uidhollands Landschap eeft kritiek op TROP Wijkcomité praat over tweede sexhuis IHN DAGSBLAD Ri jnsburgs water duurder Computers voor basisscholen Voorschoten ^IDEN& OMGEVING GEILLUSTRE S)e Lcictache Comant Meer vrouwen in dienst bij Leidschendam LIAM naar Lisse Zesde editie WK Paalzitten Meer geld voor bibliotheekwerk SaidócQowuvnt ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 PAGINA 13 an Siemerink ntmoet lob Hak «Jijdens ÏK-indoor DEIN De Rijnsburgse ;dtennisser Jan Siemerink de eerste ronde van nationale kampioenschap en voor senioren tegen Rob ik geloot. De indoortitelstrijd ;int volgende week dinsdag wordt gehouden in Val- inswaard. Afgelopen zomer irgde Jan Siemerink voor ■n verrassing door tijdens de iationale" op de MEÏTS Otto fanman uit te schakelen. Ook :gen A-speler Rob Hak moet e kersverse Unicum-speler "sMiet kansloos geacht worden. blJ tak behoorde enige jaren ge- P%den nog tot de top tien etcetederland, maar is - mede >r blessures - teruggevalen. >kW HAZERSWOUDE Het wijkcomité Groenendijk heeft de bewoners van de wijk Groenestein uitgeno digd woensdagavond te komen praten over de re cente vestiging van een sexhuis aan de Rijndijk 21. Op nummer 59 is al lange re tijd een bordeel geves tigd. Tegelijkertijd komt op de praatavond in Plein 68 het bestemmingsplan 'Tussen Rijn en Rails' aan de orde. Burgemeester J.W. van der Sluijs woont de bijeenkomst bij om een toelichting op het bestem mingsplan te geven. Het is de bedoeling van het wijkcomité om de meningen oVer de komst van een tweede sexclub in de buurt te peilen. „Daarbij willen wij niet met een protesteren tegen de vesti ging van zo'n gelegenheid", benadrukt de heer C. Gordijn, secretaris van het comité Groenendijk. „We hebben tot op heden nog nauwelijks over last van de activiteiten in het pand ondervonden", aldus Gordijn, die ovërigens zegt nog geen enkele reactie op de schriftelijke uitnodiging van de bewoners te hebben ont vangen. Hoewel er dus nog geen spra ke is van onoverkomelijke be zwaren tegen de vestiging, kan de heer Gordijn zich voorstel len dat die in de toekomst wel komen. Zo acht hij de kans niet uitgesloten dat er tussen de beide huizen, die op korte afstand van elkaar liggen, con currentie ontstaat. „Wij willen te allen tijde voorkomen dat dit ontaardt in zaken als bij voorbeeld tippelen. Dit zou ten koste gaan van de leefbaar heid van de wijk. Zo lang een en ander zich binnenskamers afspeelt, is er echter niet zo veel aan de hand". Bezorgd maken de leden van het wijkcomité Groenedijk zich overigens wel over het feit, dat burgemeester Van der Sluijs onlangs zei niets tegen de vestiging van een dergelij ke instelling te kunnen begin nen. Alleen wanneer overlast duidelijk aantoonbaar is of als het pand uiterlijke kenmerken bevat waaruit blijkt dat het om een bordeel gaat, kan de gemeente ingrijpen. „Van dit alles is echter tot op heden geen sprake", aldus Gordijn. Onder redactie van Ton Pieters. Uiteraard werd zeventig nen waren tevreden met over rails waarmee je een jaar geleden ook uitbun- iets eenvoudigs, over het 6rote cirkel kon maken, zo- dig de verjaardag van St. algemeen. jets v\as natuurlijk nog schit- ufoiis terender. Poppen en een M Nicolaas gevierd. Welis- £en brandweerauto was al blokkendoos en voor de beter waar zonder computer- beel mooi, en een locomotief gesitueerde jongedames een speelgoed en ander gea- die je op kon winden en die poppenhuis. Pakjesavond vanceerd tuig; de klei- een paar wagonnetjes trok ofschoon al een heerlijk ioor den minister van onderwijs en huisvlijt, leder een kastje voor avondje voor het strooiwerk was geen gemeengoed; heel wat kinderen konden 's nachts, vol verwachting, niet slapen en liepen op 6 decem ber (de echte feestdag van de Sint) op hun blote voetjes in alle vroegte naar de huiska mer en zagen daar die gedek te tafel met alle heerlijkhe den. Het „Geïllustreerd Zon dagsblad" kon daar in 1915 aardig over vertellen. Maar helemaal passend was na tuurlijk een bijdrage van Jo- han de Raadselredacteur die weer een levenslesje voor zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes had klaarlig gen. Het verhaaltje heette, geheel in stijl, „De kleine Hans". Het was in de eerste dagen van december. Het regende natuurlijk niet, er viel geen natte sneeuw, en de buiten thermometer wees ook geen 12 graden Celsius aan. O nee; het was echt zoals het moest zijn in december. Onder deze omstandigheden kon een kleine Hans uitstekend gedij en. „In dikke vlokken viel de sneeuw op huizen en straten. Bevend van koude en honger stond er een klein knaapje voor de groote winkelruiten, achter welke prachtige St. Nicolaas-cadeaux lagen uitge stald. De kleine Hans water tandde, maar zijn moeder was te arm. Hans had geen vader meer. Hij wist dat de Sint hem wel weer zou ver geten. Juist wilde hij heen gaan, toen een dame den winkel uitging en het arme knaapje zag. Ze kreeg mede lijden met het ventje en vroeg waar hij woonde en of de goede Sint ook altijd wel om hem dacht". Nu had de kleine Hans nog geen theologie gestudeerd en kon ook niet bevroeden, dat een echte sint natuurlijk niet zou kijken naar de portemon nee van vaders e.d. maar ge woon zou geven, omdat ie een goedheiligman is. Wist Hans veel. En daarom ant woordde hij, heel beleefd: „Nee mevrouw. Moeder heeft geen brood en geen haver voor het paard en daarom gaat hij ons altijd voorbij". De dame zei toen: „Kom dan morgen aan dat groote huis daarginds, dan zal ik je brood en haver laten geven". Opge togen van blijdschap liep Hans naar huis en vertelde alles aan zijn moeder, 's Mor gens vroeg belde hij al aan en kreeg brood en haver mee". En ja hoor: ,,'s Nachts kon Hans bijna niet slapen, hij dacht voortdurend aan St.Niklaas en aan diens afge tobde paard. Eindelijk kon hij zijn oogen niet langer openhouden en viel in slaap. Toen kwam de heilige man, door de mevrouw gestuurd, legde de geschenken op tafel en nam brood en haver mee voor zijn trouwe paard. Hans keek 's morgens, toen hij wakker werd. aanstonds naar de tafel" waarschijnlijk sliep hij ook in de woonka mer „en zag tot zijn groote blijdschap dat de goede Sint nu geweest was. Dankbaar liep hij naar het groote huis waar de goede mevrouw woonde en dankte haar voor het brood en de haver, want nu was de Sint bij hem ge weest. Sinds dien mocht hij elk jaar brood en haver halen en de goede Sint is hem nooit meer vQorbijgegaan". „The saint who passed in the n'ght verbaaj van j0_ han bracht ontroering teweeg bij de lezers en lezeressen van het Zondagsblad; en ze slikten alles voor zoete kruidkoek. Geen moppen deze week. want kleine Hans was te groot. ROYALE HAND: ..Het nieuwe door de gebroeders Den Ouden, onder lei ding van architect W.C.Muidor gerestaureerde gebouw van de Kweek school voor Zeevaart aan het Galgewater te Leiden. Het geheel maakt een Indruk van degelijkheid en soliditeit en. hoewel eenvoudig. Is alles met royale hand uitgevoerd" ZUSTERS: „Van het Itallaansche gevechtsterrein: Zusters van den H. Vlncentius In een veldlazaret aan het Isonzofront". RIJNSBURG De ingezete nen van Rijnsburg gaan vo- lend jaar zeven cent meer voor een liter drinkwater betalen. Dat gebeurt als de gemeente raad komende donderdag ak koord gaat. Eigenlijk zou de prijs met 18 cent moeten wor den verhoogd om het tekort bij het Waterleidingbedrijf te dekken, maar een dergelijke sprong ineens, vindt het colle ge onaanvaardbaar. Volgens het voorstel van het college stijgt het tarief van f 1,10 naar 1,28 per kubieke meter. De begroting van het waterleidingbedrijf voor 1986 sluit met een tekort van 137.000 gulden. Door het doen van investeringen, zoals aan passing van de waterleiding Sandtlaan Oegstgeester weg tussen Oranjelaan en Lange- vaart en aansluiting van wo ningen in De Hoek stijgt het nadelig saldo nog eens flink. Een deel daarvan wordt echter weggewerkt door rente van de reserves aan te spreken. LEIDSCHENDAM Het Vrouweno- verleg Leidschendam (VOL) wil dat het percentage vrouwen dat bij de gemeente werkt binnen twee jaar wordt opgetrok ken tot het landelijk gemiddelde van 33 procent. Het is nu 22.7 procent. Verder moet speciale aandacht besteed worden aan doorstromings- en carrièremogelijk heden voor vrouwen en elke functie zou in principe moeten open staan voor deel tijdbanen. Deze wensen zijn een eerste reactie op de concept-nota Vrouwen emancipatie van het college van B en W. LISSE De vestiging van LIAM in Sassenheim wordl gesloten. De firma verhuist naar het industrieterrein Meer en Duin in Lisse, waar onge veer 5700 vierkante meter grond voor nieuwbouw is ge kocht. Met de verkoop aan LIAM, dat vestigingen heeft in Leiden, Rijnsburg, Sassen heim, Alphen aan den Rijn, Bodegraven en Haarlem, en de verkopen aan de firma's Hors man, Lobbezoo en van der Vlugt, is het bedrijventerrein bijna vol. NOORDWIJKERHOUT Voor de zesde achtereenvol gende keer worden weer in Noordwijkerhout de Wereld kampioenschappen Paalzit ten gehouden. Dat gebeurt van 23 tot en met 27 juli 1986. Uiteraard wordt het evenement weer gehouden op en rond het Oosterduin- semeer. De organisatie is al volop bezig met het aantrek ken van attracties. DEN De Stichting iidhollands Landschap eft kritiek op het Toe- itisch Recreatief Ont- ikkelings Plan (TROP) "J/or de provincie Zuid- jlland. De stichting ver- Ljt de provincie dat bij projecten ter verbete- g van het toerisme en recreatie in de provin- e niet is aangegeven of e passen in de bestaande jimtelijke plannen en it ook niet is bekeken of maatschappelijk aan- lardbaar zijn. Vooral ook ndat onvoldoende zou jn beoordeeld in hoever- die projecten schade aan de natuur teweeg brengen, vindt het Zuid hollands Landschap het onaanvaardbaar dat di verse overheden nu al gelden reserveren om die projecten op den duur te realiseren. Ook over de specifiek aange dragen projecten is de stich ting lang niet altijd tevreden. Zo is bijvoorbeeld de ontwik keling van een watersportcen trum bij de Langevelderslag in Noordwijk aangedragen. Op zich kan het Zuidhollands Landschap zich daar in vin den, maar de vraag is of dat niet simpeler kan. De stichting denkt daarbij aan gebruikma king van het kleine winkel centrum aan de Langevelder slag. Ook de jachtensluis bij Katwijk vindt de stichting op zich prachtig. Daarbij wordt echter aangetekend dat het maken van een doorvaart in de zeekering een zeer kostbare zaak is en dat de waterkering- technische problemen eerst eens zouden moeten worden besproken met het Hoogheem raadschap van Rijnland. Aanleg van eilanden in De Kaag en de Braassem is prach tig om recreatiebezoekers te trekken, zo stelt de stichting verder, maar dat heeft weer een uitstralingseffect wat leidt tot verzwaring van de recrea tiedruk, ook op de natuur. De stichting is verder tegen het doortrekken van de rijksweg 11 van Leidon naar Voorscho ten omdat dat ten koste gaat van de rust op het landgoed Berbice in Voorschoten en de leefbaarheid van de Voorscho- tense wijk Noord-Hofland en de Leidse wijk Stevenshof. De voorgestelde uitbreiding van het attractiepark Duinrell wordt tot slot door het Zuid hollands Landschap van de volgende kanttekening voor zien: „Iedereen die hiermee enigszins op de hoogte is, weet hoe gevoelig dit ligt". Daarmee wordt gedoeld op de vele voor vallen de laatste maanden rond Duinrell waarbij met name omwonenden bezwaar maken tegen de steeds grotere attracties die deels zonder vergunning zijn gereali seerd. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude moet in de ko mende jaren meer aan het bibliotheekwerk uitgeven. Dit van wege de afbouw van de provinciale bijdrage. Voor 1984 zou dit neerkomen op een extra bedrag van 7.500 gulden en voor 1985 15.000 gulden. Het gaat hier om het bedrag per boek dat in de wisselcollectie van de bibliotheek in de dorpskern en de bibliotheek in de Een denkooi zit. In 1983 was de gemeentelijke bijdrage nog 2.40 per boek. In 1984 en 1985 zijn de bedragen door de provincie opge trokken tot respectievelijk ƒ3.40 en ƒ4.40 per boek. Voor 7.500 boeken betekent dat dus een extra gemeentelijke bijdrage van respectievelijk 7.500 en 15.000 gulden. Betaling van deze bedra gen is noodzakelijk om van de dienstverlening van de Provinci ale Bibliotheek Centrale gebruik te kunnen blijven maken. n Uyl in idschendam Drs. den Uyl, oorzitter I de PvdA in Tweede Ka- spreekt 11 de in „De Kaketoe" de Damlaan Leidschen- Aanvang uur. leder- is welkom. VOORSCHOTEN Met het luiden van een school bel zijn gistermiddag in het Cultureel Centrum in Voorschoten dertien com puters door de Rabobank overgedragen aan alle ba sisscholen in deze ge meente. De symbolische handeling werd verricht door de directeur van de bank, mr. A den Hartog en wethouder L. Marselis. De computers zijn bedoeld om leerlingen van het basisonder wijs vertrouwd te maken met automatisering. De Rabobank heeft de computers voor een periode van vijf jaar aan de scholen in bruikleen gegeven. Volgens de heer Den Hartog wil de bank zich niet alleen bezighouden met bankieren, maar ook de maatschappelijke ontwikkelingen gaan de bank ter harte. Hij meende dat com puters in het dagelijkse leven zo'n belangrijke plaats hebben ingenomen, dat ook het onder wijs hieraan niet voorbij kan gaan. Wethouder Marselis noemde de „onderwijs-sponsering" een teken van deze tijd. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat spon sering leidt tot beïnvloeding van het gemeentelijk onder wijs, omdat de gemeenteraad nog altijd het laatste woord heeft. De gemeente heeft de software voor de computers betaald. Dit kostte 620 gulden per compu ter. Behalve de basisscholen krijgt ook de schoolbegelei dingsdienst een computer. Na de overhandiging gaven leer lingen enkele demonstraties. Directeur Den Hartog van de Rabobank luidt de schoolbel, waarmee de symbolische over dracht van dertien computers een feit is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13