Monumentaal glas in een ander licht "|fi| «sis ■us - 1 liüU 1 1 I -n :§Ëh a f§* m mf 4 Het hele jaar Kerst in de VS finale f.iSf ?5ü A4, DE ILLUSTERE WAND: ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 MAASTRICHT - Zelden of nooit zal monumentale glaskunst onder werp van een tentoonstelling zijn. In stevige muren verankerd ge brandschilderd glas laat zich im mers slechts ter plekke bewonde ren, een laag na laag tegen een wand „geplakt" glasschilderij is voor altijd onvervreemdbaar. Anders dan bij een verzameling schilde rijen of etsen blijkt de samenhang in stijl en structuur tussen de op diverse loka- ties aanwezige werken lastig te traceren. Direct vergelijkingsmateriaal ontbreekt. Neemt men desondanks de moeite een rondreis te maken langs het Nederlandse glas, dan blijkt het noorderlicht van de lage landen een voortdurend wisselend en lang niet altijd juist beeld te bieden. Het is een goed initiatief derhalve van het Maastrichtse Bonnefantenmuseum de monumentale glaskunst in een ander licht te zetten. In een museale opzet kan men meer laten zien van de stijlkenmer ken, de techniek en de geschiedenis. Het doel van de unieke tentoonstelling is tweeledig: deel een geeft aan de hand van modellen, werktekeningen en een enkel reëel voorbeeld een inventarisatie de Limburgse glaskunst van pakweg de afgelopen honderd jaar. Deel twee be treft nog niet uitgevoerde ontwerpen van hedendaagse kunstenaars. Dit laatste project is tot stand gekomen in samen werking met de overheid, met het doel komen tot een aftasten van eventuele ;uwe mogelijkheden. Een impuls zo 2n wil, een zoeken naar nieuw pers pectief. Teloorgang Immers de periode na 1970, waarin het aantal opdrachten voor beglazingen sterk terugliep, kan men het best om schrijven als de teloorgang van het ge brandschilderde raam. Als hoofdoorzaak geldt de verminderde bouwactiviteit. Anderzijds zal de in deze jaren sterk om zich heen grijpende ontkerkelijking - de kerken vormen immers de ideale behui zing voor in glas gevangen licht - een niet onbelangrijke rol hebben gespeeld. Hoeveel kerken zijn niet gesloopt, geslo ten of opgegaan in een multifunctioneel groter geheel? Uiteraard telt de vermin derde artistieke waardering voor de combinatie glas-in-lood en beton mee. Voeg daarbij de moeilijkheidsgraad van dit specifieke ambacht, minder rijksop drachten en de neergang is redelijk geïl lustreerd. En dat na een ongekende bloeiperiode ssen 1920 en 1970, voorzichtig ingezet de vorige eeuw met de in de grondwet n 1848 opgenomen godsdienstvrij heid. Voor de katholieken betekende de teruggave van het erfgoed dat ze na vele jaren weer in alle openheid als zodanig herkenbare kerken konden bouwen. Aanvankelijk nog in de door behulpza me rijksarchitecten gebezigde classicisti sche stijl, onder meer herkenbaar aan een front met een door zuilen geschraag de timpaan. Na 1853 - het herstel van de kerkelijke hiërarchie was inmiddels een feit - kon den de katholieken onder aanvoering van de bewierookte Cuypers bouwen aan een „eigen gezicht". In dit geval vooral een teruggrijpen op de gothiek met als voornaam karakteristiek een schromelijke overdrijving in de weerga ve van de oude waarden. Het laat zich begrijpen dat met de wedergeboorte van het katholicisme het vanaf de middel eeuwen zo vertrouwde gebrandschilder de glas meedeelde in het succes van die zo door triomfaal denken en handelen beheerste bouwtrant. Nieuwe taal Pas in deze eeuw, onder invloed van de Amsterdamse professoren Derkinderen en Roland Holst, neemt de in de archi tectuur toegepaste glaskunst een andere gestalte aan. Er groeit een generatie kunstenaars op, die de in de teken- en schilderkunst opgedane ervaringen we ten over te brengen op het weerbarstige materiaal. Charles Eyck, Henri Jonas en Joep Nicolas, zij vooral, doorbreken ie der op hun eigen manier de vervlakte vormleer en weten toch gemeenschappe lijk een nieuwe taal in glas te scheppen. Zij blazen het glas leven in. Soms nog aarzelend tussen de traditio nele lood-lijnvoering en de dynamiek van de nieuwe tijd, zoals in Jonas' ra men (1927) voor de Staatsmijnen in Heerlen. Een kunstwerk met een nu om streden verheerlijking van de mijnbouw, doortrokken van een sfeer die we heden nog aantreffen in de arbeid adelende of ficiële Russische kunst. Maar vaak ook voluit vernieuwend, expressionistisch, als in Nicolas' St. Maartensraam uit 1924. Een hoogtepunt in dit genre, om met de begeleidende catalogus te spreken een „burlesk, Bruegheliaans gekrioel van figuren en kleuren". Misschien dat de min of meer vrije opdracht - de kunste naar niet al te zeer op de handen geke ken door. architect, kerkbestuur of zelfs begunstiger - Nicolas heeft gedreven tot deze gave prestatie. Hoezeer menig kerkraam ook imponeert of (helaas) soms alleen charmeert, opval lend is toch dat als de opdracht een wat minder profaan doel dient een gedurfder gebruik van de middelen wordt ge maakt.' Hoe bezield Charles Eyck zijn kerkramen brandde, eenmaal bevrijd van het heilig moeten weet hij naiëf-lu- taferelen te scheppen. Zowel episch als picturaal vormen de voor een sanatorium in Horn vervaardigde uit beeldingen van het volksleven een ander hoogtepunt. Bevrijding De Duitser Heinnch Campendonck komt de eer toe de „vader" genoemd te mogen worden van een nieuwe generatie glazeniers. Gevormd in Krefeld door de in ons land wat miskende Thorn Prik ker, weet hij na zijn benoeming aan de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam de grondslagen te leggen voor een nieuwe benadering. Die overi gens pas door zijn leerlingen en navol gers konden worden toegepast na het blussen van de wereldbrand in 1945. De noeste naoorlogse bouwactiviteit be tekende meer dan louter wederopbouw. Het hield ook een herbezinning in over de manier waarop nieuwe technieken en gedachten geïntegreerd konden worden in de samenleving. Voor de glaskunste naar telde onder meer de overweging of het fragiele lood in sommige gevallen niet vervangen moest worden door het meer robuuste beton. De veranderde ar chitectuur stelde nieuwe, doelmatige ei- Zo introduceerde Daan Wildschut het glas in beton in Nederland voor het eerst in 1953, om later tijdens de vervaardi ging van de ramen voor de H. Moeder Annakerk in Heerlen zelfs over te stap pen op flexibeler kunsthars als verbin dend element. Het lijdt weinig twijfel dat het worstelen met de nieuwe materie Wildschut mede heeft aangezet tot een mozaïek-achtige benadering, die goed tot uiting komt in de hierbij geplaatste af beelding van de werktekening van Chris tus' geboorte. Ruim vijfentwintig jaar maar liefst heeft Wildschut overigens moeten wachten voor hij zijn werk kon bekronen, bepaald niet bevorderlijk voor de stijl vastheid. Zoals vaker stond een gebrek aan fondsen een finale afwikke ling in de weg. Een ander voorbeeld van ambitieuze, overigens nog in de traditie wortelende glaskunst betreft de beglazing van de H.H. Antonius en Lodewijkkerk in de Haagse wijk Morgenstond, waarvan de tekeningen van Eugène Laudy op de ex positie getuigen. In de kerk zelf tonen wanden de bijna byzan- Actueel Meer nog dan Wildschut en Laudy we ten Albert Troost en Hans Truijen eigen tijdse tendenzen te verwerken. Hun ner veuze handschrift weerspiegelt iets van de jachtige, zichzelf zoekende mens op .itlh' IIHl ij£ J t f r an i ";'.a ÜSU j ■ys J i d aj - e* N - v' - y i lUl iii ■Hgg fills F1 m A Wh*'^Si P V '1 A V I i i »"V -•3 fSI 4 isr.^1 Limburgse glazeniers belicht in Maastricht p mm M m I I I 1 ■«■li weg naarwat? Zo is Truijens ont werp voor het stationsgebouw in Heer len (1985) een geslaagde, moderne inter pretatie van het begrip reizen. Een mys terieus lijnenspel, een labyrinth leidt naar een verscholen werkelijkheid. Ab stract en figuratief tegelijk. Eerder al zocht Truijen naar een andere verwez lijking, namelijk screendruk op glas. spreken van de mogelijkheden, waarbij (kunst)licht het aanvankelijk onzichtba re omzet in zichtbare emotie. Anders ge zegd: vooral de abstracte kunst lijkt het materiaal te bieden om beelden te van gen in een web van licht. Wie weet waar toe dit alles leidt? De met veel zorg sa mengestelde tentoonstelling signaleert in elk geval de eerste tekenen van een nieuw glazen tijdperk. CHARLES BELS Daan Wildschut: De geboorte van Christus. Werktekening voor een raam in de H. Moeder Annakerk in Heerlen. Tentoonstelling „De illustere wand". Ra men, kartons, ontwerpen en modellen 1870-1985. Te bezichtigen tot en met 5 januari in het Bonnefantenmuseum, Lim burgs museum voor kunst en oudheden, Dominikanerplein 5 te Maastricht. Ge opend: maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur, op zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. Op 25 december en 1 januari gesloten, op 24 en 31 december in de namiddag. i m WASHINGTON - Amerika kent hel fenomeen van de Christmas shops, de kerstwinkels. Het zijn boetiekachtige speciaalzaakjes die niets anders verkopen dan dingen die met Kerstmis te maken heb ben. Ze zijn ook het hele jaar open en ze hebben het in pakweg maart net zo druk als in december. Er zijn alles bij elkaar in de Verenigde Staten vele duizenden Christmasshops en hun gezamenlijke omzet bedraagt naar schatting twee miljard dollar per jaar. Veel van de kerstwinkeltjes bevin den zich op plaatsen waar veel toeristen komen. Maar men kan ze ook aantreffen in gewone Amerikaanse winkelcentra, tussen een schoenenzaak en een super markt. Of het nou werkelijk waar is dat Amerikanen bijvoorbeeld in de zomerse hitte van augustus kerstartikelen gaan kopen? „Ja hoor", zegt mevrouw Ja- mart, eigenaresse van een Christmass- hop in een koloniaal stadje aan de At lantische Oceaan. „In de zomer is het hier het drukst. Veel zeilers komen spe ciaal hier aanleggen om bij mij kerstor namenten te kopen. Ik krijg elk jaar de zelfde klanten". Het bestaan van de Christmasshops in Amerika is te verklaren uit de ongeloof lijk grote betekenis die het Kerstfeest heeft voor de bevolking van dit land. Kerstmis, dat trouwens maar een en niet twee dagen wordt gevierd, is iets waar de Amerikaan het hele jaar naar uitkijkt. Maanden van tevoren al worden de af spraken gemaakt over welk familielid de rest van de verwanten thuis zal ontvan gen. Veel Amerikaanse families wonen verspreid over het hele land, dus voor velen betekent Kerstmis een lange reis vanuit bijvoorbeeld het warme Texas naar het ijskoude Maine of omgekeerd. Die associatie van Kerstmis met familie hereniging over enorme afstanden, draagt belangrijk bij tot het opgewonden gevoel dat deze hoogtijdag in de VS bij velen teweeg brengt. Kalkoen Ook over de samenstelling van het kerst diner wordt al maanden tevoren ernstig nagedacht en overlegd. Merkwaardig ei genlijk, want de Amerikaan eet gewoon altijd kalkoen. Maar wie langer in het land woont, weet dat de ene kalkoen wa rempel de andere niet is. Met name de samenstelling van de zogenaamde stuf fing van het beest - de vulling - is bij na bepalend voor het al dan niet slagen van het Kerstfeest. Een Christmasshop is vooral zulke goe de business, omdat de Amerikaan zijn huis uitbundig voor het feest uitdost. Niet alleen van binnen trouwens, ook van buiten. Amerikaanse woonwijken, lijken tegen het eind van het jaar soms wel kermisterreinen, zo weelderig zijn de huizen en de struiken in de tuin volge hangen met lampjes, die vaak nog voort durend aan en uit gaan ook. Op het ga zon staan niet zelden van binnenuit ver lichte plastic sneeuwpoppen en dito kerststallen met uitgebreide beeldengroe pen. In huis is tussen alle versierselen aan de wanden en op de meubels de kerstboom het middelpunt van het feest. Een Ame rikaanse kerstboom hangt doorgaans niet vol met ballen, zoals in Europa, maar met ornamentjes die van alles kunnen voorstellen, zowel iets heiligs als iets heel alledaags. Aan die ornamentjes danken de kerst winkels het grootste deel van hun omzet. Want die kopen de Amerikanen niet al leen voor zichzelf, maar vooral ook om elkaar cadeau te doen. En dan niet al leen in de kersttijd, maar het hele jaar door, als men zomaar bij elkaar op visi te gaat of met verjaardagen. Voor de Amerikaanse markt wordt het spul, dat meestal van hout of van gips is, vooral besteld en gemaakt in de Duitse speelgoedindustrie en in landen als Tai wan. Al hangt er aan elke boom ook wel een kerstmannetje, vaak zijn het poppe tjes die allerlei andere bekende figuren kunnen voorstellen (die niets met Kerst mis te maken hoeven te hebben) of de meest onverwachte miniatuurtjes, zoals een telefoontje, een buitenbusje van de Amerikaanse posterijen, een schommel- stoeltje, een fruitmandje of een beertje aan een parachuutje. De reeks is kortom eindeloos. Elk ding is meestal niet groter dan vijf tot tien centimeter. De Christmasshops in Amerika hebben overigens wel onze „gewone" ballen. Voor Amerikanen die een zogenaamde „old world tree" willen optuigen. De oude-wereldbomen schijnen tegenwoor dig iets populairder te zijn. Er zijn trou wens toch veel modebewegingen in kersttooien. Zo is dit jaar een geheel wit te en wollige, dus dik onder de sneeuw gespoten kunststoffen boom in. De kerstboetieks verkopen trouwens ook kleding met kerstmotieven erop (voor aan het diner!) en je ontdekt tussen de massa artikelen voortdurend weer din gen waar je als Europeaan van in de lach schiet, maar waarvan je vermoedt dat de Amerikanen ze wel eens serieus zouden kunnen nemen. Wat te denken bijvoor beeld van het plastic containertje om ijs blokjes in de vorm van denneboompjes te maken? Je moet er ook niet aan den ken dat je op Kerstmis van die gewone enge vierkante blokken in je whisky krijgt „Maar negentig procent van de klanten is uit op ornamentjes voor in de boom, waarvan ër voortdurend weer hele nieu we, hele verrassende, geleverd worden", zegt mevrouw Jamart. „Weet je, de kerstwinkel is voor heel veel mensen het hele jaar door een uitkomst. Als je niet meer weet wat voor cadeautje je voor ie mand moet bedenken, dan kun je altijd iets voor in de kerstboom geven. Al is het met Pasen". MARC DE KONINCK CeidócSomont BIJ DE FOTO'S: Kerstmis is voor de Amerikanen een feest waar ze het hele jaar naartoe leven. Vandaar dat de zoge naamde Christmasshops niet alleen in de kersttijd, maar twaalf maanden per jaar goed verkopen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21