ÊeidócSou^ont Deel eenmalige uitkering pas in maart uitbetaald MAAND Gemeenten steunen bestuur dierenasiel STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) nutsspaarbanké mm LEIDSE SOCIALE DIENST OPNIEUW IN MOEILIJKHEDEN Van Esch nieuw lid college van bestuur Sinterklaas op de bres voor werkende jongeren Leiden moet toch strafkorting betalen DE DICHT BU HUIS BANK DINSDAG 3 DECEMBER 1985 PAGINA 11 'lezwaar tegen istauratie Caecilia- i [implex afgewezen IpN HAAG/LEIDEN De Raad van ite vindt de uitbreiding van het Cae- iacomplex niet onrechtmatig. De ad van State heeft bezwaarschriften n slager A.W. van der Zon en de nkeliersvereniging Haarlemmer- ^jaat/de Camp tegen de beslissing van t Provincie, die de uitbreiding van |t complex mogelijk maakte, afgewe- h. Van der Zon was tegen de uitbrei- ig omdat daardoor het aantal par- erplaatsen in de Camp verder zou af men. Volgens Van der Zon zou de ddenstand in de Haarlemmerstraat onevenredig veel schade door op- Aanleg aansluiting RW 11 moet stoppen DEN HAAG/LEIDEN De gemeente moet stoppen met de grondwerkzaamheden in Roomburg voor de aanleg van een ontsluitingsweg en de aansluiting van de toekomstige rijksweg 11 op rijksweg 4. Dat heeft de Raad van State bepaald. De Raad van State heeft be sluiten van de gemeente Leiden en de Provincie Zuid- Holland, die de aanleg van de weg mogelijk maken, ge schorst. Tegen de besluiten was beroep aangetekend door de Stichting Natuur en Milieu. Volgens de Raad van State is de haast die de gemeente met de aanleg van de weg maakt niet nodig en niet op zijn plaats. Eerst zou onderzocht moeten worden wat de aard en de omvang van de bodemverontreiniging in Roomburg is. Volgens de gemeente moeten de werkzaamheden nu al uitgevoerd worden, om eind 1989 de openstelling van rijksweg 11 tussen de A 4 en de Burgemeester Smeets- weg in Zoeterwoude mogelijk te maken. De Raad van State wijst dat argument af. De Raad van State keert zich deze schorsing overigens niet tegen de aanleg van rijksweg 11 zelf. Vernielingen aan woningen LEIDEN Vandalen hebben het afgelopen weekeinde grote ver nielingen aangericht aan het nieuwbouw- complex bij de Gere- straat. Ruiten werden vernield, keukenkas tjes van muren getrok ken en kranen afge broken. Ook werd er een autowrak in brand gestoken, waardoor een gevel helemaal zwart blakerde en de ruiten sprongen. Brochure over bodemvervuiling LEIDEN De Leidse wetenschapswinkel heeft een brochure samengesteld met als titel 'De eerste stap bij het vermoeden van bodem verontreiniging'. Het boekje is bedoeld om in formatie te verschaffen over de te nemen stap pen als men als burger vermoedt, dat de grond in zijn of haar omgeving verontreinigd is. In de brochure wordt op een leesbare wijze ingegaan op de diverse wetten en de mogelijkheden van de burger. Voorts is er informatie over de we tenschapswinkel als instelling van de Leidse universiteit die bemiddelt tussen universiteit en groepen mensen die met vragen zitten, maar geen geld hebben om onderzoek te doen. De brochure is te bestellen door 2 over te maken op giro 4768147 ten name van Wetenschapswin kel Rijksuniversiteit Leiden onder vermelding van de titel van de brochure. De Laken hal eerder dicht LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal sluit donder dagmiddag om 16.00 uur al zijn deu ren. Deze vervroegde sluiting houdt verband met de viering van Sinter klaas. Wereldkampioenschap kinderstoelzi tten KATWIJK/LEI- DEN Een nieuw fenomeen op het wereldrecordge- bied dient zich van vrijdag 20 tot en met dinsdag 24 de cember aan in Kat wijk: het Wereld kampioenschap Kinderstoelzitten. Dat wordt in na volging van het Wereldkampioen schap Paalzitten gehouden in bar- Het wordt een 100- uur recordpoging voor het Guiness Book of Records. Tijdens die 100 uur worden er allerlei activiteiten rond de recordpoging ge organiseerd, zoals een danswedstijd, een D.J.-councours een soundmix-play backwedstrijd en bovendien treden er tal van artiesten op. Vrijdagavond om 20.00 uur, direct na de start van het kampioenschap, zingt om te begin nen Vanessa. Opgeven als deel nemer aan de re- cordpoding kan via 01718-12263. De hoofdprijs van de recordpoging is duizend gulden. Overdag is de en tree gratis. k, LEIDEN Een deel van de eenmalige uitkerin gen over 1985 wordt pas volgend jaar maart uitbe taald. De Leidse Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) verwacht dat dat het gevolg zal zijn van het besluit van staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken om degenen die in 1984 geen eenmalige uitke ring kregen, in een aan tal gevallen alsnog het recht op een dergelijk uitkering over 1985 te geven. Het kabinet besloot dit jaar als één van de bezuinigin gen op de sociale zekerheid degenen die in 1984 geen eenmalige uitkering kregen, maar daar wel recht op had den dit jaar ook in alle geval len uit te sluiten. Tegen dit besluit kwam veel protest. De regeling zou tot gevolg hebben dat degenen, die door toevallige omstandigheden formulier te laat ingeleverd, ziekte, ontbrekende bewijs stukken vorig jaar geen eenmalige uitkering hebben aangevraagd dit jaar automa tisch weer niet aanmerking zouden komen. Konsumen- tenman Frits Bom was één van de degenen, die erop wees dat dit wel tot erg veel willekeur zou leiden. Staatssecretaris De Graaf liet de sociale diensten afgelopen donderdag per circulaire we ten dat ook degenen, die in 1984 geen uitkering hebben ontvangen, maar daar wel recht op hadden als ze een aanvraag hadden ingediend, alsnog dit jaar in aanmerking komen. Deze groep heeft tot 15 februari 1986 de tijd een aanvraag bij de GSD in te dienen. Vooral degenen, die in februari hun aanvraag in dienen zullen er rekening mee moeten houden dat uit betaling pas in maart plaats zal hebben, verwacht de GSD. Afgelopen vrijdag boog de Konsumentenman zich op nieuw over de eenmalige uit kering, waarbij hij een ieder waar dat voor geldt het ad vies gaf zo snel mogelijk con tact op te nemen met de soci ale dienst. Juist dat is onver standig, meent woordvoerder P. Rosielle van de Leidse GSD. „Bij de sociale diensten is nog niets bekend over de inhoud van de aanvullende regeling. We weten niet wel ke bewijsstukken door de cliënten meegebracht dienen te worden, we weten niet welke procedure precies ge volgd moet worden en bo vendien hebben we de for mulieren die voor deze rege ling zijn bestemd nog niet binnen". Hij verwacht dat dat pas half december zover zal zijn. „Jammer genoeg creëert de staatssecretaris een verwach tingspatroon waar de sociale diensten niet aan kunnen voldoen. We kunnen nu niets anders doen dan degenen, die zich nu melden te vragen na 15 december nog eens terug te komen. We zijn wat dit be treft volledig afhankelijk van het ministerie". Tot dusver hebben zo'n dertig Leide- naars zich bij de GSD voor deze regeling gemeld. Zo gauw de precieze regeling bekend is, begint de GSD een uitgebreide voorlichtings campagne. „We willen berei ken dat iedereen die voor de uitkering in aanmerking komt, er ook een beroep op zal doen en hopen aan de an dere kant te voorkomen dat een groot aantal mensen, dat geen kans maakt toch een beroep op de regeling doet", aldus Rosielle. De staatssecretaris liet ook vorige week weten dat het wat deze aanvullende rege ling betreft landelijk maar om enkele duizenden geval len gaan. Plaatselijk zou het dus maar om een enkeling gaan, maar Rosielle heeft daar zijn twijfels bij. Een schatting van aantal het durft hij echter niet te ma ken. Het afhandelen van de dui zenden aanvragen voor de reguliere eenmalige uitke ring over dit jaar verloopt bij GSD tot dusver volgens plan. De GSD verwacht dat 75 procent van uitkeringen vóór kerstmis zal worden uitbe taald. „Het is echt ondoenlijk om alle aanvragen voor de kerst af te handelen. In een aantal gevallen ontbreken bewijsstukken en dat zorgt dan voor vertraging. De GSD heeft net zoals de afgelo pen jaren een speciaal team van 14 personen ingezet om de uitbetaling van de eenmalige uitkering zo soepel mogelijk te laten verlopen". kraan in /inkel- traat Esthetica De tweede lezing in de serie esthetica in de galerie van de Stichting Burcht heeft vanavond plaats. Elmer Schönberger spreekt over 'de nieuwe muziek'. Schön berger is musicoloog en au teur. De lezing begint om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt voor niet-leden f5. Huisvrouwen De Vereniging van Huis vrouwen in Leiden en Oegstgeest heeft voor de decembermaand een aantal feestelijke activiteiten op het programma. Woensdag 11 december is er een Chi nese kerstfondue in het verenigingsgebouw 't Pand; donderdag 12 december bingo vanaf 14.00 uur; za terdag 14 december een ex cursie naar Miinster; don derdag 19 december de jaarlijkse kerstviering in Voorschoten. Nadere in lichtingen over de vereni ging: 071-220467. VVN De regionale afdeling van de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland heeft een nieuw onderkomen. Vrijdag 13 december opent tweede kamerlid Jan Noco Scholten (voorzitter van de VVN) het „nieuwe" huis dat heet „De Bakkerij" en is gevestigd aan de Oude Rijn 44c, tel. 133088. Het adres van het opvanghuis aan de Rijnsburgerweg is niet gewijzigd. HOOFDBESTUUR DIERENBESCHERMING WIL BEMIDDELEN LEIDEN Het bestuur van het Leidse dierenasiel wordt unaniem gesteund door de gemeenten die subsidie verstrekken. Het gevoerde beleid van het asiel wordt gewaardeerd. Dit bleek gistermiddag tij dens de bijeenkomst van de intergemeentelijke ad viescommissie, waarin Leiden, Oegstgeest, Lei derdorp, Hazerswoude, Zoeterwoude en Katwijk zijn vertegenwoordigd. Het hoofdbestuur van de Dierenbescherming Ne derland wil bemiddelen in het conflict tussen de lokale afdeling van de dierenbescherming en het asielbestuur. De zes gemeenten komen jaarlijks in de adviescommis sie bijeen om het financiële beleid van het afgelopen jaar onder de loep te nemen, de begroting voor het komende jaar vast te stellen en even tuele problemen rond het asiel te bespreken. Gister middag kwamen uiteraard de conflicten tussen asielbe heerder W. Tiele en het asielbestuur aan de orde, als mede de onenigheid tussen de Leidse afdeling van de Dierenbescherming en het bestuur. Zoals bekend heeft het asiel bestuur een ontslagprocedure tegen de beheerder opgestart met als gevolg dat Tiele per 1 januari wordt ontslagen. De zes gemeenten stelden vast, dat het hier om een interne aangelegenheid gaat. Men sprak unaniem het vertrou wen in het asielbestuur uit. Leiden had dat al eerder ge daan door op vragen van het raadslid W. van der Nat (VVD) te antwoorden, dat de subsidiegelden optimaal wer den besteed en er geen klachten waren over de op vang van zwerfdieren. De heer H.M. Reilingh uit Oegstgeest liet weten, dat het hoofdbestuur van de Dieren bescherming Nederland zal trachten te bemiddelen tus sen de Leidse afdeling van deze organisatie en het asiel bestuur. Deze twee organisa ties die zich met het belang van het dier bezighouden, hebben elkaar de afgelopen maanden danig zwart ge maakt. Men voerde onder meer gerechtelijke procedu res tegen elkaar, waarbij de Dierenbescherming de kant van de in de ontslagprocedu re gewikkelde asielbeheerder koos. De zes gemeenten geven dit jaar gezamenlijk een subsidie van zeker 70.000 gulden op een begroting voor '85 van 134.500 gulden. Men stelde vast, dat binnenkort de ver blijven voor de katten aange past moeten worden. Men besloot te trachten de stich ting Dierentehuizen voor Leiden en Omstreken (met asiels aan het Leidse Besjes laantje en de Postbrug in Oegstgeest) nog verder te re gionaliseren, zodat nog meer gemeenten zich bij het asiel aansluiten. UNIVERSITAIRE VROUWENKRINGEN TELEURGESTELD LEIDEN Twee leden van de Progressieve Par tij, Dr. J. van Esch en mr. G.J.Jansen, zijn gister avond door de universi teitsraad voor twee jaar benoemd als leden van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Het kroonlid drs. M. Koornstra werd voor vier jaar herbenoemd. Ook bij Jansen gaat het om een herbenoeming. Van Esch komt in de plaats voor dr. Fr. van der Meer, die al een keer was herbenoemd. Er waren drie (schriftelijke) stemrondes nodig voordat de heer Van Esch de meerder heid kreeg die was vereist om zijn mede-kandidaat mevrouw drs. M. Demenint te verslaan. Hij won uiteindelijk met vier stemmen verschil. Die overwinning heeft hij te danken aan de leden van de fractie van de Unie van Facul teiten en Diensten. Toen de le den van de UFD hun eigen kandidaat dr. L.B. Van der Meer na de tweede stemronde zagen afvallen, hebben in ie der geval vijf fractieleden op de progressieve kandidaat Van Esch gestemd. De raadsleden hebben hiermee het advies dat de commissie ter voorberei ding van de verkiezingen vo-' rige week had gegeven niet opgevolgd. Drie van de vier leden van die commissie spra ken de voorkeur uit voor me vrouw Demenint en alleen het lid dat de PP vertegenwoor digde steunde de eigen kandi daat Van Esch. Toen de uitslag bekend werd was op de publieke tribune de verslagenheid onder de aan wezige vrouwen uit „e patorische universitaire krin gen" groot. Zij waren teleurge steld omdat „voor de tweede keer" een vrouwelijke kandi daat voor het college van be stuur niet voldoende steun kreeg uit de raad. Ze doelden op het eerder niet verkiezen van mevrouw dr. H. Ter- borgh-Dupuis. Ze waren ook teleurgesteld omdat de vrou wen uit de PP hun sexegenote niet hadden gesteund. „En dat terwijl in het programma van de PP staat dat het niet te recht is dat er geen vrouwen in het Leidse college zitten". De vrouwen zullen twee jaar moeten wachten op een nieu we kans. Tot zolang moeten zij het bestuur overlaten aan een „mannencollege", bestaande uit de rector-magnificus Bee nakker, de kroonleden Cath en Koornstra en de twee geko zen leden Jansen en Van Esch. Van Esch (55) is geen onbe kende in het Leidse bestuur. Sinds zijn benoeming tot we tenschappelijk hoofdmedewer ker aan de juridische faculteit in 1970, waar hij werkzaam is op het gebied van de interna tionale economische betrek kingen, is hij in vele bestuur lijke functies te vinden ge weest. Van 1975 tot 1979 was hij voorzitter van de universi teitsraad. In 1983 keerde hij daarheen terug als raadslid. Het scheidende collegelid Fr. van der Meer zei gisteravond desgevraagd „nog geen nieuwe bestuursfunctie te hebben aan vaard". Hij wil eerst gebruik maken van het zogeheten „op frisverlof", waarop hij volgens de universitaire regels recht op heeft tot september 1987. Dit betekent dat hij aan de so ciale faculteit zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. De Jongerenbeweging heeft gisteravond in samenwerking met de dienstenbond van de FNV een actie onder het winkelperso neel in de Leidse binnenstad gehouden. Verkleed als Sinterklaas en Zwarte Pieten deelden de FNV-jongeren folders uit waarin werd gewezen op de CAO-richtlijnen ten aanzien van bijvoor beeld overwerktoeslag dat uitbetaald moet worden bij het wer ken op koopavonden. Ook kondigden de goedheiligman en zijn assistenten aan, dat de Jongerenbeweging weer loonstrookjes zal gaan controleren. Het winkelpersoneel kan daarvoor terecht in het gebouw van de Jongerenbeweging aan de Koppenhink- LEIDEN/DEN HAAG De strafkorting die veer tien gemeenten, waaron der Leiden en Rotterdam, is opgelegd wegens het te laat doorvoeren van de woningdelersregeling, blijft gehandhaafd. In het geval van Leiden gaat het om ongeveer 2,5 ton. Dat heeft staatssecretaris L. Graaf van sociale zaken laten weten. De Leidse wethouder F. Kuij- ers zei vanmorgen in een reac tie dat Leiden gerechtelijke stappen zal ondernemen tegen het besluit van De Graaf. Ook de andere gemeenten bereiden stappen voor tegen de straf korting. De veertien gemeen ten zijn gisteren in Leiden bij een geweest om zich te bera den over mogelijke stappen. Leiden voerde de woningde lersregeling waardoor de bijstandsuitkering in een aan tal gevallen verder verlaagd werd pas per 1 augustus 1985 in, terwijl de staatssecre taris had voorgeschreven dat dat al per 1 juni van dit jaar moest. Volgens de Leidse GSD was die datum om praktische redenen niet haalbaar. De gemeente betaalt van alle bijstandsuitkeringen tien pro cent zelf. De rest wordt door het rijk vergoed. De staatsse cretaris weigert deze vergoe ding echter te betalen over de periode dat Leiden te laat was. „De wet schrijft een zeer zorg vuldige procedure voor bij het opleggen van een strafkorting, terwijl De Graaf de korting nu baseert op een schatting van het aantal cliënten van de GSD dat met de woningdelers regeling te maken heeft. Dit is ook principieel volstrekt onac ceptabel. Louter een politieke beslissing", aldus wethouder Kuijers. ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. 5 jaar 0/ 10 jaar £3/ 0/ Rente: O /2 /O Rente: V '4 /O Effektief: 6,69% Effektief: 6,96

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11