OVERLEVEN IS PAROOL Soma/nt Oefenduel bevredigend Confrontatie tussen Beenhakkeren Thys Bereiken WK Thys uniek MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 PAGINA 9 SER RELLEN ENGELAND IIDEN Engelse voetbalsupporters heb- If zich ondanks de fikse strafmaatregelen de rechter weer eens hardleers getoond, ket dorp South Elmsall in het graafschap shire kwam het zaterdag bij een voet- jdstrijd tot een massale vechtpartij tus- loproerkraaiers en de politie. Acht agen- jraakten daarbij gewond. De rel begon tij- L de wedstrijd van de thuisclub Frickley Ijetic tegen een elftal uit Halesowen. Naar ptting driehonderd voornamelijk jeugdige gorters bestookten de politie met bakste en flessen. Een jaar geleden kwam het kook al in het nieuws door ongeregeldhe- |met veel gewonden, maar toen betrof het kende mijnwerkers. Kasparov hoopt op remise in Genève MOSKOU Gari Kasparov, de nieuwe wereldkampioen schaken, heeft de hoop uitgesproken dat het topduel tussen Reagan en Gorbatsjov in Genève in remi se zal eindigen. De 22-jarige grootmeester werd gisteren in het dagblad Sovjetski Sport geciteerd over de topontmoeting tussen de staatshoofden. „Ik ben", zei Kasparov, „ervan overtuigd dat de over grote meerderheid van de mensen de to pontmoeting tegemoet ziet in hoop, ver mengd met ongerustheid. Als schaker denk ik dat goed zal zijn als het duel ein digt in een schitterende remise, waarbij beide spelers veel van hun stukken zullen offeren in het belang van de twee landen en van de hele mensheid". Van Ettekoven denkt aan stoppen HILVERSUM Henk van Ettekoven zal vrijwel zeker met onmiddellijke ingang stoppen als scheidsrechter. De arbiter maakte dat bekend in het KRO-tv programma „Brandpunt Zondag-edi tie". Van Ettekoven verklaarde dat zijn besluit voor tachtig procent vast staat. Momenteel is de 46-jarige scheidsrechter uit Ede door de scheids- rechterscommissie voor twee weken geschorst. Van Ettekoven had zich in een interview minder vleiend uitgelaten over zijn collega Jan Keizer. De arbiter acht zich benadeeld door de commissie van scheisrechtersbaas Leo van der Kroft, met wie hij al vaker botste. Voor de bekerwedstrijd AZ '67 - FC Groningen (zondag 24 november) heeft Van Ettekoven, die dat weekeinde voor zaken in Ca nada verblijft, al bedankt. VNG: politie-kosten mogen doorberekend NIEUWEGEIN Het is in beginsel mogelijk dat voetbalclubs opdraaien voor de politiekosten van de handhaving van openbare orde binnen en bui ten de stadions. Die mening is verwoord in een no titie van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Aangezien de politiewerkzaamheden bij competitie- en bekerwedstrijden in het betaald voetbal een overheersend particulier belang die nen, acht de werkgroep doorberekening van poli tiekosten mogelijk. Bij interlands, Europese beker wedstrijden en internationale toernooien ligt de zaak anders, omdat dan een nationaal belang aan de orde is. De werkgroep stelt dat gemeentebestu ren organisaties van evenementen kunnen ver plichten een eigen ordedienst in te richten. Dat zou bij voorbeeld het geval zijn als de overheid onvol doende mankracht op de been kan brengen. [000 Belgen de Kuip NOKKE Secretaris- ineraal Albert Roosens [an de Belgische voetbal- >nd heeft meegedeeld dat 10 kaarten voor Neder- d-België in België zijn jïrkocht. Merkwaardig inoeg betreft het bijna al- maal staanplaatsen. Zo'n jiizend kaarten werden erkocht aan de KNVB lorgd en dat zijn hoofd elijk duurdere zitplaat- fn. De bewuste kaarten den niet meer ge- fuikt. zerniatinsky Claesen lijven thuis ^JOKKE Thys laat lex Czerniatynski en |po Claesen, de aanval- van Standard Luik, Het tweetal, wel bij patste zestien voor het duel tegen Oranje i af na de oefenwed- l van zaterdagmorgen jKnokke. Het Belgisch lftal speelde gelijk |l) tegen de „Beloften". yse gaf de jeugdinter- (tionals in de eerste de leiding. Na rust rgde Danny Veyt van •egem voor de gelijk- iker. Veyt (28) is de eni- debutant in de zestien ers tellende keuze- van Thys. I afloop van het oefenduel in Telgische badplaats maakte s bekend woensdag in elk il met de 27-jarige aan val - Filip Desmet van Ware- a, dit seizoen goed voor :hts één competitietreffer, I start te gaan. Desmet en Ibgenoot Veyt zijn de enige Isen in de zestien van Thys, coach die voor de Neder- dse stormloop in De Kuip verdedigers groepeert: Ge- s, Broos, Franky van der t, Grun en Renquin. Voor middenveld rekent de Bel- he coach na de test van za- lagmorgen ook op Ander- jt-vedette Enzo Scifo. De 3-Belg is al enkele weken wetst aan de rechterenkel, kte het duel in Brussel, maar Ik zaterdag blessure-vrij. Ifo zal met zijn clubgenoten Tjdereycken en Vercauteren Brugge-spil Ceulemans het ïians-middenveld bezet- lectie van zestien spelers het Belgisch elftal, voor WK-kwalificatieduel van insdag tegen Nederland: l: Pfaff (Bayern München) Munaron (Anderlecht); de- Gerets (PSV), Broos en tky van der Eist (beiden Brugge), Grun (Ander- it), Renquin (Servette) en Wolf (AA Gent); midden- 1: Leo van der Eist en Ceu- ïans (beiden Club Brugge), i, Vandereycken en Ver- iteren (allen Anderlecht) en psters (Waterschei) ival: Veyt en Desmet (bei- Waregem). KNOKKE Thys contra Beenhakker. Het is mis schien een opgeklopte strijd, maar de beide coa ches kunnen er niet om heen dat behalve hun teams ook zijzelf een strijd tot overleven uitvechten. „Ik word niet goed over al die verhalen over de lek kere whiskey en de heer lijke sigaar van Thys", heeft Beenhakker zich een keer laten ontvallen. Het is wat moeilijk voor stelbaar, dat tussen beiden ooit een hechte vriend schap zou groeien, zo te gengesteld zijn ze. „Ik heb tot dusver weinig contac ten met Beenhakker ge had", aldus Thys. „Hij is eigenlijk nog maar pas in dienst en we hebben nog niet samen aan congressen deelgenomen. Maar eer lijk gezegd heb ik ook niet de indruk dat we echt be vriend kunnen raken. Beenhakker lijkt me nog al impulsief in zijn uiting en en gedragingen. Met Hidalgo, Bearzot en Stein zaliger, heb ik altijd een uitstekende relatie gehad. Maar of dat ook met Beenhakker zo zal zijn, zal pas later kunnen blijken". Guy Thys heeft overigens heel bewust de handschoen opge raapt die hem weken geleden al door zijn collega Leo Been hakker toegeworpen is. De ge raffineerdheid waarmee de coach van het Nederlandse elftal de psychologische oorlog voert, heeft blijkbaar indruk gemaakt in het andere kamp. Holland-België wordt voorlo pig gestreden op het niveau van de coaches, de voetballers komen pas woensdag aan bod. „-Ik heb geen Holland-com plex", verdedigt Thys zich te gen mogelijke aantijgingen. „De wedstrijd van woensdag is er voor mij gewoon één uit de reeks. In Nederland spreekt het blijkbaar meer aan dat er uitgerekend tegen België ge voetbald wordt. Wij blijven eerder rustig bij dat fenomeen. En we zullen pas achteraf we ten, welke houding de juiste was". De eerste wedstrijd in Brussel was nauwelijks afgesloten of de voorbereiding op de tweede begon reeds. De stress die in de aanloop naar België-Neder- land tot een climax groeide, is heel die tijd blijven hangen. Dat is precies het uitzonderlij ke van deze dubbele confron tatie. Gedurende zeven, acht weken leeft iedereen die erbij betrokken is, op de krater van de vulkaan. De wedstrijd in Brussel was maar de eerste zet op het schaakbord. Als gevolg daarvan wordt nu in beide kampen een tactiek uitgedacht die naar Mexico moet leiden. 1-0 goed ,,Ik blijf erbij dat 1-0 een goe de uitgangspositie is", zegt Guy Thys nu. „Kijk maar naar Spartak Moskou, dat in Brugge moeiteloos de 1-0 verdedigde. Accoord, ik begrijp de teleur stelling, omdat er gezien de uitsluiting van Kieft meer in gezeten heeft. Ik kan ook niet wegcijferen dat we een slechte tweede helft gespeeld hebben. Maar het is toch wel erg ge makkelijk om achteraf te stel len, dat ik te laat de veldbezet- ting gewijzigd heb. De eerste helft liep het immers goed en waren er ook verscheidene kansen. Als ik de wedstrijd nog eens. zou mogen spelen, zou ik het anders doen. Dan breng ik geen bijkomende aanvaller in, maar een creatie ve man op het middenveld". Een andere Thys dus. Verras send is ook in de optiek van zijn vroegere selectiepolitiek, het oproepen van Broos, De smet en Veyt. „Uitgangspunt té het feit dat het om een heel speciale wedstrijd gaat", zegt Thys. „Waarom ik Broos na zes jaar weer opgeroepen heb? Omdat er nu eenmaal na het uitvallen van Broos geen Luc Millecamps was, die 35 goede interlands op een rijtje heeft gespeeld. Na het wegvallen van Millecamps heb ik voor de verjonging geopteerd, maar in een zo speciale wedstrijd is het toch niet abnormaal zulk een ervaren voorstopper te gebrui ken, zeker in combinatie met Leo Beenhakker: „Ik word niet goed van die verhalen over die whiskey en die sigaar". 20 jaar Leo Beenhakker mag dan wel 20 jaar jonger zijn, dat bete kent niet dat hij beter is opge wassen tegen de stress-toe stand dan zijn tegenstrever Thys. Zelfs het feit dat de wedstrijd van woensdag wordt afgeschilderd als het mogelijke einde van een lange en bijzon der vruchtbare carrière als bondscoach, kan Guy niet uit zijn evenwicht brengen. (ADVERTENTIE) Veiligheid naast de deur. Sloten, kluize.i, elektronische beveiligings systemen, van Blijswijk heeft alles in huis voor een veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. r. 'JJll bflj-ITTlij.W „Als we Mexico halen, wil ik dat zeker nog meemaken", zegt Thys. „Maar ook als het woensdag fout loopt, is dat niet het einde van het Belgische voetbal. Deze ploeg is nog niet versleten en de meeste spelers kunnen nog minstens mee tot 1988. Maar daarnaast is er ook zoveel jeugdig talent, waarop een ploeg in de toekomst ge bouwd kan worden. Ik denk dan aan Scifo, Grun, Frankie Van der Eist en Leo Vander Eist, Degryse. „Het zou echter verkeerd zijn nu al te denken aan een eventuele mislukking. We moeten er gewoon van uit gaan dat we Mexico halen. Hoewel... Met een voorsprong van 1-0 zal ik ook nog niet ge rust zijn". Geheimzinig „U bent het misschien niet van mij gewoon, mijne heren", riep Thys tijdens een perscon ferentie. „Voor één keer ga ik echter eens niet met open kaarten spelen. Voor de vorige wedstrijd kreeg u tien dagen op voorhand een elftal, waarin slechts een twijfelgeval was, namelijk de keuze tussen Clae sen en Czerniatynski. Dit keer zal ik de ploeg echter pas dins dagavond bekend maken. Dit maal is het mijn beurt om een beetje geheimzinnig te doen. Ik wil onder andere nog enke le tactische testen afnemen en de samenstelling van de ploeg afhankelijk maken van de keuze en van de tactiek van mijn collega Leo Beenhakker. Ik zal mijn ploeg dus eerder samenstellen op basis van tac tiek dan op basis van talent. Gezien het belang van de wed strijd en de voorsprong van 1- 0 die we moeten verdedigen, Van Marle al zeker van Mexico NIEUWEGEIN Jo van Marle weet al heel stellig dat het Nederlands voetbal elftal komende zo mer op Mexicaanse bodem speelt. Bij de vaststelling van de vergaderdatum van het Nationaal Sport Overleg, zaterdag in Nieuwegein, sprak de KNVB-voorzitter een veto uit over vrijdag 30 mei. „Dan spelen we in Mexico om een wereldkam pioenschap", meldde voetbalpraeses mon ter, waarna NSO- -voorzitter Den Boef een andere dag voor stelde. De eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal wordt van 31 mei tot 29 juni gehouden. Of Nederland deelneemt hangt zoals bekend af van de wedstrijd van woensdag tegen België. acht ik deze handelwijze totaal gerechtvaardigd. Ik kan geen geheime trainingen inlassen, zoals anderen dat wel doen". SPANJAARD PORTA WAARNEMER FIFA ZEIST Als officiële waarne mer van de FIFA zal bij Ne derland - België de Spanjaard Pablo Porta optreden. Porta was drie jaar geleden, tijdens de eindronde om het WK in Spanje, voorzitter van de Spaanse voetbalbond: Scheids rechter is de Engelsman Courtney. Hij wordt langs de lijn geassisteerd door zijn land genoten Martin en Tye. KNOKKE Guy Thys is niet alleen het langst in dienst van alle Europese bondscoaches, hij kan woensdag ook een ander record vestigen, namelijk als eerste trainer vier keer na elkaar een eindronde bereiken met zijn nationa le ploeg. Onder Thys kwa lificeerden de rode duivels zich namelijk voor het EK'80 in Italië, voor de „Mundial '82" in Spanje en voor het EK '84 in Frank rijk. Het halen van Mexico '86 zou een unieke presta tie betekenen voor de bondscoach. UTRECHT Het „geheime" oefenduel van het Ne derlands elftal tegen Excelsior is zaterdag in het voor bezoekers afgesloten stadion Galgenwaard tot volle te vredenheid van bondscoach Leo Beenhakker verlopen. Oranje triomfeerde met 4-0 in de als training bedoelde wedstrijd. In de eerste helft speelden Peter Houtman en John van Loen naast elkaar in het centrum van de aanval. Van Loen scoorde voor de pauze - over de grond - de enige treffer voor het natio nale elftal in een scrimmage. De speler van FC Utrecht, die mo gelijk woensdag tegen België debuteert, werd tijdens de pauze vervangen om zijn nog licht geblesseerde enkel rust te geven en tevens om zo de weg vrij te maken naar het 4-3-3 systeem, waarin een plaats was ingeruimd voor Michel Valke. Met de PSV'er op het daarvoor slechts door Ruud Gullit en Frank Rijk aard gevormde middenveld trof Oranje nog driemaal doel. Peter Houtman schoot tien minuten na de hervatting een strafschop in en Simon Tahamata en Michel Valke tilden in het laatste kwar tier de eindstand naar 4-0. Rust Net als Van Loen kreeg ook Ronald Spelbos in de-tweede helft rust. Beenhakker wilde geen onnodig risico lopen met de nog wat pijnlijke rib vari de voorstopper en liet clubgenoot Sonny Silooy voor de Ajacied opdraven. Willy van de Kerkhof kwam pas in het slotkwartier in actie. De nestor van de selectie, die wegens een scheurtje in het neusbot enkele dagen uitgeschakeld was geweest, verving toen Tahamata, die met de gelijktijdig voor Ronald Koeman gewisselde Rob de Wit de vleugels bezette. Tijdens de door arbiter Jan van der Niet geleide oefenpartij was Henk van Goozen bij Excelsior een eenzame spits en acteerden de Rotterdams op de „Belgische" wijze, zoals Beenhakker voor ogen had gestaan. De bondscoach was content na afloop. Kon dat ook zijn, met name over de prima sluitende defensie en de uitblinkende mid denvelder Ruud Gullit, maar weigerde vergaande consequenties van de 90 minuten durende oefening te ventileren. Niet helemaal „Eerlijk gezegd ben ik er nog niet helemaal uit. Er zijn twee mogelijkheden voorin. We kunnen met Houtman en Van Loen beginnen. Het liep goed met die twee, maar punt is ook dat je op die manier minder mensen voor de aanvoer hebt. Met Valke er bij hadden we meer greep op het middenveld en zat er ook meer variatie in de aanvallen. Maar misschien kom je met maar één centrumspits in het strafschopgebied wel weer precies een man netje tekort. Dat zijn dingen die afgewogen moeten worden. We weten wat iedereen kan, het gaat er nu om dat iedereen de taak kan uitvoeren waarvoor hij woensdag staat. Daar ga ik nog even lekker over nadenken. Het is nu voor mij een kwestie van het huiswerk afmaken en goed op de jongens overbrengen, wat ik van ze verwacht". Aannemelijk is echter dat Beenhakker zal op teren voor het 4-3-3 systeem en Van Loen achter de hand zal houden, voor het geval Nederlandse treffers naar zijn zin te lang uitblijven. Opstelling Nederlands elftal: Van Breukelen; Wijnstekers, Van de Korput, Spel bos (46. Silooy) en Van Tiggelen; Rijkaard, Gullit, Tahamata (75. Van de Kerk hof) en De Wit (75. Koeman); Van Loen (46. Valke) en Houtman.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9