaat er op veel plaatsen mist. Morgen overdag bestaat de kans dat die mist maar moeilijk zal optrekken, waar door de temperaturen aan de lage kant blijven. Tot en met donderdag komt er in deze si tuatie weinig verandering. Daarna verplaatst het hoge drukgebied zich naar Midde n-Europa en komt er bij ons wat meer wind. De temperatu ren worden dan iets hoger. Nog weinig mogelijkheden wintersport DEN HAAG Sneeuwbericht van ANWB/KNMI met een overzicht van de wintersportmogelijkheden naar de situatie van gisteren. (101 DuitslandBelgië In de Eifel, de Harz, het Sauerl en de Ardennen zijn geen wi sportmogelijkheden Weersverw ting: vrijwel overal droog. Het gradenniveau ligt rond de 1300 Oostenrijk Beperkte wintersportmogelijkha in de volgende plaatsen: Bad KlEN Hi kirchheim tot 40 cm (zeer bepeh uit di langlauf mogelijkheden), Ischgl ltu cm, 30 tot 40 cm (alleen langlf. Lech 20-30 cm, Mallnitz (alleen lihoude lauf), Mariapfarr 20-30 cm. Pertaar orj 20 cm (alleen langlauf). SaalbT van /Hinterglemm (alleen langlauf).' Anton tot 15 cm (idem), St. Jakoff&seKO Defereggental 30-40 cm Igenorr Weersverwachting tot woensdagrRrekk: dernacht: af en toe regen, boveiVn mf.. 600 meter overgaand in sneeuw ",UI nulgradenniveau ligt rond de con meter. borzittl Zwitserland Jan gel Beperkte langlauf- en skimogelijk J£am den in de volgende plaatsen: Adei den 05-15 cm (alleen langlauf), CFn- Montana (alleen langlauf). Davos 30 cm. Kandersteg (alleen langlfe eis Saas Fee tot f- - Moritz tot 30 Noord-Italië Wintersportmogelijkheden i gende plaatsen: Alpe Di Siusi 2(l' cm, Bormio 20-80, Breuil-Cervjiorschr 20-30, Brunico 10-60, Corvara lOereiste Courmayeur 10-15, Dobiacco 2*~ssje Pikante gehaktballen en koolraap met aardappelen citroen- griesmeelvla Benodigd voor twee: 200 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, peper, ketjap, mos terd, tomatenketchup, wor- cestersaus, 30 g margarine, mespunt bloem. Ui, 10 g margarine, paar plakjes ontbijtspek, 500 g koolraap, zout, peterselie of selderij: Vz tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, halve ci troen, jam. Week het brood in warm water. Druk het water zo veel mogelijk uit het sneetje, maak dat fijn en meng er zout, peper, ketjap, mosterd, tomatenketchup en worces- tersaus door. Kneed het hakt stevig door het broi mengsel en vorm er verv gens twee gladde ballen v Leg de gehaktballen en l koel weg. Bak het vlees in margarine op een matig vi in ruim twintig minu bruin en gaar. Voeg tijde het bakken wat water toe het te hard dreigt te ga Houd de gehaktballen op bord warm. Bak de lichtbruin in het overge ven vet, voeg weinig wal.. toe en maak de jus pik met dezelfde toevoegsels die voor het gehakt. blo di 10 dei Koninc vandai Sr Ie do <llHC ./jvan d „dc1 Fruit de kleingesneden ui spek lichtbruin in de mar rine. Bak al omschepper reepjes of blokjes koolri'{ en paar minuten mee, vt een paar lepels water toe laat de groente in de geslo pan gaar worden in twii minuten. Bestrooi de ki raap in de schaal met fijn knipte peterselie of seldei Breng de helft van de m aan de kook. Strooi er al i rende een mengsel van gr meel en suiker in en laat vla vijf minuten zacht ken. Voeg van het vuur overige koude melk I Meng de geheel afgekoe vla met citroensap en neer haar met jam. JEAN, 11 dei Prinse IJssels nirtg van h Marii leunwi Camp RIE liéo

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2