TAFEL Kardinaal Willebrands blijft tegen intercommunie Sn Actie Solidaridad tegen hoge renten Geschenken voor paus blijven in Nederland Ceidoc Somcmf W.T.Vi boekwijzer Veel Amerikanen houden zich niet aan kerkleer kerk wereld V ACHTERGROND Cfiidóe Soutant DINSDAG 3 DECEMBER 1985 PAGINA Asielzoekers in r-k kerk van Goes De rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes biedt van af vandaag onderdak bieden aan de 41-jarige Turk Erdogan Okkali en zijn twee zoons, de 11-jarige Yusuf en de 13-jarige Tufan. De drie moeten van de staatssecretaris van justitie op 15 december ons land hebben verlaten omdat hun verblijfsver gunning niet wordt verlengd. De man kwam drie jaar geleden met zijn Nederlandse vrouw vanuit West-Duitsland naar Ne derland. Na de echtscheiding werd het dochtertje aan de moe der toegewezen. De korpschef van de gemeentepolitie. L. Die penhorst, vindt het wat voorbarig dat Okkali nu al zijn onder dak zoekt in de kerk. „De uitzenddatum is pas over twee we ken. Wij doen niets voor die tijd", aldus Diepenhorst. Gereformeerden schieten Fransen te hulp In de Christelijke Gereformeerde Kerken i$ een comité ge vormd dat materiële hulp gaat organiseren voor een kleine kerkelijke gemeente in het Franse dorpje Aubin-de-Blaye niet ver van Bordeaux. De gemeente in het Franse plaatsje is enige tijd geleden ont staan uit evangelisatiewerk van onder meer baptisten en leden van pinkstergroepen en telt circa 60 leden. Zij zit krap bij kas. De synode van de Onafhankelijke Gereformeerde Kerken in Zuid-Frankrijk besloot dit voorjaar de gemeente tot haar kerk verband toe te laten. De Christelijke Gereformeerde Kerken voeren sinds 1980 een officiële correspondentie met deze Ker- De vraag of protestanten kunnen deelnemen aan een rooms-katholieke eu charistieviering is veeleer een geloofsvraagstuk en niet zozeer een kerkrech telijk probleem. Met deze uitspraak gaf de lei der van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christenen, kardinaal J. Wil lebrands, op een in Rome ge houden persconferentie aan, dat van de huidige buitenge wone bisschoppensynode geen maatregelen kunnen worden verwacht om tot intercommu nie te komen tussen christe nen van verschillende ge loofsovertuiging en rooms-ka- tholieken. Kardinaal Wille brands vond wel dat alleen het stellen van het probleem al getuigt van oecumenische vooruitgang. Wat betreft het in de oecume nische dialoog bijzonder be langrijke vraagstuk van het primaatschap van de paus zei de kardinaal, dat op de bui tengewone bisschoppensynode geen stem is opgeklonken om hieraan te tornen. Alle syno deleden hebben zich zonder meer bekend tot aanvaarding van de apostolische opvolging. De na Vaticanum II in het le ven geroepen bisschoppensy nodes zag hij als een vorm van collegialiteit, „die een steeds rijpere vorm zal vinden in het kerkelijk leven". Ove rigens ziet hij nieuwe ontwik kelingen in het uitoefenen van de pauselijke macht, zon der daarover in bijzonderhe den te treden. De betrekkingen met het jo dendom zouden in de ogen van kardinaal Willebrands nog aanzienlijk kunnen wor den verbeterd. Tussen joden en christenen dient meer ver trouwen te groeien, gezien het nu nog waarneembare diepe wantrouwen tussen beide godsdiensten. Daarom vond hij de tijd nog niet rijp voor gezamenlijke verklaringen, „want die zouden toch maar in het niets verdwijnen". Aanleiding tot deze uitspraak vormt het aan de bisschop pensynode gezonden verzoek van het drie provincies in Midden-Italië omvattende „landschap" Marche, te ko men tot een bede om verge ving wegens duizend jaar ker kelijke vervolging van de jo den. De kardinaal uitte de wens tot nauwere samenwerking met de Wereldraad van Kerken te Genève, „maar wederzijds wordt een lidmaatschap van de Rooms-Katholieke Kerk niet raadzaam geacht". Hij verdedigde 'zijn' oecume ne met overtuiging: „Het is absoluut niet waar dat de oe cumene slechts een kwestie van woorden is en niet van daden. Natuurlijk gaat het in de oecumene ook om woor den. Want we spreken met de andere kerken en zij spreken met ons. Ik kan zelfs zeggen dat er op de verschillende ni- vo's juist zeer frequent met el kaar gesproken wordt. Een rapport dat de theologen van de verschillende christelijke kerken samen produceren be staat weliswaar uit woorden, maar ik vind dat nogal con creet. Neem het bezoek van de paus aan de leiders van de andere kerken. 30 jaar gele den zou zoiets ondenkbaar ge weest zijn. Misschien zijn dat allemaal woorden, maar die leiden wel tot daden". Veel is er de laatste tijd gespe culeerd over het voortbestaan van Willebrands' Secretariaat voor de Christelijke Eenheid. De kardinaal liet hierover niet het achterste van zijn tong zien. „Het is een oud probleem, waarmee mijn voorganger, kardinaal Bea, ook al zat. Waar het mij om gaat is dat wij onze autono mie, onze actievrijheid behou den. Dat is het belangrijkste. De congregatie zie ik niet zo zitten, want door die congre- gatievorm ben je zo gebonden. Een congregatie is een insti tuut dat al eeuwen oud is, een instituut met eigen werkme thodes dus." Over de bevrijdingstheologie zei hij tenslotte: „Is de mens vrij als hij sociologisch en eco nomisch bevrijd is Nee. Een dergelijke vrijheid is lang niet genoeg. De mens is pas be vrijd als hij ook in geest vrij is, vrij van binnen uit. Het gaat om de integrale bevrij ding van de mens", aldus kar dinaal Willebrands, die daar mee suggereerde dat de voor standers van de bevrijdings theologie teveel het accent leggen op de „sociologische en economische bevrijding" van Wegwijs in het jodendom Een korte fundamentele gids waar alles in staat voor een eerste kennismaking met het jodendom. Dat levert Wegwijs in het Jodendom, een bewer king van een Engelse gids uit 1956. Aan de hand van sleu telwoorden krijgt de lezer in formatie over het begrip Tora, de joodse feestdagen, de spijs wetten, de voornaamste gebe den en allerlei begrippen uit de joodse cultuur. Ook het he breeuwse alfabet ontbreekt niet. In een apart hoofdstuk wordt de geschiedenis van het Joodse volk in vogelvlucht behandeld. Het slothoofdstuk geeft een overzicht van de ba sisideeën van het jodendom. Wegwijs in het Jodendom. Nederlandse bewerking door Henriëtte Boas en Ya'acov Colthof. Uitgave Stichting Jad Achat, Am sterdam. 154 pag. Prijs 16,-. Bestelling kan ook door overmaking van ƒ18,30 op giro 3733111 t.a.v. Stichting Jad Achat. Ranken aan de wijnstok De Utrechtse pastor Gerard Zuidberg vroeg dit jaar een aantal parochianen per brief hoe zij aan het werk zijn in de parochie of waarom ze van de kerk en vooral van paus en bischoppen vervreemd zijn geraakt. Parochianen vertel len hun levensverhaal en vooral welke betekenis de pa rochiegemeenschap in hun le ven heeft. Zuidberg heeft ge probeerd een zo'n volledig mogelijk beeld te schetsen van zijn Nicolaas-Monica-pa- rochie. Het is, zoals Zuidberg stelt, een bundel vol levenser varing, die boeit omdat zij zo herkenbaar is voor mensen die op een of andere manier betrokken zijn bij de kerk. Gerard Zuidberg: Ranken aan de wijnstok. Een brief wisseling in een parochie. Uitgave Gooi en Sticht, Hil versum. 122 pagina's. Prijs 29,50. Van alle rooms-kathólieke gelovigen in de Verenigde Staten is 68 procent vóór kunstmatige geboorteregeling, zou 52 procent graag toelating van de vrouw tot het priesterambt zien, heeft 63 procent geen moeite met gehuwde priesters en ziet 73 pro cent geen bezwaren tegen hertrouwen na scheiding. Dat is alle maal duidelijk in strijd met de officiële kerkelijke leer. Een en quête, gezamenlijk opgezet door CBS News en de New York Times, heeft dit aan het licht gebracht. Slechts 15 procent van de katholieken is het onvoorwaardelijk ëens met het kerkelijk standpunt, dat abortus onder alle om standigheden moet worden afgewezen. De legale mogelijkhe den voor abortus zoals die nu bestaan vinden instemming bij 26 procent van de katholieken. Verdeelt men de antwoorden naar leeftijdsgroepen dan blijkt, dat jonge katholieken nog veel extremer zijn in hun afwijzing van de kerkleer: beneden de 45 jaar vinden vier van de vijf katholieken dat kunstmatige voorbehoedmiddelen en echt scheiding best kunnen. Verbluffend vonden de onderzoekers te moeten constateren, dat 67 procent van alle katholieken absoluut niet wist elk standpunt de RK Kerk inneemt ten opzichte van de kernbewa pening en wapenbeheersing, de pastorale brief van de bis schoppen uit 1983 ten spijt. De vernieuwingen, teweeggebracht door het Tweede Vaticaans Concilie, vinden instemming bij 39 procent van de Amerikaanse katholieken; slechts 9 procent neemt een afwijzend standpunt in en 45 procent staat wat dit betreft met de mond vol tanden. Enige weet van de buitenge wone bisschoppensynode in Rome had maar één op de vijf. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Poortvliet, W. J. Op 't Hof te Ouddorp. Aangenomen: naar Dronten, D. J. H. Wolse te Wamel c.a. (streekgemeente Maas en Waal) die bedankte voor 01- debert; naar Heerlen, G. H. J. Gerelings, kandidaat te Leiderdorp. Bedankt: voor Lekkerkerk (wijkgemeente 't Venster), L. Quist te Middel- harnis; voor Vinkeveert en Demmerik, J.H.C.Olie te Op- heusden; voor Uithuizen, J. Bakker te Kolderveen en Dinxterveen. Beroepbaar ge steld: J. A. W. Verhoeven, P.J. Troelstralaan 63 C, 3818 KS Amersfoort Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen: naar Gronin gen, drs. J. B. M. Storms kan didaat te Rotterdam; naar Marknesse in combinatie met Zwartsluis, H. J. Zuidhof te Breukelen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's Gravezande, B. de Graaf te Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Beroepen: te Vlaardingen, C. Harinck te Oostkapelle; voor Arnhem, R. Kattenberg te Scheveningen. Kijk niet naar de hand, maar naar het hart van wie op visite komen Anti-zionistisch paspoort Rabbijn Mosje Hirsch van de ultra-orthodoxe anti zionistische gemeenschap in Jeruzalem, heeft in Jeruzalem een „anti-zionis tisch paspoort" getoond. Van het document zijn al duizenden gedrukt. De bedoeling er van is dat in geval van gijzeling de houder kan aantonen dat hij anti-zionistisch is, aldus de rab bijn. OPBRENGST NAAR ZUID-AMERIKA De interkerkelijke actie Solidaridad heeft gisteren een begin gemaakt met de twintigste actie ten bate van Latijns-Ameri ka. Dit maal is het thema „Onze rente, hun armoe de" waarin de schulden last van Zuidamerikaanse landen centraal wordt ge steld. Solidaridad wil zo'n vier mil joen gulden inzamelen voor circa tweehonderd (kleinscha lige) projecten van kerken en basisgroepen, wijkcomités, vakbonden en boerenorgansi- aties. Behalve geld inzamelen wil Solidaridad de banken op roepen bij nieuwe leningen aan Latijns-Amerika afspra ken te maken over schuldsa nering. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van verlaging van de rentes en verlenging van de looptijd. De econoom prof. B. Goud zwaard (Vrije Universiteit) die als lid van het comité van aanbeveling gisteren een toe lichting gaf op de actie, wees nog eens op de hoge rente standen, die er enerzijds de oorzaak van zijn dat landen leningen moeten af sluiten alleen al om de rente van de oude lening te kunnen betalen. Anderzijds heeft de hoge rente tot gevolg dat de geldstroom naar westerse lan den toe vele malen breder is dan de geldstroom naar de Derde Wereld. En dat is weer een bevestiging van het alou de verhaal dat de rijken rijker worden en de armen armer. Een van de beleidswijzigin gen, die Solidaridad doorge voerd wil zien is het intrek ken van de zogeheten spread. Spread is een extra renteper centage dat wordt gerekend bovenop het gebruikelijke percentage aan landen, waarvan het risico dat een le ning niet wordt terugbetaald, groot is. Maar die spread kan oplopen tot drie procent, zodat de kans dat een land de rente inderdaad niet terug kan be talen nog meer stijgt. Niet de banken, maar het land betaalt de eigen schuldsanering. Rekeninghouders bij de AMRO-, de ABN-, de NMB- en de Rabobank worden op geroepen de rente die zij over hun spaartegoed krijgen, over te schrijven op Solidaridad. Die overschrijving kan verge zeld gaan van een brief aan de betreffende bank met daarin de beweegredenen van de actie. Anglicaanse Kerk vindt paus conservatief In het pas verschenen jaarboek van de Britse Anglicaanse Kerk wordt scherpe kritiek geuit op de „conservatieve kerkpo litiek" van paus Johannes Paulus II. Naar het jaarboek meent was de paus op z'n best bij zijn bezoek aan Groot-Brittannië in 1982, „doch laat het rampzalige bezoek van 1985 aan Nederland en België zien, dat de wittebroodsweken voorbij zijn". In Groot-Brittannië wordt volgens het jaarboek onder katholie ken en protestanten gelijkelijk de pijn gevoeld 1 sche stilstand tijdens dit pontificaat. Het schilderij dat de Stichting Pausschilderij bij gelegenheid van het bezoek van de paus aan Nederland aan hem had willen aanbieden, heeft een bestemming gevon den in de pauselijke nun tiatuur in Den Haag na persoonlijke bemiddeling van de paus. Drie schilde rijen, een levensgroot portret van de paus ter wijl hij de H. Mis op draagt, van de hand schilder W. Halewijn, een tweede schilderij dat Uni versum heet en een pen tekening van de St. Pie- ter, waren na het bezoek achtergelaten op het se cretariaat van het pausbe zoek in Utrecht. Er wa ren toen problemen gere zen rond de betaling van het portret van de paus aan de maker. Het secretariaat van het paus bezoek trad vervolgens in overleg met de pronuntius in Den Haag, mgr. Cassidy. Na besprekingen tussen mgr. Cassidy en de paus vorige maand bij gelegenheid van de zaligverklaring van Titus Brandsma in Rome is besloten de geschenken in Nederland, te laten. Het alternatief zou volgens H. van den Biggelaar, directeur van de Stichting Pausbezoek, zijn geweest de schilderijen op te slaan in de kelders van het Vaticaan. De paus heeft na het bezoek van Cassidy de vertegenwoordi gers van de inmiddels opge heven Stichting Pausschilderij laten weten dat een passende bestemming voor het zelfport ret van paus Johannes Paulus II gevonden is in de nuntia- Den Haag. Het uni- -schilderij is geschon ken aan het museum voor re ligieuze kunst, het Catharijne- convent te Utrecht en de pen tekening van de St.Pieter heeft een plaats gekregen in het secretariaat van de katho lieke kerkprovincie in Utrecht. De financiële problemen rond het zelfportret van paus Jo hannes Paulus II zijn overi gens nog niet opgelost. De Nij meegse pater Koopman is met schilder Halewijn overeenge komen het bedrag dat de Stichting Pausschilderij had bijeengebracht aan te vullen door de verkoop van repro ducties van het schilderij. Daarbij wordt gestreefd naar een ton, aldus pater Koopman die dit niet te veel vindt voor een schilderij dat volgens hem het mysterie van het geloof zeer treffend tot uitdrukking brengt en waaraan Halewijn, „een groot schilder" meer dan een half jaar aan gewerkt heeft. Halewijn had oorspron kelijk om het exorbitante be drag van 252.000 gulden ge vraagd. Inlichtingen over het schilde rij op tel. 080 55.80.29. Verwarrend betoog )EN H chter I ►gen d eelnen aaakt. AlS het aan de leider van D66, Van Mierlo, ligt zal tÉem| PvdA het keiharde „nee" tegen de plaatsing van kruisraket^^ ten in ons land moeten herzien om een redelijk uitgangspur^n dat te hebben voor heronderhandelingen met de VS. Nadat h)it mis dat in het weekeinde had verklaard, heeft D66 vervolgerfóniste gisteren meegedeeld zich in het ontwerp-verkiezingspr<^reen2 gramma op het standpunt te stellen, dat een eenmaal tusset |en: Nederland en de VS gesloten verdrag over de plaatsing moQ de worden nagekomen. eloofd yordt DAARMEE moet Den Uyl zich op zijn minst in de rug gevallen voelen. D66 geldt en gold immers als een medestan der van de PvdA als het aankomt op regeringssamenwerkinj T en op de uitwerking van een beleidsprogramma. Maar nee het radicale „nee" van de PvdA tegen de plaatsing vai kruisraketten in ons land is onhoudbaar, aldus Van Mierlo. NATUURLIJK heeft de leider van D66 daarmee volstrek gelijk. Je kunt niet enerzijds zeggen je loyaal op te wilier stellen tegenover de NAVO en anderzijds een volstrek „nee" uitspreken tegen een eenmaal door Nederland geno men besluit, dat deel uitmaakt van de NAVO-strategie ter opzichte van het Warschaupact. Dat kan zeker niet, nu ooi de Raad van State heeft verklaard, dat dit Nederlandse be sluit op volstrekt democratische wijze tot stand is gekomen. EVENMIN kun je bij eventueel gewijzigde politieke ver houdingen na de komende verkiezingen als loyaal NAVO' bondgenoot voorstander zijn van heronderhandelingen mei de Verenigde Staten over een reeds gesloten akkoord, waar. in de plaatsing van kruisraketten in ons land is geregeld. Da| kan zeker niet zonder dat Nederland bij die heronderhandej lingen iets reëels te bieden heeft. In zijn afwijzing van het PvdA-standpunt heeft Van Mierlq derhalve volstrekt gelijk. Maar we kunnen niet zeggen, da hij daarnaast erg helder is over wat D66 zélf in deze kwestit precies wil. Enerzijds ziet die partij weinig heil in heronder handelingen met de VS en acht zij het zelfs reëel het verdrag met de VS na te komen zodra dat eenmaal is gesloten. Maai anderzijds stelt Van Mierlo, dat indien de PvdA dat wenst toch heronderhandeld kan worden, zij het niet vanuit eer keihard „nee" tegen de plaatsing. WAARMEE Van Mierlo zich afzet tegen het PvdA-stand punt, maar zich tegelijkertijd volstrekt conformeert aan d« wil van die PvdA. Wat hebben we nu aan D66? Heeft die partij een eigen mening, of stelt zij zich uiteindelijk, als pun tje bij paaltje komt, toch op in het verlengde van de PvdA' Na het verwarrende relaas van Van Mierlo kunnen we voor lopig niet anders concluderen, dan dat het laatste het geval lijkt te zijn. HIL niet ten? dag NOS teke ping Zacht DE BILT (KNMI) De aan voer van zachte lucht vanuit het zuidwesten duurt morgen voort. Storingen trekken in deze stroming vanaf de noord- westpunt van Spanje via Zui- d-Engeland naar de Noordzee. Deze zone met storingen ver plaatst zich als geheel zuid oostwaarts, dus in de richting van ons land. Achter deze sto ringen ligt ten westen en noor den van de Britse Eilanden wat minder zachte lucht. Deze kan na woensdag geleidelijk tot in ons land uitstromen. Voor het zover is, wordt woensdag opnieuw een zachte dag: de temperatuur loopt evenals vandaag weer tot bo ven de 10 graden op. Vlak aan zee en op de Waddeneilanden blijft de temperatuur iets ach ter. Er is veel bewolking waar uit af en toe wat regen valt. De wind is zuidwest, binnenland matig, aai en toe krachtig. Sneeuwberichten DEN HAAG Sneeuwlijn ANWB/KNMI met een overzicht van de wintersportmogelijkheden dicht hij huis. Oostenrijk, Frankrijk. Zwitserland en Noord-Italië naar de situatie van maandag 2 december. Duitsland Door de ingevallen dooi zijn de win tersportmogelijkheden aanzienlijk verslechterd. Beperkte mogelijkhe den in het Sauerland zijn er onder meer in Altastenberg, Neuastenberg, het Olsberg en Winterberg. Ook in de S Harz, waar gemiddeld 25 cm ligt, zijri' nog beperkte wintersportmogelijkhe-/ Geen wintersportmogelijkheden. plaatselijk wintersportmogelijkhedenj maar de meeste liften zijn nog niet irt bedrijf. Zodra er echte wintersport- mogelijkheden zijn. worden via het nummer 06 - 91091030 informatie verstrekt over de actuele sneeuw hoogten in de populairste winter- Frankrijk, Zwitserland en Noord-lta- Ook in Frankrijk en Noord-Italië zijri er plaatselijk wintersportmogelijkhe den, maar de meeste liften zijn nog niet in bedrijf. In Zwitserland daar entegen zijn uitsluitend ski- en lan- glauf-mogelijkheden op de hoger ge legen pistes o.a. in de volgende plaat sen Crans Montana. Davos. Haute Nendaz. Klosters, Saas Fee, Verbier. In St. Moritz zijn afdalingen tot in het dal mogelijk. De gemiddelde sneeuwhoogte op de hoge piste is 30 Qe ri ria-M dient schuil rige en zij Tufan er ht om a rf wijzin - moet ons l Ke scl Ardennen Ei fel/Harz- Sauerland: 06 - 910 910 20; Frankrij- k/Italië/Zwitserland: 06 - 910 910 40; langlaufmogelijkheden Nederland en Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur zaterdags t"«o„ omOc 18.00 en 19.00 u 14.00 en 15.00 uur, teleloonnr.071- n'n9 122248 en uw krant wordt nog dezelf- De 3 de avond nabezorgd. za| n< gedir uitzel Verse worst met stamppot rauwe zuurkool vla met rozijnen De benodigdheden voor twee zijn: 200 g verse worst, 30 g margarine, ui, mespunt bloem, paprika poeder, zout, aroma; V2 tot 1 kg aardappelen, zout, 10 g margarine, melk, 300 g zuurkool, 1 appel (Golden Delicious), peper; 1 lepel rozijnen, 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker). Zet de verse worst op in de braadpan met een bodem< koud water. Breng dat water aan de kook. draai de worst om en haal haar na een hal ve minuut koken uit de pan. Schenk het kooknat in een kommetje en bewaar het. Braad de worst in de marga rine op een matig vuur in twintig minuten bruin en gaar. Keer het vlees in die tijd geregeld en houd het deksel zoveel mogelijk schuin op de pan. Leg de K laatste vijf minuten kleinge- j sneden ui naast de worst. Houd de gare worst op een bord warm. Bak de bloem een minuut mee met de ui, voeg het kooknat van de worst toe en breng de jus op smaak met paprikapoeder, zout en aroma. DEN Kook de aardappelen gaar in\ ris k weinig water met zout. Snijd zal a de zuurkool klein en meng jonge er de grofgeraspte appel men door. Giet de gare aardappe- nissti len af, stamp ze fijn, en roer sti mi er met margarine en melk midd een luchtige puree van. Voeg van de zuurkool met appel toe,, ve 5 warm de massa al roerende] baar door, doe haar in de schaal j^e v en strooi er (versgemalen) ^et r peper over. straft Was de rozijnen, kook ze tien voor minuten in weinig water en van j laat ze op een zeef uitlekken. Wie zelf de vla kookt, is voordeliger uit en kan de FR voor het gezin benodigde portie klaarmaken. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en weinig koude melk tot een papje schenk er al roerende wat hete melk bij, doe het meng sel in de pan en laat de vla even koken. Voeg van het vuur de rest koude melk en de rozijnen toe en laat de vla koud worden. JEANNE "iSJ«

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2