Minder werkende vrouwen oor grotere gezinnen Loonkostensubsidie moet 40.000 banen opleveren Gezin woont zes jaar onder de grond Onderzoek naar dood kraker Hans Kok wordt voortgezet Geen onderzoek naar jStransacties broers Lubbers Nog te weinig actie tegen seksuele kindermishandeling Nieuw casino Rotterdam moet veertien miljoen opleveren SINNENLAND EcicbcSouoant VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 nf F enzine ent ;oedkoper Amstefni iderd; iderstej" (OTTERDAM De (rijzen van benzine en die gaan met ingang ij in ig bew iver v aar ci nenz\ iter omlaag. Dit is iet resultaat van inter- lationale prijsnoterin- ;en en de dalende dol- arkoers. De meest 'oorkomende prijzen an de zelftankpomp -orden daarmee: 180 ;nt voor een liter su- er. 174 cent voor nor- 126,4 cent voor iesel. CNV KAPITTELT GROTE BEDRIJVEN UTRECHT Nu de rendementen weer zijn hersteld, lijkt het er volgens CNV-voorzitter Harm van der Meulen op dat vooral de grote werkgevers geen boodschap meer hebben aan arbeidstijdverkorting en werkloosheidsbestrij ding. Van werkgeverskant worden barrières opgeworpen en de vakbeweging wordt in de hoek van de doordrammers gezet, aldus Van der Meulen. Hij zei dat vandaag op een congres van de Industrie- en Voedingsbond CNV in Utrecht. Daar kondigde hij aan dat het CNV „met alle kracht" met de herverdeling van werk en de bestrijding van de werkloosheid zal doorgaan. „Het gaat om de kwaliteit van het le ven. Het is toch te gek, ik zou haast zeggen on waardig, om te spreken van herstel als nog zo- velen aan de kant moeten blijven staan", aldus Van der Meulen. Kabinet wil jaarlijks vrije dag op 5 mei DEN HAAG Het kabinet heeft een klemmend beroep gedaan op werkge vers en werknemers om jaarlijks op 5 mei vrijaf te geven voor de viering van bevrijding. In een brief aan de Stichting van de Arbeid vraagt het kabinet de vrije dag met de meeste spoed onder de aandacht van de cao partijen te brengen. Het kabinet wijst er in de brief op dat in talrijke cao's nu zoveel verlof- en roostervrije da gen zijn opgenomen, dat hierover een akkoord bereikbaar moet zijn. Tot nu toe is dat niet gelukt omdat de werk gevers produktieverlies vrezen. Zij vinden het hooguit bespreekbaar om de vrije dag op 5 mei van cao tot cao te bekijken. ETTEN-LEUR Een gezin in de Noordbrabantse ge meente Etten-Leur heeft zes jaar lang zonder vergun ning in een ondergrondse woning gehuisd. Pas onlangs ontdekten ambtenaren van de gemeente de woning. Het huis is in het landelijke gebied buiten Etten-Leur ge bouwd door een voormalig student aan de mts en kunst academie, en zijn vriendin. Zij maakten het huis verzon ken in de bodem en bedekten het met de enorme hoe veelheid aarde die daarbij vrijkwam. De gemeente Et ten-Leur heeft uitbreidingsplannen in het gebied waar het paar zich met hun driejarig dochtertje heeft „inge graven". Zij hebben de gemeente aangeboden hun hout zagerij die bij het huis staat af te breken en te verplaat sen, als de unieke woning gehandhaafd mag blijven. Snoep om te stelen DUIVENDRECHT Onbeken den hebben gisteren een vracht wagen van Jamin vol chocolade letters, marsepein en pepernoten gestolen van het industrieterrein Duivendrecht. Het Jamin-concern heeft nogal laconiek op de diefstal gereageerd. „Meneer Jamin, en ook Sinterklaas, zouden het op prijs stellen als de wagen vóór 5 december wordt terugbezorgd" al dus het concern. Hoewel de direc tie trots concludeert dat „onze koekjes steeds meer in trek" zijn, is toch maar aangifte bij de politie gedaan. Makelaars eisen bewijsmateriaal van Nieuwe Revu AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) wil dat de Nieuwe Revu de geluidsbanden waaruit zou blijken dat veel makelaars zich schuldig maken aan zwart geld- -transacties afgeeft. De banden zouden voor de NVM als bewijsmateriaal moeten dienen om tuchtrechtelijke stappen te kunnen onderne men tegen de „rommelende" makelaars. Dit eiste de NVM gisteren in een kort geding. Aan leiding tot deze rechtzaak was de publikatie in Nieuwe Revu begin oktober over de bereidheid van veel makelaars zwart geld te accepteren bij huizentransacties. Nieuwe Revu weigert mee te werken omdat daarmee de onthullingsjourna- listiek geweld wordt aangedaan. Uitspraak is op 12 december. lijk, (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG Het aantal inderen per gezin is ,de ifgelopen jaren weer toe- ;enomen. Om die reden sluiten veel gehuwde rouwen niet of parttime :e gaan werken. De lichte ijging van werkende ge huwde vrouwen, die sinds 1975 heeft plaatsgevon den, is de laatste jaren dan ook weer geleidelijk te- ruggelopen. Vo]gens Centraal Plabureau (CPB) is ook het in Nederland vrij hoge gezinsinkomen daaraan debet. Directeur De Ridder van het CPB zei gisteren in een ge sprek met kamerleden, dat zijn bureau deze ontwikkeling niet had voorzien. Het CPB heeft daarom in de afgelopen jaren foute voorspellingen ge daan over het te verwachten aanbod op de arbeidsmarkt. Mede daardoor vielen uitein delijk de werkloosheidscijfers nog mee. Het „aanrecht-effect", zoals De Ridder de ontwikkelingen noemde, zal er volgens het CPB toe leiden dat gehuwde vrouwen zich over enkele ja ren alsnog op de arbeidsmarkt zullen melden voor een volle dige baan. Het percentage ge huwde vrouwen op de arbeids markt in Nederland is overi gens vrij laag in vergelijking met andere landen. Onder deze categorie bestaat wel een nogal grote verborgen werk loosheid. Als de economie ver der aantrekt zal een deel van de verborgen werklozen, dat niet staat ingeschreven bij de arbeidsbureaus, weer zichtbaar worden. ^MINISTER HOUDT ZELF TOEZICHT t al h) trafba ake verkl verkl t toeJ)EN HAAG Het on" e wiTerzoe^ naar gebeurte- Jnissen rond de dood van e de kraker Hans Kok in een Amsterdamse politie- ■wel zal worden voortgezet. ^^Burgemeester van Thijn van Amsterdam heeft de IHirijksrecherche opgedragen na te gaan of er discipli naire fouten zijn gemaakt door het politiepersoneel, ogeiijïpit deelde minister Kort- f.Aipenjiais Altes van justitie de ;isterenjpweecje Kamer gisteren mee tijdens een spoedde bat, dat door het PSP-Ka- merlid Andrée van Es was aangevraagd. De minister weigerde de re sultaten van het medische en toxicologische onderzoek naar de dood van Kok (23) in twijfel te trekken. Wel er kende hij dat er ernstige fou ten zijn gemaakt door het be wakingspersoneel bij de poli tiecellen. Naar die fouten wordt nu een vervolgonder zoek ingesteld. De minister beloofde nauw lettend toe te zien op het na der onderzoek van de rijks recherche en de resultaten ervan te zullen bekijken, vóórdat er conclusies zullen worden getrokken. De Twee de Kamer krijgt tijdig inzage in het onderzoeksrapport. Volgens Korthals Altes is er tot dusver onvoldoende be wijsmateriaal voor een ge rechtelijk vooronderzoek. Hij wees op de grote hoeveelheid tegenstrijdige verklaringen. De rijksrecherche zal wel na der onderzoek doen naar de VVD-Kamerlid Jacobse lijkt minister Korthals Altes (tweede van rechts) te waarschuwen, na het interpellatiedebat over de dood van Hans Kok. Minister Rietkerk (rechts) van binnenlandse zaken en kamerlid Rempt, completeren dit VVD-kwartet zwijgend. rol van het Openbaar Minis- ring over de dood van de 28- de affaire. Dat heeft, jarige Marrokagn Hmidou Takhrifa. Zijn' overlijden, eveneens in een politiecel, zou „schrikbarende overeen komsten" vertonen met de dood van Hans Kok. ADVERTENTIE terie zei de minister, te vroeg clusies getrokken. Inmiddels hebben vier be langengroepen voor Marok kanen gevraagd om ophelde VoonJ.^JTRECHT Justitie stelt geen onderzoek in naar de be- okkenheid van twee broers van premier Lubbers in een iillissement, waardoor onder meer de belastingen zouden :ijn benadeeld. Officier van justitie R. Behling acht onvol- ioende redelijk vermoeden van schuld aanwezig aan enig itrafbaar feit. in het verslag van 21 oktober 1985 van curator mr. F. Backer vordt een opsomming gegeven van de transacties die tussen Ie bedrijven hebben plaatsgevonden. Over de inhoud, uitleg geldigheid van deze transacties bestaat op een aantal pun- n verschil van mening tussen de curator en de raadsman de firma's Bull Track/Van der Spek. Zowel de rechter- ïmissaris als de curator vindt dat deze verschillen aan de turgerlijke rechter ter beoordeling moeten worden voorge- e knok ie pa den t DEN HAAG Er gebeurt nog veel te weinig tegen seksuele kindermishandeling binnen het gezin en het bestrijden van de oorzaken daarvan. Dat zei de staatssecretaris van sociale zaken, mr. A. Kappeyne van de Coppello, gisteren in Den Haag. Zij had, samen met haar WVC-collega Van der Reijden, even tevo ren het boek „Het zwijgen doorbroken" van de Vereniging te gen Sexuele Kindermishandeling binnen het gezin (VSK) in ontvangst genomen. De vereniging hoopt op een subsidie om haar werk uitgebreider voort te kunnen zetten. In de afgelopen jaren kreeg zij subsidie voor het opzetten van een landelijk opvangnetwerk. De nood zaak daarvan is volgens de vereniging duidelijk: een op de vijf tien meisjes en een op de honderd jongens wordt het slachtoffer. Dat is uit Amerikaanse cijfers gebleken. De VSK ontstond in 1981. Slachtoffers van incest verenigden zich en kwamen met hun ervaringen naar buiten. Daarmee doorbraken zij het zwijgen over seksuele kindermishandeling. „Het zwijgen dat de daders beschermde", aldus een woorvoer- ster donderdag. De vereniging heeft inmiddels veel bereikt, aldus Kappeyne van de Coppello. Overal in het land functioneren samenwerkings verbanden van de VSK met politie, justitie, maatschappelijk werk, kinderbescherming en artsen. In Groningen is een in middels veel te klein gebleken opvanghuis. De staatssecreta ris prees daarnaast de persoonlijke moed van de slachtoffers die de vereniging hebben opgericht en die ervoor hebben gezorgd dat de media veel aandacht aan het probleem schenken. FIGUURPUZZEL degevoel; 11 langzc van zekere Europese hoofdstad. Verticaal: 1 verfstof: 2 aanhankelijk heid; 3 mannelijk beroep; 4 praatgra ge vogel; 5 soort •Bag oi 'aAeBe iouj 8 :6op g :oaq f :jaoqaiuaoj6 «nojj z :|aa6s6u!uo)| i qeeoijjaA TV-CAMERA'S IN STRIJD TEGEN FRAUDE ROTTERDAM Rotter dam kan zich vanaf mor gen voor het eerst legaal rijk, maar waarschijnlijk eerder .arm gokken. De staatssecretarissen Korte- -Van Hemel (Justitie) en Van Zeil (Economische Zaken) openen vanavond Nederlands vierde casi no, na Zand voort, Val kenburg en Schevenin- gen. Het Rotterdamse ca sino is de eerste in een nieuwe reeks van zes, waartoe door de over heid is besloten na de goede ervaringen tot dusver. Het nieuwe casi no, dat morgen voor het publiek open gaat, biedt vast werk aan 200 men sen, die per dag de gok lust van naar schatting 950 gasten in goede ba nen moeten zien te lei den. Dat gebeurt op der tien tafels voor Franse en Amerikaanse Roulette en Blackjack. In de komende jaren zullen met tussenpozen van telkens een jaar casino's worden geo pend in Amsterdam (2), Bre da, Groningen, Nijmegen en nogmaals Rotterdam. In 1992 heeft de Nationale Stichting Casinospelen, de exploitant van de casino's, ongeveer 2000 mensen in dienst. Het bezoekersaantal van de drie bestaande casino's be droeg in 1984 1,2 miljoen, men verwacht in 1992 op ruim drie miljoen te komen. De totale investering zal 160 miljoen gulden bedragen. Voor Rotterdam stond een bedrag van tien miljoen; het casino in de havenstad moet volgens de direktie per jaar veertien miljoen winst ople veren. De nieuwe vestiging levert daarmee het belang rijkste aandeel in de netto-' winst van twintig miljoen, die de stichting voor volgend jaar verwacht. Nieuw in de Rotterdamse vestiging is de aanwezigheid van 24 televisiecamera's aan het plafond, die volgens di- rekteur R. Goudsmit (zelf tien jaar geleden begonnen als croupier) fraude aan de tafels moeten tegengaan. De camera's zullen op afstand worden bediend door spel- kenners; de beelden worden volgens Goudsmit alleen ge bruikt als bewijsmateriaal bij onregelmatigheden. Als het systeem in Rotterdam vol doet, worden ook de bestaan de en nieuwe casino's met het systeem uitgerust. Nieuw zullen medio 1986 ook de speelautomaten zijn die in Rotterdam worden geplaatst. Door een aanpassing van de Wet op de Kansspelen is het mogelijk geworden deze nieuwe automaten direkt geld uit te laten keren. Drs. J. Kroes, algemeen direkteur van de Nationale Stichting Casinospelen verwacht ook later voor de andere casino's in ons land een extra toeloop door deze apparaten. „Uit een enquete onder de bezoekers van de andere ca sino's is gebleken dat de spe lers nogal wat begeleiders meenemen, die het grote werk aan de tafels een beetje willen ontvluchten. Voor hen, de kleine spelers, zullen de automaten aantrekkelijk zijn. Maar we halen geen Las Vegas toestanden in huis. Onze machines zijn welis waar „gekoppeld", maar de jackpot zal nooit miljoenen guldens bedragen. We stellen de grens op een ton", aldus" Kroes. Uit onderzoeken is ook ge bleken dat tien procent van de Nederlandse bevolking zeer geïnteresseerd is in een bezoek aan een casino en ook regelmatig gaat. Twintig pro cent denkt er net zo over, maar is onbekend met de spelregels, of woont te ver weg van de bestaande casi no's om er naartoete gaan. De stichting Casinospelen er kent dat de opening van de Rotterdamse vestiging naar schatting dertig procent van de klandizie van het casino in Scheveningen weg zal ha len. Dat is volgens Kroes echter geen probleem, omdat daar de stroom belangstellen den vooral in het weekeinde al bijna niet te verwerken was. „Rotterdam haalt zo de druk wat van de ketel in Scheveningen", aldus Kroes. Voor het gemak van de spe lers aan de roulettetafels zijn in Rotterdam schermen opge steld, waarop de twintig laatst gevallen cijfers worden aangegeven. Een electronisch oog vlak boven de rand van het ronddraaiende rad regis treert de uitgekomen num mers. Ook de wettelijk ver plichte bezoekersregistratie is in Rotterdam geautomati seerd. Van iedere bezoeker wordt aan de hand van zijn legitimatiebewijs een unieke zoeksleutel geformeerd, die bestaat uit de eerste voorlet ter, volledige achternaam en geboortedatum. Als de gast tijdens zijn bezoek valsspeelt of zich op een andere manier misdraagt, wordt dat bij die sleutel in de computer gezet, zodat hij bij het volgende be zoek geweerd kan worden. De bescherming van de per soonsgegevens is gewaar borgd, alleen de stichting en de speler zelf weten ervan, verzekert algemeen direk teur Kroes. ?NV EN VNO REAGEREN POSITIEF OP PVDA-WETSONTWERP jiVan parlementaire re dactie) 'EN HAAG De Partij van Arbeid wil langdurig werk en die niet in aanmerking men voor scholing of niet illen, via loonkostensubsidies n ongeschoold werk helpen, het kort de strekking initiatief-wetsontwerp dat de kamerleden Vermeend en Moor gisteren bij de Twee de Kamer hebben ingediend. De leden verwachten dat door het verlagen van de werkge verspremies met 19 procent, werkgevers er toe zullen over gaan deze mensen in dienst te nemen. De maatregel zou 20.000 tot 40.000 extra arbeids plaatsen kunnen opleveren. De PvdA handelt uit vrees dat een grote categorie langdurig werklozen niet voor eventuele scholingsmaatregelen van overheid en bedrijfsleven in aanmerking zullen komen. De vrijstelling van 19 procent van de werkgeverspremies zou vier jaar moeten gelden. De werkgevers moeten de werk nemers die zij aannemen wel in vaste dienst nemen. Volgens de indieners gaat het om een vrij simpele construc tie, die voor de werkgevers geen administratieve romp slomp met zich meebrengt. Het probleem van de meeste loonkostensubsidies is dat het in de praktijk vrij lang duurt voordat de werkgever de sub sidie binnen heeft. In de syste matiek van het PvdA-voorstel krijgt de werkgever niets, maar draagt hij minder af. De FNV en het VNO hebben positief* gereageerd op het PvdA-plan. De werkgevers verwachten dat de maatregel vooral soulaas zal kunnen bie den voor de kleinere bedrij ven. Volgens het VNO zal er in de bedrijven altijd onge schoolde arbeid blijven be staan. Zij vinden wel dat de kosten door de rijksoverheid zullen moeten worden betaald. Deze zullen, al naar gelang het aantal mensen dat via de rege ling aan werk komen, het eer ste jaar 50 tot 80 miljoen gul den bedragen, maar op den duur kunnen worden terug verdiend doordat het aantal uitkeringen afneemt. Minister De Koning heeft in eerste in stantie laten weten geen geld voor het plan te willen uit trekken. FRIEMELS Wij MWZBJ HeBffeN y/CL EEMS v/Aka? Mer (cjibwten te dcew. meestal HELAAS MCTOfGEH&JOe. Kamer tegen verdere vermindering van aantal basisscholen DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer is tegen een verdere vermindering van het scholenbestand in het basisonderwijs, als ge volg van de voorgenomen verhoging van de stich- tings- en opheffingsnor men. De fracties van CDA, VVD, SGP en het kamerlid Wagenaar heb ben gisteren tijdens de af handeling van de onder wijsbegroting in een motie gevraagd, af te zien van de operatie, die ertoe zou leiden dat in '88 tweehon derd scholen extra gaan verdwijnen. De Kamer stelt zich op het standpunt dat er niet meer ge tornd mag worden aan de op heffingsnormen, zoals die de Wet op het Basisonderwijs zijn vastgesteld. De plannen van staatssecretaris Van Leij- enhorst zijn volgens de Kamer in strijd met de destijds gedane beloften. De staatssecretaris gaf zich gisteren overigens nog niet gewonnen: hij wil over deze kwestie binnenkort op nieuw overleg met de Kamer. CDA'er Hermes wekte echter niet de indruk dat zijn fractie op dit punt nog van mening zal veranderen. Gisteren bleek verder dat mi nister Deetman het in grote lijnen eens met de kritische benadering die de Kamer koos tegenover de toenemende sponsoring van het onderwijs door het bedrijfsleven. Zowel PvdA en CDA wezen daarbij op het gevaar voor de onaf hankelijkheid van het onder wijs. „Er is inderdaad een risi co dat zoiets kan gebeuren. We moeten daar alert op zijn. Als de scholen hun eigen onder wijs niet meer kunnen bepa len, dan is de grens bereikt", aldus Deetman. Personeel en besturen: kwaliteit hts in gevaar DEN HAAG De kwalitiet van het hoger technisch on derwijs (hts) is ernstig in ge vaar. De eerste klachten hier over vanuit het bedrijfsleven zijn al binnengekomen. Dit stellen de personeelsorganisa ties in het hts-onderwijs en de besturenvereniging VHTS. Zij hebben een zwartboek ge maakt dat aan de Tweede Ka mer en de verantwoordelijke ministers zal worden aangebo den. In het zwartboek staat dat er in het cursusjaar 1984/1985 op alle dertig hts-en in totaal 170 vacatures waren voor vol ledige banen. Deze vactures zijn niet of onder het gewenste niveau opgevuld. De belasting op de overgebleven docenten is daardoor te groot. Boven dien zijn de salarissen te laag en de voorzieningen minimaal. „Een erg droevige totaalba lans". is de conclusie in het zwartboek.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3