Justitie neemt schol in beslag PvdA toch voor een beslissend referendum -(iGeding kwaadheid over beweringen m suggesties Premies sociale verzekeringen per 1 januari Willem-Alexander 'Dienstenbond CNV 3 ziet af van looneisen Monsterveiling werk van Horst Janssen in Hamburg 3 Omzet Neckermann 30 procent gestegen Officier geschorst na ontuchtige handelingen Familie Hans Kok krijgt hele dossier „In vergelijking met 'Sun City' is 'We Are The World' een slaapliedje' Burgerlijke stand ftcii BINNENLAND foidae Commit ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 PAGINA 3 onderhandfaangen met privé NEDERLANDS GROOTSTE FAMILIEWEEKBLAD Eerste liefdes-weekend (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Aan de beslissing om een kort geding tegen Privé aan te spannen zijn volgens een woordvoerder van de rijksvoorlichtings dienst geen onderhande lingen met het blad voorafgegaan. Op paleis Huis ten Bosch zou men bij het lezen van de be weringen en suggesties in het artikel over de kroonprins zo kwaad zijn geworden, dat direct contact is gezocht met mr F. Salomonson, de advocaat van de prins Aan het begin van het arti kel vraagt Privé-verslagge- ver Evert Santegoeds zich af „Wie de geheimzinnige blondine is, met wie Willem- Alexander onlangs flink de bloemetjes buiten zette?". Over de naam van het meis je wordt tot het eind toe on duidelijk gedaan, evenmin zijn er foto's waarop de twee samen staan. De twee zouden, zo wil het verhaal, na in het Chinees- Indisch restaurant Het Ver re Oosten in Scheveningen te hebben gegeten in Am- ton-hotel hebben bezocht. Daar zouden ze uren hebben gedanst waarna ze, volgens het blad, naar de hotelkamer van de prins zijn vertrok ken. Nergens staat expliciet dat ze de rest van de nacht samen in het hotel hebben doorgebracht, maar dat wordt op verschillende plaatsen wel degelijk gesug gereerd. De volgende mor gen bezochten ze samen een koffieshop in de P. C. Hooft- straat, aldus het artikel. Hoofdredacteur Willem Smit van Privé zei na overleg met zijn advocaat mr Ch. R. Hul- senbeck geen commentaar te willen leveren op het nieuws van het geding. „Zulke dingen kunnen ge beuren in het leven van een weekblad", was het enige antwoord dat Smit op vra gen wilde geven. De raads lieden van beide partijen hebben maandagmorgen overleg over deze zaak, om mogelijk nog tot een verge lijk te komen. Het is voor het eerst dat een Nederlands blad door een lid van het koninklijk huis voor de rechter wordt gedaagd, een stap waartoe met name in Engeland veel sneller wordt overgegaan. Dat prins Claus een voor Nederlandse begrippen rigoureuze maat regel heeft genomen, is ge zien de van hem bekende uitspraken niet verwonde- renswaardig. In '79 haalde hij in een interview met de NCRV-televisie fel uit naar bladen als Privé en Story. „De roddelpers, dat is de le lijke kant van onze demo cratie", zo zei de prins voor de camera's. In 1969 heeft prins Bernhard namens prinses Irene een kort geding gewonnen dat hij tegen het Duitse blad „Die Neue Welt am Sonna- bend" had aangespannen. Het blad had een verhaal ge publiceerd over een abortus die de prinses na een buiten echtelijke zwangerschap zou hebben laten verrichten. De vordering van 100.000 gul den op het blad werd toege wezen; prins Bernhard en prinses Irene stortten het be drag op de rekening van het Rode Kruis. J254.L DIEN) el. 0! DEN HAAG De Dienstenbond CNV zal in de komende cao- int onderhandelingen bij onder meer de banken, het verzekerings- mi|t wezen, het grootwinkelbedrijf en de omroepen, geen looneisen stellen. Volgens de bond is in de gegeven situatie van grote werkloos- CE>heid, handhaving van de koopkracht voldoende. De diensten- ,en a bond richt zich vooral op een een 36-urige werkweek in 1986. 'diaiGrote nadruk zal hierbij worden gelegd op volledige herbezet- jkeJ ting. De dienstenbond wil verder in de cao's duidelijke afspra- inlj ken maken over de gevolgen van technologische ontwikkelin- ogeij, gen en scholingsvoorzieningen. Rendementsherstel en produkti- de t viteitsstijging moeten volgens de bond voldoende zijn om het il pakket arbeidsvoorwaarden te financieren. HAMBURG Een honderd- tal werken van de Westduitse lt schilder, graficus en tekenaar 232'Horst Janssen is in Hamburg geveild voor in totaal 900.000 mark. "De duurste stukken sg i zijn allemaal naar het buiten- li land gegaan", zei een woord- voerster van het Buch- und 'Zwischenbilanz', het belang rijkste werk uit 1981, bracht 140.000 mark op, 'Blumen-Stil- leben', een affiche-ontwerp voor Galerie Berggrün in Pa rijs, 57.000 mark. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zatei dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM/HAARLEM Eén van de grote reisorganisatoren in Nederland, Neckermann Reizen, heeft 1985 afgesloten met een omzetstij ging van dertig procent ten opzichte van 1984. In totaal heeft dit concern 130.000 reizen verkocht en 135 miljoen gulden omgezet. Neckermann-di- recteur R. Klawer heeft dit gisteren in Amster dam bekendgemaakt. Niet alleen de zomerboe- kingen zijn zeer gunstig verlopen, ook de winter- boekingen van de afgelopen maand vertonen een belangrijke stijging ten opzichte van vorig jaar, aldus Klawer. Directeur G. Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reis bureaus (ANVR) in Haarlem verklaarde dat de omzet van de vliegreismarkt afgelopen zomer ongeveer vijftien procent is gestegen. Vertrouwensvrouwen in de krijgsmacht DEN HAAG Bij de drie krijgsmacht- onderdelen zullen „vertrouwensvrou wen" worden aangesteld die klachten over ongewenste intimiteiten tegen vrouwelijke militairen zullen gaan be handelen. Dat is een van de punten uit de beleidsnota „Vrouw in de krijgs macht" van staatssecretaris Hoekzema (defensie), die volgende week aan het parlement zal worden aangeboden. Bij de opleidingsinstituten voor beroeps militairen zal worden geprobeerd jaar lijks tien procent vrouwelijke leerlingen aan te nemen. Verder zal er naar wor den gestreefd in '89 vijf procent vrou wen in de krijgsmacht op te nemen en in '93 acht procent. ASSEN Een 22-jarige beroepsofficier die gelegerd is in de Jo- han Willem Friso Kazerne in Assen, is met ingang van afgelo pen donderdag voor onbepaalde tijd geschorst. De officier, een tweede luitenant, is afgelopen dinsdag betrokken geweest bij een feestje op één van de kamers van soldaten in die kazerne, waar bij ontuchtige handelingen zijn gepleegd. Dat heeft brigadegene raal T.G. Waanders van de JWF Kazerne gisteren meegedeeld. Uit het onderzoek van de Koninklijke Marechaussee is gebleken dat de luitenant op de bewuste avond een groep soldaten trak teerde op bier, nadat hij een weddenschap over een schietoefe ning had verloren. Volgens Waanders zijn later op de avond de grenzen van de betamelijkheid breed overschreden. Het is nog niet bekend of de nu geschorste luitenant en de soldaten zich voor de Krijgsraad zullen moeten verantwoorden. De zaak kan ook krijgstuchtelijk worden afgedaan. Woensdrecht werkt mee aan plaatsing WOENSDRECHT De gemeen- teraad van Woensdrecht heeft gisteravond besloten mee te wer ken aan de voorbereiding van planologische maatregelen, nodig voor de plaatsing van kruis- vluchtwapens in de gemeente. Met negen stemmen voor en drie tegen (van twee PvdA-leden en één vanwege de kruisraketten kwestie dissident geworden CDA'er) werd een meerderheids- voorstel van het college van B en W aangenomen, dat een voorbe- reidingsbesluit behelst voor het terrein van de vliegbasis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In op dracht van de officier van justitie in Zwolle, mr. S.J.A.M. van Gend, is gis teravond de vangst schol van zeven Urker vissers in beslag genomen. Het ging in totaal om bijna 53.000 kilo schol. De schippers was al eerder uitdrukke lijk verboden schol aan te voeren. De vis is op de openbare weg in beslag genomen om problemen met de schippers te voor komen. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij maakte ook 25 processen-verbaal op wegens het vangen van schol. Eenzelfde aantal werd opge maakt wegens het vissen op kabeljauw. In Vlissingen kre gen zes vissers de laatste waar schuwing wegens het vangen van beide vissoorten. De in beslag genomen vis gaat naar Lauwersoog. Daar zal de zaak verder worden afgehan deld. Officier van justitie Van Gend liet desgevraagd weten dat de schol verkocht zal wor den. Wat er met de opbreng sten gebeurt moet de rechter uitmaken. De acties van de AID en het Openbaar Ministe rie zullen doorgaan. Hoewel de vissers in eerste instantie zeer boos reageerden, deden zich geen moeilijkheden voor. De burgemeester van Urk, Buys, liet weten dat de maat regelen hard aankomen. De vissers worden in hun ziel ge raakt, zei hij. Buys zei geen moeilijkheden te verwachten. Wel meende hij dat „forse" ge sprekken nodig zijn. De acties van de AID concen treren zich vooral op zes noor delijke havens te weten Den Helder, Stellendam, Lauwer soog, Eemsha ven-Delf zijl, Urk en Harlingen. In deze havens wordt de meeste schol aange voerd. De vangst op deze vis is verboden nadat de schippers het aan ons land toebedeelde quotum hadden opgevist. Iedere schipper die start met het lossen van vis moet binnen drie uur daarna zijn vangstop gave in een speciale AID-brie- venbus hebben gedropt. AID- ambtenaren controleren die opgaven steekproefgewijze. Verder wordt er ook op de kade en op de visafslagen ge controleerd. De AID-ambtena- ren opereren in burger. Pas als zij weerstand ondervinden, zo is bepaald, kunnen zij de assis tentie van de politie inroepen. Unieke vergunning Minister van verkeer Smit-Kroes overhan digde gisteren op Rot terdam Airport aan Th. Schols, directeur van Holland Aerolines, offi cieel de Nederlandse vergunning voor de lijn- vlucht RotterdamPa rijs Orly. De HAL gaat per 6 januari vanaf het Rotterdamse Zestien hoven twee maal per dag op Orly vliegen. De vergunning is volgens HAL-directeur Schols een unicum, omdat Ne derlandse maatschap pijen sinds het bestaan van de nieuwe interna tionale luchthaven Charles de Gaulle ten noorden van Parijs, geen vergunningen meer kregen voor Orly ten zuiden van Parijs. Van dit vliegveld wor den vooral binnenland se vluchten uitgevoerd. AMSTERDAM In Amster dam is gisteren het kort ge ding rond het dossier van de in een Amsterdamse politiecel overleden kraker Hans Kok gestart. Namens de ouders, broer en twee zusjes eist advo caat Kersting van het ministe rie van justitie de afgifte van het hele dossier. In het dossier moeten alle na men van mensen die bij het onderzoek naar diens dood be trokken zijn geweest vermeld staan. Kersting eist afgifte, omdat de familie mogelijk een schadevergoedingsprocedure tegen deze betrokkenen wil voeren. De familie woont het geding niet zelf bij. Naast het „gewone" - dossier eist Kersting ook dat het ver trouwelijke medische dossier wordt afgegeven aan dokter H. Schumacher, de vertrou wensarts van de familie Kok. Ook de nog aanwezige onder zoeksmaterialen van het stof felijk overschot van Hans Kok wil deze arts hebben in ver band met een mogelijke con tra-expertise. Volgens eerdere mededelingen van het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk, waar de sectie en het toxicologisch on derzoek werden verricht, is daar nog voldoende materiaal voor een nieuw onderzoek aanwezig. Al bij de behandeling van het kort geding bleek een groot deel van de eisen afgifte van het volledige dossier aan de advocaat en vertrouwen sarts Schumacher voor de staat in casu het ministerie van justitie geen probleem te zijn. Dit zei landsadvocaat mr. H. Bouma. Het verstrekken van namen van betrokken medici en poli tiemensen weigert de staat echter pertinent. „Ten onrech te wordt de schijn gewekt dat de staat iets te verbergen heeft. Daar bestaat absoluut geen enkele geheimhouding of achterhouding van stukken behalve waar het gaat om na men en de privacybescher ming van de betrokkenen", al dus Bouma. LUBBERS NIET ONVERDEELD ENTHOUSIAST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegen stelling tot wat eerder is gemeld, staat de PvdA wel positief tegenover het voorstel van de commis sie-Biesheuvel voor een zogeheten beslissend refe rendum. PvdA-leider Den Uyl heeft dit gisteren des gevraagd verklaard. Hij toonde zich nogal onge lukkig met het negatieve commentaar dat zijn frac tiegenoot Hummel eerder deze week over het rap port van de commissie- Biesheuvel heeft gegeven. Den Uyl was niet in de Twee de Kamer op het moment dat het betreffende commentaar geschreven werd. „Ik was een beetje verrast. Voor een refe rendum dat de plaats zou inne men van het parlement voelen wij inderdaad weinig. Maar een beslissend of correctief re ferendum, dat gehouden kan worden nadat een wet is aan genomen, kan een heel reële functie hebben. Er zijn wel ar gumenten tegen, maar alleen al uit het feit dat nogal wat partijgenoten in de commissie- Biesheuvel daarvoor gekozen hebben, kunt u afleiden dat wij er niet zo negatief tegen over staan als het is overgeko men. Ik denk wel dat wij het idee zullen steunen". Premier Lubbers verklaarde gisteren op zijn persconferen tie dat er nog wel wat tijd overheen zou gaan eer de re gering met een standpunt kan komen. Bovendien vindt hij dat ook de Tweede Kamer daarbij moet worden betrok ken. Persoonlijk is Lubbers niet onverdeeld enthousiast over de voorstellen van de commissie-Biesheuvel. Vol gens de minister-president lijkt directe democratie op het eerste gezicht „heel aantrek kelijk", maar bij nadere bestu dering „beseft men hoe moei lijk het is iets te vinden wat geen afbreuk doet aan onze huidige vertegenwoordigende democratie". Lubbers doelde daarmee op het feit dat de functie van regering en parle ment minder inhoud krijgt, als de bevolking het laatste woord krijgt. „Maar misschien dat wij bij heel goed lezen toch nog een aanknopingspunt vinden, waardoor de plussen tegen de minnen zouden opwegen", al dus Lubbers. FRIEMELS Tik mo Moer<ïAAw zwemmen EN FCUIT] ETEN GEUJKKIG NIET J KEpwee Attn Dordrecht moet huiseigenaren schade vergoeden DORDRECHT De recht- bank heeft Dordrecht weer schuldig bevonden aan on zorgvuldig handelen in de zwaar verontreinigde woon wijk Merwedepolder, waar door de waarde van de huizen fors is gedaald. De gemeente Dordrecht moet de schade die de huiseigenaren hierdoor lij den vergoeden, aldus een uit spraak van de rechtbank van gisteren. In korte tijd is de ge meente Dordrecht tot twee maal toe door de rechtbank van onzorgvuldig handelen beticht. Onlangs nog werd het verzekeringsconcérn Aegon door de rechter in het gelijk gesteld inzake eenzelfde pro cedure tegen de gemeente. De gemeente heeft verontreinigde bouwgrond uitgegeven zonder dat te vertellen. DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid heeft de premies voor de sociale verzekerin- De premiepercentages worden als volgt: werknemers totaal werkgevers aow 11,35 - 11,35 aww 1,35 - 1,35 akw 3,55 3,55 aaw 5,70 5,70 awbz 4,25 4,25 wao 15,10 0,05 15,05 wachtgeldverzekering 1,00 0,50 0,50 WW 2,10 0,85 1,25 zw 7,00 6,00 1,00 zfw 9,60 4,80 4,80 Bij de volksverzekeringen aow, aww, akw, aaw en awbz is het maximum waarover premie wordt geheven vastgesteld op 63.750 gulden per jaar. Voor de wao, de wachtgeldverzekering, de werkloosheidsverzekering en de ziektewet is dat 262 gulden per dag en bij de ziekenfondspremie 159 gulden per dag. Voor de wao gaat een premievrije voet van 91 gulden per dag gelden. Bij de premie voor de ziektewet kunnen verschillen optreden, omdat die premie per bedrijfstak wordt vastgesteld. De loon grens voor toelating tot de verplichte ziekenfondsverzekering bedraagt 48 500 gulden per jaar. Frans.met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties Hotel-Restaurant „DUINOORD" BRUCE SPRINGSTEEN: NEW YORK Met een stevi ge notering in de Nederlandse hitlijsten is 'Sun City' hard op weg de kerstsingle van 1985 te worden. Het lied, dat een felle aanval is op de apartheid in Zuid-Afrika, werd opgenomen met medewerking van ruim vijftig artiesten. Een van die muzikanten is de Amerikaanse zanger, compo nist Bruce Springsteen, die eerder dit jaar de Rotterdamse Kuip een aantal malen op zijn kop zette. Hij zegt: „In verge lijking met 'Sun City' is 'We are the world' (een nummer dat miljoenen dollars opbracht voor de slachtoffers van de hongersnood in Afrika) een slaapliedje. Je kunt niet ach terover gaan zitten en toekij ken wat er daar gebeurt zon der dat je het gevoel hebt dat je daar iets over moet zeggen. Bovendien worden we door aandacht te vragen voor de si tuatie in Zuid-Afrika ook ge dwongen naar onze eigen ach tertuinen te kijken en ons be wust te worden van de vrese lijke problemen die wij bij voorbeeld in Amerika met ra cisme hebben". Volgens Springsteen worden mensen zich in toenemende mate bewust van de dingen om hen heen. „Ik vind dat een goede zaak, ongeacht de vorm waarin dat gebeurt. Wie dit jaar naar rockmuziek luistert, zal merken dat hij een paar dingen méér hoort dan gebrui kelijk. Muziek is voor mij al tijd informatief en opvoedend geweest en het betekende ple zier. Volgens mij is dat met deze plaat het geval". Steve van Zandt, vroeger solo- gitarist bij de band van Springsteen en een van de ini tiatiefnemers voor de plaat voegt er tenslotte aan toe: „We hebben gezongen om hen eten te geven. Nu is het tijd om voor de vrijheid te zingen". Ondertrouwd: J. M. Romero Arribas en G. M. S. van Zandwijk; G. H. J. B. Klerks en J. M. Rozemeijer; A. M. de Gram en S. Hofenk; A. A. Calis en M. A. van der Lem; M. F. Le Coultre en K. M. van Eek; E. N. Llssone en D. J. de Vries; D. J. Koimans en C. A. van 't Hag; E. H. van der Horst en A. W. de Boer; R. Bhikhie en M. H. Deve- ling; C. H. Lafeber en H. C. Fakkel; A. Hoek en P. C. Veenswljk; B. Gritter en A. Nauta; R. van Zwol en G. W. Blöte. Geboren: Alison, dv. G. A. M. de Haas en I. Landstra; Sophie Christine, dv. A. W. Plak en J. P. M. J. van Noort; Süleyman Cengiz, zv. N. G. Slomp; Timothy Roeland, zv. T. M. Hulsbosch en J. C. M. van Gijlswljk; Puck Marina, dv. P. M. J. van Keste- ren en M. C. A. van der Lans; Michèl- le, dv. W. N. B. Herfst en A. A. Fuchs; Patty, dv. J. D. Wagenaar en E. G. Prins; Joyce, dv. J. D. Wagenaar en E. G. Prins; Wilanka Geertruida Ma ria, dv. W. S. A. E. van Diest en J. H. M. van der Voort; Eva, dv. J. Eradus en M. P. Schouten; Debby, dv. H. Knobbe en E. A. Meijvogel; Suzanne, dv. T. J. Emans en C. F. Scheffer; Pe ter. zv. G. A. van Noort en C. Wort- man; Johanna Maria. dv. G. C. M. van der Geer en C. C. M. van der Vlugt; Antoon, zv. A. Herbert en J. M. J. Gommers; Merel Wilhelmina, dv. P. M. J. van Poelje en J. J. Rietkerk; Pieter Jan Willem, zv. P. J. Schellin gerhout en J. G. Koet; Diederik Ste ven. zv. L. C. Paul en E. C. C. Heule; Thomas Bernard Gustaaf, zv. S. L J. Graafsma en G. B. Prins; Seymour, zv. H. Mansell en I. V. Tjin-Kam-Jet; Evert Jacobus, zv. J. Dam en S. A. Keur; Michael, zv. C. A. van Es en D. C. te Boekhorst; Maarten Eduard, zv. E. J. M. van Reijzen en P. Bosscha; Qulrine Resina, dv. J. B. Laffree en R. L. den Oudsten; Benjamin, zv. G. H. Buurman; Tim, zv. G. J. Verkerk en J. Sleijser; Maykel Hendrikus Gerardus. zv. A. C. van Duijn en E. Siebers; Ro bin, zv. P. A. Kuljvenhoven en A. M. M. Kouwenhoven; Richard Cornells, zv. D. Barnhoorn en I. J. Brandsma; Mendy Elvira, dv. C. G. van der Knaap en M. M. Webber; Elvira, dv. G. van der Blom en C. M. A. Berg; Steven Johannes Cornelis Martinus, zv. P. C. van der Bent en M. C. J. M. Groenewoud; Manoah Leroy, zv. P. Biesheuvel en H. F. Mohammed; Wil lem Leendert, zv. C. M. Jonker en A. en M. P. E. J. Driessen; Monique Ja- coba Adriana, dv. M. G. W. van Tol en A. M. E. C. Sassen; Anita Geertje Leonieke, dv. A. W. van der Gugten en J. P. Passchier; Leonie Elisabeth Maria, dv. L. H. M. van Eeden en E. M. de Jong; Alexander, zv. J. de Kub- ber en F. T. Eman; Tommy. zv. W. Oostveen en P. A. M. van Boxtel; Leendert Hendrikus. zv. D. Barnhoorn en J. A. Vink. Overleden: A. Bitterlich, geb. 24 feb. 1915, man; J. C. Koster, geb. 27 aug. 1906, man; C. W. Nagtegaal. geb. 16 jul. 1963, man; N. J. Loohuls, geb. 14 aug. 1927. vrl. echtg. van K. Hakken- broek; A. Regeer, geb. 15 jan. 1924. man; J. B. Sloos, geb. 3 mei 1894, man; E. J. van den Berg, geb. 31 dec. 1953, man; Tentenshow ANWB DEN HAAG In tegenstel ling tot wat gisteren in de ru briek Consumenteninformatie werd gemeld organiseert de ANWB dit weekeinde geen tentenshow in Oostelijk Flevo land. De show werd reeds eni ge tijd geleden gehouden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3