Massaal protest in Bhopal Jelena Bonner ook op bezoek bij paus Sterke daling export naar Zuid-Afrika ^Suriname wordt een tweede Cuba Ferme opgave voor Nederland' Reagan waarschuwt voor teveel optimisme BUITENLAND CcidaeSowcwit DINSDAG 3 DECEMBER 1985 PAGINA 5 komiek maakt tv-spot yoor Britse partij BlowONDEN De Britse acteur John Cleese gaat de sociaal-demoeraten (SDP) een uitzending erzorgen in de zendtijd voor politieke partijen, ileese, bekend van Monty Python's Flying Cir- heeft van de SDP de vrije hand gekregen om 1 tien minuten durend programma te vullen. 46-jarige komiek, die in Nederland al jaren- e daf'HS het giroverkeer in de bioscopen onder zeer bijzondere aandacht brengt, ziet wel risico's om politiek op een grappige manier te presenteren. In ,de uitzending, die vanavond op het scherm komt, 1 zorndi^ Cleese san dat hij tamelijk briljant lang- Vradig zal zijn en herinnert hij zijn publiek er aan Vat op de andere kanalen mogelijk een sportpro gramma aan de gang is. Cleese is lid van de SDP gn de aan haar gelieerde Liberalen. WEDUWE AQUINO KANDIDAAT VERKIEZINGEN FILIPUNEN MANILA De weduwe van de Filipijnse oppositieleider Bènig- no Aquino, Corazon heeft gisteren aangekondigd dat zij deel neemt aan de presidentsverkiezingen op 7 februari en daarmee de strijd aanbindt met de zittende, dictatoriale leider Marcos. Mevrouw Aquino stond al geruime tijd onder druk van haar aanhangers om zich kandidaat te stellen. Zij maakte haar beslis sing bekend kort nadat een rechtbank legerchef Ver en 25 ande ren vrijsprak van moord op haar echtgenoot in 1983. Volgens Corazon Aquino zal de waarheid omtrent de geweldadige dood van haar man pas aan het licht komen, wanneer president Mar cos van het toneel verdwijnt. Weduwe Aquino heeft Marcos er eerder van beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot de moord. De Verenigde Staten hebben kritisch gereageerd op de vrijlating van opperbevelhebber Ver, die gisteren zijn oude functie weer kon opnemen. In regeringskringen wordt gevreesd dat het vonnis de democratie op de Filipijnen èn de Amerikaan se belangen zal schaden. Artsen zonder Grenzen moet Ethiopië verlaten ADDIS ABBEBA De Ethiopische regering heeft gisteren aangekondigd dat de activiteiten van Artsen zonder Grenzen worden verboden. De 25 artsen van diverse nationaliteiten moeten het land verlaten. De regering neemt zelf de hulppro gramma's van de organisatie over. Het besluit komt na een wekenlang durend geschil van me ning over de hervestiging van vluchtelingen. De Ethiopische regering brengt honderduizenden mensen over van het droge noorden naar het vochtiger zuiden. Nog onlangs werd in het Parijse hoofdkantoor van Artsen zonder Grenzen een in tern rapport gepresenteerd waarin wordt gezegd dat in totaal 300.000 mensen om het leven dreigen te komen tengevolge van die gedwongen hervesti ging; dit is evenveel als er tengevolge van de hon gersnood zelf zijn gestorven. SIKHS DODEN BELANGRIJKE FUNCTIONARIS CHANDIGARH Sikh-ex- tremisten hebben gisteren in Ludhiana in de Indiase deel staat Purijab een hoge functio naris van de rechtse Hindoe partij Bharatiya Janata Partij (BJP) doodgeschoten. De man was het achtste slachtoffer van extremistich geweld in tien dagen. Sinds de bestorming van de Gouden Tempel van de sikhs in Amritsar in juni 1984 zijn 1.900 verdachten gearres teerd. Daarvan zijn er volgens de politie 1.100 vrijgelaten se dert de verkiezingsoverwin ning van de Akali Dal. Zon 1.500journalisten uit VS willen ruimte in COLUMBIA Zo'n 1500 Amerikaanse journalisten hebben zich aangemeld om als eerste verslaggever een ruimtereis mee te kunnen maken. Een van hen is een 82-jarige voormalige uitgever. De selectie zal worden gemaakt door de Faculteit voor Journalis tiek van de universiteit van South-Carolina. Gezocht wordt naar een journalist die niet alleen goed kan schrijven, maar die ook goed genoeg oogt en oort voor televisie en radio. NASA heeft een plaats voor een journalist beschikbaar gesteld op een van de ko mende ruimteveerreizen. De 1.500 geïnteresseerden krijgen deze week een officieel inschrijfformulier toegestuurd. De journalist die uiteindelijk wordt uit verkoren zal voor alle Amerikaanse media moeten werken en niet alleen voor zijn eigen publicatie of omroep. WASHING TON POST: feesc WASHINGTON Suriname is een tweede Cuba aan het wor den, zo heeft de invloedrijke Amerikaanse columnist Jack An derson gisteren in het Amerikaanse dagblad Washington Post ^geschreven. zijn column, die eveneens in een groot aantal andere Ameri- anse kranten verschijnt, beschrijft Anderson Suriname als een „tweede dictatuur op het westelijk halfrond in Cubaanse "W. MDe „marxistische sterke man Desi Bouterse" heeft volgens An- v°°jderson een pact met Libië gesloten. Khadaffy heeft Bouterse Volgens Anderson honderd miljoen dollar (zo'n 300 miljoen gul- roeqden) in het vooruitzicht gesteld in ruil voor Surinaamse steun var|aan Libische moordcommando's. Vorige week schreef Anderson dat Nederland een bedrag van Reij'drie miljard gulden had uitgeloofd voor degene, die een eind actiqmaakt aan het bewind-Bouterse. Een beschuldiging overigens, gedie door Den Haag direct krachtig is ontkend. 'omf- n (Vervolg van de voorpagina) (LUXEMBURG In ant- woord op de vraag wat auwlNederland, dat op 1 janua ri het EG-voorzitterschap krijgt, moet doen als de ,°e: topconferentie mislukt zei premier Lubbers: „Ik ver- oo 1^1 wacht in elk geval voor zijn ons een ferme opgave in tter de komende zes maan de den", d.| „Zelfs als deze top slaagt, be- ,^02 tekent dat niet veel meer ren dan dat er een basis is gelegd ker voor een aantal concrete is maatregelen. Er zal dan nog als heel wat werk verzet moeten van worden, nog afgezien van met het feit dat er dit keer be- erd paalde problemen in Europa onbesproken blijven die ze- iker een volgende keer aan de orde zullen komen", aldus premier Lubbers. In hun ochtendvergadering hebben de deelnemers aan het Europese topoverleg gis teren de sociaal-economische situatie in de gemeenschap onder de loep genomen. Ver leid schillende regeringsleiders, and onder wie Lubbers, wezen ëe" erop dat zich een economisch herstel aan het aftekenen is. De voorzitter van de Europe- se Commissie, Jacques De- lors, zei echter dat de groei jlet achterblijft bij die in de Ver- and enigde Staten en Japan. De meeste deelnemers aan 5 23 j het overleg verklaarden J waardering te hebben voor een voorstel van de commis- om meer aandacht te be- j steden aan de kleine en mid- Hetjdelgrote ondernemingen, die da- het meest te lijden hebben iag. onder het uitblijven van in- te- vesteringen en de overvloed 577 van regels en belastingen. In (ADVERTENTIE) BHOPAL In de Indiase stad Bhopal hebben dui zenden mensen gedemon streerd ter herdenking van het feit dat precies een jaar geleden, na het het ontsnappen van een gifwolk uit een fabriek van Union Carbide, in de krottenwijken rond de fa briek ruim 2.500 mensen om het leven kwamen. In Bhopal is ook het beeld onthuld dat de Haagse beeldhouwster Ruth Wa terman ter nagedachtenis aan de ramp heeft ge maakt. Het was vandaag de belang rijkste dag in een week van optochten en protesten die zich zowel richten tegen Union Carbide als tegen de re gering van de deelstaat Mad- hya Pradesh, die de duizenden slachtoffers onvoldoende heeft geholpen. Door een algemene staking was het openbare le ven vandaag volkomen stilge legd. Duizenden sloppenbewoners hielden gisteravond een fak keloptocht bij de geslo ten fabriek, waarbij ruim 2.500 afbeeldingen van de pre sident-directeur van Union Carbide, Warren Anderson, in brand werden gestoken. De hoofden van de poppen waren volgepropt met rotjes en benzi ne. Rond de fabriek was een cordon gelegd door meeer dan 1.000 man paramilitaire troe pen, politieagenten en brand weerlieden, uit voorzorg tegen mogelijke gewelddadige pro testen, die zich overigens niet hebben voorgedaan. De politie zette ook de omgeving af rond de woning van Motilal Vora, premier van de deelstaat Mad- hya Pradesh. De publieke opi- Demonstratie in Leiderdorp LEIDERDORP Leden van het Comité „Nooit meer Bhopal" hebben vanmiddag in Leiderdorp een petitie aangeboden aan de directeur van Catalysticks bv, een dochter van Union Carbide. In de petitie wordt geprotesteerd tegen de slechte veiligheids maatregelen die Union Carbide er in India op nahield. De beto gers droegen spandoeken mee met teksten als „Boycott killer Carbide!" nie heeft de regering van Vora beschuldigd te weinig te heb ben gedaan voor de slachtof fers van de ramp. Hoewel de regering de nabestaanden een schadevergoeding toezegde, zijn er velen die nog niets ont vangen hebben. De ambtena ren willen er zeker van zijn dat niemand ten onrechte een uitkering krijgt en eisen slui tende bewijzen voor overleden familieleden. Dat kan zeer moeilijk zijn omdat velen bui ten de officiële crematoria zijn gecremeerd, zodat men geen officiële overlijdensakte kan overleggen. In totaal heeft de deelstaatregering voor 110 mil joen gulden aan hulpverlening uitgegeven. Maar de verstrek king van levensmiddelen en andere goederen is in septem ber gestaakt en van de andere beloften is volgens burgerco mités weinig terechtgekomen. In een rapport heeft de We reldraad van Kerken ver klaard, dat Union Carbide ge houden is de gevolgen van de ramp op lange termijn onder ogen te zien, zodat de onderne ming niet kan volstaan met het geven van geld en ver strekken van medische bij stand aan mensen die daaraan behoefte hebben. De samenle ving te Bhopal als geheel zal ervan moeten kunnen profite ren, aldus de Wereldraad. i Carbide-directeur Anderson moet voorstellen, door de slop- Mevrouw Bonner, geflankeerd door haar zoon Alexei (links) en haar schoonzoon Efrem (rechts) tijdens een korte tussenstop in Milaan, op weg naar Rome. ROME Jelena Bonner (62), de vrouw van de Russische dissident An drei Sacharpv, is gisteren met een toestel van Alita lia vanuit Moskou in Italië aangekomen waar zij de komende dagen aan een oogkwaal zal worden be handeld. Volgens Italiaanse bronnen zal zij in Rome ook worden ont vangen door paus Johannes Paulus II, president Cossiga, premier Craxi en oud-presi dent Pertini. Na de oogbehan deling reist mevrouw Bonner naar de Verenigde Staten, waar na onderzoek zal blijken of zij inderdaad een hartopera tie moet ondergaan. Jelena Bonner heeft van de Sovjetrautoriteiten toestem ming gekregen naar het Wes ten te gaan op voorwaarde, dat ze niet met de pers spreekt. Indien ze dit verbod over treedt, mag ze niet terugkeren naar de Sovjet-Unie en naar haar man, die nog steeds in Gorki in ballingschap verblijft. In het vliegtuig dat haar na een tussenlanding in Milaan naar Rome bracht, werd Jele na Bonner vergezeld door Alexei Semjonov, haar zoon uit een eerder huwelijk, en door haar schoonzoon Efrem Jankelevitsj. In een korte ver klaring vroeg mevrouw Bon ner de met haar meereizende journalisten, om begrip voor haar stilzwijgen, omdat zij „ab soluut naar huis wil terugke- SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1150) Een lichte verbijstering maakte zich I meester van de heer Bravhencky, toen hij plot- I seling oog in oog stond met twee gewapende mannen. „Handen omhoog of je bent een kind des doods!" sisten die twee. De heer Bravhenc- ky liet een bang boertje, hikte even en stak toen zijn handjes in de bevolen richting. „Ik begrijp het al.zuchtte hij gelaten. „Ik ben er bij. Neemt u me maar gevangen, heren. Ik be en ken. „Wat bekent u?" vroeg Sjeems Pond, enigszins van zijn stuk gebracht. „De heren zijn toch van de allergeheimste politie?" hernam pn mijnheere Bravhencky. „Welnu.dan is de si- tuatie duidelijk. Niets aan te doen. Ontkennen zal mij wel niet meer baten. Ik geef toe, ik ben voor de Koning en een dienaar des Konings aanvaardt zijn lot. Slechts één ding spijt me: ik ™l' had al lang rattekruid en muizetarwe in de soep van die ouwe korporaal-koperpoetser-zonder vooruitzichten moeten doen." „En wie mag dét dan wel zijn, de korporaal-koperpoetser-zon- der-vooruitzichten?" informeerde smidje Verho len. „Dat is die mooie president van ons", ant woordde Bravhencky droevig. „Dat slappe, wil loze werktuig in handen van die Polnyck, die hij haat als de zevendaagse mazelen, maar waar hij tóch niet tegenop kan. Ach.hadden wij onze goede Koning Antonyc maar weer terug." Nu ging smidje Verholen een lichtje op. „Ik heb zo'n idéé, dat u mijnheere Bravhencky bent", zei hij. „In dat geval heb ik een prettige bood schap voor u, want u moet de hartelijke groeten van Zijne Majesteit Antonyc II hebben. De Ko ning bevindt zich in blakende welstand in de kelders van dit paleis." En nu schieten woorden toch werkelijk tekort om de reactie van de heer Bravhencky te beschrijven. Gematigde Palestijn gedood TEL AVIV De Palestijnse advocaat Aziz Shehadeh, een ge matigd man en voorstander van de dialoog tussen Israël en de Palestijnen, is gisteren voor zijn woning in Ramallah op de wes telijke Jordaanoever doodgestoken. Dat heeft de Israëlische tele visie gemeld in een speciale nieuwsuitzending. De Palestijn werd door een onbekende met messteken om het leven gebracht toen hij thuiskwam van zijn werk. Shehadeh nam in 1950 deel aan besprekingen met Israël om het vraagstuk van de Pale stijnse vluchtelingen op te lossen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG/JOHAN- NESBURG De uitvoer van produkten naar Zuid- Afrika neemt sterk af. Be droeg de waarde van de uitvoer de eerste negen maanden van het vorig jaar nog 660 miljoen gul den, nu is de eerste negen maanden niet meer dan 547 miljoen gulden geëx porteerd. Hoofdmoot van de export wordt gevormd door chemische en farma ceutische produkten en elektrische machines. De groeiende politieke onrust en de koersval van de rand zijn de belangrijkste oorzaken van de terug loop. De rand, die in 1983 nog 2,50 gulden waard was, gaat nu 1.02 gulden. De import uit Zuid-Afrika neemt daarente gen toe. De eerste negen maanden van het vorig jaar werd voor 338 miljoen gulden aan kolen (zo'n 100 miljoen),, chemische produkten, groente en fruit uit Zuid-Afrika ge haald. Dit jaar was dat tot en met september 407 miljoen gulden, aldus de Economische Voorlichtingsdienst in Den Haag. De grootste vakfederatie van Zuid-Afrika Cosatu heeft gis teren steun uitgesproken voor het terugtrekken van buiten lands kapitaal uit het land om de regering in Pretoria onder druk te zetten. De bond vindt ook dat een toekomstige zwar- te regering de belangrijkste in dustrieën van het land moet nationaliseren. Jay Naidoó, de algemeen se cretaris van Cosatu zei in Dur ban tegen verslaggevers: „Het systeem van vrij ondernemer schap is voor ons een brute er varing geweest. Wij willen be reiken dat welvaart wordt be heerst, verdiend en door het volk verdeeld". Een woordvoerder van het ANC, de belangrijkste verbo den verzetsbeweging, reageer de gisteren in Loesaka op het gesprek dat vijf vooraanstaan de zakenmensen vorige week hadden met president Pieter Botha. „Deze zakenmensen doen hun best om Botha ervan te overtuigen dat de toekomst van het land op het spel staat, als de apartheid niet wordt af geschaft", aldus de woordvoer der. De regering Reagan heeft vol gens het Amerikaanse week blad Newsweek reeds twee maal contacten gehad met het ANC in Loesaka. Volgens het mnisterie van buitenlanse za ken wil de regering contacten op laag niveau onderhouden. Defensieministers Warschaupakt bijeen De defensieministers van de lidstaten van het Warschaupakt zijn gisteren in Berlijn bijeengekomen om te praten over defensieza ken. Hier de ministers tijdens een kranslegging bij het Russische gedenkteken in Oost-Berlijn. Geen krant ontvangen? Bel ti SEATTLE De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren gewaarschuwd voor een te groot optimisme, waardoor de pro blemen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten worden genegeerd. In een rede tijdens een lunch voor het inzamelen van geld voor de Republikeinse Partij (de genodigden moesten 1.000 dollar neertellen om met de president aan de dis te mogen zitten) zei Reagan dat zijn ontmoeting met de Russische leider Gorbatsjov een nieuw begin was. „Genève heeft veel mensen hoop gegeven ook mij. Maar er zijn wel eerder hoopvolle tij den geweest. We moeten leren welk beleid werkt en welk niet. De vooruitgang die we in Genève hebben geboekt, was alleen mogelijk omdat wij de laatste vijf jaar vastbesloten zijn geweest om Amerika sterker te maken. Omdat wij duidelijk ons stand punt naar voren hebben gebracht over de Russische politiek die de vrede bedreigt, heeft dat beleid gewerkt". Geestelijke vader DDR overleden WEST-BERLIJN Generaal Heinz Hoffmann, de Oostduitse minister van defensie is gisteren op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij was een van de stichters van de DDR. Als minister van defensie gaf hij in 1961 opdracht tot de bouw van de Berlijnse Muur. Als kandidaat voor Hoffmanns opvol ging op defensie wordt genoemd de 59-jarige kolonel-generaal Fritz Streletz, die in 1971 partijleider Erich Honecker opvolgde als secretaris van de Nationale Defensie Raad. Een mogelijke andere kandidaat is kolonel-generaal Heinz Kessler die, zoals Sireletz, een onderminister van defensie is met een machtsbasis in het Centraal Comité van de partij. Bondsrepubliek pakt weer DDR-spionnen KARLSRUHE De reeks spionagegevallen in de Bonds republiek is gisteren vervolgd met de arrestatie van een 62-jarige man en diens zoon, terwijl in de DDR twee hoge Westduitse spionnen die recht streeks toegang hadden tot partijleider Honecker zouden zijn ontmaskerd. Het aantal Westduitsers dat de laatste maanden tegen de lamp is ge lopen als spion voor de DDR of daarheen is overgelopen be draagt nu 14. De verdachten zouden bandopnamen hebben gemaakt van radioverkeer van Westduitse overheidsdiensten en ook computerbanden heb ben doorgespeeld aan de DDR. Intussen meldde het weekblad Quick gisteren dat de twee beste agenten van de Bondsre publiek in de DDR zijn gear resteerd. Zij zouden zijn verra den door Hans-Joachim Tied- ge, de Westduitse topspion die in augustus overliep naar Oost-Berlijn. Het zou gaan om een echtpaar met heel goede contacten met de politieke top in de DDR. Zo zouden zij per soonlijke omgang hebben met partijleider Erich Honecker. (ADVERTENTIE) Leiden Nieuwe Rijn 48. tel 071-133100 vanavond tot 2100 uur geopend Geweld Colombia kost 30 levens BOGOTA Colombiaanse veiligheidstroepen zijn slaags geraakt met linkse opstande lingen, waarbij zeker 30 doden zijn gevallen, zo maakte het leger bekend. De gevechten waren het sluitstuk van wat vele Colombianen inmiddels de zwarte november zijn gaan noemen. Afgelopen maand werd het Paleis van Justitie in Bogota door guerrilleros over vallen, waarbij 97 mensen werden gedood. In de noorde lijke streek Uraba sneuvelden 22 rebellen in gevechten met een legereenheid, waarmee volgens legerbronnen de re bellengroep zo goed als wegge vaagd werd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5