Aramco ontslaat 370 werknemers J STAD OMGEVING Bierbrouwerij maakt plaats voor woningen IN DE VERHAGEN-KADO-MAAND BELT U DEPC-HOTLINE EN STAAT VOOR F16.500,-EEN KOMPLETE PC-XT+GRATIS IBM SCHRIJF MACHINE OP UW BUREAU WEEK EINDE ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 PAGINA 11 Ioflaan F.J. Diergaar- lurslid van de wo- •ereniging De Voning, heeft gis- de eerste paal voor twaalf hui- de Hoflaan. De moeten eind jaar gereed zijn en gebouwd op een gend terrein waar schooltje Iet gaat om drie- camerwoningen. Atelier De Lelie failliet LEIDEN Het faillissement van het gor dijnenatelier De Lelie in de Merenwijk heeft tot gevolg dat 65 werknemers van dit bedrijf op straat staan. Een deel van hen komt mogelijk weer aan de slag, als het bedrijf in afgeslankte vorm wordt voortgezet. Dit laatste is de bedoeling van de directie, die thans tracht een en ander financieel van de grond te krijgen. Het faillissement van De Lelie is plotseling ge komen. De vakorganisaties voelen zich in elk geval overvallen. De personeelsleden hebben hun salarissen over de afgelopen maand niet volledig uitbetaald gekregen. Zij zijn allen ingeschreven bij het gewes telijk arbeidsbureau. Vrouw aangerand in Leiderdorp LEIDERDORP Een 55-jarige vrouw uit Leider dorp is donderdagmiddag om ongeveer twee uur aangerand. De vrouw maakte een wandeling in het sport- en recreatiepark De Bloemerd, toen zij ge volgd werd door een man. Plotseling rende de man op de vrouw af en drukte haar tegen de grond. Bij de worsteling die daarop volgde, verweerde het slacht offer zich zodanig, dat de man wegvluchtte. Het sig nalement van de dader luidt: een blanke man van ongeveer twintig jaar oud, circa 1.80 meter lang, fors postuur en kort krullend rood haar. De man heeft een opvallend breed voorhoofd en een smalle kin. Hij verplaatste zich op een zwarte herenfiets. Ieder een die inlichtingen over het incident weet te ver schaffen, kan zich telefonisch in verbinding stellen met de Leiderdorpse politie, tel. 071-411421. Leidse kerstkaart De kerstkaarten van de gemeente Leiden zullen voort aan ontworpen worden door kunstenaars. Gistermid dag werd de eerste kerstkaart van de gemeente, die door de Leidse kunstenaar Peter Duivenvoorden is vervaardigd, officieel aan wethouder F. Kuijers over handigd. De wethouder opperde daarbij de mogelijk heid ook kunstenaars in te schakelen voor bijvoor beeld de relatiegeschenken van de gemeente. De kerstkaart van Peter Duivenvoorden is in een oplage van 2200 exemplaren door de huisdrukkerij van de gemeente vervaardigd. Voor het ontwerp waren vijf drukproeven nodig omdat het ontwerp uit vijf kleuren bestaat. De kaarten worden vanaf 16 december aan de relaties van de gemeente gestuurd. Afgebeeld is de voorzijde van de kaart. !IDEN De oliemaat- ïappij Aramco aan de esmanlaan wil 370 van ar 500 personeelsleden tslaan. Aramco heeft t personeel gistermid- g ingelicht. Het bedrijf eft het massaal ontslag ;termorgen officieel bij :t Gewestelijk Arbeids- ireau in Leiden aange- eld. Van de 370 perso- «elsleden zouden er 300 1986 moeten verdwij nen en 70 in 1987. Aan vankelijk was Aramco van plan 450 werkne mers te ontslaan, maar dat werd mede onder in vloed van de vakbonden teruggebracht. De vakbonden hebben ge schokt gereageerd op de aan kondiging van Aramco. Voor maandag staat een gesprek met de directie gepland. Daarbij zal met name het so ciaal plan voor de werkne mers, die worden ontslagen, aan de orde komen. Woord voerder Caindec van Aramco wil niets kwijt over de in houd van het sociaal plan, omdat het nog punt van on derhandeling is met de vak bonden. Volgens directeur Tibbe van het arbeidsbureau wil Aramco „niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten". De bonden zijn nog verre van tevreden over het sociaal plan. „Voor een groot aantal werknemers betekent het huidige plan een verdere te ruggang in hun inkomen dan de 70 procent die in de WW is vastgelegd. Met name op dat punt hebben we nog wel een appeltje te schillen met Aramco", aldus P. Merlijn, districtsbestuurder van de Dienstenbond FNV. De extra teruggang wordt veroorzaakt door de maximumuitkering die in de werkeloosheidswet is vastgelegd. Een deel van de werknemers van Aramco verdient dus teveel om een uitkering van 70 procent van hun salaris te krijgen. De wet schrijft voor dat na de melding van het collectief ontslag eerst een maand niets gebeurt. Vanaf 5 januari mag Aramco voor elke werkne mer een ontslagvergunning bij het arbeidsbureau aanvra gen. Volgens Tibbe gaat het bij de ontslagen voor het grootste deel om technici en commerciële mensen". „Bij de technici moet je dan den ken aan ingenieurs en men sen van de HTS", aldus Tib be. Met de mededeling van de Aramco-directie van gister middag komt een einde aan een maandenlange onzeker heid voor het personeel van de oliemaatschappij. Binnen de Leidse vestiging van Aramco circuleerden al van af begin dit jaar geruchten over een massaal ontslag. Sommigen spraken van het voornemen van de directie om 95 procent van de werk nemers te ontslaan. Toen de directie eind vorige maand gesprekken begon met de vakbonden en de bonden daarbij een spreekverbod op legde, werd duidelijk dat een stond. Aramco-woordvoerder Cain dec zegt geen idee te hebben wat in 1987 met het kantoor van Aramco aan de Plesman- laan zal gebeuren na het ver trek van het grootste deel van het personeel. „Daar is nog geen beslissing over ge nomen", is zijn enige com mentaar. Het miljoenencom plex jwerd in 1984 door Aramco die ook eigenaar van het kapitale kantoorpand is in gebruik genomen. De ontslagen zijn een gevolg van de sterk verslechterde si tuatie op de oliemarkt, waar bij het Midden-Oosten steeds minder olie in het westen kwijt kon. Dat heeft geleid tot verliezen van honderden miljoenen guldens bij de olie maatschappij uit Saoedi-Ara- bië. In de Amerikaanse pers was deze zomer sprake een verlies van 2,5 miljard duizenden ontslagen bij Aramco in Saoedi-Arabië. ïool deel Ier dak en ÏAAG Een school en prdeel onder hetzelfde opmerkelijke situatie ftstaan in de Maria Go- an de Haagse de nieuwbouw is-katholieke ba- d1 nog niet klaar is en twintig tot bordeelka- >mgebouwde leslokalen kort door publieke gebruik worden -,u is prostitutie in ;1 van Den Haag geen ?nd verschijnsel, maar nbinatie van onderwijs ostitutie in één gebouw duidelijke schei- naar van de school aan Ifkade, de St. Willibror- fcniging, zegt bij de ge- j bedongen te hebben I bordeel niet in gebruik genomen, zolang het [ebouw nog voor onder- 4leinden dienst moet agse wethouder A. van stadsvernieu- bntkent die toezegging pte stelligheid en meent, schoolvereniging zelf i de prostitutiewe- »eft verkocht. LEIDEN De wethouders J. Peters en D. Tesselaar hebben gistermiddag zeven woningen aan de Oude Vest 171 officieel geopend. De woningen zijn ge bouwd in het voormalige com plex van bierbrouwerij „De Posthoorn". Wethouder Peters onthulde een plaquette, die boven de poort in het gebouw is aange bracht, met de tekst „Hier was gevestigd de Leidsche Stoom- bier-brouwerij de Posthoorn M.H. van Waveren". Wethou der Tesselaar overhandigde de bewoners van de zeven huizen de sleutels. De huren van de woningen variëren van 314 gulden tot 451 gulden per maand. In het complex zijn één eenkamer woning, twee tweekamerwo ningen en vier driekamerwo ningen gebouwd. De verbou wing heeft ruim 600.000 gul den gekost. In januari werd met de verbouwing en de res tauratie van de voormalige fa briek begonnen. De nieuwe bewoners zijn gedeeltelijk af komstig uit panden aan de Van der Werfstraat. Deze wo ningen moesten wijken voor een nieuwbouwplan aan de Hekkensteeg. De bierbrouwerij „De Post hoorn" werd in 1664 gebouwd en heette aanvankelijk „De Hoop". Op 25 juni 1745 werd eigenaar Jacob Calefies ver oordeeld tot één jaar ontzeg ging van de bevoegdheid tot bierbrouwen en het betalen van de proceskosten vanwege frauduleuze handelingen. De brouwerij overleefde deze ge dwongen stilstand van een jaar. In 1752 werd het bedrijf verkocht aan Paulus van Spijk die het uitbreidde en later nog twee aangrenzende panden kocht. Na eerst nog in handen te zijn geweest van twee anderen, kocht Cornelis Leembruggen het complex op een openbare veiling. Pas in 1852 kreeg de bierbrouwerij de naam „De Posthoorn". Volgende eigena ren waren in de gemeentelijke archieven niet meer terug te vinden. Wel is bekend dat de Leidse architect H. Jesse ver antwoordelijk is geweest voor een verbouwing. Om de fa briek beter bereikbaar te ma ken werd in 1889 de begane grond van het pand gesloopt en verbouwd tot een poort. De hierdoor ontstane doorgang kreeg de naam Hekkensteeg. Bij aankoop van een kompleet IBM PC-pakket, nu extra voordelig, ontvangt u een nieuwe IBM Superselectric Compact 1 electronische schrijfmachine kado Verwisselbaar margrietwiel, 2 regels geheugen, automatisch onderstrepen, papierinvoer etc. behoren tot de vele moge lijkheden van de Superselectric Compact 1. Gratis computercursus op IBM PC In deze cursus wijzen wij u gratis de weg op de IBM Personal Computer als u van onze voordelige aanbiedingen gebruik maakt. Een beter moment kunnen wij ons niet voorstellen. Dit aanbod geldt bij aanschaf van een !BM PC-pakket ter waarde van minimaal f 16 500.-. of meer en geldt niet in combinatie met eerder gemaakte kwantumkortingsafspraken. Deze aktie loopt tot en met 31-12-1985. Alle vermelde prijzen zijn exlcusief B.T W. Indien geen gebruik gemaakt wordt van de kado-aanbieding krijgt u Rekenvoorbeeld: IBM PC-XT" Systeem-eenheid, inter 256 KB f 10,636,- diskette-eenheid 360 KB, harddisc 10 Mb Beeldscherm printer adapter f 767,- Toetsenbord f 796,- Beeldscherm f 789,- BSffit IBM Proprinter met printerkabel f 2.311,- fCTEt Software: tekstverwerking, filing reporting en planning Assistant f 2.002,- PC dos 2.1 Totaal Verhagen korting (ind. cursus) Verhagen prijs f 246,- f 17.547,- f 1.047,- f 16.500,- m VERHAGEN kantoor-automatisering bv Nu of Nooit: Bel de hotlines: 010459011/070-646925 Met bijdragen van Paul van der Bijl, Marcel Ge- lauff en Astrid Schoor dijk. Foto: Wim van Noort. n den Uyl (1) teiemorgen. Met Jan den van de Centrumpartij. U naar mij op zoek?" telefoontje van een plaat- ke vertegenwoordiger van lazaten van Janmaat werd irdaad verwacht. Na enige fonische t omzwervingen, irbij onder meer Den Haag Voorschoten werden gedaan, was door „chef de „hoofd partijsecre- aat" J. Hageman beloofd =n belletje zou komen Leidse vertegenwoor- n deze club. Het laat- wat echter bij de Cen- Mnpartij werd verwacht, de naam „Den Uyl". En I naam zaait dan ook ^^^ftnpt verwarring aan deze |Ht van de lijn. „Ja echt, net ^■gespeld als die van de ^VA. Daar ben ik vroeger ^^^Riwens nog zeer actief voor ^^weest", voegt Jan er opge- pt aan toe. ,man zegt voorzitter van de skring Leiden te zijn en schuilt zich achter een tbusnummer. Verder doet hardnekkige pogingen het t te stellen of zijn partij i in het politieke midden indt. ukkig beschikt de Cen- mpartij niet alleen over chef de bureau in Den l maar ook over een lan- ijk secretaris in het Bra- ltse Beers. D. Segers is zijn m en hij staat tweede op landelijk lijst van de partij. in den Uyl (2) len Uyl? Nee, nooit van ge hoord. Ik ben bang dat u een vergissing maakt", is zijn commentaar. Net zoals de andere leden van de Centrumpartij die werden aangesproken in een poging een Leidse spreekbuis te vin den, doorspekt hij zijn verhaal met opmerkingen over de „terreur" waaronder deze ui terst rechtse club te lijden zou hebben. Maar, zowaar, enig fatsoen is ook aanwezig al zal het meer een poging zijn geweest de aangerichte schade bedacht door de chef de bureau te herstellen. „Dat kan niet, een andere naam opgeven. Zoiets is stijlloos. Misschien heeft ie mand op het partijbureau meegeluisterd en een grap willen uithalen", zegt Segers om er in één adem aan te voe gen „dat er misschien een an dere oorzaak is aan te wij- ,,We hebben leden die onder nemer zijn, middenstanders bijvoorbeeld. Het feit dat je lid, zelfs actief lid bent van de Centrumpartij kan vervelen de consequenties hebben. Een terugslag in de omzet. Ook wel repressailles. Dat is al eerder gebeurd. Zo iemand wil dan zijn naam niet in de krant hebben en dat kan ik me best voorstellen. Maar dan moet hij beseffen, dat er een vertrouwensrelatie met de krant behoort te zijn. Hij kan zoiets best zeggen, dat hij zijn naam niet in de krant wil en zoiets moet mogelijk zijn. Maar laat ie het dan recht streeks zeggen. Anders ben je kinderachtig bezig". Jan den Uyl (3) Zeer kinderachtig inderdaad, om niet te zeggen buitenge woon laf, al is er weinig be hoefte aan een vertrouwens relatie met een club als de Centrumpartij. Segers, ondertussen, kent zijn pappenheimers. Na weer wat telefonische omzwervingen opnieuw „Jan den Uyl" aan de lijn, die mompelend toege eft dat zijn werkelijke naam anders is. En pertinent wei gert die te noemen. Even later komt het hoge woord over zijn dagelijkse be zigheden eruit: hij is inder daad middenstander in Lei den en zal voor de Centrum partij als lijsttrekker bij de ge meenteraadsverkiezingen op treden. Volgend jaar zal ik mijn identiteit openbaren, be looft hij. De anonieme lijst trekker voegt ef geheel onge vraagd net zoals tijdens het eerste gesprek enige onfris heden over culturele minder heden, uitkeringstrekkers, krakers en ander minder ex treem rechts georiërenteerde medeburgers aan toe. Een anonieme lijsttrekker. Bang voor zijn eigen ideeën, nog banger voor zijn omzet, verborgen onder zijn toon bank maar ondertussen niet te beroerd in een hoog tempo enge vooroordelen rond te strooien. i 1982 aan te pas komen om de gemoe- Warmondse sport hebben. Te gelijkertijd wordt in het stuk een forse schouderklop uitge deeld aan CDA-wethouder Van Schagen. Dubieus ook, omdat Bonnet het wel bij zijn algemene beschouwingen had gestopt, maar over de inhoud van het artikel met geen woord repte. Bonnet meldde alleen dat het een goede zaak was als de burgerij op de poli tieke besluitvorming reageer de. Alle andere fracties vielen dan ook woedend over Bon net heen. De CDA-leider ont kende dat hij achter het arti kel stond, maar liet in het midden waarom hij het er dan bij had gestopt. „Had er de Donald Duck, de Bijbel of de Internationale bij gedaan", sneerde de fractie van Progressief Warmond. Burgemeester Héndrickx- Vlaar moest al haar tact in de strijd gooien om de ruzie te sussen. Misschien laait die ko mende donderdag opnieuw op tijdens de tweede ronde van de begrotingsbehandeling. Want menig Warmonds raadslid spit op het ogenblik alle club-, dag- en weekbla den door. Op zoek naar een boos artikel over Bonnet. delig grijs moet maar eens an ders, bedacht het college. Het is de bodes voortaan „toe gestaan", aldus het formele besluit het mag, maar het hoeft blijkbaar niet zich „uniform te kleden in de vorm van een donkerblauwe blazer met grijze pantalon". De twee vrouwelijke mede werkers van de Leidse huis houdelijke dienst hebben meer keus: zij mogen elk dag zelf besluiten of ze een (grijze) rok of een (grijze) broek aan trekken. Bij dat alles geldt dan ook nog de verplichting dat op de blauwe blazer het wapen van Leiden wordt ge voerd. Apepak (2) Reisje De reis van enkele Voorscho- tense burgers en notabelen komend voorjaar naar het Afrikaanse Mali blijft een heet hangijzer in de plaatselij ke politiek. Ruim een maand geleden besloot de gemeente raad 10.000 gulden uit te trek ken voor een bezoek van een Voorschotense delegatie aan de Malinese zustergemeente Kita, ondanks het tegenstem men van het grootste deel van de VVD-fractie. „Een snoe preisje op kosten van de be volking", zo werd het bezoek gekarakteriseerd door de te genstemmers tijdens de hefti ge discussies. Afgelopen maandag kwam de reis opnieuw aan de orde, dit keer in de commissie finan ciën. Strijdpunt was een kre diet van nog eens 10.000 gul den dat de onkostennota van burgemeester Cannegieter moet dekken, voor het geval die meegaat. Volgens gemeen tesecretaris De Graaff is dat nog niet zeker, maar had het college in ieder geval maar een schatting van de kosten gemaakt. Voor de eerste bur ger bleek per nacht zo'n 200 dollar uitgetrokken, opdat hij tussen de lakens van een ho telbed kon kruipen. De rest van de delegatie zou logeren bij de plaatselijke bevolking. VVD-fractieleider Willemsen uitte zijn verbazing over die voorkeursbehandeling en kreeg bijval van D66-man Aikens. De term „vakantie reisje" stak andermaal de kop op. Het CDA en wethouder Van Dalen (een partijgenoot van de burgemeester) konden Cannegieters luxe onderdak echter wel billijken. „De bur gemeester gaat daar als offi ciële gemeentelijke vertegen woordiger naar toe, niet als padvinder", merkte Van Da len op. Kortom, twee uiterste opvat tingen over wat je van een man van „standing" mag ver langen. Misschien kunnen beide kampen een compromis sluiten en Cannegieter op pad sturen met een bungalowtent. Voorzitter Bonnet van de Warmondse CDA-fractie dreigt een guerilla-oorlog in de gemeenteraad te ontkete nen. Wat heeft de snode CDA'er gedaan? Bij de maan dag gehouden begrotingsbe handeling stopte hij achter zijn op schrift gestelde alge mene beschouwingen een du bieuze bijlage. Het was een kopietje van een artikel uit het clubblad van de voetbal vereniging Warmunda. Dubieus, omdat in het artikel keihard wordt uitgehaald naar de raadsleden Saris (VVD) en Vreeken (onafhan kelijk christen-democraat). Zij zouden boze plannen met de Apepak (1) Een onmisbaar onderdeel van elk stadhuis, ministerie of an der groot bedrijf. Bodes. De hele dag spelen ze voor inter ne postbode en zo nu en dan voorzien ze werknemers en bezoekers van koffie of een ander drankje. Lopen de bodes in het bedrijfsleven net zoals de an dere werknemers vaak in hun doodgewone kloffie, bij de overheid is dat allemaal wat anders. Daar is een soort uni form de gebruikelijke outfit. In Leiden zijn de bodes al bij na tien jaar gekleed in een stemmig driedelig grijs. Met ingang van 1 januari komt daar verandering in. Dat drie Of het PvdA-VVD college van B en W lang nodig had om tot dit weinig fantasievol le besluit te komen, vermeldt de historie niet, maar feit is dat Jit Peters de socialisti sche wethouder van verkeer tegen de aanschaf van de nieuwe dienstkleding stemde. Niet omdat hij de gekozen combinatie beschouwt als een uit 1802 daterend apepak dat anno 1985 minder passend is („Integendeel, ik zou het zo zelf kunnen dragen") maar omdat Peters vindt dat elk uniform uit het stadhuis dient te verdwijnen. „Het zijn altijd de laagste ambtenaren die zo iets moeten dragen. Van mij wordt toch ook niet geëist dat ik met het wapen van Leiden op mijn buik rondloop en elke dag in een grijs-blauwe com binatie achter mijn bureau plaatsneem", legt de dissident bereidwillig uit. Van de tegenwerping dat het toch handig kan zijn, dat een een bode aan zijn kleding her kenbaar is, is hij niet onder de indruk. „Ze kunnen toch zo'n ijzeren bordje dragen waaruit hun functie blijkt". Peters moet uitkijken. Op deze manier ontwikkelt hij zich nog tot de meeste liberale wethouder van het college.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11