mOPUWl£PBS.UMERiSBL Brood eten in het ik-tijdperk CDA-Leiderdorp boos op wethouder Bezemer Onvolwassen spel Sempre Crescendo Nederlandse Museumvereniging niet gerust op Museumbeleid WIE MOOI WILGAAN, KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN. CONSUMENTENINFORMATIE Ccidoe Sowcmt WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 PAGINA Er bleef steeds meer brood op de plank liggen. Op het scherm verschijnt een generaal. Onaangedaan kijkt hij voor zich uit. ..Generaal, uw manschappen keren zich tegen u", wordt hem meege deeld. „maar wat dacht u van brood?" De generaal leeft op. „Daar zit wat in", antwoordt hij. Dit is een van de televisiespo tjes uit de reclamecampagne voor brood. Hoewel het dage lijks brood nooit van onze borden weg te denken is ge weest, werd het na de oorlog steeds minder gegeten. „Een dramatische ontwikkeling", volgens mevrouw Douma. di recteur van de Stichting Voorlichting Brood (SVB). Deze stichting is eind 1980 op gericht door de bakkers, die met lede ogen zagen dat het brood op de plank bleef lig gen. In 1981 startte men daar om een reclemacampagne („Brood, daar zit wat in") en in 1984 nam de broodcon sumptie voor het eerst weer toe; met 3,5%. Het onlangs ge vierde vijfjarig lustrum van de SVB stond in het teken van dit succes, dat mede te danken is geweest aan een ef fectieve bewerking van de „In het brein van de consu ment is slechts voor een be perkt aantal produkten plaats", zei Douma. Brood viel daar viif jaar geleden buiten. In marketing-jargon heet dat: „Bij de start van de campagne was de produktbeleving van brood praktisch nihil". Van 1955 tot 1980 steeg de con sumptie van vlees met 140%, terwijl men 42% minder brood en 37% minder aardappelen at. Douma: „Maar brood en aardappelen lieten niet van zich horen". Gelaten lieten de bakkers de winst aan de sla gers en deden er verder het zwijgen toe. „Anders gezegd: brood, het beste verhaal, werd niet verteld." Pas in 1981 be sloot de SVB dat verhaal wèl te vertellen. Het brood moest terug in het „brein" van de consument. De Dag van het Brood werd verlengd tot een week. Allereerst moest de consument leren dat brood nodig was. „Veel Nederlan ders lijden honger", luidde de kop van een advertentie, waarin de geringe broodcon sumptie aan de kaak werd ge steld. Mooi Het nadeel van brood was vijf jaar geleden vooral dat het zo gewoon was. Te gewoon om voor je lol te eten. SVB-voor- zitter Bartelsman: „Brood eten was zo vanzelfsprekend dat je daar nooit bij stil stond". Dat is inmiddels wel veranderd. Rijen mensen staan nu stil bij brood. Voor de croissanterieën bijvoor beeld. „In het ik-tijdperk is brood een verwen-jezelf pro- dukt aan het worden", aldus Bartelsman. „Duidelijk is dat de opzet van de SVB om brood uit de sfeer van alleen maar „nuttig" te halen, succes heeft gehad." Volgens de SVB-voorzitter is dat onder meer gelukt omdat brood zo mooi is. „Brood is foto-geniek en deze kwaliteit is sterk uit gebuit in allerlei illustraties". De schoonheid van brood heeft ook geleid tot een ver betering van het uiterlijk van veel broodconsumenten. Vo rig jaar werd het brooddieet een rage. De bakkers konden geen volkorenbrood genoeg bakken, om de mensen af te laten slanken. Al met al steeg de broodcon sumptie sinds 1981 met onge veer een boterham per week per Nederlander. Of dit zo blijft is zelfs voor de markton derzoekers van de SVB on duidelijk. Daarvoor is toch te weinig greep op de broodeter te krijgen. STEVO AKKERMAN ter VERSl ramma ing gc „Fietsendief" in plaats van haalj Ter vervanging van de standaard of de plafondhaak is eJ „fietsendief" op de markt verschenen, waarmee elke fiets aaL de muur kan worden gehangen. De fietsendief bestaat uit twël metalen armen op een kunststof voet die aan de muur bevej tigd worden. Aan het uiteinde van de armen zitten verstelbar houders. De fietsendief, goedgekeurd door het Instituut, voor het wegve keer van TNO, houdt de fiets zo stevig in zijn greep dat all mogelijke reparaties uitgevoerd kunnen worden. De armen kun nen omhoog worden geklapt als er geen fiets aan hangt. Voor 37,50 is de fietsendief te koop in warenhuizen en bij d fietshandel. Actiewijzer over lokale lasten De Consumentenbond heeft een actiewijzer over „Lokale Lasten" uitgegeven. In het boek wordt aangegeven hoe de consument zich kan ver dedigen tegen te hoge of on juiste aanslagen en rekenin gen van plaatselijke instellin gen. Tegen het einde van het jaar komen weer veel jaarreke ningen en aanslagen van ge meenten, waterschappen, energiebedrijven en kabel maatschappijen bij de consu menten binnen. De actiewij zer beschrijft alle wegen waarlangs de consument in verzet kan komen tegen ver meende onrechtvaardighe den. Er zijn 36 modelbrieven in opgenomen waarmee be roep tegen onjuiste beslissin gen aangetekend kan wor den. „Lokale lasten" kost voor le den van de Consumenten bond ƒ9,50 en voor niet-le- den 11,50. Het is te bestellen door dit bedrag over te ma ken op gironummer 27874 van de Consumentenbond in Den Haag, onder vermelding van „Lokale Lasten". Warm en wollig Nu de nachten kouder worden verdwij nen de „nighty's" en dunne nachthemd jes in de kast. Men zoekt naar behaaglij ke kleding. Voor 1985 zijn er verschei dene kleurgroepen: „Gletschers (winter- pastels), lichtgroen, lichtblauw, wolwit en sering. „Shetlands": heide, erica rosé, violet en mauve. Verder voor de nacht: bourgon- ie, bruin, groen, blauw en vuurwerk in lila/paars, felgroen, knalblauw, signaal- rood. „Sweetjes" hebben jeugdig aspect met ruim gesneden modellen en diep ingezette mouwen. „Sleepshirts" horen in dezelfde groep thuis. Voor de ondermode geldt hetzelf de kleurgamma als voor de nachtmode. Van geruwde milanorib een 100 procent katoenen pyama met laag ingezette mouwen en een brede halslijn. De kleur is bleu met pastelkleurig dessin (Schies- ser herfst/winter 85-86). Romance, 70 procent katoen-30 procent polyester in twee zachte kleuren. Het py- ama-achtige kledingstuk, geschikt als huispak en sraap-outfit is doorsneden met diagonale satijnstrepen (Triumph In ternational). Overall voor koude winteravonden met ruim geaccentueerde bovenkant. Kleur alaska (zachtgroen) in de maten 38-46 (Schiesser). Handwijzer voor zelf maken van zuivelprodukten Het zelf maken van kaas, bo ter, kwark en yoghurt is geen eenvoudige klus. Het Neder lands Zuivelbureau wordt dan ook regelmatig bestookt met vragen hierover. Daarom is een brochure gemaakt waarin de basis-technieken stap-voor- stap zijn beschreven en in beeld gebracht. Eerste stap bij de bereiding i$ het maken en enten van zuur sel. Heeft men dit eenmaal on der de knie dan kan men overgaan tot het maken van yoghurt en kefir. Het maken van boter is een tijdrovend werk en vergt veel melk. Een voudiger zijn produkten als kwark en karnemelk. In de brochure wordt verder meeste aandacht besteed het maken van kaas van Goudse type. De brochure „Zelf maken i zuivelproducten" is op a vraag verkrijgbaar bij het Nd derlands Zuivelbureau. posff' bus 30, 2280 AA Rijswijk. Ter 070-953395. APOTHEEK VAAK GOEDKOPER DAN DROGIST Veel mensen komen alleen maar bij de apo theek als ze een recept van de huisarts hebben meegekregen. De apotheker verkoopt echter ook allerlei merkloze produkten die veel goed koper zijn dan bij de drogist. Die merkloze zalf jes of pilletjes zijn even goed als merkproduk- schelen vaak dan de helft i prijs. Een doosje met 20 pijnstillers van bekende mer ken als Aspirine en Aspro (pijnstillers waarin de stof Acetosal zit) kosten al gauw een gulden of drie. Voor iets meer dan een gulden kunt u bij de apotheker een doosje Acetosal kopen. Pijnstillers met Paracetamol als Hedex en Meenk hoofdpijnpoeders kosten rond de gulden per 20 stuks. Voor de helft van de prijst heeft u bij de apotheker een doosje of potje Pa-t racetamol. Hetzelfde gaat op voor middeltjes tegen wratterï en likdoorns. De Consumentenbond heeft daar. pas een onderzoek naar gedaan. De conclusiet luidt dat voor behandeling van wratten e doorns zowel Wrattencollodium FNA als For-£_ mule Whi valt aan te raden. Het eerste middel, is te verkrijgen bij de apotheker, het andere i in de vrije verkoop. Het middeltje van de apo-[ theker kost 3,25, het merkprodukt is twee keer zo duur: ƒ6,95. Konsumenten ABC: voor prijsbewuste klanten Op zoek naar een nieuwe het meest gangbaar is? Konsumenten Kontakt, kleurentelevisie. Wilt u weten Prijsbewuste klanten oriënte- vanaf volgende week in welk koffiezetapparaat er goed ren zich altijd eerst voor ze boekhandel. Behalve onder) vanaf komt bij het vergelij- een aanschaf doen. Vooral als zoeken van huishoudelijke kend warenonderzoek? Is uw het om een dure aankoop gaat, paraten staan er ook onderl wasmachine aan vervanging is vergelijkend waren- en zoekjes in naar levensmiddel toe en wilt u de beste aanschaf prijsonderzoek van groot be- len. Van koffie, spaghetti! doen voor uw goede geld? lang. In het Konsumenten bronwater, muesli, chocolade-j ABC 1986 staan recente onder- melk tot witte bonen. Tenslot-i Moet uw zoon een nieuwe zoe^en op een rijtje. te gaat het boek ook in op c fiets? Vraagt u zich af welke beste manier om af te slankei type videorecorder momenteel Dit boek, uitgegeven door Prijs 12,-. LEIDEN OMGEVING -leli LEIDERDORP Het voornemen van PvdA- wethouder J. Bezemer in de volgende raadsperiode na zijn herverkiezing als wethouder tussentijds af te treden is niet in goede aarde gevallen bij de frac tievoorzitter van het CDA J. den Boeft. „De gemeenteraad benoemt de wethouders en niet de politie ke partijen. Het lijkt er op als of de andere partijen dit maar hebben te slikken. Wethouders worden in principe voor vier jaar gekozen. Tussentijds kun nen er zich altijd omstandighe den voordoen die een wisse ling noodzakelijk maken, maar om daar al bij voorbaat mee te komen gaat mij een beetje te ver", aldus Den Boeft, die ver der zegt de indruk te hebben dat er bepaalde tegenstelling in de PvdA zijn. „Kennelijk wil men op deze manier de kool en de geit sparen", zegt hij. Ook VVD-fractievoorzitter mevrouw C. Huigen-van Bo ven, eerder deze week aange wezen als lijsttrekker voor haar partij en kandidaat-wet houder, stelt zich gereserveerd op. Zij is van mening dat de PvdA dit niet als dwingende eis op tafel mag leggen. Vol gens mevrouw Huigen spelen de uitslag van de verkiezingen en de onderhandelingen over collegeprogramma en de ver deling van de wethoudersze tels ook een rol. In een toelichting op zijn voor nemen zegt Bezemer, die twee wethouder periodes er op heeft zitten, dat hij acht jaar genoeg vindt. „Ik had er ei genlijk nu mee willen stoppen, maar er was geen geschikte opvolger in de fractie aanwe zig. Ik krijgt nu gelegenheid mijn opvolger in de fractie aanwezig. Ik krijg nu gelegen heid mijn opvolger in te wer ken en intussen kan ik naar een andere baan uitzien". Die opvolger moet Gerard Keij- zers, econoom van beroep, worden. Vorig jaar trad hij af als afdelingsvoorzitter van de PvdA na een heftig verschil van mening met wethouder Bezemer naar aanleiding van diens voornemen een depe- dance van de Prins Willem Alexanderschool te vestigen in de Springschansschool. Verrassend is de voordracht voor het lijsttrekkerschap en het fractievoorzitterschap van Victor Molkenboer. Hij is af delingssecretaris en lid van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. Vier jaar geleden had hij al ambities om in de gemeenteraad te komen. Op 11 december zal tijdens de ledenvergadering van de PvdA die in Muzenhof wordt gehouden blijken hoe men over de voordracht van de kandidatencommissie denkt. Kandidaten CDA Voorhout bekend VOORHOUT De huidige fractievoorzitter P. Verdegaal is de lijsttrekker voor het CDA bij de komende gemeente raadsverkiezingen. Op de tweede plaats staat mevrouw A. v.d. Meer-Mannak, dje al zitting heeft in de Voorhoutse gemeenteraad. Wethouder D. IJdo bezet de derde plaats, ter wijl het raadslid de heer E. v.d. Laar de vierde plaats in neemt. Nummer 5 staat de 23- jarige mevrouw M. Th. Goos- sens, voorzitter van het CDA- afdeling Voorhout. Zesde is D. v.d. Tang, al acht jaar raadslid in Voorhout, zevende C. van Velzen en achtste mevrouw N. van Leeuwen-van Lente. Voorhouts bruidspaar 65 jaar getrouwd Het bruidspaar P. van der Werf-Maat uit Voorhout was 24 no vember 65 jaar getrouwd. Beiden zijn geboren in de vorige eeuw, de bruid in het jaar 1898 en de bruidegom stamt al uit het jaar 1896. Gisteren vierden zij het heuglijk feit samen met hun kinde ren, 24 klein- en 30 achterkleinkinderen. Burgemeester M. Th. van de Wouw kwam het bruidspaar tijdens de overvolle receptie persoonlijk gelukwensen. Ook de carnavalsvereniging De Bokken kwam het paar in vol ornaat feliciteren. Een aubade van de mu ziekvereniging St. Cecilia vormde het sluitstuk van het feest. Vanaf hun trouwen heeft het echtpaar in Voorhout gewoond waar ook alle 9 kinderen zijn geboren. Bruidegom Piet van der Werf is met zijn 89 jaar het oudste in leven zijnde „Lid van Verdienste" van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. LEIDEN Er wa die met een staanplaats genoe gen moesten nemen gister avond bij het concert van het Studenten Muziekgezelschap Sempre Crescendo. Of er veel echte Leidenaren bij dit zoge naamde „burgerijconcert" aan wezig waren, valt desondanks te betwijfelen. Het waren in hoofdzaak vrienden, ouders en belangstellende familieleden, die zich naar de Stadsgehoor zaal hadden begeven om de prestaties van Sempre aan te horen. De eerste klap was meteen een daalder waard: het orkest kwam met een „wereldpre mière", zoals er trots in het programmaboekje vermeld stond. In wezen was dit een bewerking van Mozarts bla zersversie van de Ouverture „Die Entführung aus dem Se- Hovenier Leimuiden mag toch bouwen LEIMUIDEN Hoveniersbe- drijf Hoogkamer mag zijn bouwplannen toch uitvoeren. De commissie ruimtelijke or dening besloot gisteravond in principe accoord te gaan met de gewenste uitbreiding, ter wijl het college van B en W gaat zoeken naar een oplossing langs formele weg. Hoogka mer wil zijn hoveniersbedrijf graag op één plaats gelocali- seera zien, zodat de opslag van materialen en machines niet verspreid blijft in garageboxen in diverse steden. Ook de boomkwekerij, waarvan 50% wordt gebruikt in eigen bedrijf is tot nu toe gevestigd in drie plaatsen. rail": Bastiaan Blomhert, diri gent van het orkest, heeft deze verloren gewaande versie on langs teruggevonden en „ver groot" tot een symfonische be zetting. Als een orkest preten deert een wereldpremière te brengen, wekt dat bij de luis teraar wel enige verwachtin gen. Helaas werden deze door het zwakke spel nogal teleur gesteld. Er werd wel met een zekere flair gespeeld, wat op zich natuurlijk uitstekend is, maar in dit geval werkte dat averechts door de vele onge lijkheden en door de onzuiver heid van het geheel. Het leek wel, of iedere instrumentalist te veel met zichzelf bezig was om aan echt samenspel toe te kunnen komen. Bij het concert voor hobo en orkest van J.W. Kalliwoda, een tijdgenoot van Beethoven en Schubert, trad een solist uit eigen gelederen, Joost Bonen kamp, op. Hij speelde zeker niet onverdienstelijk, en gaf vooral in de Romanze blijk van veel gevoel voor expres sie. Het was jammer dat het orkest er zo slecht tegen afstak met vals gebrom in celli en contrabassen bijvoorbeeld. Het deed meer denken aan een stoorzender dan aan onder steuning van de solist. Onder leiding van Piet Huls bos voerden koor en orkest tenslotte de Messa di Gloria van Puccini uit. Het was op vallend, hoezeer koor en or kest kwalitatief uiteenlopen. De koorklank was goed, er werd zuiver en vrij expressief gezongen. Bas-bariton Piet Korteknie zong een mooie solo. Laat het orkest van Sem pre het koor tot een voorbeeld nem6n ANNETTE JASPERSE J.G. van Paridon-Van Tol lijsttrekker WD Katwijk KATWIJK De huidige fractievoorzitter van de VVD in Katwijk, mevrouw J.G. van Paridon-Van Tol, is bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart 1986 lijsttrekker voor haar partij. Tweede op de kan didatenlijst is het raadslid me vrouw D. van der Pias-Van der Plas. D. Parlevliet. het derde raadslid voor de VVD in de Katwijkse raad, komt niet op de lijst voor. Hij heeft zich wegens drukke werkzaamhe den niet meer beschikbaar steld. Derde op de lijst is Sloots, momenteel burgei bouw en economische zakfl Het resterende deel van ziet er als volgt uit: 4. D. lemsen; 5. L.H. Traas-Van anen; 6. L.P. de Goey 7. van Beelen; 8. A. Owuweha 9. C. Parlevliet; 10. H. de B< i 11. J.W. Van der Plas-Verdc DEN HAAG De Nederland se Museumvereniging vindt het verbijsterend dat minister Brinkman van WVC in zijn Nota Museumbeleid het luttele bedrag van 3,3 miljoen gulden noemt voor incidentele subsi dies. De vereniging stelt dat er minstens 6,5 miljoen gulden nodig is. De post incidentele subsidies is volgens de vereniging het be langrijkste instrument waar mee de minister zijn „generale verantwoordelijkheid" vorm kan geven. Verder vindt de vereniging dat de nota - waar over vandaag een hoorzitting wordt gehouden - geen totaal beleid bevat ten aanzien van de Nederlandse musea. De musea die onder andere depar tementen dan dat van WVC resorteren, zoals de onderwijs- imnKi kundige musea, worden gens haar bijna geheel buit beschouwing gelaten. Dit ook gelden voor musea worden gefinancierd door lagere overheden. De veref ~00r| ging pleit dan ook voor ov« aand leg tussen alle betrokkenen.; kank De vereniging zegt ook nog' Medl hopen op duidelijke uitspv ken van de minister over Ij Kijk verzamelen van eigentijdse o vraci jecten, het instellen bijstandsteam -historische sei van musea ten behoeve culturele minderheden, wil zij helderheid over nanciering 1 tieven, zoals die i een soort nationale natuur-hj fndïii torische presentatie, t naai fotoarchief en e tectuurmuseum. Kun; oft (f de natui' Nam Göte Het is compleet nieuw. Zuiver zuivel, altijd dagvers. Zonder toevoegingen. bij de lunch, als dessert of zo maar tussendoor. Puur of samen met fruit En voor de bereiding van 'n halve liter van deze zuivelsensatie wordt een hele krokante muesli ofZo lekker dat u uw lepels maar beter scherp inde gaten liter melk gebruikt Umer. Zacht vol en romig van smaak Heerlijk als ontbijt kunt houden! Um. Vrkg oFiMKimmrczuiviL

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10