Kaping eindigt in bloedbad W it Autobom in Frankfurt: 36 gewonden ndrukwekkend begin jisschoppensynode PREI EN BRAADWORST ff 1.25 Secretaresse BON: Staking bij kaasfabrieken Kapers werpen handgranaten tussen passagiers Explosie in parkeergarage Rajneeshpuram wordt gesloten Politie Utrecht boos op KNVB Alphense scholieren na brand week vrij GEWONDEN IN LEIDEN DOOR KOOLMONOXYDE Maandag 25 november 1985, 77e jaargang no. 23358 DAGBLAD TI/TIPS VOOR ZUID-HOLLAND «rs, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.VLeiden, redacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Rampgebied in Columbia in „Aktua" op Ned. I om 22.20 uur. Op Ned. II om 19.27 uur „Hints" en 21.35 uur „Een jon gensdroom van Hugo Claus". Op Duitsland 1 om 23.00 uur Chinese film „Die Arztin". Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur omstreeks min 1 graad. Middagtemperatuur rond 3 graden. Noordwestenwind, matig, aan de kust nu en dan vrij krachtig. Zon op: 08.18; onder: 16.36. Schev. hoog water: 2.00 en 14.17; laag water: 10.04 en 22.27 uur. »es Buddingh' 7) overleden RDRECHT In zijn woon- iats Dordrecht is gisteren op jarige leeftijd de dichter en zaïst Cees Buddingh' overle- Vier weken geleden ver- n zijn laatste bundel euwe Gorgelrijmen". Bud- igh' maakte in 1953 naam t zijn „Gorgelrijmen", merk- jrdige dichtsels waarvan „Ik i de bLauwbilgorgel" het be- jdste is geworden. In het be- van de jaren vijftig konden jwel alle middelbare scholie- dit gedicht moeiteloos uit hoofd citeren. lg. 6: Buddingh' in de eerste jats dichter. en Drenthe zijn vanmorgen vroeg stakingen uit gebroken. Volgens woordvoerder Wijnhoven van de Voedingsbond FNV ligt de productie volledig stil. Via de staking willen de bonden bereiken dat het concern (Frico-Domo) de plannen intrekt om vier kaasfabrieken met in totaal 200 werknemers te sluiten. Uit solidariteit met de actievoerders zijn ook bij andere zuivelconcerns korte werkonderbrekingen van circa een uur gehouden. Het betrof volgens de bond acties bij de Melkunie in Maasdam en Rot terdam en Beveco in Giessendam. Noord-Nederland, een concern met in totaal 3.000 werknemers, wil de kaasproduktie die nu nog verspreid over dertien vestigingen plaatsvindt, concentreren in een kleiner aantal fabrieken. De vakbonden vinden dat de noodzaak van die con- centratatieplannen onvoldoende is aangetoond. Zes jaar geëist tegen scheepsmakelaar DORDRECHT De offieief van justitie bij de rechtbank in Dordrecht, mr A. Wel- schen, heeft vanmorgen zes jaar gevangenisstraf geëist te gen de 49-jarige voormalige scheepsmakelaar Willem R. Mr Welschen achtte alle acht ten laste gelegde strafbare feiten bewezen. R. moest on der meer terecht staan voor twee oplichtingszaken, het onttrekken van geld uit een faillissement van zijn onder neming, een hasjsmokkel en het ten onrechte innen van WIR-premies. Scheveningse gevangenis „onveilig" DEN HAAG Het Huis van Bewaring in Scheveningen is brandgevaarlijk. Dit heeft de Nationale Ombudsman prof. J. Rang bevestigd in een rapport, dat in middels ter kennis is gesteld van minis ter Korthals Altes van Justitie. De ombudsman vindt het in hoge mate onjuist dat de overheid een cellencom plex gebruikt waarvan de brandveilig heidseisen zó duidelijk ontoereikend zijn. Inmiddels is toegezegd dat voorzieningen voor een betere brandveiligheid tegelij kertijd worden uitgevoerd met de uit breiding van de cellencapaciteit met 120. Volgens de Haagse brandweer is de situ atie in het Huis van Bewaring niet on verantwoord onveilig. LA VALETTA De kaping van een Egyptische Boeing 737 is gisteravond op het vliegveld van Malta in een bloedbad geëindigd. Meer dan 50 passagiers en de vijf kapers kwamen om het leven, toen Egyptische commando's het toestel bestormden. Op het moment dat de commando's het toestel binnendrongen, wierpen de kapers handgrana ten tussen de ongeveer 70 ge ijzelde passagiers. Daardoor ontstond brand. De meeste mensen zijn door verstikking om het leven gekomen. Tussen de 25 en 30 passagiers en bemanningsleden zijn met verwon dingen in het ziekenhuis opgeno- Boven: Gezag voerder Hani Ga- lal wijst op het verband om zijn hoofd. Hij liep een hoofdwond op toen de leider van de kapers hem trachtte neer te schieten. Rechts: Maltezer brandweerlieden op het uitgebran de vliegtuig; het zelfde vliegtuig dat na de kaping van het Italiaanse cruiseschip Achil la Lauro vier Pa- lestijnen naar Tu nesië zou vliegen, maar dat werd gedwongen te landen op Sicilië. men. Preciese aantallen waren vanmorgen nog steeds niet beschik baar. Wel staat vast, dat bij een ka ping nog nooit zoveel mensen om het leven zijn gekomen. De kaping begon toen het vliegtuig van Egyptair op weg was van Athene naar Kairo. De kapers dwongen de piloot koers te zetten naar Malta, waar 21 inzittenden werden vrijgelaten, overwegend vrouwen en kinderen. Onder de vrijgelatenen waren ook tien men sen die gewond waren geraakt toen Egyptische veiligheidsagenten te vergeefs trachtten de kapers te overmeesteren. De kapers verlang den alleen brandstof om verder te kunnen vliegen. Toen de autoritei ten weigerden op die eis in te gaan, begonnen de kapers passagiers te vermoorden en uit het vliegtuig te gooien. Het is niet duidelijk hoe veel passagiers zijn omgebracht. Sommige berichten spreken van een. Maar volgens gezagvoerder Hani Galal waren het er zeven. Een van deze zeven, een 30-jarige Amerikaanse, bleek ondanks een nekschot niet dood. Ze ligt in ern stige toestand in een ziekenhuis. „De kapers waren eerste-klas moordenaars. Zij waren wanho pig", aldus de 39-jarige Hani Galal. Zelf heeft hij het er levend vanaf gebracht door een van de kapers met een bijl behorende bij de blus-apparatuur te doden, toen deze op hem schoot. Galal liep een schotwond aan het hoofd op. Pagina 4: Luchthavens waren ge waarschuwd. Twijfels over vei ligheid Athene. (Van onze correspondent) OME Met een mis ge- elebreerd door driehon- erd prelaten is gisterocht end de buitengewone bis- choppensynode in Rome egonnen. De ronduit in- rukwekkende plechtig- teid was een getrouwe /eerspiegeling van de plechtigheden waarmee 23 jaar geleden het Twee de Vaticaanse Concilie van start ging, hetzelfde Concilie dat hier in het Vaticaan de komende veertien dagen aan een onderzoek zal worden on derworpen. Ruim 450 kardinalen, bis- abeljauw vissen geheel verboden IEN HAAG De visserij op abeljauw is sinds afgelopen iterdag verboden voor Ne- erlandse vissers. Staatssecre- iris Ploeg heeft dit besloten ndat alle kabeljauw die Ne erland dit jaar mocht vangen opgevist. Wie toch nog op ibeljauw vist riskeert een -verbaal en een voorlo pige maatregel van justitie. Dat houdt in dat bij een vol gende overtreding de op brengst van de illegale aan voer of de kabeljauw zelf in beslag wordt genomen. De twintig vissers die kabeljauw mochten vangen schatten dat zij 1,6 miljoen gulden inkom sten mislopen door het verbod van de staatssecretaris. schoppen, patriarchen, theolo gen, en deelnemers uit andere kerken schreden met de paus in hun midden de „Koninklij ke Trap" af, de „Bronzen Poort" uit en via het St. Pie tersplein de basiliek binnen. Precies zoals toen, 23 jaar gele den, werd nu het „Procedamus in pace" (Laten we in vrede voortgaan), gezongen. Binnen en buiten de St. Pieter hadden zich tienduizend gelovigen verzameld om deze indruk makende en zeker niet-alle- daagse gebeurtenis mee te ma ken. Tijdens zijn preek gaf paus Jo hannes Paulus II geen aanwij zingen voor de koers van de synode. In brede kringen is gespeculeerd dat bepaalde ver anderingen die het Tweede Vaticaanse Concilie heeft ge bracht, zullen worden terugge draaid. Pagina 2: Paus laat bis schoppen vrij (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Braadworst, 500 4.48 7QO kilo QQ®® «/O 5 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ALPHEN AAN DEN RIJN Een auto in de parkeergarage Ridderhof is vrijdagavond laat zwaar beschadigd door een ex plosie. De auto, aan de zijde van het Carmenplein voor haar vader neergezet door Al- phense, klonk rond tien uur een enorme knal. De koffer deksel van de auto bleek naar binnen te zijn ingedeukt, het plaatwerk vertoonde een gat en de achterruit was verbrij zeld. De politie vermoedt dat gegooid is met vuurwerk waarmee was geknutseld. De auto is voor technisch onder zoek meegenomen door de po litie. De Duitse politie en reddingswerkers kijken naar de ravage die de autobom gisteren In Frankfurt heeft aangericht. Nog niet bekend is hoe de auto op de parkeerplaats bij het in koopcentrum kon komen. Het terrein wordt door militaire politie bewaakt. De aanslag lijkt sterk op die van begin au gustus op de Amerikaanse mi litaire luchthaven in Frank furt. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. Bij de aanslag raakten gisteren 21 Amerikanen gewond en een aantal Westduitsers. On der hen bevinden zich enkele kinderen. Drie mensen, twee vrouwen en een man, zouden er ernstig aan toe zijn. een BMW die bij het gebouw Bepaald niet uitgesloten is dat geparkeerd was. de Rote Armee Fraktion de aanslag gepleegd heeft. De De politie vermoedt dat de RAF heeft sinds het einde van aanslag het werk is van linkse de jaren zestig al meerdere terroristen, maar nog niemand aanslagen gepleegd op Ameri heeft zich voor de aanslag ver- kaanse militaire installaties in antwoordelijk gesteld. West-Duitsland. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Bij een bomaanslag op een inkoopcentrum voor Amerikaanse militairen in de binnenstad van Frankfurt zijn gisteren 36 mensen gewond geraakt. De bom ontplofte in RAJNEESHPURAM De „commune voor rijke mensen" van de Indiase goeroe Bhag- wan Shree Rajneesh, wordt ontmanteld. Dat heeft de bur gemeester van Rajneeshpu ram, Swami Prem Niren in Oregon laten weten. „Wij zijn niet langer levensvatbaar. De VS hebben gefaald om deze prachtige man en de bijdrage die hij kon leveren te erken nen". Niren zei dat het vertrek van Rajneesh naar India, om in de VS aan een celstraf te ontkomen, de rechtstreekse oorzaak is voor de ondergang van de commune. De burge meester zei te verwachten dat de meeste van de 1400 bewo ners binnen twee weken weg vertrekken. Vorig jaar had de commune nog 3500 bewoners. UTRECHT De politie in Utrecht is boos op de KNVB, omdat de voetbalwedstrijd FC Utrecht-Ajax pas ander half uur voor het vastgestel de aanvangstijdstip is afge last. Een woordvoerder van de politie was van mening, dat de afgelasting eerder had kunnen worden bekendge maakt, omdat het weer gis teren niet anders was dan zaterda'g. Had de KNVB de wedstrijd eerder afgekeurd, dan zou er niet onnodig on vrede zijn ontstaan bij groe pen supporters van FC Utrecht. Deze gingen na de afgelasting de stad in en pro beerden vernielingen aan te richten en rellen uit te lok ken. Door snel ingrijpen heeft de Utrechtse politie weten te voorkomen dat supporters van Ajax in Utrecht ook in actie kwamen door hen naar Amsterdam terug te sturen. Ook over het feit dat zij voor de wedstrijd tweehonderd politiemensen extra had op getrommeld terwijl die 1.200 overuren niet nodig zouden zijn geweest als eerder be kend zou zijn gemaakt dat de wedstrijd niet door zou gaan, was de politie bitter gestemd. Het duel Feyenoord-PSV dreigde even te worden afgelast, maar het deponeren van zand in de strafschopgebieden was voldoende voor doorgaan. Doelman Hans van Breukelen komt even poolshoogte nemen. Verder onder meer in Sporttribune: Jan Keizer maakt er potje van Liverpool nadert Manchester United Ria Visser via achterdeur in IJssel Cup Noordwijk moeiteloos langs FC Lisse Optimisme Fides Pacta vooralsnog misplaatst Alex Jansen verrast marathon top ALPHEN AAN DEN RIJN Vier van de acht groepen, 84 leerlingen, van de openbare basisschool Ridderburcht aan de Es- senburg krijgen deze week geen les. Een deel van hun school heeft het afgelopen weekeinde namelijk flinke roet- en water schade opgelopen bij een brand. Zaterdagmiddag rond vier uur werd de brand in de school ontdekt in een lokaal op de boven verdieping. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door oververhit ting van de keramiekoven die aan was blijven staan in het vak lokaal handvaardigheid. Daardoor hebben de gordijnen vlam ge vat. De oven behoort automatisch af te slaan wanneer een be paalde temperatuur wordt bereikt en dat is kennelijk niet ge beurd. De politie heeft het apparaat meegenomen voor een tech nisch onderzoek. Overigens is de kans groot dat de leerlingen de lessen later in moeten halen. LEIDEN Een echtpaar uit de Hoflaan is zaterdagmorgen om streeks elf uur onwel geworden door een defecte geiser, waar door koolmonoxyde vrij kwam. Het echtpaar liep een koolmo- noxydevergiftiging op. De man kwam te vallen, waardoor hij ook nog een snijwond kreeg. Nadat buren de politie waarschuw den, werd ook de brandweer te hulp geroepen. De concentratie koolmonoxyde was zo hoog, dat het meetapparaat van de brand weer dit niet kon aangeven. Het echtpaar is naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Ook twee agenten en de buren van het echtpaar hebben zich onder doktersbehandeling laten stellen. Als er iets in beweging is dan is het wel het beroep van secretaresse. De tijd is voorbij, dat directievergaderingen worden bijgewoond door het sierotiepe domme blondje dat haar nagels van een nieuw laagje paars voorziet, terwijl haar baas zit te confereren. Ze is nu omringd door elektronische apparatuur: Velotype, personal computer, groepscomputer, telefax/facsimile, electronic mail, elektronisch oor, teleconferencing, elektronische kaartenbak, agenda en microfilmarchieven. Hoe de secretaresse aan haar toekomst werkt, leest u vandaag in de Leidse Courant. En vergeet niet uw secretaresse onderstaande bon te laten invullen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1