„Nederland slap en dubbelhartig" Israëliërs kopen massaal vuurwapens voor zelfverdediging WESTERSE INVLOEDEN „BEDREIGEN" ALBANESE JEUGD Heftige woordenstrijd/ rond restauratie van Vrijheidsbeeld Uitgever in F5 maakt engelstalige CekbcSoiwatit EX-PREMIER CHIN A SEN KRITISEERT HOUDING TEGENOVER SURINAME BUITENLAND ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 PAG WENEN De stalinistische autoriteiten van Albanië zijn onge rust over de „vreemde" invloeden die door het ideologische scherm rondom het Balkan-staatje doorsijpelen en de jeugd van het land beïnvloeden. Dat „gevaar" is extra groot, omdat Alba nië zegt het land te zijn met jongste bevolking van Europa. Van de 2,9 miljoen inwoners is 35 procent jonger dan vijftien jaar, terwijl dit cijfer in de meeste Europese landen op ongeveer twintig procent ligt. De banden van Albanië met de buitenwereld nemen geleidelijk in belang toe. Dit jaar werden twee nieuwe grensposten aan de grens met Griekenland geopend en werd een vrachtverbinding over zee met Italië in gebruik genomen. Toeristen zijn al geen zeldzaamheid meer in Albanië. Bovendien zal het Albanese spoorwegnet waarschijnlijk volgend jaar via Joegoslavië op het Europese net worden aangesloten. Verder staat de uitbreiding van het telecommunicatie-net op het programma. 99 Sinds de dood van Enver Hoxha in maart, na een bewind van veertig jaar genadeloos orthodox stalinisne, heeft ook zijn opvol ger Ramiz Alia zich bekend tot hetzelfde starre onafhankelijke pad. waarbij zowel de „revisionisten" in het Oosten als de „im perialisten" in het Westen het moeten ontgelden. Maar de Alba nese leiders hebben tevens duidelijk gemaakt dat zij zich bewust zijn van de dreiging die uitgaat van buitenlandse radio- en tele visiezenders, van toeristen en andere contacten. De officiële me dia lijken er niet van overtuigd, dat de leuzen van communisme en nationalisme meer tot de verbeelding van de jongeren spre ken, dan het ongecompliceerde ritme van de westers pop-cul tuur. Het partijblad schreef onlangs: „Wij staan bloot aan een voortdu rende ideologische ondermijning via radiogolven, post, reclame, toeristen en andere bezoekers. Het is een feit dat zij vergiftigde zaden weten te planten in sommige onrijpe jongeren. Nauwelijks verminderen wij onze ijzeren waakzaamheid of jonge mensen menen dat zij strakke broeken moeten dragen en hun haar tot op hun schouders kunnen laten groeien". De snel veranderende trend in kleding en muziek, een aanvaard verschijnsel in de Westeuropese maatschappij, heeft tot nu toe weinig invloed gehad op Albanië. Volgens bezoekers aan het land is de kleding ultra-conservatief en overheerst binnen de muziek de traditionele folklore-muziek van Albanië. De Albanese autoriteiten zijn in het verleden verder gegaan dan enig ander communistisch land bij de bestrijding van religie. Re ligieuze plaatsen van zowel christenen als moslims werden in de iaren '50 veranderd in bioscopen, schuren en musea, terwijl het beleiden van een geloof verboden werd. Maar uit commentaren in de Albanese media viel onlangs ook op te maken, dat er in het land enige vrees bestaat voor een religieuze opleving. „Op het moment dat wij onze strijd tegen rtligie en tegen reactionaire propaganda verwaarlozen, treedt een herleving van verschillende religieuze gebruiken aan het licht", aldus het partijblad. Morgen is het precies drie jaar geleden, dat vijftien tegenstanders van het bewind- Bouterse in Paramaribo in koelen bloede werden vermoord. Ter Surinaamse organisaties morgenmiddag een fakkeloptocht langs het Surinaamse consulaat in Amsterdam, gevolgd door een bijeenkomst in het Cartesius Lyceum in de hoofdstad. Een van de sprekers is drs. Henk Chin A Sen, de voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, die onder meer commentaar zal geven op de recente gebeurtenissen in zijn land. Zoals bekend hebben de „oude" politieke partijen een akkoord gesloten met het militair gezag, dat zou moeten leiden tot herstel van democratische verhoudingen vóór 1987. In Nederland is voorzichtig positief op dat akkoord gereageerd. Tot ongenoegen van Chin A Sen, zoals blijkt uit onderstaand interview met de leider van het Surinaamse verzet in Nederland. AMSTERDAM „Slap en dubbelhartig. Zo zou ik de houding van de Nederlandse regering tegenover Suri name willen typeren. Goed, de ontwikkelingshulp ligt stil, maar er wordt geen druk uitgeoefend om het par ticuliere handelsverkeer met het land te beperken. Ook „vergeet" Nederland te protesteren bij andere EG- landen die nog steeds geld naar Suriname sturen". Chin A Sen: „Het stervend monster van de militaire dictatuur had zuurstof nodig, en dat heeft het nu gekregen, tot april '87". Henk Chin A Sen, voormalig premier van Suriname en nu leider van de Surinaamse Be- vrijdingsraad, is verontwaar digd. Zijn gezicht wordt iets vrolijker als hij vervolgt: „In middels heeft Bouterse het toch moeilijk gekregen. Hij is er niet in geslaagd om wortel te schieten bij het volk. Bij massameetings kreeg hij nooit meer dan tweeduizend schreeuwende militairen op de been. Nu heeft hij zich aan zijn laatste strohalm vastgegrepen: een zogenaamde dialoog met de oude politieke leiders, die hij altijd verguisd heeft". Het doet Chin A Sen genoegen dat twee weken geleden, bij de viering van de tiende verjaar dag van de onafhankelijkheid, maar liefst dertigduizend Suri- namers op de been waren. „Dat kwam doordat de belang rijkste politici, Lachmon van de VHP en Arron van de NPS, nu ook speeches hielden. Het is echter jammer dat hun woorden zo vaag waren. Ik denk dat ze te angstig zijn om harde eisen tegen het militaire regime te stellen". Blaffende honden Een bezoek aan huize Chin A Sen in Amsterdam begint met het wild blaffen van twee gro te honden. „In verband met de dreigementen van Bouterse komt het me wel goed uit, dat ze zo waaks zijn", zegt de oud premier. „Om diezelfde reden hebben we ook het naamplaat je van de vorige bewoner op de deur laten zitten. Ach, ik ben niet bang van Bouterse, maar je moet de realiteit onder ogen zien. Die is dat er al eens mensen via België naar Neder land waren gekomen om mij uit de weg te ruimen". Sinds begin 1983, na de decem- ber-moorden in Paramaribo, is ex-premier Chin A Sen voor zitter van de Raad voor de Be vrijding van Suriname. Hij stippelde de „lijn van de ge weldloosheid" uit. Binnen de raad vlogen echter wilde plan nen over tafel: een eigen trai ningscentrum ter voorberei ding van de machtsovername, het inschakelen van huurlin gen; Chin A Sen wees ze alle maal af. De laatste tijd is het wat stiller geworden rond de Surinaamse Bevrijdingsraad. Vanuit zijn woning in Amsterdam luister de de oud-premier verleden week maandag naar de spee ches van zijn vroegere colle ga's, die het verbond met de militairen zijn aangegaan, „ïk ben erg pessimistisch over de huidige ontwikkelingen. Het stervend monster van de militaire dictatuur had zuur stof nodig, en dat heeft het nu gekregen, tot april '87. Met an dere woorden: ik zie dat hele akkoord als een stukje toneel van Bouterse. Zogenaamd is die periode tot '87 nodig om een nieuwe grondwet te ma ken. Maar het is gewoon tijd rekken. Die dialoog stelt niet veel voor. Bouterse heeft nog geen enkele concrete toezeg ging gedaan. Een voordeel van de verzoening is natuurlijk, dat de politici weer kunnen meedoen in de besluitvorming. Maar tegelijkertijd steken ze ook hun nek uit: ze laden veel verantwoordelijkheid op zich. Het Surinaamse volk heeft nu alle hoop op hen gevestigd. Ze hebben immers een „waarach tige democratie" beloofd? Het valt me trouwens tegen dat Lachmon en Arron geen har de eisen hebben gesteld. Ik vind dat ze zich veel te mak kelijk hebben laten inpakken. Dat is duidelijk die angst die ik ook gevoeld heb, toen ik zelf daar was en met de mili tairen moest onderhandelen. Arron en Lachmon zullen waarschijnlijk denken: laten we eerst de rechtsorde maar zien te herstellen, daarna zien we wel verder". December- moorden den. Als je ooit wilt spreken van een volledige democratie, dan zullen eerst de december moorden onderzocht moeten worden Anders bouw je op drijfzand. Dan leg je een dun laagje vernis over iets wat zal blijven broeien en er vroeg of laat toch uitbarst". Lachmon en Arron werken nu samen met de militairen. Maar van een verzoening onder de Surinamers in Nederland is nog lang geen sprake. Vooral de Creoolse ex-minister And ré Haakmat en Chin A Sen zitten elkaar dwars en ook binnen de Bevrijdingsraad is er onenig heid. Veel leden van de raad zijn voor een hardere aanpak dan die van Chin A Sen. „Ik heb daarover gezegd: als de meerderheid van jullie dat wil, dan pak ik m'n biezen, want ik ben er principieel op tegen. Het is trouwens ook niet zo lo gisch om op achtduizend kilo meter afstand van Suriname een militaire actie voor te be reiden. En de buurlanden in Zuid-Amerika zullen je nooit toestemming geven om hun land als basis te gebruiken". hditi n ti Samen met Bouterse de recht- Isolement sorde herstellen dus. Maar houdt dat in, dat wat Chin A Sen betreft de december moorden zomaar mogen wor den vergeten? „Nee, natuurlijk niet. Die mo gen ook nooit vergeten wor- In plaats van geweld koos Chin A Sen, en met hem de Bevrijdingsraad, voor een politieke isolatie van Surina me. De Nederlandse regering deed dat ook. Maar niet krachtig genoeg vt£ri Chin A Sen. Hij noenr Nederlandse beleid diLne( hartig: „De ontwikkeLe(j{ hulp is stopgezet, maaLeüj handelsverkeer van bijL bu, beeld KLM, ABN en jnjng: met Suriname gaat ,Wens steeds gewoon door. Ij zelfs zo dat het land eer se schuld heeft bij de t Nou, waar blijft dan die^ 0: landse nuchterheid om, trai iets tegen te doen?" Betekent de verzoenii Surinème nu dat de E dingsraad in een isoli raakt? Chin A Sen vine niet. „Het is maar de wat er nu in Surinami gebeuren. Dat wil niet gen, dat wij hier stil zitten. Stel dat de politie land inderdaad in een positie weten te brengei zullen wij dat van h. dersteunen. Ik wil me der geval blijven voor een rechtsstaat in name. Persoonlijke speelt daarbij geen rol gaat er niet om dat wij in Suriname belangrijk» sities willen bekleden. E lijk hè, eigenlijk zou il liefst weer gewoon in ziekenhuis werken. I dan wél in Suriname ni lijk". J PETER TETTEJ OPGESCHRIKT DOOR TERRORISTISCHE AANSLAGEN JERUZALEM Opgeschrikt door de golf van terroristische aansla gen van de laatste tijd besluiten steeds meer Israëliërs voor hun eigen veiligheid te zorgen en een handvuurwapen te kopen. Moshe Weiss, hoofd van de afdeling wapenvergunningen van het ministerie van binnenlandse zaken, zei dat de aanvragen sinds oktober meer dan verdubbeld zijn tot 1.200 aanvragen per maand. Sinds het begin van dit jaar zijn zestien Israëliërs om het leven gebracht Sommigen toen zij stonden te liften en anderen toen zij inkopen de den op een drukke Arabi sche markt. De laatste slacht offers tot nog toe was een jong echtpaar dat in oktober in een bos bij Jeruzalem werd vermoord. De aanslagen veroorzaken vooral zoveel paniek omdat ze gericht zijn op individuele personen. De Israëlische au toriteiten hebben burgers aangeraden om zich te wape nen wanneer ze naar Arabi sche gebieden zoals de West oevers gaan. In kranten en tijdschriften zijn artikelen verschenen met adviezen over de aanschaf van wa pens. Veel Israëliërs vinden dat de ervaring leert hoe effectief een eigen wapen kan zijn. Toen Palestijnse guerrilla strijders in 1979 een inval de den in de noordelijke plaats Nahariya, werd een van hen door een inwoner doodge schoten toen hij een deur in- ramde. En toen Libanese schutters ruim anderhalf jaar geleden enkele burgers in het centrum van Jeruzalem aanvielen, waardoor 48 men sen gewond raakten, werd een van hen door een burger gedood en sloegen de ande ren op de vlucht Volgens Moshe Weiss zijn 180.000 Israëliërs in het bezit van een wapen. Daarnaast zijn er nog de Israëliërs die actief of in reserve bij het le ger dienen. Daarom zal men in een straat altijd wel een automatisch geweer of een pistool in de hand van een geüniformeerde soldaat of een paramilitaire vrijwilliger zien. Vreemd genoeg is het niet gemakkelijk om een wa penvergunning te krijgen. Hysterie „De laatste maanden zijn honderden mensen bij ons in de winkel gekomen", vertel de Yitzhak Mizrahi, de eige naar van een wapenwinkel in het centrum van Jeruza lem. „Maar ondanks de hys terie brengt dat bij ons niet meer geld in het laatje, want niet iedereen die een wapen wil kopen, kan dat ook. Tot vier iaar geleden was de aan schaf van een wapen geen enkel probleem voor mensen zonder strafblad of een psy- chatrisch dossier. De paradox is dat wanneer de veilig heidssituatie meer gespannen wordt, de vraag toeneemt, maar dat de vergunningsre-. gels strikter worden ge maakt", aldus Mizrahi. .Iedere maand worden 500 tot 600 vergunningen ver strekt", zei Moshe Weiss „voornamelijk aan mensen die in bezet gebied of bij de Libanese grens wonen. Jour nalisten en buschauffeurs komen in aanmerking voor een vergunning, omdat zij door hun werk in gebieden komen waar veel Arabieren wonen. En ook juweliers en geldlopers ondervinden geen moeilijkheden vanwege het risico dat hun vak met zich meebrengt. Maar dan nog moeten zij bewijzen dat zij met een wapen om kunnen gaan". vi Shalev, een bewakingsad viseur die zelf al zestien jaar een .22 Beretta heeft, zei te betwijfelen of wapens in ge val van gevaar van nut zijn, vooral als de eigenaars niet regelmatig oefenen. „Ieder een die een wapen koopt, doet dat alleen maar voor het gevoel van veiligheid", zei hij. „Ik ga al anderhalf jaar niet meer naar de West oever, want een pistool is niet veel waard. Ook bewa pend ben ik daar nog bang". meeste mensen proberen hun aanschaf van een wapen zo min mogelijk ruchtbaar heid te geven. De belangrijk ste reden daarvoor is de vei ligheid. Hoewel wapens offi cieel altijd achter slot en grendel moeten worden be waard en niet in onbeheerde voertuigen mogen worden achtergelaten, worden iedere maand zo'n honderd hand wapens gestolen. Sommige Israëliërs vertrouwen op messen. „Toen de film Ram- bo in Jeruzalem in de biosco pen kwam, heb ik de eerste week dertig van die Rambo- -messen gekocht", zo vertel de Mizrahi. David Chan Is chirurg, maar gaat niet naar zijn werk zonder zijn machinegeweer naast zich op de autobank. 1EN teek NEW YORK Ogen schijnlijk wekt de restau ratie van het Vrijheids beeld slechts enthousias me in de Verenigde Sta ten. De giften blijven toe stromen, het werk vordert en de Amerikanen berei den zich voor op een groot feest in juli volgend jaar, het moment waarop het Vrijheidsbeeld honderd jaar bestaat. Maar er zijn wat onvolko menheden in dit patriottisch elan. In de pers en zelfs ook in het Congres worden vraagtekens geplaatst bij de overdreven vercommerciali sering van het Vrijheids beeld en bij de persoon van Lee Iacocca, de grote man van het Chrysler-concern en hoofdverantwoordelijke voor het restauratieproject. Het televisienetwerk CNN merkte kortgeleden op dat Iacocca's image als redder van het Vrijheidsbeeld even als dat van de redder van van het autoconcern Chrys ler hem geen windeieren zal leggen bij zijn ambitie voor het presidentschap. Voor an deren is het duidelijk, dat de Het Vrijheidsbeeld moet vol gend jaar in de oude luister zijn hersteld. restauratie van het beeld slechts een „Iacocca-show" is. Een van de scherpste aanval len is gedaan door het blad The Nation. In een artikel beschuldigde het blad kort geleden de stichting waarvan Iacocca voorzitter is, dat men fchilt ers het Vrijheidsbeeld „aar05, volk heeft ontnomen eiJs c het grootkapitaal heeft lA^rs leverd". Het blad schrijftak de grote Amerikaanse bfraai ven niet uit liefdadighefc da voornaamste geldschijn g zijn geworden maar oi^n» beschamende wijze wini maken, door gebruik ter. ken van dit nationale bool. Grote bedrijven rr!e r zich in ruil voor een bij<fcgg< van drie tot tien miljoerfl a lar sieren met de titel it v ciële sponsor". Ruim ta|oms bedrijven hebben aan roep gevolg gegeven. Guor is dat het Vrijheidsbeeld, overal wordt verkochr, fototoestellen, op kiste® graan, op een bier-etik» 6' auto's, T-shirts en asbaktuil Overigens kan men hetrote van de grote sponsors een missen. Aanvankelijk t>nk< het om een kleine opteors beurt van het beeld, feluk schatte de kosten op of veer 20 miljoen dollar, project nam evenwel K sale vormen aan toen II ten werd om ook Ellis IoU op te knappen. Daar zi de loop der tijd zo'n z^rr, tien miljoen immigranteij^» gevangen alvorens ze Lrc den toegelaten tot de V! f I WASHINGTON Nu het stof boven Genève is opgetrokken en andere zaken de aandacht vra gen, is de stroom infor matie over Oost-Westre- laties, die rond de top conferentie zijn hoogste punt bereikte, langzaam opdroogd tot het gebrui kelijke dunne straaltje nieuws. Daar komt ech ter binnenkort verande ring in. Vanaf 1 januari 1986 zal Charles Cox, een ondernemende uitgever uit St. Paul, Minnesota, wekelijks de Pravda uit gaan geven, vertaald in het Engels door Russi sche emigranten en stu denten. Een abonnement zal 630 dollar per jaar gaan kosten. Volgens de uitgevers is er veel belangstelling voor het project en niet alleen van de zijde van officiële en academische instanties, maar ook van de kant van de „gewone Amerikaanse burger", die meer wil we ten over het dagelijks leven in de Sovjet-Unie, de cul tuur en de niet-politieke problemen van deze staat. De Sovjet-ambassade in de Verenigde Staten heeft la ten weten het initiatief te zullen ondersteunen „mits de vertalingen correct zijn". Daar hoeft echter niet aan getwijfeld te worden. De zes tot acht pagina's zullen overigens vanwege hun ideologische inslag geen ge makkelijk leesvoer zijn. „Dit is niet alleen een zake lijke, maar ook een avon tuurlijke onderneming. Het geeft me een hoop plezier en voldoening om te weten dat we een informatie-gat op gaan vullen", aldus de 64-jarige uitgever Cox, die voor dit project zijn pensi oen even heeft opgeschort. De over het algemeen nega tieve berichtgeving over de Sovjet-Unie op de Ameri kaanse tv en radio contras teert scherp met de positie ve manier, waarop China in Htiti het nieuws naar vorè? wordt gebracht sinds de en China dichter tot elka zijn gekomen. De berichtg ving in de belangrijks grote nationale kranten, 2 als de New York Tim< Wall Street Journal en i Washington Post is weli waar vaak goed, ma zoals wel vaker in i journalistiek vaak o< onvolledig en voornameli georiënteerd op het Krer lin, wat ten koste gaat v< de berichtgeving over alg menere zaken als industrie en onderwijs. :)S

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4