ïcidóc Sou/tont Toekomst van Leiden wordt in de Leeuwenhoek gemaakt 3 STAD OMGEVING ALLER LEKDS) Gladheid eist dode en gewonden SER Servicekosten beter wettelijk omschrijven eer controle bewoners p renovatie-projecten Podiumoverleg geïnstalleerd WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 dse moskee roept met luidspreker gelovigen op DEN Binnen afzienbare tijd de Hooigracht het gezang van nam (voorganger in het gebed) oren. Dit geluid wordt voortge- ht door een luidspreker die aan ■uur van de moskee aan de Hooi- ht hangt. Het gezang roept de vigen op voor een gebedsdienst cze moskee. Volgens de gemeen heiden is er in Nederland nog moskee die de gelovigen op wijze oproept. gaat om een experiment. De ge- ate is van plan de Turkse Cultu- Islamitische Vereniging toe- iming te geven elke vrijdag het ng te laten horen. Deze oproep ussen twaalf en twee uur 's mid- over de Hooigracht schallen. Het precieze tijdstip is niet bekend, dit is afhankelijk van het moment van zonsopgang. De proef moet zes maanden gaan duren. Daarna wordt bekeken of er definitief toestem ming kan worden verleend. Volgens het college van burgemees ter en wethouders is er geen verschil tussen klokgelui en het versterkte gezang van de imam. Beide roepen gelovigen immers op om naar de dienst te komen. Juridisch is er ech ter wel verschil. Klokgelui is in de wet geregeld, terwijl het gebed van de imam dat niet is. De commissie voor onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie buigt zich mor genavond over deze plannen van de gemeente. Verkeers slachtoffer overleden LEIDEN Een 31-ja- Delft i te hebben het AZL rige gisteren r ken in cor gelegen i overleden had op 14 november een verkeersongeval op de A4 veroorzaakt. Hij was met hoge snel heid boven op een an dere auto gereden. De bestuurder van deze wagen kwam toen met de schrik vrij. Gewapende overval op McDonald's LEIDEN Een gewapende overval op het restaurant McDonald's aan de Beestenmarkt, heeft gisteravond slechts een buit van enkele tientjes opgeleverd. Rond kwart voor twaalf, het personeel was bezig de zaak af te sluiten, drongen twee mannen via een niet af gesloten achterdeur de zaak binnen. Zij hadden bivak mutsen over het hoofd en waren in het bezit van een ge weer en een pistool. Onder bedreiging hiervan werden de vijf personeelsleden in de' kleedruimte vastgebonden en gedwongen de sleutel van de kluis af te geven. Het lukte de twee mannen echter niet de kluis te openen. Daarop maakten zij het personeel de persoonlijke bezittingen af handig en gingen er vandoor. Later op de avond werden op het Stationsplein twee mannen aangehouden die door de politie ervan werden verdacht de overval gepleegd te hebben. Het tweetal bleek over een goed alibi te beschikken en werd na ver hoor vrijgelaten. Gehoorapparaten terecht LEIDEN De twee gehoor apparaten (waarde 2500 gul den per stuk) die twee weken geleden van een Leidse bejaar de waren gestolen, zijn terecht. De man had een lifter ervan beticht de apparaten uit zijn jaszak ontvreemd te hebben. Inmiddels is gebleken dat een klein kind de apparaten had meegenomen. Het 10-jarige meisje was psychisch in de war. De moeder van het kind heeft inmiddels de man en de politie haar excuses aangebo den. De bejaarde heeft zijn aangifte ingetrokken. Bewoner met mes bedreigd LEIDEN Een 39-jarige bewoner van de Tevelings- hof is gisteravond onder bedreiging van een mes ge dwongen zijn girokaarten en wat los geld af te geven. De insluiper, zie zichzelf onherkaanbaar had ge maakt door een sjaal om het gezicht te slaan, nam ook nog een radio mee. Volgens de politie was de overvaller verslaafd. De man sprak met een Ameri kaans accent. Postkantoor LEIDEN Het bijpostkantoor aan de Leidse Bree- straat is woensdag avond 4 december geopend tot 20.30 uur. Dit in verband met de Sinterklaas periode. De avondopenstel ling op donderdag 5 december komt te vervallen. Het postkantoor is dan geopend van 08.30 tot 18.00 uur. DUIZENDEN ARBEIDSPLAATSEN IN HET BIO-SCIENCEPARK LEIDEN Achter de uni versiteitslaboratoria in de Leeuwenhoek dreigt zich een industrieel gebeuren te ont wikkelen, dat wordt aange duid met de futuristisch klin kende naam bio-science park. De toekomst van Lei den wordt in de Leeuwen hoek gemaakt, lijkt het haast neer E. Keijser (hoofd de directie economische zaken van de gemeente) voorspelt, dat er hier in het jaar 2000 een paar duizend mensen zullen werken. Nu 18 ligt het grootste deel van de ijpnlHpr er nog braak bij; n slechts de torenhoge gebou- de dreigende opmars van het AZL en de kantoorgebouwen langs de Plesmanlaan, doen vermoeden dat er op deze NBOUV P'aals wat ëroots staat te 8e" Het centrum van deze toe komstige bedrijvigheid ligt verscholen achter het Huy- gens-laboratorium. Een be scheiden houten gebouwtje waar een aangebouwd nieuw onderkomen er op wijst, dat leven in de brouwerij zit. Het is het ABC, het Acade misch Bedrijven Centrum, de broedplaats voor het bio- sciencepark. Wanneer dit sciencepark op dezelfde im posante wijze van start gaat als het ABC, zou Keijser nog wel eens gelijk kunnen krij gen met zijn voorspelling over de werkgelegenheid rond de eeuwwisseling. In 1984 werd het ABC, door de gemeente. Kamer van Koophandel en universiteit opgericht. De interesse bleek groot, de beschikbare ruimte was al spoedig volgeboekt. Hoe hoogstaand de naam ook mag klinken, het ABC is in feite niets anders dan een be drijfsverzamelgebouw, zij het dat het laboratoria inplaats n werkplaatsen bevat (net goed overigens als het bio- sciencepark een gewoon be drijfsterrein is zoals er diver- Leiden zijn. Slechts de aard van de bedrijven die zich er gaan vestigen, is van ander niveau). „Een jaar geleden zouden we Bedrijvendag De universiteit houdt morgen een bedrij vendag waarop de mogelijkheden van wetenschappelijk on derzoek en research zullen worden gepre senteerd. De bedrijvendag is bedoeld voor bedrij ven die zich bezig houden met chemie, biofarmacie en bio technologie. Er wor den processen, mate rialen, prod uk ten en instrumenten ge toond. De bedrijven dag wordt om 10.30 geopend en om 19.00 uur afgesloten. Geïnteresseerden zijn welkom in het Gor- leuslaboratori um, Wassenaarseweg 76. E. Keijser (rechts) en de nog vrijwel lege laboratoria in het ABC. met twee huurders in het ABC blij zijn geweest. Nu zit- 'ten we vol en staan er zelfs nog vier bedrijven op een wachtlijst", schetst bestuurs lid mevrouw A. Leistra het onverwachte succes van het ABC. Mede-bestuurslid Keij ser relativeert: „We zitten aan het begin en we moeten ons nog bewijzen. Maar de start is veelbelovend". Resultaat Het ABC biedt tijdelijke ruimte aan bedrijfjes die, ge bruik makend van de op de universiteit verzamelde we tenschappelijke kennis, een commercieel produkt willen ontwikkelen. „Om de weg naar resultaat te bekorten", zegt Keijser. Een goed voor beeld daarvan is het bedrijf Holland Biotechnology, opge richt door twee Leidse hoog leraren. Het bedrijfje brengt biotechnologische kennis en produkten op de commercië le markt. Verder hebben zich in het ABC bedrijven geves tigd die zich bezig houden met het produceren van bio- materialen, medische rand apparatuur, elektronica etce- Er wordt momenteel druk verhuisd binnen het ABC. De nieuwbouw kwam on langs gereed en wordt nu in gericht. Ook dit onderdeel van het ABC was al voor op levering volgeboekt. Er wordt gestudeerd op de mo gelijkheden nog een nieuw gebouw aan te bouwen. De (financiële) medewerking van de universiteit aan het ABC komt niet alleen voort uit een gevoel van verant woordelijkheid voor het door de economische malaise ge- teis ?rde bedrijfsleven. Ook de bezuinigingen op het we tenschappelijk onderwijs noopten tot samenwerking met het eerder met argus ogen gadegeslagen cieel onderzoek. Voor de gemeente school het belang van het ABC vooral in de uitbreiding van werk gelegenheid door de komst van nieuwe bedrijfjes naar Leiden. Keijser: „Het biedt een afzetplaats voor academi ci, maar er zullen ook ar beidsplaatsen in de sfeer van de verzorgende beroepen ge schapen worden. We gaan er vanuit dat op iedere acade micus twee andere arbeids plaatsen worden geschapen". Toekomst De bedrijfjes die zich in het ABC vestigen, zijn heel ver schillend van aard. Sommi gen blijven klein en verblij ven er slechts tijdelijk. Ande ren groeien uit hun jasje en moeten omzien naar een gro tere behuizing. Voor die be drijven heeft de gemeente het bio-sciencepark opge richt. Binnen luttele maan den werd het afgelopen jaar vastgesteld dat de voorgeno men woningbouw in de Leeuwenhoek plaats moest maken voor de bio-technolo- gisch bedrijvigheid, voor de werkgelegenheid van de toe komst Reeds twee bedrijven hebben zich aangemeld voor een plaats in het park. Het Ame rikaanse Centocor legde in het ABC de basis voor een bedrijf dat in 1988 200 man in dienst moet hebben. Centocor maakt bio-materiaal voor medische toepassingen. Mo gen B.V. (Moleculair Gene tics) is het tweede bedrijf in hrscience-park en rekent er op over enkele jaren 60 men sen in dienst te hebben. Voor de vestiging op dit bedrijfs terrein is het niet noodzake lijk dat het werk verband houdt met wetenschappelijk onderzoek. Als het maar high-tech is. Het eerste deel van het be drijfsterrein, circa 3 ha., is al bijna uitgegeven. Maar er is nog genoeg grond voorhan den. Tussen het AZL en de laboratoria ligt nog een stuk land van 20 ha. terwijl aan de overkant van de rijksweg nog eens 10 ha. beschikbaar is, al zal daar wel eerst even met de gemeente Oegstgeest over onderhandeld moeten worden. Uitgaande van een gemid deld bedrijfsoppervlak van een halve hectare zal het bio- sciencepark na voltooing ruimte bieden aan meer dan zestig bedrijven. Keijser kijkt vooruit. Hij zou willen dat ook het midden- en kleinbedrijf gebruik maakt van de opstap naar universitaire kennis die het ABC heeft te bieden. Hij re kent ook op de interesse van multinationals om in het sciencepark hun research te gaan ontwikkelen. Leistra ziet naast de bio-technologie nog andere ontwikkelings mogelijkheden zoals de infor matica, de chemie en de me dische technologie. Het snel uitgroeiende bio- technoligisch bedrijfsleven brengt in de verre toekomst ook complicaties met zich mee. „Er zullen natuurlijk bedrijven zijn, die hier niet willen komen omdat de con current op enkele tientallen meters afstand gevestigd is", zegt Keijser, hiermee de sug gestie wekkend dat Leiden in de toekomst dé vestigings plaats voor bio-bedrijven in Nederland zal worden. „Er zou zelfs in de toekomst wel eens een tekort aan hoog-ge- kwalificeerd personeel in Leiden kunnen ontstaan", voorspelt hij. „Maar dan kun nen we altijd nog een beroep doen op academici in Am sterdam, Utrecht of Delft". GERT VISSER LEIDEN De Stichting Welzijn zal de gemeente binnenkort een aantal voorstellen overhandigen om de de berekening van de zogenaamde service kosten door huiseigenaren te verbeteren. Ook is de stichting van plan een boekje samen te stellen waarin wordt duidelijk gemaakt welke wegen huurders moeten bewan delen om eventueel teveel betaalde servicekosten te rug te krijgen. Verder willen huurders met klachten over de servicekosten druk gaan uitoefenen op de gemeente, de provincie en de tweede kamer, om een einde te maken aan de vele onduide lijkheden over servicekosten. Zij willen dat huiseigenaren op dit punt meer wettelijke ver plichtingen krijgen, waardoor de huurder beter beschermd kan worden. Dit werd gisteravond aan het einde van een bewogen infor matie-avond in het buurthuis „Ons Eiland" aan de Korte- naerstraat besloten. De avond werd gehouden door de Stich ting Welzijn en voorgezeten door Coby Kroon, burger- raadsvrouw in Leiden. De in formatie-avond was georgani seerd, omdat steeds meer men sen ontevreden zijn over de berekening van de servicekos ten door huiseigenaren. Huur ders meestal betalen naast hun huurprijs nog een bepaald be drag aan servicekosten. Een vergoeding voor bijvoorbeeld het onderhoud van het groen, het schoonhouden van het trappenhuis, glasver zekering enz. Gebleken is echter dat huurders vaak te veel service kosten moeten betalen. Steeds meer huurders stappen naar de huurcommissie en de kan tonrechter om een verminde ring van die teveel betaalde kosten terug te eisen. Gisteravond werd aangegeven wat men in zo'n geval het bes te kan doen. Als één van de belangrijkste elementen kwam vooral het gezamelijk actie voeren naar voren. Ontevre den was men over het feit dat de de meeste politieke partijen het op de informatie-avond hadden laten afweten. Alleen C. Vergeer (SP) was aanwezig en H. de la Mar (PSP) had zich telefonisch geëxcuseerd en een vervanger gestuurd. Vrijwilligers Het dienstencentrum oude renwerk in Leiden Zuid- West zoekt vrijwilligers, die ouderen bij allerlei activi teiten en bezigheden zou den moeten helpen. Aan melden kan telefonisch: 768711. Geslaagd Mevrouw J. W.M. Belt en de heer C. Onderstal hebben het diploma A-verpleeg kundige behaald. Het twee tal volgde de opleiding aan de Centrale School Nieuwe- roord. Seniorenkaart De Nederlandse Spoorwe gen geeft morgen om 10.00 uur voorlichting over de 60+Seniorenkaart. De bij eenkomst heeft plaats in het woongebouw Rosen- burch aan de Rosenburch 71. De Seniorenkaart is een legitimatiebewijs waarmee ouderen goedkoper van de trein gebruik kunnen ma ken. De organisatie stelt het op prijs, dan men tevoren de komst meldt op tel. 071- 760676 of 071-768711. Vogel ten toonstelling De Eerste Leidsche Veree- niging van Vogelliefheb bers „De Zanger" houdt za terdag en zondag de jaar lijkse vogeltentoonstelling in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40. Er worden ongeveer 350 ver schillende soorten vogels getoond, zoals kanaries, parkieten, zebravinken en verschillende tropische vo gels. Op zaterdag kan men van 's ochtends tien tot 'sa- vonds zes uur in Het Spoor tje terecht. Op zondag van 's ochtends tien tot 's mid dags vier uur. CIDEN/REGIO Glad- wegen hebben gisteren in dode en enkele -ge- Hónden tot resultaat ge lid. De 38-jarige A.J.W. |fisz uit Waddinxveen gistermorgen in uwveen om het leven :omen. Hij raakte bij inhaalmanouvre met zijn auto op de Achterweg in een slip. De auto be landde op zijn kop in een sloot aan de linkerkant van de weg waarbij de be stuurder verdronk. Gisteravond en vanmorgen werden de wegen door opvrie zing en natte sneeuw opnieuw glad. In diverse gemeenten werd gestrooid. Op de provin ciale weg nr 7 van Alphen naar Leimuiden ontstond ter hoogte van Rijnsaterwoude om half zeven een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto. Vijf perso nen raakten gewond van wie twee ernstig. Eén van hen had lange 'tijd bekneld gezeten in de brokstukken van de perso nenauto. Het ongeval was ont staan dóórdat de vrachtwagen vermoedelijk door de gladheid, op de verkeerde weghelft was beland. Gisteravond registreerde de politie in Leiden en omgeving enkele tientallen ongevallen. De meeste daarvan leverden slechts materiële schade op. In Alphen liep een fietser een ge broken heup toen hij viel in de Zoutmanstraat. !DEN Links Leiden heeft de gemeenteraad iteld de bewoners meer oegdheden te geven bij on- loud- of renovatieprojec- LL vindt dat de bewoners uitvoering hiervan moeten tegenhouden wanneer niet tevreden zijn over bij- rbeeld de inspraak. Voor- iteld is namelijk aan de sub- -aanvraag voor het minis- i een akkoord-verklaring de bewonerscommissie te frbinden. Dit voorstel komt i de plaats van de aangekon- gde motie van afkeuring (of )s dergelijks) die LL-raadslid de la Mar onlangs aankon- [de tegen wethouder D. Tes- aar (Volkshuisvesting) in te len dienen. De wethouder vuldig om met de inspraak en medezeggenschap van bewo ners. Uiteindelijk heeft De la Mar besloten tot een construc tieve bijdrage. Het voorstel van Links Leiden gaat er van uit dat er bij ieder renovatie project een door de gemeente erkende bewonerscommissie aanwezig moet zijn. De bewo ners moeten toegang krijgen tot alle vergaderingen van het bouwteam, indien zij dat wil len, vergezeld door een des kundige consulent. De la Mar beschouwt het als essentieel onderdeel dat de bewoners het recht hebben de subsidie-aan vrage naar het ministerie te sanctioneren. Die aanvraag moet namelijk vergezeld gaan van een verslag over de in- dertekend te zijn door verte genwoordigers van de bewo nerscommissies. Momenteel brengt slechts de betrokken woningbouwvereniging ver slag uit. Links Leiden stelt ook voor een jaar na de oplevering van de woningen een vergadering met de bewoners te houden waarop eventuele klachten ge noteerd kunnen worden. Ten slotte dient er gedurende de renovatie één ambtenaar aan gesteld te worden die belast is met de afhandeling van klach ten. Het voorstel van Links Leiden volgt na een reeks van bouwschandalen in Leiden. Het wordt vanavond in de raadscommissie volkshuisves- Werkloosheid in jaren 30 hoogst in west-Nederland LEIDEN Hoge werkloos heid in Utrecht, Zeeland, Noord- en Zuid-Holland; lage werkloosheid in het zuiden van Nederland. Dit kenmerkte de Nederlandse situatie in de jaren 1920 tot 1939, toen er in ons land grote regionale ver schillen in werkloosheid voor kwamen. Het dieptepunt van de depressie viel in januari 1936, toen 680.000 mensen ge heel of gedeeltelijk werkloos waren. Dit stelt R.C. Klooster man in zijn proefschrift met de titel: „Werkloosheid in Ne derland 1920-1939". Klooster man hoopt hierop morgen te promoveren aan de Leidse Universiteit tot doctor in de Letteren. Hoewel de werkloos heid tot ongekende hoogten steeg, daalden de reële lonen van hen die wel werk hadden niet, beweert Kloosterman in De vertegenwoordigers van LAK-theater, Schouwburg, Waag, Pieterskerk, Stadsgehoorzaal, Groenoordhallen, K&O, Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening en het Leids Vrije Tijds Centrum en wethouder F. Kuijers (links) van culturele zaken waren gistermiddag bijeen om het „podiumoverleg" te installeren. De culturele activiteiten op de verschillende podia moeten hierdoor beter op elkaar worden afgestemd en verder is het de bedoeling dat er gezamelijke evenementen georganiseerd worden. Kuijers zei gistermiddag tijdens de installatie van dit zo genaamde Podiumoverleg dat hij bereid is voor de gezamelijk festiviteiten geld uit te trekken. Het is de bedoeling dat de eerste rijpe vruchten van dit overleg al volgend jaar zomer te plukken zullen zijn. De wethouder wil de Sleutelstad dan omtoveren tot een cultureel eldorado met onder meer de bijzondere tentoonstelling „Duizend Eeuwen Turkije" in het Rijksmuseum Vervalsing kledingmerken opgespoord LEIDEN Een 34-jarige eigenaar van een import en groothandel in Leiden is maandag aangehouden op verdenking van over treding van de auteurs wet, valsheidsdelicten en heling. In Den Haag is een 35-jarige Hagenaar, waarmee de Leidenaar za kelijke contacten had, aangehouden wegens de zelfde delicten. De arrestatie volgde huiszoeking in vijf panden aan de Gouverneur- laan en de Leidse import- handel en een drukkerij aan het Kort Rapenburg. De huiszoekingen volgden op een al maanden durend on derzoek van de Haagse poli tie naar een handel in valse merken. Het betrof daarbij vooral kledingmerken. In de twee Leidse zaken zijn wat merkjes in beslag genomen samen met drukmonsters, modellen en de administra tie. In Den Haag zijn enkele honderden kledingstukken, voornamelijk joggingpakken, in beslag genomen en daar naast werd ook daar de hand gelegd op merkjes en de ad-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13