Woningbouw op terrein Humako mogelijk maken I i Links Voorschoten: sociaal- culturele sector ontzien EG JOUR NAAL Minister Brinkman zet kroon op duiventoren Gewond na v; met bromfie Bedrijvencentrum aan Sandtlaan LEIDEN OMGEVING EcidócSowiant DINSDAG 3 DECEMBER 1985 PAGINA f vD Vreeken keert niet meer terug WARMOND De Christen Democraat C Vreeken keert na de gemeenteraads verkiezingen in maart 1986 niet meer te rug in de Warmondse gemeenteraad. Dat besluit heeft hij gisteravond bekend ge maakt. Vreeken werd twee jaar geleden, nadat hij in 1982 in de gemeenteraad was gekomen voor het CDA, uit de fractie ge stoten na een heftig verschil van mening met zijn fractiegenoten over diverse pun ten. Hij bezet sinds die tijd als onafhankelijke christen-democraat een zetel in de War mondse raad. Aanvankelijk wilde hij meewerken aan de oprichting van een partij Gemeentebelangen. Aan het eind van de volgende raadsperiode is Vreeken echter 69 jaar. Een zware taak als raadslid zag hij op die leeftijd niet meer zitten. Brokx slaat eerste paal NOORDWIJK Staatsseere- taris mr. G.Ph. Brokx van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer slaat morgenmiddag om vier uur de eerste paal voor het plan „Vin- keveld 2". De eerste bouw- stroom van het tweede deel van het Vinkeveld omvat 97 premie-koopwoningen en 76 etage-huurwoningen. In totaal zullen er in „Vinkeveld 2" on geveer 450 woningen verrij zen. De 378 woningen van „Vinkeveld 1" zijn al gereali seerd. CDA Wassenaar: verkeers lichten op kruispunt WASSENAAR De CDA-fractie in Wasse naar heeft twijfels over de reconstructie van het kruispunt Oldebarneveltweg/Lange Kerk- dam. Volgens V.J.W. Wensveen zijn verkeers lichten daar beter. Hij zei dat gisteravond tij dens de raadscommissie algemene zaken. Eer der ging zijn fractie accoord met een recon structie van het kruispunt, dat als gevaarlijk bekend staat. Volgens VVD-fractieleider Ch. B. Aptroot kunnen verkeerslichten ook nog wel worden geplaatst als de proef met de recon structie mislukt. Burgemeester drs. P.H. Schou- te gaf gisteravond te kennen dat niet alleen de gemeente, maar ook de Wassenaarse politie niet voor verkeerslichten is. „Daarmee kweek je een situatie, waarbij mensen gaan zoeken naar sluiproutes, en dat willen we voorkomen." Geluidswagens voorlopig toegestaan in Oegstgeest OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest zal soepel zijn in het verlenen van ontheffingen voor geluidswagens zolang er nog geen uit spraak van de Raad van State over de kwestie is. De leden van de commissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden die gisteravond vergaderden, zullen daarna pas van gedachten wisselen over ontheffing van het verbod op ge luidswagens. Het verbod op geluidswagens dreigde in Oegstgeest het volkspetitionement te treffen, maar een kort geding van een van de leden van het Vredesplatform deed de Raad van State tot opschorting ervan besluiten. Tot de officiële uitspraak zal de gemeente een soe pel beleid voeren Met name ten aanzien van de komende verkiezingen kunnen politieke partij en er op rekenen dat zij van geluidswagens ge bruik mogen maken. Bejaarde vrouw beroofd NOORDWIJK Een 65-jarige vrouw is zater dag in haar woning aan de Egmonderstraat in Noordwijk overvallen en beroofd. De alleenwo nende vrouw sliep op de bank in haar woonka mer en hoorde geluid in de slaapkamer. Toen ze ging kijken ontdekte ze daar een inbreker, die haar tegen de grond drukte en in het ge zicht sloeg. Daarbij brak de bovenprothese van de vrouw. De overvaller maakte zich vervol gens meester van een handtas waarin een spaarbankboekje zat en 800 gulden aan geld in dubbeltjes. Het slachtoffer was zo geschokt door de aanslag dat zij niet in staat was de politie te bellen. Maandag werd zij in die toestand aange troffen door een bejaardenwerkster die de poli tie waarschuwde. De vrouw is behandeld door de huisarts. LEIDERDORP Een 26-jari vrouw uit Rijpwetering is j terochtend op de Zijldijk Leiderdorp door onbekend 'n3on hij h kuurlij. f Fram akte i ren ah onsti oorzaak met haar bromfiets gS^j, vallen en gewond geraakt. IL t>jeel politie vermoedt dat de glalrig vr heid van de weg haar part%, die heeft gespeeld. dat Het slachtoffer liep een hersei schudding op. Zij is naar h\rdig^ Academisch ziekenhuis in den gebracht. A/a. MOTIE PROGRESSIEF WARMOND: WARMOND B en W van Warmond moeten woningbouw mogelijk maken op en rond het ter rein van het bedrijf Hu mako aan de Herenweg. Uiterlijk eind juli 1986 moeten de resultaten van die inspanningen bekend zijn. Een motie van deze strekking diende D. Duynhoven van Progres sief Warmond gisteravond in bij de algemene be schouwingen over de ge meentebegroting voor 1986. Wethouder mevrouw C.E. Dalhuisen-Polano antwoordde gisteravond direct al dat B en W geen behoefte hebben aan een dergelijke motie. Volgens haar is al veel eerder besloten dat, nadat volgend jaar het plan Ter Leede gerealiseerd is, woningen voor Warmonders tot 1990 in de Voorhoutse nieuwbouwwijk Oosthout wor den gebouwd. Ook was al eer der vastgelegd dat na een eventuele verhuizing van het bewuste bedrijf het terrein be stemd zou worden voor wo ningbouw. Aanleiding voor de motie van Progressief Warmond is de on langs besproken prognose van het aantal woningzoekenden tot het jaar 2000 in Warmond. Daaruit blijkt dat na 1990 boven de voor Warmonders gereserveerde woningen in het Voorhoutse Oosthout ten minste 80 woningen moeten worden gebouwd. De VVD maande in dit kader tot voor zichtigheid: „De overvolle nieuwbouwwijken leren ons dat wij niet zo door moeten gaan als wij Warmond aan trekkelijk willen houden. Te veel mensen te dicht op elkaar zorgt voor parkeeroverlast, hondenpoep, kattengekrijs en geluidsoverlast". De Christen Democraat C. Vreeken zei daarentegen niet te begrijpen waarom er de laatste jaren zo weinig wordt gebouwd in de gemeente. Groene golf CDA-fractievoorzitter J.J. Bonnet uitte een andere zorg tijdens de algemene beschou wingen. „Sommige gemeenten gaan prat op hun groene golf voor de automobilist. Fietsers en voetgangers die kleumend van de kou soms vele minuten lang het einde van hun rode golf staan af te wachten, kun nen daarover meepraten", stelde hij. Vooral het kruis punt bij het spoorwegtunneltje was hem een doorn in het oog. Bonnet bepleitte dan ook de aanleg van een adequaat drukknopsysteem voor voet gangers en fietsers en een aan passing van de oversteek voor langzaam verkeer als het kruispunt wordt gerecon strueerd. CD-raadslid Vreeken vond dat de reconstructie eigenlijk dit jaar al had moeten zijn gereali seerd en pleitte daarom voor het starten van een onteige ningsprocedure wanneer de betrokken grondeigenaren niet bereid zijn de benodigde grond voor een redelijke prijs te verkopen. Burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx meldde dat de gemeenteraad in januari een voorstel over de Wat B en W van Warmond betreft maakt het bedrijf Humako in ieder geval tot 1990 geen plaats voor woningbouw. reconstructie en het fietspad komt. C.J. van Kuijen (PW) opperde een idee om de kosten voor het onderhoud van het ge meentelijk groen omlaag te brengen. Een deel van de be zuiniging van 600 manuren in dit werk zou bereikt kunnen worden door een buurt een parkje of plantsoen in beheer te geven. Het mes snijdt daar bij volgens Van Kuijen aan twee kanten: de mensen raken meer betrokken bij „hun" groen en springen er daardoor wat voorzichtiger mee om. Vreeken bleef ook gisteravond strijden voor kabelnetaanslui tingen voor Warmonders in de zogenaamde onrendabele ge bieden. De kabelexploitant wil in die gebieden geen aanslui tingen verzorgen, omdat hem dat te veel kost. Vreeken wil echter dat het beschikbare geld niet voor de voorgeno men uitbreiding van twaalf naar achttien zenders wordt gebruikt, maar voor aanslui ting van de „onrendabelen". Hij kreeg vooralsnog nul op het rekest van wethouder C.A. van Schagen. De paaltjes in de Dorpsstraat worden in januari weggehaald of verplaatst en het postkan toor wordt door verandering van de hinderpalen toeganke lijk gemaakt voor gehandicap ten, zo reageerde burgemees ter Hendrickx gisteravond op opmerkingen van de VVD. Deze partij pleitte voor het creëren van een beter econo misch klimaat voor de mid denstanders door de bedrijven beter bereikbaar te maken. CDA: sporthal bij Trefpunt WARMOND Het CDA en de fractie van Progressief Warmond (PW) vinden dat er snel duidelijkheid moet komen over de plannen omtrent goe de overdekte sportaccommo datie in Warmond. CDA kwam daarom met een voor stel voor een sporthal in War mond. De partijen willen dat er in elk geval een eind komt aan de groeiende geruchten stroom. Dat bleek gisteravond tijdens de algemene beschou wingen. CDA-fractievoorzitter J.J. Bonnet vond dat er een sport hal moest komen. Bonnet stel de voor om de sportzaal Klim Op en het Gymnastieklokaal te slopen. De scholen zouden dan de gymnastieklessen in de nieuwe sporthal moeten vol gen. Op het terrein van Klim Op met het ernaast gelegen Leerhoeve zou dan bouwloca tie vrijkomen en met de op brengst van die grondverkoop kunnen de jaarlijkse lasten van een multifunctionele sporthal op een aanvaardbaar niveau worden gehouden. Die sporthal zou bij het Tref punt gebouwd kunnen worden zodat ze van eikaars aanwezig heid kunnen profiteren. Op de plaats van het gymnastieklo kaal ontstaat volgens het CDA een prachtig terrein voor cul turele activiteiten en een week- of dagmarkt. D. Duynhoven drong namens de PW-fractie aan op een snel le afronding van het onder zoeksrapport naar het rende ment van Klim Op. PW wil dat voor de tweede helft van 1986 een afweging wordt ge maakt tussen het verder ge bruik van Klim Op, een nieu we gemeentelijke sporthal of een oplossing Via een particu liere accommodatie. Burge meester mevrouw G. Hen drickx meldde dat de raad in maart een verzoek krijgt om een krediet voor dat rende- mentsonderzoek beschikbaar te stellen. Daarna wordt zo spoedig mogelijk afgewogen wat de beste oplossing is, aldus de burgemeester. Zij waar schuwde Duynhoven er echter voor dat een oplossing voor deze problematiek niet binnen een half jaar gerealiseerd kan worden. VOORSCHOTEN De PvdA/PPR-fractie en D66-raadlid J. Aikens wil len dat de opgelegde be zuinigingen in de Voor- schotense sociaal-culturele sector teruggedraaid wor den. „Wanneer we in mei van dit jaar geweten had den dat de balans zo gun stig zou uitpakken, had den we nooit de Peuter speelzaal, Lindehoeve, Vrije Academie en Streek- muziekschool dergelijke ingrijpende bezuinigingen opgelegd. We hadden minstens de opgelegde be zuinigingen uitgesteld", lieten ze gisteravond in de commissie verkeer en fi nanciën weten. Dat ging C. Bremmer (CDA) te ver, want het opheffen van de bezuinigingen werkte vol gens hem door in de meerja renbegroting. Volgens J. Wil- lemsen van de VVD is er op alle mogelijke manieren bezui nigd. „Waarom wordt er al leen gekeken naar de sociaal- culturele sector. Door de be zuinigingen hebben we nu ruimte om eventueel iets aan te pakken dat eigenlijk al eer der zou hebben moeten gebeu ren". Ook kritiek was er van de zij de van VVD en D66 op het be drag van 10.000 gulden dat B en W van Voorschoten be schikbaar willen stellen voor het kennismakingsbezoek aan Kita in het Afrikaanse Mali. Met name de geraamde hoge hotelkosten van burgemeester P. Cannegieter stonden ter dis cussie. De andere Voorscho- tense deelnemers verblijven bij de bevolking en slapen daar ook. Voor de burgemees ter wordt een hotel gereser-, veerd voor de prijs van 200' dollar per dag. De PvdA/PPR vond het ook een hoog bedrag, maar wilde eerst nadere inlichtingen. J. Valkenburg zei namens de CDA-fractie het heel normaal te vinden dat de burgemeester de kans krijgt op een behoor lijk onderdak. J. Aikens vond het echter geen jumelage meer, „maar gewoon een va- kantietocht". Ook VVD-er Willemsen vond dat de reis niets meer met een jumelage had te maken. „De echte Mali- nesen vindt de burgemeester nooit in een duur hotel", zei hij. Wethouder Van Dalen vond dat de fracties de kwestie zelf maar met de burgemeester moesten bespreken. ]n 60 j begaf Pap, veren kunst „Kunst van papier" is tot 2 januari te zien op een nieuwe tentoonstelling in galerie De Sluis aan de Sluiskant in Leidschendam. 25 Neder landse en buitenlandse kuns tenaars laten met installaties, papier-environments en an dere uitingsvormen hun op vatting over papier zien. De Prent van de Maand" van de galerie bestaat uit een keuze van drie prenten in een oplage van tien van Hen- ny Visch. Galerie De Sluis is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 12.30 tot 17.00 uur, zondags van 13.00 tot 17.00 uur en verder vol gens afspraak. Drumband De Stichting Jeugd en Jonge renwerk Oegstgeest heeft een instructeur aangetrok ken, Peter Onderwater, en wil in januari beginnen met een nieuwe drumband. De lessen worden gegeven in „Het Drieluik aan de Ge versstraat, elke zaterdagoch- 131° tend van 10.00 tot 12.00 uurl >K Er is plaats voor jongens erf VFf meisjes van 8 tot 12 jaar en, het gaat in de eerste instantiden- om tamboers en blazers. Jn-jsP^" lichtingen bij de SJJO, Julia-F nalaan 1 te Oegstgeest. Kerstgroepen De Stichting Kulturele Raad^\n' Hillegom houdt van 18 totln. Za en met 21 december in haarster gebouw aan de Prinses Irene-,iders laan 16 een K ers tg roepen ten -n seri toonstelling. Bezitters vangend i bijzondere zelfgemaak fe,n d e r c kerstgroepen van glas. hout,f).00 - porcelein en dergelijke enpo-ra bezitters van bijzondere groe-jiend< pen worden uitgenodigd aangen deze kerstexpositie mee te werken. De hal van de Kul turele Raad zal voor dat doeL i geheel worden versierd en [«HQ] iedere groep wordt met zorg opgesteld. Deelnemers kun-ivCT nen zich tot 10 december via telefoonnummer 02520-18869fVE opgeven. Pns st afle' llige leed Joe Cool treedt.zaterdag op in Tabernal aan de Julianalaan in Oegst- L j"c geest. Van 20.30 tot 24.00 uur'de kan iedereen vanaf 16 jaarlnden daarnaar komen luisteren, i qq u De band maakt een menge-^n ling van new wave, countryL^ in and western en rock and roll. L ver Het optreden van de vijf-dt Zi, mans-formatie is toeganke-ejse lijk voor vier gulden. SJJO- ^der leden betalen drie gulden. t oc n Rt stuc KATWIJK Op het terrein van Klimaraam aan di Sandtlaan in Katwijk, daar waar vroeger de kalkzand steenfabriek was gevestigd, komt een bedrijvencen trum. Het bouwbedrijf De Raad b.v. uit Noordwijl heeft het terrein gekocht. Het bedrijf Klimaraam wi fuseren en verkoopt daarom de grond. Voor het industrieterrein, dat ruim twee hectare groot plannen ontworpen voor een bedrijvencentrum dat 't Groei gaat heten. Het centrum, dat vlak bij de groenteveiling kom te liggen, zou met name bestemd zijn voor conservenbed ven, peenwasserijen en transport- en exportbedrijven in groentehandel. De bedrijfsruimten worden niet verkocht maar alleen verhuurd. De Raad hoopt in de eerste helft van volgend jaar met d< bouw van het bedrijvencentrum van start te kunnen gaan Momenteel wacht men op goedkeuring van de bouwaan vraag. De bestaande gebouwen op het terrein worden ge sloopt en er wordt een centrum van 7000 vierkante metei gebouwd. De Raad verwacht dat er twaalf tot twintig bedrij ven onderdak zullen vinden. Na de zomer zou het bedrijven centrum geopend worden. W Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.0 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avondo nabezorad 'ö- GEEN TOEZEGGING OVER SUBSIDIE VOOR HERSTEL OUD-POELGEEST OEGSTGEEST Minis ter L.C. Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft gister ochtend de restauratie van het koetshuistorentje op het landgoed Oud- Poelgeest voltooid. De bewindsman plaatste met behulp van een hoogwer ker een „kroon" op het duiventorentje van het koetshuis. De officiële handeling maakte deel uit van een werkbezoek aan het landgoed, dat een grote restauratie moet on dergaan. Over het daar voor benodigde geld kon de minister geen toezeg ging doen, „maar ik ben er van overtuigd dat die twee miljoen op tafel ko men", zo liet hij weten. Het Landgoed Oud-Poelgeest, eigendom van de gemeente Oegstgeest, wordt gebruikt als vormingscentrum voor vol wassenen. In het kasteel met bijgebouwen worden cursus sen gegeven, waarbij ook ge legenheid tot overnachten is. Mede op aandringen van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg werd enkele ja ren geleden een restauratie plan voor het landgoed opge steld. Boven op het lijstje stond het herstel van het koetshuis. Subsidieaanvragen bij de mi nister werden echter niet ge honoreerd, waardoor de ge meente Oegstgeest vorig jaar besloot om de restauratie van de bouwvallige duiventoren op het koetshuis dan maar zelf te betalen. In februari van dit jaar ging de minster echter toch overstag en in het kader van een werkgelegen heidsproject konden duiven toren, bordestrap en een deel van het dak van het kasteel onder handen genomen wor den. Eind deze maand wordt die eerste restauratiefase afge rond. Daarmee is echter slechts een deel van de restauratieplan nen verwezenlijkt. Een ver der herstel van koetshuis en kasteel is volgens de gemeen te en het bestuur en directie van het vormingscentrum dringend noodzakelijk. Dit mede vanwege de fusie met het vormingscentrum Crabbe- hoff in Dordrecht, die tot een intensiever gebruik van het vormingscentrum Oud-Poel geest zal leiden. Architect Bob van Beek heeft berekend dat een opknapbeurt van het kas teel ruim twee miljoen gulden gaat kosten. Restauratie van het jagershuis, koetshuis, tuin manswoning, waterput en en treehek zouden bij elkaar nog eens een miljoen kosten. Onlangs werd een rapport uit gebracht door een werkgroep die zich met de toekomst van het landgoed bezig hield. Daarin werd geadviseerd een stichting op te richten die het beheer van het landgoed zou overnemen van de gemeente. Die stichting zou makkelijker subsidiebronnen aan kunnen boren dan de gemeente. Vol gens de werkgroep zou er ook een Vereniging Vrienden van Oud-Poelgeest opgericht moe ten worden. De vereniging Minister L.C. Brinkman en burgemeester S.H. Scheenstra van Oegstgeest op weg naar de hoogwerker om de kroon op het duiventorentje van het koetshuis te zetten. zou zich bezig kunnen houden restauratie en aanpassing mo rnet voorlichting en inzame- gelijk te maken. Het college lingsacties. Volgens B en W hoopt dat ook het ministerie van Oegstgeest blijkt uit die 0Ver de brug wil komen, plannen de bereidheid om Gisterochtend hadden verte genwoordigers van het college en directeur P.W.C. de Vree- de van het vormingscentrum een gesprek met Brinkman om de noodzaak van financië le steun te onderstrepen. Brinkman zei geen toezeggin gen te kunnen doen, maar be loofde zich voor het landgoed in te zullen zetten. Gemeente sluit autospuiterij ei r VOORSCHOTEN D^ gemeente Voorschoten»? heeft de auto-spuiterij Bruin aan de Leidsewegjo gesloten en verzegeld Vrijdagmorgen bepaaldqto. de Raad van State dat het bedrijf definitief gesloten moest worden. De auto spuiterij zorgde voor over last. Vorig jaar nam de heer W de Bruin het automobiel reparatiebedrijf Steijger ovei en daarmee ook de hinder wetvergunning. Hij stootte de reparatie af en maakte van de kleine spuiterij de hoofdactiviteit. Buurtbewo ners trokken bij de gemeente Voorschoten aan de bel van: wege overlast. Zo produceer den de machines in de avonduren veel lawaai. Dé gemeente wilde maatregelen nemen. Enige maanden geleden was de eigenaar van de autospui terij in beroep gegaan tegen de voorgenomen sluiting Toen bepaalde de Raad van State dat de gemeente Voor schoten te voorbarig was ge weest met de bedrijfssluiting. De eigenaar kreeg een voor lopige hinderwetvergunning met de bepaling dat direkt enige voorzieningen aange: bracht moesten worden om aantasting van het milieu te voorkomen. De eigenaar liet vervolgens echter na om overlast te voorkomen. 19.45 20.10 20.15 20.25

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14