Koppijn zeurt om allerlei redenen Deze praktische auto' wintersetisvooru iteidbwQou/uvrit Een kleurig behang voor droomwereld van het kind Toekomstblik Verse groenten, soepen en wecken Elke dinsdag vindt u op Nabezorging 071-122248 deze pagina alle activitei- (van 18.00-20.00 uur op ten die uw krant voor maandag t/m vrijdag en haar lezers organiseert. - op zaterdag van 14.00 - Bij elk onderdeel vindt u 15.00 uur), een telefoonnummer voor eventuele nadere informa- Rubrieksadvertenties tie. Andere belangrijke te- (Kleintjes): 071-122244. lefoonnummers zijn: Heeft u vragen waarvan u niet precies weet bij wei- Abonnementen Service ke afdeling u daarvoor afdeling: 071-313677 (van moet zijn, dan kunt u bel- maandag t/m vrijdag tus- len met onze promotie-af- sen 9.00-17.00 uur. deling: 070-190544. Uitslag puzzel 19 november De letters van de puzzel van twee weken geleden vormden het woord cor- rectrice. Uit de vele goe de inzendingen is Diane Borst, Kerkweg 44, Wou- brugge na loting de win naar van het krantivitei- tenpakket geworden. Nadere inlichtingen en boekingen onder tele foonnummer 070-190882 van mdandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur. Op de foto ziet u een on derdeel van een object, zijn dit: a. helmen b. edammer kazen c. luciferkoppen Stuur uw oplossing naar: Leidse Courant, kamer 813, Postbus 16414, 2500 BK Den Haag. Deze dient a.s. maandag bij ons binnen te zijn. De oplossing vindt u over twee weken op de krantiviteitenpagina. De winnaar ontvangt het 'krantiviteitenpakket', dat bestaat uit een aan tal geschenkjes, die spe ciaal voor uw krant ge maakt zijn. wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft op onze krant. Hij bestaat uit ruimte voor parkeergeld, een slotontdooier /aansteker «Bi ga|||§ èn een digitale thermometer vHHBflp voor in uw auto. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. - I Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: J Adres: j Postcode/plaats: Telefoon: voor cootróle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: O maand (per automatische betaling) O kwartaal per acceptgiro I Stuur als dank de Auto-winterset aan: I Naam: J Adres: j Postcode/plaats: I Sluur deze bon ingevuld aar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig) GENIET VAN HET GOEDE LEVEN AAN BOORD VAN 'MSGRUZIYA' 15-daagse cruise naar o.a. de Canarische eilan den 4 t/m 18 januari 1986 Italië Genua 0 Spanje Valencia 0 Marokko - Casablanca 0 Fuerteventura - Puerto del Rosario 0 Tenerife - Santa Cruz 0 La Palma - Santa Cruz 0 Madeira - Funchal 0 Marokko - Tanger Comayt Heeft u nog nooit een cruise gemaakt? Probeer het eens en u zult versteld staan van deze geheel an dere manier van reizen. Indrukwekkende steden, zonnige stranden maar bovenal volledig verzorg de accomodatie aan boord van het Russische schip MS Gruziya. Behal ve een uitstekende keu ken beschikt het schip over 2 restaurants. 3 bars, 3 salons, 2 zwemba den, 2 sauna's een sport- zaaltje, kapper, winkel etc. In de havens die u aan doet bestaat de mogelijk heid deel te nemen aan diverse excursies. De prijs voor deze 15- daagse reis is bij indeling in een 4-persoons hut 1.995,- per persoon 2-persoons hut 2.995,- per persoon Reist u niet alleen maar neemt u één persoon mee dan betaalt u voor uw medepassagier slechts 1.095,-. Voor vervoer van en naar Genua dient u zelf te zor gen. CONSUMENTENINFORMATIE EcidócSomcmt DINSDAG 3 DECEMBER 1985 PAGINA 6^ Tachtig procent van de Ne derlandse bevolking heeft last van wat in de volksmond heet: koppijn. Het kan een bo rende, zeurende, stekende of kloppende pijn zijn. die knap vervelend is. Dertig procent krijft hoofdpijn door griep. Daaraan is weinig te doen. Een of meer pijnstillers per dag (eventueel in overleg met de arts en gezond verstand) houdt de pijn onder de duim, maar neemt de oorzaak niet weg. Hoofdpijn heeft veel oorza ken. De pijn, veroorzaakt door een werkelijke aandoe ning van nieren of hersenen daargelaten, kan behalve door stress, kwaadheid, vermoeid heid of verveling, vrij vaak ontstaan door spierspanning. Mensen die aan tafel of bu reau op verkeerde hoogte zit ten werken, mensen die veel in één houding werken (op de knie zitten schrijven), mensen van wie de spieren overbelast worden, enz. lijden vaak aan dagelijks optredende hoofd pijn. Deze zetelt feitelijk in de rug. Voor hen kan massage van de monnikskapspier (cu-- cullaris), die ontspringt aan het achterhoofdsbeen en rond het schouderblad loopt, enor me verlichting geven. In deze spier hopen zich door de spanning vermoeid heidsstof- fen op, die kleine knobbeltjes (als het ware bijeen geveegde rommel) vormen. De fysiothe rapeut kan ze tijdens de mas sage voelen omdat ze onder de vingers wegglippen. Vanaf de monnikskapspier gaat de massage omhoog langs de strekspieren van de hals naar de aanhechting daarvan onderaan de schedel. Bij deze spanningshoofdpijn doen deze drukpunten pijn bij stevige aanraking, doch dit is heil zaam. De orthopedist, die slij tage van het bot op de rönt genfoto kan zien, waardoor de spieren extra worden belast, zal dan ook bij deze gevallen van hoofdpijn door spierspan ning behalve vaak fysiothera- peutische behandeling 's mor gens en 's avonds oefeningen voorschrijven dié deze spieren losmaken. Ook massage van de hoofdhuid (alsof men de haren wast) kan verlichting geven. Iedere huisgenoot kan deze massage uitvoeren. Tegen incidentele hoofdpijn helpt vaak een kop sterke koffie (niet voor hartpatiën ten). een uurtje wandelen of yoga-oefeningen, die de emo tionele spanning verminde ren. Tijd van de dag, type en plaats van de pijn zijn belang rijk. Een gespecialiseerd arts kan zeurende hoofdpijn doen verdwijnen door met de ach terkant van een potlood hard te duwen op een bepaald drukpunt in de schedel. TINY FRANCIS Humor en kleur zijn van belang voor de dessins van behang voor de kinderkamer. Om zich te kunnen ont plooien heeft een kind, naast liefde en aandacht, een leefomgeving nodig, waar het zich beschermd en en vertrouwd voelt. Kleuren en een fantasie wereld spelen daarbij een belangrijke rol. Een pasgeboren kind kan nog geen kleuren onderscheiden, maar al spoedig krijgt het een voorkeur voor de kleuren rood, geel en blauw. In een la ter stadium komen daar oran je, groen en paars bij. Met deze kleurenvoorkeur houdt bijvoorbeeld ook de speel goedfabrikant rekening. Naarmate het kind ouder wordt, wordt zijn kleurkeuze verfijnder en uiteindelijk kan het heel precies zelf bepalen welke tinten tot „lievelings kleur" worden gedoopt. Met kleuren, fantasie en crea tiviteit creëren kinderen een wereld om zich heen waarin ze zich thuisvoelen. Een soort droomwereld, die onder meer bestaat bij de gratie van speel goed, boekjes, foto's van ido len en posters en natuurlijk het behang op hun kamer. Zolang als behang bestaat zijn er kinderkamerbehangsels. Bij de behangsels uit het ver leden bestaat weliswaar een rijke verscheidenheid aan voorstellingen, maar die wa ren lang niet altijd afgestemd op de fantasiewereld van het kind. Bij de kinderkamerbe hangsels uit deze eeuw vor men kinderliedjes vaak de motieven. Ook kinderkamer- randen zijn lang in de mode geweest. Deze randen werden bijvoorbeeld voorzien van fi guren uit sprookjesboeken en op een hoogte van ongeveer een meter op de muur ge plakt. Nog niet zo lang gele den konden kindèren onder meer kiezen uit Fabeltjes krant, Smurfenbehang en be hang met Paulus de Boska bouter. De nieuwste kleuren en mo tieven van behangsels voor baby's, kleuters en jongeren, zijn duidelijk aangepast aan onze tijd. Voor de babykamer zijn er vele pastelkleurige be- hangsoorten met kleine mo tiefjes. Daarbij kunnen bijpas sende stoffen onder meer worden gebruikt als gordijn stof en/of voor het bekleden van de wieg en het commode- dek. Kleuters kunnen hun ogen de kost geven met kleu rige speelgoed-achtige figuur tjes op het behang, variërend van vertrouwde poppen tot met veel humor getekende di nosaurus-families. Voor de oudere kinderen zijn er tegenwoordig behangmo- tieven met onder meer „snel le" auto's, ruimtevaartuigen en aan de elektronica ont leende motieven en parachu tespringers. Concluderend kan worden gesteld dat de be- hangfabrikanten met hun tijd zijn meegegaan. Foto links: Zwarte doorknoopjurk, advocaatgele voor-Lrir- jaarsjas van wollen stof, gele strik onder delCI. kin; geel montuur en gele veren bij bruine hoekige, zwartgeel omrande glazen van dem£ zonnebril. IJTRE pypol foor i puizei net 0 Silhouette heeft haar collectie zonne-J<x>rk brillen voor komend seizoen al klaarte®1" en gunde ons een blik achter de scher-£ntie men van de ateliers waar ontwerpster^ nu Dora Demmel nieuwe ideeën zit te be-fcen 7 denken. De collectie blijft in grote lij-fok h nen ongewijzigd, alleen is van belang!'00'; dat het montuur van de bril is uitge-j^' voerd in de kleur van de kleren. Bij een donkerbordeaux colbert op gedessi neerde witte pullover in kleur en streepjes overhemd: pilotenbril met lichtbordeaux ge kleurde glazen. De bordeaux stropdas heeft een nopje. Kijken door een rose bril (montuur Is zuur- stokrose) bij een aangesneden zuurstokrose voorjaarspullover met lange mouwen. Groen tulen shawl. Tule gaat komend seizoen een rol Dbu spelen voor shawltjes, strikken als pochette, tret versiering van het kapsel. jmisi gest keli In de reeks Lekkerboeken, handige kleine kookboekjes, zijn vier nieuwe deeltjes ver schenen. Hans Belterman neemt ook hier de verse groenten voor zijn rekening, alfabetisch gezien het hele ge bied tussen andijvie en zuur kool, inclusief speciale ge rechten voor vleesloze maal tijden en gedegen voedzame stamppotkost. In de vertrouw de handen van Cecile Thijs- sen zijn twee deeltjes: over wecken en inmaken on langs nog negatief in het nieuws, zodat een goede inlei ding op haar plaats is over groenten, jams, likeuren en chutneys. En een deeltje over soepen, „de goede geuren van warme huiselijkheid", waar nooit voldoende over gepubli ceerd kan worden. Gebonden en stevige soepen als tussen doortje voor de winterse maanden, heldere, vis- en vruchtensoepen aan het begin van een maaltijd. Als vierde deeltje ditmaal het tijd-, smaak- en energiebesparend snelkoken. Wiebe Andringa maakt duidelijk dat je de snel kookpan niet hoeft te reser veren voor aardappelen, boontjes en rundvlees, maar dat tarbot met wijnsaus, run- gisti derborst op zijn Vlaams, eend Üng met perziken en paella tot de van snelle mogelijkheden behoren al blijft de voorbereidings- /tutt, tijd uiteraard dezelfde als met M gewoon koken. [mei dat plai Culinaire boekerij; Hans Belterman: Verse groenten; Cecile Thijssen: Soepen en k Inmaken/wecken; Wiebe Andringa: Snelkoken; uitg. h Zomer en Keuning, Ede- /Antwerpen. Prijs per deel tje 9,90. 'DE igini

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6