Nieuwe woonmogelijkheden in Oegstgeest, plan Haaswijk. Openbare verantwoording individuele subsidies'84 UW Amerikaanse blueszanger Big Joe Turner overleden IN LOGEMENT VAN DE HEREN VAN AMSTERDAM Mathilde Santing winnares eerste BV-Popprijs KUNST QeidóaQowumt PC DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 PAGINiU= „Hamletmachine toch in Amsterdam te zien EINDHOVEN Het omstreden toneelstuk van Zuidelijk Toneel Globe, de „Hamletmachine/E gofiel" is toch te zien in Amsterdam. De voor stelling wordt gegeven in de Stadsschouwburg op 6 december. Rond het betreffende toneel stuk is in Noord-Brabant een rel ontstaan. De directeuren van de schouwburgen in Eindho ven. Tilburg, Breda en Den Bosch braken de produktie meteen na de premiere tot de grond toe af. De „Hamletmachine/Egofiel", met daar in een aantal voor vrouwen vernederend ge noemde scènes, was volgens hen niet geschikt als grote-zaalproduktie. Zuidelijk Toneel Globe heeft inmiddels ook een extra voorstelling van de „Hamletmachine/Egofiel" geboekt in Ant werpen. Veder is het stuk onder meer nog te zien in Arnhem, Hoorn, Den Haag, Maastricht en Rotterdam. Nelly Sachs-prijs voor Nadine Gordimer DORTMUND De Zuidafrikaanse auteur Na dine Gordimer heeft in Dortmund de Nelly Sachs-prijs, de culturele prijs van de stad Dort mund, ontvangen. Aan de prijs is een bedrag van 20.000 mark verbonden. De schrijfster zei bij de aanvaarding van de prijs dat auteurs in Zuid-Afrika de bijzondere plicht hebben de „zaak van de bevrijding te dienen", die een „al gemene bevrijding" moet zijn. Maar een auteur moet ook oprecht en waarheidsgetrouw schrij ven, als hij zich daarmee onpopulair maakt bij degenen die hij wil steunen. Ze pleitte ervoor dat in de Bondsrepubliek studiebeurzen en stu dieverlof wordt verleend aan zwarte kunste naars. De Nelly Sachs-prijs is bedoeld voor schrijvers die in werken en leven „de geestelij ke verdraagzaamheid tussen de volkeren" be vorderd hebben. Manifestatie over computer-muziek in 1986 in Den Haag DEN HAAG In het Koninklijk Conservatorium in Den Haag wordt volgend jaar oktober de International Computer Music Con ference gehouden. De organisator ervan is The Computer Music As sociation in San Francisco. Eerder waren er dergelijke manifestaties in New York, Parijs en Vancouver. Het is een grote eer voor de conferentie van volgend jaar te zijn uitgekozen, vindt men op het Koninklijk Conservatorium. Het is, aldus een mededeling, ook een erkenning van het werk van de Haagse studio's voor computer- en elektronische muziek. Bij het Fonds voor de Scheppende Toonkunst zijn voor het pro gramma van de manifestatie compositie-opdrachten gegeven aan Koenig, Kaegi en Rai. Het Residentie Orkest, een NOS-orkest en ensembles van het Ko ninklijk Conservatorium zullen volgend jaar oktober optreden, ge bruik makend van computermuziek. ZANGERES STAAT TERECHT WEGENS DOOD VAN BELUSHI LOS ANGELES De 38-jarige Canadese zangeres Cathy Evelyn Smith zal in Los Angeles worden berecht op be schuldiging van doodslag in verband met de dood van John Belushi, de acteur die in 1982 overleed aan een over dosis heroine en cocaine. De zangeres, die heeft bekend dat zij Belushi de dodelijke injectie heeft toegediend, zal op 10 december worden voor geleid. De advocaat van mevrouw Smith had gezegd dat de acteur zelf of iemand anders de dodelijke injectie had gege ven. Advocaat Howard Weitzman zegt dat mevrouw Smith be weert dat zij Belushi op 5 maart 1982 om 3.30 uur in de ochtend voor het laatst een injectie gaf. Zij verliet de wo ning om 8.00 uur. Het lijk van Belushi werd om 11.30 uur gevonden en de lijkschouwer bepaalde dat hij na 9.30 uur was overleden. Belushi werd als komiek bekend door rollen in films als Animal House en The Blues Brothers. Bart Drost: waartoe de liefde leiden kan. DEN HAAG In het Lo gement van de Heren van Amsterdam, waar in de zomer de tentoonstelling „Rijksaankopen 1984" te zien was, zijn de zalen in gericht met werk van kunstenaars die in 1984 een startstipendium ont vingen. De 146 beeldende kunstenaars, vormgevers en architecten werden ge kozen uit 625 aanvragen en zoals het in Nederland meestal gaat, maakten en kele commissies de selec tie. Maart 1984 werd door Minister van WVC de „Adviescommis sie voor de toekenning van in dividuele subsidies aan beel dende kunstenaars, vormge vers en architecten" in het le ven geroepen. Deze Advies commissie is verdeeld in drie subcommissies en als voorzit ter werd Benno Premsela aan gesteld. In een rap tempo moesten de leden aan de hand van aanvraagformulieren en visuele documentatie bepalen wie van de kunstenaars in aanmerking kwamen voor niet alleen een startstipendi um, maar ook een werkbeurs, reisbeurs, studiebeurs of pro jectsubsidie. Deze subsidies van WVC zijn bedoeld om de ontwikkeling binnen de he dendaagse beeldende kunsten, Theo Wittering: zonder titel. vormgeving of bouwkunst te stimuleren. Normen Hoewel door WVC uiteraard onderstreept wordt dat er geen lijst van kwaliteitsnormen be staat waaraan het kunstwerk zou moeten voldoen, wordt er wel op kwalitatieve gronden gekozen. Subcommissie Beel dende Kunsten hechtte grote waarde aan authenticiteit en eigenzinnigheid: „De durf om risico's te nemen, met de mo gelijkheid de plank behoorlijk mis te slaan werd hoger ge waardeerd dan schoolse des kundigheid, virtuositeit zonder inhoud of trendgevoeligheid. Een te grote afhankelijkheid van leraren werd niet op prijs gesteld", aldus Frank Gribling in de catalogus. Dit kan inder daad een richtlijn zijn om de honderden aanvragen te bekij ken en deze subcommissie kende aan 100 kunstenaars een bedrag van 35.000 gulden toe, om een jaar lang van te le- „Stip«ndia '84" In h«t Logement ven de Heren ven Amsterdam, Plein 23, Oen Heeg. Tot 1 Januari. ven en te werken. Daarbij moet niet vergeten worden dat er in die periode geen aan spraak op de Beeldende Kuns tenaars Regeling gedaan kan worden. Er kwamen 46 vorm gevers en architecten in aan merking, zodat het grootste ge deelte van de tentoonstelling door de beeldende kunst ge vormd wordt. Zwaarmoedig Zoals de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst dit jaar ook al liet zien blinken de jonge schilders juist niet uit in eigenzinnigheid. Het is gedaan met de populariteit van de nieuwe figuratie en daarvoor in de plaats komt het abstracte schilderen. Schreeuwende kleuren zijn vervangen door veel blauw, bruin, geel en grijs, zwaarmoedigheid over heerst. Symbolische tekens, die moei zaam en soms helemaal niet te ontcijferen zijn, geven over het algemeen iets broeierigs aan de doeken. Met losse, enigszins spontane penseelstre ken worden de vormen neer gezet, die soms alleen pure vlakvulling zijn. Het laag over laag schilderen is populair en ook dit aspekt werkt mystifi cerend (wat zit er onder?). Als de betekenis voor de kijker niet te achterhalen is zijn de vormen dan niet leeg? Ik heb sterk de indruk dat veel schil ders zich verliezen in pseudo- dramatiek; het grote gebaar zonder inhoud. Daar staat tegenover dat er veel zalen gevuld zijn met beelden en installaties. Sculp tuur staat volop in de belang stelling en in deze categorie Los Angeles Big Joe Tur ner, de blueszanger uit Kansas die begin jaren vijftig een nieuw muzikaal tijdperk open de met hits als „Shake, Rattle en Roll", „Corina, Corina" en „Flip, Flop en Fly", is op 74-jarige leeftijd overleden. Turner, die kon lezen noch schrijven en in armoedige om standigheden aan zijn einde kwam, is waarschijnlijk de blueszanger van wie de meeste opnamen zijn gemaakt en die het meest is geplagieerd. Zijn werk wordt beschouwd als de opmaat voor de rock 'n roll. Big Joe Turner was de eerste blueszanger die beroemd werd. Hij had een typische stijl die bekend werd als „blues shouting" (schreeuwen). Elvis Presley bestudeerde zijn stijl, evenals honderden andere rock 'n rollzangers. Bill Haley en de Cornets namen zijn „Shake, rattle and roll" over, ontdeden het van de seksueel uitgesproken tekst en maakten er in 1954 een grote hit van. zijn de meeste verrassingen aan te treffen. Partijverwijt In de hal wordt de bezoeker verwelkomd met een salon muziekje uit de installatie „Partijverwijt" van Sandra Derks. Dit geruststellende deuntje begint op den duur op de zenuwen te werken en ach tervolgt de bezoeker. Op de begane grond treft men een regenboogmachine van Gerrit Spijkerman aan en een enor me groene zuchtmachine van Ed v.d. Hoeven, die iets van een sprinkhaan heeft. De „Fantasmagorische Hornen" van Lydia Denters zijn ook „Big Joe" Turner. Joe Turner begon in de jaren dertig te zingen in jazzclubs en vormde later een band met boogie-woogiepianist Pete Johnson. Met hem speelde hij in 1938 tijdens het beroemde „van Spirituals tot Swing- "-concert in Carnegie-Hall waarin de Amerikaanse zwar te muziek voor het voetlicht trad. Turner nam meer dan 200 elpees op en speelde met Art Tatum, Duke Ellington en nergens in onder te brengen en zulk soort werk verdient het etiket authenticiteit. Het zelfde geldt voor sculptuur van Joos Clijsen, Jan van de Pavert, of R. Roelofs. De laat ste kunstenaar stapelde drie platte borden en drie diepe borden en maakte daarnaast een stapeltje van drie diepe borden en drie platte borden. „Het verschil van gelijkheid" wordt gepresenteerd in een glazen kistje met een zwarte ondergrond. Op de begane grond is eveneens een dia-pre sentatie van kunstenaars die in 1984 een werkbeurs ontvin gen. Video-installaties zijn op de eerste etage te vinden, evenals het vak van de vormgevers. Affiches, maquettes, een ser vies, gestapeld porcelein van Marga Knaven, papieren arm banden van Annelies Plan- teydt, vijf schilden van mes sing van Iene Ambar, kortom teveel om allemaal te noemen. Het is dan ook bijna niet te doen om in één bezoek de ge hele tentoonstelling te zien die over drie verdiepingen ver spreid is. Pluriform De pluriformiteit is zo groot dat iedere kunstenaar volledig de aandacht opeist. Alles is mogelijk in de beeldende kunst van de jaren tachtig en het is daarom jammer dat de bijdrage van de schilders zo onder de maat is. Misschien was het beter geweest als de Subcommissie Beeldende Kun sten bij meer kunstenaars op atelierbezoek was geweest, want nu is in een aantal geval len op grond van foto's en dia's een selectie gemaakt. Omdat het in de bedoeling ligt om elk jaar een openbare ver antwoording af te leggen over de toekenning van individuele subsidies, zullen de kinder ziektes volgend jaar wel over wonnen zijn. INGRID VAN SANTEN Count Basie. „Vóór Joe Turner was de stadsblues iets dat werd geas socieerd met zangeressen als Bessie Smith. Hij maakte er iets anders van door die platen te bestuderen en een soort jazz-zingen uit te vinden in een bluesuitvoering", zei zijn vriend Doe Pomus. Turner, een grote, zware man, bleef zingen tot voor twee maanden. „Volgens mij was zijn zingen nog ongeveer 85 procent van wat het was omdat hij op het laatst zonder voortanden zong. Het gebit paste niet helemaal", zei hij. „Zijn problematische gezondheid was het gevolg van het hardste leven dat ik van een man heb meege maakt. Hij dronk gewoon meer en genoot meer van de liefde dan iemand die ken", zei Pomus. In New York wordt op 9 december een her denkingsdienst gehouden voor Big Joe Turner. Van de op brengst worden zijn schulden en begrafenis betaald. 1 Binnenkort start het Bouwfonds in Oegstgeest. plan Haaswijk, met de bouw van premie-B- woningen, premie-C-woningen met LoonVast Hypotheek en riante vrije sector woningen. Ze worden gebouwd in een moderne woonwijk met leuke waterpartijen en veel groenvoorzieningen. "Op donderdag 28 november houden wij voor dit bouwplan een Woon-Expo in 't Zalencentrum 't Camphuys", Rhijngeesterstraatweg 43 in Oegstgeest van 15.00-21.00 uur. U bent van harte welkom. Tuingerichte woonkamer, halfopen keuken, 3 slaapkamers en een zolder met diverse uitbreidingsmogelijkheden. Vrijstaande berging in de achtertuin. Koopprijs vanaf 142.500,- vrij op naam. Bij een 100% financiering komt dat neer op bruto 830.- per maand. Daar gaat nog een flink bedrag belastingvoordeel af. Financiering met LoonVast Hypotheek. Huidige rente 4,1%. Riante vrije sectorwoningen met aangebouwde garage of berging. Grote woonkamer op 't zuiden, 3 slaapkamers, groot balkon en ruime zolder met vaste trap. Koop prijs gemiddeld 220.000,-. v.o.n. Royale doorzon woonkamer, open keuken, 3 slaapkamers en een zolder met diverse uitbreidingsmo gelijkheden. Aangebouwde berging. Koopprijs vanaf 149.500,- vrij op naam. Bij een 100% finan ciering komt dat neer op bruto 1.045,- per maand. Daar gaat nog een flink bedrag belastingvoordeel af. Inwoners van en economisch gebondenen aan Oegstgeest gaan voor. Daarna komen die van Leiden, Leiderdorp, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout en Warmond in aanmerking. Verhinderd? Neem dan contact op met het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag, Nassauplein 13, tel. (070) 65 08 00 en wij sturen u na de Woon-Expo documentatie thuis. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten AMSTERDAM De zangeres Mathilde Santing is winnares van de eerste BV-Popprijs geworden. Ze ontving de onderschei ding gisteren in Amsterdam tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Beroepsvereniging Popmuzikanten (BV-Pop). Ze kreeg de prijs volgens het jury-rapport voor haar mooie en herkenbare zang. „Bovendien kent ze haar beperkingen en ster ke kanten en weet ze een repertoire tot een eenheid te maken, waarbij ze opnieuw de waarde van de melodie benadrukt", zo staat in het jury-rapporf. De muziekprijs van BV-Pop is bedoeld om de Nederlandse pop muziek onder de aandacht van het publiek te brengen. De on derscheiding moet tevens een stimulans zijn voor de Nederland se popmuziek, zodat grotere waardering wordt verkregen voor muziek van eigen bodem. Bovendien, zo meent BV-Pop, heeft de prijs een aanmoedigingskarakter en een wervende uitstra ling. De jury bestond uit de muziekjournalisten Elly de Waard, Jaap van Eik en Corne Evers, de muzikanten Angela Groothuizen en Boudewijn de Groot en organisator Jan Willem Sligting. Onaf hankelijk voorzitter van de jury was Martijn Stoffer (jurist, mu- ziekjournalist en radiomedewerker). De criteria voor de BV-popprijs zijn: authenticiteit van de mu ziek en de muzikale kwaliteit, terwijl de kandidaat in de loop van vorig jaar en dit jaar „door plaat en optredens kwalitatief van zich moet hebben doen spreken en van belang zijn geweest voor de ontwikkeling van de Nederlandse popmuziek, waarbij de jury de verwachting heeft dat hij/zij in staat is de kwaliteit te kunnen handhaven".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8