Vooral oudere leraren knappen af „Ik heb niets verkeerds gedaan FNV vindt dreiging van loongolf opgeblazen BVD arresteert medewerkster octrooibureau 2 KAMER AKKOORD MET TRENDVOLGERSWET Hoofddader Vleeschmeesters-fraude: UITGEBLUST IN OMGANG MET LEERLINGEN Vrijstelling reiskosten vergoedingen iets hoger ki> Kamerlid Dijkstal haalt uit naar Van der Reijden VARA zendt spots FNV gratis uit HILVERSUM De VARA heeft in principe toegezegd in het vooijaar drie korte spots van de FNV gratis uit te zenden. De spots hebben betrek king op de verkiezings campagne van de vak bond. De campagne is opgezet onder de titel „Kiezen voor nieuwe kansen" en gaat gepaard met een folderactie, waarin op het belang van stemmen wordt gewezen. De VARA stelt de zend tijd gratis beschikbaar in ruil voor gratis adverten ties in de vakbladen. In een toelichting op deze plannen liet de FNV we ten, dat niet het kabinet- Lubbers direct zal wor den afgevallen, maar dat de politiek van dit kabi net wel zal worden ge toetst aan de belangen van sociaal zwakkeren. Van overheidswege zal worden onderzocht in hoeverre de VARA de reclameregels over schrijdt. ^BINNENLAND. fieidae<2oiwa*it WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 Inval bij AMOK n rechercheur sluit de laadbak van een vracht auto, waarin 33 verhuis dozen met documenta- liemateriaal zijn geladen die de Utrechtse politie m beslag heeft geno men tijdens een inval in het kantoor van AMOK. 0c"|het Anti-militaristisch derzoekskollektief. stjoe 29-jarige R. V. is in gepu verzekerde bewaring j gesteld op verdenking ''van diefstal, inbraak en heling en van het in be etje hebben van „gehei me bescheiden betref lende de staatsveilig heid". Bekroonde Oranje-foto Kroonprins Willem-Alexander heeft door zijn bijna voor beeldige exercitie bij de Ko ninklijke Marine in Den Hel der de oplettende free-lance fotograaf Hans Peters meer dan alleen een goede foto bezorgd. Het tijdschrift Ons Koningshuis kende Amster dammer Peters de Oranje- Wisselobjectief toe voor deze beste Oranje-foto. De jury. onder voorzitterschap van hoffotograaf Max Koot. kende Hans Peters ook de derde prijs toe. De tweede prijs was voor Eric Dekker van Benelux Press. Verzekering moet reageerbuismethode alsnog vergoeden UTRECHT De Centrale Raad van Beroep beschouwt de reageerbuisbevruchting (IVF) als een medische en ook als een „gangbare" behandeling. Dit blijkt uit een uitspraak van dit hoogste rechtscollege op het gebied van de sociale verzekering, naar aanleiding van een klacht van de familie Verschoor uit Nieuwer- kerk aan de IJssel. Volgens de raad moet het IZA, een ziektekostenverzekering voor amb tenaren, een IVF-behandeling die mevrouw Verschoor in 1983 heeft ondergaan dan ook alsnog vergoeden. Het IZA noemde de rea geerbuisbevruchting een „nazi-techniek" en de Commissie van Beroep was het daarmee eens. Het gezin Verschoor ging daarom in ho ger beroep ging bij de Centrale Raad. Friese namen kosten PTT geld GROUW De raad van Boornsterhem heeft gister avond als eerste Friese ge meente besloten de namen van alle dorpen en straten te vertalen van het Nederlands in het Fries. Het „ver-Friezen" orengt echter met zich mee dat de PTT haar adressenbestand zal moeten aanpassen waar mee volgens globale bereke ningen een half miljoen gul den gemoeid zal zijn. De PTT heeft laten weten deze scha de bij het gemeentebestuur in rekening te zullen brengen. ïeuw ïoruii larzc au d« >j velfaOTTERDAM Eén op econoie drie leerkrachten in het voortgezet onderwijs acht zich niet meer ge- e jaa schikt om les te geven, uimt Deze leraren zijn zo te- groe leurgesteld, afgeknapt of oekir uitgeblust door de omgang ieemet de leerlingen, dat zij cynisch en onpersoonlijk worden en emotioneel uit geput raken. „Externe" zaken als salarisverminde ring, veelvuldig overleg, fusies etc hebben aanzien lijk minder invloed. Zo luidt een conclusie uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit onder bijna 1.200 leerkrachten van mavo-, havo- en vwo-scholen. Vol gens de socioloog drs. A. van Ginkel, schrijver van het van daag verschenen onderzoeks rapport, vraagt ruim de helft van de leerkrachten zich ern stig af hoe lang zij hun werk nog kunnen volhouden. Jonge leraren (tot 35 jaar) zijn minder vatbaar voor teleur stellingen dan leraren boven de 50 jaar. De ouderen blijken niet langer de soepelheid op te brengen om elke dag opnieuw met leerlingen om te gaan. Vrouwen, die gemiddeld va ker in deeltijd" werken, zijn over het algemeen beter opge wassen tegen de problemen. ren van het groepsproces in de klas. Voortdurend moet de aandacht van de leerlingen Leraren hebben moeite met worden getrokken en de klas het geringe resultaat dat zij tot meedoen worden bewogen, met hun inzet bereiken. Leer- Volgens Van Ginkel zou de lingen stellen hun steeds weer omvang van de taak voor de teleur door hun beperkte be- klas moeten worden vermin langstelling en slechte werk houding. Volgens Yan Ginkel derd. Gebleken is dat leraren die buiten de klas nog andere ligt de zwaarte van het beroep taken vervullen, zoals decaan i leraar niet zozeer in het in didactische zin goed kun nen lesgeven, maar in het stu- (con)rector of mentor, minder vatbaar zijn voor stress en ver- moeiheid. Kennelijk worden deze taken als compensatie er varen voor de intensieve uren van lesgeven. Van Ginkel acht het daarom wenselijk dat alle leerkrachten een deel van hun betrekking aan andere taken besteden, hoewel dit ingaat te gen het onderwijsbeleid van de afgelopen jaren dat gericht is op meer lesuren en grotere klassen. Van oudere docenten zou de taak voor de klas aan zienlijk moeten worden be perkt. Iran: Nederlandse sleper spionageschip TEHERAN De Nederlandse sleepboot „Amsterdam" is een „spionageschip", zo heeft de Iraanse marinecommandant, kapi tein Hossein Malekzadegan, verklaard tegenover het officiële Iraanse persbureau IRNA. En er zijn „krachtige radars" en „ui terst moderne radio-apparatuur" ontdekt aan boord van het schip. De „Amsterdam" wordt sinds 9 november vastgehouden door Iran. Het schip werd op 5 november door de Iraanse mari ne onderschept nadat het het Griekse olietankschip „Canaria" op sleeptouw had genomen, dat was getroffen door twee Iraakse Exocet- ra ketten DEN HAAG De bedragen aan reiskostenvergoedingen die zijn vrijgesteld van de heffing van loonbelasting en sociale pre mies worden met ingang van 1 januari iets verhoogd. Voor af standen tot 10 kilometer wordt die vrijstelling 580 gulden per jaar (1985: 570 gulden). Dat blijkt uit een advies van de Sociale Verzekeringsraad aan staatssecretaris De Graaf van sociale za ken en werkgelegenheid. De andere bedragen zijn: meer dan niet meer dan vrijstelling 10 km 15 km 1660 gulden (1630) 15 km 20 km 2040 gulden (2010) 20 km 30 km 2760 gulden (2730) 30 km 40 km 3490 gulden (3440) 40 km 50 km 4210 gulden (4150) 50 km en hoger 4400 gulden (4340) Voor werknemers die minder dan vier dagen per week naar de zelfde standplaats reizen gelden afwijkende bedragen. in O per toe il bij r ml dida e vei S_el^'EN HAAG „Dat hele /0l« loongolfverhaal is opge blazen door de pers. Er is geen sprake van looneisen en die zullen er ook niet _omen", zo verklaarde FNV-voorzitter Hans Pont [isteren bij de presentatie 'an het programma van 1C zijn vakcentrale vóór de komend vier jaar. Volgens Pont is de brandweer een geval apart. „Niemand can zich aan de brand weeracties opwerken. Deze acties zullen noch gevolgen hebben voor de est van de collectieve tor, noch voor het j&edrijfsleven", verklaarde nt. Vice-voorzitter en FNV-loon- deskundige Stekelenburg liet zich in dezelfde zin uit. „Een loongolf suggereert dat je za ken niet in de hand hebt. Ik vel hebben. We koersen op een combinatie van arbeids duurverkorting en verbetering van koopkracht". Stekelen burg hield de werkgevers voor dat ze zelf een bijzondere ver antwoordelijkheid dragen voor het voorkomen van een loon golf. „Als zij doorgaan met proberen arbeidsduurverkor ting met geld af te kopen, dan roepen zij ontwikkelingen af die wij als bonden juist willen tegengaan". In de Kamer waarschuwde overigens gisteren VVD- woordvoerder De Korte er voor dat te veel praten over een loongolf juist een loongolf- psychose zou kunnen oproe pen. Zijn CDA-collega Weijers is met De Korte voorstander van enige differentiatie in de loonkostenontwikkeling en hij ziet deze liever bereikt via winstdeling of toeslagen dan via een structurele inkomens verhoging. v Dr. A. van der Zwan, presi dent van de Nationale Investe ringsbank, heeft eveneens ge sproken over het risico van een loongolf. Een verbetering van de besteedbare inkomens via een lastenverlichting wordt volgens hem onvoldoen de overwogen. Als loonstijgin gen doorwerken in de ambte narensalarissen, kan dit veel scherper op het begrotingste kort terugslaan dan lastenver lichting. Partijprogramma's In het thans definitief vastge stelde FN V-program voor de komende vier jaar blijft de centrale koersen op werktijd verkorting onder behoud van koopkracht. Voor 1986 staat de 36-urige werkweek als doel en voor 1990 die van 32 uur. Ver schil in tempo en een flexibele invulling hiervan moeten mo gelijk zijn. De bond streeft naar een herbezetting van 100 procent, maar erkent dat dit in de praktijk lager zal uitvallen. Een percentage van 70 wordt als acceptabel gezien. Met deze wensen in de hand de rakettenkwestie staat niet bovenaan het wensenlijs- tje wil de FNV de komende maanden de programma's van de verschillende politieke par tijen gaan beoordelen. Aan dat „vergelijkend warenonder zoek" zal veel publiciteit wor den gegeven. Een stemadvies wordt niet uitgebracht. Opening Verzetsmuseum Prins Bernhard laat lachend de oorkonde zien, waarop hij zijn handtekening heeft geplaatst die de officiële opening van het Verzetsmuseum in Amsterdam tot een feit maakte. Naast de prins staan staatssecretaris Van der Reijden (WVC), burgemees ter Van Thijn en oud-kamerlid Wolf (CPN). Brand in raffinaderij Grote rookwolken drijven boven de KPC-raffinaderij in Euro poort, waar gistermiddag een grote brand uitbrak. Om zes uur had de brandweer het vuur onder controle. Er zijn geen gewonden gevallen en de schade bleek beperkt tot een paar ton. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord ge- jaan met de nieuwe trendvol- gerswet van minister De Ko ning (sociale zaken en werkge- ■genheid). PvdA, D66, PSP, PPR. CPN. EVP en het ka merlid Scholten stemden tegen de definitieve wet op de ar beidsvoorwaarden van de ge subsidieerde en gepremieerde sector. De kleinste regeringsfractie VVD nam enkele weken gele den al genoegen met het nieu we voorstel van de bewinds man om in beginsel ook perso neel van omroep, ziekenfond sen en bedrijfsverenigingen onder de werkingssfeer van de wet te brengen. Sectoren die evenwel met de betrokken mi nister een budgetteringsove reenkomst weten te sluiten vallen buiten de wet. Op voor stel van de VVD werd beslo ten de wet tot eind '88 te laten gelden. De vakbonden zijn van plan om de Eerste Kamer met klem te vragen een stokje voor de plannen te steken. Ook zijn de bonden van plan een klacht in te dienen bij de internationale arbeidsorganisatie ILO. Deze organisatie veroordeelde de plannen van De Koning al eerder. Verder bekijken de vakbonden of het mogelijk is via een Arob-procedure de plannen tegen te houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) staat -wel steeds vooraan om maatregelen tegen het voetbalvandalisme O'aan te kondigen, maar die uitspraken worden niet in concrete J daden omgezet. Er is hier sprake van veel geschreeuw en weinig .ju .wol. Deze kritiek uitte VVD'er Dijkstal, gisteravond in de Twee- 0. de Kamer tijdens de behandeling van de WVC-begroting. De parlementariër wees er op dat er sinds juni, toen de Kamer over ie aanpak van het voetbalvandalisme sprak, niets gebeurd is. noemde dit „teleurstellend". i| P 1 Namens de PvdA diende het Kamerlid Buurmeijer een wijzi gingsvoorstel op de begroting in. Daardoor zouden amateurelubs, die met jeugdelftallen deelnemen aan de landelijke jeugdcompe- titie, kunnen rekenen op 280.000 gulden van de overheid. Het- UJ zelfde bedrag als voor betaalde jeudgelftallen wordt gegeven. De "'vdA wil de wens financieel mogelijk maken door het niet sub- idiëren van een accountant bij de KNVB die de boeken van de :lubs in het betaalde voètbal moet controleren. Dijkstal en Andela-Bauer (CDA) roerden ook het para-commer- :ialisme aan in sportkantines. Dijkstal betoogde dat daar een einde aan moet komen. Hij nam enige afstand van het standpunt dat zijn collega Van Erp onlangs in de Kamer naar voren Vacht. Van Erp wil alle activiteiten in de kantines aan banden eggen waarbij men zich op het terrein van de horeca begeeft, ïijkstal zei alleen een einde te willen zien aan zaken als bruilof ten en partijen. Gasbedrijven onder protest akkoord met verhoging APELDOORN Het hoofd bestuur van de Vereniging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland (Vegin) gaat noodgedwongen en onder protest akkoord met een ver hoging van de gasprijs voor kleinverbruikers met 2 cent per kubieke meter (exclusief BTW) vanaf 1 januari volgend jaar. Het Vegin-bestuur, dat deze verhoging sterk afkeurt, zegt niet anders te kunnen nu minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) met de wet aardgasprijzen een minimum prijs voor gas heeft vastge steld. Een en ander blijkt uit een voorstel van het Vegin-be stuur aan de algemene leden vergadering, die morgen over de door de minister opgelegde gasprijsverhoging vergadert. Kleinverbruikers gaan met in gang van volgend jaar 57,6 cent per kubieke meter aard gas (exclusief BTW) betalen. AMSTERDAM De 42-jarige Ellen T. uit de hoofdstad, die naar gisteren bleek vori ge week donderdag door de Binnenlandse Veiligheids FRIEMELS /sjonge, i/meew (cïest/wio kapsel, wer HAAKT JE JOMGEA JÊL'JKT V weeft 38' Dienst (BVD) is gearresteerd wegens het doorgeven van staatsgeheimen, werkt bij het octrooibureau Los en Stigter in Amsterdam. Een medewer ker van dit bureau bevestigde dit vanmorgen. Directeur A. Kupecz van het bureau weigerde elk commen taar over deze kwestie. Ook vragen over de activiteiten van zijn bureau wilde Kupecz niet beantwoorden. Het" Openbaar Ministerie in Amsterdam wilde gisteren al leen kwijt dat de vrouw staats geheimen heeft afgegeven. Zij kan daarvoor tot 15 jaar cel worden veroordeeld. De raad kamer van de rechtbank in de hoofdstad beslist binnenkort over de verdere gevangenhou ding (met dertig dagen) van de vipouw. GG en GD betreurt openbaarheid rond dode kraker AMSTERDAM De directie van de GG en GD in Amster dam noemt het onjuist dat me dische gegevens van de vorige maand in een politiecel gestor ven kraker Hans Kok door justitie in de openbaarheid zijn gebracht. Wij hebben aan deze publikatie geen enkele mede werking gegeven, aldus een verklaring van de GG en GD-leiding gisteren.. De gang van zaken bij het in roepen van medische hulp ten behoeve van Hans Kok en an dere arrestanten heeft volgens de GG en GD „niet afgeweken van de gebruikelijke procedu re". De gezondheidsdienst zegt dan ook met „groot vertrou wen" het oordeel in deze zaak van de geneeskundige inspec tie in Noord-Holland tegemoet te zien. De GGen GD-arts stelde de avond van de arrestatie een „helder bewustzijn en normale reacties vast". Kok vertelde druggebruiker te zijn. Hij kreeg al enige tijd methadon van zijn huisarts. Ook librium en dalmadorm nam hij tot zich. Kok kreeg 50 milligram librium van de arts van de GG en GD: „een gebruikelijke do sering". Er was volgens de GG en GD geen sprake van onthoudings verschijnselen. Hans Kok werd „wel voorgedragen voor het bezoek van de speciale drugsarts de volgende dag". Hij bleek toen al overleden. DEN HAAG „Ik heb niets verkeerds gedaan. Geen valsheid in geschrif te of fraude gepleegd en ook geen miljoenen voor deel gehad". Aldus G.J. de K. (36) die gisteren voor het gerechtshof in Den Haag in beroep ging tegen de veroordeling tot achttien maanden onvoor waardelijke gevangenis straf die hem een jaar ge leden werden opgelegd wegens zijn aandeel in de zogenoemde Vleeschmees ters-fraude. In 1979 en 1980 probeerden de Vleeschmeesters de in druk te wekken dat zij uit Argentinië geïmporteerd vlees tot conserven hadden verwerkt. In feite werd het goedkoop als vers vlees ver kocht. Zo ontliepen de Vleeschmeesters de heffin gen op vers vlees dat van buiten de EG wordt geïm porteerd. Wie namelijk kan aantonen dat hij het vlees heeft verwerkt, krijgt dat geld terug. Deze zogenoemde A-regeling werd destijds in gevoerd om de importeurs te beschermen. De K. is direc teur van het Rotterdamse im- en exportbedrijf dat des tijds partijen ingevroren vlees over de werkmaat schappijen van de Vleesch meesters Holding verdeelde. Zijn bedrijf maakte tot in 1980 deel uit van het con cern. Met De K. werden vorig jaar directeuren en leden van de Raad van Bestuur van de Vleeschmeesters veroor deeld. De anderen kregen al leen geldboetes en voorwaar delijke straffen. De K. werd echter als het grote brein achter de affaire beschouwd. De K.'s advocaten, mr. T. de Roos en mr. J. Fiszbajn, zei den dat de andere verdach ten het erop hadden aange stuurd dat hun cliënt als de kwade genius werd aange wezen. Volgens de raads mannen is De K. echter niet meer dan een figurant. Hij haalde het vlees wel naar Nederland, maar verwerkers hebben de importvergunning en dienen het vlees ook te verwerken. Bij het heen- en terugfactu- reren van het vlees, dat in tussen op dezelfde plaats bleef, zou het niet zijn ge gaan om valsheid in ge schrifte, maar om identiteits verandering van het vlees. Dit houdt in dat een partij niet verwerkt hoeft te wor den, mits er een even zo gro te andere partij van dezelfde kwaliteit wordt verwerkt. Dit wordt voor bepaalde hoe veelheden toegestaan door het Produktschap voor Vee en Vlees. De K. zou bovendien niet hebben geweten dat er niet of nauwelijks vlees werd verwerkt, dit in tegenstelling tot de andere veroordeelden. Verder zou De K. aan de heie zaak geen geld hebben overgehouden, doordat de verdiensten in de kas van het moederconcern vloeiden. De Roos en Fiszbajn voerden verder aan dat het Openbaar Ministerie fouten had ge maakt in de tenlastelegging en te lang had getreuzeld met de behandeling van de zaak. Ze vroegen vrijspraak of ontslag van rechtsvervol ging- Ook het openbaar ministerie was tegen het vonnis van de rechtbank in beroep gegaan. De procureur-generaal, mr. H. Holthuis, eiste gisteren drie jaar gevangenisstraf. Hij zei nog steeds de overtuiging te hebben dat De K. een hoofdrol speelde en de me thode van frauderen zelfs had uitgevonden. Uitspraak 3 december. Bestuur Klokkenberg ontslaat hartchirurg BREDA Het bestuur van het Medisch Centrum De Klokkenberg heeft hartchi rurg D. Wijers van de Bredase hartkliniek met ingang van 31 mei 1986 ontslagen. Wijers gaat hiermee niet akkoord en wil de rechter laten uitmaken of het ontslag terecht is. Het bestuur is tot zijn beslissing ge komen op grond van eigen waarnemingen en ingewonnen adviezen, aldus een woord voerder van De Klokkenberg. Wijers komt al enkele maan den niet in de hartkliniek om dat de elf andere leden van het hartchirurgisch team en het personeel van de operatie kamer weigeren nog met hem te werken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3