Raket-aanval op olie-installatie in Zuid-Afrika Succes Genève dankzij Europese bondgenoten CcidaeSoiviant ?OE Jesse Jackson loopt mars van 2000 kilometer Milieu ministers EG komen niet tot akkoord Nothomb in nieuw Belgisch kabinet., ondanks Heizei GENSCHER IN HAAGSE SOCIËTEIT DE WITTE: Wonden „bloedbruiloft" na 60 jaar nog niet geheeld Schade spionage-affaires in VS niet te overzien BUITENLAND VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 PAGINA MEXICO STAD De Amerikaanse dominee en voormalige presidentskan didaat Jesse Jackson loopt een vredes mars door Midden-Amerika van twee duizend kilometer lang. De tocht begint op 10 december in Pa nama en voert via Costa Rica, Nicara gua. Honduras, El Salvador en Guate mala naar Mexico-Stad. De vredesmars wordt gehouden uit bezorgdheid over de conflicten in Midden-Amerika die dreigen te escaleren tot een regionale oorlog. Doorbraak bestrijding dodelijke kinderziekte LONDEN Onderzoekers hebben een doorbraak bereikt naar een effectieve be strijding van cystic fibrose, een dikwijls dodelijke ziekte bij kinderen. De weten schap heeft de genetische bron van de ziekte kunnen vaststellen. Cystic fibrose, ook wel taaislijmziekte genoemd, is een ernstige aangeboren stofwisselingsstoor nis, die erfelijk wordt overgedragen en vooral bij het blanke ras voorkomt. Door slijmstagnatie in de bronchiën en de darm ontstaan al op zeer jonge leeftijd longinfecties en spijsverteringsstoornis sen. De patiënten overlijden vaak vóór hun 20e levensjaar. Menselijk hersenweefsel overgeplant op konijnen MOSKOU In de Sovjet-Unie hebben biologen succesvolle proeven uitgevoerd met het inplanten van hersenweefsel van menselijke embryo's op konijnen. Het weefsel werd niet afgestoten en de hersencellen bleken een stimulerend effect op de hersenfuncties van de proefkonijnen te hebben. Bij de experimenten gebruikten de onderzoekers de hersenen van embryo's waarvan de verdere ontwikkeling om medische redenen was afgebro ken. De experimenten hebben aangetoond dat het mogelijk is embryo-hersenen te transplanteren en dat gebleken is dat donorhersenen de hersenfunc ties van het dier vergroot. De onderzoeksleider gelooft dat het in de toekomst mogelijk zal zijn hersentransplantaties te verrichten om psychische en neurologische gebreken bij mensen te corrige- ISRAEL VEROVERT LIBANESE DORPEN BEIROET Israëlische tanks hebben gis teren twee dorpen ingenomen in het zuiden van Libanon, terwijl Israëlische oorlogs vliegtuigen door het luchtruim van het land vlogen en Beiroet deden trillen door de geluidsbarrière te doorbreken. Een Uni- fil-woordvoerder zei dat de Israëli met twee tanks en veertien pantserwagens de dorpen Yater en Kfra gisteren hadden om singeld. Helicopters hingen in de lucht ter wijl soldaten de dorpen bestormden en doorzochten. De dorpen, die zes kilometer van de Israëlische grens liggen, worden be waakt door Unifil, maar liggen binnen de door Israël uitgeroepen veiligheidszone. Sy rische kranten hebben gewaarschuwd dat de regering van dat land de Israëlische ac ties in Libanon niet zal accepteren. Amnesty wil druk van EG op IraHgJ j BRUSSEL Mishandeling en marteling van politieke gevangên komt veel.voor in Iran en de laatste twee jaar zijn in het land 1 1.000 mensen geëxecuteerd. Die beschuldiging uitte de mensenrecLFOtl tenorganisatie Amnesty International gisteren in Brussel. Amne heeft de tien EG-lidstaten opgeroepen om druk uit te oefenen op IrUKr)U om de schendingen te stoppen. g* In een rapport aan het Europese Parlement zegt Amnesty tot deze vinding te zijn gekomen na gesprekken met vele voormalige Iraai gevangenen. Sommigen werden gemarteld en gedwongen om de WIJCAlri rechtstellingen van vrienden of familie te aanschouwen. ere& In 1984 werden in Iran volgens Amnesty 661 terechtstellingen voerd en dit jaar tot oktober 399. Volgens de organisatie i executies hoger omdat een aantal daarvan i gevoerd. mecuuMui. .o spek i het geheim worden i irsledei Een vertegenwoordiger van de Iraanse regering was ook uitgenod voor de hoorzitting, maar daaraan is geen gehoor gegeven. s Wel heeft de Iraanse ambassade in Brussel een verklaring afgegei waarin tegen de hoorzitting werd geprotesteerd omdat het Europ Parlement steun geeft aan „gevluchte terroristen en misdadigers aenw door de Iraanse justitie worden gezocht", aldus de verklaring. ^dany tADVERTENTIE BRUSSEL De milieu ministers van de Europese Gemeenschap zijn van morgen zonder een ak koord uiteengegaan. De twee belangrijkste punten, de uitlaatgassen van auto's en de uitstoot van grote stookinstallaties, hebben gisteren in Brussel zoveel problemen opgeroepen dat de ministers er niet uit kwamen. Denemarken heeft het overleg over een richtlijn ter beper king van de uitlaatgassen van auto's geblokkeerd. Groot- -Brittannië bleef zich verzet ten tegen een beperking van de uitstoot van verontreini gende stoffen in de lucht door grote stookirtstallaties. Eind juni van dit jaar waren negen van de tien lidstaten het met elkaar eens geworden over de normen die aan de uit laatgassen van personenauto's moeten worden gesteld. Dene marken kon zich hiermee niet verenigen. Het land eiste veel strengere normen. Er kwam toen daarom geen richtlijn. Tijdens de vergade ring in Brussel bleek het niet mogelijk Denemarken door een compromis toch te bewe gen zich bij de overige lidsta ten aan te sluiten. Ondanks de problemen maak te de milieuraad toch nog eni ge vordering met betrekking tot de uitlaatgassen van auto's. Eerder gemaakte afspraken werden op een aantal punten aangevuld. Voor dieselauto's in de mid denklasse zullen de beperken de bepalingen drie jaar later ingaan dan bij auto's die op benzine rijden. Deze laatsten moeten per 1 oktober 1991 aan de Europese normen voldoen. De milieuministers hadden al eerder afgesproken dat invoe ring van de loodvrije benzine met ingang van 1989 verplicht moet worden gesteld. Intussen mogen de lidstaten op vrijwil lige basis loodvrije benzine in- Loodvrije benzine wordt ver plicht voor nieuwe auto's met een motorinhoud van meer dan twee liter met ingang van 1 oktober 1988 en voor alle an dere auto's met ingang van 1 oktober 1989. Voor oude auto's wordt de regeling een jaar la ter van kracht. JOHANNESBURG Op een raffinaderij bij Johan nesburg zijri woensdag vier tot zes raketten afge vuurd. Drie zwarten, die ervan werden verdacht dat ze de aanslag hadden gepleegd, zijn door de po litie achtervolgd en tij dens een vuurgevecht na bij de grens met Swazi land gedood. Volgens de politie waren de drie mannen leden van de ver boden anti-apartheidsor ganisatie ANC. Een van de doden zou bij een eerdere aanslag in 1980 op de raffinaderij betrokken zijn ge weest. Die aanslag is toenter tijd door het ANC opgeëist. toereikend. Volgens politiecommissaris P.J. Coetzee is geen schade aangericht, omdat de doelen niet waren geraakt. Bij de aan slag zelf zijn ook geen slacht offers gevallen. De beide raffinage-installaties liggen bij de stad Secunda, on geveer 100 kilometer ten oos ten van Johannesburg. In de installaties wordt olie uit steenkool gewonnen. Deze Sa- sol-installaties zijn de trots van de Zuidafrikaanse regering, omdat het het enige project ter wereld is waar de winning van olie uit steenkool winstge vend is. Tot de bouw van de installatie werd besloten om minder afhankelijk te worden van de invoer van olie. Zuid- -Afrika heeft geen eigen olie- -reserves, maar de steenkool- voorraden zijn nog De raketaanval kwam enkele uren nadat minister Botha van buitenlandse zaken had ge dreigd Zimbabwe binnen te vallen wanneer er geen einde zou komen aan de aanslagen met landmijnen in Zuid-Afri- ka. De mijnen worden volgens Botha gelegd door het ANC dat een thuisbasis zou hebben in Zimbabwe. Zimbabwe ver biedt echter ANC-aanslagen vanaf haar grondgebied en het ANC ontkent een basis te heb ben in dat land. Binnen dertig uur zijn bij exploderende land mijnen zeven mensen gewond geraakt en vier voertuigen be schadigd. De politie in de streek bij de grens met Zim babwe heeft boeren opdracht gegeven geen gebruik te ma ken van de wegen totdat ze zijn gecontroleerd. Apetrots Apetrots presen teert de voormalige keizer van de Cen traal Afrikaanse Re publiek, Jean-Bedel Bokassa, hier zijn 55e kind, de acht maanden oude Jean-Bedel. Bokas sa, die in Afrika een schrikbewind heeft uitgeoefend, leeft nu in Frankrijk, naar hij zegt in armoedige omstandigheden. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL België heeft sinds gistermiddag weer een nieuwe regering onder leiding van de christen-democraat Wilfried Martens. Het kabinet- -Martens VI, waarvan de le den gistermiddag zes weken na de algemene verkiezingen door koning Boudewijn wer den beëedigd, wijkt nauwelijk- saf van het kabinet-Martens V, hoewel er toch enkele ver rassingen te noteren vielen. Zo keert de omstreden minis ter van binnenlandse zaken Nothomb terug op die post. hoewel de Waalse christen-de mocraat na het Heizeldrama aanzienlijke fouten aangewre ven werden en hij ervoor zorgde dat het vorige kabinet de rit net niet uit kon zitten. Ook de Waalse liberaal Jean Gol komt terug als beheerder van de portefeuille van Justi tie, terwijl hij voordien ver klaarde niet met Nothomb in een zelfde regering te willen plaatsnemen. De meest opvallende nieuwe minister is de 32-jarige voor zitter van de liberale PVV. Guy Verhofstadt, die vice-pre- mier is geworden en de be- SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1147) „Dat is een onderdeel van het ventila- tie-systeem", legde Koning Antony II uit. „We zitten hier nog al ver onder de grond, begrijpt u?" „Net wat ik dacht!" riep smidje Verholen uit. „De verse lucht komt boven uit het paleis hiernaartoe! Via die luchtgangen zouden we dus ook in het paleis kunnen komen!" „Wel duizend bliksems en granaten!" prees Sjeems Pond. „Dat is een geweldig idee van je, Verholen. Ga zo door en dan word je nog eens een héél goeie geheime agent. En geef me nou maar even een bokkie, dan ruk ik dat rooster van zijn plaats." Met vereende krachten begonnen de twee man nen het rooster uit de muur te rukken en zoals het plaatje duidelijk laat zien, kostte dat nog in spanning genoeg. „Hupla.daar gaat-ie!" zei 009 en als de smid hem niet had tegengehou den, was-ie achterover met zijn hoofd tegen de harde plavuizen gebondsd. „Kom mee, Verho len", vervolgde hij. „Nu gaan we naar boven, de luchtgangen in en we zien wel waar we uitko men. „Veel geluk, mijne vrienden", riep Ko ning Antonyc hen nog na. „Als ge er werkelijk in slaagt ons paleis binnen te dringen, zoek dan in de eerste plaats mijnheere Bravhencky op. Wij weten zeker, dat hij ons altijd trouw gebleven is!" „We zullen doen wat we kunnen, Majes teit!" antwoordde de smid, die met behulp van agent 009 nu ook in de luchtschacht verdween. En samen met Sjeems Pond begon hij zich om hoog te wurmen door het netwerk van ventila- tiepijpen. langrijke post van begroting inneemt. Op Defensie komt ook een nieuw gezicht, dat van Fran cois Xavier De Dónnea. Hij volgt Freddy Vreven op, die in het vorige kabinet niet aan gemerkt kon worden als een krachtpatser en die zich vele malen de woede van premier Martens op de hals haalde door zonder ruggespraak te handelen. De regering-Martens, bestaan de uit christen-democraten en liberalen, heeft vorige week al een regeerakkoord bereikt, waarbij verdere bezuinigingen in de overheidssector in het vooruitzicht worden gesteld. Daar staat tegenover dat er geen belastingverhogingen ko- Als de Kamer het akkoord goedkeurt en daaraan wordt niet getwijfeld bete kent dat ook, dat de regering- Martens weer over volmach ten beschikt, waardoor zij be slissingen in de sociaal-econo mische sfeer kan treffen zon der daarover het parlement te raadplegen. Vliegtuig Bonner mag ondanks staking landen ROME Het vliegtuig dat maandag Jelena Bonner, de vrouw van de Sovjet-dissident Andrei Sacharov, van Moskou naar Rome brengt kan landen, ondanks een staking van de Italiaanse luchtverkeersleiders op die dag. „Deze beslissing vormt een eerbewijs aan de bijdrage die Bonner en haar man leveren aan de vrede en de verdediging van de men senrechten", heeft een functio naris van de bond van lucht verkeersleiders van het Itali aanse (pro-communistische) vakverbond CGIL gisteren ge zegd. Bonner, die in Sienna (240 kilometer ten noorden van Rome) een onderzoek aan haar zieke ogen zal ondergaan, heeft al een ticket voor de vlucht Moskou-Rome. (ADVERTENTIE) lieden staan voor het sta tion van To kyo, dat met molotov cocktails in brand is ge stoken. Rechts: Dui zenden Japan ners in de rij; de elektrici teitskabels waren doorge sneden, zodat er een chaos ontstond. De verbindings routes in en rond Tokyo raakten totaal gestremd. as ev TOKIO Een groot aantal spoi verbindingen is vanmorgen in Japlicitat uitgevallen door sabotage. Het s leringsysteem werd gesaboteerd, bels werden doorgesneden en stati werden in brand gestoken. De polfcuiskor die vermoedt dat de sabotage werk is van linkse radicalen, richtte 48 arrestaties. Zeven agenjc liepen daarbij verwondingen op. Japanse pers meldde dat in zeven apnemei den acties waren gepleegd tegen yerkzaa spoorwegen. Vooral Tokyo en Os^iging werden getroffen door de sabotaücht ad Miljoenen forensen strandden in Pe lang ochtendspits. Automobilisten k*a brac men vast te zitten in enorme opstle nod pingen. Op 21 spoorlijnen niet mireeg. K gereden worden. ten heb DEN HAAG De Ame rikanen en Russen heb ben zich in Genève ver plicht te werken aan een gezamenlijke oplossing voor de aanvals- en ver dedigingswapens, waaron der Star Wars. Dat heeft de liberale Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher gisteravond in de Haagse sociëteit De Witte gezegd voor de le den van de Amerikaans- Europese Vereniging. bondgenoten bepalend geweest voor succes van de Ameri kaans-Russische topontmoe ting in Genève. Zij hebben er bij de Amerikanen sterk op aangedrongen dat zij vast zou den aan (het officieel niet be krachtigde) SALT-II verdrag en het ABM-verdrag ter voor koming van anti-raketsyste- Genscher riep de Russen op de twijfel over de naleving van deze verdragen door de sovjet- Unie weg te nemen. Naleving van beide verdragen be schouwde Genscher als de ruggegraat van de internatio nale stabiliteit. Genscher, die zich al vaker heeft doen kennen als een verklaard tegenstander van het Amerikaanse onderzoek naar ruimtewapens, hield zich op de vlakte over een mogelijk samenwerkingsakkoord tussen West-Duitsland en de Vere nigde Staten over het onder zoek naar SDI. Hij wees erop dat er nog geen akkoord is gesloten, maar dat bedrijven, net als trouwens in Nederland, vrij zijn op indivi duele basis aan het Ameri kaanse Starwarsproject mee te werken. Van het Nederlandse besluit om kruisraketten te plaatsen zei hij desgevraagd dat dit de verhouding met de Bondsre publiek niet merkbaar had verbeterd. „Het al dan niet plaatsen van de raketten is een zaak van het bondgeni schap". De Duitsers hebben de taak motor te zijn van het Europ 1 eenheidsproces én de dial< en samenwerking tussen telijk en westelijk Europa kcl versterken. Volgens Genscl p veroorzaken de betrekking g] tussen de Duitslanden langer spanning tussen twee machtsblokkken, ma hun relatie juist vandaag dag een stabiele factor ropa. Het Eureka-project tenslo het Franse initiatief voor t nologische samenwerking, wijst volgens Genscher wij als Europeanen de komst aandurven". ELBO in Boe derla :h he^ den jd or ie t irsloeg ilboui lson i, 6-3, eft in la haper imble Becl (ADVERTENTIE) iden Nieuwe Rijn 48. lel 071-133100 vanavond tot 2L00 uur geopend NIJAR Er is bijna zestig jaar verstreken, maar de tijd heeft de wonden nog niet ge heeld van twee Andalusische boerenmensen wier tragische verloving het onderwerp vormde van Federico Garcia Lorca 's roman „Bloedbrui loft". Paquita Canada en Casimiro Perez zouden op 22 juli 1928 trouwen. Maar de avond er voor, toen de gasten zich op het feest voorbereidden in de boerenwoning van Paquita's ouders, kneep de bruid er tussen uit met haar neef Francisco Montes. Voordat zij het nabijgelegen dorp Nijar bereikt hadden, vielen ze in een hinderlaag. Francisco werd beestachtig vermoord en Paquita bleef gewond achter langs de kant van de weg, terwijl haar bruidsjurk scheuren en bloedspatten opliep. Het gebeuren is onderdeel geworden van de folklore in het armoedige gebied in Zuid-Spanje. De schaapher ders van Andalusië zingen nog steeds het lied van de „misdaad van Nijar", dat voor Lorca de inspiratie vormde om in 1933 zijn „Bloedbruiloft" te schrijven. De bedrogen bruidegom Ca simiro, die nu 82 is, trouwde vele jaren later met een an- to nt dere vrouw. Paquita, die paria verviel vanwege schande die zij over haar milie had gebracht, leidt decennnia lang een teruggt trokken leven en heeft allei contact met een nicht dii haar in een afgelegen huisj verzorgt. Casimiro wil niet bruiloft praten. Ook heeft h. nooit het boek geleien. H heeft zelfs nog nooit gehooi van Lorca, die door fascisti in Granada vermoord bij het begin van de burger oorlog die van 1936 tot 193' woedde. „Alles is i aldus de oude mai het hoofd afwendt. WASHINGTON De vier Amerikanen die aan gehouden zijn op beschul diging van spionage voor Israël, China en de Sovjet- Unie, blijven voorlopig achter de tralies. Rechters wezen vrijlating op borgtocht af. Deskundigen van de geheime dienst zijn van mening dat de schade van de los van elkaar staande affaires aanzienlijk moet zijn, maar to taal nog niet is te overzien. Bij de voorgeleiding van de marine-functionaris Jonathan Pollard en zijn vrouw Anne getuigde een agent van de FBI dat de 31-jarige marine-man heeft erkend aan Israëlische regeringsfunctionarissen ge heime documenten te hebben verkocht over wapensystemen en de militaire sterkte van de VS en andere landen. De 63-jarige Larry Wu-Tai Chin, een ex-werknemer van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, heeft vermoedelijk al sinds 1952 voor China ge werkt. Via koeriers zou hij een grote hoeveelheid zeer gehei me documenten hebben door gegeven aan agenten van de Volsrepubliek. De omvang zijn Chins werk was zo groot dat de Chinezen per leverantie vermoedelijk wel twee maanden nodig had den voor de vertaling. Chin, wiens „geest en hart" de afge lopen dertig jaar „in China waren gebleven", heeft in de Volksrepubliek een enorme bankrekening opgebouwd, al dus het Amerikaanse Open baar Ministerie. De vierde gearresteerde, de 44-jarige communicatie-expert Ronald Pelton, heeft volgens Ame r een FBI-agent tijdens verhef toegegeven geheim materi, te hebben verkocht aan Sovjet-Unie. Pelton, die 1980 werkte vot kaanse bureau i nale veiligheid (NSA), Moskou hebben geïnformei over technieken voor het zamelen van gegevens bij NSA en mogelijk over Amefc kaanse spionagesatellieten afluisterposten. i al op kamer dergaa "ij gelal 'efoeg on doel dringi de ter dWSTI oeien I/-, n als ■e/iles. I •n ortief oeier Jon M leeft on u: lan. de it lenbaa kwel Hg gen op h te sla hij F zich '4obeerc lud Cl 1 WSB-n

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8