Organisatie Spelen gaat met pet rond bij bedrijfsleven Raad van State stelt KNVB in het ongelijk Mexicaanse pers woedend op nationale elftal fportwereld uoetballerlei fORT CeidócSotvumt ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 C-Haarlem 17-FC Groningen sioi-kken Boys-PEC Zwolle ;urs22-11 |en-SC Heracles jna S-ASWH 222.50 Iiapelle-Telstar 200^50 jeerenveen-RCH 3°!l0 IQEN 78,30 1 8i 40 B-beker 135^40 -DS '79 73,70 noord-PSV <7,40 ,'wente-NEC «qS fidam-Papendrecht (trochl-AJax 231,30 91,50 Ruud Christoffers wint vierde marathon HAARLEM Anders dan in voorgaande ja ren slaat de nivellering ook toe in het mara thonschaatser Waar vroeger één rijder in de begin van de strijd om de KNSB-beker het pe loton zijn wil oplegde, werd gisteravond in Haarlem Ruud Christoffers als vierde winnaar op de vierde wedstrijddag gehuldigd. De 24-ja- rige fysiotherapeut uit Vlaardingen versloeg in de eindsprint zijn vier vluchtmakkers, met wie hij veertig ronden voor het einde van de ener verende koers een ronde voorsprong had geno men. Jos Pronk werd tweede, Richard van Kempen derde. Voor Christoffers betekende zijn overwinning de eerste bij het marathon- schaatsen. Bovendien nam hij door deze pres tatie de leiding in het KNSB-klassement over van Co Giling. Spakenburg maakt plaat SPAKENBURG Spa- ken burg, woensdag in het Utrechtse stadion Nieuw Galgenwaard te genstander van FC Den Haag in de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker. heeft zijn nieuwe clublied op de plaat gezet. De grammo foonplaat wordt van avond voor het eerst offi cieel ten gehore gebracht in het sportprogramma van Veronica, De Heilige Koe, dat om half zeven op Nederland 1 begint. FIFA steunt bond Paraguay ASUNCION De internatio nale voetbalfederatie FIFA heeft de bond van Paraguay een bedrag van 2,5 miljoen gulden toegezegd. De Zuida merikanen zullen dat bedrag gebruiken voor de voorberei ding van het nationale elftal op de eindronde van het we reldkampioenschap, volgend jaar in Mexico. Voor het eerst sinds 1958 heeft Paraguay zich weer voor de eindronde ge plaatst na een herkansing te gen Chili (3-0 en 2-2). Tien procent van het bedrag zal worden bestemd voor de spe lersgroep. Asiel voor Iraanse voetballers HAMBURG Drie Iraanse voetbal lers, volgens eigen zeggen leden van de nationale verzetsbeweging tegen ayatollah Khomeiny, hebben in West Duitsland asiel gekregen. De bekendste van de drie spelers, die op zoek zijn naar een Westduitse club, is de voormalige international Ha- mid Almassi. Tijdens de interland tussen Iran en India had de 29-jarige Almassi in tegenstelling tot zijn me despelers geweigerd het portret van de geestelijk leider uit te rollen. Daarop werd hij uit de nationale ploeg gezet. Almassi en de twee an deren betaalden elk een borg van ruim 12.000 gulden, zodat zij hun land mochten verlaten. Andere bestemming voor Rotterdamse sportvelden ROTTERDAM Door teruglopende lede naantallen hebben veel sportclubs in Rotter dam het zo moeilijk, dat ze in totaal een schuld van bijna 600.000 gulden bij de gemeente héb ben. Inmiddels zijn daarvoor afbetalingsrege lingen getroffen. Door herschikking van vel den en fusies van verenigingen kan aan 32 sportvelden een andere bestemming worden gegeven. Dit blijkt uit de nota herstructurering sportvelden die wethouder M. Jansen van sport en recreatie gisteren heeft gepubliceerd. De meeste sportvelden, die worden opgeheven, vormen een complex bij vliegveld Zestienho ven. De overige op te heffen velden liggen her en der verspreid over de complexen, die in to taal 305 sportvelden omvatten. Bakker verspeelt wereldtitel NASSAU Steven Bak- ker heeft gisteren in de zesde en laatste race voor de wereldtitelstrijd zeilen in de Star-klasse bij Nas sau (Bahama's) zijn kop positie verspeeld. De Ne derlander en zijn partner Ko van der Berg slaag den er niet in bij de eer ste tien te eindigen. Olympisch winnaar Bill Buchan werd kampioen. Met de tweede plaats verdiende hij in de slo- trace genoeg punten om de concurrentie van zich af te schudden. ortoptv iderland 1, 18.30 uur: De heili- sioi- [koe. xurs22-it iderland 2, 22.40 uur: Studio prt. 57.50 Igië Nederlands, 22.40 uur 3640 r' op 2a,erda9- 1100 «island 1, 18.05 uur: Die i3i!ao brtschau. 121,30 «Island 2, 22.15 uur: Das Ak- 9ioo,ood M|e Sport-Studio. 169 00 f",and 3' 20-15 uur: Sport im 213 00 13-15 uur: Grandstand. 152,00 IC 1, 23.55 uur: Snooker. 117,00 |C 2, 16.40 uur: Snooker. 62.00 IC 2, 19.45 uur: WK schaken, loo'oo ,C 2' 23-35 uur: RAC Au,° ral" ioo'ooo 13-30 uur: Worstelen. 28^50 1,15.15 uur: Atletiek. 408.00 y Channel, 14.40 uur: IJshoc- 2100.00 Z 5®g-g y Channel. 15.40 uur: Motor- 219.50 b Channel. 20.50 uur. Worste- 58.00 r 43.00 f 81.50 korcu 64.00 (Ierland 1, 17.35 uur: Brand- 562.00 nt 17000 |derland 2' 19 00 UUr S,udi0 25<oo W'8 Nederlands, 20.05 uur: 80^90 lortweekend. 105.50 «gië Frans, 18.30 uur: Sport. 72,00 5, 21.00 uur: TV 5 Sports, ggg «Island 1. 15.30 uur: Paarde- 3£3 90 litsland 1, 18.23 uur: Die ortschau. litsland 2, 17.22 uur: Die ort-Reportage. litsland 3, 19.00 uur Sport im isten. IC 1, 16.00, 20.15 en 00.00 uur. C 2, 15.00 uur: Rugby special. C 2. 21.55 en 00.10 uur: RAC to rallye. I> Channel, 14.35 uur: Ameri- gjg b football 285,00 |y Channel, 15.55 uur Tennis: 3i!3oprnes Bulgarije-Tsjecho Slowa- 139,90 je. Channel, 16.55 uur: Wind- i: World Cup Kijkduin. sen 29,30 tbal Inter Milaan, i ?de op de Italiaanse rang- heeft trainer Castagner manager Del Cin met on- I jdellijke ingang ontslagen. (tbal De tuchtcommissie I de KNVB heeft Mulder (V) en Van Moorst (PEC klle) voor één wedstrijd ge- tbal De eerste-divisie- ^Jstrijd tussen DS '79 en FC ii feeningen is van dinsdag 26 ember verschoven naar dag 12 januari 1986. llrennen Gerrie Knete- ïn is gisteren door presi- t mr. B. Pronk van de Bre- J rechtbank alsnog in het felijk gesteld in de kwestie I sponsor Skil. rdesport De Oostenrij- Hugo Simon heeft met i Freak tijdens het concours lique van West-Berlijn de ie Prijs van Duitsland ge inen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Bijna 62.000 Nederlandse bedrij ven ontvangen over an derhalve week een brief, waarin wordt gevraagd om geld. De brief, ver stuurd door de Stichting Olympische Spelen Am sterdam 1992, is het begin van een grootscheepse fonds wervingscampagne, die uiteindelijk tien mil joen gulden moet gaan op leveren. Met dat geld wordt de uitvoering be taald van het wervings plan dat er tussen nu en 17 oktober volgend jaar voor moet gaan zorgen dat ten minste 47 leden (een meerderheid) van het In ternationaal Olympisch Comité tegen die tijd ge noeg vertrouwen hebben in Nederland als organisa tor van de Spelen van 1992. „Als we geen tien maar zeven miljoen ophalen, kunnen we de Spelen wel vergeten, dat is zeker", meent P Kranenberg die namens de stichting de in zameling leidt en zichzelf daarvoor twee maanden de De Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn. tijd heeft gegeven. Van de gro te bedrijven in Nederland wa ren er eerder deze week 35 vertegenwoordigd op een bij eenkomst die bij de Neder landse Bank in Amsterdam was belegd. In totaal wil de stichting 250 grote onderne mingen persoonlijk benaderen, 1500 middelgrote en 60.000 kleine per post. De eerste gro te gift is binnen, namelijk die van de Amsterdamse Kamer van Koophandel die een ton beschikbaar stelde. Nu de stichting bij het bedrijfsleven met de pet rond gaat, is de laatste en beslissen de fase ingegaan tot de uitein delijke. IOC-stemming die vol gend jaar in het Zwitserse Lausanne plaats vindt. De ij- veraars voor het binnenhalen van de Spelen gaan er min of meer van uit dat in het bedrijfsleven dezelfde geest drift leeft om het doel te berei ken. Voor de zekerheid heeft men echter laten uitrekenen wat „de Nederlandse econo mie" er beter van wordt. De uitkomsten: in vijf jaar wordt voor 900 miljoen gulden in ons land geïnvesteerd, voor vier miljard gulden extra ge produceerd (de zogeheten ma cro-economische impuls), en ontstaat er voor 32.000 manja ren werk. Dit is de boodschap die de bedrijven in de fonds- wervingsbrief van de Stichting ter overweging krijgen. „Dat de Spelen in 1992 in Amster dam worden gehouden, dat is een nationale zaak, daar heeft elk bedrijf deel aan", zegt K. J. Reitsma, direkteur van de stichting. Er moet heel wat gebeuren. Nederland moet z'n visitekaar tje nog meer dan tot dusver gaan afgeven op tal van plaat sen in de wereld. De eerstvol gende gebeurtenis op de agen da is die van komend week einde op de Sport Summit in New York, een conventie van invloedrijke figuren in de sport. Reitsma gaat daar met burgemeester Van Thijn van Amsterdam, Anton Geesink en Johan Cruijff duidelijk ma ken wat de Nederlandse moge lijkheden zijn. De gelden van het bedrijfs leven worden gebruikt om rei zen als deze mogelijk te ma ken. Naast de tien miljoen uit deze richting verwacht de stichting nog 4,5 miljoen gul den binnen te halen van parti culiere gevers, van algemene fondsen en het verkopen van bedrukt promotiemateriaal voor de spelen. „We hopen de voordelen van de spelen zo aannemelijk te maken dat het geld vanzelf binnenkomt", al-* dus fondsenwerver Kranen burg. DEN HAAG De Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond in Zeist heeft het veelbesproken geschil met burgemeester mr. C. Waal van Deven ter, die een voetbalwed strijd uit vrees voor rellen had verboden, verloren. De afdeling rechtspraak van de Raad van State stelt in een gisteren bekend gemaakte uit spraak dat de burgemeester te recht gebruik kon maken van het „rampen-artikel" uit de gemeentewet. Deze uitspraak kan grote gevolgen hebben voor de speeldagen van het betaalde voetbal. Niettemin wilde de KNVB nog geen commentaar geven, omdat „de uitspraak nog niet binnen is". In het geding was de voetbal wedstrijd Go Ahead Eagles- Feyenoord die door de KNVB gepland was op woensdaga vond 31 oktober 1984. Na uit voerig overleg over en weer besloot Waal de wedstrijd te verbieden en te verschuiven naar een zodanig tijdstip dat er in elk geval bij daglicht ge speeld kon worden wanneer de meeste bars en café's geslo ten zijn. Dat zou volgens Waal de kans op rellen, die naar de ervaring geleerd had ongetwij feld zouden volgen, tot een mi nimum beperken. Uiteindelijk werd de wedstrijd onder pro test van de KNVB op dinsdag namiddag 7 mei van dit jaar (bij daglicht) gespeeld. Waal beriep zich op het „ram pen-artikel" uit de gemeente wet, die de burgemeester bij wijze van hoge uitzondering de bevoegdheid geeft bij ram pen en groot oproer snel maat regelen te nemen. Dat mag al leen als te verwachten is dat „gewone middelen" zoals het inzetten van extra politie etc. niet toereikend zijn. De burgemeester mocht, con cludeert de Raad van State, op grond van gebeurtenissen in het verleden aannemen dat wedstrijden van „bepaalde clubs", zoals de Raad het om schrijft, tot ernstige ordever storingen leiden. Zo ernstig dat het inzetten van meer poli tie niet langer voldoende ef fectief is om de openbare orde te handhaven. Het lokt eerder nieuw geweld uit. De KNVB heeft de Raad van State er niet van kunnen over tuigen dat het handhaven van het voetbalrooster zwaarder moet wegen dan een dreigen de verstoring van de openbare orde. Tijdens een eerder ge houden hoorzitting van de af deling rechtspraak werd door de betrokken staatsraden al opgemerkt dat de KNVB te weinig doet om rellen te voor komen en de problemen, die de KNVB overigens wel on derkent, te veel op de gemeen te afwentelt. gjjj \ecord-international 98^70 D spe 90,90 af Jennings is een record- 02.50 \ternational in spé. De doel- ian van Noord-Ierland staat p 113 interlands, slechts vee verwijderd van de hui- Ige recordhouder: Björn IQ fordqvist, die 115 keer voor. Iweden uitkwam. Daar aank'oord-Ierland zich vorige 4;35'ee/c heeft geplaatst voor de s.70\ndronde van de strijd om 1i7 75e' wereldkampioenschap in 2.oo\exico, ziet het er naar uit 38 75^ Jeinings het record van i39isobrdqvist -onvoorziene om- OBjSQndigheden voorbehouden - 32 25»yaa7 gaat overtreffen. Pi- 161308/7 f detail: Jennings is bij i'lsc1 Tottenham Hotspur 53.2S*chts reserve. _J1 7 31\ est Ham heeft dechteschutter 5/0 Engeland wordt de topsco- slijst momenteel aange- ?rd door Frank Mc A ven - van West Ham Unitêd. 25-jarige Schot, die voor miljoen gulden van St. 38 i/l'rren naar de Londense 35 i/job kwam, maakte tot dus- achttien doelpunten voor nieuwe werkgever. McA- 126 iffcnme kan overigens niet 23 7ffigen over een logische en 26 heiend verlopen opbouw i/E? zÜn voetballoopbaan. 57 imf jaar lang heeft hij wer kloos rondgelopen en be sloot ten einde raad maar be roepsmilitair te worden. Hij bleek niet te kunnen schieten en werd ontslagen. West Ham United denkt overigens heel anders over de schut- terskwaliteiten van McA ven- Arabische hoop voor Swansea Swansea, nog niet zo lang ge leden de revelatie van de En gelse eerste divisie, zweeft momenteel op de rand van de financiële afgrond. De enige hoop op het voortbe staan van de club uit Wales moet komen uit het oosten, uit Arabië. Daar vandaan zijn immers reacties gekomen op de advertentie in het gezag hebbende Engelse dagblad The Times, waarop Swansea zijn laatste hoop op redding vestigde. De opkomst van Swansea was even opmerke lijk als de snelle val naar de staart van de derde divisie. In 1977/1978 promoveerde het van de vierde naar de derde divisie, in 1978/1979 van de derde naar de tweede en in 1980/1981 van de twee de naar de eerste, waar in het eerste seizoen (1981/1982) ge ruime tijd een toppositie werd ingenomen en waarin het uiteindelijk zeer verdien stelijk zesde werd. De val ging zowaar nog sneller: in 1982/1983 degradatie naar de tweede divisie, in 1983/1984 degradatie naar de derde di visie en in het afgelopen sei zoen werd een afdaling naar de laagste divisie van het En gelse voetbal ternauwernood voorkomen. Nieuwe coach bij Zweden Olie Nordin is de nieuwe bondscoach van Zweden. Enige jaren geleden was hij nog assistent van de direc teur sportief van AS Roma, Eriksson. Nordin was zelf het laatst werkzaam bij de enige weken geleden onttroonde Noorse kampioen Vaaleren- gen IF. De benoeming van de nog tamelijk jeugdige Nordin (35) is in Zweden met de no dige scepsis ontvangen. Over het algemeen luidt het oor deel, dat hij nog tamelijk on ervaren is, geen natuurlijk overwicht heeft en eigenlijk nog niets heeft gepresteerd als trainer. Juist dit acht men in Zweden voor de hoogste technische post in het land een absolute voorwaarde. Ie dereen geeft wel toe, dat Nordin een „gezellige jon gen" is, met wie de spelers ongetwijfeld vaak kunnen la chen. Ijskoud afscheid succesvolle coach Paul Wolfisberg heeft een ijs koud afscheid gekregen als bondscoach van Zwitserland. De interland tegen Noorwe gen in Luzern (vorige week woensdag) werd immers ge speeld op een besneeuwde en hard bevroren grasmat. Meer warmte straalt de lijst uit van de interlands die Zwitserland onder supervisie van Wolfis berg speelde. Van de in totaal vijftig interlands won Zwit serland er zestien, speelde er twintig gelijk en verloor er veertien. Wolfisberg, die in maart 1981 in functie trad, wordt met deze resultaten gezien als één van de meest succesrijke bondscoaches in de geschiedenis van het Zwitserse voetbal. Gezien het beschikbare spelerspotentieel zal het voor zijn opvolger Da niel Jeandupeux niet gemak kelijk worden. Beckenbauer maakt geen verschil Franz Beckenbauer heeft vo rige week veel indruk ge maakt bij het Westduitse Franz Beckenbauer: respect voor moedig besluit. volk. Het lekte namelijk uit, dat de Westduitse teammana ger vedette Karl-Heinz Rum- menigge geen toestemming had gegeven de dag vóór de interland tegen Tjsecho Slo wakije door te brengen in zijn eigen huis bij München. De bij Inter Milaan spelende Rummenigge had bij aan komst in München vernomen dat familie, vrienden en ken nissen als het ware in rijen voor de deur van zijn huis stonden. Zelf vond Rumme nigge het ook wel aardig even thuis te' zijn. Becken bauer stak daar een stokje voor. Hij wees het verzoek van zijn aanvoerder af, om dat hij geen verschil met wie dan ook wenste te maken. „Als ik de één toestemming geef, komt de ander weldra ook. Dan zijn wij niet meer serieus bezig met het natio nale elftal", was het com mentaar van Beckenbauer. HYS lusteloos DEN HAAG Het ijshockey op De Uithof is de laatste we ken een uiterst lusteloos ge beuren. Gisteravond werd dat weer voor de zoveelste keer in het in feite nog niet zo lang aan de gang zijnde ijshockey- seizoen bewezen. Het meren deel van de ruim 250 toeschou wers volgde vrijwel apathisch HYS-GIJS (3-5 met als tussen standen 1-3, 1-2 en 1-0). Weliswaar presenteerde HYS weer eens een nieuwe Cana dees, maar ook dat had beter nog achterwege kunnen wor den gelatén. Curtis Collins was gisteren gearriveerd, speelde één periode mee en was na tuurlijk zeer vermoeid. Wel gaf hij even zijn visitekaartje af, hetgeen hem wel op een dubbele twee-minutenstraf kwam te staan. Het was dan ook verstandig de Canadees na de eerste pauze maar te laten omkleden. Inmiddels had HYS al een achterstand opgelopen van 3-1 (Roland Meijer voor de thuis club, Herman Carras, Toren en Ginetti voor de bezoekers). In de tweede periode vergroot te de Groningse ploeg de voor sprong via twee treffers van Ginetti. Arnold Troch, de eni ge die nog een enigszins aan vaardbaar niveau haalde, scoorde tegen, hetgeen hij in de derde periode herhaalde en daarmee de eindstand op 3-5 bepaalde. Straffen HYS: 6x2 minuten en GIJS 7x2 minu ten. Gestaakt Tilburg Trappers-Smoke Eaters werd gisteravond negen minuten voor tijd gestaakt. Scheidsrechter Postma besloot daartoe, nadat de vechtende spelers elkaar met bierblikjes hadden bekogeld. Eerder in het duel had Postma de wed strijd bij wijze van afkoeling vijf minuten stilgelegd. De be zoekers uit Geleen leidde bij de staking met 5-3. Nijmegen versloeg op eigen ijs koploper Kemphanen met 7-3 (4-2, 2-1, 1-0). Manuel Nagrete (hier in duel met de Westduitser Andreas Breh- me) is één van de grootste talenten van het Mexicaanse voetbal elftal. MEXICO „Weet u waar Noord-Jemen ligt? Dat zou u wel moeten, want dat is hel enige land dat we hebben ver slagen". Dat schreef één van de gezaghebbende dagbladen in Mexico onlangs in de aan hef van een verhaal over het nationale voetbalelftal dat te rugkeerde van een toernee door Noord-Afrika. De Mexicanen, officieel nog steeds gastheren bij het toer nooi om het wereldkampioen schap in juni volgend jaar, verloren twee van de zes oe fenwedstrijden: van Egypte en Lybië. Zij sleepten er drie keer een puntendeling uit - tegen Jordanië, Koeweit en de Vere nigde Arabische Emiraten. De onvrede van de media was voor de Mexicaanse voetbal bond aanleiding in Mexico- -Stad met spoed een perscon ferentie te beleggen. Daarin kwam alleen de bekri tiseerde trip aan de orde. Bij voorbeeld het duel met Egyp te, dat volledig uit de hand liep. Door de nederlagen is het vertrouwen van de pers in de ontwikkelingen rond de we reldtitelstrijd extra geschon den. De aardbevingsramp bracht Mexico immers al eer der in hevige verwarring. De wereldvoetbalfederatie FIFA beslist in december definitief over het al dan niet doorgaan van het toernooi, waarvan in middels 22 van de 24 deelne mende landen bekend zijn. De trip naar Noord-Afrika was een uitstekende mogelijk heid geweest het zelfvertrou wen op te vijzelen. De Mexi caanse televisie zat de selectie immers dicht op de huid. Alle duels werden integraal uitge zonden. In het hele land wa ren de cafés-stampvol met in tens meelevende voetballief hebbers. Gelukkig voor de topvoetballers reageerde me nig Mexicaan nogal lauw op de zwakkke prestaties. „Ach, vol gend jaar zal het hopelijk alle maal anders zijn", was een veelgehoorde opmerking. In journalistieke kringen ging het er allemaal feller aan toe. Een radioreporter riep hevig geëmotioneerd: „Geef ze een nul voor moed, een nul voor /sportuitslagen BILJARTEN NK anker-kader 47/2 Poule A: Lemmens-Oe Bruyn 350- 184/7; Van de Ven-Koorevaar 350- 255/9; Vet-Van Peer 350-191/8; Vet- Koorevaar 350-35/2; Lemmens-Van Peer 350-53/4. Poule B: Vultink-Burgman 305-235/5; Jaspers-Klijn 350-75/5; Boer-Van Manen 350-220/12; Vultink-Van Ma nen 350-46/4; Jaspers-Burgman 350- 153/2; Klijn-Boer 200-350/11. ROLHOCKEY EK junioren Parija Spanje-Nederland 3-5; Frankrijk-Ne derland 7-7; Engeland-Nederland 1-2; Nederland-ltallë 1-2; West Duitsland- Nederland 3-3; België-Nederland 2-5. SCHAATSEN Marathon Haarlem Heren: 1. Christoffers (Vlaardingen); 2. Pronk (Oost Graftdijk); 3. Van Kempen (De Hoef); 4. Maarssen (Rij- senhout); 5. Bakker (Groningen). Klassement KNSB-beker: 1. Christof fers 71,1 punten; 2. Giling 61, 3. Kas- per 54; 4. Van der Duim (Heerenveen) 47,1; 5. Maarssen 46. Dames: 1. Moolhuizen (Weesp); 2. Borst (Krommenie); 3. Uitham (Zuidla ren); 4. Van Tol (Nes aan de Amstel); 5. Pasveer (Groningen). Klassement KNSB-beker: 1. Uitham 33,0 punten; 2. Moolhuizen 18,1; 3. Alderts (Heer enveen) 16,0. VOETBAL Frankrijk Paris Saint Germain-Toulouse 3-0; Lens-Bordeaux 1-0; Sochaux-Metz 1- 2; Nancy-Lille 3-0; Brest-Laval 2-1; Auxerre-Le Havre 3-0; Nice-Marseille 1-0; Rennes-Bastia 3-1. Stand aan de kop: 1. Paris Saint Germain 20-35; 2. Bordeaux 21-29; 3. Nantes 20-27. techniek, een nul voor taktiek, een nul voor fitheid, een nul voor inzet. En nul keer iets maakt toch nul. Dat is het ni veau, waarop ons team zich momenteel bevindt". Mislukking De meeste kranten probeerden hun emoties te koppelen aan verstandige redeneringen. Ze vertelden hun lezers, dat de toernee het midden hield tus sen een mislukking en een ramp. Enkele bladen zeiden, dat de reis nooit had mogen doorgaan na de aardbevingen die volgens officiële cijfers aan meer dan 5000 mensen het le ven hebben gekost. Een Mexi caans onderzoeksbureau sprak onlangs zelfs over ongeveer 35.000 doden. „Door deze cata strofe waren de spelers psy chisch niet opgewassen tegen zo'n belangrijke toernee", schreven de commentatoren. Zij maakten schampere op merkingen over de argumen ten, die bondsbestuurders bij wijze van excuses aanvoerden: de velden waren te hobbelig, de scheidsrechters floten slecht en de temperatuursver schillen schommelden erg. Het absolute dieptepunt was vol gens de media de doorzichtige smoes, dat de Mexicaanse spe lers niet konden wennen aan het hoogteverschil. De lucht zou in Afrika te droog zijn. Dat, maakten de kranten dui delijk, was precies het omge keerde van de klacht, die sporters hebben als ze naar het hoog gelegen Mexico komen. De pers was ook zeer verbol gen over het wangedrag in de met 2-1 verloren wedstrijd te gen Egypte. Nadat Espana de Mexicanen kort na de rust op 1-0 had gezet, kwamen de Egyptenaren snel op gelijke hoogte, om vervolgens in de slotfase het beslissende doel punt te maken. De geïrriteer de Mexicanen raakten nota bene onder leiding van aan voerder Tomas Boy slaags met hun gastheren, waarna de po litie het veld moest ontruimen. In een poging te redden wat er te redden viel, nodigde de Mexicaanse voetbalbond de journalisten uit voor de pers conferentie. De centrale figuur was daar bondscoach Boris Mi- lutinovic, die bij de pers op grond van zijn loopbaan als voetballer nog enig aanzien geniet. Milutinovic, een Joe goslaaf die voornamelijk in Mexico actief geweest als spe ler, wees op het belang van de toernee: „We zijn naar Afrika gegaan om te leren. We wilden alles weten van de teams uit dat gebied, zodat we volgend jaar niet voor verrassingen ko men te staan". Ook bondsvoorzitter Rafael de Castillo ontkende dat de trip was mislukt. Bovendien deed hij een beroep op de pers: „We zijn op het moment beland waarop de gehele natie onze ploeg moet steunen. We moe ten immers iets bereiken, dat we nog nooit hebben bereikt: het wereldkampioenschap".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7