Qowuvnt Wereldleiders na zes jaar weer in gesprek 51 1 Brinkman in botsing met Kamer over Blijfhuizeii SPAARSELECT REKENING ,auro-kapers krijgen jaar voor wapenbezit Plunderingen en tyfus in Armero RENTE 5%% nutsspaarbanks Kennismaking BON: Grootscheepse zwendel met strippenkaarten Top-conf'erentie Genève mogelijk dag verlengd Vandaag oppagina Politie schiet jongen dood, minister dient ontslag in DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgavfe Wesferpers, behorende lot Sijthoii Pers. Apothekersdi)k34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677, Giro 103003 B8nk:Amro-bank N.V. I Directeur-hoofdredacteur: I I Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65.68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes I 0,43 per mm. Dinsdag 19 november 1985, 77e jaargang no. 23353 Reagan-Gorbatsjov en Neder- land-België in „Hier en nu" op Ned. I om 22.05 uur. Op Ned. II om 20.00 uur juridi sche zaken in „Allemans- recht". Op Duitsland 2 om 22.50 uur speelfilm „Glut". Veel bewolking en perioden met sneeuw. Minimumtempe ratuur omstreeks -2 graden. Middagtemperatuur ongeveer 1 graad. Noordoostenwind, matig, langs de kust en op het IJsselmeer krachtig. Zon op: 08.09; zon onder: 16.43. Schev. hoog water: 9.12 en 21.36; laag water: 4.07 e^ 17.04 )en Haag krijgt 5 min voor tunnel HAAG Minister Smit-Kroes is |ereid Den Haag 35 miljoen gulden te in voor de aanleg van een tunnel- onder de Waalsdorperweg en voor verbetering van het kruispunt Itrechtsebaan/Zuid-Hollandlaan. De inel verbindt de Landscheidingsweg t het Hubertusviaduct. De bewinds van Verkeer en Waterstaat ikte dit gisteravond bekend tijdens bijeenkomst van de VVD in het igresgebouw. Voorwaarde is wel dat gemeente zelf 35 miljoen gulden bij- t om het 70 miljoen kostende ver- rsplan uit te voeren. Poolse broertjes vluchten naar Zweden STOCKHOLM Twee Poolse broertjes van 14 en 15 jaar oud zijn een maand ge leden naar Zweden gevlucht, zo is van daag bekendgemaakt. Ze hadden zich als verstekeling 26 uur lang verstopt in het chassis van een vrachtauto, die met een veerboot naar Zweden voer. De twee vluchtelingen hebben, nadat zij van de politie eten en een bad kregen, politiek asiel gevraagd. De kinderen hadden hun ouders en zes broers en zussen uit een boerendorp bij Krakau niets verteld van hun plannen. De jongens verklaarden niet langer in Polen te willen wonen, omdat mensen lastig worden gevallen als ze niet aan 1 mei-optochten deelnamen of zonder reden door de politie worden afgerost. RIJSWIJK De Rijswijkse politie heeft een omvangrijke zwendel met valse strippenkaarten in de kiem gesmoord. Naar eerst nu be kend is gemaakt, zijn al op 2 no vember twee mannen, een 43-jarige inwoner vap Rijswijk en een 42-ja- rige Amsterdammer aangehouden, die in Portugal 200.000 strippen kaarten hadden laten drukken. Als deze falsificaties in omloop waren gebracht, dan hadden ze een reële waarde van 1,6 miljoen gulden ver tegenwoordigd. Bij de aflevering van de eerste par tij, bestaande uit 500 vervalste strippenkaarten, in Rijswijk kwam de plaatselijke politie na een tip in actie. De twee mannen werden ge arresteerd. Na verhoor werd de rest van de vervalste strippenkaar ten in beslag genomen. Naar het oordeel van de politie waren de vervalsingen van zeer goede kwali teit. De twee zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie. Hen wordt valsheid in geschrifte en heling ten laste gelegd. De Rijs wijkse politie wil vooralsnog geen verdere bijzonderheden over deze zaak verstrekken. Pensioenpremie ambtenaren gaat omlaag DEN HAAG De pensioenpremie voor het overheids personeel wordt verlaagd van 11,7 tot 10,6 procent. Hier mee komt minister Rietkerk, de „werkgever" van het overheidspersoneel, zijn belofte na de ambtenaren te la ten profiteren van een verminderde pensioenbijdrage aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). De pre mieverlaging staat morgen op de agenda van het overleg van de minister met de ambtenarencentrales. De verla ging gaat met terugwerkende kracht tot 1 juni 1985 in. Het ABP ontvangt door de premieverlaging voor de amb tenaren over een jaar gemeten ongeveer 165 miljoen gul den minder. Ook de overheid betaalt minder premie. Van de verlaging van de pensioenpremie profiteren de hoge inkomens aanzienlijk meer dan de lage. Het inkomen rover ambtenaren slechts een pensioenpremie van procent betalen zal op 33.337 gulden worden gezet. NASA en ESA willen materie uit ruimte halen PARIJS Het Europese bureau voor ruimtevaart (ESA) en zijn Ameri kaanse tegenhanger NASA gaan on derzoeken of het mogelijk is samen een ruimtecapsule naar een komeet te sturen om materie op te halen en die naar de aarde te brengen. De belang stelling van de wetenschap is groot omdat de oermaterie van kometen meer inzicht over het ontstaan van het zonnestelsel kan verschaffen. De twee organisaties starten volgend jaar met het onderzoek. Een definitief be sluit over het project wordt niet voor eind 1986 verwacht. Als de beslissing positief uitvalt kan de ruimtesonde rond de eeuwwisseling worden gelan- >iie 3 )rie van de vijf Palestijnen die betrokken waren bij de kaping van de Achille Lauro horen dat de (resident van de rechtbank in Genua hen tot negen jaar cel veroordeelt, alleen nog maar wegens erboden wapenbezit. OME De vier Pale- nse kapers van de hille Lauro hebben ds gisteren, vijf weken de „daad", hun eerste Veroordeling binnen. De rechtbank van Genua leg de hen en een van hun ye handlangers straffen op van vier tot negen jaar, al leen nog maar voor het bezit van vuurwapens en ^"explosiever! zonder ver- gunning. ijd jui De Openbare Aanklager had er geëist. De Palestijn die maar vier jaar kreeg is Marrouf Ahmad Al Assadi (23), bijgenaamd „Omar", die het hele complot aan de politie had opgebiecht. De rechtbank liet hem profiteren van de „Legge Cossiga", de wet die berouWvolle (en vooral nutti ge) verdachten een strafreduc- tie toekent. Volgend jaar volgt de berech ting van de andere strafbare feiten, zoals de „veelvoudige kidnapping" (van de passa giers en bemanningsleden van de Achille Lauro) en de moord op de Amerikaanse jood Klinghofer. Het gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak is iets gecompliceerder, ook v, wege de internationale en litieke implicaties. Gisteren ging het in het zw bewaakte Paleis van Justitie van Genua, onder het a schijn van de camera's 1 alle belangrijke westelijke tv-stations, om snelrecht, of nog beter: bliksemsnelrecht. Want het komt hier bijna nooit voor dat verdachten in een halve dag gehoord, verde digd en gevonnist worden. De Italiaanse justitie is wellicht de traagste van de (vrije) wereld: rechtszaken tegen kippedieven en terroristen vergen vele, vele jaren. De Zwitserse president Furgler was gisteren de eerste, die Gorbatsjov in Genève de hand drukte. De vrouw van de Russische leider kijkt goed- (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) GENÈVE De Amerikaanse president Reagan en de Sovjet- Russische partijleider Gorbats jov hebben de eerste dag van hun topconferentie achter de rug. Twee maal hebben de de legaties elkaar vandaag ont moet op het „Amerikaanse" kasteeltje Fleur d'Eau in Ge nève. Over mogelijke resulaten van deze eerste serie gesprek ken was vanmiddag nog.niets bekend. Overigens wordt er in Genève rekening mee gehou den dat de top een dag wordt verlengd, zodat Reagan en Gorbatsjov donderdagmorgen hun handtekening kunnen zet ten onder eventuele overeen komsten. Het was vanmorgen (om twee mi nuten over tien) voor het eerst in zes jaar dat de leiders van de twee supermachten elkaar de hand schudden. Gorbatsjov arriveerde per Zil-limousine. Bij het uitstappen schikte hij zijn das en liep op Reagan toe, die de tien trappen van het bordes afdaalde om zijn ge sprekspartner te verwelkomen. Gorbatsjov en Reagan wisselden en kele woorden zonder dat daar tol ken bij waren. Eerste gespreksthe ma was het (koude) weer. Reagan liet weten dat het in Washington warmer was dan in Genève. Gor batsjov maakte daarop een bewe ging naar zijn jas waarna de in col bert geklede Reagan verklaarde: „Ik heb de mijne thuis gelaten". Reagan en Gorbatsjov spraken eerst een kwartiertje onder vier ogen. Later voegden de voltallige delega ties zich bij hen. De besprekingen van vandaag vonden plaats aan een tafel, die speciaal voor de gelegen heid van de Amerikaanse missie bij de VN in New York naar Genève was overgevlogen. -Vanavond bie den de Gorbatsjovs de Reagans een diner aan op de Sovjet-missie. Vandaag is, zo wordt aangenomen, met name gesproken over wapenbe heersing. Morgen zullen Reagan en Gorbatsjov andere kwesties aansnij den. Zegslieden verwachten dat de topconferentie mogelijk een ak koord oplevert over chemische wa pens, dat er een bilateraal cultureel akkoord gesloten wordt en dat de leiders het eens worden over het openen van nieuwe consulaten. Pagina 5: Nieuwe stijl Gorbats jov werkt door in Genève. ider ngevf DEN HAAG Minister 131 Brinkman (welzijn, volks- [ezondheid en cultuur) iskeert welbewust een aanvaring met het CDA en de PvdA, nu hij vol hardt in zijn plan opvang voorzieningen als de Blijf- van-m'n-lijfhuizen (Blijf- huizen) niet langer onder staatszorg te houden. Brinkman wil die tehui zen overbrengen naar de provincies en de vier gro te gemeenten. Op initia tief van het CDA (motie- Kraaijeveld-Wouters) wil de Kamer dit tenminste voor vier jaar uitstellen. Brinkman herhaalde dat Ne derland per 1 januari een nieuwe Welzijnswet zal ken nen waarin die decentralisatie zijn beslag krijgt. Hij ergerde de kamercommissie voor Wel zijn met zijn verwijt dat de Kamer de hoofdschuldige is van de opgelopen vertraging. Staatssecretaris Van der Reij- den viel zijn minister niet openlijk af. Hij zorgde wel voor een lachsalvo door te er kennen dat de decentralisatie niet op 1 januari zijn beslag kan krijgen, omdat er nog te veel „witte" en „grijze" plek ken voorkomen op de sprei- dingskaart van de opvang voorzieningen met name in Utrecht en het noorden. Van der Reijden vond ook een potje van tien miljoen gulden op zijn begroting om knelpun ten bij de opvangvoorzienin gen weg te nemen. Dat geld komt overigens pas in 1987 be schikbaar. Het komt uit een potje voor brandveiligheid bij herstellingsoorden. Bij de FIOM-huizen (voor on gehuwde ouders) blijft ruimte om kinderen ook op te nemen. Van der Reijden zei hoorbaar zuchtend dat dit geen financië le problemen zal opleveren. CDA en PvdA hadden ge waarschuwd voor „hokjes geest" als kinderen daar niet langer welkom zouden zijn. Oud-staatssecretaris Kraaije- veld-Wouters hield aan het eind van het debat diverse op ties voor een grondige herzie ning van de decentralisatie- plannen open, zeer tegen de zin van minster Brinkman. De oppositie hoorde dat instem mend aan. (Van onze speciale verslaggever Eric Vrijssen) JOGOTA In het rampge- >ied rond Armero, de Colom- ïanse stad die vorige week een vulkaanuitbarsting on- r de modder werd bedolven, tyfus uitgebroken. Twee iperatiekamers in het Kenne- 'dyziekenhuis in Bogota zijn in middels gesloten, nadat ze met ide ziekte waren besmet. Auto- iten hebben opgeroepen te innen met het verdelgen wolken vliegen, die rond de ontbindende lijken zwer en tyfus overbrengen. Voorts is een bevel uitgevaar digd tot inenting tegen tyfus en tetanus, alsmede strenge veiligheids- en toezichtsmaat- regelen. Het zo goed als ver dwenen Armero is inmiddels onder militair gezag geplaatst om een einde te maken aan de plunderingen van zowel lijken als woningen. Het reddings werk naar overlevenden wordt intussen nog steeds voortgezet, ondanks dreigende nieuwe uitbarstingen van de vulkaan. Een groep Engelsen werkt 's nachts om levenste kens beter op te kunnen van gen. Het officiële dodental is inmiddels opgelopen tot 25.000. STUURMAN LOODST BABY DE WERELD IN ROTTERDAM Bijgestaan door de eerste stuurman Bert Vis ser heeft de 25-jarige Britse Maria Farmery uit Huil de afgelo pen nacht op de veerboot Norstar naar Nederland een zoon ter wereld gebracht. De stuurman assisteerde bij de bevalling, op aanwijzingen van een Nederlandse arts die zijn instructies via de walverbinding aan de kapitein Rijnbergen doorgaf. Moeder en zoon Darren zijn na aankomst in het Zuiderziekenhuis in Rot terdam opgenomen. De baby is vier weken te vroeg geboren, en voorlopig in (ADVERTENTIE) - Saldo dagelijks opvraagbaar -Tot f3000- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK Bootvluchteling wint zes miljoen SAN FRANCISCO Een verarmde Vietnamese boot vluchteling in San Francis co heelt gisteren twee mil joen dollar (zes miljoen gul den) gewonnen op een staatslot. „Ik ben arm, daar om geef ik een deel van mijn geld aan een organisa tie die armen helpt", zei de 25-iarige Hai Vo. ATHENE De Griekse minister van openbare orde en zijn staatssecreta ris hebben gisteravond hun ontslag ingediend in verband met de straatrel- len waarbij zondag een 15-jarige jongen door poli tiekogels werd gedood. Premier Andreas Papan- dreou houdt het ontslag- verzoek nog in beraad en heeft een diepgaand on derzoek naar de dood van de jongen ingelast. De agent die het dodelijke schot loste, is inmiddels inge sloten. De chefs van de Griek se politie, de veiligheidsdienst en de hoofdcommissaris van Athene zijn geschorst. De eer ste rellen braken zondag uit nadat 100.000 mensen hun jaarlijkse mars naar de Ameri kaanse ambassade hadden ge houden om een studentenop stand tegen het toenmalige ko lonelsregiem in 1973 te her denken. Op verschillende plaatsen werden benzinebom men naar politiewagens, auto bussen en gebouwen gegooid, terwijl in het centrum van de stad enorme verkeersopstop pingen ontstonden. Ook gister avond verschenen weer groe pen jongelui op straat die rui ten bij banken ingooiden en gebouwen in brand staken. Er zouden gewonden zijn geval len. (ADVERTENTIE) De advertentienibriek „Kennismaking"zoals die ook in de Leidse Courant verschijnt, wordt dat horen we wel e gelezen. Niet alleen door n zijn en gezelschap zoeken, maar ook door anderen, met welk doel dan ook. Vast staat intussen dat ze eveneens en zeer nauwkeurig worden gelezen door r. Zeegers. Hij doet dat om er „een schat van cultuur-psychologische informatie" uit te halen. En de psycholoog leidt er dan ook van alles uit af. Misschien ook wel dat de Leidse Courant 1 De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek j *5" CcicLc Sou/tont 1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1