„Ik vraag niet van het CDA dat M het de raketten p? weer afzweert Okay Raketten '£eicUe6ounant finale DEN UYL IS „TEN VOLLE" BEREID TOT COMPROMIS DEN HAAG - Voor dr. Joop den Uyl zijn het vreemde tijden. Ener zijds is er het feit dat hij de Partij van de Arbeid naar een nog nooit zo hoge top heeft gevoerd: rond de zestig zetels in de opiniepeilingen. Maar anderzijds is het ook een feit dat binnen diezelfde PvdA nog nooit zoveel kritiek op hem is uit geoefend. In de onlangs verschenen biografie „Politiek als hartstocht" worden vermeende (karakterfou ten van Den Uyl breed uitgemeten $n dat door intimi als Ed van Thijn en Bart Tromp. Daarnaast zijn er de Tweede-Kamerle den Relus ter Beek en Jacques Wallage die kritiek hebben op de manier, waarop Den Uyl de kwestie van de kruisraketten behandelt. Hij zou de PvdA opnieuw uit de regering houden door de feiten - een meerderheid in het parlement is voor plaatsing - niet te willen erkennen. De 66-jarige econoom uit Buitenveldert, die nu al zo'n achttien jaar leiding geeft aan de PvdA, zal er met vrolijker op wor den, veronderstellen wij. Den Uyl is het slechts zeer ten dele met die stelling eens. „Natuurlijk, ik vind dat niet prettig, stel je voor. Maar ik trek me er ook niet al te veel van aan. Kijk? het is dit maal begonnen met dat stukje in het PvdA-blad Voorwaarts naar aanlei ding van het interview in dat boek met Van Thijn. Dat is het startschot geweest en dan komen er meer soortgelijke din gen. Maar ik relativeer dat toch sterk, hoor. U moet niet vergeten dat ik zoiets in mijn politieke loopbaan al eerder heb meegemaakt. In 1970 was er de bewe ging die André Kloos tot minister-presi dent wilde maken. En in 1978 na het mislukken van de kabinetsformatie was er ook veel kritiek, evenals in 1982, toen het tweede kabinet-Van Agt was geval len. Zo gaat dat nu eenmaal: hosanna en kruisigt hem. Daarom kan ik er ook niet echt warm of koud van worden". Maar bij de presentatie van Politiek als hartstocht" heeft hij er toch een venijni ge opmerking over gemaakt. „Ja, dat was omdat de indruk gewekt was dat ik geen andere mensen naast mij duld en dat ik daardoor alle goeie mensen weg jaag. Welnu, als ik eerder plaats had ge maakt, wat zou er dan gebeurd zijn? Zou Schelto Patijn dan geen commissaris van Zuid-Holland geworden zijn. Van der Louw geen voorzitter van Rijnmond, Van Kemenade geen voorzitter van het bestuur van de universiteit van Amster dam, Peschar geen voorzitter van de Al gemene Rekenkamer, Van Thijn geen burgemeester van Amsterdam, Duisen- berg geen president van de Nederland- sche Bank? Ik denk nu juist dat ik erin geslaagd ben die mensen persoonlijk te binden en bovendien te behouden voor het werk van de partij. Want vergis u niet: ze doen en ze denken mee, alle maal. Ik heb dus helemaal niet het ge voel dat ik de top heb uitgedund. Inte gendeel, zou ik zeggen". Over naar de kritiek op de houding van de „baas", zoals velen in de PvdA-frac- tie hem aanduiden, in de kwestie van de kruisraketten. Den Uyl: „Ik veroordeel die mensen niet. Want er is helemaal niet zoveel verschil tussen hen en mij. We zoeken allemaal naar een oplossing van het probleem. Het kan alleen niet zo zijn dat wij onder bepaalde omstandig heden met de plaatsing van een aantal raketten akkoord gaan. Dat kan gewoon niet. Het is onredelijk zoiets van de PvdA te vragen. Dat mag men niet ver wachten na al die jaren strijd en daar is de zaak ook veel te belangrijk voor". „Maar voor het overige zijn Ter Beek en ik het eens. Het is zeker niet zo dat ik, zoals vaak gedacht wordt, van het CDA vraag dat het de raketten na de verkie zingen weer afzweert. Ik begrijp best dat de christen-democraten niet van de ene op de andere dag van standpunt kunnen veranderen. 2^e zullen heus niet zeggen: we hebben de verkiezingen verloren, al les vergeven en vergeten, wij zijn nu ook weer tegen de raketten. De PvdA reali seert zich dat en is ten volle bereid daar rekening mee te houden. Dat geldt trou wens ook voor de VVD, met welke par tij wij eventueel ook een coalitie zouden willen vormen". U bent dus tot een compromis bereid. Maar tegelijk zegt u: er mag niet in Woensdrecht gebouwd worden, waardoor plaatsing in elk geval onmogelijk is. Dan is er toch geen basis voor een compro mis? „Nee, nee, ik heb daar geen aperte uit spraken over gedaan. Ik heb heel voor zichtig alleen dit gezegd: als je nader met de VS gaat spreken, dan lijkt het me ver standig de bouw op te schorten. Maar ik wil me daar niet op vastleggen. Dat is nu juist iets wat in het licht van de verkie zingsuitslag nuchter moet worden beke ken. Dat er daar problemen liggen, is duidelijk. Maar het zijn geen onoplosba re problemen, mits je het maar eens wordt over de hoofdzaak. Die hoofdzaak is: wil het CDA samen met de PvdA na gaan welke wegen er zijn om te bereiken dat er alsnog niet geplaatst behoeft te worden. Anders gezegd: wil het CDA een eigen verantwoordelijkheid voor Ne derland aanvaarden in de strijd tegen de kernwapenwedloop?". LONDEN - Het wordt elke dag miljoe nen keren gebruikt, maar raakt toch niet uit de mode. Vrijwel iedereen kent het, want oke is een internationaal begrip. Van herkomst Amerikaans, maar je hoeft er geen Engels voor te kunnen spre ken. Okay (zoals het in de taal van Sha kespeare wordt geschreven) is overal bruikbaar. Wij zaten eens in een Londens restau rant, waar de Italiaanse kelner telkens „hokay" zei, met een sterk aangeblazen h. Hij noteerde de bestelling en riep daarna tevreden uit hokay!". Onze kin deren vonden dit bijzonder grappig. Bij ons thuis werd nadien nog wekenlang vaak zonder enige aanleiding hokay!" geroepen. De Britten en Amerikanen maken van hun „okay" zowel een tussenwerpsel als een werkwoord of een uitdrukking die ge woon „in orde" betekent. Zij gebruiken „okay" heel vaak in de vragende vorm. Vandaag de dag zijn er Britten, die geen drie woorden kunnen zeggen zonder deze te laten volgen door een vragend „okay?". Het betekent dan gewoon „snap je?". Papegaaien Wij vastelanders hebben als echte pape gaaien het overdadige gebruik van oke overgenomen van Engelse of Amerikaan se filmdiva 's, militairen en - last but not least - tv-sterren. Geen enkel ander En gels woord is zo goed ingeburgerd in bij na alle talen. Wij zeggen nagenoeg ge- dachtenloos „okay" in de betekenis van „in orde". Het is een modewoord met een grijze baard. Merkwaardig genoeg weet eigenlijk geen mens precies waar „okay" vandaan komt. Zelfs de Britten zitten in dat ver band met grote twijfels. Hun befaamde Oxford English Dictionary geeft een hele uitleg. Achter de hoofdletters Ö.K., die in het Engels in een adem als „okay" wor den uitgesproken, zegt hij: „Van oor sprong Amerikaans. Het zijn de voorlet ters van Old Kinderhook (bij Albany), ge boorteplaats van een democratische ver kiezingskandidaat, Martin Van Buren, van Hollandse of Vlaamse origine, die eerst werden gebruikt als slogan en later in het Amerikaans werden opgenomen als een goedkeurende uitdrukking. Men beschouwde de voorletters O.K. als zijnde deze van de dialectwoorden oil korrect" (all correct; alles in orde)". Maar dit is lang niet de enige verklaring die aan okay wordt gegeven. Telkens als een krant zoals de Londense Times of de International Herald Tribune het pro bleem van de herkomst van O.K. aan roert, krijgt de redactie af te rekenen met een ware stortvloed van brieven. Deze zijn dan allemaal afkomstig van lezers die menen te weten hoe de vork precies in de steel zit. De ene uitleg is nog mooi er dan de andere. Er zijn Britten die vast geloven, dat O.K. ondanks alles een echte Engelse uitdruk king is. Zij zou vorige eeuw zijn ontstaan tijdens een bijzonder hete Engelse zomer, aie op zichzelf al een rariteit was. De snikhete zon had de akkers letterlijk ver schroeid. Om het vee te kunnen voeren, verzamelden de boeren eikebladeren. Dit surrogaat beviel de dieren zo goed, dat men het „oak hay" (letterlijk: hooi van eikebladeren) begon te noemen. Het ge wone volk liet de h van hay vallen sprak dus van oak 'ay". Later werd dit O.K. en gebruikt voor alles wat men bevredi gend vond. Sommige Amerikaanse academici geven O.K. echter een Griekse oorsprong. Het komt van O/a Kala" zeggen ze. Dat be tekent „alles is in orde". Hetzelfde woord, „kalos", ligt aan de oorsprong van de naam Californië, waarvoor het werd gecombineerd met het Griekse werkwoord „phernei" (goede dingen dra gende). Schotten Maar volgens de Schotten is het volsla gen onzin in O.K. oud Grieks te zoeken. Deze gerokte heren zijn de vaste overtui ging toegedaan, dat okay een Ameri kaanse verbastering is van hun „och aye", een veel gebruikt Schots tussen werpsel dat min of meer „och ja" bete kent en in Amerika werd overgenomen van de vele Schotse inwijkelingen. Als we die versie mogen geloven, is er tussen het Schotse „och ave" (uitgesproken: „och aai") en het Amerikaanse O.K. seman tisch bijna geen verschil. Taalkundig kijken de meeste Britten neer op de Amerikanen. Zij vinden dat hun Amerikaanse neven niet eens bij machte zijn goed Engels te spreken. Maar dit laatste is eigenlijk geen wonder. Na de Amerikaanse Revolutie (1775-1783) scheelde het immers niet veel of de gewezen Britse kolonie kreeg het Duits als officiële voertaal. Toen het eerste Amerikaanse Congresover de taal keuze stemde, kwam tot grote veront waardiging van Londen het Engels met een meerderheid van maar twee stem men als overwinnaar uit de bus. ROGER SIMONS BIJ DE FOTO'S: De dat nu eenmaal: hosanna en i Niet wegkruipen Minister De Koning heeft gezegd dat het CDA dat wel wil maar alleen in het ka der van de NA VO. „Ja, dat is essentieel voor het verschil in opstelling. Ook de PvdA wil het verdrag met de VS respecteren, maar ziet daarin geen enkele reden te berusten in de komst van de kruisraketten. Ten eerste duurt het nog drie jaar eer die wapens geplaatst zouden moeten worden en ten tweede worden er weer onderhandelin gen gevoerd door de VS en de USSR. Daarin zijn belangwekkende dingen aan de hand, juist ook wat de middellange- afstandswapens betreft. Er is dus geen enkele reden waarom Nederland nu na zes jaar zou ophouden met het nemen van zijn eigen verantwoordelijkheid. Ik vind het onbegrijpelijk dat het CDA het hoofd in de schoot legt. Ja, ze zijn moe en ze zijn het zat. Ze willen er van af en dat roepen ze ook heel hard. Maar die kernwapenwedloop gaat door: het CDA kan daar niet voor wegkruipen". Maar als we ervan uitgaan dat het CDA dat wel doet, hoe moet u het dan met die partij eens worden over regeringssamen werking? „De onderhandelingen met de VS zullen niet alleen gaan over kruisraketten. Die zullen gaan over het gehele veiligheids beleid, de bijdrage van Nederland aan het westelijk bondgenootschap. Men doet weieens of dat laatste valt of staat met de plaatsing van kruisraketten. Maar er is uiteraard veel meer. Er zijn de kerntaken van onze krijgsmacht, de conventionele bewapening, de opslag van munitie, de geografische positie van ons land met Rotterdam als belangrijke aanvoerhaven, onze financiële bijdrage aan de NAVODe PvdA wil daar ook geen wezenlijke verandering in brengen. We aanvaarden onze verant woordelijkheid als lidstaat van de NAVO ten volle". Desondanks zult u niet om de kruisraket ten heen kunnen. U wilt dat ook niet, maar hoe moet u dan met het CDA tot overeenstemming komen? „Allereerst wil ik iets rechtzetten. Bert de Vries heeft gezegd dat ik een regeer akkoord bepleit zoals in 1981, met een voetnoot waarin staat dat de PvdA-mi- nisters uit het kabinet stappen als de ra ketten geplaatst zouden worden. Dat heb ik helemaal niet gezegd. Ik vind juist dat zoiets niet voor herhaling vatbaar is. Er zijn andere methoden". „Kijk, de PvdA heeft gestemd voor de motie van de heer Engwirda (D66), waarin gezegd wordt dat aan de voora vond van plaatsing eind 1988 de Kamer zich alsnog moet uitspreken. Dat is een voor de hand liggende gedachte. Dat is in andere landen ook gebeurd. Ik meen dus dat ook die mogelijkheid in het for matie-overleg onder ogen moet worden gezien. De essentie is dat er na de ver kiezingen een beleid wordt overeengeko men dat leidt tot het niet plaatsen van de kruisraketten. En dat is toch ook wat volgens Lubbers het CDA graag wil". Maar als de Tweede Kamer eind 1988 zegt dat de plaatsing moet doorgaan, aanvaarden de eventuele PvdA-ministers dat dan? „Nee, dat zullen zij niet doen. Dat wil echter niet zeggen dat de PvdA-ministers het kabinet moeten verlaten. Er is dan een politieke crisis en die kan op ver schillende manieren worden opgelost: door kamerontbinding en nieuwe verkie zingen of door het optreden van een minderheidskabinet. Maar eigenlijk is die vraag niet zo interessant. Want als het tussen de partijen in een kabinet stuk loopt op het punt van het streven naar wapenbeheersing, dan gebeurt dat al in een vroeger stadium. Want het is van tweeën één: of je werkt serieus aan de eigen bijdrage van ons land in de wa penbeheersing of je doet het in feite niet. Dat is ook de keuze waar het CDA straks voor staat. Wil men de lijn volgen van De Vries en Bukman, die het hoofd in de schoot leggen, of in de lijn van Lubbers, die zo graag naar Moskou wou, de strijd voortzetten, zonodig ook afwij kend van de NAVO?". Bent u het met uw partijgenoten Max van den Berg en Marcel van Dam eens dat CDA en VVD met elkaar doorgaan als ze minimaal 75 zetels halen en dat de PvdA er dan dus niet aan te pas komt? „Nee, ook als CDA en VVD de meerder heid behouden, zijn er zeker kansen voor de PvdA. Kijk, CDA en VVD be ginnen zich van elkaar te verwijderen. Je ziet de spanningen, de frustraties, de irri taties met de dag toenemen. Stel dat zij 76 zetels halen, dan verliezen ze er toch vijf, wat niet gering is in Nederlandse verhoudingen. Bovendien zal de PvdA Mag D66 van u meedoen in een nieuw kabinet? Veel PvdA'ers lijken daar niet voor te voelen, ook al omdat Van Mierlo de kruisraketten in feite wil aanvaarden. „Dat laatste is zeker zo, al blijft Van Mierlo op dit punt mistig. Ook is het een feit dat de sfeer tussen PvdA en D66 wel anders geworden is, zeker vergeleken met die in de jaren zeventig. Dat heeft twee oorzaken: Het aanvaarden door D66 van Van Agt als premier in 1981 en het kiezen van de zijde van het CDA bij de kabinetscrisis in 1982. De kiezers hebben dat gedrag toen ongènadig afge straft. Daarom denk ik dat D66 die fout niet opnieuw zal maken. Maar ik vind het nu nog te vroeg om al stellige uit spraken te doen over het toelaten van -D66 tot het nieuwe kabinet". RIK IN 'T HOUT FOTO'S: MILAN KONVALINKA dan fors gewonnen hebben en komt dus automatisch de vraag aan de orde of het verantwoord is die partij nog langer bui ten de regering te houden. Mij dunkt van niet, omdat een venijnige tweede ling in de samenleving dan niet meer te vermijden zou zijn, met alle gevaren van dien".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23