„Beeld drukt menselijk recht op leven uit Giframp eist nog elke dag levens Ruding ziet bezuiniging van 11 miljard als minimum CcidócSommit Moerdijk ongeschikt voor kerncentrale PTT steekt 1,5 miljard in glasvezelkabels ^Contract verloskundige bevalt artsen niet KERKELIJKE SCHATTEN IN CATHARIJNECONVENT Open Universiteit te duur WIE MOOI WIL GAAN, KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN. Actie Haags Gemeentemuseum valt slecht ROTTERDAM WIL LEERPROJECTEN ALS ALTERNATIEVE STRAF BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 rat Meer klachten over overlast Schiphol SCHIPHOL Het aantal mensen dat klaagt bij de Stich ting Geluidshinder Schiphol over overlast door vliegtuigen is ook in 1985 toegenomen. In eerste tien maanden van dit __.r hebben 1299 omwonenden zich bij de stichting beklaagd over lawaai. In geheel 1984 waren dat er nog 1229. Het to taal aantal klachten bedroeg in toen 2513, tegen 2355 in de eer ste tien maanden van dit jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het industrieterrein Moerdijk en locaties aan het IJsselmeer zijn (volledig) ongeschikt als vestigings plaats voor een kerncentrale. Dit staat in een nog vertrouwelijk concept-advies van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO), een belangrijk advise rend lichaam van de regering. Als het advies van de Raro wordt gevolgd, blijft alleen Borssele over als mogelijke vestigingsplaats. Het kabinet heeft al eens een „lichte voorkeur" voor deze locatie uitgesproken, vooral omdat daar al een kerncentrale staat. Overigens is het kabi net niet gebonden aan het Raro-advies. De Raro bekeek zes verschillende locaties. Het Ketelmeer en de Noordoostpolder zijn afgevallen als gevolg van het afwijzende rapport van de waterleidingbedrijven. Bij een ernstig ongeval zouden grote proble men ontstaan met de drinkwatervoorzie ning. Moerdijk wordt vernietigend beoordeeld. Het industrieschap is op alle punten „vol ledig door de mand gevallen", aldus een lid van de Raro-commissie. Ook hier speelt de drinkwatervoorziening een rol. Voorts ziet men de grote dichtheid van de omgevende bevolking als een ernstig be zwaar. Er kleven ook bezwaren aan de Eemshaven en de Maasvlakte. De Raro- commissie wijst op het standpunt van het kabinet dat de plaatselijke autoriteiten het eens moeten zijn met de bouw van een kerncentrale in hun gebied. Zowel in Rot terdam als in Groningen is dat niet het geval. Veel cliënten maken psychotherapie niet af UTRECHT Slechts een minderheid van de mensen die zich aanmelden voor psychotherapie, maakt de behandeling af. Ongeveer veertig pro cent trekt zich uit eigen beweging zelfs al terug voordat de behandeling is begonnen. De cliënten die de behandeling wel afmaken, kijken in het al gemeen nogal tevreden terug op hun behandeling. Maar de mate van vooruitgang in hun functione ren is vaak niet groot: 45 procent flink verbeterd, 45 procent enigszins verbeterd en 10 procent niet verbeterd of verslechterd. Dit blijkt uit een onder zoek door het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid in Utrecht en de Vakgroep Kli nische Psychologie van de Universiteit van Am sterdam. Per jaar zijn er in enkele tienduizenden mensen in psychotherapie, zowel bij instellingen als bij zelfstandig gevestigde psychotherapeuten. DEN HAAG De PTT zal in de komen de tien jaar 1,5 miljard gulden investeren in het aanleggen van glasvezelkabels. De nieuwe verbindingen gaan de koperen te lefoonkabels vervangen. Glasvezelkabels hebben een veel grotere capaciteit. Boven dien gaat het transport van gegevens via de kabels veel sneller en vragen zij min der onderhoud. De aanleg van de nieuwe kabels zal het eerst plaatsvinden tussen de grote districts-telefooncentrales van de PTT. Het hele telefoonnet moet tussen 2000 en 2010 gedigitaliseerd zijn. Steeds minder patiënten voor huisarts DEN HAAG De gemiddelde omvang van de Nederlandse huisartsenpraktijk was per 1 oktober dit jaar afgenomen van 2500 tot 2400 patiënten. Op 1 janua ri komend jaar wordt een gemiddelde omvang van 2350 patiënten verwacht. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) ziet hierin geen aan leiding de minimale praktijkomvang van de huisartsenpraktijk komend jaar te stellen op een aantal onder de 2200. Dat bleek gisteren donderdag tijdens een urenlange vergadering met kamer specialisten. Elke verlaging van de praktijkomvang met honderd mensen kost de overheid 50 tot 65 miljoen gul den. Dat geld is er niet, zei Van der Reijden. HAAGSE KUNSTENARES RUTH WATERMAN IN BHOPAL: DEN HAAG In de nacht van 2 op 3 december, om pre cies te zijn om twaalf uur, wordt in de Indiase stad Bho- pal een beeld onthuld dat door de Haagse kunstenares Ruth Waterman is gemaakt. Op 3 december is het een jaar geleden dat de gifwolk over Bhopal waaide, waardoor 2500 mensen het leven lieten. De 300.000 mensen die „slechts" gewond raakten zijn er ogen schijnlijk beter aan toe. Ogen schijnlijk, want velen hebben, als gevolg van blijvende ver wondingen, nog een pijnlijk leven voor de boeg. Vooral voor die mensen heeft Ruth Waterman (52) het beeld bedoeld. De kunstenares die nu uiteraard in India is over haar werk: „Het is gewijd aan het menselijke recht op le ven". Het kunstwerk, dat 2,5 meter hoog is, beeldt een vrouw uit die wegrent van de plaats van de ramp. De vrouw heeft een dode baby in haar armen, en een kind grijpt zich huilend aan haar rok vast. Het gedenkteken heeft overi gens nog geen naam. De fabriek van Union Carbi de is nu gesloten en het wei nig verheffende geruzie over miljardenclaims tegen het be drijf (en het stilzwijgen van UC) is niet van de lucht. Maar dat is iets waar de Haagse beeldhouwster Ruth Water man zich verre van houdt. Waterman is slechts bezig met een paar duizend guldens, of eigenlijk: duizenden roepies. Dat zijn de (voorlopig nog niet gedekte) kosten van het beeld. Ruth speelde al jarenlang met de gedachte om in India een beeld te maken. Het idee ont stond naar aanleiding van het beeld van de Israëliër Ger- shon Knispel, die in Israël een beeld ter nagedachtenis aan slachtoffers van Israëli sche aanvallen heeft gemaakt „Dat doe ik in India", dacht Waterman, die zelf ook uit Israël komt. En toen kwam de giframp in Bhopal... Haar echtgenoot Peter Water man vertelt dat "het beeld, dat vlakbij de lege fabriek van Union Carbide geplaatst wordt, tot stand is gekomen in samenwerking met mensen in Bhopal en met kunstenaars in New Delhi. Het is dus geen solo-project van Ruth Water- Gaskamer Ruth Waterman raakte in de Tweede Wereldoorlog haar ouders en twee broers kwijt. Die kwamen om het leven in de gaskamer van een concen tratiekamp, waar de kunste nares zelf ook gevangen heeft gezeten. Het gas was, net als in Bhopal, afkomstig van een multinational (IG Farben), en kwam ook uit een fabriek De plaatsing van het beeld is overigens nog even in gevaar gekomen. Peter Waterman rept van politieke problemen. De deelstaat, die de fabriek toestemming heeft gegeven te gaan draaien en die door het hele gebeuren nogal in verle genheid is gebracht, zou het allemaal niet zo leuk vinden. Eerst weigerde de regering van de deelstaat dan ook toe stemming te geven, omdat plaatsing, in een verkeers- berm, „gevaarlijk" zou zijn voor het verkeer. Uiteindelijk gingen de bestuurderen na enig gesputter toch door de bocht. Bovendien komen zij met een eigen gedenkteken, terwijl de week voor 3 decem ber tot actieweek is uitgeroe pen. De Nederlandse beeldhouw ster heeft India al zes keer be zocht. Zij is actief in vredes- en milieugroepen en dat brengt nogal wat werk met zich mee. Bovendien gaat ze nogal eens voor een aantal maanden naar het buitenland. Maar haar man zegt: „Ik vind het prima wat ze doet, en ik ondersteun haar". Al sinds september is de kunstenares in India. „Ruth reist veel. Ik denk dat ze nu de smaak te pakken heeft en nog een keer naar India wil", zegt haar echtgenoot. Maar: Ruth Wa terman komt op 23 december weer naar Den Haag terug. „Vooral om haar kleinzoon Nicky te zien", vertelt Peter Waterman lachend, „niet zo- mij MARTIN VOORN BHOPAL Het is een jaar geleden dat het dodelijke methyl isocyanaatgas (MIC) uit de pesticidefabriek van Union Carbide in Bhopal ontsnapte. Maar nog dagelijks vallen slachtoffers on der de 350.000 sloppenbewoners van de stad. Volgens Shiam Lal, de manager van de drie crematoriumgron- den in Bhopal, worden er per jaar gemiddeld zo'n achtduizend lichamen gecremeerd. Dit jaar ligt het aantal echter rond de vijftienduizend, de massacrematies vlak na die fatale tweede decembernacht niet meegerekend. Ook de doodgravers van de begraafplaatsen vertellen dat het aantal begrafenissen een stuk hoger ligt dan vorig jaar. De meeste doden staan geregistreerd als slachtoffers van het gas, maar het crematorium vraagt niet naar een overlijdensak te als bewijs voor de genoemde doodsoorzaak. Het staat echter onomstotelijk vast dat de meeste doden inderdaad afkomstig zijn uit de bouwvallige huisjes, die aan de basis van Bhopals sociale pyramide liggen. Het waren de armen en de zwakken die zich in de fontlinie van de dodelijke gaswolk bevonden, en het zijn de armen en cje zwakken die nu nog steeds lijden on der de gevolgen van 1de ramp. Duizenden mensen staan nog steeds onder medische behandeling. In veel gevallen betreft het longklachten, omdat het gas de bronchiën heeft verbrand. Artsen van de medische faculteit in Bhopal zullen de komende vijf jaar ook onderzoeken hoe het de babies vergaat, die na de ramp zijn geboren. Van de 2698 vrouwen die zwanger waren ten tijde van de ramp, hebben er ruim vierhonderd een mis kraam gehad. Achtenzestig babies werden dood geboren, dertig babies kwamen misvormd ter wereld. Een veelgehoorde klacht onder de artsen in Madhya Pradesh is dat Union Carbide hen nog altijd geen informatie wil geven over de effecten van het giftige MIC-gas. Op 3 januari volgend jaar zal een rechtbank in New York beslissen over de eisen voor schadevergoeding wegens nalatigheid. AMSTELVEEN/GORCUM „De huisartsen zijn in de kuil ge vallen die ze voor de verloskundige hadden gegraven". Werkge versvertegenwoordiger H. van Brussel constateerde dit gisteren in de Ziekenfondsraad bij een ongebruikelijke discussie over een overeenkomst tussen een verloskundige die zich in Gorcum heeft gevestigd en het ziekenfonds. De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft grote bezwaren te gen de wettelijke bepaling, dat het ziekenfonds, als zich ergens een verloskundige vestigt, door de huisartsen begeleide bevallin gen niet meer vergoedt. De Gorcumse huisartsen hadden in een brief aan de inspecteur van de volksgezondheid het argument aangedragen, dat ze hun routine zouden kwijtraken als ze alleen nog maar bevallingen zouden kunnen doen in de dorpjes om Gorcum heen en niet meer in de stad zelf. De inspecteur rea geerde anders dan ze hadden verwacht: hij besloot ook de „bui tengebieden" bij het werkterrein van de vroedvrouw te trekken. HEERLEN Het college van bestuur van de Open Univer siteit (OU) vreest dat een studie aan de OU voor studenten met een laag inkomen onbetaalbaar wordt als de plannen van minister Deetman (onderwijs) doorgaan om volgend jaar opnieuw het cursusgeld te verhogen en de tegemoetkoming in de studiekosten voor studenten in deeltijd in 1987 te her zien. Dit meldt het maandblad Modulair van de OU in zijn decembernummer. Deetman verhoogde het cursusgeld afge lopen september al van 138 tot 175 gulden per cursus van 100 uur. Volgens het college overweegt de minister nu opnieuw de studie aan de OU duurder te maken. Als de Tweede Ka mer ermee akkoord gaat zullen de studenten vanaf 1 juli 1986 241 gulden moeten betalen. Op die manier wordt het toegankelijker maken van het hoger onderwijs door het bie den van een tweede kans, onmogelijk gemaakt, aldus het be stuur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00. telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. UTRECHT Een keur aan middeleeuwse kerkelijke kunstschatten van voorname lijk Limburgse makelij is te zien op de tentoonstelling die onder het motto „Schatkamers uit het Zuiden" vandaag is ge opend in Rijksmuseum het Catharijneconvent in Utrecht. Een deel van de schatten uit de kerkelijke „kluizen" van bij voorbeeld Tongeren, Maaseik en Maastricht zijn tot en met 2 februari in het Catharijnecon vent tentoongesteld. Ook en kele Limburgse schatten die in de loop der jaren in het bui tenland verzeild raakten, zijn in Utrecht te bekijken. Tot de pronkstukken behoren onder meer een fraaie zilveren sleu tel, een pelgrimsstaf en een borstbeeld van St. Servaas. Ook is er een zuiver gouden Patriarchaalkruis te zien dat in de 10e of 11e eeuw in Con- stantinopel werd vervaardigd en via een kruisvaarder in de O.L. Vrouwekerk van Maas tricht terecht kwam. In de 18e eeuw verhuisde het kruis naar de St. Pieter in Rome, maar de pauselijke schatkamer heeft het tijdelijk aan het Utrechtse museum afgestaan. Volgens museumdirecteur H. Defoer was de tentoonstelling alleen mogelijk dankzij een reeks sponsors. Niet alleen banken en verzkeringsbedrijven maar bij voorbeeld ook kunstmestfa- brikanten gaven met gulle hand, blijkens de sponsorlijst. Het organiseren van de „Schatkamers" was zeer kost baar, onder meer vanwege de hoge verzekerings- en trans portkosten. Hoeveel geld er precies mee gemoeid was wil de de directeur niet kwijt. FRANSE HISTORICUS BRAUDEL OVERLEDEN PARIJS De Franse histori cus Fernand Braudel, die be kend is geworden als een van de vertegenwoordigers van de „Nieuwe Geschiedenis", is on langs overleden, naar gisteren bekend is gemaakt. Braudel was 83 jaar. Braudel, lid van de Académie Francaise, gold als een specialist van het Mid- dellandse-Zeegebied. Qver dit onderwerp schreef hij een om vangrijke studie onder de titel „De middellandse zee en de mediterrane wereld ten tijde van Philips II". Braudel had een eigen aanpak van de ge schiedschrijving waarbij de nadruk lag op ontwikkelingen over een langere periode. Hij ging daarbij uit van factoren zoals geografische gesteldheid, klimatologische gegevens en hun invloed op de communica tiestructuur, economische ont wikkelingen en politieke ge beurtenissen. Zijn voorbeeld werd nagevolgd door historici als Emmanuel Leroy-Ladurie, Georgès Duby en Pierre Gou- bert. Braudel was tussen 1957 en 1968 hoofdredacteur van het blad „Annales". De „An- nales"-school legde meer de nadruk op structuren waarbin nen gebeurtenissen zich af speelden dan op individuele feiten. Het genoemde werk over het gebied van de Middellandse Zee geldt als een voorbeeld van deze school geschiedkun digen. Het boek staat vol met gegevens en suggestieve ideë- en, maar de kritiek is dat Braudel te weinig verbanden legt tussen feitelijke gebeurte nissen en structurele en con juncturele ontwikkelingen en andersom. Braudel heeft talrij ke eredoctoraten gekregen van universiteiten, waaronder die van Oxford, Yale, Cam bridge, Keulen, Florence, Pa dua en Brussel. Enkele andere werken van zijn hand zijn „Ci vilisation materielle et capita- lisme" uit 1967 (Kapitalisme en materiële beschaving) en „Écrits sur l'histoire" uit 1969 (Historische geschriften). DEN HAAG Vier Nederlandse musea noemen de campag ne van het Haags Gemeentemuseum om een permanente tentoonstelling van industrieel vervaardigde huishoudelijke produkten op te zetten misleidend en vol rrfet onjuistheden. De vier belangrijkste musea uit Amsterdam, Arnhem, Rot terdam en Utrecht hebben bij de Reklamecodecommissie dan ook een klacht ingediend. De klagers stellen dat het Haags Gemeentemuseum met veel aplomb beweert het enige Nederlandse museum te zijn dat het „design" van de twintigste eeuw de industrieel vervaardigde huishoudelijke produkten wil huisvesten. „Het museum stelt het eerste te zijn dat een grote, permanente plaats inruimt voor de geschiedenis en de actualiteit van het design. Maar één blik op de geschiedenis leert ons, dat het Stedelijk Museum in Am sterdam deze eer toekomt", aldus het Stedelijk Museum in Am sterdam, het Gemeentemuseum in Arnhem, het Museum Boy mans-Van Beuningen, Rotterdam en het Centraal Museum in Utrecht. Volgens directeur Th. van Velzen van het Haags Gemeentemu seum hebben de vier ongelijk. In een open brief stelt hij dat de Haagse instelling zich niet tegen zustermusea afzet en zich her haaldelijk heeft ingespannen voor samenwerking. Een zekere competitie is niet vreemd aan de activiteiten, maar overheer send is en blijft de onderlinge collegialiteit om te proberen kunst onder de aandacht van iedereen te brengen. Overigens voegt de heer Van Velzen eraan toe dat zijn instelling beschikt over een grote collectie toegepaste kunst en design van deze eeuw en over een speciale conservator voor dit terrein. Deze stelde een plan op voor een permanente tentoonstelling, onderdeel van de presentatie van de kunst van deze eeuw. Met de financiële hulp van sponsors wil het Gemeentemuseum de huisvesting van deze kunstvorm bekostigen. Daarvoor is de campagna „Design (z)onder dak" opgezet. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-VVeeip. DEN HAAG Minister Ruding van Financiën (CDA) vindt dat een totale bezuiniging op de overheidsfinanciën van 11 miljard gulden in de volgende kabinetsperiode het minimum is dat no dig is. Het bedrag van 11 miljard staat genoemd in het concept- -verkiezingsprogramma van het CDA. Ruding doet zijn uit spraak in CD-Actueel, het partijblad van het CDA, van deze week. Ruding heeft met zijn acceptatie van een ombuigingsbedrag van 11 miljard een duidelijke stap terug gedaan ten opzichte van zijn opstelling tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Ka mer, half oktober. Toen nog zei de minister van financiën dat in de komende vier jaar 16 miljard gulden zou moeten worden om gebogen, welk bedrag voor hem echt het minimum was. De 16 miljard die de minister toen noemde was al weer een flinke ver laging van het bedrag van 24 miljard gulden, dat hij in het voor jaar nog als bezuinigingsbedrag noodzakelijk achtte. ROTTERDAM De moge lijkheden voor alternatieve straffen van jeugdigen die met justitie in aanraking komen worden in Rotterdam binnen kort uitgebreid met leerprojec ten. Daarbij staat gedragsbeïn vloeding van de jeugdige cen traal. Tot nog toe richtten de alternatieve straffen in Rotter dam zich vooral op projecten die met werk te maken heb ben. Dit heeft de voorzitter van de, Stuurgroep Alternatieve Sanc ties Jeugdigen Rotterdam, de Rotterdamse officier van justi tie mr. J. Schoonaard, gisteren gezegd. Volgens Schoonaard bestaat tachtig procent van de jeugdi gen die met het strafrecht in aanraking komen uit mensen die „het eigenlijk niet kunnen bijbenen". Door hen ook leer projecten als alternatieve sanc tie op te kunnen leggen blijf je mogelijk niet langer bij het symptoom steken, maar kun je daadwerkelijk iets doen om te zorgen dat de jeugdigen het wel redden, aldus Schoonaard. In de afgelopen twee jaar kre gen driehonderd jongeren in Rotterdam een alternatieve straf opgelegd. In 88 procent van deze gevallen is een posi tief resultaat behaald. De ge middelde duur van de alterna tieve straf bedroeg 54 uur. Het blijkt dat de officieren van justitie, weliswaar in overleg met de kinderrechter en de kinderbescherming, in toene mende mate zelfstandig tot een alternatieve sanctie over gaan, zonder dat de zaak voor de rechter is behandeld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5