Economische topman verlaat gemeente J Een vaste hoge rente en uw rente-opbrengst vooraf? Rabobank "JeidócSoiwcwit STAD OMGEVING -jeen steun voor aanval op Fase «JGB-verhoging van alle kanten onderuit gehaald I oorwaardelijke raf voor ontucht iet dochter K Ontslagen Aramco voor vakbonden onaanvaardbaar emeenteraad waagde zich niet aan politieke beschouwingen OGB leidt tot conflict tussen collegepartijen geld en goede raad DINSDAG 10 DECEMBER 1985 PAGINA i 1 roïnekoerier aangehouden |EN De Leidse politie heeft vorige j een heroïnekoerier aangehouden De fige man zonder vaste woon- of verblijf- jhad 200 gram heroïne ter waarde van J5.000 gulden bij zich. De heroïne zat in plastic zakje dat hij onder zijn kleding herborgen. De man was in Amsterdam Itrein gestapt en in een coupé rommelde at in een tas en aan zijn kleding. In die 1 zat echter ook een reserve wachtmees- gn de rijkspolitie, die het gedrag van de (nauwgezet bestudeerde. Hij zag dat de ben plastic zakje met wit poeder onder rui verborg. Hij waarschuwde de con- iur, die op zijn beurt weer de spoorweg- waarschuwde en deze riep weer de jvan de politie Leiden in. De man zit in bpige hechtenis. Ed Nijpels opent nieuw AMEX-pand LEIDEN VVD-leider Ed Nijpels zal het nieuwe hoofdkantoor van het modeconcern Amex Fas hion aan de Rooseveltstraat openen. Deze opening heeft plaats op vrijdag 20 december. Amex ver huisde in de loop van dit jaar naar dit voormalige onderkomen van de Adler-schrijfmachinefabrie- ken nadat het pand tot een imposante beziens waardigheid was verbouwd. Leidenaars geslagen LEIDEN Twee Leidenaars van 19 en 20 jaar zijn omstreeks drie uur in de nacht van afgelopen zondag op maandag, door een groepje jongeren bij de Morspoort in elkaar geslagen. Het groepje maakte opmerkingen naar de twee jongens, die daarop niet reageerden. Toen heeft het vijftal de twee jongens maar in elkaar geslagen. De jongens liepen gezwollen lippen en opgezette wangen op. Nog geen beslissing over museum voor natuurhistorie LEIDEN/DEN HAAG - Minister Brinkman van welziin, volks gezondheid en cultuur heeft nog geen keuze gemaakt tussen Leiden en Amsterdam als vestigingsplaats voor het Nationaal Natuurhistorisch Museum. In de Tweede Kamer zei hii gister middag, dat eerst dén een beslissing wordt genomen, als de fi nanciële aspecten van vestiging in één van beide steden „beter op een rij zijn gezet". Tijdens een mondeling overleg met leden van de Kamercommis sie voor cultuur deelde Brinkman verder mee, dat „een inciden tele subsidie" denkbaar is voor het Persmuseum, dat nu nog in Amsterdam is ondergebracht. De bewindsman sloot het onder brengen van de collectie bij een ander archief of bibliotheek niet geheel uit. De minister hulde zich in stilzwijgen over de plaats van vestiging van het Nederlands foto-archief. „Eerst moet het bestuur zich daarover uitspreken", liet hij de Kamer weten. i' 3i speni li verse i. Acryt.lJWKOOP/DEN 3 IG De Haagse Ibank heeft vanmor- een 53-jarige inwoner Nieuwkoop conform ieis veroordeeld tot tig weken cel waar- 37 voorwaardelijk 3ewe- ,een proeftijd van drie )kruit. Dit wegens het ple- ter/ka-lvan ontucht met ten- ste één van zijn vier - 22.- iters. katoe- Dek nd- ïen kken. onvoorwaardelijke ge- [enisstraf van drie we ken heeft de man al in voor- rarrest doorgebracht. De dochter, inmiddels zestien jaar, zou vanaf haar zesde jaar door haar vader zijn misbruikt. De man zei zelf dat hij zijn kinderen „douch te". De officier vorderde twee weken geleden deze overwegend voorwaardelijke straf, omdat uit een verkla ring van een reclasserings- ambtenaar zou zijn gebleken dat de kinderen zich on danks alles schuldig zouden voelen als hun vader de ge vangenis zou indraaien. eurd hirt varj poiy- /valiteit. I tlDEN De motie van eurstelling die Links Lei- n tegen wethouder J, se (economische zaken) I £ft ingediend, zal geen jun van de meerderheid en t net' èlle ten gisteravond weten te- rc de motie te zullen mmen. Links Leiden is met name teleurgesteld i:25.-r*r het ontbreken van be- id om minderheidsgroe- n aan werk te helpen. aanval van Links Lei den op wethouder Fase werd slechts indirect ge- .steund door de aankondi ging van alle partijen wet houder Fase te zullen vra gen meer aandacht aan dit onderdeel van haar werk gelegenheidsbeleid te schenken. Ook het college gaf te kennen een dergelij ke door het CDA ingedien de motie te kunnen onder schrijven. Overigens liet Links Leiden gisteravond weten met haar motie niet het opstappen van wethou der Fase te willen bewerk stelligen. E. KEIJSER BEGINT EIGEN BEDRIJF LEIDEN E.C.R.M. Keijser (37), het hoofd van de directie economi sche zaken van de ge meente Leiden, heeft per 1 maart 1986 ontslag ge nomen. Keijser begint een eigen bedrijf. Zijn firma moet nieuwe be- E. Keijser. drijven en nieuwe pro ducten gaan ontwikke len. Keijser heeft zijn ontslag op 28 november officieel ingediend. „Ik heb in mijn sector op een nogal jonge leeftijd het hoog ste bereikt, wat er is. Ik zit aan het plafond. Ik ben nu vier jaar hoofd van de direc tie economische zaken, maar wil dat niet tot mijn 61ste blijven. Dat zie ik echt niet zitten. Met mijn bedrijf kan ik verder gaan, waar ik nu als ambtenaar moet ophou den. Met behulp van risico dragend kapitaal ideeën daadwerkelijk realiseren. Pa tenten ontwikkelen, nieuwe bedrijven ontwikkelen, daar is een goede markt voor. Nu kan ik deze stap nog maken, maar over een paar jaar ben ik er te oud vooraldus Keijser. Het ontslag van Keijser bete kent een gevoelige klap voor de gemeente Leiden. Keijser wordt over het algemeen ge zien als de sterke man achter wethouder J. Fase. Hij is met name op het gebied van be drijven werven Plesman- laan. Schuttersveld, Leeu wenhoek zeer actief ge weest. Keijser wordt in de wandelgangen van het stad huis wel omschreven als de Leidse wethouder van econo mische zaken. Keijser was vanaf de gemeenteraadsver kiezingen van 1982 tot maart 1984 naast zijn functie in Lei den ook wethouder voor de PvdA in zijn woonplaats Sas- senheim, maar gaf die baan op omdat beide niet te combi neren bleken. Het is niet de eerste keer dat Keijser zijn ontslag indient. In 1980 vertrok hij naar het toenmalige ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne, maar werd door de gemeente Leiden al binnen enkele maanden weer terug gehaald. De personeelssitua- tie op de directie economi sche zaken was dusdanig slecht, dat men hem den onmisbaar achtte. nig d LEIDEN De vakbon den zijn voorlopig niet van plan de 370 aange kondigde ontslagen bij de Leidse oliemaatschappij Aramco te accepteren. Volgens de bonden dient de directie van Aramco eerst opening van zaken te geven, voordat gepraat kan worden over de ont slagen en over een sociaal plan. „Op deze manier kan het niet. We hebben geen idee wat nu feitelijk in het bedrijf gaande is", aldus districtsbestuurder P. de Groot van de Indus triebond FNV. Het Ge westelijke Arbeidsbureau in Leiden zou de inge diende ontslagaanvraag dan ook niet moeten ho noreren. Gistermiddag hadden de bonden een gesprek met de directie van het bedrijf waarbij Aramco nog eens uiteenzette, dat volgend jaar 300 en in 1987 70 ontslagen zouden moeten vallen. De ontslagen zijn volgens de oliegigant uit Saoedi-Arabië noodzakelijk door de dalende olie-afzet uit het Midden- Oosten. De bonden hebben gisteren onder meer van de directie geëist dat op zo kort mogelijk termijn een onder nemingsraad wordt inge steld. De oliemaatschappij zou te onrechte geen onder nemingsraad hebben opge richt. „Bij reorganisaties moet de ondernemingsraad geraadpleegd worden, maar dan dient die er wel te zijn", aldus De Groot. De NCHP (Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel) heeft de bedrijfscommissie (een or gaan waar werknemers en werkgevers in zitten) inmid dels gevraagd Aramco voor het ontbreken van een on dernemingsraad op de vin gers tikken. De bonden eisen verder in formatie over de toekomst plannen van Aramco (De Groot: „Blijven ze wel of niet in Leiden", ik weet het niet") en willen een veel be tere onderbouwing van de aangekondigde ontslagen. „Het is mij niet duidelijk waarom de ontslagen plotse ling nu komen en waarom het er 370 zijn, terwijl het al een aantal jaren slecht gaat met Aramco", meent De Groot. De bonden willen een precies inzicht in de perso- neelsopbouw om de stappen van de directie op de voet te kunnen volgen. De directie van Aramco is gisteren ook gevraagd op korte termijn een personeels vergadering te houden, waar het personeel zijn visie op de ontslagen naar voren zou kunnen brengen. De bonden willen ook van het personeel horen of de directie van Aramco het lidmaatschap van een vakbond verbiedt. „Aramco is nooit een erg vakbondsvriendelijk bedrijf geweest daarom hebben we nu zo weinig informatie over de gang van zaken maar als een dergelijk ver bod inderdaad geldt, dan zal dat de sfeer in de gesprek ken met de directie niet ten goede komen", aldus de dis trictsbestuurder. Vakbonden en directie van Aramco hebben afgesproken elkaar nog voor kersmis op nieuw te ontmoeten. De per soneelsvergadering zou op 17 december plaats moeten heb ben. De vestiging van Aramco aan de Plesmanlaan komt in 1987 voor het grootste deel leeg te staan. lijk ewat- OEN De behandeling van de se begroting voor het volgend jaar i- 70 vooral in het teken van de lasten- waring die optreedt door de verho- van de Onroerend Goed Belasting 0) Dit collegevoorstel werd gister- I ld door vrijwel alle partijen onder- wViB^ehaald. Zij het dat niemand in was de negatieve effecten van het (stel te overzien, omdat cijfers daar- and- nagenoeg ontbreken. Inmiddels ue er vijf voorstellen ingediend om 3n belastingverhoging bij te schaven [t in ieder geval „de zwakste schou- s" worden ontzien. igo .voorstel van het college houdt in, met name de huurders en eigena- Ivan de goedkopere eengezinswo- en volgend jaar een aanslag kun- yerwachten, die in het slechtste ge- val enkele tientallen gulden hoger is dan dit jaar het geval was. Dit is met name het gevolg van het feit dat deze huizen minder in waarde zijn gedaald dan de duurdere woningen. Eigenaren en huurders van deze laatste categorie woningen kunnen dan ook rekenen op een lastenverlichting. Door alle grote partijen zijn inmiddels voorstellen inge diend om dit enigszins ongedaan te ma ken. De VVD diende maar liefst twee alternatieve voorstellen in waarvan het laatste, tot ongenoegen van de opposi tie, pas gisteravond openbaar werd ge maakt. In het eerste voorstel van de li beralen wordt voorgesteld de lastenver zwaring tegen te gaan door de reini gingsrechten te verminderen. Als na deel van dit voorstel wordt beschouwd, dat er slechts één jaar geld voor is ge vonden en de burger in 1987 alsnog te maken krijgt met een forse verhoging voorstellen ten aanzien van de OGB van de OGB-aanslag. Links Leiden- woordvoerder R. van Lint noemde het gisteravond daarom een „ordinaire ver kiezingsstunt". Het tweede alternatief van de VVD gaat er vanuit dat het lo- zingsrecht, in tegenstelling tot het col legevoorstel, in 1986 niet wordt ver laagd. Hieruit zou dan de verlaging van het reinigingsrecht betaald kunnen worden. Hierover spraken de verschil lende partijen zich gisteravond nog niet uit. Een voorstel van Links Leiden behelst volgend jaar, maar vroeg het col lege te onderzoeken of er een belasting vrije voet kan worden ingesteld van maximaal een ton voor huurders. De PvdA tenslotte, vroeg het college er bij de regering op aan te dringen om een nieuwe belastingheffing in plaats van de OGB, waarbij meer rekening zou kunnen worden gehouden met de draagkracht van de betalers. Geen van de moties kan overigens rekenen op de steun van het voltallige college. De CDA-motie wordt door het gehele col- het lozingsrecht met enkele guldens te lege^van de hand ge wezen,^terwijl het verhogen, waaruit een verlaging van ,rt7T"4 i~1 J J- n--J~ het reinigingsrecht betaald zou kunnen worden. Het voorstel biedt vooral per spectief voor de huurders die door het collegevoorstel getroffen dreigden te worden. Het CDA deed geen concrete VVD-voorstel niet door de PvdA PvdA-motie niet door de VVD wordt gesteund. Het voorstel van Links Lei den vindt in de ogen van de PvdA wel genade, maar weer niet in de ogen van de liberalen. i?N Leek het een goe- iitie, om bij de jaarlijkse deling van de begroting 1e gemeente de politieke van zaken nog eens op tje te zetten, gisteravond ken deze beschouwin- de gemeenteraad nage- Dat is met name in het aarin het college voor de maal een begroting ver en de verkiezingen in irschiet liggen, een op- lijk verschijnsel. Bij eer- begrotingsbehandelingen jf een dergelijk feit juist tegrepen om een oordeel de politieke verhoudin gen in de raad uit te spreken. Anno 1985 lijken juist de ver kiezingen die op 19 maart vol gend jaar worden gehouden, debet aan dit mankement te zijn. CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp gaf tenminste te kennen het politieke vuur werk liever tot het moment van de verkiezingen uit te stellen. Voor andere partijen zijn de naderende verkiezin gen en het feit dat het enthou siasme om deel te nemen aan een toekomstig college bij alle partijen bijzonder groot is, wellicht reden voor het poli tieke zwijgen. PvdA-fractie- voorzitter M. van der Molen wilde gisteravond niet verder gaan dan de voorzichtige sug gestie dat uit het beperkte aantal ingediende moties „af geleid zou kunnen worden" dat er weinig onvrede „zou zijn met het gevoerde college- beleid. Zij prees zich gelukkig met de bestuursverantwoorde lijkheid van haar partij („on der andere politieke verhou dingen had een dergelijk slag vaardig beleid niet kunnen worden gevoerd") en noemde als naderende socialistische uitdagingen de werkloosheid, het ouderenbeleid en het be heer van de complexe stad. CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp lichtte een tipje van de sluier op met zijn stelling dat het college (onder druk van de VVD) een parkeer- vriendelijker beleid was gaan voeren dan dat dat onder voormalig wethouder C. Waal de gewoonte was. Links Lei den daarentegen bleek de me ning toegedaan dat de VVD juist een rem was op „al het goede" dat de PvdA ten uit voer had kunnen brengen. voor niets de oudgediende on der de fractievoorzitters) waagde zich aan een politieke beschouwing. „Onweerstaan baar dringt zich het gevoel op dat naarmate het verblijf op het wethouderspluche langer duurt, dat pluche steeds beter bevalt en ook goed kleeft. Je zou bijna zeggen dat het enige wat nog te wensen overblijft voor een volgende raadsperio de van ongewijzigde samen stelling, die er blijkbaar staat aan te komen, een nog hechte re band tussen VVD en PvdA is", aldus Hoekema. Hij con cludeerde dat de VVD geneigd is veel te slikken in het colle ge: „Een PvdA college met een VVD-randje". Hoekema wilde de prestaties van dit college wel roemen, maar drong toch aan op een „wat minder zelf genoegzame houding" van het college. De begrotingsbehan deling wordt woensdagavond voortgezet en donderdagavond met een borrel voor de raads leden afgesloten. Alle tijd dus nog om het verzuim goed te maken. GERT VISSER WD VERWIJT PVDA WOORDBREUK LEIDEN Tussen de collegepartijen PvdA en VVD is een conflict onstaan over de hoogte van de Onroerend Goed Be lasting (OGB) voor volgend jaar. Het voornemen van een meerderheid van de socialistische fractie om een alternatief voorstel van Links Leiden te steunen, leidde tot een serieus conflict waarin de liberalen hun coalitiegenoten van woord breuk beschuldigden. Het voorstel van Links Leiden had tot doel de lastenverzwa ring voor bewoners van woningen tot twee ton tegen te gaan. Ook de VVD had een voorstel voor lastenverlichting ontwor pen maar dat vond geen genade in de ogen van een meerder heid van de PvdA-fractie. De VVD stelde echter dat de coali tiegenoot het niet kon maken om op dit punt met Links Lei den in zee te gaan en kondigde aan met een tweede alterna tief voorstel te komen. Juist daarom werd dit alternatief tegen alle in de gemeente raad gemaakte afspraken in, zo laat (gisteravond tijdens de eerste avond van de begrotingsbehandeling) ingediend. De VVD had voor het openbaar te maken, de steun van de PvdA voor het voorstel gevraagd, maar die werd niet gegeven. Van avond praat de PvdA-fractie over de verschillende voorstel len. De PvdA heeft tot op heden nog geen alternatieven inge diend, omdat het voorstel van Links Leiden grotendeels aan de verlangens van de socialistische fractie tegemoet komt. Maar binnen de PvdA circuleert een (nog geheim gehouden) alternatief dat slechts de bedoeling zou hebben de VVD bui ten spel te zetten en steun aan het voorstel van Links Leiden mogelijk te maken. Dit voorstel beoogt namelijk de verhou ding van de OGB voor huurders en eigenaren te wijzigen ten nadele yan de eigenaren (Notabene: de verhouding werd een jaar geleden onder druk van de VVD juist ten voordele van de eigenaren gewijzigd. Dit zou met dit PvdA-voorstel terug gedraaid worden). Wanneer de nood aan de man komt zou de PvdA-fractie haar eigen voorstel in willen dienen hetgeen door de VVD als on aanvaardbaar van de hand zou worden gewezen. Waarna de PvdA, met het uitspreken van teleurstelling over de onwrik bare houding van de VVD, geheel 'legitiem' het voorstel van Links Leiden zou kunnen steunen. (ADVERTENTIE) Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zélf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Kiest u maar. Bij de Rabobank.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11