China versoepelt geboortepolitiek N Günter Wallraff: ik word bedreigd Paus ontvangt Jelena Bonner Zenuwenoorlog CC(^ leidt tot een chaos Testvlucht Mitterrand verwerpt ontslagverzoek Fabius MINISTER BEDREIGT STAKERS MET WAPEN Spektakelstuk „Cyrano de Bergerac terug op Nederlandse planken RO Theater brengt „Affaire B" naar roman van Blaman (ËP CcicLc (Botncmt BUITENLAND £etdóc@ou/uMit ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 PAGINP Moordenaar in de .VS geëxecuteerd CARSON CITY In de Amerikaanse staat Nevada is gisteren een 47-jarige man geëxe cuteerd die had bekend 13 moorden te heb ben gepleegd, uit wraak op zijn moeder. De man, Carroll Edward Cole, kreeg drie in- jecties toegediend en werd na zes minuten doodverklaard. Het was voor het eerst sinds 1979 dat in Nevada een doodvonnis werd voltrokken. Het was de 50e executie in de Verenigde Staten sinds het Hoog Ge rechtshof in 1976 de doodstraf herstelde. Cole zei in een interview dat hij de moor den had gepleegd uit wraak op zijn moeder die hem tijdens zijn jeugd had mishandeld. Hij zei dat hij hoopte dat zijn executie de aandacht van het publiek zou vestigen op kindermishandeling. Lijk Nederlandse vrouw gevonden BRUSSEL In het bos van Fraiture in het oos ten van België is het stoffelijk overschot ge vonden van een Neder landse vrouw. Het gaat om de 33-jarige Paula van der Leeuw uit Roermond. Gezien de staat van ontbinding waarin het stoffelijk overschot verkeerde wordt aangenomen dat het al geruime tijd in het bos heeft gelegen. Het Belgische parket gaat een onderzoek in stellen. VATICAANSTAD Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren Jelena Bonner, de vrouw van de dissidente Russische natuurkun dige Andrei Sacharov, in per soonlijke audiëntie ontvangen. Het Vaticaan heeft geen bijzon derheden over de ontvangst ver strekt. Bonner is nu naar de Ver enigde Staten vertrokken. Don derdag had zij een ontmoeting met de Italiaanse premier Bettino Craxi, die eerder dit jaar tijdens een bezoek aan Moskou aanbood om haar in Italië door een oog specialist te laten behandelen. Paus brengt duur bliksembezoek VADUZ Het bliksembezoek van 9,5 uur dat paus Johannes Paulus II in september aan het ministaatje Liechtenstein heeft gebracht, heeft de schatkist van dat land een bedrag van 4,4 miljoen Zwitserse franks (6 miljoen gulden) gekost. Eerst was op de begroting een be drag van 2,8 miljoen frank voor het bezoek gezet, maar de regering liet weten dat trans port en beveiliging van de paus wat duurder waren uitge vallen, terwijl ook een vermo gen was uitgegeven aan het tijdelijke podium voor de pau selijke mis. Nobelcomité wist niet van Sacharovbrief OSLO Het Noorse comité dat de Nobelprijs voor de Vrede toekent was er niet van op de hoogte dat de Sovjet-arts, die dit jaar de prijs krijgt, zijn handtekening gezet heeft onder een brief waarin kritiek geleverd werd op de dissident Andrei Sacharov. Directeur Jakob Sverdrup van het Nobelcomité zei dat de le den zich „onbehaaglijk" voelden omdat ze niet geweten hadden van de brief uit 1973, die in het Sovjet-dagblad Izvestija gepubliceerd is, toen ze tot de voordracht van dit jaar besloten. Het commentaar van Sverdrup is ongebruike lijk, omdat het comité normaal niet reageert op kritiek op zijn besluiten. (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL In Luik. waar gisteren een bomaanslag aan een 23-jarige student het leven kostte, neeft de politie de hele omgeving urenlang herme tisch afgesloten en werden huizen en kantoren ontruimd, omdat er een tip binnenkwam dat er nog een tweede bom ge plaatst was. Het verkeer in Luik zat tot laat in de avond totaal in de knoop, vooral ook doordat steeds valse bommeldin gen bij de politie binnenl men. De autoriteiten niet of het gaat om „grapp makers" of dat de meldir onderdeel uitmaken van zenuwenoorlog van de CC(j Aan de laatste mogelijk! wordt serieus gedacht, n gistermiddag in Brussel verdachte koffer werd :rinj neergelegd om de politie een dwaalspoor te brenj want slechts een tiental hui, verderop werd een pam£^r van de CCC gevonden. PEKING China zal zijn strenge geboortepolitiek om de bevolkingsgroei binnen de perken te hou den in de toekomst gelei delijk aan versoepelen. In bepaalde gevallen zullen meer jonge paren toestem ming krijgen twee in plaats van één kind te ne men. Dit heeft de voorzit- ter van de staatscommissie voor gezinsplanning, Wang Wei, gisteren ge zegd in een vraaggesprek met het dagblad „China Daily". De lokale overheden in be paalde gebieden zullen paren toestemming mogen verlenen een tweede kind te nemen als de eerstgeborene een meisje is, als zij leven in erg arme of af gelegen gebieden en als er tus sen de geboorte van het eerste en het tweede kind een perio de van vier of vijf jaar ligt. Verder wordt een uitzonde ring gemaakt voor gehandi capte kinderen en in het geval de vader en de moeder beiden ook enig kind zijn. Wang zei dat de groei van de Chinese bevolking in de afge lopen vijf jaar volgens plan met 1,2 procent per jaar is toe genomen. Dit betekent on danks de „een kind per fami- lie"-politiek een jaarlijks toe name van 12 miljoen mensen. Naar verwachting zullen er eind 1985 1,046 miljard Chine zen zijn. Het streven is dat er rond de eeuwwisseling niet meer dan 1,2 miljard Chinezen zijn. De hoop op een verdere ver soepeling van de geboortepoli tiek werd door Wang de kop ingedrukt. Volgens hem moet China rekening houden met een geboortegolf, omdat de tal rijke kinderen die geboren zijn in de periode 1962-1975, toen er eveneens sprake was van een sterke bevolkingsaanwas, de komende tien jaar de huw bare leeftijd zullen bereiken. Volgens de Chinese leiders is het beheersen van de bevol kingsgroei van vitaal belang voor de economische vooruitg- gang. De „een-kind-per-gezin- "-politiek heeft echter geleid tot politieke frictie zowel in China zelf als in het buiten land, omdat overijverige func tionarissen vrouwen tot abor tus hebben gedwongen. Onder druk van Amerikaanse conservatieven hebben de Verenigde Staten hun contri buties aan de programma's voor geboortebeperking van de Verenigde Naties stopgezet. Dit om te voorkomen dat deze gelden zouden worden ge bruikt voor gedwongen abor tussen in China. Gezinnen met een kind krij gen in China een beloning op financieel en onderwijs gebied. Degenen die de regels overtre den worden beboet. China heeft ontkend dat de geboorte beperking onder dwang ge schiedt. De „Voyager", een experimenteel Amerikaans vliegtuig, maakt een testvlucht als voorbereiding op een reis om de wereld zonder te tanken. Deze vlucht moet volgend jaar plaatsvinden. de aanslagen op de NAVO-Ï ding werden opgeëist. J Bij de aanslag in Luik twij len de autoriteiten aan de o sprong, omdat in tegensl ling tot wat de CCC tot dust altijd deed er geen w schuwing aan vooraf was kc Zeker is dat de twee aansla| op de oliepijpleiding van NAVO het gevolg zijn van gezamenlijke actie van de B gische CCC en de Franse 1 tion Directe. In een paml zegt de CCC „samen met internationale communisti; groepering in Frankrijk" antwoordelijk te zijn. Volgens een militaire zegsi heeft het er alle schijn van de CCC of de Action Direi over informatie van binnen! beschikken, omdat zij haarlj de plaatsen wisten uit te kl zen voor hun aanslagen, w^gjsj geen bewaking was en tfji plan wijzigden ten van de pijpleiding in Bergf0^1 omdat daar gisternacht wél iraft waking aanwezig was. |en( In België groeit het vermaan den dat er een verband bestip tussen de CCC en de Ben- van Nijvel, die bij 16 overvr len, zoals op supermarkten, mensen vermoordden. De t^et€ reurgolf en de daarbij gepaje gaande valse bommeldin^ooi en het aanbrengen van vau^ objecten, heeft in België all veel paniekreacties van poli en de rijkswacht geleid. Te P°n en te onpas worden auto's ^laa derschept en agenten grijjyooi flerl snel 1 het wapen. kan' SCHRIJVER WINT OOK TWEEDE PROCES OM BOEK, TEGENSTANDERS GRIJPEN NAAR ANDERE MIDDELEN™* Voor (Van onze correspondent Gerard Kessels) KEULEN Günter Wallraff is voorlopig niet klein te krijgen. De schrijver, die in het boek „Ganz Unten" de uitbui ting van de Turkse gast arbeiders in de Bondsre publiek zo indringend beschreef, heeft deze week twee keer met op geheven hoofd de rechts zaal kunnen verlaten. Een rechtse krant en een koppelbaas kregen nul op het rekest bij hun po gingen het ongelooflijke verkoopsucces van het boek te torpederen door belangrijke correcties te eisen. raff op de achtergrond. Ze hoopten dat de emoties die Wallraff met de beschrijving van zijn leven als de Turk „Ali" had losgemaakt, na en kele weken wel weer weg zouden ebben. Maar het te gendeel gebeurde. Er zijn nu al meer dan een Bondsrepubliek nog nooit eerder vertoond. En Wal- raffs' stroomstoot werkt nog steeds door. Op het tijdstip dat onlangs de voetbalwed strijd Borussia Mönchenglad- bach-Real Madrdid werd uit gezonden, togen in de kleine vlek Erbach 600 mensen naar een klein zaaltje om Wallraff te horen spreken. Omdat het ongemakkelijke boek de ge moederen blijft bezig houden, veranderen Wallraffs' tegen standers van taktiek en gaan ze tot de aanval over. Zoals gisteren in de rechts zaal van het Landgericht in Keulen. Een ongewone zit ting. Klager is Alfred Keitel die van de rechter verlangt dat twee bladzijden uit het boek geschrapt worden. Een maand lang was „Ali" Wall raff zijn werknemer. Keitel zit een gevangenisstraf van vier en een half jaar uit omdat hij met zijn illegale praktijken de fiscus en de so ciale verzekeringen een slor dige dertig miljoen heeft ont houden. Heeft deze man ei genlijk nog een goede naam te verliezen? „Hij is vooruit gestuufd om mij aan te pak ken", >zegt Wallraff in de rechtszaal. „Eigenlijk wil hij zelf niet, maar hij moet. Ik haat hem niet, hij is ook slachtoffer". Wallraffs' opvatting lijkt niet uit de lucht gegrepen. In zijn vordering schrijft Keitels' ad vocaat letterlijk: „Mijn op drachtgever ziet zich ge dwongen juridische stappen tegen het boek te onderne men, omdat hem anders re presailles van derden drei gen". Gebruikt Wallraff laat er geen twijfel over bestaan wie volgens hem deze „derden" zijn. „Het is jammer dat hier niemand van de grote industrie zit, want die hebben Keitel ge woon gebruikt. De groten houden hun vast personeels bestand klein en maken dan gebruik van mensen als Kei tel om pieken op te vangen". Tijdens een schorsing maakt Wallraff een praatje met de koppelbaas. Van emoties is bij geen van beiden iets te bespeuren. Wallraff schrijft iets op. Waar beiden over ge sproken hebben, wil de schrijver later niet zeggen. Zou Keitel gebruik maken van Walraffs aanbod „zich eens tegenover hem uit te praten"? Keitel heeft in dit proces geen poot om op te staan. Al les wat Wallraff over hem vertelt, is ook bij de justitie bekend. Wallraff: „Ik ben nog te netjes, te zakelijk ge weest in de beschrijving van Keitels praktijken". Rechter dr. Huthmacher is dan ook snel klaar. Hij wijst het verzoek van de inmiddels failliete Keitel om rechtsbij stand uit de overheidspot van de hand. De klacht heeft te weinig kans op succes. Na een korte schorsing moet Keitel bakzeil halen. Hij trekt zijn klacht in. De vroegere koppelbaas, die zijn Turken acht a negen mark per uur betaalde, ter wijl hij in speelcasino's tussen de vijf en tien miljoen mark verloor, wordt veroordeeld tot betaling van de proces kosten: 100.000 mark. Betalen moest deze week ook de Westdeutsche Zeitung in Dusseldorf die beweerd had /orij Je E Jent dat een foto uit het boek eeijjke montage was. Aan de hanjndi van de negatieven kon walfyolE raff bewijzen dat het nietzfon was. De krant moet rectificq^ief ren en de proceskosten tefcom hoogte van 70.000 mark betatoesi len. JejJ Na de zitting in Keulen ka$tre< er bij Wallraff nauwelijktyori een lach af. Hij bereidt ziedde voor op meer juridische actiën ties van zijn tegenstandersconc Bovendien wordt er nu ookrerl naar andere middelen gegrenrbe pen. „Ik word bedreigd", zeglcun Wallraff. Vol( „Ik ben gebeld door ieman^^' die mij heel rustig en zakelijk^ c meedeelde dat mij iets overkomen als ik er mefcig, doorging door het land tC-y. trekken en het boek ondeuest! de aandacht te brengen. IlfL- neem aan dat het een pogin^n is om mij te intimideren^,^ maar ik neem het toch sejj LE MONDE: PARIJS Premier Laurent Fabius van Frankrijk heeft donderdag zijn ontslag aange boden aan president Francois Mitterrand, maar het aanbod is afgewezen, berichtte het dagblad Le Monde gisteren. Fabius zou zijn ontslag hebben aangeboden in een telefoonge sprek van een half uur met Mitterrand, die op het ogen blik op Martinique en Guade loupe in het Franse Caribische gebied vertoeft. Twee dagen geleden kregen Mitterrand en Fabius slaande ruzie over het besluit van eerstgenoemde om de Poolse leider Wojciech Jaruzelski te ontvangen. Fabius was er te gen en zei ten overstaan van de Nationale Vergadering dat hij niet was geraadpleegd. Na het telefoontje zei Mitter rand dat hij de volledige ver antwoordelijkheid voor het be sluit aanvaardde en het kabi- net-Fabius in functie zou blij ven. De 39-jarige Fabius is een poli tiek beschermeling van Mit terrand. Hij werd in juli 1984 benoemd en heeft eens gezegd: „Tussen zijn (Mitterrands) ge- dachtenwereld en de mijne kun je nog geen sigaretten vloeitje steken". Volgens politieke commentato ren zou een openbare ruzie tussen een president en een {iremier normaliter hebben ge- eid tot het vertrek van laatst genoemde, maar was Mitter rand van mening dat hij in een periode waarin een ver kiezingsstrijd gaande is, niet van eerste-minister kon ver anderen. De kamerverkiezin gen vinden plaats in maart. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR tl 54) Intussen ijsbeerden Koning Antonyc II en de Graaf van Lmborg Strom nog steeds in de eeuwenoude keldergewelven rond en ze ke ken elkaar zorgelijk aan. Zijne Majesteit had juist dé laatste boterham opgegeten, die de Graaf hem had meegebracht, en veegde nu met een fijn zijden zakdoekje enkele kruimels van zijn vorstelijke mond. „Hier is nog een glaasje melk, Majesteit", zei de Graaf. Maar blijkbaar voelde Koning Antonyc zich al mans genoeg, want hij keurde de melk geen blik waardig. „Dappere kerels, die twee...", mompelde hij. „Héél dappere kerels. Laten wij oprecht hopen, dat ze erin geslaagd zijn ongedeerd de heer Bravhencky te bereiken..." „En als Bravhenc- ky dan de commandant van de paleiswacht weet in te schakelen, dan zitten we goed", vulde de Graaf aan. „Onze kleine verzetsbeweging is er namelijk zeker van, dat ook de overste von Msklkraftn op onze hand is!" „Dat heeft al leen betekenis, als von Msklkraftn ook over vol doende betrouwbare soldaten beschikt", zucht te Koning Antonyc. „Anders veroveren we het paleis immers nóóit. Overigens..., mijn waarde van Lmborg Strom..., wat horen wij toch voor een hakken en slaan? Het lijkt wel of er iemand met een houweel tegen de muren staat te beu ken...." -- En daar had de goede vorst gelijk in, want aan de andere kant van de dikke muur was een gevangen soldaat waarneembaar. Hij stond daar op kousevoeten, zonder uniformjas, en was krachtig bezig met een groot houweel. Dit forse werk stond onder leiding van een ko ningsgezinde korporaal, die goed voor zijn taak berekend was. „Ga d'r maar rustig wat harder tegenaan, broer", snauwde hij. „Het is je opoe niet. Die stenen kennen wel een stevige dreun verdragen!" DEN HAAG/PARAMARIBO De Surinaamse minister van arbeid, Edmund Danker- lui, heeft donderdag op zijn ministerie stakende werkne mers bedreigd met een vuur wapen. De bewindsman, die door actievoerders werd ont wapend, is door de recherche gehoord, maar tegen hem zijn geen juridische stappen geno men. Het incident deed zich voor toen stakende personeelsleden van de Stichting Produktieve Werkeenheden het secretari aat van de minister bezetten. Dankerlui, die nog niet op kantoor was, moest zich bij aankomst een weg door de ac tievoerders banen. Volgens de bewindsman werd hij daarbij gemolesteerd door de stakers en trok hij een vuurwapen om hen schrik aan te jagen. De actievoerders vluchtten in derdaad weg, maar werden door hun leiders teruggeroe pen. Volgens de stakers heeft Dankerlui, terwijl hij het wa pen op de mensen richtte, ge roepen dat hij iedereen neer zou schieten. Eén van de actievoerders vlie; Vol] k slaagde erin het wapen af-üren pakken en bracht dit naar Mie militaire politie. De bewinds man verklaarde dat hij hfeffe wapen te voorschijn had ggëei haald omdat hij zich bedreifclec voelde. Hij zei dat hij bijna lfldus terlijk met zijn rug tegen fen< muur stond. rikc ARNHEM Na tien jaar is „Cyrano de Bergerac", de fa meuze tragi-comedie van Ed- mond Rostand, weer terug op het Nederlandse toneel. To neelgroep Theater uit Arnhem brengt het spektakelstuk, met Gees Linnebank in de hoofd rol, tussen 20 december en 7 maart in het hele land op de planken. Met de nieuwe ver tolker van de hoofdrol, een nieuwe vertaling en een nieuw regie-concept is het stuk volgens Theater in een heel nieuw jasje gestoken. Na de Tweede Wereldoorlog maakte vooral Guus Hermus naam als „Cyrano". „Cyrano de Bergerac" wordt geregisseerd door Helmert Woudenberg. Het publiek on dergaat de sfeer van het Parijs uit de eerste helft van de 17e eeuw, maakt kennis met bohé miens als schrijvers en dich ters, ziet de ontberingen van een langdurig beleg en wordt betrokken bij een veldslag tus sen trotse Casconjers en een Spaanse overmacht. Volgens Theater brengt het stuk alle attractieve elementen van een spannende avonturen film, hetgeen de voorstellin gen zeker ook geschikt maakt voor kinderen vanaf 14 jaar. „Cyrano de Bergerac" van Theater gaat op 20 december jaar worden ook voorstellin-- in de schouwburg in Nijmegen gen gegeven in Den Haag, in première. In het nieuwe Rotterdam en Amsterdam. ROTTERDAM RO Theater brengt in samenwerking met Studio's Onafhankelijk Toneel op 12 december in Lantaren- /Venster in Rotterdam „Affai re B" in première, geregis seerd door Mirjam Koen in overleg met Matin van Veld huizen. De laatste schreef het toneelwerk naar de roman „Eenzaam Avontuur" van Anna Blaman. Het is een be werking geworden voor zes actrices en gaat over passie en liefde, schijn en wezen. Behal ve in Rotterdam, waar het ook volgende maand in hal 4 van Utopia nog een reeks opvoe ringen beleeft, is het verder onder meer te zien in Leiden. Het wordt gespeeld door An- nelies van der Bie, Nettie Blanken, Ditha van der Lin den, Carla Mulder, Pauline van Rhenen en Lineke Ryx- man. „Eenzaam Avontuur" verscheen in 1948. De schrijf ster werd er beroemd mee. De roman beleefde 33 herdruk ken. Hij werd zowel aangeval len om zijn gedurfd thema als uitbundig geprezen. In 1949 werd het boek in het kader van de boekenweek in een schijnproces terechtgesteld. Van „Affaire B" wordt de eer ste voorstelling thans gegeven in het theater waar Anna Bla man destijds bij de Rotterdam se Comedie werkte als eerste dramaturg. EentrijdetijdsqescfienÊ dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres - Postcode/plaats Telefoon I (vooiconlTÖlebeioiging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnement betaald per: J maand (per automatische betaling) J G kwartaal per acceptgiro Stuur als dank het computerklokje aan: Naam: I Adres:_ I Postcode/plaats: Sluur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer S ^2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6