Omwegen Restaurerende stichtingen vestigen aandacht op monumenten en het groen ertussen m ^Doorbraak voor Alphense sociale werkvoorziening Bezoek aan dancing Wassenaar eindigt in bloedige veldslag .EIDEN OMGEVING CcïdóG(Somant VRIJUAG 29 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 UDE JGD i/oorzie l blijve unten ig van i Bann naken ibilisten lieuwe\ ieuwev it geeft ie verk basisscl punt oeg gis hieraai 5f geno 1 i door dicht ii EEN NIEUWE WANDELING DOOR HET HART VAN HET OUDE LEIDEN rters. L ehoude sissehcx Er wordt wat afgewandeld in Leiden, één van Hollands oudste, voortreffelijke steden. Vooral de city, het hart, ligt daarbij te kijk voor eigenhei mer en vreemdeling. Je hebt ook officiële wandelroutes, zoals die welke een aantal ja ren terug werd uitgestippeld op instigatie van de Leidse VVV, een instelling die er bovendien sterk op hamerde dat Leiden ook Museumstad is. De meeste nadruk wordt bij die omwegen gelegd op de stedelijke monumentale schoonheid in steen. Daarom mag het verrassend heten, .dat er nu een (stevige) wan- 'gv deling in de groenarme older Camp door de modder is morgei geprojecteerd die bijzondere n' aandacht vraagt voor het .groen" onderweg. Dat is weer eens wat anders, en be slist de moeite waard. Op het idee kwamen de vier Leidse particuliere restaurerende in stellingen, de stichtingen Leidse Hofjes, Diogenes, Het kleine Leidse Woonhuis en Stadsherstel Leiden. Het boekje (leuk gesubsidieerd door de gemeente en daarom verkrijgbaar voor het prijsje van 5 gulden; keurig op tijd de komende feest dagen om als geschenk te dienen) heet: „Een wande ling door het groene en mo numentale hart van Leiden". Een titel die niet veel denk werk vroeg en daarom al subsidiabel was. „Een wandeling..." geeft een overzicht van de geschiede nis van het groen in deze stad en een kernachtige be schrijving van hetgeen de wandelaar langs de route aantreft. Daarenboven wor den de monumenten, die men onderweg tegenkomt, historisch belicht. Uiteraard is het geheel verlucht (en niet verluchtigd, zoals de sa menstellers meenden) met te keningen van (wilde) plan ten, bomen en derzelver I bladeren, vruchten, bloei wij zen en monumenten. Ach- /erin is een plattegrond opge nomen waar de te volgen route duidelijk herkenbaar is ingetekend. Nonnen en paters De middeleeuwse stad kende vrijwel geen „openbaar groen". Je krijgt sterk de in druk, dat alleen nonnen en >aters onder het loof gebukt conden gaan. Voor hun reli gieuze activiteiten vonden ze ruimschoots compensatie in hun prachtige wijn- en boomgaarden en lusthoven die ze van hun tuinen had den gemaakt. Maar tijdens het beleg (1573-74) al lag bui de singels een geëmanci peerde ring van „volkstuin tjes" waarop warmoeslieden voornamelijk kool teelden. De aardappel was nog lang niet in tel. Het is een hele verademing te vernemen, dat na het ontzet in '74 Leiden zich begon te ontwikkelen tot tuinbouwgebied van al lure; een soort „Westland" de 16e eeuw. Met uitvoer id „Di v wa\ t bijzot te muz n uzi ka ond. n rijk t weel tent wit bestaa toonste 'uw aa le Wet 1.00 toonste elijk. oelofa De Vliet met daarin waterlelies in de vooral met muurleeuwebek begroeide walmuur. tot diep in wat nu Duitsland heet. Het succes van de „hut spot": kool, uien en wortelen. De aloude, met één klap af gedankte, kloosters met hun rijke tuinen maakten plaats voor honderden kleine arbei derswoninkjes. Ook de boer derijen met hooibergen in de stad verdwenen. De middel eeuwen waren definitief voorbij. Al snel in het begin der 17e eeuw viel er bijna geen groen plekje in de stad meer te bekennen. Alleen bij de Burcht en op het Doelen- terrein zag je nog wat groen. En bij sommige zeer rijke be woners van het Rapenburg, die hun tuinen niet wensten op te offeren voor het welzijn van hun in aanzien stijgende stad. Daar ontstond zelfs één van de mooiste tuinen van Leiden en van het westen: de Hortus Botanicus. Als je een maal de Hortus hebt gezien, kun je de rest wel vergeten. Dat dacht u misschien, maar de voorliggende wandeling heeft nog veel meer in petto. De straatboom Het boekje, een gidsje dat verademing brengt, vraagt attentie voor een fenomeen in de Leidse straten: de straatboom, het meest in het oog springende groen. Iepen vooral; ze kwamen en vielen ten prooi aan de iepziekte. Hoe dat allemaal kan groei en, in die Leidse bodem, die vergeven is van zand, de pij pen en leidingen. Er is heel wat gesneuveld in de loop der tijden; ook door de tril lingen van het verkeer. Maar een grote trots blijft nog steeds de plataan, de boom soort die, bijvoorbeeld, zoveel charme verleent aan het aan schijn van Parijs en andere zuidelijker steden. Maar je ziet ze ten onzent ook steeds meer, gelukkig. Een goede, luchtzuiverende straatboom. En dan komt het^ boekje „Wandeling door het. met een overrompelende kijk op het vegeterende straatmeubi- lair: wilde planten en on kruid. „De akkerwinde dringt zelfs door het asfalt heen, met grote kracht". Ie dereen kent de aanblik van straten met bomen die enor me hobbels in het wegdek kunnenvormen. Dat hoort ook bij het „groen". Mis schien is het slechts Sint Nik laas die er is over zou kun nen zeggen, maar de steedse daken vertonen veel mosjes Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen JnH wie u graag in deze rubriek zou willen B| tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHBK3 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piolrrs en vetplantjes en de muurpe per en de polletjes van het straatgras. We hoeven ons nooit meer te ergeren aan wat tussen de straatstenen opschiet, en tussen de tegels van de trottoirs. Voedingsbo dem voor paardebloem, weegbree en madelief. Die gewassen hebben een pen- wortel en die reikt een eind weg de diepte in. Op uw wandeling, eendrach tig ontworpen door de vier restaurerende stichtingen, ontmoet u akkerdistel en klein hoefblad, de esdoorn, de beuk en de linde, de muurleeuwebek, de es en de paardekastanje. Tussen neus en lippen mag u zich ook verkneukelen bij het Leidse stadswapen, dat aan het Vrouwenkerkhof aan de ge vel van het brandspuiten- huisje prijkt: „Stadts Brant- Spueyten"; „Slangenwagen 12, sleutel Mare 72". Die sleu tel is daar allang niet meer; de bewoners weten van geen sleutel af. En dan de narig heid bij de iep: de schimmel en het verwoestende, eieren leggende kevertje. Het is als de pest, met die iepzieke bo men. Moaumenten èn groen gaan in één moeite door. Zo gaat het de hele binnen stad verder, op die wande ling. En telkens blijven we even stilstaan bij wat de eeu wen ook in steen hebben achtergelaten. Met een volle dige beschrijving van het erf stuk in de hand. Leiden was eens een stad vol glorie (be gin Gouden Eeuw), maar ook rampzalig (toen de laken- markt in elkaar zakte, en la ter, met de kruitschipramp in 1807, toen de stad getroffen werd door een ontploffing die heviger was dan een V-l teweeg had kunnen brengen; de vernieling was „volkome- ner"). Maar u moet, in de zo mermaanden, ook maar eens langs de Vliet het muurleeu- wenbekje aanzien, dat dan bloeit met bloempjes die licht violet ziin, „met twee gele vlekken'Ter plekke kwa men ook haring, wittebrood, bier en kaas de stad binnen, onder begeleiding van de „zachtmoedige" watergeuzen in 1574, die de ravitaillering op gang brachten. Galleiboe- ven, laat 16e eeuwse „pun kers", met dubloenen en du katen zoetgehouden, die ein delijk ook iets goeds konden doen, maar het dankbare psalmgezang aan de bevrij den overlieten. Nee, dan wa ren de Boeren van de repu blieken Transvaal en Oranje Vrijstaat als „lieverdjes" een stuk vromer. En die kunnen, sinds vrij kort, onze goedkeu ring ook niet geheel wegdra gen. Maar dit alles valt ge heel buiten de strekking van het boekje met de wandeling. Laten we liever meer oog hebben voor de waterlelies die in de Leidse grachten als kinderen aan huis zijn ge worden, sinds het hoogheem raadschap Rijnland de water kwaliteit, met ons aller bij drage, een aanmerkelijk stuk heeft opgehaald. Het oude hartzeer De wandeling door het oude hartzeer van Leiden, ontwor pen door de restaurerende stichtingen, komt ook hard aan. In die stad is van alles meegemaakt. Groen of niet groen. Ik vind het boekje, als leidraad voor een degelijke verkenning, een aanwinst voor het bevorderen van de kennis van good old Leiden. U zou er maar eens gebruik van moeten maken. Lopen- derwijs komt u ook op het punt van de nieuwe Rem- brandt-brug. Daar wil men een verantwoorde afbeelding neerplanten van de eertijds bestaande molen De Put. Omringd door bomen en struiken. Door het groen van Leiden. Het boékje, glorieuze uitgave, is verkrijgbaar bij de VVV, Stationsplein, Stichting Wel zijn, Breestraat 117, de balie Stadhuis Leiden en de balie Stadsbouwhuis, Langegracht, bij het Molenmuseum De Valk, het gemeentearchief Leiden en het Bureau K&O, aan de Oude Vest 45. Vijf guldentjes meenemen, maar je hebt oolj zoveel kennis te innen omtrent een stad die, zelfs in het verborgen groen, van wanten weet. In de dertiger jaren werden op het Rapenburg bij de St Jeroensbrug de door iepzieittë aange taste bomen gerooid... ALPHEN AAN DEN RIJN „Een doorbraak voor de Sociale Werk voorziening", noemde de heer H. Huyers, directeur van de sociale werkvoor- ziening Alphen, het feit (/g/fdat gisteren aan een van zijn werknemers het MTS- - De^^P^oma electronica werd uitgereikt. Het diploma werd door de heer A. A. /van Leeuwen, docent aan de Haagse technische aan school Msg. uitgereikt aan Erwin de Weyer, die ichtert werkzaam is als eindcon- de Sa< troleur electronica op het de Sp Industrieel en Grafisch in Pijr Centrum „De Binnenha- Irrome Ven En) £rwjn weyer studeerde al ai in ?an MTS toen hij in 1978 lio've'm ffln studies' als gevolê genot r"" eidsch ui ïdriks Sociale werkvoorziening waar hij tekenen gaf als dat moge lijk zou zijn, de MTS af te ma ken. De staf van de SWA zag dat wel zitten en werkte eraan mee dat Erwin verder kon. Dééls deed men dat om het persoonlijk belang van een van de werknemers, zoals dat voor veel mensen binnen de SWA gedaan wordt als de mo gelijkheden daarvoor aanwe zig zijn, maar ook in het be lang van het bedrijf. In het geval van Erwin de Weyer gaf het halen van de theoretische kennis totaal geen moeilijkheden. Maar om het MTS-diploma te verkrijgen moeten de leerlingen een praktijkjaar volgen of tenmin ste 210 arbeidsuren gewerkt hebben. Erwin wilde dat prak tijkjaar doen maar er waren geen bedrijven die dat aan durfden. Toen zat er niets an ders op dan de autoriteiten er van te overtuigen dat zijn baan bij de SWA een volwaar- Na een functiebeschrijving en be schrijving van de arbeidssitua- tie hebbén de autoriteiten de uren werk bij de SWA als praktijkplaats geaccepteerd. Voor directeur Huyers was dat al lang een uitgemaakte zaak maar hij is vreselijk blij en trots dat dit nu ook door ande ren erkend wordt. „De kwali teit van het arbeidsvolume binnen een sociale werkvoor ziening wordt nogal eens on derschat" meent hij. .Hij voegt eraan toe dat het moeilijk is voor gehandicapte mensen om zich in het com- meriële bedrijfsleven een plaats te werven omdat men in dat bedrijfsleven meer eist van iemand die zichtbaar gehandi capt is. „Zo van jij hebt iets en bewijs nu maar dat je dan toch nog iets kan". Dat is een hele foute veronderstelling meent Huyers. Hij wijst er wel op dat de SWA geen opleidingsinstituut is en dat de te volgen scholieren wel in het belang van het bedrijf moeten zijn. vendel JONGERENWERK COBRA KRIJGT LAATSTE KANS 'LEIDSCHENDAM Hoewel V I de mogelijkheid blijft bestaan en K^Pdat jn het gebouw Amstelwijk dis. al'aan het Fluitpolderplein in insluit 'Leidschendam verstoring van irca Vde openbare orde zal plaats- vinden moet de Stichting aan Jeugd- en Jongerenwerk „Co bra" en haar bezoekers nog een eerlijke kans krijgen om te bewijzen dat volgens de nieu we opzet verantwoord kan worden gefunctioneerd. Tot die conclusie komt W. F. Pinkse, chef afdeling welzijn, in een rapport dat binnenkort aan de gemeenteraad zal wor den voorgelegd. De maatrege len die het Cobra-bestuur na de ongeregeldheden van begin februari heeft genomen getui gen aldus het rapport van rea liteitsbesef. De aktiviteiten zijn beperkt tot zaterdag en zondag en het pasjessysteem wordt strikt toegepast. Indien nodig zal de politie worden ingescha keld om bezoekers zonder pas je ook daadwerkelijk de entree te weigeren. Economisch wel en wee „Computer Video Shop B.V.", Herengracht 18, daar van is het zaakadres gewij zigd in Leiderdorp. Neven vestigingen, Hogewoerd 166, is opgeheven. Aan Doezastraat 39-41 is ge vestigd: H. G. v.d. Hoeven Brood en Banket B.V., kleinh. brood en banket, be nevens croissanterie. Aan Pieter de la Courtstraat 33 is gevestigd: H. C. der Zeeuw Leiden Beheer B.V., beheer mij. Aan Lammenschansweg 133 is gevestigd: W. P. van Riet Holding B.V., deelnemen etc. andere venn. en ond. Aan Zoeterwoudsesingel 62 is gevestigd: Additief B.V., adm. kantoor. Aan Adm. Banckertweg 32 is gevestigd: Heze Leiden Beheer B.V., Beheer mij. Schoonmaak- en Afwer- kingsbedrijf Leiden B.V. Adm. Banckertweg 8: de handelsnaam is gewijzigd Bouw- en Aan. bedrijf H. de Bolster, soort bedrijf is vens gewijzigd in aann. b. en u. bouw. Henny's Rits Leiden B.V Janvossensteeg 56 (Neven vestiging) is opgeheven. Vastbel B.V., Plantsoen 107, expl. onr. goed. etc., daarvan is het zaakadres gewijzigd ir Nootdorp. Schildersbedrijf H. J. Pas man B.V., Rijn- en Schieka de 124, de handelsnaam is gewijzigd in: Jake Beheer B.V., soort bedrijf is tevens gewijzigd in Beheer Mij. DEN HAAG/WASSE NAAR De nacht van 20 op 21 juli in Wassenaar werd er nauwelijks ge danst in de plaatselijke dancing, wél rolden er be zoekers over de vloer en vlogen er kogels in het rond. Twee gasten gingen knock-out, twee anderen werden ieder met een schotwond in hun arm af gevoerd naar het zieken huis. De zaak werd giste ren voorgelegd aan poli tierechter mr. D. Buis man. Het was allemaal begonnen met het gegooi van bierviltjes en geëindigd in een bloedige veldslag. Dé voornaamste deelnemers de schutter, maar ook het duo dat door pis toolkogels werd geraakt kwamen zich gisteren in het Haagse Paleis van Justitie ver antwoorden voor hun aandeel in het geweld. Het ergste feit, de schietpartij, waarvoor een 38-jarige nachtclubportier uit Noordwijk terechtstond, was niet los te zien van de rol, die zijn slachtoffers twee 24-ja- rige mannen uit Den Haag en Voorburg in de massale vechtpartij hadden gespeeld. getuigd deze probeerde de vechtende meute tevergeefs te scheiden was er wat hem betreft niets gebeurd. Hij had zijn omgebouwde alarmpistool alleen maar tevoorschijn ge haald om te dreigen. „Ik was bang dat ze hem dood zouden schoppen. Toen ik buiten kwam, kreeg ik een klap tegen m'n arm en ging het eerste schot af". Van de kogels die naderhand nog de loop verlieten, kon hij zich niets meer herinneren, zei de portier. Hoe dan ook twee van de drie afgevuurde kogeltjes waren raak. De vechtersbazen moch ten van geluk spreken dat ze niet ernstiger gewond werden, zei officier van justitie mr. J. Hoogerduyn. Volgens hem zijn er dit jaar tot 1 november als gevolg van alle vuurwapenge weld in ons land al veertig do den te betreuren. „Het illegaal vuurwapengebruik in Den Haag loopt steeds meer uit de hand". Politierechter Buisman besloot de portier zes maanden cel, waarvan twee maanden voor waardelijk, op te leggen. De beide anderen veroordeelde hij tot twaalf en zestien weken gevangenisstraf, waarvan het grootste deel voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Voorschoten wil sportaccommodaties niet privatiseren VOORSCHOTEN Voorschoten wil het be heer van de sportaccomo- daties in de gemeente voorlopig niet in handen van verenigingen of parti culieren geven. B en W merken dat op naar aan leiding van een rapport van de werkgroep „Priva tiseren", dat onlangs ver scheen. De werkgroep werd vorig jaar ingesteld om te onderzoeken of het eigendom en beheer van binnen- en buitensportac commodaties van de ge meente aan anderen over gedragen kon worden. Uit het rapport blijkt dat over dracht voorlopig geen finan cieel voordeel voor de ge meente oplevert. Dat zou al leen het geval zijn als de vere nigingen ook bereid zijn om hoge uitgaven voor bijvoor beeld onderhoud te dragen, en dat willen ze niet. De gemeenteraad heeft aan de privatisering als voorwaarde verbonden dat er geen ge dwongen ontslagen mogen vallen. Volgens de werkgroep kan daar voor de buitenspor taccommodaties aan worden voldaan. Bij de afdeling be plantingen zou er weliswaar werkgelegenheid van drie manjaren verloren gaan, maar omdat de mensen van die af deling meestal makkelijk doorstromen naar andere afde lingen hoeven er geen ontsla gen te vallen. Bij de sporthal zijn de gevol gen echter nog niet helemaal te overzien. De clubs die de sporthal gebruiken willen voor hun hogere inzet bij de werk zaamheden meestal iets terug zien, bijvoorbeeld een huur- verlaging. Zodoende vervalt het financiële voordeel en komt de werkgelegenheid op de tocht te staan, aldus de werkgroep. Een ander bezwaar van priva tisering is het feit dat de ge meente dan geen zeggenschap meer heeft over de velden als nieuwe buitensportverenigin gen zich aandienen. Nieuwe verenigingen zouden volgens het rapport nauwelijks een ge schikte plaats kunnen vinden. Al die bezwaren zijn voor het college aanleiding om de dis cussie over privatiseren voor lopig op een laag pitje te zet-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15