Successen Jan Timman baten schaakbond niet „Bij DOSR werd weinig van een foutje gezegd" IMA l pORT Ccidócöowuvnt ZATERDAG 7 DECEMBER 198S PAGINA 15 Talent breekt niet door" en „het aantal leden neemt af", zijn veel gehoorde kreten, wanneer ieugdsport ter sprake komt Hoe pakken de regio nale clubs of afdelingsbesturen die problemen aan. Voen ze er überhaupt wel wat aan. De komende weken komt dit onderwerp op deze pagina ter spra ke. Remmelt Otten bespreekt vandaag de situatie in de schaaksport. IJ SIDEN Het ledental n de Koninklijke Ne- ;rlandse Schaakbond ipt terug, vooral bij de igd. Hoewel door de re- tntelijke successen van in Timman en de publi- eit eromheen het tij al irder zou kunnen keren, et beleid van de lande- :e bond er de komende en toch op gericht voor- het schoolschaak te •opaganderen. Daar ligt lers de basis van de itwikkeling van een dig schaaktalent. Glo- loopt die van school ia de jeugdafdeling naar t volwassenenschaak, ich zijn in de Leidse re- io pas acht van de ruim ijftig basisscholen voor- jen van schaakleraren, n dat zijn voornamelijk aitiatieven van indivi- luele schaak-enthousias- pn in plaats van door de lond georganiseerde en jesteunde acties. van de schakers die in leiden bezig is zijn sport te ferbreiden is Eric van aer Ma- fcl, een oud-student wiskunde, le op de ELS lesgeeft en |en organiseert hij de meeste éugdtoernooien in de Leidse SSbhaakbond. Hij vertelt: „Jon- I Afns en meisjes moeten zo jong ■jogelijk met het schaakspel in jnraking worden gebracht. Manaf 9 jaar, groep 5 van de asisschool, kunnen ze genoeg oncentratie opbrengen om de hge wikkelde spelregels te be trijpen". In lessen van een uur b woensdagmiddag, direct na fchooltijd, legt hij de regels uit, naakt duidelijk wat het be ing van een centrum is of bont aan waarom je stukken lient te ontwikkelen alvorens |>t actie over te gaan. Aan het linde van zo'n cursus volgt |en test in de vorm van het de KNSB ontwikkelde bionnendiploma'. Pas na drie I vier jaar, als ook het toren- n konings-diploma zijn be taald, kan de leerling echt bhaken. Dan gaat het niet beer om losse, opportunisti- fche maar om samenhangende letten die een hoger plan die- len. In het seizoen '84-'85 zijn in de Leidse Schaakbond 800 diploma's uitgereikt, baaronder 288 koningsdiplo- ba's. «et als met alle andere sport- i zijn ook er ook met scha- n scholenkampioenschap- len. Eric van der Marei is re delijk tevreden over de animo die daarvoor bestaat. In de hele regio doen er 110 teams van vijf spelers mee afgevaar digd door 70 verschillende scholen. Na een twee woens dagmiddagen durende finale heeft de winnaar vervolgens het recht deel te nemen aan het Nederlands kampioen schap. Aan het einde van de basis school wacht de stap naar de schaakclub. Dan moeten par tijen worden genoteerd en doet de schaakklok met de dubbele wijzerplaat zijn intre de. Het verschil in speelsterkte en ervaring tussen een bezitter van een koningsdiploma en de gemiddelde volwassen club schaker is echter nog steeds te groot om een leuke partij te kunnen spelen. Daarom is het belangrijk dat de clubs een aparte jeugdafdeling hebben, zodat pas rond de 16 jaar de overstap naar het volwassen schaak hoeft te volgen. In Lei den hebben Philidor-Leiden en Leithen alweer een aantal jaren geleden een dergelijke zijn bloeiende afdelingen. In de Merenwijk is vijf jaar geleden de vereniging 'Op Ei gen Wieken' opgericht als spe cifieke jeugdclub. Het aantal leden groeide zo snel tot boven de vijtig dat er een stop moest worden ingesteld. Onlangs is er een volwassenen-afdeling aan toegevoegd om de jeugd doorstroming te kunnen bie den. LSG heeft door gebrek aan zaalruimte tijdelijk geen jeugd- training, hoewel LSG wel een redelijk aantal talenten van boven de zestien jaar uit de re gio naar zich toe heeft getrok ken, omdat de jeugdspelers een plaats in de KNSB-compe» titie kon worden aangeboden. De meeste van die spelers ne men wel deel aan de centrale bondstraining. Die is een initi atief van de al genoemde Eric van der Marei. De bovenste zes van de persoonlijke kampi oenschappen in iedere leef tijdscategorie en vier anderen ontvangen een uitnodiging deel te nemen aan de training. De schakers tot 20 jaar krijgen zes weken lang vier uur per week onderricht van Interna tionaal Meester Rini Kuijf. Nationale Aan persoonlijke kampioen schappen, waar voor de win naar deelname aan de nationa le titelstrijd valt te verdienen, nemen gemiddeld 125 jeugd- schakers deel, verdeeld over de leeftijdsgroepen tot 13, 16 en 20 jaar. Aan de aparte meis jes kampioenschappen doen nog eens 50 schaaksters mee. Dit jaar bestaat overigens de mogelijkheid dat een meisje een van de algemene titels op haar naam gaat schrijven. In de strijd tot 13 jaar staat de ta lentvolle Carolien Slingerland met 3 uit 3 alleen bovenaan. Als zij vandaag de positie handhaafdt is de kampioene van vorig jaar dit jaar ook de kampioen tot 13 jaar. Dan zal zij waarschijnlijk het enige meisje zij dat om een algemene titel strijdt. Alleen Heleen de Greef (inmiddels spelend bij Philidor 2) heeft haar dat eens voorgedaan. Opmerkelijk is dat Carolien pas 10 jaar oud is en dus nog tweemaal in de zelfde categorie mag uitko men. Waarom bestaat er eigenlijk een 'meisjeskampioenschap'? Bij het schoolschaken is de verhouding tussen meisjes en jongens nog in evenwichf, op de jeugdafdelingen is het per centage schaaksters al gedaald tot 10% en vrouwen die scha ken zijn zeldzaam. Eric van der Marei meent dat het alles te maken heeft met het hand haven van de status-quo. Als een meisje doorgaat met scha-, ken wordt het wereldje steeds meer beheerst door mannen. „De enige vereniging waar de jeugd wordt getraind door een vrouw, in Voorhout, is het an dersom. Daar speelt 60% meis jes", aldus van der Marei. Ondanks de vrij brede basis van het regionale jeugdschaak, valt de Leidse schaakbond vooral op door het individuele talent wat zich in het Leidse blijkt te kunnen ontplooien. Met name binnen Philidor- Leiden. Grootmeester John van der Wiel heeft van die club de juiste kansen gekre gen. Ook de drie gebroeders Kuijf, Rini, Hans en Nico, en de broertjes Piket, Marcel en Jeroen, konden zich natuurlijk aan elkaar optrekken, maar kregen van Philidor de kans KNSB-ervaring op te doen. Door de aanwezigheid van dergelijk talent grossiert de LSB in nationale jeugdtitels en waren vorig jaar drie van de veertien finalisten tot 20 jaar uit deze regio afkomstig: twee vrije plaatsen voor de Piketten en de bondskampioen. Toch mag ook de breedte van de subtop niet onderschat wor den. In de twee toernooien waar de krachtsverschillen tussen de verschillende bon den wordt gemeten komt de LSB niet slecht uit de bus. In het Hutton-toernooi, waar twintig spelers per twee tegen twee spelers van een van de elf andere bonden uitkomen, eindigde de LSB in 1983 als eerste, in '84 als derde en dit jaar ongelukkig slechts als ze vende. Ook hier hebben de meisjes hun eigen toernooi: de SGA-vierkampen, waar de LSB steevast in de midden moot belandt. REMMELT OTTEN Schaakferaar Eric van der Marei behandelt het herdersmat. ARNO SCHOUTEN NU VASTE KRACHT BU UVS LEIDEN UVS heeft dit seizoen het keeperspro bleem opgelost. Sinds Chris Drillenburg ernstig geblesseerd afhaakte, diende zich niet direct een talentvolle opvolger bij de Leidse eersteklasser aan. Vorig seizoen bemachtig de routinier Wijnand Sloos zelfs een vaste plaats onder de lat. Vanaf de start van de competitie verdedigt nu de 20-jarige Arno Schouten, afkomstig van DOSR, het doel. Of de keeper uit Roelofa- rendsveen zich tot vaste UVS-kracht ontwikkelt, is overigens de vraag. Schouten is ambitieus: „Als ik een kans in het betaalde voetbal krijg, vertrek ik meteen". Eerdere contacten met de be taalde sector van het spelletje dateren van enige jaren gele den. Zo speelde Schouten ooit een proefwedstrijd bij Ajax: „Aad de Mos zei toen, dat hij me wilde hebben. Hij moest het alleen nog even met het bestuur bespreken. Ik zit nu nog op z'n telefoontje te wach ten. Al met al een flinke te genvaller". Ook FC Den Haag toonde belangstelling voor de keeper van DOSR: „Ik kon op amateurbasis komen. Omdat ik dan iedere dag met het openbaar vervoer naar Den Haag moest gaan, zou de schoolopleiding in gevaar ko men. Achteraf denk ik wel eens, dat ik toen ja had moeten zeggen. Dat was voor m'n ei gen ontwikkeling beter ge weest. Als ik nu m'n maatje René Stam in het eerste van FC Den Haag zie keepen, denk ik: dat is toch wel erg Ambitie De ambitie blijft dus bij Schou ten. Hij wil daarom de trai ningsintensiteit opvoeren. Door drukke werkomstandig heden moest hij de afgelopen weken wel eens een training laten lopen. Dat ontlokt zijn ploeggenoten cynische opmer- keingen: „Zet er in, dat hij voor het eerst dit jaar het trai ningsveld heeft weten te vin den". Schouten vindt zelf dat z'n verzuim op de trainingen wel meevalt. Wel gelooft hij dat een intensiever trainings- bezoek z'n vorm zal verbete ren: „Door te weinig indivi duele training ben ik nog niet in topvorm. Wanneer ik vier keer in de week train, komt die vanzelf". De promotie voor Arno Schou ten beperkte zich afgelopen seizoen dus tot een overgang naar een amateur eersteklas ser. Na twee jaar in het eerste team van DOSR wilde Schou ten graag hogerop: „Rob Ver meer, die bij mij in de straat woont en ook in UVS 1 speelt, vroeg of ik geen zin had om te komen. Laat ze maar bellen, heb ik toen gezegd. UVS nam toen na de competitie contact op. Ik kon vanzelfsprekend geen garantie krijgen dat ik in het eerste kwam. Er waren al drie keepers: Wijnand Sloos, Peter Selier en Bert Siera. Melbi Ra boen zou wel wat va ker naar mij komen kijken, omdat hij mij niet kende. Vlak voor de competitiestart vertel de hij, dat ik voorlopig keeper van het eerste was. Tenzij ik uit vorm raakte natuurlijk, maar dat geldt voor iedere keeper". Schouten legde tot nu toe een constante vorm aan de dag: „Ik kan me ook geen doelpunt tegen herinneren, waarvan ik zeg: die had ik kunnen voorkomen". Verschil Arno Schouten is zoals veel keepers bij toeval in het doel beland: „Bij de E'tjes keepte ik een jaartje. We won nen alles met 10-0 of meer, zo dat ik echt niets te doen had. Na een jaartje in de spits bij de Dl, kwam ik bij de C-junioren weer in het doel terecht. Toen ging het meteen goed". Via het Leids elftal en de selectie van West II kwam de DOSR-ju- nior bij het Nederlands elftal voor veertien en vijftienjari gen terecht: „Ik was tweede keeper achter René Stam en heb tegen Ierland één wed strijd gespeeld". Na een blessu re belandde Schouten buiten het blikveld van „Zeist". Op achttienjarige leeftijd debu teerde hij voor het eerste van DOSR; nu, twee jaar later, is hij de voorlopig vaste keus van Melbi Raboen. De Vener ziet ondanks een verschil van twee klassen wel een overeenkomst tussen UVS en DOSR: „Wij verliezen dit seizoen tegen de mindere ploegen punten, vaak op een schlemielige manier. Dat hadden we bij DOSR ook Verschillen zijn er vanzelf sprekend ook: „Bij DOSR werd van een foutje niets ge zegd. Alleen Pim van der Meer riep wel eens wat. Bij UVS heb ik met Bert Jansen en Fred Filipo spelers om me heen met ervaring in de eredi visie. Die wijzen me er meteen op, wanneer ik iets fout doe". Belangrijkste punt van kritiek op het spel van de UVS-doel- man is het gebrek aan rust in zijn spel: „Ik heb de neiging de bal zo snel mogelijk weer in het spel te brengen. Soms kan ik beter wat langer in balbezit blijven, zodat het spel rustiger opgebouwd kan worden". Op hoge ballen meent Schouten dit seizoen sterk vooruit te zijn gegaan: „Wat dat betref heb ik het hier gemakkelijker. De aanvallers in de eerste klasse komen niet in, wanneer ze de bal niet kunnen bereiken. In de derde klasse is dat anders, is de timing van de spelers minder". De kans dat Schouten maar één jaar in de eerste klasse uit komt en volgend jaar al in de hoofdklasse speelt, is aanwe zig. Winst op koploper Nieu- wenhoorn kan de Leidse club de eerste plaats bezorgen. Schouten ziet de confrontatie met optimisme tegemoet: „Als we die partij winnen, worden we kampioen. Dat is dan wel voor 99 procent zeker. WILLEM SPIERDIJK Klassiek Zo mooi kan korfbal zijn. Of: klassieker kan gewoon niet. McBeth van William Shake speare. Derde acte, slotscène. Gespeeld door Pernix. Met Carla van Evert in de vrouwelijke hoofdrol, Kees Hortensius als manlijke on dersteuning en coach Jasper Engel als toegesnelde chirur gijn. Schitterend... Onder toeziend oog van coach Ron Groen (rechts) loopt zijn nu nog zeer jonge opvolger reeds stage. Dat het zaterdag allemaal niet mocht baten (Donar ver loor nipt van de reserves van Leython), doet er niet toe. Niet het resultaat, maar de toekomst staat in dit geval immers centraal? Contracten Nu deze week- ook officieel duidelijk is geworden dat UVS na drie jaar is uitgeke ken op Melbi Raboen, gonzen de geruchten weer vrolijk rond. De ook al door FC Den Haag benaderde John van der Lubbe is in dat circuitie een van de mogelijke kandidaten voor de opvolging van Ra boen. Wij van Hutspo(r)t ge loven daar op een of andere manier gewoon niet zo in. Eerder denken wij dat die Stage Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. In de al enige tijd op deze zaterdagpagina ge plaatste Jeugdverhalen" wordt dat wekelijks weer duidelijk. Het eerste heren team van de volleybalvereniging Donar weet daarover mee te praten. twee andere meegonzende namen, Ruud de Groot en Arie Lagendijk, serieuze mo gelijkheden zijn. De kans be staat immers dat De Groot zo langzamerhand wel weer eens wat anders wil dan Wil helmus, terwijl datzelfde ar gument, na vijf jaar Rijns- burg, voor Lagendijk zou kunnen opgaan. Contracten (2) UVS-voorzitter Bart van Leeuwen erkent dat die na men binnen het blauwwitte bestuur wel eens zijn ge noemd. Met Wij van Hut- spo(r)t weet voorzitter Van Leeuwen echter ook, dat Arie Lagendijk na deze jaar gang voor nog een seizoen contractueel aan Rijnsburgse Boys verbonden is. „Maar", zegt Van Leeuwen: „ik weet zo langzamerhand wel dat contracten in de voetbalwereld niet altijd alles zeggen. Dit in tegenstelling tot de contracten waaraan ik in m'n dagelijks werk ge wend ben Voor de lieve lezeressen, de geachte lezers onder ons die niet bekend zijn met het da gelijks werk van Bart van Leeuwen: hij is notaris... Contracten (3) Over UVS en contracten ge sproken: de zondag-eerste klasser op het veld speelt ook zaalvoetbal. Komt in die tak van de voetbalsport uit in de hoofdklasse, ook al het op een na hoogst haalbare. In te genstelling tot op het gras echter, is de situatie van de blauwwittcn in de zaal be paald niet florissant te noe men. Officieel heet het dat de ploeg in direct degradatie- gevaar is. Afgelopen woensdag verloor UVS opnieuw. Met 6-0 maar liefst. Tegenstander was Bax. Behalve Stan Uljee, scoorden ook UVSers Mario Faber en Hans van Leeuwen twee keer... Hopeloos Gezien in een sloot aan de Leidse Boshuizerkade. Het ziet er naar uit dat mini maal één oefenmeester al daar de hoop heeft opgege ven z'n jongens ooit naar de grote KNVB" te dirigeren...

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15