Nieuw Veens kassencomplex keuringsdiensten geopend SE1HI1 JOUR NAAL IJsvereniging wil niet naar Land van Bontje Alphen steekt 2,5 miljoen in opknappen Paradijslaan Meer acties tegen sluipverkeer in Leidschendam së si< Zilveren medaille voor Voorsehotens raadslid Begeer Onroerend goed belasting in Leimuiden omlaag LEIDEN OMGEVING Qeid&Qowtant VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 PAGINA l Geen besluit over verkoop gemeentelijke groenstrookjes ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude kon gisteravond niet tot een besluit komen over de verkoop van stukjes gemeentelijk openbaar groen aan bewoners wiens eigen dom grenst aan zo'n stukje groen. Voor de fraktie van Progres sief Zoeterwoude waren namelijk nog zo veel vragen onbeant woord dat men vroeg tot uitstel van de behandeling tot de vol gende vergadering. Tijdens de discussie waren evenwel de me ningen nogal verdeeld. De progressieven zijn tegen verkoop van de groenvoorziening achter de woningen aan de Kievit, Zwaan en Fuut. CDA-vertegenwoordiger J. van der Geest wees er op dat vergroting van het eigendom van bewoners een verhoging van de onroerend goedbelasting tot gevolg zal hebben. Voorts vindt Van der Geest de verkoopprijs van 60,- per m2 te laag en hij geeft de voorkeur aan een bedrag van ƒ75,- per m2. Overi gens kwam Van der Geest terug op een eerder door hem gedane uitspraak inzake verkoop van de groenstroken in de Vogelwei de. „Bij nader inzien is er veel voor te zeggen ook de groenstro ken achter Kievit, Zwaan en Fuut te verkopen. Uitbreiding riolering WOUBRUGGE Hoewel in het nabije verleden reeds grote gebieden op de riolering zijn aangesloten, blijven er nog enkele hoeken van de gemeente over, die nog moeten gebeuren. Op dit moment worden op gemeentewerken de plannen uitgewerkt voor de zoge naamde „witte vlekken"op de Wou- brugse rioleringskaart. Op het financië le vlak werd gisteravond een belangrij ke stap genomen om een en ander te realiseren. Het restant van de begro tingsruimte van 1985, groot 125 duizend gulden kreeg door de raadscommissie financiën de bestemming „riolering". Daarmee is de gemeente een spaarpotje aan het maken voor nog komende rio leringswerken. Speelterrein Hoogmade opgeknapt HOOGMADE Het speelterrein aan de Hendrik Meijerplantsoen wordt op geknapt. De commissie financien heeft daar gisteren mee ingestemd. Al lange tijd wordt er door omwonenden aange drongen op herstel van het speelter rein, aangezien het in de kinderrijke buurt in een grote behoefte voorziet. Daarmee zijn echter nog niet alle pro blemen rond de speelplaats opgelost. Ouders van kleine kinderen zijn van mening, dat de aangrenzende sloot ge vaar oplevert en er wordt aangedron gen op een afscheiding. Die zit echter niet in het plan van de gemeente. Bibliotheek in Hazerswoude-dorp HAZERSWOUDE Hazwerswoude-dorp krijgt volgend jaar een bibliotheek. Dat deelde wetyhouder mevrouw G. van der Lecq-de Knikker gisteravond tijdens de begrotingsbehande ling mee. Het college voelt veel voor de suggestie van de VVD voor een vestiging aan het Ambachtsplein, al veronder stelt men wel dat dit duurder uit zou vallen. De andere frak- ties lieten zich ook positief uit over de door de VVD voorge stelde plaats. B en W verwachten dat het noodlokaal van peuterspeelzaal Pippeloentje over een half jaar weg kan zijn van het pleintje aan de Hobbemastraat. Het college hoopt dan dat kleuter school Het Hazebos beschikbaar is. PvdA-er J. Kapaan wil dat de gemeente een proef gaat met de opening van het ge- meentesekretarie in de avonduren. Burgemeester J. W. van der Sluijs wilde wel bekijken of dit nodig is. Na het in particuliere handen geven van de vuilnisophaal dienst ziet wethouder P. van der Werf nog mogelijkheden tot het privatiseren van het onderhoud van sportvelden of van de wijk Groenestein. Al zegt hij hiermee niet overhaast te werken te willen gaan. KRUISPUNT IN ZOETERWOUDE GEVAARLIJK VOOR DE JEUGD ZOETERWOUDE Ondanks allerlei voorziei gen en verkeersremmende maatregelen blijve in Zoeterwoude-dorp nog gevaarlijke punten, name op de Nieuweweg en de kruising van weg met de Zuidbuurtseweg/Jan van Bann straat. Nu de fietsers gebruik kunnen maken het veilige fietspad hebben de automobilisten neiging sneller te gaan rijden op de Nieuwev In het bijzonder op de viersprong Nieuwev /Zuidbuurtseweg/Jan van Banningstraat geeft nogal eens problemen voor het langzame verk De veelal jeugdige fietsers richting basisscl „Westwoud,, komen op genoemd kruispunt m eens in de knel. De gemeenteraad vroeg gis avond toch op korte termijn aandacht hieraai besteden. Er zal ook gekeken worden of geno de kruising veiliger gemaakt worden door parkeren van auto's, die nu veelal te dicht ii bocht staan, tegen te gaan. E ROELOFARENDSVEEN Met de onthulling van een „kunstwerk van groente" is gistermiddag het nieuwe kassencom plex van de NAKG en NAKS in Roelofarends- veen geopend. De officiële handeling verrichtte mr. J.P. van Zutphen, direc teur-generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteits zorg van het ministerie van Landbouw en Visse rij. „De verschillende diensten in ons land die zijn belast met de keuring van onder andere het uitgangsmateriaal, zoals zaden en plantestekken, dat in de landbouw wordt gebruikt moeten verrregaand gaan sa menwerken", merkte hij op.' Volgens Van Zutphen is het een goede zaak als het bedrijfsleven zelf zich bezint op een verregaande samen werking. Personeel, laborato ria en kasruimte kunnen op die manier bet meest doelma tig worden ingezet. Het geza menlijke complex van NAKS en NAKG is daar volgens hem een goed voorbeeld van. Uit het keuringsbudget van land bouw en visserij worden meer dan 30 keurende instanties (mede)gefinancierd. De keuringsdiensten voor groente- en bloemzaden (NAKG) en voor siergewassen (NAKS) hebben met het com plex een flinke verbetering van hun accommodatie gekre gen. „We hopen dat hierdoor de kwaliteit en efficiëntie van ons werk nog verder omhoog gaat", aldus ir. N.C.A. Koom- en, directeur van de NAKG. Afgelopen voorjaar kregen de keuringsdiensten toestemming en financiële middelen van het ministerie van Landbouw om het oude kassencomplex op de gemeenschappelijke proef tuin aan de Sotaweg uit te. breiden en te vernieuwen. Die uitbreiding bestaat uit een mo dern uitgerust kassencomplex dat een oppervlakte van 3000 vierkante meter beslaat. Sa men met de al bestaande 3000 vierkante meter komt het complex nu op een totaal van 6UUU vierkante meter, compu tergestuurde klimaatbeheer sing zorgt ervoor dat er een constante temperatuur en vochtigheid in de kassen is. Het geheel heeft 1,2 miljoen gulden gekost. De NAKG en NAKS houden zich voornamelijk bezig met de bewaking en bevordering van de kwaliteit van de zaad teelt, zowel van groenten als van bloemen. Hierbij draait het om de rasechtheid, raszui verheid, gezondheid en le vensvatbaarheid van de zaden. In het Roelofarendveense la boratorium van de NAKG en NAKS worden jaarlijks elfdui zend zaadmonsters onderzocht op virussen, schimmels en bac terid De proeftuin herbergt per jaar zo'n tienduizend plan ten die uitgetest moeten wor den. Behalve de Nederlandse bloemen- en groenteteelt, komt het werk van het labora torium aan de Sotaweg ook ten goede aan vele West-europese telers. Wat betreft de zaden Krofiteren zelfs telers in de ele wereld daarvan. Neder land is de eerste exporteur van groentezaden in de wereld. „Wij krijgen bezoekers uit de hele wereld die onze proeftuin komen bekijken", aldus direc teur Koomen. „Eén grote wens hebben wij nu nog", voegde hij daar aan toe, „een fietsverbin- ding van proeftuin aan de So taweg met ons proefveld in de Haarlemmermeer, zodat wij snel heen en weer kunnen rij den". Sint Nicolaas Sint Nicolaas arriveert mor gen om 11.00 uur op het Vuurtorenplein in Noord- wijk aan Zee. Vervolgens maakt hij een tocht door de beide Noordwijken. Om 12.30 uur komt hij aan bij de Willi- brord-Mavo aan de Van Pan- huysstraat. Om ongeveer 14.15 uur wordt Sint bij het hotel Hof van Holland. Na een korte rustpauze begeeft Sint zich om 15.00 uur naar het Lido-theater. Sinterklaas Ook Zoeterwoude wordt door Sint Nicolaas met een bezoek vereerd. De goedhei ligman rijdt vanavond vanaf 19.00 uur door het dorp. Alle kinderen kunnen tussen 18.00 en 19.00 uur hun schoen zetten in Don Bosco, waarna ze een lampion voor de rondrit van de Sint ont vangen. Zaterdag kunnen de schoenen tussen 9.00 en 10.00 uur worden opgehaald. Schaa tsruilbeurs De Warmondse IJsclub zou zaterdag op de ijsbaan in de Veerpolder een schaa tsen- ruilbeurs houden. Die wordt echter verplaatst naar 't Trefpunt aan de Herenweg in Warmond, omdat de ijs baan wegens werkzaamhe- De t 12.00 Jazz Jazzclub De Wagenschuur heeft zondagavond het orkest Jazz-o-matic four te gast in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Leider dorp. Aanvang: 21.00 uur. De toegang bedraagt zes gulden per persoon. Auto te water De Leiderdorpse Reddings brigade houdt zondag voor de vierde maal een cursus „Auto te water" met film en dia presentatie door Veilig Ver keer Nederland. In zwembad De Does in Leiderdorp leren de cursisten hoe ze moeten ontsnappen uit een te water geraakte auto. Aanvang: 13.30 uur. Filmhuis Lisse In het Filmhuis Lisse draait maandagavond de film De Il lusionist van regisseur Jos Stelling met Freek de Jonge en Jim van der Woude. Aan vang half negen. De film draait in Cultureel Centrum Artopa aan de G reveling- straat. Actie Voor de aktie Geef's voor Diabetes" werd in Valken burg het bedrag van 1814,50 bijeengebrachtv Fancy fair In het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest wordt morgen een fancy fair gehouden ten bate van Sierra Leone. Rond Kerstmis wordt, ter afsluiting van een groot aantal acties voor Sierra Leo ne, een huis-aan-huis koliek- tie gehouden. Topsporters Zoeterwoudse jongeren heb ben vanavond de gelegei heid kennis te maken twee jeugdige topsporters. L bijeenkomst wordt gehoude in de aula van de basisschol „Westwoud" en de topspo ters Peter van der Velt (short trackeren Micht Moll (atleet) zullen vertelle over hun ervaringen. Punk In Jongerensociëteit „Medt le" in de Blijverspolder j Oud Ade treden morgei avond een punkband kotch" en de new groep „Kwijl" op. Het i dere ervan is dat de kanten allen inwoner_ Alkemade zijn. Het muzika. evenement vangt aan 22.00 uur morgenavond, toegang bedraagt een rijki daalder. Vogelvereniging Vogelvereniging „De Dit mantvink" houdt dit weel einde voor de negenentwii tigste maal in haar bestaa een onderlinge tentoonste ling in het clubgebouw aa de schoolbaan in Oude Wet ring. De collectie vogels i aanschouwen vanavond 20.00 uur tot 22.00 uur, n gen van 10.00 uur tot 2 uur en zondag van 11.00 tot 17.30 uur. De tentoonste ling is gratis toegankelijk. Indian Stars „The Indian Stars", treed morgenavond op in Jonge rensociëteit „Splotsz" aan d Stationsstraat 2 in Roelof a rendsveen. Aanvang: 22.0, OUDE WETERING De IJsvereniging Alkemade wil niet naar het Land van Bontje verhuizen. Dat zegt secretaris C. de Blaey. Vanavond wordt de algemene jaarvergade ring van IJsvereniging „Alkemade" en de Stich ting Landijsbaan Alkema de gehouden en daar komt een en ander aan de orde. Volgens De Blaey heeft het bestuur van de ijsvereniging „met stijgende verbazing" moeten constateren dat er bij het gemeentebestuur kenne lijk grootse plannen bestaan om de ijsbaan te verplaatsen. Het gemeentebestuur heeft hierover echter nog nooit contact opgenomen met de eigenaresse van de huidige ijsbaan, de „Stichting Lan dijsbaan Alkemade" aldus de- secretaris van IJsvereniging Alkemade. Uit berichten in de media leidt hij af dat bur gemeester en wethouders van Alkemade van mening zijn dat de schaatsaccommo- datie aan de Baan in Oude Wetering zal moeten wijken voor woningbouw. In een van de laatste be stuursvergaderingen heeft de ijsvereniging daarom het standpunt ingenomen dat al het mogelijke moet worden gedaan om de bestaande ijs baan te handhaven. Ook is toen het besluit genomen om een delegatie uit het bestuur van de Stichting Landijsbaan af te vaardigen naar het ge meentebestuur. „De delegatie moet proberen om in goed overleg met de gemeente tot een bevredigende oplossing te komen", aldus De Blaey. Zoals bekend overweegt het gemeentebestuur om een deel van het zogenaamde „Land van Bontje" te be stemmen als ijsbaan, zodra men de huidige landijsbaan nodig heeft als bouwlokatie. Cock de Blaey vindt dat de ligging van het Land van Bontje decentraal is. Het land ligt ingeklemd tussen de Geestweg, het Westeinde en Rijksweg 4A en is ooit door de gemeente aangekocht om er een nieuw sportcomplex op aan te leggen ten behoeve van DOSR. „Wij zijn de overtuiging toe gedaan dat wij het meren deel van onze ruim duizend leden zullen verliezen als wij naar het Land van Bontje moeten. We zitten nu lekker centraal aan de Baan in Oude Wetering in de nabij heid van de meeste nieuw bouw van Alkemade. Zeven tig a tachtig procent van de jeugdleden komt daar van daan. Onze ijsbaan is de hele zomer gebruikt voor voetbal wedstrijden. Meer dan hon derdvijftig wedstrijden zijn er gespeeld. We hebben een prima kleedgelegenheid met douches; logisch eigenlijk dat we helemaal niet weg wil len". „Wij willen vanavond alleen maar van de leden weten wat zij ervan denken. Of we nu wel of niet weg moeten. Uiteindelijk is de landijsbaan eigendom van de Stichting Landijsbaan. We hebben nooit bij de gemeente aange klopt voor geld, terwijl we toch de grootste vereniging van Alkemade zijn". De jaarlijkse ledenvergade ring vindt vanavond plaats in bar-restaurant ,,'t Veen" aan de Langeweg 16 in Roe- lofarendsveen. ALPHEN AAN DEN RIJN De overkluizing van de Para dijslaan en de aanleg van par keerplaatsen kan beginnen. De gemeenteraad heeft daar gisteravond 2,5 miljoen gulden voor beschikbaar gesteld. Deze overkluizing is nodig om de nodige aan- en afvoerroutes te maken voor de winkeliers van de Julianastraat, het win kelgebied de Hooghe Zijde. Ook de parkeerplaatsen zijn voor die straat bittere nood zaak daar men het gevaar loopt een achterafstraatje te worden en dan te verpaupe ren. De gemeente heeft in de voorgaande jaren veel geld ge stoken in de ontwikkeling van de Lage Zijde, met het winkel gebied de Aarhof. Nu moet het accent op de Hooghe Zijde lig gen, deels om een morele ver plichting van gemeente tegen over de daar gesitueerde mid denstand maar deels ook om dat men meer bezoekers naar het centrum wil trekken waardoor de Aarhof uit zijn voegen zou barsten. Juist om meer publiek te trekken zijn ook meer goede winkelstraten nodig. De PvdA en de nieuwe partij Progressief Alphen stemden tegen omdat men vond dat er parkeergelegen heid gemaakt kan worden op het Lisbaanterrein zodat het niet nodig is een oud stukje Alphen aan te tasten. De raad ging gisteren ook ak koord met een krediet van 23,3 miljoen gulden voor de winning van het resterende zand uit de Zegerplas. Dat geld is nodig om het zand te win nen, depots te bouwen waar het zand tijdelijk geborgen kan worden, de aanleg van een pijpleiding en de uiteindelijke afbouw van de plas die dan geen zandwinplas meer is. Verder werd 400.000 gulden uitgetrokken voor een viertal kruispunten, twee in het cen trum en twee in Ridderveld, veiliger te maken door voor zieningen als verkeerslichten en verkeersdruppels en een mini-rotonde. Bijna twee weken geleden werd het centrum van Leidschendam afgesloten met vrachtwagens protest tegen het sluipverkeer. LEIDSCHENDAM De actie van het Leidschendams Aktie- comité Sluipverkeer van dins dag 19 november is ingegeven door onvrede met het uitblij ven van een oplossing voor het sluipverkeer. Meer acties zijn dan ook nog te verwachten. Dit stellen burgemeester en wethouders van Leidschen dam in een brief aan de minis ter van verkeer en waterstaat. Een afschrift van de brief is aan alle leden van de Tweede Kamer gestuurd. Deze behan delt 3 december de motie Lauxermann/Van Rossum over de spoedige totstandko ming van de Verlengde Land- scheidingsweg. Aanleiding voor de Leidschen- damse brief was de blokkade van de belangrijkste keersslagaders van Leidsch dam met een groot aar vrachtwagens vorige wt dinsdag. Tijdens de ochtei spits kon die dag geen enk» automobilist via de sluipro over de sluisbruggen Le schendam in of uit en dat le de zelfs tot filevorming op| rijksweg 4. In de brief stel' B en W begrip te hebben vi de reactie van de bewoners] ondernemers. Zij verwachj herhaling en onderschrij1 „ten volle de gerechtvaardij verlangens" van de actievi ders voor een spoedige van de verlengde Landscl dingsweg en de Secundi Weg nummer 20 (een tingsweg voor Zoetermeer). VOORSCHOTEN „U heeft de raad bestempeld met het Begeer-merkje en dan is het geen rommel". Lovende woor den van burgemeester P. Can- negieter van Voorschoten gis teravond aan het slot van de raadsvergadering. Ze waren bestemd voor mr. S.A.C. Be geer, die gisteravond afscheid nam als raadslid. Begeer, di recteur van de vroeger in Voorschoten en tegenwoordig in Zoetermeer gevestigde zil- verfabriek Kempen en Begeer, verhuist namelijk naar België. Het scheidende VVD-raadslid kreeg uit handen van burge meester Cannegieter een zil veren herinneringsmedaille uitgereikt. Overigens vervaar digd bij Kempen en Begeer... Begeer is bijna 12 jaar raadslid geweest. Gedurende de vorige raadsperiode was hij er tijde lijk niet bij. nadat hij vier jaar lang voorzitter van de VVD- fractie was. „Duidelijkheid en no-nonsense waren typerend voor uw bestuursstijl. Doen wat er moest gebeuren, al le verde dat geen applaus op", schetste Cannegieter het op treden van Begeer in de poli tiek. „U was de aristocratische tic in een democratische bor rel. U was zelfs wat regentesk maar u had altijd oog voor an dere belangen". PvdA/PPR-man J. Visser, haalde nog wat pittige uitspra ken van de VVD-politicus aan, die hij in de loop der tijden maakte. „U was altijd recht op de man af. Het grootste com pliment dat u mij ooit maakte was tijdens een ontmoeting in het najaar van 1973 op het sta tion Lammenschans. U vroeg mij vertrouwelijk of ik voor de komende verkiezingen niet op de VVD-kandidatenlijst wilde staan", aldus Visser. De nestor de raad, werking en „de vriendschap pelijke opstelling". „Mijn maatschappelijk inzicht en overzicht zijn door mijn lid maatschap van de raad ten stelligste verrijkt. Je leert de mening van anderen te waar deren en de betrekkelijkheid van je eigen mening in te zien. Ik heb daar veel profijt van gehad. Ondernemers luisteren namelijk over het algemeen slecht", aldus Begeer. Hij wordt in de raad opgevolgd door E.J.J. de Keuning, die tussen 1978 en 1982 al raadslid voor de VVD was. LEIMUIDEN De onroerend goed belasting (OGB) gaat iets omlaag. Een voorstel van de VVD de OGB van ƒ2,80 tot ƒ2,62 per eenheid waarde van 3000,- alleen voor gebruikers te verlagen werd gisteren tij dens de behandeling van de begroting met zes tegen vijf stemmen aangenomen. De ei genaars van woningen valt geen verlaging ten deel. Wethouder Van Dam sprak hier zijn spijt over uit, daar ie dereen van een voordeeltie zou mogen profiteren. Boven dien heeft de gemeenteraad vorig jaar na een urenlange discussie juist tegen die ont koppeling gestemd, aldus de wethouder. Zonder nadere ar gumentatie stemden gister avond vóór: de fracties van VVD en Leimuiden 2000 (Lei muiden 200 was vorig jaar unaniem tegen) èn de heer Keja van het CDA. Een extra verhoging van de subsidie voor de Stichting Bu renhulp is door de raad ver worpen. Mevrouw B. Van Puf- felen (Leimuiden 2000) pleitte voor een afwijking van het ad vies der commissie Welzijn. Burenhulp ontving dit jaar ƒ300,- en heeft gevraagd om een verhoging tot 600,-. Daar de commissie welzijn verdeeld was, is een compromis gevon den in een bedrag van 450,-. De kostbare renovatie van de beschoeiing Bilderdam kreeg de instemming van de raad. Wethouder J. van Dam gaf als oorzaak van de zware bescha digingen onder meer de druk- het omringende gebied én de slechte bewegwijzering, waardoor met grote regelmaat vrachtauto's verzeild raken die daar qua grootte en ge wicht niet horen. Het college zal op korte ter mijn overleg voeren met Cen traal Nederland om te bewerk stelligen dat de bus niet meer door de Dorpsstraat zal rijden. Een route-uitbreiding naar de Grietpolderweg, hetgeen Lei muiden 2000 voorstaat, zal bij CN wel op financiële bezwa ren stuiten. Installatie pastoor Hendriksin Leidschendam 'u sch LEIDSCHENDAM Del Schut van de Vlietstreek zondag 1 december tijdens plechtige eucharistieviei pastoor A. J. M. Hendriks nieuwe herder van de Pe' en Paulusparochie Sluiskant te Leidschendam stalleren. Hij was achtere volgens kapelaan in de Sa< mentsparochie aé laan in Den Haag en in Pijl ker. In 11981 ging hij aan het Collegium Borrome in Munster (W.-Dld.). Enk weken geleden promovei pastoor Hendriks daar in - catechetiek. Op 22 noverr|c heeft hij zijn intrek genoi in de pastorie in Leidsel dam. Concelebranten bij eucharistieviering van kon de zondag zijn behalve de Schut pastoor H. L. Neder (oud pastoor van de kerk), toor Th. J. Annegarn en laan H. J. M. Borghols. vang 09.30 uur. Aansluit 1 hierop wordt vanaf uur een receptie gehouden! „De Witte Kaketoe'" Damlaan. Sp< lnc py Ce stude £e] 7 dal

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14