blijft Alleen WD-Noordwijk tegen toeristenbelasting sola Wassenaar zit j? er warmpjes bij-s VVD Oegstgeest voor programcollege Bloembollenkwekers willen steun voor nieuwe afzetmarkten .EIDEN& OMGEVING CeidaeSoivumt DINSDAG 10 DECEMBER 1985 PAGINA 14 ADI Ook Sassenheim uit muziekschool SASSENHEIM Ook de gemeenteraad van Sassenheim krijgt het voorstel om te besluiten uit de Muziekschool Bloembollen streek te treden. De gemeenteraad bespreekt dit voorstel don derdag. Het bestuur van de Muziekschool heeft inmiddels besloten dat de Gemeenschappelijke Regeling Muziekschool Bloembollen streek opgeheven moet worden. Dat moet per 1 augustus 1986 een feit zijn, anders kan men voor niet te overziene gevolgen, bijvoorbeeld in het kader van wachtgeldvorzieningen voor het personeel, komen te staan. Het is echter niet zeker dat die da tum gehaald wordt en daarom hebben de zes deelnemende ge meenten (Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Voorhout en Warmond) inmiddels een voorstel op tafel liggen, of zelfs al het besluit genomen uit de regeling te stappen. Dat besluit moeten zij voor 1 januari 1986 hebben genomen omdat zij anders officieel voor nog eens vijf jaar aan de regeling zijn ge bonden met alle financiële gevolgen vandien. Rijnsburg: Den Hom geen archeologisch monument RIJNSBURG Burgemeester en wethouders van Rijnsburg willen bezwaar maken tegen het feit, dat de len van het gebied Den Horn zijn geplaatst op de lijst van archeologische monumenten. Die lijst is door het ministerie van WVC vastgesteld en daartegen kan tot 2 januari nog een Kroonberoep worden aangespannen. B en W vragen de raad donderdagavond toestemming om dat te doen. Ook de eigenaar van de grond is van plan in beroep te gaan. Het gaat om twee percelen in Den Horn, één van de mogelijke dorpsuitbreidinggebieden van Rijnsburg, waarin zich overblijfselen bevinden van een Vroeg Middeleeeuws grafveld. B en W hebben te voren al bezwaar aangetekend tegen de plaatsing hier van op de lijst vanwege de economische belangen van de daar gevestigde glastuinbouw- en agrarische bedrij ven. Volgens het college moeten de bedrijfsbelangen prevaleren boven het historisch belang. Toch geld voor herstel Salamander LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad zal volgend jaar 300.000 gulden en in 1987 een gelijk bedrag beschikbaar stellen voor herstel van de driehon derd jaar oude houtzaagmo len „De Salamander". Bij de behandeling van de begro ting is hierover gisteren overeenstemming bereikt. B en W hadden oorspronke lijk voor de komende twee jaar 1.2 miljoen gulden ge vraagd. Groen licht voor bouw in Zeebrug NOORDWIJKERHOUT Voor de geen bezwaar binnen (het zgn. pla- bouw van 86 woningen in 1986 in nologische contingent) maar Zeebrug heeft Gedeputeerde Staten meente verwacht niet dat van Zuid-Holland een verklaring deze woningen subsidie wordt van geen bezwaar afgegeven. Er moet nog afgewacht worden Rijnsburgse bewusteloos hoeveel van deze woningen uitein- kerk deliik door het rijk subsidie wordt financiën, dat - leend. Eventueel wil de gemeente zelf een aantal woningen rekening nemen. Oorspronkelijk was aan de provincie om meer woningen gevraagd, name lijk 64 etagewoningen met een huur omdat gemiddeld bijna 400 gulden, 34 dat geval de gemeente zou kun- overwegen om zelf de bouw van haar de 20 premiehuurwoningen ter hand als daar althans geen be- oor worden gevonden. Dat laatste lijkt niet erg waarschijnlijk 1„. zo n belegger op non-profitba- moeten werken. De gemeente eengezinswoningen met als huur bij- kan dat wel. Zelfs na 525 gulden en 50 HAT-eenheden (voor een- en tweepersoonshuishou dens) voor 280 per maand. Voor 86 woningen is nu een verklaring trom* ikge\ jeer je RIJNSBURG Een 23-ja{ T,ne' rige automobiliste uit Rijns burg raakte gistermiddag twee uur bewusteloos na _rM,er i aanrijding op de Noord- wijkerweg Zij kwam vanal het Noordeinde en verzuim. 'e z']n- de voorrang te verlenen n-jarige uit Noordwij [rgeh 'wusteloze toestand voerd naar het Acader Ziekenhuis in Leiden, ij het WETHOUDERS TER DISCUSSIE BIJ ALGEMENE BESCHOUWINGEN NOORDWIJK Het CDA in Noordwijk wil toeristenbelasting invoe ren wanneer alle betrok kenen inspraak krijgen in de besteding van de op brengst. Met die op brengst zouden beleid spunten uit het Toeristisch Beleidsplan van de ge meente moeten worden omgezet in daden. Dit stelde CD A-fractie voorzit ter L.G.J. Alkemade gis teravond tijdens de alge mene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1986. Alleen de VVD is tegen toeristenbelasting omdat dat een ingewik keld systeem is dat ar beidsintensief is om te in nen en bovendien „vol strekt onrechtvaardig" is. Alkemade maakte verder ge wag van een bericht dat de ge meente Rijnsburg van de pro vincie het tuinbouwgebied Kloosterschuur mag uitbrei den, onder andere op het grondgebied van Noordwijk. Hij wil weten hoe dat zit Hij vestigde verder de aandacht op de Hogewegpolder onder Voorhout waar op grote schaal weidegrond omgezet werd in bollengrond. „Een dergelijke ontwikkeling kan wellicht on herstelbare schade veroorza ken aan het vogelbestand in de polder", stelde Alkemade en daarom wil hij weten of er in het bestemmingsplan voor het Noord wijkse gedeelte van de polder waarborgen zijn om te voorkomen dat er zomaar grond omgespoten mag wor den. Ook op verkeersgebied had het CDA gisteravond een in breng. Alkemade zal het toe juichen wanneer de huidige gemeenteraad nog een defini tieve uitsprak zou doen over de reconstructie van de Huis ter Duinstraat. Een maximale vergroting van de parkeerca- paciteit moet daarbij volgens het CDA niet voorop staan. Wel wil deze fractie een haal baarheidsonderzoek naar de aanleg van parkeergarages, bijvoorbeeld in de aantrekke lijk te maken zóne van Pické- plein en De Grent tot aan het V uurtorenpleing. Wethouders Mevrouw J.J. Voor ham-Bar- tens uitte tijdens de algemene beschouwingen van de PvdA de wens dat de wethouders in Noordwijk voortaan full-time zullen worden aangesteld, zo als dit drie jaar geleden door alle fracties overigens is uitge sproken. De VVD wil trou wens nog steeds dat er een aparte portefeuillehouder eco nomische zaken komt en D'66- raadslid Th. van Rijnberk merkte in dit kader nog op dat van zijn partij de huidige wet houder nutsbedrijven (E.A. Admiraal) niet terug hoeft te komen omdat hij „te detaillis tisch" zou optreden met „te weinig daden". De wethouder voor financiën en onderwijs (P.G.T. Warmerdam) functio neert- volgens D'66 prima, maar „is meer geschikt voor de harde sector" en de wet houder welzijn en woonruim teverdeling (J. Bedijn) heeft volgens Van Rijnberk een te grote portefeuille en zou min der taken moeten krijgen. PvdA-fractie uitte tijdens de algemene beschouwingen ove rigens nog meer wensen, zoals het beschikbaar stellen door de gemeente van de ontbre kende 50.000 gulden voor het opknappen van de museum boerderij (het Genootschap Oud Noordwijk is erin ge slaagd de andere 50.000 gulden bijeen te brengen), woning bouw voor bejaarden op het braakliggende terrein aan de St. Jeroensweg waar eerst JOIN was gevestigd ook het CDA bepleitte „beschut wo nen" voor bejaarden en het naar voren halen naar 1986 in plaats van 1988, van de aanleg van een verkeerslichteninstal latie op de kruising Beeklaan- Boekerslootlaan. Zij kondigde tot slot aan dat de Rooie Vrou wen binnen de PvdA-Noord- wijk de nieuwe gemeenteraad na de verkiezingen een eman cipatie-nota zal aanbieden. Ombuigingen De VVD is blij met de huidige financiële positie van de ge meente, maar waarschuwde gisteravond bij monde van mevrouw G.S. Kok-Visser voor een juichstemming. On danks alle meevallers pleitte zij ervoor dat het rapport van de studiegroep beleidsombui gingen, dat een paar jaar terug in een bureaulade is verdwe nen, weer tevoorschijn wordt gehaald. „Wij willen het rap port weer op het bureau heb ben, en de aangegeven ombui- gingsvoorstellen beoordelen", aldus mevrouw Kok die dat zei omdat de VVD wil kijken welk „dor hout" er nog uit de gemeentebegroting gekapt kan worden. De VVD-fractie is ook tegen de aanschaf van een nieuw blusvoertuig voor de vrijwilli ge brandweer en gebruikt dat geld liever voor vernieuwing van de steeds weer defecte verkeerslichtinstallatie op de kruising Duinweg-Van Pan- huysstraat-Quarles van Uf- fordstraat. Tot slot heeft de VVD nog de suggestie gedaan om het onderhoud van plant soenen, pleinen en bloembak ken tegen een vergoeding on der te brengen bij omwonen den of wijkverenigingen. De VVD wil tot slot een investe ringssubsidie beschikbaar stel len voor de bouw van een tweede sporthal in het dorp. Een bijdrage tot slot van de PPR/PSP-fractie: de reini gingsrechten voor bedrijven zou met een tinetje moeten worden verhoogd om de reinigingsrechten meer kos tendekkend te krijgen en de kleinverbruikers zouden een korting van drie cent op de gasprijs moeten krijgen. Dat levert een tekort op van 870.000 gulden, maar dat is op drie ton na te vullen door de winst van de nutsbedrijven en de invoering van toeristenbe lasting.. De derde fase van de raadhuisbouw (sloop en nieuwbouw van de drie pan den aan de Voorstraat) zou vervangen moeten worden door renovatie en dat zou dan volgens de PSP /PPR vier ton opleveren waardoor er in to taal dus 100.000 gulden over blijft. Dagverblijf Endegeest in brand gestoken Met zogenaamde molotov-cocktails, bierflesjes gevuld met benzine, hebben onbekenden vannacht e De Evenaar, het dagverblijf van de psychiatrische inrichting Endegeest, in brand gestoken. Het |r gebouw aan de Endegeesterstraatweg ging grotendeels in vlammen op. Ook bij een nabijgelegen gebouw werd een fles benzine naar binnen geworpen, maar het daardoor ontstane brandje kon if snel worden geblust. Een jaar geleden werd al eens geprobeerd om met molotov-cocktails het I dagverblijf in brand te steken. De dader van die aanslag is later aangehouden. u OEGSTGEEST De libera len in Oegstgeest vinden dat het college als vertegenwoor diger van de gehele gemeente raad dient op te treden en niet namens een bepaalde meer derheid. In deze visie past een college dat zich gebonden weet aan een duidelijk programma dat bij de aanvang van. de raadsperiode door alle uit te sluiten stander van de vorming van een college op een zo breed mogelijke basis met een duide lijk programma als grondslag en maatstaf. Met dit deel uit het door de liberalen gister avond in de Rode Leeuw te Oegstgeest gepresenteerde ge{! meenteprogramma 198" geven zij te kennen het huidi-j. ge afspiegelingscollege ook d«( komende jaren in Oeg gehandhaafd te willen z Ook bij de VVD'ers ontbreekt! een „hoeksteen" niet. Het is de sluitende gemeentebegroting die de hoeksteen blijft het financiële beleid. HILLEGOM De over heid moet helpen bij het ontwikkelen van nieuwe afzetmarkten voor de bol- lensector. Bovendien kan de overheid meewerken aan een lastenverlichting voor het bedrijfsleven door mee te betalen aan exportbevorderende maatregelen. Dit heeft H. Vreeburg, voorzitter van de vakbond bloembollen kwekers van de LTB, gis teren gesteld tijdens de jaarvergadering van de vakbond. Directe aanleiding voor de op merkingen van Vreeburg zijn de problemen die exporteurs nog steeds ondervinden in Ja pan. In dat land ligt een enor me markt open en de bloem bollenkwekers streven er dan ook naar daar een kantoor te openen, dat bemiddelend en service-verlenend voor de kwekers moet optreden. Niet alleen de overheid, maar ook het Bloemenbureau Holland zouden deze promotie moeten ondersteunen. Voorzitter Vreeburg bena drukte verder dat de bloem bollensector voor 13 procent bijdraagt aan de handelsbalans van Nederland, maar deson danks nauwelijks heeft kun nen profiteren van allerlei subsidies. Temeer is dat op merkelijk, omdat de export van bloembollen nog steeds sterk stijgt en bijkomende pluspunten de groeiende werkgelegenheid en het gerin ge energiegebruik zijn. Vree burg stelde verder dat de bol- lensector een immense bijdra ge levert aan de toeristische sector „Tulpen uit Amster dam kent iedereen over de hele wereld" en dat de kwekers door beheersing van gewasbeschermingsmiddelen bijdragen aan het zuiver hou den van de produktiegronden. „Met minder moeite en risico's dan andere sectoren en een naar verhouding geringere fi nanciële bijdrage van de over heid, levert de bloembollen sector hogere rendementen voor de betalingsbalans", aldus Vreeburg. Hij koppelt daaraan de rechtvaardigheid voor en extra overheidsbijdrage aan deze sector. De voorzitter denkt daarbij aan verdergaan de ondersteuning van geza menlijke initiatieven voor het zoeken naar nieuwe markten, overname van de keuringskos ten bij de export, versterking van het marktonderzoek, fun damenteel wetenschappelijk onderzoek voor het vak. geen bezuinigingen meer op de voorlichtingsdiensten en be vordering en versterking van het agrarische onderwijs. (ADVERTENTIE) De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70°/a Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Bestekartikelen Kookpannen e bestek- vanaf f 3.- Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd. 25 tot 50% korting 39-delige cassette Vanaf f89.- Geschenkartikelen Zwaar verzilverde theelepels, taa vorkjes, suikerschepjes, bloem- tot 70% korting Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal. o.a. opscheplepels. maat bekers. lepelrekken. enz. Servieswerk Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen. vleesschotels, botervloten. soepkommen, koffie- en theepotten, nelkkannen. suikerpotjes, enz. Nü extra laag geprijsd Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) woensdag 11 dec. 10.00-17.00 uur. donderdag 12 dec. 10.00-21.00 uur. irijdag 13 dec. 10.00-17.00 uur. zaterdag 14 dec. 10.00-16.00 uur Burgemeestervrouwen versieren kerstbomen Zeven burgemeestersvrouwen waren gister avond in het tuincentrum van Jaap Kooy in Lisse hard aan het werk om elk een eigen kerstboom te versieren. Dat gebeurde nabij het immense Kerstdorp van Kooy. Doel van het karwei was niet om de uitstalling van Kooy wat extra te verfraaien, maar om een goed doel te dienen. In de komende dagen zullen de bomen bij op bod te koop worden aangeboden. Elke boom gaat naar de hoogste bieder. Voor de bomen van mevr. Hermans (Hillegom) en mevr. Win kel (Noordwijkerhout) bleek gisteravond al een bod van vijfhonderd gulden te zijn uitge bracht. Voor de bomen van mevr. Van der Kroft (Lisse), mevr. Kret (Sassenheim), mevr. Bonnike (Noordwijk), mevr. Jonkman (Rijns burg) en mevr. Sinke (Valkenburg) is nog geen koper. Voor het optuigen van die bomen hadden de dames vrije keus uit de enorme kollektie attributen in het Kerstdorp en een eerste aanzet was al door de mensen van het tuincentrum gegeven, want die hadden, voor dat de dames begonnen, alvast de 150 lamp jes per boom geïnstalleerd. Op 20 december zal bekend worden gemaakt hoe hoog de biedingen waren en wie de bo men in eigendom hebben verworven. Tevens is dan bekend hoeveel de Stichting Sport en Rekreatie Gehandicapten Bloembollenstreek zal ontvangen, want alle baten zijn bestemd voor deze organisatie. A VRO-Sportgala vanuit De Schelft NOORDWIJKERHOUT De AVRO-televisie zendt komen de vrijdagavond vanuit het muli-functioneel centrum De Schelft in Noordwijkerhout het Sportgala van het Jaar uit. Tijdens de rechtstreekse uit zending worden de sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 1985 bekend gemaakt. Het programma zou in eerste instantie worden uitgezonden vanuit de hallen van de Rijns burgse bloemenveiling Flora, dat voor het bloemendécor zorgt. Vanwege de verwachte kerstdrukte in de veilinghal len werd echter uitgeweken naar De Schelft. Het program ma begint om half tien en wordt gepresenteerd door Amanda Spoel en Jos Kuijer. 't Waterbos wil meer abonnementen verkopen RIJNSBURG Het dagelijks bestuur van het Rijnsburgse zwembad 't Waterbos wil een aktie starten om meer seizoena bonnementen te verkopen. Dit om dalende verkoopresultaten het hoofd te bieden. De voorverkoop begint op 3 februari en duurt tot 25 april. Zwemmers die een abonnement voor het buitenbad hebben, kunnen zo lang het buitenbad nog niet open is, voor de halve prijs gebruik maken van het binnenbad. Volgens directeur W.J.P. Janssen kunnen mensen die wekelijks in het Rijnsburgse bad gaan zwemmen op die manier al gauw enige tientallen gul dens besparen. Op 22 januari moet het algemeen bestuur van 't Waterbos het plan definitief goedkeuren. Trainingspakken gestolen ALPHEN Dieven hebben in de nacht van zaterdag op zondag toegeslagen bij Baaiman Sport aan de Pieter Doel manstraat in Alphen. Met een putdeksel werd de ruit van de winkeldeur ingegooid en de inbrekers maakten zich meester van 400 trainingspakken met een totale waarde van 17.000 gulden. 55 Jc )0 Ti 1 <h WASSENAAR De ge meente Wassenaar zit er warmpjes bij. Dat heeft ie dere bezoeker van de lan ge begrotingsvergadering gisteren kunnen constate ren. Of, zoals de Wasse- naarse PvdA het zegt: We hebben in Wassenaar in vergelijking met andere gemeenten een hoog be drag aan reserves. Niet dat die reserves mogen worden opgesnoept. Daar zorgt de wethouder van financiën, C.P.M. Barning wel voor: Iedereen blijft er voorlopig maar mooi vanaf, dan zien we straks wel of we het geld niet in eens hard nodig hebben. Wassenaar bezuinigt fors, nog steeds, en doet dat overi gens al jaren. Tot groot ge noegen van vooral de VVD. Die laat geen moment onge bruikt om de wethouder te complimenteren. Opvallend was gisteren dat niet alleen de andere collegepartijen (D66 en PvdA) de loftrompet flink roerden, maar dat ook het CDA dat deed. Hetzelfde CDA dat vlak na de vorige verkiezingen nogal eens in aanvaring kwam met de VVD. Daar zijn twee verkla ring voor te geven. Ten eer ste kan niemand ontkennen dat wethouder Barning meer bezuinigt, dan men in Wasse naar voor mogelijk hield. Ten tweede wil het CDA na de verkiezingen van volgend jaar graag weer deel uit ma ken van het college van B en W. Er zijn overigens twee zaken waar ook de superbezuiniger Barning niet uitkomt. Dat zijn de gemeentelijke zwem bad-exploitatie die nog 185.000 gulden omlaag moet, en de besparing op het ge meentelijke personeel voor het bedrag van 326.000 gul den. Wassenaar heeft overi gens op de ambtenaren in de afgelopen jaren al twaalf percent bezuinigd door na tuurlijke afvloeiing. Er zijn dus geen gedwongen ontsla gen gevallen. He heetste hangijzer is onge twijfeld de woningbouw in Wassenaar-noord. De VVIx wil daar maximaal 350 wo ningen bouwen, terwijl alle andere partijen best meer zouden willen. Wassenaa^ heeft al jaren 2000 woning zoekenden. Toch werd deze kwestie gis teren niet uitgevochten in dd5 raad. Politiek Wassenaar heeft de woningbouw, erj, trouwens ook de problemen' rond recreatiepark DuinrellJ „over de verkiezingen heen getild". Pas volgende zomer zal blijken hoe het Wasse- naar daarmee zal vergaan. Halve waarheden WASSENAAR Tij dens de meer dan zeven uur durende begrotings vergadering van de ge meente Wassenaar, kwam het in de avond uren tot een rake botsing tussen Partij Wassenaar en de WD. Aanleiding voor woor denwisselingen was de opmerking van VVD- fractieleider Ch.B. Apt- root dat „Partij Wasse naar alleen halve waar heden verkoopt". Zijn conclusie luidde dat hij er eigenlijk om moest la chen, als het geen ernsti ge begrotingsvergade ring was geweest. Die aantijging liet J. W. Hal ting, de waarnemend fractievoorzitter van de aangevallen partij be paald niet over zich heen gaan. Hij meende dat de aanval als oorzaak zijn kritiek op het bezuini gingsbeleid van de VVD had, en stelde: „Aptroot heeft geen begrip voor de democratie. Hij heeft nooit waardering voor partijen die een andere stem laten horen". Na deze schrobbering con stateerde hij dat zowel CDA als WD en PvdA alleen maar juichen en elkaar naar de mond praten. BF Bezoek onze Haagse Schouwweg 10 Telefoon: Verkoop show: Holiday Inn Leiden 071-769310

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14