Et Stijlvolle treurigheid in de betere kringen KEER Vrouwen uniek in kerkbeeld ïïen sociale theorie over de feodale maatschappij "hriller tegen de ichtergrond van de Nederlandse politiek j b\ jögEKEN EcidócSou/uuit VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 ace naar p top i Britse agerhuis wel eens naar de Britse luister of naar de BBC-tv weet dat het Britse par it een van de kleurrijkste wereld is. In het Huis Afgevaardigden zijn geen estellen of tv-camera's taan. maar de bandopna- an felle debatten en hef- interupties laten weinig de verbeelding over. Het ie Brit Jeffrey Archer dan weinig moeite hebben ge- materiaal te verzamelen zijn boek „De eersten on- 'e gelijken", dat geheel in ind het Lagerhuis speelt, likmakend van de vele es die de Britse politiek beschrijft hij de carriè- n vier uiterst ambitieuze politici, die zich vanuit verschillende achter- iden al dan niet geweten- weg banen naar de is een uiterst onder- lende mengeling gewor- werkelijkheid en fic- in ook politieke kwes- lals de Britse toetreding tot ,nsEG. de Falkland-oorlog en /aTNoordierse vraagstuk als- ^rfje ex- en tegenwoordige >okje. ifa' (Premier Thatcher!) i belangrijke rol spelen. kjcsbij T0M SJIERS htm 'ijrey Archer: „De eersten Dubefer de &elUken"- Uitgeve- i haar ®runa- Utrecht. Prijs: die allj-90- „VANAVOND OM EEN UUR OF ACHT" VAN JAN WILLEM HOFSTRA Het verhaal van een paar da mes en heren uit betere krin gen, die zich nooit of te nim mer onbedacht zullen laten gaan, wordt verteld in een rechtlijnige en stijlbewuste ro man van Jan Willem Hofstra, de man met zo'n merkwaardi ge carrière in het Nederlandse kunstleven. Dit nieuwe boek vertelt over twee echtparen en hun (in beide gevallen) enig kind: een zoon en een dochter, die met elkaar kennis maken, zich verloven en een huwelijk gaan sluiten, geheel volgens de traditie. Allen blijven daarbij zeer beheerst, ook als daarom heen nogal wat andere, zeer ingrijpende, gebeurtenissen in hun levens plaatsvinden. De enige die zich op zeker mo ment laat gaan, is iemand van mindere stand en ontwikke ling: de huisknecht Jantje. Als hij op een nacht dronken thuis komt en al zijn geheime passie uitschreeuwt tegen zijn me vrouw, wordt hij onmiddellijk afgestraft: hij valt ter plekke de trap. dood i Couperus „Vanavond om een uur of acht" is de titel van dit merk waardige verhaal. Het heeft alle kenmerken van een Cou perus-verhaal en tegelijk van een deeltje uit de Bouque- treeks, en Kasteelromans, of zo. Er is echter iets veel bete- kenends in de manier waarop verschillende mensen, ver schillende generaties, omgaan met hun emoties, hun relaties. In dat opzicht heeft het ver haal van deze twee echtparen en hun kinderen een bittere toon. Een somber beeld van de mens wordt zichtbaar. De ouders van de jongeman in kwestie leven al jaren langs el kaar heen. Zij woont in Am sterdam, waar zij haar schil dersatelier heeft. Haar man werkt als hoog ambtenaar op Buitenlandse Zaken. Hij heeft zijn flat in Den Haag. Het hu welijk is niet opgebroken, de twee laten elkaar hun vrijheid en eigen leven, maar voelen zich in zekere zin toch met el kaar verbonden. Hun zoon studeert en is een carrièrema ker. Het meisje dat hij leert kennen woont bij haar ouders, op een prachtig buiten in Bra bant, waar een wijze pater de eeuwige vaste gast is. Haar va der, een specialist met drukke werkzaamheden in het zieken huis, is erg ongelukkig in zijn huwelijk, maar de maatschap pelijke normen staan hem niet toe zijn ware verlangens te vervullen. De moeder van de bruidegom leert in deze periode de man van haar leven kennen. Zijn vader legt een zeer grote be langstelling aan de dag voor de vader van de bruid en het is niet te geloven. toekomst tegemoet gaan. moet je maar niet voorstellen voor een jonggetrouwd stel: papa en schoonpapa die samen iets beginnen. Moraal Dit is allemaal een beetje om te lachen (hoewel het erg se rieus bedoeld lijkt) wat eigen lijk meer dan reden genoeg zou zijn om deze roman terzij de te leggen als mislukt boek. Er is echter iets spannends aan de hand in die relaties en rond die figuren uit „Vanavond rond een uur of acht". Dat is de perfectie waarmee Hofstra registreert en het levensgevoel en de moraal van zijn hoofd personen schetst. Zijn dames en heren zijn mensen van deze tijd: de ouders hebben in de zogenaamd bevrijdende jaren zestig hun relatievorm geko zen: vrij, persoonlijk, zonder Jan Willem Hofstra elkaar te hinderen. Zijn ze daardoor gelukkig geworden? De stap die zij nu doen, in de richting van nieuwe partners, doorbreekt hun code. onthult hun schijnmoraal. En dat ter wijl de jongere generatie heel duidelijk kiest voor de oude schijnmoraal van huisje boompje beestje: een traditio neel huwelijk, in het wit, zon der sex daarvóór, waarbij de man zich een dubbele moraal permitteert. Alle oude fouten? Geen blijmoedig boek van de oude Jan Willem Hofstra. De merkwaardige mengeling van clichématige situaties met ont hullende en bittere observaties heeft in ieder geval steeds stijl: met groot taalgevoel en vol fijnzinnige beheersing van het vertelmechanisme ontrafelt Hofstra zijn acteurs in het me lodrama, dat zij opvoeren. JAN VERSTAPPEN Jan Willem Hofstra: „Van avond om een uur of acht". Uitgeverij De Prom. Prijs ƒ24,50. cele Stuk broek aken •el schi Jus W(i__„ Ross heeft een ge- reputatie opgebouwd schijver van thrillers, die litieke situatie in Neder- twee ef' a*s ac^tergrond hebben. 'jeldt in het bijzonder voor boek. „Schaduwen Gethsemane", be?e ^eld, BVD-agent Martin ilch, verwikkeld raakt :- ïendelif ^TAw dige ko hunI fa- wordt lelly boek is. zoals Ross veer- dagen geleden in een in- iew met deze krant al zei, ihreven naar aanleiding de moord op de vier Ne- ian dse journalisten in 1982 in El Salvador, tijd na de moord is een childerFadoraanse getuige door sdagavj kamercommissie gehoord. Ie Jan (ADVERTENTIE) "BOEKHANDEL 1 LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET «FORMATIE OVER FILMS.MUZIEK "HEATER. RECREATIE.EX POSITIES Die getuige is later spoorloos verdwenen en de dossiers over de moord zijn in de archieven van Buitenlandse Zaken opge borgen. Maar rond de zaak hangt nog steeds een waas van geheimzinnigheid. Ross heeft daaraan zijn eigen interpreta tie gegeven. Thomas Ross neemt het vooral de PvdA kwalijk, dat deze partij niet sterker heeft aange drongen op een nader onder zoek. Dat laat hij dan ook goed merken. Hij laat Martin Finch als begeleider van een parle mentaire commissie naar Mid- den-Amerika reizen. Het beeld dat Ross daarbij schetst van de delegatieleden, kan niet be paald vleiend worden ge noemd voor de vaderlandse parlementariër^. Met name de socialist* Harry van den Heu vel moet het ontgelden: „Een gezette veertiger" met een „Kaiser Wilhelmsnor waaron der een absurd grote pijp stak".' De gelijkenis met een van de buitenlandspecialisten van de PvdA is treffend. Het verhaal is, zoals van Ross verwacht mag worden, boei end, informatief en spannend. De plot zal sommigen mis schien iets te fantastisch voor komen. Maar wie zich reali seert op welke manieren de CIA in het verleden heeft ge probeerd bijvoorbeeld de Cu baanse president Fidel Castro te elimineren, zal zich niet snel over CIA-trucs verbazen. Het werk van Ross is volgens velen van internationale klas se. Er is echter één probleem: hij schrijft tegen de achter grond van de Nederlandse po litiek. Dat is zowel zijn han delsmerk als (met het oog op een vertaling) zijn grootste be perking. JOS TIMMERS Thomas Ross: „Schaduwen uit Gethsemane". Uitgeverij: Spectrum, Utrecht. Prijs: ƒ24,90. Na een huwelijk in de Jacobuspastorie in Den Haag. Zusters van Zusters van Moeder Teresa brengen in Rotterdam bejaarden Liefde van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid; 1984. foto: naar de Eucharistieviering; 1982. foto: Bertien van Manen. Bertien van Manen. Het zijn unieke foto's die Ca- trien Ariëns en Bertien van Manen in de afgelopen jaren, 1985 inbegrepen, hebben ge maakt van vrouwen in de ka tholieke kerk van Nederland. Zij zijn niet alleen technisch fraai, maar vooral uniek om de doorlopend boeiende, vaak bijzonder interessante en intri gerende. soms hartveroveren- de situaties waarin zij - zonder twijfel na geduldig en vertrou wenwekkend speurwerk - hun onderwerp op vele plaatsen in het land in beeld hebben ge bracht. Er zijn heel wat top pers aan te wijzen in hun col lectie, zoals de zeer authentie ke deken van Sittard met zijn huishoudster, de stralende Arnhemse pastorale werkster, de misdienettes van Den Haag en Haarlemmerliede, en zo verder: 150 foto's lang. De collectie is tot de jaarwisse ling te zien in het Brabants museum in Den Bosch, maar ze staat ook compleet in een voortreffelijk door Waanders in Zwolle uitgegeven boek on der de tentoonstellingstitel: ..Dienstmaagd des Heren? Met een vraagteken dus, als blikvanger voor de omstreden plaats van de vrouw in de Ne derlandse kerk van Rome. Het boek voegt aan de foto's een >vaard van Catharina Hal- i een uitvoerige momen topname van Annelies van Heyst toe, alsmede enkele openhartige teksten van ge portretteerde religieuzen en leken. Zeer lezenswaardig al lemaal: je zou er wel uren over willen en kunnen praten. Of schoon bij de tekst ook wel een aantal vraagtekens past, valt in de bijdrage van Anne- Heyst zeer te prijzen, dat zij duidelijk naar een evenwichtig beeld heeft ge streefd en het complexe gege ven niet eenzijdig maar zo all round mogelijk en bovendien actueel belicht. Uiteraard kan zij in beperkt bestek niet alles vertellen over wat de foto's la gen die r de door haar s tiviteit in de kerk inslaan, maar dat kan de lezer/kijker dan weer inspireren tot zélf vragen en zoeken. De fotoserie begint in de Oir- schotse Carmel (1983) en eindt bij Hedwig Wasser, die op 12 mei 1985 bij het bezoek van de paus van haar hart geen moordkuil maakte. Daartusse nin gaat het over kloosterlin gen en over zusters „in de we reld", over pastorale werksters (nog maar een handjevol tus sen allemaal mannen) en ve lerlei vrijwilligsters, over bid den in Woensdrecht en bidden in Kevelaer, Paray-le-Monial en elders. Een geweldig boek, hartverwarmend, hoopgevend en mede door subsidie van het Prins Bernhardfonds voor ui terst redelijke prijs te koop, het geld meer dan waard. Ook al om een gevoelig citaat uit een vroegere tekst van Catha rina Halkes, die haar ineens laat zien op een manier, die vermoedelijk weinigen van haar zullen kennen of ver- wachten. JAN ONSTENK „Dienstmaagd des Heren? Vrouwen en de katholieke kerk in Nederland" met 150 foto's van Catrien Ariëns en Bertien van Manen. Uitgeve rij Waanders, Zwolle. Prijs ƒ29,50. h<Te°f3EORGE DUBY BESCHRIJFT OORSPRONG STANDENSTELSEL oneelst middeleeuwen zijn popu- idee L Dit historische tijdperk de diejstert zich de laatste jaren ;n hausse van belangstel - Umberto Eco's „De naam de roos" en „Montaillou" Le Roy Ladurie kennen i verkoopcijfers. Een on- Dezê 'kenbare herwaardering zondl de m'ddeleeuwen, van de l iode van duisternis en stil- Jpd. In die „donkere tijden", 3 1, zo blijkt, veel meer dan in Romeinse of Griekse be- aving, de grondslagen van e huidige samenleving ge- 1. De sociale structuren, het enverband, de theologie en rlei normen en waarden geheijvoorbeeld het huwelijk) illips kien hun oorsprong in dit laar gfcerk. ^nemf m'ddeleeuwen zijn ook het srend omdat het een dyna- .fiche tijd is geweest. Eeuwen j. Hu*in zich enorme verande- ..?n. Tjen hebben voltrokken. Ze- ijk kvfde elfde en twaalfde eeuw >e g^nen revolutionair worden wer v(oemd. Toen werd het on (Lifst-Europa zoals wij dat min is zé meer kennen geschapen, baren Ervoor was deze regio een ans ntergebleven gebied, zonder I eder haar geen enige stadscultuur. Een „Der de Wereld" in vergelijking met Byzantium en de Arabi sche staten. In slechts twee eeuwen tijd was dit beeld volstrekt veran derd. Langs Rijn en Maas heerste een druk handelsle ven. Parijs was een stad met een universiteit waar docenten en leerlingen van heinde en ver naar toe stroomden. In vele steden werden schitteren de kathedralen gebouwd en floreerden de jaarmarkten. Moeilijk leesbaar Ook werd in de elfde en twaalfde eeuw de sociale theo rie van de standenmaatschap pij gevormd. Het idee dat een samenleving bestaat uit geeste lijken, edelen en burgers. Drie standen, drie vastomlijnde, on veranderlijke groepen die voor een hiërarchische orde zorgen. Elke stand strekte zich uit tot een bepaalde grens en elke meerdere verwachtte van zijn ondergeschikte eerbiedige ge hoorzaamheid waarvoor hij in ruil tot steun verplicht was. Een bolwerk tegen wanorde en het fundament voor een openbare vrede. De oorsprong van deze sociale theorie staat centraal in het onlangs in het Nederlands vertaalde en door Elsevier uitgegeven boek „De drie orden. Het zelfbeeld van de feodale maatschappij." van mediaevist George Duby. Misschien heeft Elsevier met de vertaling van dit in 1978 verschenen werk van Frank- rijks grootste historicus van dit moment, George Duby, het idee gehad te profiteren van de hausse in publieke belang stelling. Dit werk is echter wel van een ander kaliber en richt zich veel meer tot vakgenoten dan het grote publiek. Volgens Duby wordt in het kielzog van de serieuze geschiedschrijving een hoop onzin meegesleurd. Maar zo zegt hij: „Ik stel me zelf gerust met het feit dat een moeilijk leesbaar boek als Les Ordres toch ook een oplage be reikt van 40.000. (oplage voor Frankrijk -f.b.)" En daarmee geeft hijzelf al aan wat „De Drie Orden" voor een boek is. Vooruitgang Voor Duby, onder meer auteur van het veelgelezen „De Ka- thedralenbouwers", is het in zekere zin zijn levenswerk om de omslag in die elfde eeuw te verklaren en te beschrijven. Hij streeft om in de traditie van de Annales-school het to tale patroon van samenle vingsverbanden te doorgron den binnen een bepaalde re gio. Voor Duby is die regio Noord-Frankrijk. Zijn keuze voor culturele en ideologische aspecten boven de politiek en economie is ook in „De drie orden" duidelijk aan wezig. De gedachtenwereld van de Adalbero en Gerard, respectievelijk bisschop van Laon en Kamerijk, zijn uit gangspunt. Hun opvattingen worden in één citaat beschre ven: „Op aarde zijn er sommi gen die bidden, sommigen die strijden en sommigen die wer ken: deze drie vermen een eenheid en verdragen het niet van elkaar te worden geschei den." In die hektische elfde eeuw, die periode van grote vooruit gang, was sprake van wat Duby noemt, een feodale revo lutie. De maatschappelijke driedeling overeenkomstig de wil van God was tot de draad toe versleten. De Frankische koningen die hun macht had den gebaseerd op rooftochten en slavernij waren verzwakt. Hun vroegere roofridders wa ren burggraven geworden en hadden zich meester gemaakt van de koninklijke, feitelijk goddelijke taken om te waken over oorlog en vrede. In de uitoefening van die heerlijke rechten leverden zij een con currentieslag met de geeste lijkheid. Speelbal in deze strijd was de boerenbevolking. In de periode dat de theorie van de trifunctionele maatschappij openlijk werd verkondigd nam de strijd tussen de ver schillende klassen in hevig heid toe. De boeren verzetten zich tegen de steeds zwaarder wegende druk van de heerlij ke rechten. In dit verzet stond het meest welgestelde deel van het volk voorop. Zij wensten niet gelijkgesteld te worden met de rest van de boeren stand. De ketterij maar ook de machtsgroei van de cluniacen- ser monniken, die in een eigen sociale theorie de positie van de heilige monniken aan de top van de hiërarchische pyra- mide plaatsten, zijn volgens Duby een gevolg van deze feo dale revolutie. Een volledige destructie van maatschappelij ke ordening wordt door Duby in „De Drie Orden" beschre ven. De orde werd hersteld toen de koning, i.e. de Cape- tingische dynastie, zich als plaatsbekleder van Christus kon installeren. Het ideolo gisch systeem van het gewijde koningschap, een systeem dat in beginsel rustte op ongelijk heid en gehoorzaamheid, her stelde de beroering van deze feodale revolutie. En met de heerschappij van de Capetingi- sche koningen over Frankrijk begint de driedeling van de maatschappij en de vorming van de moderne staten. FRANS BOTHOF Georges Duby, „De drie or den. Het zelfbeeld van de fe odale maatschappij. 1025- 1225." Uitgeverij Elsevier. Prijs 39,90. SUMEN KAN RUMEN „Hij rijmt zich een paard, dat zwaait met z'n staart. Door dat zwaaien, gaat het waaien. Wat een wind, daar vliegt al een kind". Even later vliegt de hele klas, compleet met meester, aan het door Sijmen gerijmde touw door de lucht. Het begin van een wereldreis, die de klas van Meester al avonturen belevend via Azië („Goed gezien Mina, dat is China") en Amerika („Indianen, roept Willem van Maan- en") uiteindelijk weer terugbrengt in Nederland („Geen gefrunnik, waar ligt Bunnik"). Alwaar schrijver Kees Stip Sijmen aan het slot van dit door Thomas Koolhaas rijk geïllustreerde boek bedankt: „Dank je Sijmen, door jouw rijmen, begrijpen we pas: op school in de klas, is het vaak erg saai, dus hoor je gewaai, en zie je een touw, grijp het gauw". Kées Stip:,, Sijmen kan rijmen", illustraties Thomas Koolhaas. Uitgeverij Bert Bakker. Prijs ƒ16,90. DWARS DOOR DE SAHARA „Dwars door de Sahara trekken is een geweldig avontuur, dat je niet zonder het nemen van de nodige risico's kunt volbrengen. Lang niet altijd zijn er we gen, soms moet je in de gro te zandwoestijn je weg vin den aan de hand van ba kens, autowrakken van hen die de tocht niet hebben volbracht. Je raakt gewend aan al dat fijne gelige zand rondom, dat overal in gaat zitten. Je maakt kennis met de steenwoestijn, het Atlas gebergte, de speciale plan- ten- en dierenwereld. Je reist door oasen, nederzet tingen, dorpen en stadjes. En je leert de bewoners van de Sahara en hun zeden en gewoonten kennen". Wat is er bevredigender dan na het volbrengen van de zware tocht in verhalen de tekst duidelijk te maken wat je beleefde, zag en re gistreerde. En de vele teke ningen en schetsen die je maakte tot in detail uit te werken. Catherine Cazier en Rolf Weijburg deden dat allemaal. Het resultaat is zeer de moeite waard. Catherine Cazier en Rolf Weijburg: „Dwars door de Sahara". Uitgeverij Ploegsma. Prijs 27,50. ALLES OVER POSTDUIVEN De duivensport mag zich in ons land, maar vooral bij onze zuiderburen, verheugen in een warme belangstelling. Om de liefhebbers te behagen hebben de BRT en de Tros de handen ineengeslagen en tien, met de titel „Zwartje de postduif" getooide reeks gedramatiseerde documentaires vervaardigd. De Belgen hebben inmiddels de gehele serie uitgezonden en de Tros is daar net mee begonnen. Als be geleiding van de uitzendingen heeft de bekende Jan Her mans een handleiding samengesteld, die zich evenwel ook zelfstandig goed laat lezen. Alle facetten van de sport ko men aan bod, typografisch goed gerangschikt in overzich telijke hoofdstukken. Je kunt het zo gek niet opnoemen, of dit vriendelijk geprijsde boek biedt uitkomst. VRAAG HET AAN HET STOF Met „Vraag het aan het stof" verschijnt in Neder land de tweede roman van de Amerikaan John Fante met Arturo Bandini in de hoofdrol. Eerder werd in ons land al „Wacht tot het vooijaar, Bandini" uitgege ven van de twee jaar gele den overleden auteur. De boeken werden aan het eind van de jaren dertig ge schreven. De ik-figuur Bandini, net als Fante een Italiaanse immigranten- zoon, zit op een hotelkamer in de eenzaamheid van het grote Los Angeles en wordt heen en weer geslingerd tussen twee obsessies: een boek publiceren en de Mexicaanse kelnerin Camil la Lopez. Zijn liefde voor de Mexicaanse ontaardt uitein delijk in een kwelling. Met het geld dat hij krijgt voor publicatie van zijn eerste verhalen probeert hij het geluk nog naar zijn hand te zetten. Als uiteindelijk zijn boek verschijnt, kan hij het aan Camilla opgedragen exemplaar slechts de woes tijn ingooien, in de richting waarin zij voorgoed ver dween. John Fante: „Vraag het aan het stof". Uitgeverij MeulenhoffPrijs 32,50. FOSSIELEN VERZAMELEN Fossielen noemt men de versteende overleveringen van planten en dieren die miljoenen jaren geleden groeiden en leefden. De oudste zijn 1800 miljoen jaar oud, de jongste „pas" 10.000 jaar. Dit geeft de verzamelaar van fossielen een groot werkterrein voor zijn hobby. Te meer daar men reeds bij bouwputten en steengroeven de mogelijkheid heeft eenvoudige wijze vondsten te doen. En anders biedt de handel wel een veelzijdig, relatief goedkoop aanbod. Als steun bij het speurwerk biedt het in de reeks „Thieme's zakboeken voor natuurvrienden,, verschenen boekje „Fos sielen verzamelen" de helpende hand met duidelijke af beeldingen en beschrijvingen. Andreas E. Richter: „Fossielen verzamelen". Uitgeve rij Thieme Zutpen. Prijs 18,50. HAHAIIA JE VADER „Hahaha, je vader" is de ti tel van een bundel teksten die Ivo de Wijs speciaal voor kinderen schreef en voorts teksten waarvan deze in 1945 te Tilburg ge boren auteur meende dat ze alleen voor volwassenen de moeite waard zouden zijn. Het boekje, komische tekeningen van de hand van Alfons van Heusden, bevat onder meer de liedjes die de auteur maakte voor het theaterpro gramma „Mevrouw Smit doet het in d'r broek" en liedjes die zijn bijdrage vormden aan de platen en televisieshows van „Kinde ren voor Kinderen". Al met deren de moeite waard i Ivo de Wijs: „Hahaha, je vader". Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 19,90. JOODSE VERHALEN „Kaddisj" is in het religieuze joodse leven het gebed voor de stervenden, uitgesproken door de oudste zoon van de familie. Minder letterlijk, evenwel taalkundig wettig, staat het woord tevens voor een definitief afscheid van een vriend of goede zaak. In dit specifieke geval van de schrij ver Philip Izaëk, van wie onlangs posthuum een bundel verhalen is verschenen. Het betreft indringend geschreven vertelsels, die uiteenlopende figuren uit het joodse leven neerzetten. Mensen, die aan verdrukking en vernedering niet ontkwamen, maar wier kracht schuilt in een groot ge duld en groot geloof. Wijze mensen, die zich zachtmoedig staande weten te houden in het leven. Dat is het geheim van deze verhalen, dat ze ondanks de vaak zwaarmoedige sfeer toch een zekere blijheid uitstralen. Philip Izaak: „Kaddisj". Uitgeverij Kruseman. Prijs ƒ24,50.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11