Mogelijk geen volkstuinen in Oosthout olenstichting neemt olen op Falje over B en W Valkenburg willen af van vuilniszakken s"£etdóc(Bou/ui/nt fDEN OMGEVING fiekUeSouocwt ^reldkampioen De Vreugd surgesteld over [twijkse belangstelling VERZET TEGEN SLOOP KRAAKPAND Voorhouts kwartet ten doop gehouden In het luchtledige... GEEN SUBSIDIE VOOR ONDERNEMERS Brommers botsen gencadeflü^?rl formaat WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 VIJK De Katwijker Cees de Vreugd is tijdens Ireldkampioenschappen „Powerliften" in Finland I superzwaargewichtklasse wereldkampioen ge- In door in de drie onderdelen 972,5 kg op gerech twijze van de vloer te krijgen. In een door dik Lizènd bezoekers bezochte doodstille zaal pres- VCees de Vreugd het vierhonderd kilo tijdens het deel kniebuigen omhoog te krijgen en daarmee iis te leggen voor zijn kampioenschap. Een doods aai, aldus wereldkampioen De Vreugd, die wer- op de stoelen stonden te dansen, nadat het ge- van de vloer getild was. thousiaste ambiance die -il kontrast staat tot zijn gst thuis gisteren: geen (estuurder. noch ge- •bestuurder wachtte kersverse wereldkam- op om hem met zijn ie te feliciteren, e Vreugd heeft zijn in- van twee jaar geleden jk en overtuigd over- n. De in 1983 door pssures gekwelde atleet f dit seizoen, mede door lige stimulatie van de Jjkse sportschoolhouders ,Vooys en Kees Hou- ►en de coach van de Ko- ke Nederlandse tsport Bond, Henk Kei- 'us de in krachtsport- [i overbekende Gerard tot een ware zegetocht juropa. (punt daarvan beleefde e Vreugd op zondag 10 ber. toen hij op de laat je van het toernooi in ki in zijn klasse wereld en werd. Het uit drie igen vierhonderd kilo e te heffen, een unieke lie binnen het toernooi, hij bij het bankdruk- i.5 kg tilde en tijdens bdliften 355 kg. Een to- hd derhalve van 972,2 larmee hij wereldkam- werd. Voor Cees de I was dit niet zijn.maxi- ?ore. omdat hij, als eer- Popeaan, aleerder boven rend kilogrens gekomen ijdens het Nederlandse Denschap. ieze geweldige prestatie inde het weekeinde in werd Cees de als op één na sterkste an Nederland van het n seizoen, uitgenodigd te doen aan de wed- voor de sterkste man •ld. die gehouden werd tugal. Komend seizoen •eer in deze wedstrijden, ?r in Australië, van de Auberge De Kieviet wint publieksprijs WASSENAAR Auberge De Kieviet in Wassenaar is win naar van de „Prix Annuel de l'Accueil Henry-George Mont- boisses" voor 1984. Een inter nationaal publiek sprak de voorkeur uit na een verblijf in 350 restaurants en hotels, aan gesloten bij de organisatie Re lais et Chateaux. De beoorde ling steunde op de vijf c's: ca- ractère, courtoisie, calme, com fort et cuisine. De prijs wordt de auberge uitgereikt tijdens het congres van de organisatie Relais et Chataux dat tot en met vrijdag wordt gehouden in het Amsterdamse Hilton. Brand in kast LISSE De po litie heeft gister middag een brandje in een electriciteitskast in nieuwbouw wijk De Blinkerd in Lisse moeten blussen. Alleen de houten kast stond in brand. De politie ver moedt dat kinde ren het vuur heb ben aangestoken. Veel aanmeldingen Terminale Thuiszorg OEGSTGEEST Veertig personen hebben gehoor gege- geven aan de oproep om vrij willigers voor het project Ter minale Thuiszorg in Oegst- geest. Het merendeel van hen is in Oegstgeest woonachtig, er zijn meer vrouwen dan man nen aangemeld en de leeftijd loopt sterk uiteen. Het is de bedoeling dat begin volgend jaar een toerustingscursus voor vrijwilligers van start gaat. Als alles volgens wens verloopt, is het wellicht mogelijk om ko mend voorjaar de hulpverle ning aan terminale patiënten thuis te realiseren. DEN HAAG/LEIDEN Vier Leidse krakers heb ben gisteren in een kort geding bezwaar gemaakt te gen de plannen van de gemeente om het pand Haar lemmerweg 74 te slopen. De gemeente wil de krakers verwijderen, zodat te zijner tijd „bedrijven met mi lieuvriendelijke activiteiten in het pand gevestigd kunnen worden. Volgens mr. L. Sprenger. raadsma^ van de krakers, zal de realisatie van het gemeentelijke plan nog drie tot vijf jaar op zich laten wachten. Tot die tijd zouden de bewoners in het pand moeten kunnen wonen. „Zo blijft de hoognodige woonruimte gehandhaafd in de stad, die al jaren geteisterd wordt door ernstige wo ningnood". aldus de raadsman. De gemeente denkt daar echter anders over. Het kraakpand maakt deel uit van het blok Haarlemmer weg 70 tot en met 74. Op huisnummer 72 woont een bejaarde vrouw, die last heeft van lekkages, veroor zaakt door de aangrenzende woning. De gemeente wil de woning die overlast veroorzaakt afbreken. Uit economische overwegingen zou tegelijkertijd het ge kraakte pand met de grond gelijkgemaakt moeten worden. De bejaarde mag voorlopig blijven zitten. De gemeente denkt dat dit problem zichzelf zal oplossen. „Hetzij door de natuur, hetzij door verhuizing naar een bejaardenhuis", aldus de gemeentelijke raadsman mr. J.H. Linskens. Het niet tegelijkertijd slopen van Haarlemmersweg 73 en 74 zou de gemeente ruim 7.500 gulden extra kos ten. Volgens de krakers mag dit bedrag geen proble- mén opleveren. Bovendien zouden de lekkages in de woning van de bejaarde inmiddels verholpen zijn, zo dat de sloop niet door hoeft te gaan. De gemeente be strijdt dit en meent dat zij door geld in de woningen te steken boter aan de galg smeert. Tevens zou brand gevaar de sloop rechtvaardigen. De vice-predident van de Haagse rechtbank wijst dinsdag vonnis. VOORHOUT De voor genomen aanleg van volk stuinencomplex in de nieuwe wijk Oosthout in Voorhout gaat misschien niet door. In plaats daar van wordt het volkstui nencomplex bij Elsgees- terlaan mogelijk uitge breid. Wethouder D.J.W. IJdo van ruimtelijke orde ning zei dat gisteravond tijdens de algemene be schouwingen op gemeen tebegroting 1986 in de ge meenteraad. Volgens de wethouder ligt de grond waarop het volkstuinen complex in Oosthout aange legd zou worden zo laag. dat er eerst opgehoogd moet worden. Dat zou aardig wat geld kos ten. De gemeente voert nu be sprekingen met de volkstuin vereniging Elsgeest om tegen over het bestaande complex aan de Elsgeesterlaan nog meer volkstuinen aan te leg gen. Dat zou volgens IJdo goedkoper uitvallen. VVD- fractievoorzitter W.F. Meijer vond dat jammer. „De volks tuinen vormen een van de voorzieningen die Oosthout een beetje aankleden", vond hij. De eigenaar van de grond bij de Elsgeesterlaan zou vol gens IJdo geen bezwaar heb ben die te verkopen, alleen moet er een schikking gevon den worden met de pachter van de grond. De raad vroeg het college van B en W gisteravond ook of er met sommige voorzieningen in Oosthout niet wat meer haast gemaakt kon worden. De VVD vroeg bijvoorbeeld of er niet wat meer haast gemaakt kon worden met de aanleg van de Oosthoutlaan, de verbin dingsweg tussen Oosthout en Sassenheim. Wethouder B. Joon van verkeer kon die toezgging niet doen. „Volgens de planning is de weg in 1988 gerealiseerd. Wij overleggen momenteel met de gemeente Sassenheim of die aanleg be spoedigd kan worden". Ook een buslijn door Oosthout kan pas in 1988 tegemoet gezien worden. Wethouder IJdo deelde gister avond ook mee dat de ge meente momenteel onderhan delt met het ministerie van volkshuisvesting en de wo ningbouwvereniging Voorhout over de renovatie van de 46 woningen aan de Boekhorst laan en de Boekenburglaan. De nog redelijk nieuwe huizen verkeren in een slechte staat en moeten dringend opge knapt worden. De verant woordelijke bouwer kan niet meer aansprakelijk gesteld worden omdat hij failliet is. Gemeente en ministerie lijken echter bereid om bij te sprin gen. IJdo antwoordde dat op vragen van het CDA, dat meent dat de woningbouwver eniging Voorhout financieel de dupe dreigt te worden van de kwestie. IJdo ontkende dat echter. VOORHOUT Burge meester M.Th. van de Wouw kocht gistermid dag de eerste vijftien exemplaren van het nieuwe Voorhoutse ge meentekwartet. Ze wa ren bestemd voor de raadsleden. Het gemeen tekwartet, dat uitgege ven wordt door de stich ting Het Boerhaavehuis in samenwerking met de Bondsspaarbank, werd gisteren ten doop gehou den in de raadzaal van het gemeentehuis. Het gemeentebestuur kreeg behalve de spellen ook een tableau met een collage van alle foto kaarten van het kwartet overhandigd. Het eerste officiële Voorhout-ge- meentekwartet is één van de 200 gemeentek wartetten. De gemeente Voorhout heeft de uitge vers van het spel toe stemming gegeven gege ven om het orginele wa pen van Voorhout op het kwartet af te mogen beelden. Het Voorhout- kwartet verschijnt in een beperkte eenmalige oplage. De spellen wor den morgen en vrijdag huis-aan-huis verkocht door de scoutinggroep Boerhaave. De opbrengst komt ten goede aan de instandhouding van het geboortehuis van Her man Boerhaave. De nauwelijks opzienbarende begrotingsbehandeling in de Voor houtse gemeenteraad kreeg gisteravond plotseling een interes sante wending. PPR-voorman A. de Groot kaartte het commis sariaat van burgemeester M.Th. van de Wouw bij Huis ter Duin b.v. aan. De b.v. beheert het Noordwijkse grand hotel en is ei gendom van de gebroeders Noorlander van het gelijknamige bouwbedrijf. Dat bedrijf bouwt de wijk Oosthout vol. Die twee ..petten" leverden deze zomer een fikse rel op in de media. PPR en Gemeentebelangen spraken schande van de volgens hen „on toelaatbare belangen vermenging". De sonjs heftige aantijgingen over en weer bleven echter be perkt tot de kranten, in de raad kwam de kwestie niet aan de orde. De discussie bleef na de zomer een beetje in het luchtledi ge hangen. De Groot meldde echter gisteravond opeens dat hij in ..een volgende vergadering" een debat aan de kwestie wilde wijden en een standpunt van de raad wilde. Van de Wouw zelf vond dat er geen aanleiding was het debat opnieuw te openen. „In de media heeft iedereen zijn zegje al gedaan", aldus de bur gemeester. CDA-voorman P. Verdegaal wilde de discussie ech ter als laaste punt aan de agenda voor die avond toevoegen. De Groot bleek daar op zijn beurt evenwel geen trek in te hebben. Eerst wilde hij het punt meteen aan de orde stellen omdat zijn fractiegenote A. Lap weg moest. Dat kon echter niet volgens het college en de raad: de begrotingsbehandeling moest eerst afge rond worden. Lap vertrok en De Groot ging verder met zijn be schouwingen. Hij deed twee voorstellen, maar kon die niet ter stemming brengen omdat Van de Wouw. met het reglement van orde in de hand. eiste dat het voorstel door twee andere raadsle den ondersteund zou worden. Die waren er dus niet. Gepikeerd meldde De Groot toen dat hij ook zijn voorstel om een debat aan het commissariaat te wijden introk. Dat leverde hem enige hoon op van het CDA en VVD, die vonden dat de zaak ook nu uitge praat kon worden. „Iedereen weet waar het over gaat, daar hoeft men niet eerst overleg over te plegen", aldus Verdegaal. De Groot zei echter onvoorbereid te zijn en gaf niet toe. Raadslid J. Warmenhoven van Gemeentebelangen viel hem bij en vroeg zich publiekelijk af of er bij een dergelijk debat geen neutrale voorzitter moest zijn. Van de Wouw antwoordde dat hij zich zeer wel in staat achtte de discussie te leiden. Uiteindelijk kwam het commissari aat maar even ter sprake. Verdegaal (CDA) en Meijer (VVD) zeiden in hun beschouwingen dat Van de Wouw „onverstandig" en onvoorzichtighad gehandeld, maar dat de burgemeester nog altijd hun. volgens Verdegaal. onkreukbaarvertrouwen genoot. Iets wat ze allangvia de kranten hadden gemeld. En van een discussie of een standpunt van de raad kwam het daar na dus niet. Waarmee de discussie wederom in het luchtledige bleef hangen... Paul van de Bijl. WATERMOLENTJE WORDT IN OUDE GLORIE HERSTELD flMOND De kleine ;aartmolen op het ld Faljeril in de Ka llassen wordt in ere leid. De Rijnlandse Instichting heeft met leigenaren, de erven j uit Wassenaar, over- Itemming bereikt over Iname van de molen, lot een paar jaar terug het eilandje droog Voor het symboli- bedrag van een daal- (een gulden vijftig) lit de stichting het Jvsel hebben. lA.P.R. Blok op zijn |van het eiland staat de heeft het geld in Ipotje gedaan onder het p „Dat is heilig". Aan- Jelijk wilde hij een rijks- lier hebben van de Mo- lichting. maar na lang Irhandelen ging hij met gulden minder akkoord. de bedoeling dat vrij- ;ers van de stichting, de |rige Rob van Asten i ingenieuw met gouden 'jes", aldus dr. Blok) een molenmaker Jan Ver- (70) uit De Kaag, de i in hun vrije tijd gaan fappen. Als dat werk Jt, zal het molentje weer |lle glorie kunnen draai molen op Faljeril is ten bijzonder klein type [daardoor zeldzaam in f streek. Het geld voor het opknappen en het draaiend houden van de molen, hoopt de Rijnland se Molenstichting te krijgen van Monumentenzorg en de provincie. Aangezien het bouwsel helemaal een monu ment is, zou van Monumen tenzorg een jaarlijkse onder- houdspremie verkregen moeten kunnen worden. De provincie beschikt boven dien over een fonds waaruit „draaipremies" worden ver strekt. Als het een beetje meezit, zou de staartmolen op Faljeril de komende zo mer weer kunnen draaien. Hoe het publiek er dan bij kan komen, moet nog wor den opgelost. Er is geen vaste verbinding naar het eiland. Laatstgebouwd De kleine houten poldermo len Faljeril is een van de laatstgebouwde molens in Nederland. Hij werd in 1936 gebouwd door Gerrit Sepers uit Hazerswoude naar ont werp van A.J. Dekker uit Leiden en in opdracht van dr. Blok, die eigenaar was van het eiland Faljeril. Het eiland is in de loop der tijd overgenomen door zijn zoons. Het molentje heeft een staart, waardoor het automa tisch op de wind gaat staan. De voet is een betonnen bak van een halve meter waarop een houten voet van 60 cen timeter staat. De ondertoren is van hout, gedekt met dak- leer. Het bovenhuis is rood geverfd met witte randen en de kap is gedekt met plaatij zer. De wieken hebben een vlucht van vier meter en zestig centimeter en de mo len heeft een windvaan. De vang (rem) is een- stalen hoe- pelvang, ook wel wipstok ge noemd. De Faljeril heeft geen schep- of schoepenrad, maar drijft een houten cen- trifugaalpomp aan. De molen die aan de zuidzij de van het eiland staat, is al een jaar of zes buiten bedrijf. Het eiland wordt sinds die tijd droog gehouden door een klein formaat electrisch ge maal. Dat is ook de verkla ring voor de slechte conditie waarin de molen nu ver keert; zodra een molen niet meer maalt, loopt hij qua conditie sterk terug. Dr. Blok zegt daarover: „Het is niet meer te betalen om hem draaiend te houden, tenzij je zelf goed kunt timmeren en knutselen". Vroeger hield een boer het molentje voor de gebroeders in bedrijf en daarna hebben zij het zelf overgenomen. „Maar het is zo'n lief molentje, dat er veel mensen op af komen. Die roeien naar het eiland en klimmen er dan in waardoor weer reparaties nodig zijn", aldus dr. Blok. Die reparaties worden nu Het houten molentje op het eiland Faljeril. verricht voor de Molenstich ting door Jan Verhaar, die zijn hart aan molens heeft verpand. Hij was vroeger molenbouwer bij het bedrijf Vrijburg in Oud Ade. Hij wordt bijgestaan door Rob van Aspen die gepensioneerd is. Van Asten en Verhaar gaan de molen in hun vrije tijd opknappen met behulp van materialen die de Mo lenstichting beschikbaar zal stellen. Het buitenwerk van de molen moet in zijn geheel vernieuwd worden. Van As- pen is al achter nieuw hout aangegaan. „In het voorjaar moet ie klaar zijn, dat is onze bedoeling, maar er moet niets, we proberen het ge woon. We zijn maar gewoon molenliefhebbers". Burgemeester opent Kerstdorp in Lisse Dinsdagavond heeft burgemeester G. J. van der Kroft van Lisse een uniek Kerstdorp geopend in Tuincentrum Westergeest. „Een uitstalling die wellicht wat vroeg lijkt", aldus de burgemeester, „maar als we de weersomstandigheden bekijken lijkt Kerstmis al aardig naderbij te komen en bo vendien is de komende St. Nicolaas-periode ook een goede gelegenheid om Kerst-inkopen te doen". In de grote kassen, die nu omgedoopt zijn tot Kerstdorp is een gigantische hoeveelheid kerst-attributen uitgestald, variërend van een eenvoudige piek tot de meest spectaculaire versierin gen. Volgens de eigenaar van het tuincentrum is dit Kerstdorp uniek in Nederland en hij verwacht dat zijn initiatief, naar Amerikaanse model, snel navolging zal krijgen in de rest van het land. Het Kerstdorp is voor het publiek tijdens de openingsuren van het bedrijf vrij te bezichtigen en natuurlijk is zo'n bezoek de gelegenheid bij uitstek om zich op de hoogte te stellen van wat er zoal voorhanden is en wellicht zal de eerste aanschaf daar spoedig op volgen. VALKENBURG De ge meente Valkenburg behoort tot een van de weinigen in ons land die aan zijn inwoners gra tis huisvuilniszakken ver strekt. Elke belastingplichtige krijgt ook volgend jaar weer honderd plastik vuilniszakken en waneer men er meer nodig heeft, verstrekt de gemeente die per 20 stuks voor vier gul den. De raadscommisssie fi nanciën kon hiermee gister avond instemmen. Overigens deelde wethouder M. J. Vos aan de commissie mee dat het B en W in de toekomst wel van deze regeling af willen en in overweging willen nemen de zakken via winkeliers te la ten verstrekken. Gisteravond werd ook een aantal belastingtarieven voor volgend jaar vastgeteld en veel subsidieaanvragen werden be handeld. De Ondernemersver eniging Valkenburg kwam er daarbij minder goed af. De ge vraagde startsubsidie van 500 gulden kon geen genade vin den in de ogen van de com missieleden omdat het alge meen belang van de gemeente er onvoldoende mee is ge diend. Het Zuid-Hollands Ver zetsmuseum kwam er beter van af. Eerder had de raad af wijzend beschikt over een sub sidieverzoek van deze instel ling. Door de gegeven aanvul lende informatie kon de com missie deze keer wel akkoord gaan met het beschikbaar stel len van 300 gulden. De dit jaar geopende Valken- burgse speeltuinvereniging krijgt 9.750 gulden inclusief 1.000 gulden per jaar voor het onderhoud van speelwerktui- gen. Voor grotere uitgaven ter vervanging van materiaal kan men aparte subsidieverzoeken indienen. De openbare biblio theek op christelijke grondslag heeft voor volgend jaar 3.000 gulden, bijna twee keer zoveel als in 1985, omdat ze het boe kenbestand wil uitbreiden. VVD-raadslid A. Oosterlee meent dat met wat meer pu bliciteit het uilenen van de boeken gestimuleerd kan wor den en het CDA-raadslid H. Dijkhuizen kon zich, gesteund door GPV-collega A. de Vries, de wens van de bibliotheek in denken. De stichting JIVAK (Jeugd in vakantie), krijgt wanneer de raad daarmee instemt, 1.000 gulden subsidie en een garan tiebedrag omdat de provinciale subsidie terugloopt. A. de Vries (GPV) had geen proble men met 1000 gulden subsidie, wel als enige met een garan tiebedrag omdat JIVAK zich naar zijn mening dient aan te passen aan de verminderde subsidie van de provincie. Val- kenburg's Harmonie heeft weer een eigen drumband en vroeg daarom bijna 2.000 gul den subsidie meer, in totaal 10.000 gulden. A. de Vries vindt in tegenstelling tot de heer Dijkhuizen en mevr. A van de Broek (PvdA), dat te veel. Inwoners Sassenheim schrikken van gasvlam SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft gister avond ettelijke telefoontjes ge kregen van inwoners die meenden dat er brand was langs de provinciale weg. Het vuur ''bleek echter afkomstig van de installatie van de NAM die ter hoogte van de 'afrit Noordwijk/Voorhout naar gas boort en daarbij regelmatig gas affakkelt. Doorgaans geschiedt het affakkelen alleen overdag maar gisteravond werd tot tien uur doorgegaan. In de mist was de tien meter hoge vlam een furieus spektakel en zelfs vanuit omliggende gemeenten als Noordwijk was de weer kaatsing van de „feestverlich ting" in de lucht goed zicht baar. HAZERSWOUDE Een 18- jarige Alphenaar en een 16- jarige Leiderdorper zijn gis termiddag met lichte ver wondingen naar het Rij- noordziekenhuis in Alphen aan den Rijn gebracht nadat zij rond kwart over vijf op het fietspad van de Rijndijk met hun brommers frontaal tegen elkaar waren gebotst. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het Shell-benzi- nestation in Hazerswoude. De brommers liepen lichte schade op. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE POSTCODE/PLAATS. TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: O kwartaal I automatisch per maand Diaar I STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19