Moebarak: „Libië zat achter kaping' DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. „Geen geflirt met Cuba, maar toeristen lokken" Aboe Nidal eist veran twoordelijkheid op Peres wil toch nog met Hassan praten Steun Lagerhuis voor Londen-Dublin pact ^BUITENLAND £eicUc(3otucmt WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 Nederlands beeld voor slachtoffers Bhopal NEW DELHI In Bhopal zal op 3 december een standbeeld worden onthuld voor de slachtoffers van de giframp in die stad die op 3 decem ber vorig jaar aan 2.500 mensen het leven kostte. Het beeld van een moeder met een1 stervende baby in de armen is ont worpen door de Nederlandse beeld houwster Ruth Waterman, in op dracht van de Indiase actiegroep Gifgas Strijdfront. De ouders van Waterman kwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog om het leven in een gaskamer van de nazi's. Het beeld wordt geplaatst bij de fabriek van Union Carbide in Bhopal, waar de ramp zich voordeed. Boek Wallraff slaat alle records KEULEN De laatste vijf weken zijn in de Bondsrepubliek 900.000 exempla ren verkocht van het laatste boek van Günter Wallraff, Ganz Unten, waarin hij zijn ervaringen beschrijft als gastar beider. De uitgever verwacht nog voor de kerst meer dan een miljoen exem plaren te hebben verkocht. Zo'n hoge oplage is in zo korte tijd nog nooit in West-Duitsland vertoond. Het boek waarin Wallraff verslag doet van de uitbuiting van gastarbeiders in zijn land is in Nederland verschenen onder de titel „Ik, Ali". Gewerkt wordt aan vertalingen in het Noors, Frans, Deens, Zweeds, Italiaans, Frans, Spaans, En gels en Grieks. In het voorjaar ver schijnt het boek ook in het Turks. Spreekverbod voor Sacharovs vrouw MOSKOU Jelena Bonner, de vrouw van de Russische dissident en Nobelprijswinnaar Andrei Sa- charov, is gisteren in Moskou aan gekomen na een ballingschap van 19 maanden in de stad Gorki. De politie bewaakt haar flat en staat buitenlandse verslaggevers niet toe haar te spreken. Bonner, die aan een oog- en hartaandoening lijdt, staat op het punt naar Italië af te reizen voor een medische behande ling op 2 december aan haaf oog. Daarna zal ze voor een hartoperatie naar de VS gaan. Andrei Sacharov wordt zonder enige vorm van pro ces sinds januari 1980 in Gorki vast gehouden. Westerse kranten in Boedapest te koop BOEDAPEST Hongarije is het eerste communistische land in Europa waar sinds kort Westerse kranten te koop zijn. De kranten lagen gisteren, op de laatste dag van een internationaal cultureel forum, voor het eerst in de kiosken in Boedapest. En volgens de Hongaarse minister van cul tuur, Koepeczi, wordt de verkoop voortge zet. „Ons volk kan de Westerse radio en te levisie ontvangen, waarom zouden de men sen geen kranten mogen lezen". De Times, de Frankfurter Allgemeine, Le Monde, de International Herald Tribune en de Oosten rijkse conservatieve krant Die Presse zijn er te krijgen. In veel Oosteuropese landen worden de media door de regering gecon troleerd en bezoekers moeten hun buiten landse kranten afgeven. ONZE VOOROUDERS WAREN KANNIBALEN BERLIJN De mensen in de Steentijd wa ren het kannibalisme toegedaan. Dat stelt de Oostduitse antropoloog Herbert Ullrich na ja renlang onderzoek van prehistorisch gebeen te, gevonden in Oostbloklanden, maar ook in Italië en Griekenland. In een interview met het Oostduitse persbureau ADN zei Ullrich dat uit een groot aantal aanwijzingen, als de aard van wondbeschadigingen van de gevon den botten, kan worden geconcludeerd dat de Europese mens uit de Steentijd tanden en messen zette in soortgenoten. Naar de bpvat- ting van de antropoloog hebben Europeanen in de periode rond 300.000 jaar voor onze jaartelling intensief aan lijken geprutst, voor al om schedels en lange beenderen in bezit te krijgen waar mogelijk magische krachten aan werden toegekend. Oproep tot dynamischer economie Sovjet-Unie MOSKOU De Russische partijleider Gorbats- jov heeft gisteren opgeroepen tot een dynami scher koers in de economie. Gorbatsjov hield een korte toespraak ter gelegenheid van de opening van de najaarszitting van de Opperste Sovjet, het nationaal parlement. De partijleider zei dat op voering van de nationale produktie het belang- rijste doel van de natie is. Talizin, voorzitter van het staatsplancomité zei dat voor volgend jaar wordt gemikt op een groei van 3,8 procent in het nationaal inkomen en van 4,3 procent in indus triële produktie. Dit alles moet verwezenlijkt worden door een hogere produktiviteit. Voor het eerste sinds de inval in Afghanistan, zes jaar ge leden, hebben Amerikaanse banken leningen verstrekt aan de Sovjet-Unie. De banken zouden weer vertrouwen hebben in het land, na de top ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. kindei v looltje inde re| kon i '?em,njKAIRO De Egyptische 'president Moebarak heeft 3 die ki Libië er gisteren openlijk van beschuldigd achter de ■eend ti kaping te hebben gezeten luten h van het Egyptische passa giersvliegtuig, het afgelo pen weekeinde. Bij de be ien joni storming van het toestel a op het vliegveld van Mal ta kwamen 59 mensen om het leven. zitten gaten Palest'jnse „Arabische Re volutionaire Brigade" onder leiding van Aboe Nidal heeft zich in een verklaring in Liba- lese kranten verantwoordelijk aerechl geteld voor de kaping van het de kind Egyptisch verkeersvliegtuig acamerl van dit eekeinde. In het zie- :schuldj de ka 'e'd«ng 1 ook d 7 kenhuis op Malta ligt de enige in leven gebleven kaper. Het gaat om een 20-jarige man met een Tunesisch paspoort, dat volgens de Tunesische rege ring vals is. Radio Cairo, een staatszender, meldde maandagavond laat in een commentaar dat de kapers deel uitmaakten van een pro- -Libische groep die zich heeft afgescheiden van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie. In de uitzending werd de Palestijnse groep niet bij naam genoemd, maar het was de eerste keer dat Egypte Libië rechtstreeks voor de kaping verantwoordelijk stelde. Hoewel Egyptische troepen die het afgelopen weekeinde naar het grensgebied met Libië werden gedirigeerd, paraat bleven, wilde de Egyptische minister van defensie niet uit weiden over mogelijke verde re vergeldingsacties van Egyp tische zijde. Libië heeft officieel iedere be trokkenheid bij de kaping ont kend. De Libische minister van buitenlandse zaken Ali Abdussalam Treiki werd door het Russische persbureau Tass aangehaald met de verklaring dat zijn land de jongste gijze ling veroordeelt, zoals het over het algemeen gijzelingen ver oordeelt. Over Nidal ging vorig jaar het gerucht dat hij was overleden, maar hij dook in september op in Libië. De groep is verant woordelijk voor een reeks an ti-Israëlische terreuraanslagen in de jaren '70, zoals de moord aanslag op de Israëlische am bassadeur in Parijs in 1982. Deze aanslag leidde tot de in vasie in Libanon. Nidal sloot zich in 1967 aan bij de PLO. Hij keerde de organisatie later echter de rug toe en vestigde zich in Irak en later naar Da mascus. Tegenwoordig is de Libanese havenstad Tripoli zijn thuisbasis. Griekenland heeft de bestor ming van het gekaapte vlieg tuig gisteren voorbarig ge noemd en de. Maltese regering verweten Athene niet eerst te hebben geraadpleegd. De be storming kostte aan twaalf van de zeventien Grieken aan boord het leven. Volgens de Griekse minister van buiten landse zaken, Karolos Papouli- as, waren niet alle vreedzame middelen ter oplossing van de crisis geprobeerd. deze pe Duitse artsen beproeven medicijnen op patiënten 3 BONN In ziekenhuizen in Viersen en Bochum in H West-Duitsland hebben patiënten medicijnen toe- i gediend gekregen, die nog j niet officieel zijn toegela- ten. De artsen die de me- 4 dicijnen voorschreven, i ontvingen van de farma- ceutische industrie daar- ir bedragen van vijf cij- fers. Tegen een van de betrokken artsen uit Bochilm loopt een justitieel onderzoek, omdat de man de niet-toegelaten medi cijnen ook nog bij de zieken fondsen declareerde. In Bo chum gaat het om een middel tegen suikerziekte, in Viersen om een kalmeringsmiddel. Volgens de Duitse wet heeft de farmaceutische industrie al leen de verplichting het Bun- desgesundheitsamt in West- -Berlijn te melden dat er met een nieuw medicijn geëxperi menteerd wordt. Een vergun ning is dan niet nodig. De fa brikanten hoeven ook niet mee te delen hoeveel en welke patiënten hun nieuw ontwik keld, maar nog niet toegelaten, medicijn toegediend krijgen. De behandelende arts moet de patiënten echter wel uitdruk kelijk vragen of zijbezwaar hebben tegen het gebruik van het medicijn. Dat is in Bochum en Viersen niet gebeurd. Vliegtuig in tuin Zeven mensen zijn om het leven gekomen bij een vliegtuigonge luk in Iowa in de Verenigde Staten. Daarbij kwamen enkele vrou welijke leden van een universitaire atletiekvereniging om het le ven. Het vliegtuig verongelukte toen het tijdens slecht weer tegen een aantal hoogspanningskabels vloog. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR d. Dal 5n ge- elpe supei sinkom Brak eikvee niet laatst 1145) De Graaf van Limborg Strom bracht zijn gasten voldaan tot vlak voor de tralies en zei: „Mag ik u voorstellen? Zijne Majesteit Ko ning Antonyc II van Nicolagonië!" „Wel dui zend bliksems en granaten!" liet 009 zich on eerbiedig ontvallen, toen hij de welverzorgde grijsaard ontwaarde, die zich blijkbaar heel best op zijn gemak voelde achter de tralies. De Koning keek Sjeems Pond vriendelijk aan en zei: „Ik neem u deze ietwat ruwe ontboezeming niet kwalijk, mijn vriend. Gij meendet natuurlijk ook, dat wij reeds op enigszins onvriendelijke wijze uit dit aardse tranendal verwijderd wa ren?" „En dat was dan ook de bedoeling van die verrajers hier boven!" viel de oude Graaf uit met een stem vol eerlijke haat. „Dat., adderge broed, die Polnyck en Allmrouwer, hebben Zijne Majesteit hier ingemetseld om hem op deze wij ze prijs te geven aan een afschuwelijke honger dood". „Maar gelukkig was daar mijn opper houtvester en adjudant in persoonlijke dienst om ons het leven te redden", vulde de vorst dankbaar aan. „Hij kende het bestaan van de geheime gang en hij heeft ons al die jaren op voortreffelijke wijze verzorgd. Wij kregen voed sel en boeken, kammen en scharen, handdoe ken, zeep en scheergerei. Zo wisten wij ons in betrekkelijk goede omstandigheden door al die moeilijke jaren heen te slaan. Doch eerlijk ge zegd: het verlies van de vrijheid drukte ons op de duur wel een weinig". „Maar waarom bent u dan niet langs de geheime gang ont vlucht!?" riep smidje Verholen verbijsterd uit. „Ons paleis in de steek later.? NOOIT!" sprak Koning Antonyc streng, maar waardig. „Wij ZIJN Koning van Nicolagonië, en wij BLIJVEN het! Een koning vlucht niet! Uit eigen wil verko zen wij hier te blijven!" Nabloes heeft weer Palestijnse burgemeester NABLOES Na ruim drie jaar onder Israëlisch militair bestuur te hebben gestaan, zal de universi teitsstad Nabloes, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever, weer een Palestijnse bur gemeester krijgen. Gisteren werd de 44-jarige za kenman Zafer El Masri, de plaatselijke voorzitter van de kamer van koophandel, tot burgemeester van de stad aan gewezen. In 1982 werd de toenmalige Palestijnse burgemeester, Bas- sam Shakaa, door de Israëli sche autoriteiten wegens ver meende anti-Israëlische activi teit uit zijn ambt gezet. Hij werd vervangen door een Is raëlische ambtenaar. Ook el ders op de westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook werden toen Palestijnse burge meesters vervangen door amb tenaren, die door het Israë lisch militair gezag waren aan gesteld. Volgens het hoofd van het mi litaire bestuur over de bezette gebieden, overste Ephraim Sneh, is de benoeming van Mazri bekrachtigd door pre mier Shimon Peres en minis ter van defensie Jitzhak Ra bin. Mazri zelf had enige we ken geleden een beroep op de Israëlische autoriteiten ge daan, het burgemeestersambt aan hem over te dragen. De tien overige leden van de ka mer van koophandel in Na bloes zullen voortaan de ge meenteraad Nachtelijke lancering Atlantis CAPE CANAVE- RAL Vanaf Cape Canaveral is vannacht het ruim teveer Atlantis ge lanceerd. Aan boord zijn zeven astronauten, onder wie een Mexicaan. Tijdens een zeven- -daagse reis zal de be manning drie commu nicatiesatellieten in een baan om de aarde brengen. Twee astro nauten zullen enkele malen buiten het ruimteveer gaan om enkele technieken te oefenen voor de con structie van een ruim testation, als test voor de bouw van een per manent ruimtestation. De 33-jarige Rodolfo Neri Vela is de eerste Mexicaanse ruimte vaarder. Hij zal onder andere delen van zijn land fotograferen die schade hebben opgelo pen door aardbevin gen en hij zal enkele biologische experi menten uitvoeren. Het was de eerste nachte lijke vertrek van het Foto: In de heldere nacht leverde dat een spectaculair schouw spel op, dat volgens de NASA tot op honder den kilometers afstand te zien moet zijn ge weest. KANDIDAAT PREMIER VAN ARUBA, MR. EMAN: ORANJESTAD „Er moet op de kortst mogelij ke termijn begonnen wor den met de uitvoering van een economisch herstel programma. Politieke sta biliteit is de komende ja ren essentieel. We gaan geen flirtpartijen aan met Cuba en zullen Venezuela, de Verenigde Staten en Nederland niet nerveus maken met ons beleid. Dat zijn de belangrijkste punten waaraan gewerkt moet worden". Dit zegt de beoogde premier van Aru ba, mr. J.H.A. Eman, lei der van de Arubaanse Volkspartij (AVP). Volgens Eman kunnen de vier oppositiepartijen (AVP, ADN, PPA en PDA) elkaar vinden in een nieuw kabinet. Daar mee beschikken de partijen over dertien van de 21 zetels. „De AVP, als grootste partij, zal dan de premier leveren en ik stel met daarvoor beschik baar", aldus Eman, die al pre cies weet wat hij wil. De capa citeit van de toeristensector moet verdubbeld en er moet een aantrekkelijk investe ringsklimaat worden gescha pen voor het aantrekken van kleine en middelgrote indus- triëen. Behalve het econo misch herstel is een politieke stabiliteit zeer gewenst. „Aruba kan in ongeveer vijf jaar weer aardig hersteld zijn. Het klinkt gek, maar het duurt zo lang als je nodig hebt om hotels te bouwen. We wil len het aantal kamers in twee jaar verdubbelen. Dat levert vier a vijfduizend arbeids plaatsen op", aldus Eman. „Ik weet van verschillende hotels die hebben gewacht met uit breiding en investeringen tot deze verkiezingen". Als het aan Eman ligt wordt de belastingverhoging van 8,2 procent die op advies van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) werd ingevoerd, terug gedraaid en vervangen door andere maatregelen. Eman wil met Nederland praten over herziening van het overbrug gingskrediet, want „Nederland is medeplichtig aan de situatie op Aruba, omdat het systema tisch het MEP-bestuur om staatkundige redenen heeft ge steund, terwijl ze wist wat voor finandeel-economische ravage werd aangericht". ONDANKS AFWIJZING VOORSTEL BAT YAM De Israëlisch' premier Peres blijft bereid on met koning Hassan van Ma rokko te praten ondanks d. weigering van de koning giste ren om op het voorstel van Pe res in te gaan. De koning hat gezegd dat opmerkingen di hij maandag had gemaakt nie moeten worden gezien als eei uitnodiging aan Peres voo een directe bespreking, maa alleen als een uiting om te Is ten zien dat de Arabische zijd bereid is tot besprekingen. Al Peres een concreet voorste heeft kan hij het in een envt loppe stoppen en opsturen aa, de secretaris-generaal van d VN, aldus Hassan. Peres ree geerde later op de dag met d mededeling dat hij Hassa graag zal ontmoeten. Israël; sche functionarissen reageei den snel op Hassans schijnbai uitnodiging. Daarbij werd g< zegd dat beide leiders elka< in het geheim al vaker on Zuid-Afrika: Mandela wordt niet vrijgelaten JOHANNESBURG D! Zuidafrikaanse regering hee( tegengesproken dat Nelsoi Mandela, de gevangenzittend' leider van het ANC word vrijgelaten. Louis Nel, de on derminister voor informatie zei dat persberichten over d' vrijlating het werk waren val meedogenloze propagandades kundigen van achter het IJze ren Gordijn. „Het ANC is vol ledig toegewijd aan het geweli en Voert een terreurbewind te genover gematigde zwart Zuidafrikaanse burger om he land onbestuurbaar te maken'' aldus Nel in een verklaring Na de ontkenning van de vrij lating van Mandela ontplofte) bij de grens met Zimbabwi twee landmijnen. Volgens di Zuidafrikaanse autoriteitei zijn de aanslagen het werj van het ANC. Twee vrachtwa gens raakten beschadigd, maa er vielen geen slachtoffers. De Deense minister van bui tenlandse zaken heeft gisterei bevestigd dat dit land alle di plomatieke betrekkingen me Zuid-Afrika gaat verbreker] De consul is in oktober al naa Kopenhagen teruggekeerd ei de vice-consul zal het consu laat op 1 december sluiten. LONDEN Het Brits-Ierse akkoord over Noord-Ierland heeft gisteren in het Lagerhuis de steun gekregen van zowel socialisten als conservatieven. Oppositieleider Neil Kinnock had zelfs een compliment over voor Thatcher. Kinnock ver wees naar het persoonlijk ver lies dat Thatcher leed bij de bomaanslag op het conserva tieve partijcongres in Brighton waarbij in '84 vijf partijgeno ten om het leven kwamen. „Ik erken daarom uw bijdrage en erken die volledig", zei Kin nock. Thatcher zei op haar beurt be grip te hebben voor de angst onder de protestantse meer derheid in de Noordierse pro vincie, over het akkoord dat Dublin een adviserende stem geeft in het bestuur over het omstreden gebied. „Velen vrezen dat de provin cie uiteindelijk door het voor 95 procent katholieke Ierland zal worden opgeslokt. Ik be grijp die angst, hoewel ik niet geloof dat die gerechtvaardigd is", zei Thatcher. De vijftien protestantse lager huisleden uit Noord-Ierland hebben gedreigd op te stappen als het akkoord wordt aange nomen, waarmee zij vervroeg de verkiezingen in de provin cie zullen forceren tonen dat de meeste i van de provincie tegen het ak koord zijn. De militante Noordierse prot^ stantse leider, dominee Iai Paisley, heefte premier That cher een verraadster genoemd In een preek heeft hij ee| banvloek over haar uitgespro ken en opgeroepen tot „wraal tegen deze doortrapte, verr^ derlijk liegende vrouw". Slordig geparkeerd Een vrachtwagen hangt angstwek kend over de rand van een verkeersvi- aduct, nadat deze over het wegdek was gaan schuiven en maar net op tijd tot stilstand kwam. Op die snelweg na bij Boston in Mas- sachusettes (VS) gebeuren vaak on gelukken. De be stuurder is met ver wondingen opgeno men in een zieken- - huis. Hoofdpriester sikhs gewond bij aanslag AMRITSAR De hoofdpries ter van de Gouden Tempe van de sikhs in Amritsar, Gia' ni Sahib Singh, is gisteren bi een aanslag in het tempelcom plex ernstig verwond. Een lijf wacht is om het leven geko men. De geestelijke kreej twee kogels in zijn rug op he moment dat hij het eomple: betrad voor een gebedsdiens in verband met een sikh-festi val. Het was gisteren de ge boortedag van de eerste goerot van de sikhs. Singh staat be kend om zijn gematigde hou ding en wordt daarom bekriti seerd door extremistisch sikhs. De hogepriester wa eerder met de dood bedreigd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5