ËeidóeSou/to/ni Pilgrim F athers Triathlon van Engeland naar Leiden l- Huurgrens verlaagd naar 650 gulden STAD OMGEVING >rovincie verwerpt bezwaren egen bóuw huis prinses Christina Slachtoffer moord woonde pas kort in Voorschoten Koningin Beatrix woont herdenking bij Winst EBR moet naar verbruikers Morspoort- brug weer open DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 ïorme ravage op Langegracht DEN Een 22-jarige Hagenaar heeft gisterochtend I half negen met zijn auto op de Langegracht voor enorme ravage gezorgd. In totaal raakten 3 perso- gewond en werden 6 auto's zwaar beschadigd, man reed met een vaart van 90 kilometer per uur in richting Lammermarkt. De verkeerslichten bij de ■te Mare sprongen juist op groen. De Hagenaar ging ic linkerrijbaan rijden om een rij wachtende auto's ntwijken, raakte een middenmberm en verloor de ver het stuur. Eerst vernielde hij twee gepar- rde auto's, vervolgens raakte hij een voor hem rij de auto, die tegen een tegenligger kaatste. Daarna te de Hagenaar opnieuw op een geparkeerde auto, en fietser en kwam tegen een muur tot stil- d. De Hagenaar liep een beschadigde linkerlong op, U-jarige Leidse fietser een hoofdwond en een her- chudding en een 9-jarig meisje uit Leiden (dat in van de auto's zat) raakte gewond aan haar mond. drietal is naar het AZL gebracht. Pallets veroorzaken file op A4 LEIDEN Achtenveertig pallets hebben vanochtend voor grote vertraging gezorgd op de A4. Ter hoogte van de afslag Zoeterwoude vielen de 48 houten pallets rond zeven uur van een vrachtwagencom binatie uit het Belgische We- velgem, die werd bestuurd door een 22-jarige Belg. Een tankwagen reed op de hoge stapel in en verspreidde het hout over beide rijbanen. In totaal werden 5 auto's bescha digd, niemand raakte gewond. De stremming met als gevolg kilometerslange files heeft drie kwartier geduurd. Handelaars in vals geld aangehouden LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is gisterochtend aangehouden in verband met handel in valse Franse bankbiljet ten van 50 francs. Afgelopen woens dagavond werden een 23-jarige Leide naar en een 33-jarige vrouw in een wo ning in de Marnixtraat in Leiden aan gehouden. In deze woning werden en kele tientallen valse bankbiljetten ge vonden. Een 22-jarige Hagenaar die ook bij deze zaak is betrokken, werd woensdag op het Stationsplein in de kraag gevat. De politie verwacht meer arrestaties in deze zaak. De biljetten zijn afkomstig van een drukkerij in Frankrijk die in 1983 werd opgerold. De politie spreekt van redelijk goede vervalsingen. Parkeerpolitie beschuldigd van willekeur LEIDEN Een bewoner van de Stille Rijn heeft gisteren tij dens een zitting van het kantongerecht de Leidse parkeerpolitie beschuldigd van willekeur. Volgens de man, advocaat van be roep, krijgen sommige mensen op de Stille Rijn wel een bon, terwijl anderen in dezelfde situatie vrijuit gaan. De man zegt te kunnen bewijzen dat de parkeerpolitie een ongelijk beleid voert. Kantonrechter Morshuis vindt de zaak ernstig genoeg om nader te onderzoeken. De man stond gisteren terecht voor zijn 21e par- keerovertreding. Hij werd veroordeeld tot een boete van 35 gul den. De Leidenaar overhandigde rechter Morshuis een lijvig dossier waarin met onder meer foto's zou worden aangetoond dat de parkeercontroleurs willekeurig te werk gaan. Kanton rechter Morshuis zal deze zaak komende vrijdag aan de orde stellen in een vergadering met de politie en wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening. „Deze zaak heeft mijn volle aan dacht", aldus de rechter gisteren. De officier van justitie wilde niet ingaan op de klachten van de Leidenaar. Zij verwees hem naar de hoofdofficier van justitie of de burgemeester. bedrul hemd oepele| tricot. 52 LEIDEN Het gemeentebestuur van de Britse plaats Glanford heeft Leiden gevraagd mee te werken aan het orga niseren van een triathlon over dezelfde route die de Pilgrim Fathers in de 17e eeuw aflegden. De Pelgrim Fathers verlieten Engeland ijl 1608 op weg naar Holland. Na een jaar in Amsterdam te hebben doorgebracht, beslo ten zij zich in Leiden te vestigen. Het docu mentatiecentrum van de Pelgrim Fathers herinnert aan dit verblijf. In het begin van deze eeuw verlieten zij de sleutelstad om via de Engelse havensteden Southampton en Plymouth de oceaan over te steken naar de Verenigde Staten, waar zij zich definitief vestigden. De bedoeling van de triathlon is niet zozeer om de reis van de Fathers te herdenken als wel om een sportmanifestatie te organise ren om het imago van de deelnemende ge meenten op te vijzelen. De race zou van start moeten gaan in Scrooby, de oorspron kelijke woonplaats van de Pelgrim Fathers. Van daaruit vertrekken lopers naar Gains borough waar fietsers de tocht voortzetten op weg naar South Killingholme Creek (waar aan boord werd gegaan). Van daaruit zouden zeiljachten koers naar Holland moe ten zetten. Na een kort verblijf wordt per boot de terugtocht aangevangen waarna de race finisht in Plymouth. Wanneer de race moet worden gehouden, vermelden de organisatoren niet. Zij vragen slechts de medewerking van het gemeente bestuur van Leiden want, zo schrijven zij, deze sportmanifestatie beidt de mogelijk heid om tal van andere activiteiten te orga niseren. Het Leidse gemeentebestuur heeft nog niet gereageerd op het verzoek. „Over het alge meen staan wij niet negatief tegenover het medewerking aan sportmani- >u misschien voor wat naam- in Leiden in Engeland kun- aldus gemeentesecretaris B. verlenen festatie. Het bekendheid 1 nen zorgen" Lodder. „Vanuit de Verenigde Staten is ontzettend veel belangstelling voor het du- cumentatiecentrum van de Pelgrim Fathers in Leiden. Wellicht dat deze race ook wat interesse in Engeland kan opwekken". (Vervolg van voorpagina) VOORSCHOTEN De 20-jarige Willeke Bakker, die gisteren gewurgd werd gevonden, was uit Den Haag afkomstig. Zij woonde pas sinds twee maanden in Voorschoten en was naar deze gemeen te verhuisd omdat zij een kantoorbaan bij Randstad Uitzendbureau in Leid- schendam had gekregen. Zij had verkering, maar haar vriend zou een goed alibi hebben, aldus de Voorschotense politie. Gezien haar levensloop is het verwachting dat zij niets met drugs of iets dergelijks te maken had. De politie is in middels met een buurtonder zoek begonnen, maar tast vooralsnog over het motief van de daad en de dader in het duister. De hele nacht zijn twee rechercheurs in een wagen voor de woning gestationeerd geweest. Ver der is voor het onderzoek een speciaal districtsteam van twaalf man recheche sa mengesteld. Het Regionaal Bijstandsteam is nog niet in geschakeld omdat er voor zo'n grote groep, dertig tot veertig mensen, volgens een woordvoerder van de Voor schotense rijkspolitie geen werk zou zijn is. De sporen en andere aanwijzingen in deze zaak zijn daar te vaag De buren hebben niets bij zonders gezien of gehoord in het weekeinde. De politie gaat er vanuit dat de moord tussen zaterdagavond en maandagmorgen moet zijn gepleegd. Een overbuur vrouw heeft Willeke zater dagmiddag nog in het dorp gezien toen ze boodschappen deed. De overbuurvrouw is verder opgevallen dat de overgordijnen van de wo ning waarin Willeke een ka mer bewoonde, de hele zon dag gesloten bleven. Op zich was dat echter niet zo ver wonderlijk, dat gebeurde wel vaker. De hoofdbewoonster van het pand, een weduwe van middelbare leeftijd, was vaak afwezig. De buren zijn enorm geschokt door het ge beurde. Zij hebben namelijk niets bijzonders opgemerkt in het weekeinde. Volgens hen zagen zij het knappe meisje alleen 's morgens wanneer zij voor haar werk de deur uitging en 's avonds wanneer zij weer thuis kwam. Volgens de buurtbe woners groette zij wel altijd vriendelijk, maar verder contact was er nauwelijks. De voordeuren van de wo ningen in de Bethlehem- straat zijn nog van ouderwet se sloten voorzien, waarbij een zogenaamde „loper" ge bruikt kan worden. De rijks politie vraagt iedereen, die inlichtingen kan verschaf fen, zich in verbinding te stellen met het politiebureau: tel. 01717-4993. Marendorp vereniging Oud-Leiden houdt woensdag 27 no vember een bijeenkomst hanO/7 museum De Lakenhal in met an de Oude Singel. Drs. ige snif- Bitter spreekt dan over rstukfewoningssporen in Ma- 'endorp'. Hij toont enkele fondsten van het terrein de Haarlemmerstraat de nieuwbouw van ï&A wordt gerealiseerd toont dia's van de op- ■a vingen aldaar. De bij enkomst begint om kwart acht. Jelige City Scenes 9e Stichting Toch Theater rengt van morgen tot en 16n pribef 1 december de work- ien Ihop „City Scenes" in het e Ski- Horspoortgebouw. De 128-1 S[orkshoP 's een voorbe- rv etdmg op een dansthea- I m erstuk dat vanaf januari IB pt mei wordt ingestu- ^W^eerd. Deelname kost 150 iilden. Meer informatie is (Ie fonisch verkrijgbaar: irendeyo526 of 140504. eintuü :da iIet CDA-Leiden houdt norgen een openbare al- \em ene leden vergadering n restaurant „In den ver dulden Turkaan de it eenstraat 2. De vergade- ïng begint om acht uur. )p de agenda staat het verkiezingsprogramma en Ie advieslijst Tweede Ka- n er. Politiek be Werkgroep Politieke Vorming voor Vrouwen \eeft een cursus politiek ip het programma staan. 9e cursus bestaat uit tien tijeen komsten. Nadere in- ich tingen iijn telefoi de i Koningin Beatrix arriveerde gistermorgen bij de Pieterskerk om de herdenking van het universitair verzet tijdens de Twee de Wereldoorlog bij te wonen. Zij werd begroet door de mi nister W. Deetman van onderwijs (tweede van links) burge meester C. Goekoop (links) en K.J. Cath (rechts), de voorzit ter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. De herdenking werd gehouden in het kader van de viering van veertig jaar bevrijding en stond onder auspiciën van het Co mité Nationale Viering Bevrijding. Ook in andere universiteits steden werden lokale herdenkingsplechtigheden georgani seerd. Het universitair verzet in Leiden kende twee hoogte punten. Het eerste hoogtepunt was de protesttoespraak van de Leidse hoogleraar Cleveringa in november 1940, nadat de Duitsers joodse hoogleraren en lectoren de toegang tot de universiteiten en hogescholen hadden ontzegd. Het tweede betrof de verwikkelingen rond de loyaliteitsverklaring in maart 1943. Studenten moesten een verklaring ondertekenen waar in zij beloofden zich te onthouden van handelingen gericht te gen de bezetter. Slechts vijftien procent van de studenten te kende. LEIDSE RAADSLEDEN: LEIDEN „De winst die het Energiebedrijf Rijnland (EBR) over 1984 heeft gemaakt, moet met terugwerkende kracht aan de afnemers uitgekeerd worden". Dat stellen de Leidse raadsleden in de Algemene Raad van het EBR. Zij zullen morgen een dergelijk voorstel aan de Algemene Raad voor leggen. Het college van beheer van het EBR was van plan ruim 7,5 miljoen van de winst te ge bruiken voor een verlaging van het gas- en elektriciteit starief in 1986. Maar de Leidse vertegenwoordigers achten het gewenst dat dit bedrag zo spoedig mogelijk ten gunste van de verbruikers wordt aan gewend. Zij vragen de Alge- 'mene Raad daarom de korting over 1985 toe te kennen en dit in de eerstvolgende afreke ning aan de verbruikers door te berekenen. Voor de komen de jaren zou dit ook moeten gebeuren. Het voorstel is on dertekend door vrijwel alle partijen in de gemeenteraad. Slechts de handtekening van de VVD ontbreekt. De Algemene Raad van Rijn land bestaat uit vertegenwoor digers van alle deelnemende gemeenten. Leiden bezit welis waar een groot aantal van de stemmen maar niet de meer derheid. In het verleden is meermalen gebleken dat waar de verschillende politieke par tijen in Leiden het wel eens konden worden, zij het getals matig af moesten leggen tegen de andere vertegenwoordigers bij het EBR. (ASSENAAR/DEN LAG De bouw van landhuis van prinses iristina en haar echtge- bt Jorge Guillermo op idgoed De Horsten in issenaar gaat door. De Iwaren tegen de bouw b een inwoner van Issenaar en van de Al- inene Vereniging voor Ituurbeschermers in provincie Zuid-Holland heeft deze week net als de Arob-commissie van de Raad van State de beide reclaman ten in het ongelijk gesteld. Drs. J. van Gogh, wonend aan de prinses Marielaan in Was senaar, heeft volgens de pro vincie geen last van de bouw van de villa op De Horsten, omdat hij niet in de buurt van het landgoed woont. Zijn be- vankelijk verklaard. De heer Van Gogh vond dat te licht vaardig en wellicht mede doordat in dezen de koninklij ke familie was betrokken, werd besloten tot de bouw van het huis op één van de meest stille gebieden van De Hor sten. De Algemene Vereniging voor Natuurbescherming haalde bij de provincie eveneens bakzeil. De vereniging wees er op dat De Horsten in schapsbehoud staat aange merkt als een gebied met be langrijke ecologische cultuur historische en landschappelij ke waarden. De bouw van een villa zal het karakter van De Horsten verstoren, meende de vereniging. De provincie vindt dat de bestaande schema's de bouw van een villa niet uit sluit. De provincie vindt dat de villa wel degelijk in het ge bied past en dat aantasting van het milieu zeer gering blijft. Gegarandeerd aantal arbeids plaatsen in sociaal cultureel werk LEIDEN De gemeente Leiden en vertegenwoordi gers van werkgevers- en werknemersorganisaties zijn overeengekomen dat er tot 1990 geen arbeidsplaatsen in het sociaal cultureel werk zullen verdwijnen. Voorts zijn zij het eens geworden over de oprichting van één centraal werkgeversinstituut voor die sector. Het gaat in het totaal om 54,5 formatieplaatsen. De ge meente heeft slechts het voorbehoud gemaakt dat, wanneer zij opnieuw ge dwongen wordt te bezuini gen, de overeenkomst eenzij dig opgezegd kan worden. Ook wordt niet uitgesloten dat een aantal functies naar een andere instelling zal moeten worden verschoven. Het is de bedoeling dat het centrale werkgeversinstituut voor het sociaal-cultureel werk binnen twee jaar ope rationeel zal zijn. De over eenkomst wordt donderdag aan de raadscommissie on- GEEN BELANGSTELLING MEER VOOR DUURDERE WONINGEN LEIDEN De gemeente raad heeft gisteravond be sloten de huurprijsgrens te verlagen van 850 naar 650 gulden. Dit betekent dat voor bewoning van duur dere huurwoningen niet langer toestemming door de gemeente nodig is. Te vens werd besloten de koopprijsgrens voor een gezinswoningen te verla gen tot 174.000 gulden en die van de overige wonin gen tot 121.800 gulden. Reden voor de verlaging is dat de bij de gemeente ingeschre ven woningzoekenden geen belangstelling hebben voor de duurdere type woningen. De huurprijsgrens is hiermee bo vendien gelijk gesteld aan het maximum bedrag waarover het rijk huursubsidie verleent. De fractie van Links Leiden gaf gisteravond te kennen weinig te voelen voor de ver laging omdat de gemeente daarmee haar grip op de wo ningmarkt zou verminderen. Links Leiden stelde voor de grenzen afhankelijk te maken van de belangstelling voor be paalde woningen. In de prak tijk zou dit betekenen dat de grens per wijk zou moeten worden vastgesteld, omdat voor woningen in de binnen stad meer belangstelling be staat dan voor woningen el ders. Het voorstel werd door de gemeenteraad afgewezen maar wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zei toe het nader te willen bestuderen. Eigenaren die door het niet kunnen voldoen van de hypo theekverplichtingen hun wo ning moeten verkopen, zullen zich voortaan bij de gemeente kunnen inschrijven voor woonruimte. Voorheen waren zij aangewezen op de particu liere markt om een woning te verkrijgen. Gebleken is dat het aantal eigenaren dat door executoriale verkoop in de problemen raakt, groeiende is. Het aantal woningen dat toe gewezen wordt aan de twee Leidse vrouwenopvanghuizen zal worden uitgebreid. Mo menteel mogen de Leidse hui zen ieder vijf woningen per jaar toewijzen aan vrouwen die zelfstandig willen gaan wonen maar geen huis kunnen vinden. Links Leiden stelde voor in het vervolg de vrou wen absolute voorrang te ge ven bij het toekennen van een huis maar daar wilde de ge meenteraad niet aap. Wethou der Tesselaar zei toe het aantal woningen dat de vrouwenhui zen zelf mogen toewijzen, voor 1 janyuari van het volgend jaar te verhogen. Goed nieuws voor automobilisten die vanaf de Plesman- laan komen en naar de binnenstad willen rijden: de Morspoortbrug is sinds gisteren weer open. Dat betekent dat men niet meer hoeft om te rijden via Stationsplein, Schuttersveld, Mo- lenwerf, Lammer markt en Beesten markt om op de Blauwpoortsbrug uit te komen. Een ritje over Morssin gel, Morspoortbrug en Morsstraat vol staat weer. De brug werd gis teren door wethou der J. Peters (van ruimtelijke orde ning en verkeer) feestelijk geopend. De wethouder kon dit ruim een maand eerder doen dan men had gedacht. Toen Peters op dinsdag 25 juni van paal voor de nieu we brug sloeg, gin gen de deskundi gen er vanuit dat het karwei tegen Kerstmis zou zijn geklaard. is nu voor de zes tiende keer geres taureerd, sinds de bouw in 1611 is er heel wat aan dit zorgenkind onder de Leidse bruggen Niet lang geleden werd ook de Mors poort ingrijpend opgeknapt, zodat Leiden er weer een fraai stukje stads- schoon heeft bijge-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13