Egypte verdedigt bestorming Strijd om opvolging Honecker Ook bevriende landen bespioneren elkaar Efiidóc Couiant AIDSVIRUS IN CONTACTLENZEN Duitse politie zoekt Arabieren na bomaanslag BRITTEN WERKEN AAN APPARATUUR VOOR STAR WARS IN TOTAAL 60 DODEN BU KAPING Zuid-Afrika bezorgd ;N over uittocht blanken" Sinterklaas bepaalt hoogte dividend. VS BETRAPPEN DRIE SPIONNEN IN VIJF DAGEN: CODE BEPLEIT VOOR EXPORT VAN MEDICIJNEN Arabisch-Israëlische dialoog krijgt impuls BUITENLAND DINSDAG 26 NOVEMBER 198S PAGINA HELSINKI Finse onderzoekers hebben een aidsvirus ontdekt in contactlenzen. „Het risico van overdracht van de immuunziekte door lenzen is „minimaal, maar mogelijk", al dus dr. Timo Tervo van het academische zie kenhuis van Helsinki. Hij zei dat het erg be langrijk is om de lenzen met peroxide of hitte te desinfecteren voordat iemand anders ze gebruikt, zoals bij een opticiën gebeurt. In september werd het aids-veroorzakende HTLV III gevonden in tranen. Alle werkne mers uit de Derde Wereld, die als stagiaire werken bij een Westduits bedrijf, moeten een test ondergaan om vast te stellen of ze niet aan Aids lijden. Dat heeft het Duitse ministe rie van economische zaken gemeld. FRANKFURT De politie in Frankfurt is ge start met een massale zoekactie naar aanwijzingen over de daders van de bomaanslag die zondag bij een winkelcentrum voor het Amerikaanse leger 35 mensen verwondde. Er wordt jacht gemaakt op twee vermoedelijk Arabische mannen. Direct na de aanslag zeiden de autoriteiten dat de aanslag waarschijnlijk het werk was van een linkse Duitse terreurorganisatie. Dat lijkt onjuist te zijn. De BMW waarin de bom was verstopt, was zaterdag gekocht door twee mannen die Marokkaanse pas poorten hadden. De mannen zouden 30 tot 40 jaar oud zijn. Mogelijk zijn het Arabieren, aldus een verklaring bij de compositieportretten. Zeker is dat het buitenlanders waren, van wie er één ge brekkig Duits sprak. „Kwestie-Afghanistan politiek oplossen" WASHINGTON De kwestie-Afghanis- tan moet „langs politieke weg" worden opgelost. Dit heeft Stanislav Mensjikov onlangs voor de Amerikaanse televisie verklaard. Mensjikov is adviseur van het Centraal Comité van de communistische partij in de Sovjet-Unie. „Het gaat om een burgeroorlog waarbij wij de regering steu nen en de VS steunen de anti-regerings krachten. Als wij de regering nu aan haar lot overlaten, kan het tot meer bloedver gieten komen dan nu het geval is", aldus Mensjikov. Volgens de Amerikaanse mi nister Shultz van buitenlandse zaken zijn er aanwijzingen dat Moskou een eind wil maken aan de actieve Sovjet-bemoeienis met de oorlog in Afghanistan. LONDEN De Britten, die er mee hebben in gestemd om deel te nemen aan „Star Wars" (SDI), zijn gestart met de ontwikkeling van wa pens die gebruikt kunnen worden voor een ra ketafweersysteem in de ruimte. Het gaat hierbij onder meer om wapens die atomen, laserstralen of kleine metalen projectielen, ook wel „slimme raketten" genaamd, afschieten op vijandelijke raketten in de ruimte. Premier Thatcher aast op belangrijke contracten, die banen zouden kunnen scheppen. Zo'n 30 Britse elektronica- en ruimtevaartbedrijven zouden volgens Britse functionarissen een bijdrage kunnen leveren aan SDI. IATA wil betere beveiliging luchtverkeer GENEVE De Internationale Vereniging voor Luchttran sport (IATA) heeft een oproep gedaan de veiligheid van vliegtuigen en passagiers te verbeteren. De IATA, een or ganisatie waarbij de meeste grote luchtvaartmaatschappij en zijn aangesloten, deed eveneens een beroep op de re geringen de bestaande interna tionale conventies tegen lucht- piraterij te bekrachtigen. Een IATA-deskundige zal la ter deze week in Kairo en Athene met de lokale autori teiten de beveiliging van de luchthavens bespreken. Grie kenland, het land van waaruit het Egyptische toestel was ver trokken voordat het gekaapt werd, heeft gezegd dat de vei ligheidsmaatregelen op de luchthaven van Athene vol doende zijn. Men acht het dan ook uitgesloten, dat de kapers hun wapens in Athene aan boord hebben gebracht. Ver moed wordt, dat de wapens al in Kairo door een medeplichti ge van de kapers aan boord van de Boeing zijn gesmok keld. Na de kaping van het TWA-vliegtuig, in juni dit jaar, werden de veiligheids maatregelen in Athene al ver scherpt en door de IATA in orde bevonden. KAIRO/LA VALETTA- WASHINGTON De Egyptische regering heeft gisteren het besluit verde digd het gekaapte vlieg tuig op de luchthaven van Malta te bestormen. De bevrijdingsactie liep uit op een bloedbad, waarbij uit eindelijk 60 passagiers om het leven kwamen. De re gering in Kairo verklaar de dat zij geen andere keus had, aangezien de kapers gedreigd hadden het toestel op te blazen. Tal van landen hebben hun steun uitgesproken voor de bestormingsactie, ondanks het grote aantal doden dat daarbij is geval len. De regering van Malta maakte gisteravond de definitieve ba lans op. Volgens regerings woordvoerder Paul Mifsud zijn in totaal 60 mensen ge dood onder wie negen kinde ren en vier van de vijf kapers. De toestand van de gewonde kaper is ernstig maar niet le vensgevaarlijk. Egypte heeft inmiddels om zijn uitlevering gevraagd. In het uitgebrande wrak van de Boeing 737 zijn 58 lijken gevonden. Twee passa giers waren reeds voor de red dingspoging door de kapers gedood. Onder de gewonden in het ziekenhuis bevinden Wachtende ambulances Een lange rij ambulances staat voor de ingang van het Egyptische vliegveld bij Kairo, waar de aankomst wordt verwacht van een vliegtuig met slachtoffers van het kapingsdrama. zich vijf mensen die door de kapers zijn beschoten in een poging hen te executeren, maar het er levend van af hebben gebracht. De kaoing van het toestel van Egyptair was 's werelds bloedigste ka ping tot nog toe. Jordanië, Irak, Groot-Brittan- nië, de VS en Israël hebben Egypte gecomplimenteerd met het harde ingrijpen. De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Shultz, zei dat Egypte internationaal respect en waardering heeft verwor ven door zijn vastberaden hou ding. Israël uitte begrip en waardering voor het Egypti sche besluit en .juicht iedere actie toe die terrorisme kan stoppen of voorkomen". Tot nog toe hebben zich vier organisaties gemeld die zeggen de kaping te hebben uitge voerd. Maar volgens de Egyp tische regering is een Pale stijnse splintergroepering ver antwoordelijk. De groepering bestrijdt de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO en staat in dienst van een Arabisch land dat terrorisme aanmoe digt, aldus een verklaring. Of schoon de Egyptische regering het Arabische land niet noemt, is het een duidelijke hint naar Libië. Het officiële Libische persagentschap Jana heeft de Egyptische bestorming én de beschuldiging omschreven als ..stompzinnig en ondoordacht". De militairen van de Egypti sche commanado-eenheid wer den gisteren bij terugkeer in Egypte als helden ingehaald. President Moebarak feliciteer de hen met hun „heroïsche en glorieuze daad in dienst van het vaderland". Beschuldigin gen dat passagiers zijn gedood door kogels van de comman do-eenheid werden van de hand gewezen. Het hoge aan tal slachtoffers werd toege schreven aan de „beperkte en bescheiden" voorzieningen op de luchthaven. Overlevenden van de ramp hebben evenwel gezegd dat er onder de passagiers ook doden zijn gevallen, omdat de com mando's in het wilde weg schoten. „De Egyptenaren wis ten niet wie de kapers waren en mijns inziens is iedereen die door kogels om het leven is gekomen, waarschijnlijk door de Egyptenaren gedood", zei de Australische overlevende Anthony Lyons. Zwarte inwoners van Leandra, 80 kilometer ten oosten van J hannesburg, lachen omdat politie-agenten hun auto moeten duwen. In Leandra kwamen gisteren echter weer vier mensen 4L/J het leven bij ongeregeldheden. JOHANNESBURG De gewelddadigheden die Zuid-Afrika teisteren brengen steeds meer blan ken ertoe het land te ver laten en hun aantal is nu groter dan het aantal nieuwe immigranten. Het dagblad „The Citizen", dat de regering welgezind is, be treurde gisteren de exodus. In een artikel onder de kop „Zuid-Afrika heeft U nodig", schreef de krant dat er be zorgdheid rijst over de politie ke stabiliteit en de kwijnende economie. „Bovenal is er de angst dat Zuid-Afrika dezelfde weg gaat als Rhodesië en uiteindelijk een zwart marxistisch meer derheidsbewind krijgt. Wij hebben dit land niet gemaakt tot een krachtbron in Afrika om het te gronde te zien rich ten door wilde jongelui in de' steden". Uit regeringscijfers blijkt <1 in juli en augustus meer ma sen uit Zuid-Afrika wegging dan er binnenkwamen en a de netto uittocht in die tvv maanden 512 bedroeg. Van ficiële zijde kon een krante^ richt dat 3.000 mensen maand Zuid-Afrika verlat^ niet bevestigd worden. Maar ook de regering stak 2 bezorgdheid over het vertif van artsen en juristen, makkelijk werk in het buitd? land krijgen, niet onder st^ len of banken. De autoriteiten hebber, er g£ teren overigens mee inï stemd het verplegend en hui houdelijk personeel in q, grootste ziekenhuis van h land weer op te nemen. H personeel was vorige wei ontslagen wegens een illeg», staking. Het gaat om 1.7J, VS zetten prijs op hoofd Abbj WASHINGTON De Verenigde Staten hebben een prijs vPs a 250.000 dollar gezet op het hoofd van Mohammed Abbas, de die ervan wordt verdacht het brein te zijn geweest achter de Ir ping van het Italiaanse cruise-schip Achille Lauro. Het minis „f~ rie van buitenlandse zaken zei dat de beloning ook geldt vollld informatie die leidt tot de aanhouding van anderen die bij^e|e kaping betrokken waren. ra (ADVERTENTIE) Op 1 januari a s. start de volgende ronde van Het Nationale Beursspel. Bi| dit spel nemen micro- computerbezitters het met op tegen de computer, maar tegen wel duizenden andere micro- 1* computerbezitters. Ze spelen met werkelijke fondsen (KLM, Hemeken etc.) en met gefingeerde VnJJlMJJ fondsen. Zoals het fonds Jelevisie". waar bijv het verschijnen van Sinterklaas in het NOS-Journaal de ilVA hoogte van het dividend beïnvloedt. /jrrjJfTZUJM Wie aan dit fascinerende spel wil meedoen, haalt nu een folder bij de Rabobank of op ae j, I" 'Iri 1 MCN-computerafdeling van V&D of Dixons. (Van onze correspondent) BONN Na de verras sende wijzigingen in het politburo van Oost-Duits- land lijkt Egon Krenz de beste kaarten in handen te hebben om straks de 73-jarige partijleider Erich Honecker op te volgen. Krenz' concurrent in de strijd om de hoogste macht in de DDR, de 57-jarige Konrad Nau- mann, is namelijk uit het politburo gezet en tegelijk ontslagen uit zijn functie als partijleider voor Oost- Berlijn. Met Naumann is ook de 55-ja- rige Herbert Haber zijn lid maatschap van het politburo kwijt geraakt. Beiden zijn voorstanders van de „harde lijn". Officieel is gemeld dat beiden „om gezondheidsrede nen" gevraagd hebben van hun taak ontheven te worden. Haber is inderdaad al lange tijd ernstig ziek. Bij Naumann is er echter sprake van een re gelrechte degradatie. Nau mann, hoofd van het district Oost-Berlijn van de commu nistische partij, heeft Honec ker vaak tegen het hoofd ge stoten door kritiek op diens toenaderingspolitiek tegenover de bondsrepubliek. Maar wat Naumann waarschijnlijk de das omgedaan heeft, waren zijn ongecontroleerde aanval len op de intellectuelen in de DDR en zijn uitbundig gebruik van de faciliteiten die de DDR zijn hoogste gezagsdragers biedt. „Konny", zoals zijn vrienden hem noemden, stond bekend om zijn bourgondische levenswandel. Hoewel met de val van Naumann een belang rijke concurrent uit de «weg is geruimd, is Krenz' opvolging van Honecker nog niet geheel zeker. Er zijn aanwijzingen dat Moskou de voorkeur geeft aan politburo-lid Werner Jarowin- sky, verantwoordelijk voor handel en verzorging. Lil; iri and (Van onze correspondent) WASHINGTON De ar restatie van Amerikaans defensie-employee Jona than Pollard op beschul diging van spionage voor Israël en Pakistan werpt weer eens licht op de rea liteit dat ook bevriende mogendheden elkaar re gelmatig bespioneren. Binnen vijf dagen werden drie spionnen in de Vere nigde Staten ontmaskerd. Behalve Pollard, werden Larry Wu-Tai Chin aan gehouden, die voor China werkte en Ronald Pelton, die geheime informatie aan de Sovjet-Unie door speelde. De laatste werd onlangs ontmaskerd door de Russische overloper Vitali Joertsjenko, die la ter weer terugkeerde naar zijn land. De na-oorlogse geschiedenis biedt voorbeelden te over van pogingen van Westerse rege ringen 'om bevriende naties staats- en militaire geheimen te ontfutselen. In 1954 ont stond een incident tussen de VS en Nederland. Een VS-a- gent van van de Amerikaanse Nationale Veiligheids Dienst (National Security Agency. NSA) werd toen in Washing ton gearresteerd op beschuldi ging van spionage voor Neder land. De arrestant zou onder meer de Nederlandse regering verteld hebben dat de NSA'de geheime diplomatieke commu nicatie van ons land afluister de. Een ander spionage-incident tussen NAVO-landen deed zich voor in 1956, toen de Amerikanen de gecodeerde Britse militaire comunicatie tijdens de Engelse actie aan het Suezkanaal bleken te kun nen ontcijfereh. Meer onlangs zijn (in 1979) drie Amerikaanse diplomaten van de VS-ambassade in Zuid Afrika dat land uitgezet. Zij hadden camera's geïnstalleerd onder het vliegtuig van de Amerikaanse ambassadseur, om opnamen te kunnen ma ken van militaire installaties in Zuid Afrika. Nog begin dit jaar wees de Spaanse regering twee Ameri kaanse diplomaten het land uit op beschuldiging van spionage. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA kreeg in 1979 het verwijt dat ze de val van de sjah van Iran niet had kunnen voorspellen en dus onvoldoen de inlichtingenwerk in het hecht met de VS geallieerde Iran van voor Khomeini had gedaan. Hoewel er nauwelijks hechtere economische en militaire ban den denkbaar zijn dan die tus sen de VS en Israël, hebben die twee naties veel geheimen voor elkaar, die voor beide partijen intensieve spionageac- tiviteit waard zijn. Dat bleek onder meer in 1979 toen de be zetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran, daar een CIA-document aantroffen over Israëlische inspanningen om achter geheime Ameri kaanse beleidsbeslissingen je gens het Midden-Oosten te ko men. Officieel verbiedt de Ameri kaanse regering elke Ameri kaanse burger of ambtenaar om voor of tegen Israël te spioneren. Washington ge bruikt daarom Israëli om de gewenste inlichtingen over Is raël te verkrijgen. In Ameri kaanse kring heerst er daarom enige verbazing over het Teit dat omgekeerd Israël aan een Amerikaan (Pollard) opdrach ten gaf om in de VS geheime documenten te stelen. Een voormalige CIA-mede- werker: „Bovendien heeft Is raël zoveel contacten in alle onderdelen en niveaus van j Amerikaanse regering, men ook zonder misdrijven Lel laten plegen z'n gegevens hfy kunnen krijgen". Maar and ren zijn daar niet zo zeker vaj Er is de VS veel aan j_ om met name veel satellietijp formatie over militaire capai teiten van Arabische landel voor Israël geheim te houdelerj Dat is om Israëlische militaif op acties tegen dergelijke projelme ten te voorkomen en om <j cj beste bemiddelaar te kunn^kli blijven in het Israëlisch-Arfc bisch conflict. n. „Israël en Amerika hebbe verschillende belangen. En z£a dra er sprake is van uiteenlfgj pend belang is er een redë om te spioneren. In zekere zjMI kunnen bevriende landen je frsc grotere moeilijkheden brengfl to dan vijanden", aldus Jeffrajg Richelson, hoogleraar aan qnti American University, gespfrij^ cialiseerd in spionage. jen ->r l NAIROBI Consumentengroepen willen een code voor de ex port van medicijnen voor de hele wereld. Daarmee moet een einde komen aan de uitvoer van overtollige en ongewenste me dicijnen naar Derde Wereldlanden. De consumentengroepen maken zich sterk voor een dergelijke regeling tijdens de inter nationale conferentie over gezondheidszorg, die gisteren in Nai robi. Kenia werd geopend. De conferentie, die wordt gesponsord door de VN-Wereldge- zondheids Organisatie (WHO) richt zich op de medische behoef ten van de Derde Wereld, onder meer op de hoge invoerkosten van medicijnen en de vraag of farmaceutische bedrijven pro- dukten verkopen aan ontwikkelingslanden, die zij niet nodig hebben. De westerse farmaceutische industrie ontkent landen te dwingen medicijnen te kopen en is van mening dat de hoge prij zen gerechtvaardigd zijn door de enorme kosten die met het ont wikkelen en beproeven van nieuwe produkten gemoeid zijn. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1144) De Graaf van Lmborg Strom leidde Sjeems" Pond door een lange gang naar een soort grot en zei: „Kijk, meneer Pond. De heer Verholen zit daar al lekker te smikkelen." „Goeie help!" zei agent 009. „Boven jullie hoof den spelen zich allerlei knallende tonelen af. en dan weten jullie niks beters te doen dan boter hammetjes eten!" „We hebben nog een fikse tocht voor de boeg, meneer Pond," legde de Graaf uit. „Ik zou dan ook maar een stevige hap eten, als ik U was. We bevinden ons hier name lijk in een geheim grottenstelsel, dat doorloopt tot onder het Koninklijk Paleis. Daar kunnen we weer naar boven om uit te komen in de gewel ven onder de kelders. En als we daar eenmaal binnen zijn..., nou, dan verklap ik jullie het aller grootste geheim van heel Nicolagonië!" „Dat Koninklijk Paleis doet nu toch immers dienst als ambtswoning van president Cunrath Allmrou- wer," zei Sjeems Pond smalend. „Denkt U dat Cunrath het leuk vindt als wij via de kelders bij hem op theevisite komen?" „Wij gaan Niet op theevisite," hernam de Graaf. „Wij schoppen die verrader het Paleis uit. Kom mee, mannen! Het uur der bevrijding nadert!" „Nou..., het zal MIJ benieuwen," zei Sjeems Pond, toen ze na een uurtje een gemetselde wenteltrap be klommen. Maar aan het eind van die wenteltrap opende de Graaf een verborgen doorgang en even later wierpen ze een blik in de eeuwenou de gewelven van het Koninklijk Paleis. „Zien jul lie daar die traliehekken?" vroeg de Graaf ge spannen. „Welnu, mijne heren..., achter die hekken bevindt zich..." „WIE!?" vroegen de smid en 009 als uit één mond... Emmy-award voor „Spitting Image" NEW YORK - Het Britse sati rische tv-programma „Spitting Image", waarin met grote re gelmaat het Britse koningshuis tot onderwerp van klucht wordt gemaakt, is onderschei den met een Emmy-award. De Amerikaanse academie voor kunsten en wetenschappen kende bij elkaar vijf Emmy's toe. Hiervan gingen er vier naar Britse programma's en één naar een Westduitse pro- duktie, t.w. de documentaire „28 Up" van Granada Televi sion, - het kunstprogramma „Omnibus: The Treble' van de BBC en het kinderprogramma „Supergran" van Tyne Tees Television. De Emmy op het gebied van drama ging naar de Westduitse televisieserie „Das Boot" over een Duitse onder zeeër in de Tweede Wereld oorlog van de Süddeutsche Rundfunk. Presidents- bj verkiezingen^ dIic Aanhangers van df'^ conservatieve pra,is! sidents-kandidaat ,an Callejas demorL_ streren in de Hon durese hoofdstaf Tegucigalpa, nadaL^ bekend is gewor^ den dat de verkie "l( zingszege waarhrr schijnlijk naar dr& liberaal Azconèc gaat. In Honduras wordt de president® gekozen uit d<C partij die de meespj te stemmen krijgrT De definitieve uitr^ slag is nog niet be|5 kend. E; Vet TEL AVIV De Israëli sche premier Peres heeft zich gisteren bereid ver klaard een ontmoeting te hebben met koning Has san van Marokko. Hij heeft de Marokkaanse ko ning hiertoe na een brief wisseling uitgenodigd. Tijdens de ontmoeting zouden Hassan en Peres de problemen rond vrede in het Midden- -Oosten moeten aansnijden. Als dit gesprek doorgaat ook koning Hassan wil praten kan dat een belangrijke doorbraak in de Arabisch-Is raëlische dialoog betekenen. Deze dialoog heeft sinds de te kening van het Israëlisch-E- gyptisch vredesverdrag in 1979 weinig vorderingen gemaakt. De enige Arabische leider die openlijk contact zocht met de politieke top in Israël was de in 1981 vermoorde Egyptische president Sadat. De Marok kaanse monarch heeft gefun geerd als bemiddelaar bij h<~~ geheime overleg tussen Egyp: r en Israël dat in 1979 tot de oi dertekening van de akkoorde van Camp David leidde. H>J lijkt dan ook één van de mee |T aangewezen Arabische leide om de stokkende Israëlisch toenadering tot de Arabiere verder in gang te zetten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4