„Geachte relatie" weer vetgemest met presentjes Mannen en vrouwen gelijk in het rijk van de farao's CfiidócSouAont plaats in. Dat huwelijk gold in het oude Egypte zonder twijfel als het sociale ide aal. De leeftijd waarop men in het huwe lijk trad. werd bepaald dool- de financië le status van dc toekomstige partners, maar lag in het algemeen zeer laag. Man nen werd aangeraden op hun twintigste te trouwen, opdat ze nog jong zouden zijn als ze een zoon kregen. Niets stond een huwelijk tussen personen van ver schillende sociale klassen in de weg. Bui tenechtelijke verhoudingen waren echter ongeoorloofd en de kinderen die daaruit voortkwamen, werden als vaderloos be schouwd en maatschappelijk niet geac cepteerd. Overspel werd zwaar bestraft: van een vrouw werd de neus afgesneden en de man kon op duizend stokslagen rekenen. Echtscheiding daarentegen werd zonder meer toegestaan, van wie van de partners de eis ook kwam en zonder dat naar motieven werd ge vraagd. Meesteres Het huwelijk was voornamelijk gericht op het nakomelingschap en dat alleen al kende aan de vrouw een belangrijke rol toe. Kinderen waren immers de vervul ling van het levensdoel der ouders, want het was de plicht van de kinderen te zor gen voor de dodencultus van de voor ouders en hun op die manier een geluk kig bestaan in het hiernamaals te verze keren. De echtgenoot onderwierp zich in het huishouden aan de leidende rol van de vrouw; zij was de meesteres van het huis en beheerde bovendien het familiekapi taal. De merkwaardig sterke positie van de vrouw in vermogensrechtelijke aange legenheden was kenmerkend voor de al gemene rechtspositie van de vrouw in de oud-Egyptische maatschappij. Zij was, wat beheer van het kapitaal betreft, ge heel onafhankelijk en ze kon zelfstandig optreden bij koop en verkoop van on roerend goed. Ze kon rechtsgedingen aangaan en ze kon zelfs goederen aan haar kinderen vermaken zonder dat de man daar enige zeggenschap in had. Be halve de lichamelijk zeer zware taken stonden alle beroepen voor de vrouw open. Bestuurlijke taken waren vaak voorbehouden aan mannen, maar door dat zij dezelfde scholing kregen als de mannen waren er vrouwelijke secretaris sen. hoofdambtenaren, rechters en gou verneurs. Aan de vrouw in het openbare leven werd ook een functie in de belang rijke eredienst toegekend. De cultus van de godinnen Hathor en Neith werd in hoofdzaak door vrouwen waargenomen. In haar hoedanigheid van vrouw sloeg zij een brug tussen mens en god en voer de het menselijke in zijn meest volko men gedaante binnen in het rijk der go den. Tegenover de koning als hoogste verte genwoordiger van het mensdorti stond de koningin als belichaming van het vrouwelijke. In haar wettelijke positie als echtgenote van de koning was zij de belangrijkste raadgeefster en haar in tjes opereert. Lang niet alle bedrijven zijn lid van dc Verecla, volgens de secre taris omdat de meeste kwaliteit van een zeer laag peil leveren. Voor bedrijven en instellingen is het ge ven van cadeautjes anno 1985 een prijzi ge zaak. Dat begint al met de gratifica ties die juist in deze dure maand goed van pas kunnen komen. Een bedrijf dat de werknemers in de feestmaanden met een gratificatie van vijfhonderd gulden wil verblijden, moet erop rekenen dat voor zo'n nettobedrag bruto tussen de twaalf- en veertienhonderd gulden voor neergeteld moet worden, afhankelijk van het inkomen. Veel firma's zoeken het dan ook in het geven van feestpakketten met drank, fruit en delicatessen. Maar helaas is ook dit niet geheel vrijblijvend, want vanaf een waarde van honderd gul den eet de fiscus een hapje mee. Het ge ven van relatiegeschenken aan de goede klanten, daar zit nog enige lol in. Bedrij ven en instellingen die zich hieraan wa gen. profiteren van de fiscale aftrekbaar heid van de presentjes. De al dan niet gelukkige ontvanger blijft buiten schot, de fiscus laat hem met rust. En het ef fect? ..Dat moet je altijd maar afwach ten". zegt Canneman. ..De Nederlandse zakenman laat zich niet zo gauw beïn vloeden. Het is en blijft een prijskopcr. De zakenrelatie met de laagste prijs krijgt de order. Of die nou met Oud en Nieuw een relatiegeschenk heeft ge stuurd of niet", denkt Canneman. Gegevens van de Verecla wijzen uit dat de meeste bedrijven in Nederland een relatiegeschenk geven dat tussen de vijf tien en vijfentwintig gulden heeft gekost, met uitschieters tot honderd gulden. Maar wat kan iemand in deze tijd nog voor vijfentwintig gulden kopen? De op komst van de goedkope elektronica-prul- laria uit Hong Kong en Japan bleek een uitkomst voor de geschenken-business. Sindsdien is elk frutseltje dat groot ge noeg is uitgerust met een digitaal quartz- klokje. Heel anders dan bijvoorbeeld in West- Duitsland, waar bedrijven er niet voor terugdeinzen om zelfs stereotorens, race fietsen. zilveren schaakspellen en andere buitenissige, duizenden guldens kosten De tentoonstelling in de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis in Brussel is geopend tot en met 28 februari 1986. Gesloten op maandag, geopend op alle andere dagen van 10.00 tot 17.00 uur (op woensdag tot 21.00 uur). Op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag is het museum gesloten. Toegangsprijs: 150 franc, catalogus: 450 franc. In Nederland is het mogelijk een gecombineerde trein-toegangskaart te kopen. De prijs daarvan bedraagt vanuit Den Haag 66,10 gulden, vanuit Leiden 68,60 gulden. Delft 64,30 gulden, Zoetermeer 68,60 gulden en Rotterdam 61,60 gulden. DEN HAAG - Kalenders, notitie blokken, loupes, kurkètrekkers, rij bewijsetuis, nagelgarnituren, kaar sen, presse-papiers, autothermome ters. En barometers, niet te verge ten. Deze maand stromen ze weer binnen, die relatiegeschenken „voor weer een jaar goede ver standhouding". Maar wat moet je met al die aardigheidjes als je al tien barometers hebt? Bovendien: waar eindigt het schenken van een presentje en waar precies begint omkopen? De handelaren maken zich er niet zo druk om. Mr. E. W. Canneman. secretaris van de branche-organisatie Verecla wil van het woord omkoperij niets horen. ..Alsof het om iets vreselijk kwalijks gaat. Ik noem het geven van een relatiegeschenk liever het uiten van je tevredenheid over de goede band die je met een zakenpartner hebt. We waarderen het dat u bij uw be slissingen steeds aan ons denkt, dat is de boodschap", vindt Canneman. Hoewel het geven van een dergelijk pre- sentje zich al lang niet meer beperkt tot de decembermaand, blijft het zwaarte- punt toch op het einde, de afsluiting van het jaar rusten. Het jaar 1985 maakt daarop geen Uitzondering. En de PTT heeft het er maar weer druk mee. Prijzig De branche-organisatie gaf een vakgroep van de Erasmus Universiteit in Rotter dam een paar jaar geleden de opdracht de sector aan een onderzoek te onder werpen. Hierbij kwam aan het licht dat de verscheidenheid aan bedrijven die in relatiegeschenken doen. zeer groot is en dat zeer moeilijk zicht is te krijgen op de werkelijke omvang van de sector. De jaaromzet in de branche zou ongeveer 750 miljoen gulden bedragen, maar mis schien ook wel het dubbele. Er zijn naar schatting driehonderd bedrijven, waar van een deel - niemand weet precies hoeveel - als beunhaas op zolderkamer de aardigheidjes van de hand te doen. ..Daar zijn ze veel verder dan hier", klinkt het overigens zonder al te veel vreugde uit de mond van mevrouw Rit selaar. directeur van een relatiegeschen- kenbedrijf in Soest. ..Maar laten we wel wezen, welke vertegenwoordiger in Ne derland zou erg in z'n sas zijn met zo'n buitensporig cadeau? Niet een toch? Hij zou zich totaal niet meer op z'n gemak voelen bij een volgend bezoek aan het bedrijf dat hem zo'n duur geval in de maag heeft gesplitst", denkt mevrouw Ritselaar, die uit eigen ervaring weet dal een te gulle gever zichzelf kan tegenko men: ..Duur cadeau. Je hebt dit jaar ze ker goed aan me verdiend", hoorde zij eens van een zakenpartner die zij had verrast met een iets te dure pen. Iets creatiefs Jaarlijks worden alleen al in eigen land drie beurzen over ..cadeautjes" gehou den en in de ons omringende landen zelfs een veelvoud daarvan. Daar zoeken de handelaren zich suf naar iets aparts, iets creatiefs, waarmee ze klanten tot ex tra aankopen kunnen bewegen. In deze wereld is het een wet van Meden en Perzen dat wie temidden van de moordende concurrentie z'ji aandeel in de markt wil houden, elk jaar moet zor gen voor een klapper. Het moet gezegd, dc safari-helm met een ingebouwde, op zonnecellen werkende ventilator is wat duurder dan de pen met het quartzklok- je. maar indruk maken doet het nieuwe snufje wel degelijk. „Och", verzucht me vrouw Ritselaar. ..soms heb je eens iets echt aparts in de collectie. De klant vraagt ernaar en ik heb het in de koffer. Gaal de koffer open. dan blijkt bij nader inzien dat hij dat toch niet aan al z'n clienten durft te sturen. En bestelt ver volgens, net als het jaar ervoor, zoveel pennen, zoveel paperclipstandaards en zoveel barometers". De praktijk wijst dus uit dat de meeste gulle gevers zich ondanks het uitgebreide aanbod maar nauwelijks losmaken van het idee dat al leen pennen, papierblokkcn en agenda's bij de geachte relaties in de smaak zullen vallen. „Obligate pennetjes, papier, ka lenders, ze blijven het goed doen", con stateert mevrouw Ritselaar. „Maar het zijn wel de gebruiksvoorwerpen die de ontvanger het-hele jaar door zal blijven gebruiken. En of hij nu wil of niet, elke keer als hij die pen pakt. wordt hij eraan herinnerd dat hij het ding van de firma Zo en Zo heeft gekregen. En dat is toch wel een beetje waar het om gaat Anders dan in het dagelijks leven wordt elk ca deau in de relatiegeschenkensfeer gege ven met een bepaalde bedoeling", aldus mevrouw Ritselaar. Feestpakket Dit is dan ook precies het nadeel aan het geven van éen feestpakket met drank en etenswaren. Een goede fles Chateauneuf du Pape wordt uiteraard algemeen ge waardeerd als een gift waarmee de nodi ge goede smaak is gemoeid, zeker als aan de verpakking (meestal een fraai houten kistje) de nodige aandacht is besteed. Maar wat gebeurt er mee? Het geschenk wordt in dank aanvaard, in de kelder ge zet en na jaren eens opgemaakt. Als de fles leeg is. gaat hij in de vuilnisbak en denkt niemand meer aan de firma Zo en Zo. Het zelfde verhaal gaat uiteraard op voor de kalkoenen, de blikken ananas, de Franse kaas, de corned beef en de da dels. „Video-spelletjes waren vorig jaar ook in ZATERDAG 7 DECEMBER* BRUSSEL - In het Egyptische Rijk was de gelijke behandeling van man en vrouw een dusdanige vanzelfsprekend heid dat men er geen woord aan vuil maakte. Vandaar dat er geen teksten over de rechten van de vrouw in het tijdperk van de farao's bestaan. Maar heel duidelijk en wellicht ook objectie ver blijkt die volkomen gelijkheid uit de tentoongestelde archeologische stukken, beeldhouwwerken en gebruiksvoorwer pen op de magnifieke tentoonstelling ..De vrouw in het Rijk van de Farao's" in Brussel. Met bijna honderd beelden, reliefs, ju welen en gebruiksvoorwerpen geeft de expositie een beeld van drieduizend jaar (vrouwelijke) Egyptische geschiedenis. De unieke stukken, waarvan een groot deel nog nooit buiten Egypte te zien is geweest, zijn afkomstig uit het Egyptisch Nationaal Museum in Rairo. De stuk ken werden voor een Europese toernee uitgeleend teneinde gelden te vergaren voor de bouw van een nieuw museum voor de Egyptische beschaving in Rairo. Na Brussel gaat de expositie nog naar Barcelona. Madrid en Genève. Getoond worden onder meer grote en kleine beel den uit tempels en graven, attributen van priesteressen, dagelijkse gebruiks voorwerpen van de Egyptische vrouw en sieraden van koninginnen en prinsessen, waaruit blijkt dat de vrouw niet de on dergeschikte plaats innam die hen na dien werd toebedacht. Zo nam de vrouw in het huwelijk een belangrijke, zo niet de belangrijkste De PTT heeft het er weer druk mee. Relatiegeschenken verblijden de ontvanger, maar de gever verwacht er, zonder het met zoveel woorden te zeggen, in het komende jaar wel iets voor terug. BU is a bet Stu boeiende expositie in brussel de giftcnwereld een rage", zegt mevrouw Ritselaar. „Totdat iedereen in de gaten kreeg dat de begunstigde het apparaatje bij thuiskomst meteen aan zoonlief gaf en er na korte tijd niet meer naar omge keken werd". Dc waarde,"het uiterlijk en het doel van het relatiegeschenk kunnen zeer bepa lend zijn voor dc'toekomstige houding van dc ontvanger ten opzichte van de gever. Secretaris Canneman van dc Ver ecla: „Een relatiegeschenk is in Neder land al gauw te duur. Een fiets? Nee, zo vaak zal die niet gegeven worden Het zal in ons land nooit zover komen als in het Midden-Oosten. Daar zeggen zaken lieden tegen elkaar: „Laten we eerst vrienden worden, dan komt er vanzelf wel overeenstemming over de prijs van de transactie. Rijk, ik heb een cadeautje voor je meegebracht". Onbestaanbaar in Nederland. Hier gaat het zo: „Eerst zul len we het eens hebben over je bod in die en die kwestie. Als we het eens zijn, en we liggen elkaar, dan gaan we mis schien nog wel ergens een hapje eten". Een heel andere manier van zaken doen", aldus Canneman. ARJEN VAN DER SAR FOTO: TJERR HERINGA BIJ DE FOTO'S: Links: Een dubbel lijkbeeld van een man en vrouw, daterend uit omstreeks 1250 voor Christus. Dergelijke beelden werden begraven met de doden. Achterliggende gedachte was dat de beelden de erediensten in het hiernamaals konden doen, op momenten dat de overledenen daar geen zin in hadden. Hiernaast: Graanmaalster, omstreeks 2250 voor Christus. vloed ging nog verder, want zij was bo vendien de opvoedster van de troonop volger. In die rol kwam het meermalen voor dat zij rqoest optreden als regentes. In de lagere klassen, waarin zich het alle daagse leven afspeelde, had de vrouw niet de hulp van dienaars en dienares sen. Gezien haar belangrijke rol binnen het huwelijk mag aangenomen worden dat zij weinig mogelijkheden had een be roep buitenshuis uit te oefenen, behalve als zij nog zeer jong was of inderdaad zich omringd zag door een schare van hulpverleners. In de beeldende kunst beïnvloedde de vrouw in het oude Egypte in aanzienlij ke mate de artistieke produktie. Tijdens de Armarna-periode, toen de vrouw in het staatsbestel de hoogste posities be kleedde, spiegelde een hele generatie zich aan de bijzondere schoonheid van koningin Ncfcrtete. die algemeen be schouwd wordt als de mooiste vrouw uit de geschiedenis. Op de schitterende tentocjnstelling in Brussel vormt de kunstuiting dan ook zonder meer het bewijs voor de gelijk waardige rol, die de vrouw in het oude Egypte vervulde. De reden dat Neder landers voor de expositie naar Belgie moeten en niet bijvoorbeeld naar het Rijksmuseum voor Oudheidkunde in Leiden, is dat het laatste museum nog niet is berekend op een dergelijke groot schalige tentoonstelling. Momenteel vin den er werkzaamheden plaats om de ex positieruimte te vergroten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 24