Leids HBO door fusie sterker, maar Reinwardt doet niet mee jgcidócScHl^CUlt^ Anderhalf miljoen gulden voor langdurig werklozen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) lare: openbaarmaking dvies aan minister Asielbeheerder Tiele ontslagen Nieuwe school aan Noorderstraat Recordbezoek voor Leidse schouwburg WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 ODEN/DEN HAAG Het universiteitsblad Mare eft de Raad van State gisteren verzocht minister W. ietman (Onderwijs) te dwingen het advies van de wrgroep Doelmatigheidsbevordering wetenschappe- ponderzoek openbaar te maken. Mede op grond van I rapport van de stuurgroep heeft de minister zijn Jcverdelingsoperatie voor universiteiten en hogescho- l vastgesteld. Volgens de minister is dit rapport te be touwen als een ambtelijk advies maar Mare is het hier tf mee eens en acht openbaar maken van het stuk fczakelijk voor een goede verslaglegging van de ope- lie Eerder werd een dergelijk verzoek van Mare aan 'voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad rState niet ingewilligd. Bijna helft gemeenten wil 30-kilometer-zones DEN HAAG (ANP) Uit een enquête van de Voetgangersvereniging (VBV) blijkt dat 44 procent van de gemeenten in ons land stappen heeft ondernomen om tot invoering van dertig kilometer- -zones te komen. In dergelijke zones geldt een snelheidslimiet van 30 kilo meter per uur. Op dit moment heeft 15 procent van de gemeenten al een straat of wijk waar de regeling van kracht is. De VBV heeft eerder dit jaar aan alle Nederlandse gemeenten een enquête- -formulier over de dertig kilometer-zo nes gestuurd. De respons was 97 pro cent, aldus de vereniging. Uit de ant woorden blijkt verder dat 77 procent van de gemeenten snelheidsheidsrem- mende voorzieningen aanbrengt. Drie ton voor bejaardenwerk DEN HAAG/LEIDEN Het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland is van plan voor 1986 304.000 gulden ter beschikking te stellen voor pro jecten gecoördineerd bejaarden- werk. De gemeente Sassenheim en Warmond ontvangen tesamen een bedrag van 104.8000 gulden voor het oprichten van een stichting die het bejaardenwerk gaat coördineren. De gemeente Voorschoten krijgt 35.000 gulden voor een part-time functio naris die de voorbereidingen gaat treffen voor de oprichting van een stichting voor gecoördineerd bejaar denwerk. Leiden ontvangt 55.000 gulden voor het uitbreiding van noodzakelijke aktiviteiten in wijken die nu nog als „witte vlekken" wor den beschouwd. IBB mag Amsterdams Huis van Bewaring verbouwen LEIDEN (ANP) IBB-Kondor in Lei den heeft van de Rijksgebouwen dienst in Haarlem opdracht gekregen voor de nieuwbouw en renovatie van het voormalige Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg ih Amsterdam. De bouwsom bedraagt ongeveer 14 mil joen, aldus IBB. LEIDEN Asielbeheer der Wil Tiele is door kan tonrechter Rigters per 1 januari 1986 ontslagen. Tiele moet in juli van vol gend jaar zijn dienstwo ning aan de Besjeslaan hebben verlaten. Tiele re ageerde vanochtend te leurgesteld op dit bericht, maar hij heeft toch enig vertrouwen in de toe komst. De Leidse Dieren bescherming overweegt namelijk een dierenver- '■Hlk LEIDEN Leiden krijgt te zijn. De raadscommis- één grote school voor sie voor onderwijs, sa- Hoger Beroepsonderwijs. •Per 1 augustus 1986 fuse- menlevingsopbouw emancipatie vergadert ren de Laboratorium- vanavond van half zeven school Rijnland, de Leid se Pabo, de Samenwer- tot acht uur over het voornemen van het ge kende Akademies voor meentebestuur om Rein- Gezondheidszorg (Vro- wardt niet onder nestein) en Mater Dei uit brengen Den Haag en gaan ver- school, der onder de noemer Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs. De Reinwardt Academie zal geen deel uitmaken van deze nieuwe school, maar fuseren met scho len uit Den Haag of Am sterdam. De mogelijk heid dat de Reinwardt uit Leiden verdwijnt is hiermee niet uitgesloten. Directeur P. Pouw zegt echter niet pessimistisch in de hoge- Een en ander is een gevolg van de bepalingen van minis ter W Deetman van Onder wijs die zeggen dat HBO- scholen die per 15 september 1986 geen 600 leerlingen heb ben. moeten worden opgehe ven. Om dit aantal leerlingen te halen, wordt overal in den lande druk gefuseerd door verschillende HBO-scholen. Vóór 1 december van dit jaar moeten alle scholen hun defi nitieve plannen aan Deetman voorleggen. Mevrouw H. van Dongen (wethouder van onderwijs) is er voorstander van, idat de Reinwardt Academie een on derdeel van de nieuwe hoge school wordt. Van Dongen voert namens de Reinwardt de onderhandelingen; deze academie is immers een openbare school. De Rein wardt is echter sterk tegen de fusie gekant omdat de nieuwe hogeschool intercon fessioneel van karakter zal zijn en omdat er voorname lijk onderwijs op het gebied van de gezondheidszorg zal worden gegeven. De Rein wardt, die de leerlingen op leidt voor het museumvak, ziet meer in een fusie met een zogenaamd kunstenklus- ter. Aangezien de medezeggen schapsraad van de Reinwardt verder overleg over de hoge school zal dwarsbomen en mogelijk in de war sturen, heeft mevrouw Van Dongen besloten niet verder te gaan met de fusiepartners. Zij vindt het aantal leerlingen van de Reinwardt (200) te be perkt om de nieuwe HBO- school in gevaar te brengen. Volgens de wethouder houdt R^nwardt de voorbereidin gen te lang op. Hiermee heeft de wethouder duidelijk geko zen voor het nieuwe Leidse HBO-instituut. Van Dongen zal wel trachten Reinwardt in Leiden te houden. Zo is het mogelijk te fuseren met de Koninklijke Acade mie van Beeldende Kunsten en het Koninklijk Conserva torium uit Den Haag of met in Amsterdam gevestigde academies. De onderhande lingen zullen snel van start moeten gaan. Voor 1 decem ber moet immers bekend zijn wie de fusiepartner van de Reinwardt wordt. De voor keur van de leraren gaat uit naar Den Haag. Reinwardt- directeur Pouw is tevreden over het besluit dat zijn school niet verder hoeft met de nieuwe Hogeschool. Hij ziet mogelijkheden in Den Haag en Amsterdam. „Beide hebben er ook geen bezwaar tegen dat wij in Leiden blij ven". Volgens Pouw zou het ministerie van Onderwijs daar echter wel tegenstander van kunnen zijn, zodat het niet zeker is dat de academie voor Leiden behouden blijft. De fusiepartners die de nieu we Hogeschool gaan vormen beschikken samen over ruim 1900 leerlingen. De Samen werkende Akademies voor Gezondheidszorg (fysiothera pie en verpleegkunde) heb ben 800 studenten. Ook vol gen hier 240 personen een parttime opleiding. Laborato- riumschool Rijnland heeft ruim 200 HBO-studenten en de Leidse Pabo 200 leerlin gen. Het katholieke Mater Dei uit Den Haag voor hoger ■SÉT agogisch onderwijs beschikt over 480 studenten. De school j wordt gevestigd in Leiden en waarschijnlijk wordt er nieuwbouw gepleegd. Nieuw bouw is mogelijk bij het ge- i bouw van de Samenwerken de Akademies voor Gezond heidszorg aan de Endegees- terwatering (achter het AZL aan de Wassenaarseweg). De heer T. Ouwerkerk van de Samenwerkende Akade mies zegt namens de fusie partners dat hij het betreurt dat Reinwardt geen deel zal uitmaken van de nieuwe ho geschool. „De nieuwe school wordt zo sterk afgezwakt, want we missen een hele sec tor". Volgens Ouwerkerk willen alle HBO-scholen alles wel bij het oude houden. „Dat is nu eenmaal onmoge lijk", meent hij. Ouwerkerk zegt dat zo de kans wordt ge mist om een redelijk sterk HBO-kluster in Leiden te vestigen. ■HMi' Werkgelegenheid voor vrouwen vermindert door automatisering DEN HAAG De werkgelegenheid voor vrouwen in Zuid-Hol land wordt door de automatisering aangetast. Niet alleen krimpl het aantal beschikbare arbeidsplaatsen in, maar ook, wordt de kwaliteit van het werk minder. Dit concludeert de Werkgroep Arbeidsvraagstukken en Welzijn van de Leidse universiteit in haar onderzoek „Micro-elektronica, automatisering en vrouwe narbeid in de provincie Zuid-Holland". Dit onderzoek is in op dracht van de Stuurgroep Emancipatie van de provinicie Zuid- Holland. De arbeidsmarkt is duidelijk gescheiden naar sexe, zo blijkt uit het onderzoek. Ondanks het gegeven dat sinds de zesti ger jaren steeds meer vrouwen buitenshuis zijn gaan werken, nemen zij in vergelijking met mannen een achtergestelde positie in. Vrouwen blijken vooral werkzaam te zijn in de dienstverle nende sectoren en dan veelal in lagere functies. Zuid-Holland is een „dienstenprovincie" bij uitstek: 70 procent van de produktie in deze provincie is afkomstig uit de dienstverlening. Juist deze sector, waarin veel vrouwen werken, verandert door automati sering en informatisering. In het rapport van de Werkgroep Ar beidsvraagstukken en Welzijn wordt aangegeven hoe het pro vinciebestuur kan bijdragen aan de verbetering van de positie van vrouwen. Zo moet het werkgevers aantrekkelijk gemaakt worden om vrouwen in traditionele „mannenberoepen" aan te nemen en moet het aantal arbeidsplaatsen voor vrouwen (onder meer door meer deeltijdbanen) worden vergroot. De Stuurgroep Emancipatie verwerkt de aanbevelingen uit het rapport en zal deze voorleggen aan het provinciebestuur. voersdienst op te richten en Tiele daarvoor als chauffeur aan te nemen. Wil Tiele heeft nog geen offi cieel bericht van de kanton rechter gekregen, maar hij hoorde gisteren van zijn advo caat. mr. W. Kalkman, dat hij wordt ontslagen. De redenen voor het ontslag zijn daarom nog niet bekend, maar moge lijk spelen "verstoorde arbeids verhoudingen hierbij een rol. Tiele's werkgever, het asielbe- stuur, moet de beheerder een bedrag van 24 000 gulden bru to geven. Van dit bedrag houdt Tiele zo'n 16.000 gulden over. De beheerder noemt dit geen pleister op de wonde. Volgens'Tiele is zijn ontslag niet goed voor de dieren van het tehuis. „Ik maak me zor gen over het asiel. Ik zie het echt somber in". Hij wijst hier bij op de situatie die ontstaat wanneer een nieuwe man per 1 januari 1986 als beheerder in het dierentehuis gaat werken. Deze moet de eerste maanden op en neer reizen omdat Tiele nog in de dienstwoning zit. Volgens Tiele moet een be heerder toch bij zijn beesten wonen. Het bestuur zal daar om snel met vervangende woonruimte moeten komen. „Ik neem toch echt geen ge noegen met een flat", zegt hij. Over de plannen van de Leid se Dierenbescherming om met een „dierentaxi" te gaan rij den, zegt Tiele dat ze nog vaag ziin. „Het wordt een soort bui tendienst, een dierenambulan ce die ik met mijn vrouw ga runnen". Op de opmerking dat Leiden toch al een dierenam bulance heeft, zegt Tiele: „Die voldoet niet". De heer L. Schouten van de Leidse Die renbescherming en asielbe- stuur-voorzitter W. Heilbron waren vanochtend niet bereik baar voor commentaar. Het asielbestuur stapte op 30 augustus van dit jaar naar de kantonrechter om ontslag voor Tiele te vragen. Eerder had het arbeidsbureau een ontslag aanvraag voor de beheerder geweigerd. Volgens het be stuur zou Tiele geld hebben gestolen, bezoekers niet goed hebben ontvangen en dieren mishandeld. Al deze zaken worden door de beheerder ontkend. Kantonrechter Rig ters heeft nog getracht beide partijen om de tafel te krijgen en de zaak in den minne te schikken, maar dat leverde geen resultaat op. Tiele wilde wel praten, maar het bestuur weigerde dat pertinent. De Dierenbescherming koos van af het begin de kant van Tiele en hierdoor laaide de ruzie tussen bestuur en dierenbe schermers weer hoog op. Men ontmoette elkaar zelfs voor de réchter. Eén ding ziet Tiele nog erg dwars. „Ze zeggen dat ik een hond heb geschopt. Dat is niet waar". De beheerder zal er al les aan doen om dat te bewij- Wil en Mieke Tiele met enkele van „hun" dieren op schoot voor het asiel in zonniger tijden. Gospelconcert Het 15 jaar bestaande Petra Gospelkoor geeft vrijdaga vond 22 november een con cert in de Stadsgehoorzaal. Behalve het interkerkelijke koor dat ontstond in Leiden- Noord. treden op het Jaffo Gate Quartet uit Suriname, Relite. Donald Jones en Rob van Dijk. De toegangpnjs be draagt 10 gulden. Veiligheid Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat houdt vrijdagavond een bijeenkomst over veilig heid in en om het huis, waar bij het accent ligt op kinde ren en ouderen. De bijeen komst wordt geleid dooi Ruud van Kins van de stich ting Consument en Veilig heid. De toegang kost 1,50. LVC In het LVC heeft op vrijdag de presentatie plaats van de elpees van de Leidse groep La Peste (Are you for real) en de Hazerswoudse band Ivy Green (All on the Beat). La Peste opent het gebeuren om elf uur. De toegangsprijs bedraagt 3,50 voor leden en f5,- voor niet leden. Huursubsidie In het gebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt donderdag een voorlichtings bijeenkomst gehouden over huursubsidie. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en is be doeld voor ouderen vanaf 55 I en groep schoolkinderen vormde gisteren het middelpunt van I en feestje op het voormalige terrein van de reiniging aan de oorderstraat. De kinderen gaven met de wethouders Peters, an Dongen en Tesselaar het startsein voor een omvangrijk ieuwbouwproject. De reiniging is vertrokken naar het industrie- ïrrein De Waard en aan de Noorderstraat is nu ruimte voor een ieuwe basisschool en 32 woningwetwoningen. De vroegere stal- .EIDEN De Leidse Schouwburg heeft de laat- te maanden een record- >ezoek gehad. Dat zei /ethouder F. Kuijers gis- eravond tijdens de be ndeling van de begro- ing door de commissie Maatschappelijke aangele- nheden, cultuur en blksgezondheid. ^olgêns Kuijers is dat onder r een gevolg van het nieu- v publiciteitsbeleid van de louwburg. De schouwburg ceft tegenwoordig een blaadje !it dat in een groot deel van •eiden huis aan huis aan irdt verspreid. Kuijers hoopt bereiken dat het krantje in er hai ffei ï- ii Lei »oi de hele stad terecht komt. Op termijn zou dat moeten leiden tot een Leidse Uitkrant. waar in alle culturele instellingen in Leiden hun programma aan kondigen. Volgens de wethou der moet een en ander kosten dekkend mogelijk zijn. De wethouder liet verder we ten dat wordt gepoogd de lan delijke première van „Terug naar Oegstgeest" naar het boek van Jan Wolkers naar Leiden te halen. Dat zou dit najaar moeten gebeuren én moeten samenvallen met een tentoonstelling van werk var. Wolkers in de Lakenhal. Wol kers zelf heeft-niet'afwijzend op het voorstel gereageerd. De Stichting De Burcht krijgt mogelijk een incidentele sqbsi- die. Het Brailledrukproject en administratiegebouwen van de reiniging worden verbouwd tot woningen en op de hoek van de Houtmarkt en de Noorderstraat komen nieuwe huizen. De basisschool komt in de plaats van de Maria van St. Aldegondeschool aan de Maresingel en de kleuter school De Boterbloem. De school zal volgend jaar, na de her- stvakantie, in gebruik worden genomen en de woningen zijn eind 1986 klaar. Kind en Ziekenhuis krijgt geen subsidie LEIDEN De werkgroep Kind en Ziekenhuis krijgt (voorlopig) geen subsidie van de gemeente. Volgens wethou ders F. Kuijers is de werk groep die door het geven van voorlichting het verblijf van kinderen in ziekenhuizen wil veraangenamen met het verzoek aan het verkeerde adres, ook al gaat het maar om een bedrag van zo'n 3.000 gul den per jaar. De ziekenhuizen en de ziekenfondsen zouden de aangewezen instanties zijn om de werkgroep te subsidië ren. Een eerder verzoek door de werkgroep wezen deze bei de instanties echter af. Inmid dels heeft de gemeente dit ver zoek van de werkgroep be krachtigd. Reageren zieken huizen en ziekenfonds weer afwijzend, dan wil Kuijers als nog bekijken of de gemeente de werkgroep behulpzaam kan zijn. van de dienst sociale werk voorziening blijkt mislukt. Het rijk gaat het Wegloophuis sub sidiëren. De PvdA zal tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad K&G aan de orde stellen. Volgens de socia listen moet K&G niet alleen jongens maar ook meisjes in de vereniging opnemen. LEIDEN De directie van het gewestelijk ar beidsbureau (Leiden/Lis- se) zal vrijdag 3 december een contract tekenen met het Leidse gemeentebe stuur waarmee een aantal projecten tot een totaal subsidiebedrag van 1.500.000 gulden kan wor den gestart. Gedurende een periode van vijf jaar wordt dan intensief ge werkt aan de hoge werk loosheid in bepaalde wij ken van Leiden. Het gaat met name om mensen die al langer dan een jaar werkloos zijn. Gebleken is dat de werkloos heid zich binnen het gewest- concentreert in de gemeente Leiden. Hoewel het moeilijk is percentages aan te geven, om dat de omvang van de be roepsbevolking niet precies bekend is, wordt geschat dat de werkloosheid in Leiden te gen de 15 procent ligt, terwijl voor Leidse randgemeenten, bollenstreekgemeenten en Al kemade een „normaal" per centage van rond de 5 procent van toepassing is. In Nederland zijn 400.000 mensen langdurig, dat wil zeg gen langer dan een jaar, werk loos. Daarvan is 40 procent al meer dan drie jaar werkloos. De werkloosheid concentreert zich in de steden en Leiden maakt op die regel geen uit zondering. Per 1 september 1985 stonden bij het geweste lijk arbeidsbureau (Leiden- /Lisse) 12.249 personen als werkloos ingeschreven. Daar van zijn er bijna 6000 landurig werkloos. In het gewest Lei den gaat het in totaal om 2150 personen, meestal mensen met een laag opleidingsniveau. In 1983 en .1984 steeg het aantal langdurig werklozen zeer sterk (2437). Het gaat met name om'mensen in de leef tijdsgroep van 23 tot 39 jaar. Langdurige werkloosheid komt ook zeer veel voor bij de werklozen van 54 jaar en ou der. Voor deze oudere arbeids krachten is er nauwelijks meer uitzicht op een baan. Maatwerk Volgens het gewestelijk ar- beidbureau zal de langdurige werkloosheid niet met eenvou dige subsidieregelingen opge lost kunnen worden. Er zullen projecten opgezet moeten wor den, er zal maatwerk verricht moeten worden om deze men sen weer in te passen in de maatschappij. Scholing en het laten opdoen van ervaring zul len een belangrijke plaats in nemen, aan vrouwen en etni sche minderheden zal extra aandacht worden besteed. Het is de bedoeling dat de langdu rige werkloosheid in 1986 wordt aangepakt, waarbij de samenwerking met het minis terie van sociale zaken en vooral ook het bedrijfsleven onontbeerlijk is. Voor wat betreft de ontwikke ling van de werkloosheid in september en oktober wordt door het arbeidsbureau ge steld, dat er sprake is van een daling, maar dat deze daling in feite niet scherp genoeg is. In totaal nam de werkloosheid met 112 af in de afgelopen maand. In vergelijking met oktober vorig jaar is er een af name van 2000. Met name de daling van de jeugdwerkloos heid (1100) in die periode geeft aan, d,at- het werkgelegen- heidsklimaat aanzienlijk is verbeterd. Wel is er een schei-* ding ontstaan tussen jongeren en ouderen op de arbeids markt. De jeugd komt weer makkelijker aan werk, maar vanaf 23 jaar groeit de langdu rige werkloosheid. Wie nu op gevorderde leeftijd (35 jaar) werkloos wordt, loopt een gro te kans langdurig werkloos te worden. Mannen Vrouwen Sept. '85 Okt. '85 Sept. '85 Okt. '85 Alkemade 152 152 96 96 Katwijk 589 555 260 252 Leiden 4223 4181 2226 2216 Leiderdorp 373 358 198 201 Oegstgeest 237 223 170 149 Rijnsburg 113 116 70 75 Valkenburg 22 18 22 16 Voorschoten 344 327 202 187 Warmond 69 69 41 34 Zoeterwoude 96 93 74 67 Hillegom 259 270 179 187 Lisse 241 220 159 189 Noordwijk 395 418 249 251 Noordwijkerhout 178 177 133 139 Sassenheim 134 160 101 113 Voorhout 96 84 40 37 Overige 1 0 2 2 Totaal 7258 7429 4230 4217

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13