Alternatieve straf slaat aan Y akbondenf ederatie Zuid-Afrika dreigt met pasverbranding In de lift BON: TM'* Echtpaar etmaal vastgeketend JONGEREN ZELF OOK TEVREDEN MET EXPERIMENT BOERENKOOL EN ROOKWORST Legerchef vrijgesproken van moord op Aquino DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sütholf Pers. Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244 Voor abonnementen lel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro bank N V. Leiden. ^■5^^ Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen, (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68. jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Op Ned. II „Bij Koos" om 19.27 uur terugblik op Molukse kaping en om 22.00 in „Den Haag Morgen" o.a. Wim Kok als politicus. Maandag 2 december 1985, 77e jaargang no. 23364 Showbizzquiz op Ned. I om 19.05 uur. Om 22.50 uur tv- thriller „Het merk van de dui vel". Veel bewolking en plaatselijk wat regen. Minimumtempera tuur rond 10 graden, middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Zon op: 08.29, onder: 16.31; hoog water Schev.: 06.41 en 18.49; laag water: 2.00 en 14.36. AMSTERDAM Het portiersechtpaar van de Amsterdam se diamantbeurs aan het Weesperplein heeft het afgelopen weekeinde 24 benarde uren doorgemaakt, nadat twee onbe kende mannen het paar met handboeien aan de verwarming had vastgeketend. De indringers drongen zaterdagavond laat de in de beurs ge legen woning van het echtpaar binnen. Zij waren gewapend en hadden een bivakmuts over het hoofd getrokken. Het tweetal dwong het portierspaar bij de verwarming te gaan zitten, waar het vervolgens aan vast werd gemaakt. Daarna doorzóchten de indringers het beursgebouw. Volgens de po litie hebben zij echter niets meegenomen. Het paar werd pas na 24 uur bevrijd, nadat hun zoon die met hen had afgesproken, de hulp van de politie had inge roepen. Johan Kaartprijs voor André van Duin het theaterseir '84/'85 wordt vanavond in Huizen aan André van Duin uitgereikt. Van Duin krijgt de prijs voor zijn thea terrevues. De prijs bestaat uit een bronzen beeltenis van Johan Kaart en wordt uitgereikt door de voorzitter van de Stichting ter Bevordering van de Blijspel- en Klucht- -kunst, Wim Bary. In het jury-rapport wordt waarde ring uitgesproken over de wijze waarop André van Duin en zijn medewerkers Frans van Dusschoten en Corrie van Gorp de revue brengen. „Dankzij hun in ventiviteit, kunde en liefde voor het theatervak bete kent de revue voor miljoenen nog steeds amusement Miljarden zoek na fraude bij Engelse bank LONDEN Door fraude bij de Britse bank Johnson Matthey Bankers (JMB) en bij een aantal Britse financiële instellin gen is mogelijk in totaal ruim 4,2 miljard gulden verdwenen. Dat heeft het Britse dagblad „The Times" gisteren bekendgemaakt. Volgens de krant, die zich zegt te baseren op hogere politiefunctionarissen, is er geknoeid in handelsovereenkomsten met Nigeria en waren daarbij behalve JMB ook de over- heidsafdeling voor exportgaranties en aantal andere banken betrokken. JMB is vorig jaar over genomen door dé Britse centrale bank, die eerder had laten weten geen bewijzen voor fraude gevonden te hebben. Ziekenfonds premie omhoog DEN BOSCH De verplichte ziekenfondspremie wordt ko mend jaar verhoogd van 9,2 naar 9,6 procent. Die verhoging is, zo bevestigde staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) zaterdag in Vara's Rooie Haan, deels te wijten aan zijn voorstel de vrijwillige zieken fondsverzekering op te heffen. Bejaarden en uitkeringstrekkers zullen dan overgaan naar de verplichte ziekenfondsverzeke ring. De AWBZ-premie (bijzon dere ziektekosten), die de werk gevers betalen, zal niet worden verhoogd. DEN HAAG In het straf recht moet ruimte komen voor alternatieve straffen aan jongeren, ter vervanging van boetes en gevangenisstraffen. Dat staat in het adviesrapport dat de werkgroep „Alternatie ve sancties Jeugdigen" van daag aan staatssecretaris Kor- n Hemel van Justitie aangeboden. De werkgroep, onder voorzitter schap van mr. S. Slagter (vice- pre sident van de Amsterdamse recht bank), baseert het advies op experi menten die tussen april 1983 en juli 1984 in zes arrondissementen zijn gehouden. In die periode werden 432 alternatieve straffen aan jonge ren opgelegd. De straffen beston den voornamelijk uit dienstverle ning in ziekenhuizen, bejaardente huizen, buurt- en clubhuizen en bij gemeentelijke plantsoenen- en rei nigingsdiensten. De meeste jonge ren waren veroordeeld wegens diefstal, vandalisme en geweldple ging- Volgens het rapport van de werk groep zijn rechters, officieren van justitie en advocaten tevreden over het resultaat van de experimenten, die niet alleen bedoeld waren als straf, maar ook als opvoeding. Van de gestrafte jongeren zelf ziet 54 procent de dienstverlening als ech te straf. Zeventig procent van hen vindt die straf zinvol. De jongeren werken liever dan dat ze moeten „zitten" en zijn positief over de „prettige sfeer, de werkervaring en het opdoen van vaardigheden", zo staat in het rapport. Op grond van de „geslaagde expe rimenten" doet de werkgroep een aantal aanbevelingen aan de staats secretaris. De werkgroep vindt dat alternatieve straffen „in principe bij alle delicten" opgelegd moeten kunnen worden, maar adviseert bij ernstige misdrijven een „zeer te rughoudende opstelling". De alter natieve straf moet bestaan uit dienstverlening in het algemeen belang en mag niet de arbeidsplaats van een betaalde kracht bedreigen. De dienstverlening moet binnen een periode van zes maanden ver richt worden en mag niet meer c 150 uur beslaan. Invallen in bloembollen- bedrijven wegens fraude ENKHUIZEN Justitie en politie hebben vanmorgen met honderd opsporingsambtena ren invallen gedaan bij vijf grote Westfriese ondernemin gen in de bloembollensector (rooi-, verpakkings- en ver werkingsbedrijven). Het be treft vier bedrijven in Andijk en één in Grootebroek. Dat heeft een politiewoordvoerder bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder be staan er verdenkingen van het niet of niet volledig afdragen van „zeer grote bedragen" aan sociale premies en belastingen. Niet alleen de bedrijven, waar enkele honderden mensen werken, maar ook een groot aantal werknemers worden verdacht van fraude. Zeker is volgens de politiewoordvoer der dat meerdere werknemers naast hun salaris een uitkering ontvangen. Van alle bedrijven is de volledige administratie in beslaggenomen. Verwacht wordt dat het doorlichten daarvan enkele maanden zal vergen. Dodelijke aanrijding in Nieuwkoop NIEUWKOOP De 27-jarige E. Ponte uit Noorden is zater dagavond door een verkeers ongeval in Nieuwkoop om het leven gekomen. Het slachtof fer stak op zijn bromfiets de provinciale weg over en ver leende daarbij geen voorrang aan een automobilist, een 35- jarige inwoner van Nieuw koop. De bromfietser, die het Industriepark wilde inrijden, werd aangereden en overleed ter plaatse. Pechvogel Een inbreker hangt muurvast in een ventilatorgang in een bankgebouw in San Diego. De man had zich waarschijnlijk een ander weekeinde voorgesteld, maar nadat hij vast was komen te zitten, moest hij maar liefst 48 uur lijdzaam wach ten op hulp van de politie. Loodzware kluis in Warmond gestolen WARMOND Uit een drukkerij aan de Wasbeeklaan is dit weekend een loodzware kluis met 25.000 gulden gestolen. De in braak werd vanmorgen vroeg ontdekt en is volgens de. politie waarschijnlijk afgelopen nacht gepleegd. De dieven hebben de kluis vermoedelijk met een vorkheftruck van de drukkerij op een vrachtwagen geladen. Ook de vrachtwagen behoorde tot het bedrijf en stond met de sleutels in het contact in het pand. De dieven zijn het pand binnen gekomen door een ruitje in te slaan. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees /A' in de aanbieding. Panklare gesneden 0J boerenkool, QQ zak 400 gram *7Ö Verse rookworst, per stuk, O ÓQ 250 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. JOHANNESBURG Het Congres van Zuidafri- kaanse Vakbonden, Cosa tu heeft de Zuidafrikaanse regering gisteren bij mon de van voorzitter Elijah Barayi opgeroepen binnen zes maanden de pasjeswet- ten af te schaffen. Barayi, tevens voorzitter van de grootste mijnwerkersbond NUM, dreigde dat als de regering aan deze oproep geen gehoor geeft, alle passen van de zwarten worden verbrand. De Cosatu werd zaterdag op gericht en zou een half miljoen leden hebben, verdeeld over 36 vakbonden. Hoewel de bond multi-raciaal is, zijn bijna alle in de federatie verenigde leden zwart, en ongeveer de helft van hen is lid van de Na tionale Mijnwerkersbond NUM. Het nieuwe Congres Elijah Barayi, de nieuwe leider van het Congres van Zuidafrikaan se vakbonden, wordt door zijn aanhangers op de schouders ge nomen. van Zuidafrikaanse Vakbon- van de zwarte werknemers in den is de grootste federatie het land. het land t tuig" moeten zijn voor de e (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN 7LENING 1985 PER 1992/1996 inschrijving op 3 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Voorzitter Barayi zei later in een interview dat de Cosatu mede is opgericht om de leem te op te vullen die is ontstaan toen de anti-apartheidsbewe ging Afrikaans Nationaal Con gres door de regering werd verboden. Barayi gaf zijn steun aan campagnes om bui tenlandse bedrijven ertoe te bewegen hun investeringen in Zuid-Afrika terug te trekken, een strategie waarvan tegen standers zeggen dat zij de zwarten meer nog dan de blanken tot slachtoffer van de apartheid zal maken. Volgens Barayi is Cosatu geheel en al voor des-investering. Pagina 5: SU wil officieel niet samenwerken met Zuid- Afrika MANILA De Filipijnse generaal Fabian Ver is van daag vrijgesproken van medeplichtigheid aan de moord op oppositieleider Benigno Aquino. Ver kon daarna onmiddellijk terugkeren in functie als hoogste militaire leider op de Filipijnen. Alle andere 25 ver dachten zijn eveneens vrijgesproken. President Marcos steunde Ver door hem in het openbaar te prij zen en met een belofte om hem weer in zijn oude baan van op perbevelhebber van de strijdkrachten te herstellen als hij zou worden vrijsproken. Ver werd gesteund door nog zestig topoffi cieren, die in oktober vorig jaar een paginagrote advertentie plaatsten waarin zij hun „onwrikbare loyaliteit en steun" betuig den. Ze verklaarden dat ze „er moreel van overtuigd waren dat Ver onschuldig was aan de aan hem toegeschreven laffe mis daad". Washington drong echter aan op Vers ontslag. De opper bevelhebber staat bekend om zijn blinde gehoorzaamheid aan Marcos. Na de moord op oppositieleider Benigno Aquino in au gustus 1983 moest Marcos Ver noodgedwongen met verlof stu- Herfsttitel voorPSV DEN HAAG Volgens de Duitse terminologie is PSV herfstkampioen geworden. De klinkende overwinning met 5-0 op naaste rivaal Feyenoord, waarmee dat ge paard ging, doet licht verge ten, dat in Nederland de prijzen alleen aan het slot worden verdeeld. Daarvoor is de voorsprong van vijf punten nog lang niet genoeg. Ajax mocht ten tweede male plunderend door het Twent se land trekken: na de 1-8 tegen Heracles, werd het gis teren 1-8 tegen FC Twente. Het verschil met PSV blijft echter - met één wedstrijd minder gespeeld - nog altijd zéven punten. Het verschil tussen de „grote drie" van het Nederlandse voetbal en de rest werd weer groter, doordat Excelsior op eigen terrein FC Den Bosch op een gelijkspel (1-1) hield. Onderaan de ranglijst be haalden NEC, Excelsior en Heracles elk één punt. Hera cles en NEC deden dat zater dag door in het onderlinge duel gelijk te spelen: 2-2. In Maastricht kon MVV het met vier invallers aantre dende Haarlem niet baas: 0- 2. Door de overwinning ging Haarlem op de ranglijst Sparta voorbij. De Rotter- 9 dammers werkten tegen Fortuna Sittard weliswaar een achterstand van 0-2 weg, maar bleven steken op 2-2. FC Groningen mag na de overwinning met 3-1 op Go Ahead voorzichtig denken aan voetbal op Europees ni veau. Bij deze tweede over winning in zes dagen toonde Houtman zijn grote waarde voor de Groningers. Hij scoorde tweemaal. Voor, tijdens en na de voet balwedstrijd PSV-Feyenoord (5-0) zijn gistermiddag in Eindhoven drie en twintig personen aangehouden. Het gaat om dertien aanhangers van Feyenoord en tien van PSV. In de eerste divisie moest koploper FC Den Haag be zoeker Willem II een gelijk spel (1-1) toestaan. René van der Gijp was gisteren een opvallende speler bij PSV door tweemaal te scoren. Na zijn tweede treffer klom hij in de hekken. Verder onder meer in Sporttribune: PSV blijft voorzichtig FC Den Haag draait stroever Nederlands gekibbel op Kooyong-complex Hein Vergeer wil in Inzeil tot rust komen Fides Pacta grijpt naast titel Leiden buigt voor beter Weert Op de Filipijnen zijn vandaag 25 militairen, onder wie generaal Fabian Ver. vrijgesproken van moord op de voormalige opposi tieleider Benighno Aquino. De rechtbank stelde dat de moord (al leen) door Rolande Galman is gepleegd. en 15.00, telefoonnummer 071-122248 e nabezorgd. Lelies komen nogal eens ter sprake in de rubriek „In en om de kas". Geen wonder, want ze lijken het in de toekomst helemaal te gaan maken. Althans als we onze bollenteeltmedewerker mogen geloven. En waarom zouden we dat niet? De consumenten aller leren kennen en waarderen. Daardoor zit de export nu zo in de lift. Dat krijg je nu eenmaal als je een goed produkt maar steeds weer onder de aandacht van het pubhek brengt. Het is net als met de Leidse Courant, dat het al lang helemaal maakt. En als u nu snel instapt via onderstaande bon dan zit u ook meteen met die krant in de lift. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek ,_J om een proeldbonnement worden geweigerd

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1