Hilversum wil luisteraars terugwinnen w w mJ mm- Nieuwe zenderindeling vf v '*v wa Lichtjes gaan weer branden op dozijnen kerstmarkten ■CöidócSoiwant" Hilversum 1 houdt op te bestaan. Die zender heet vanaf morgen Radio 1 en een soortgelijke naamsverandering ondergaan de vier andere landelijke zenders. Dat is met het volwassen worden van Radio 5 en het „nieuwe gezicht" van Radio 1 de grootste wijziging in de immense operatie van de nieuwe zenderindeling. Deze heeft vooral tot doel de luisteraars terug te winnen, die de laatste jaren afhaakten omdat ze hun vertrouwde program ma's niet meer konden vinden. Voor de Nederlandse radioluisteraar bete kent deze ingreep de derde grote verandering in vijf jaar. Maar, zo hebben de omroepbazen beloofd, het is voorlopig de laatste, want „we willen de luisteraars niet nog een keer het bos insturen Bovendien geloven zij dat met deze wijzigingen niet alleen de indeling aan helderheid heeft gewonnen, maar dat de luisteraar na enige gewenning zijn lievelingszenders veel gemakkelijker kan vinden. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 RADIO 3: Popmuziek, jongerenpro- mma's. ontvangen op FM: 96,8 MHz. Kabelaansluitingen in de Haagse en Leidse regio: 90,6 MHz (FM, stereo). HILVERSUM - De komst van nieuwe zendgemachtigden en de zendtijduitbreiding als gevolg van een statusverandering van een om roep, zoals de A-status van Veroni ca, hebben de afgelopen twintig jaar niet in het voordeel van de luisteraar gewerkt. AJs hij net ge wend was aan de nieuwe situatie traden er weer kleine of wat grotere verandèringen op. Zo veranderde het zendschema van de radio in de afgelopen twintig jaar maar liefst vijfentwintig keer. Deze wijzigingen kwamen de luister dichtheid van de Hilversumse zenders niet ten goede. Het gevolg van de zen derkleuring van 1979 was bijvoorbeeld dat de beluistering van de Hilversumse zenders weliswaar evenwichtiger werd (Hilversum 1 snoepte bijvoorbeeld een groot aantal luisteraars af van Hilver sum 3), maar dat de luisterdichtheid in zijn geheel afnam. De luisteraar bleef ge middeld zo'n 180 minuten naar de radio luisteren, maar verkoos een piraat, een buitenlandse zender of een regionale omroep boven Hilversum. De bedoeling van de grootse operatie, die morgen, zondag 1 december gestalte krijgt, is die luisteraars terug te winnen en de concurrentie-positie ten opzichte van bijvoorbeeld de BRT en de Duitse radiozenders te verstevigen. De geza menlijke omroepen proberen dit te be werkstelligen door nog scherper aan zen derkleuring te doen, waardoor de luiste raar precies weet dat als hij bijvoorbeeld op Hilversum 5 - vanaf morgen Radio 5 - afstemt, hij informatie en educatie krijgt voorgeschoteld. Het is een zender voor mensen die van gesproken woord houden. Bovendien hopen de radioma kers dat met de nieuwe indeling de zen ders straks - als iedereen er aan gewend is - gemakkelijker te vinden zijn. Aan gezien de radiomakers in zowel Hilver sum als de regio vastbesloten zijn rust te brengen in radioland, zou dat moeten lukken. Regionaal Het besluit de Hilversumse zenders in het vervolg aan te spreken met „Radio" is genomen omdat vanaf morgen niet alle programma's die te ontvangen zijn, afkomstig zijn uit Hilversum. Dat geldt vooral voor de uitzendingen die via Ra dio 1 op de FM en op de middengolf in de ether worden gebracht. Op deze nieu we zender wordt afwisselend door regio nale en landelijke omroepen uitgezon den. Het aangeboden pakket zal bestaan uit nieuws, actualiteiten, sport en lichte muziek. Radio 1 zal het meest herken- Op enigszins gewijzigde frequenties, maar nog altijd via de zender Lopik, zullen in het vervolg de radioprogramma's worden doorgeseind. baar zijn in de piekuren dus tussen 7 en 9 uur, 12 en 14 uur en 17 en 19 uur. Dan zenden namelijk op de FM de re gionale zenders elk hun eigen program ma uit. terwijl de landelijke omroepen op de middengolf nieuws en actualitei ten brengen (747 kHz, 402 meter, de middengolf die nu door Hilversum 2 wordt gebruikt). Er is echter een dwarsligger, die het met steun van de minister van WVC voor el kaar heeft gekregen een goed onder bouwd plan te torpederen. Deze uitzon dering op de regel is Radio Rijnmond, die (als vanouds) zijn uitzendingen blijft verzorgen op wat straks Radio 3 heet (het huidige Hilversum 3). Kortgezegd komt het er op neer dat elke regionale omroep zijn uitzendingen ver zorgt via een FM-zender met een be perkt bereik. Wanneer deze omroepen zoals Radio Noord in Groningen, de ROZ in Eindhoven en Radio Stad in Amsterdam niet in de lucht zijn, worden al deze FM-zenders aaneengekoppeld en horen alle luisteraars in Nederland'het zelfde programma, namelijk dat van de landelijke omroep die op dat moment in de lucht is. Voor de Haagse en Leidse re gio gaat dit verhaal overigens nog niet op. omdat Radio West nog niet van de grond is. Deze gaat naar verwachting be gin volgend jaar uitzenden. In Leiden blijft voorlopig wel Radio Rijnland in de lucht, maar op een aparte kabelfrequen tie: 88,1 MHz. Familiezender Wie zich altijd heeft kunnen vinden in de programmering van Hilversum 1 (en dat was na de zenderkleuring van 1979 een groeiend aantal mensen) moet vanaf morgen afstemmen op Radio 2. Op deze zender worden lichte muziek en gezellige familie-programma's uitgezonden. De programma's worden uitsluitend via de FM in de ether gebracht en wel via het net dat tot en met vandaag door Hilver sum 1 wordt gebruikt, 's Avonds en 's nachts (van 19 tot 7 uur) brengen de zenders van Radio 1 (middengolf) en Radio 2 (FM) hetzelfde programma. Radio 3 en Radio 4 zenden uit wat Hil versum 3 en Hilversum 4 altijd al brach ten. Radio 3 is dus de popzender terwijl Radio 4 de klassieke muziek en cultuur voor zijn rekening neemt. De enige wij ziging bij Radio 4 is dat hij dagelijks een uur later begint dan gebruikelijk was, dus pas om acht uur. Zowel Radio 3 als Radio 4 zijn op dezelfde frequenties te ontvangen als onder hun „Hilversum- benaming". Beide zenden uitsluitend uit op de FM. Het heeft twee jaar geduurd, maar Hil versum 5 is met zijn naamsverandering naar Radio 5 dan toch nog volwassen geworden. Op deze oude middengolfzen der van Hilversum 1 zijn dagelijks van 9 tot 22 uur programma's te beluisteren, die hoofdzakelijk informatief en educa tief zijn. Radio 5 wordt de praatzender van Nederland en zou omschreven kun nen worden als een samenvoeging van Hilversum 2 en Hilversum 5. Onder het motto „Sport, zelfs ik doe het" worden de programma's op weekdagen geopend met „NOS-Sportief", een bewegingspro gramma met oefeningen voor iedereen. Een vast onderdeel op Radio 5 zijn ook de programma's voor buitenlanders, die in de avonduren in hun eigen taal zijn te beluisteren. Middengolf Radio 5 is te vinden op de middengolf op 1008 kHz (298 meter). De mogelijk heid bestaat dat wanneer de ontvanger is aangesloten op een kabelnet Radio 5 ook op een FM-frequentie is te ontvangen. En daarmee belanden we op een moei lijk punt: de FM-frequenties. Zoals eer der gezegd hebben de FM-zenders een beperkt bereik. Een landelijk FM-net wordt dan ook opgebouwd uit een net van zenders en steunzenders die elk hun eigen frequentie hebben. Gevolg is onder meer dat tijdens een autorit van Gronin gen naar Maastricht de radio een aantal keren opnieuw moet worden afgestemd om bijvoorbeeld Radio 3 optimaal via de FM te blijven ontvangen. Een extra moeilijkheid is dat de meeste kabel-exploitanten een eigen frequen tie-indeling hebben gemaakt. Voordeel is soms wel dat een aantal middengolfzen ders ook op de FM-schaal zijn te ont vangen, het nadeel is echter dat er op die manier geen uniformiteit bestaat: zo moet voor het luisteren naar Radio 3 op de draagbare radio naar een andere fre quentie worden gezocht dan op de radio die op het kabelnet is aangesloten. Stickers Gelukkig informeren de meeste kabel maatschappijen hun klanten over de ontvangst van Radio 1 tot en met 5. De exploitanten in de regio Den Haag en Leiden hanteren respectievelijk de vol gende frequenties: 89,5 MHz, 88,9 MHz, 90,6 MHz, 91.9 MHz en 89,9 MHz. Bo vendien kunnen de sticker-pijltjes, die deze week in het programmablad zijn bijgesloten een uitkomst bieden in de eindeloze zoekactie naar de juiste fre quentie. Wie de zender heeft gevonden, kan er een pijltje bijplakken. Voor wie ten einde raad is en door de bomen het bos niet meer ziet, is er een centraal tele foonnummer, dat geraadpleegd kan wor den: 035 - 777777. Het is van 2 tot en met 6 december bereikbaar tussen 9 en 17 uur. Wie er dan nog geen wijs uit kan worden, kan maar beter emigreren In Engeland bijvoorbeeld is de radio geen woestijnlandschap zonder drinkwater of kamelen. Daar is het wat eenvoudiger HANS PIET V «5 1-t Aan de kerstkribbe wordt dit weekeinde in het Oostenrijkse Innsbruck een wereldcongres gehouden. TOERISME IN GEWIJDE SFEER Nederlandse steden weten het gezellig te maken in de donkere dagen voor Kerst mis, maar de speciale markten die dan in Duitsland worden gehouden zijn hier vrijwel ongekend.. Het ziet er niet overal zo sprookjesachtig uit als in Neurenberg, waar de oudste en meest bekende „Christkindlesmarkt" temidden van een stedeschoon zonder weerga, duizenden bezoekers trekt. Maar veel plaatsen doen er weinig voor onder. Neurenberg illus treert het best de eeuwenoude traditie. De weekmarkten, met hun aanbod van speelgoed en cadeautjes voor kerst, ont wikkelden zich al in een grijs verleden tot schouwspelen, waarin dit winterfeest centraal stond. Er is nu al van alles te doen. De com mercie krijgt een toegevoegde waarde door kerken waarin orgels bespeeld wor den, koren die op straat kerstliederen zingen, exposities van kunstenaars en de geur van honingkoeken, warme wijn en speculaas. In Neurenberg is de markt opgebouwd rondom een grote stal met houten beelden, er staan overal kerstbo men te glinsteren en het aanbod van ge schenken is in deze speelgoedstad even oorspronkelijk als gevarieerd. Kerstmarkten komen het best tot hun recht in een historische stadskern als deze, beheerst door de Lorenz- en Frauenkirche. Wat dit betreft gooit het middeleeuwse stadje Rothenburg ob der Tauber ook hoge ogen, dank zij de oude stadsmuren en -poorten. De aanblik is zo- betoverend, dat deze pleisterplaats aan de Romantische Strasse de mensen massa's nauwelijks kan verwerken. Veel kerstmarkten worden dichter bij huis gehouden. In bijvoorbeeld Essen haalt men er coulissen bij, om de oude stadsmuren, huizen en kerken weer zichtbaar te maken. Deze stad noemt de kerstmarkt op het Kennedyplein daarom ook „Alt Essen". De „Essener Lichtwo- chen" in dezelfde periode (tussen nu en 23 december), zijn bekend geworden tot ver over de grenzen. Dit jaar zal het ju bileum van de Duitse Bondsspoorwegen het thema zijn voor de illuminatie van straten en pleinen, waarin honderddui zend „gloeiwormen" worden verwerkt. Kalender Düsseldorf is vorig weekeinde van start gegaan met twee kerstmarkten, voor het raadhuis in de binnenstad en op het Schadowplein. Elf vertegenwoordigers van het internationale Sint Nicolaasgilde spelen er hun rol en de decoraties om vatten onder meer een Adventskalender, ter hoogte van twee woonlagen, waarvan dagelijks een blad wordt omgeslagen. Muziek en folklore en lokale versnape ringen zoals de beroemde „Printen" in Aken, geven elke markt een eigen karak ter. Genoemde keizerstad heeft het goti sche raadhuis als centrum voor de bonte schouwspelen. Waar men ook heen reist, naar Frankfurt, Lübeck, Berlijn, Mun- chen, Heidelberg, Dortmund of Biele feld, overal beheerst de kerstmarkt het stadsbeeld, zo ongeveer vanaf deze week tot kort voor de kerstdagen. In Monschau vormen de schilderachtige vakwerkhuizen een ideaal decor voor het gebeuren, dat zich afspeelt in de weekeinden van de tweede, derde en vierde adventsweek en te Bonn concen treert de drukte zich op het Munster- plein en het Theaterplein. Informatie over de steden waar kerstmarkten wor den gehouden, over data en openingstij den, verstrekt het Duits Reis Informatie bureau, Spui 24, 1012 XA Amsterdam, telefoon 020 - 241293-94-95. Het „kersttoerisme" in West-Duitsland omvat ook de mogelijkheid de eigen denneboom te gaan kappen en die mee naar huis te nemen. In hun verenigings blad zijn de leden van de Nederlandse Reisvereniging (NRV) attent gemaakt op dit verschijnsel. Tegen betaling van DM 60 kunnen zij te Bestwig (Sauerland) van een lokaal diner genieten en een nachtje logeren om de zondag daarna (15 december) het bos met 12.000 bomen in te trekken en houthakkertje te spelen. Bestwig heeft te maken met concurrentie van andere plaatsen, waar men ook de eigen denneboom kan omzagen. Het dorpje Hahn bijvoorbeeld bij Reichshof, gelegen aan de autobahn tussen Keulen en Ölpe. Daar komt de burgemeester er zelfs aan te pas, om het voorbeeld te ge ven. Het feest duurt daar, op zaterdag 14 en zondag 15 december, van 10.00 tot 16.00 uur en er kan flink geschranst wor den. Wie er meer van wil weten, kan bellen of schrijven naar het Verkehr- samt, Barbarossestraat 5, Eckenhagen, 5226 Reichsof, telefoon 02265 - 470 of 9070. Kerstkribbe Aan de kerstkribbe wordt dit weekeinde in het Oostenrijkse Innsbruck een we reldcongres gehouden. Vele honderden bouwers van kribben en stallen, verza melaars, kunsthistorici, volkenkundigen en leden van verenigingen waarin dit houten wiegje centraal staat, spoeden zich dan naar deze stad, alsof daar de sterre bleef stille staan. Het vergaderen wordt afgewisseld met de bezichtiging van exposities, zoals de tentoonstelling van kribben in het Kon- gresshaus, met inzendingen uit vijf we relddelen, (toegankelijk tot 15 december), de uitstalling van passie-kribben (vasten tijd) in het Volksmuseum en van 29 no vember tot 6 januari de expositie „Kunst in der Tiroler Weihnacht" in het museum Ferdinandeum. Het Wereld- Kribbencongres omvat nog meer evene menten en inlichtingen daarover zijn verkrijgbaar bij het Innsbrucker Kon- gresshaus, Rennweg, 6220 Innsbruck. Het voor dit evenement gekozen onder werp blijft voor miljoenen mensen een fascinerend symbool. Velen hebben zich verenigd in organisaties, met een hart vol dankbaarheid voor de heilige Fran- ciscus van Assisi, die de kribbe zou heb ben „uitgevonden" als voorwerp van de votie. Onder de vele tentoonstellingen die op komst zijn, wordt ook die te Plössberg in de Oberpfalz (West-Duitsland) geroemd als een heel bijzondere. Daar zullen exemplaren te zien zijn uit het midden van de 19e eeuw tot heden, met prachtig houtsnijwerk. Bezoek aan deze expositie is mogelijk van 14 december tot 6 janua ri. Wie daar meer van wil weten kan ook daarover inlichtingen vragen bij het Duits Reis Informatieburau in Amster dam. Dichter bij huis biedt het Eifelstadje Monschau, net over de Limburgse grens, volop gelegenheid om in de kerstsfeer te komen met stalletjes en kribben. Daar worden in december ook voorstellingen gegeven, in een stal op ware grootte, waarin de medespelenden laten zien wat zich in de Kerstnacht heeft afgespeeld. Monschau is ook bekend om een mooie verzameling ikonen. Informatie even eens bij het Duits Reis Informatiebu reau. Ongetwijfeld zal men zich op tal van andere plaatsen rondom de kribbe kunnen scharen, op exposities of in de kerken, die hun mooiste beelden en at tributen dan tevoorschijn halen. LEO LEEUWIS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22