Het spel na Genève Krokodillehapjes in palmpittensaus Exotische eethuisjes te boek gesteld CeidóeSoiwant Onze verslaggever Leo van Vlijmen woonde deze week in Genève de ontmoeting bij tussen Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov. Hij vond de Geneefse top een „aantrekkelijk en succesvol schouwspel". In onderstaande analyse komt hij tot de conclusie, dat de regisseurs van deze theatershow waarschijnlijk zelf nog niet weten hoe het nu verder moet. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 22x421 plan 3 volgensj :hanen.l -40. Na 25-30?i 19x17 GENÈVE - De balans van iop de ërote gebeurtenissen, zo leert de geschiedenis, kan eigenlijk J t7""- pas enkele jaren later worden i gl|6x" opgemaakt. Niettemin is men 7.28xi7 momenteel zowel in Washington als in Moskou in doet naarstig aan het cijferen om er I"'35x^4 achter te komen wat de geeft, ipolitieke show die in Genève 43...14.is opgevoerd elk van beide 16,47"4I partijen heeft opgeleverd. >.39-33?Naar gelang het politieke systeem geschiedt dit in de En sp^Verenigde Staten openlijk, in de Sovjet-Unie achter gesloten 8.39x37 deuren. )e strijd De Amerikaanse president zal de ko- Zwapt mende dagen en weken duidelijk moeten 6,21,26, maken, dat hij alle mogelijkheden heeft irzwakt! benut en dat hij zijn doel in Genève vaardig, heeft bereikt. Dit laatste kan natuurlijk kracht pas na zeer lange tijd blijken, want me- 49.47- nige topconferentie eindigde ogenschijn- it staat lijk met concreet uitzicht op pais en 9.38-33 vree. terwijl er kort daarop toch gescho- 1.29x20 ten werd. De op topconferenties gebaar de „geest" is reeds menigmaal door Sov- •28 2-8 jetrussische praktische politiek achter- 3.42-38 haald. Een jaar na de Geneefse top van 1 25-30 1955 vielen Sovjettroepen Hongarije se: ook binnen en een jaar na Glassboro werd 3 19-24 Tsjechoslowakije onder de voet gelopen. 3.28x19 De invasie in Afghanistan, in 1979, blijvenj vond zelfs al plaats binnen enkele maan- den na de topontmoeting tussen Leonid 9.39-34 Brezjnev en Jimmy Carter in Wenen, n remi" Ook Genève-2 zal dus op zijn vroegst pas over een jaar beoordeeld kunnen ;m dus worden. Ondanks alle optimisme van rom de president Reagan hebben de Amerika- te spe- nen dus groot gelijk als zij de verklaring I van Michail Gorbatsjov dat hij bereid is i de dialoog voort te zetten, met enige en om- scepsis bestuderen. Het feit, dat Gor- n ik in batsjov in Genève als een geheel nieuw Beide lypc Sovjetleider is opgetreden kan aan mstand de argwaan van menige Amerikaanse }f tien. politicus niet veel afdoen. De nieuwe 3.33-28 Sovjetrussische stijl zal zelfs sommigen 3.41-36, in Washington afschrikken omdat het 33, wel Kremlin nu met vaardigheid het wapen 1 9-14 hanteert waarop juist de Amerikanen al- '.40x29 naar In het verleden kwam het zelden voor dat de echtgenotes van de politici in het nieuws kwamen. Zo kwam het Westen bijvoorbeeld pas te weten dat Andropov een vrouw had, toen deze Sovjetleider werd begraven. Nu echter stelen de dames, zoals hier Nancy Reagan en Raisa Gorbatsjov, de show als de heren achter gesloten deuren hun onderhandelingen tijd als enigen meester zijn geweest: de publiciteit. In het voorspel van de top conferentie hebben de Russen de media in het Westen krachtig bespeeld en de zwijgplicht die de delegaties zichzelf - zeer terecht - tijdens de top hebben opgelegd, heeft in feite vooral ten nadele van de Amerikanen gewerkt. Lokkertje Het succes dat Ronald Reagan in Genè ve heeft behaald, ligt vooral in het feit dat de Sovjetrussische delegatie zijn voorstel heeft overgenomen deze top conferentie als een nieuw begin te be schouwen. De „fresh start" waarover de Amerikaanse president al lang voor hij naar Genève reisde sprak, heeft gestalte gekregen in de persoonlijke gesprekken tussen Ronald Reagan en Michail Gor batsjov en in de afspraak dit contact van man tot man volgend jaar en het jaar daarop voort te zetten. Genève-2 heeft zich nu dan ook reeds bij de geschied schrijvers aangediend als de herbegon nen Oost-Westdialoog. Doch anderzijds is het de Amerikaanse president abso luut niet gelukt Gorbatsjov ervan te overtuigen dat SDI het middel bij uit stek is om tot wapenbeheersing te ko men. Hoe zou hij ook? Ronald Reagan is er trouwens zelfs niet in geslaagd zijn Sovjetrussische gesprekspartner vast te pinnen op de uitspraak die hij in zijn in terview met het Amerikaanse weekblad „Time" had gedaan, namelijk dat weten schappelijk onderzoek met betrekking tot SDI eventueel getolereerd zou kun nen worden. Aan de vooravond van de Geneefse top had de Sovjetrussische Amerika-deskundige Georgi Arbatov nog woorden van gelijke strekking ge sproken. Tijdens en na de topontmoe ting in Genève is echter gebleken dat het standpunt van het Kremlin onveranderd luidt: SDI is en blijft in zijn totaliteit een struikelblok voor een akkoord over wa penbeheersing. Dat geldt ook wanneer het goede voornemen van Reagan en Gorbatsjov om nieuwe impulsen te ge ven aan de Geneefse onderhandelingen wordt uitgevoerd. En zelfs Reagans lok kertje, dat de Sovjet-Unie mag delen in de resultaten van het onderzoek naar SDI, is zonder uitwerking gebleven. SDI is in de slotverklaring van Genève dan ook zorgvuldig vermeden. In plaats daarvan wordt wel nog eens de formule ring van 8 januari 1985 herhaald volgens welke „de wapenwedloop in de ruimte verhinderd en op aarde beèindigd" moet worden. Doch zolang de uitgangspunten van Washington en Moskou zo verschil lend blijven als ze nu zijn, lijkt elk voor nemen om de ontwapeningsonderhande lingen te bespoedigen het papier waarop het geschreven wordt nauwelijks waard. Revisie De eerste indruk van de topconferen tie kan echter zowel voor het Witte Huis als voor het Kremlin tamelijk gun stig zijn. De Amerikaanse president heeft een goed figuur geslagen en hij heeft met zijn persoonlijke charme onge twijfeld een belangrijke bijdrage geleverd aan de vriendelijke atmosfeer die van de eerste tot de laatste minuut de topconfe rentie heeft gekenmerkt. Michail Gor batsjov op zijn beurt, zonder veel erva ring op het gebied van de buitenlandse politiek en vergezeld door een minister van buitenlandse zaken die ook een nieuwkomer is, heeft in Genève getoond dat hij zich uitstekend op het gladde di plomatieke parket kan bewegen. Boven dien brengt hij iets mee naar huis wat van groot gewicht is: de erkenning door de Amerikaanse president dat de Sovjet- Unie een gelijkwaardige parner van de Verenigde Staten is. Over „het rijk van de duivel" zal voorlopig niet meer ge sproken worden, want Gorbatsjov heeft door zijn optreden duidelijk gemaakt dat het traditionele vijandbeeld dat men in het Westen van de Sovjet-Unie heeft aan revisie toe is. De koers lijkt dus richting ontspanning te gaan. De NAVO-partners die in Brussel door president Reagan werden ingelicht en de leden van het Warschaupact die deze blijde boodschap van partijleider Gorbatsjov in Praag kre gen meegedeeld, toonden zich gelijkelijk optimistisch. Geen van hen had meer verwacht; menigeen waarschijnlijk min der gevreesd. De kracht van Genève-2 is echter tegelijkertijd haar zwakte. Het was natuurlijk verstandig bij deze eerste topontmoeting - na zes jaar stommetje spelen - zich te beperken tot een globale verkenning. Wat de komende maanden, met name bij de Geneefse onderhande lingen, bij de besprekingen in Stockholm en in de bilaterale beraadslagingen tus sen Washington en Moskou evenwel node gemist zal worden zijn duidelijke richtlijnen. Die konden nu ook niet ge formuleerd worden omdat de oevers te ver van elkaar liggen om ze in zo korte tijd te overbruggen. De Geneefse top zelf is een aantrekkelijk en succesvol schouwspel geweest doch hoe het nu verder moet na deze theatershow weten de regisseurs waarschijnlijk zelf niet. LEO VAN VLIJMEN Reagan zorgde met zijn charme dat de ontmoeting ontspannen is verlopen; Gorbatsjov heeft bereikt dat de Sovjet-Unie als een gelijkwaardige partner van de Verenigde Staten wordt beschouwd en dat zinnen als „het rijk van de duivel" voorlopig niet meer gebezigd zullen worden. 27- 1.43-38 17-21 3,5,x?7 DEN HAAG - Het was in een Ar- nz re- EentÜns restaurant, in een achteraf- straatje in de Boliviaanse hoofdstad 32x41 La Paz. Op de kaart stonden „ge- 16-21 grilde specialiteiten". Maar de visi oenen van grote biefstukken én de trek verdwenen in één klap bij het opdienen van de eerste „lekkernij": gebakken darm en gegrilde uier. beste J-28 9-1 "Nou nee. Zoiets zal je in Nederland 37-31, niet direct gebeuren", zegt Kees Kom- 22x24] mer, een van de schrijvers van het deze -20 en week gepubliceerde boekje „Vreemd uit 29x40 Eten, Derde-Wereldrestaurants in Ne derland en Vlaanderen". Het boekje is !8 (40- een uitgewerkte bundeling van de restau- ie ma- rant-besprekingen van Kees Kommer en 10 ge- Albert Stol, zoals die de afgelopen twee en een half jaar verschenen in het 19x30 maandblad „Onze Wereld". De oor- 4.2x30 spronkelijke verhaaltjes zijn aangevuld eind- met algemene informatie, interviewtjes met de restauranthouders, recepten en vooral veel adressen. Een culinaire rond- 34 18- reis langs de Derde Wereld in de Neder landen. actie 37x28, -22. igische of 3-9 24-30 heeft Ingeburgerd Wat is dat eigenlijk, vreemd eten? Itali aanse en Chinees-Indische gerechten zijn inmiddels zo ingeburgerd in de vader landse keuken, dat nauwelijks meer van „vreemd" kan worden gesproken. Vrij wel elk Nederlands gezin heeft de ingre diënten voor een macaronischotel of een ld dat portie nassi in de koelkast staan. Ook ;ansen Griekse, Turkse, Mexicaanse en Argen- ïl niet tijnse eethuisjes mogen zich verheugen idrijke in een almaar toenemende populariteit, om van shoarma-tenten niet te spreken. Desondanks bestaat er volgens Kees Kommer bij veel Nederlanders nog steeds een drempelvrees als het erom gaat „het avontuur" van een echte uit heemse keuken te ondergaan. Waar schijnlijk heeft hij gelijk. Want wie heeft ooit Cambodjaanse gestoomde goudbra sem, Pakistaanse gosht saag-e-bahar (lamsvlees, spinazie en kruiden), Peru aanse pisco sour (de nationale drank) of Rwandese gemarineerde krokodillehap- jes in palmpittensaus gegeten en gedron ken? Wie in Nederland exotisch wil eten, kan daarvoor zonder meer het beste terecht in de Randstad, met name in Amster dam. Maar ook in andere delen van het J5,e6. jand hebben zich de afgelopen jaren bui tenlanders gevestigd die hun geluk in de horeca hebben beproefd. De een met meer succes dan de ander. Want on- Zaki Darwish, afkomstig uit het land van de Bedoeinen, is een van de buitenlanders die met succes een restaurant drijven in Nederland. Hij serveert Arabische lekkernijen in zijn zaak aan de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag. Hier toont hij een van zijn specialiteiten: Garouf Mahshi, gemarineerd geite- of lamsvlees. danks de toegenomen interesse voor uit heems eten blijft het voor een buitenlan der extra moeilijk een goed restaurant op poten te zetten. Voor sommige vreemde keukens geldt, dat hun verschijnen in culinair Neder land alles te maken heeft met politieke gebeurtenissen in het land van her komst. Zo tref je in veel Latijnsameri- kaanse restaurants mensen aan, die na de militaire staatsgrepen uit het begin van de jaren zeventig als politiek vluch teling naar Europa zijn gekomen. Vietnamese restaurants deden pas hun intrede in Nederland, nadat ons land bootvluchtelingen had opgenomen. Ook buiten de restaurants boeken zij succes. Zo heeft de vaderlandse kroket-met mosterd inmiddels grote concurrentie gekregen van de Vietnamese loempia met-sambal, die vooral op markten gre tig aftrek vindt. Maar lang niet iedere buitenlandse res tauranthouder heeft zo'n „politiek verle den". Aan het Noordeinde in Den Haag runnen Amaijit Singh en zijn Neder landse; vrouw Frederick Singh-Knotten- belt sinds een jaar of drie het Indiase restaurant Maharani. „Waarom we dit restaurant zijn begonnen? Vooral omdat mijn man koken zo leuk vond", zegt mevrouw Singh. „Indiaas eten heeft de naam dat het heel sterk is gekruid. Maar dat is veel te algemeen gesteld. Je hebt in India wel vijf verschillende keukens. In het zuiden is het eten veel heter dan in het noorden. Wij voeren de noordelij ke keuken, waarin bijvoorbeeld voor de marinades veel gebruik wordt gemaakt van yoghurt. Het koken en grillen ge beurt op een uit India geïmporteerde klei-oven, die met houtskool wordt ge stookt en zorgt voor de perfecte smaak", aldus mevrouw Singh. In Den Haag zit ook een van de weinige Arabische restaurants in Nederland. Het is gevestigd aan de Laan van Nieuw Oost-Indiè en Zaki Darwish, een Pales tijn uit Oost-Jeruzalem, zwaait er de pol lepel. Voor hij zijn specialiteiten-restau rant begon - inmiddels een trefpunt voor Arabische diplomaten en zakenlie den - werkte hij bij de officiële verte genwoordiger van Koeweit in ons land. Het Amsterdamse eethuisje van de Pe ruaan Manuel Delgado. La Cabana, is vernoemd naar de boerenhuisjes op het Peruaanse platteland, waar je als gast al tijd uit de pot mag mee-eten. Omdat aardappels en bonen de voornaamste in grediënten zijn van de Peruaanse keu ken, kost het Manuel Delgado niet veel moeite de benodigde produkten in huis te halen. Sommigen van zijn collega's hebben het wat dat betreft heel wat moeilijker. Zij moeten hun spullen vaak rechtstreeks uit hun vaderland importe ren. Zo gebruiken de Argentijnen bij voorkeur Argentijns vlees. Brazilianen kunnen niet zonder hun speciale zwarte bonen. Amarjit Singh neemt uitsluitend genoegen met echte Basmati-rijst. En niet elk Arabisch of Noordafrikaans res taurant kan zijn gasten elke avond een optreden van een buikdanseres garande ren. Erwtensoep In „Vreemd uit Eten" laten de schrijvers een twintigtal uitheemse restaurants de revue passeren. „Maar ik kan niet pre cies zeggen welk land het lekkerste eten heeft", aldus Kees Kommer. „Iedereen heeft zo zijn specialiteiten. En als het in Nederland heel koud is, vind ik erwten soep met verse worst ook heerlijk". „Mensen die in het buitenland een be paald gerecht hebben gegeten, vinden datzelfde eten in Nederland vaak lang niet zo lekker. Het is voor een restau ranthouder de kunst, die sfeer weer terug te halen, onder meer door de aankleding van zijn zaak, de muziek en de gerech ten die hij voorzet". Maar wie louter in een uitheems restau rant gaat eten om vakantieherinneringen op te halen, laat een uitstekende kans voorbij gaan om nader kennis te maken met „de Derde Wereld in Nederland". Kees Kommer: „De vriendelijkheid van de restauranthouders, die graag de tijd nemen om uitleg te geven over hun ge rechten en het land waar zij vandaan ko men, het vaak verrukkelijke eten en de confrontatie met andere, soms heel op vallende eetgewoonten, maken „vreemd uit eten gaan" al tot een avontuur op zichzelf'. JOS TIMMERS FOTO: TJERK HERINGA ..Vreemd uit Eten'' is een gezamenlijke uitgave van uitgeverij Bruna en de Novib en kost 19,50 gulden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19