Er was helemaal niets meer. warm aanbevolen Een tochtig huls is niks met kleine ki Veel brandwonden door gloeiende modderbrij JSgo/flffef Laatste oefenronde voor grote duel Ovatie in Gdansk voor Joan Baéz POLITIE HEEFr SPOREN CCC VERGEEFSE ZOEKACTIES IN DOOR MODDER VEZWOLGEN STAD BUITENLAND CeidaeGommit MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 PAGIN< Utrechts team vindt oorzaak spijsolieramp BARCELONA Een onderzoeks team van de universiteit van Utrecht heeft de oorzaak ontdekt van de spijsolievergifiging in Spanje, die in 1981 aan 350 mensen het leven heeft gekost. Dat meldt de krant La Vanguardia uit Barcelona. Honder den wetenschappers hebben jaren lang vergeefs gezocht na de oorzaak van de ramp. Volgens het onder zoeksteam onder leiding van Willem Seinen, is de massale vergiftiging veroorzaakt door een chemische re actie tussen enkele elementen van industriële olie, waarmee de spijsolie door gewetenloze handelaren was vermengd. De Vanguardia was zeer lovend over het onderzoek. Duitse partijen stoppen affaire in de doofpot BONN De affaire rond de Duitse Inlichtin gendienst BND, die in 19'/9 en 1980 met geld van het bedrijfsleven een prive-detective naar terroristen van de Rote Armee Fraktion liet speuren, is door een monsterverbond van regering en oppositie in alle stilte ten grave gedragen. Noch de huidige regering noch de oppositie voelen ervoor koppen te laten rol len in deze zaak. Het bedrijfsleven (waaron der het Flick-concern) legde in twee jaar een half miljoen mark op tafel voor het onder zoek naar de RAF. De christen-democrati sche minister Schauble, chef van de bonds- kanselarij, verzekerde de bondsdag dat het in de toekomst niet meer zal gebeuren dat over heidstaken met geld van het bedrijfsleven ge financierd worden. Schauble noemde de zaak wel „bedenkelijk". Lon Nol overleden FULLERTON Maarschalk Lon Nol, oud-president van Cam bodja, is gisteren op 72-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Ful- lerton in California overleden. De doodsoorzaak werd niet be kendgemaakt. De Cambodjaanse leider vluchtte in 1975 naar de VS, nadat de Rode Khmers hem hadden afgezet. De regering werd overgenomen door Pol Pot, die tienduizenden Cambodjanen liet vernmoorden. Pol Pot werd na vijf jaar verjaagd door Vietna mese troepen. Lon Nol bleef ech ter met zijn vrouw, vijf Tijgers zaaien paniek in Rome ROME Twee tijgers en een leeuw hebben zaterdag in Rome voorbijgangers in paniek de bo men in gejaagd voordat zij door politiekogels gedood werden. Een derde tijger werd onscha delijk gemaakt met een verdo vingsmiddel en kon worden te ruggebracht naar de eigenaars, een reizend circusgezelschap uit Brescia. De dieren konden ont snappen omdat hun kooi open was blijven staan. Xoen de ste delingen de dieren in het oog kregen, wisten ze niet hoe snel zij weg moesten komen en ren den huizen en café's in of klom men in bomen. WARSCHAU Lech Walesa en de Ameri kaanse zangeres Joan Baez zijn gisteren na een mis in de Sint-Birgittakerk van Gdansk toege juicht door zo'n 6000 Polen. Baez, die een be zoek aan Polen brengt, had tijdens de mis twee liedjes gezongen, die zij opdroeg aan Walesa en aan de pastoor van de parochie en geestelijk leidsman van Solidariteit, Henryk Jankowski Zaterdag had Baez een concert gegeven voor een groep leden van de verboden vrije vakcen trale. Dit weekeinde is ook een (illegale) oppo sitiepartij opgericht door militanten en leiders van het verboden vrije vakverbond Solidariteit, die zich richt op de terugkeer een „onafhanke lijk en soeverein" Polen. BRUSSEL De Belgische politie meent r eerst sporen te hebben die kunnen leiden tot hd rollen .van de terreurorganisatie CCC, die sinds! oktober 1984 24 bomaanslagen pleegde. In ee ten pand op een industrieterrein in Haren politie 100 gebruiksklare ontstekingsmechanis) Het wapenarsenaal werd bij toeval ontdekt, binnenmuren van het pakhuis waren CCC-tefr aangebracht. De politie heeft bovendien belangrijkste verdachten van de CCC, de 33-jfe1 Pierre Carette, gefotografeerd tussen omstander de Generale Bank in Charleroi, nadat deze tweel" ken geleden werd getroffen door een bomaair De verdachte wordt al gezocht sinds de eerste 0 aanslag op 2 oktober '84. (Van onze speciale verslaggever Eric Vrijssen) BOGOTA Armero is niet meer. De helikopter vliegt over de verlaten moddervlakte, waaronder zich de verzwolgen stad bevindt. Meer dan 20.000 mensen werden levend begraven in de door de gesmolten lava gloeiend hete modderbrij. In de diepte zie ik de boven kant van een tankauto. In de verdwenen cabine moet zich nog de chauffeur bevinden. Een paar koeien staan in de klevende massa. De helikopter daalt bij een „eilandje" van puin, dat ooit een opslagplaats van rijst moet zijn geweest. Rondom liggen volle balen rijst. Hulpverleners zijn hier bezig een bewusteloze bejaarde man uit de brokstukken te be vrijden. Het karwei zal nog lang duren. De helikopter kan beter eerst elders mensen op halen. We landen in Guaya- val, waar geen slachtoffers zijn in Tolima, twee zwaargewonde worden opgepikt. Niet begrijpend kijken zij naar de gehelmde hulpverleners. Student „De liefde in Pompei" heette de roman, die vroeger in de boekenkast van mijn moeder stond. Op de voorkaft stond een net gestorven vrouw, haar hoofd hing achterover, de ogen gesloten. Precies zo ligt Jeanette Garci (26) in de am bulance die zich een weg baant door de verkeerschaos van Bogota. Zij is net overge bracht uit het rampgebied. Haar gebroken onderbeen is provisorisch gespalkt met een stuk karton. Haar lichaam is op vele plaatsen gekneusd en geschramd. Op een stukje pleister staat hoe ze heet en waar ze vandaan komt. Een jonge medische student onder zoekt haar. Uit een zak van zijn witte jas steekt het boek „Beginselen van de medische wetenschap". Later zegt hij: „Iedereen probeert te helpen De specialisten bevinden zich in het getroffen gebied of wer ken in de ziekenhuizen in de grote steden". Verwondingen De volgende dag verloopt de hulpverlening al veel sneller In een oude DC-3 vertrekken we naar Mariquita. Een vast beraden man van ongeveer 45 jaar, in het dagelijks leven di recteur van een groothandel in verpakkingsmaterialen, ver telt dat hij voor de derde ach tereenvolgende dag zijn plicht doet als lid van de Burger wacht. Tientallen malen daal de hij langs een touw uit een helikopter om mensen weg te halen uit de modder. Naast hem zit een jonge arts uit de Verenigde Staten, die 20 mi nuten geleden in Bogota arri veerde. Hij is een specialist in eerste hulp. Op het vliegveld van Mariqui ta lijkt het oorlog. Vliegtuigjes taxiën rakelings langs elkaar. Helikopters brengen telkens weer nieuwe gewonden. Een Amerikaanse journaliste foto grafeert huilende mensen, die wachten op een vliegtuig om geëvacueerd te worden naar Bogota. Iedereen zoekt zijn fa milie. Dr. Francisco Javier Gomez somt de belangrijkste verwon dingen van zijn patiënten op: „Botbreuken. kneuzingen, brandwonden, huidziekten, uitdroging, diarree. Het gevaar voor epidemieën en infecties is groot. We hebben al enkele gevallen van tetanus geconsta teerd". De arts voegt er aan toe dat veel mensen in een soort kwade droom leven, niet goed beseffend wat er is ge beurd. Ricardo Zambrano is een ro- buste jongen van 16 jaar. Hij is een held, want hij heeft met een zoekgeraakt kind van twee jaar een voettocht ge maakt van 30 kilometer. Ri- cardo's blote voeten zitten on der het bloed. Tevergeefs loopt hij door de zalen van het zie kenhuis op zoek naar de moe der van het kind. Dan jaagt een dokter hem weg: „Hier is geen plaats en tijd voor dit kind. Jij hebt het meegeno men, jij draagt nu de zorg". Een paar uur later laat hij het kind achter in een haastig in gericht weeshuis. Hij kijkt nog eens om terwijl het kind ver dwijnt op de schouder van een hulpverlener. Dan loopt Ricar- Niemand durft Een vrachtauto van het Co lombiaanse leger arriveert met ruim 60 ongedeerde vluchte lingen bij het vliegveld van Mariquita. In een vliegtuig, dat op het punt staat te ver trekken, is nog een plaats open. Maar niemand van de vluchtelingen durft alleen op reis. Allen klampen zich vast aan de overgebleven familiele den of kennissen. Een taxichauffeur tracht de internationale pers te interes seren voor een peperdure „rit naar een massagraf". Alle gru welijke details worden als lok kertje uit de doeken gedaan. Aan boord van een klein sportvliegtuigje keer ik terug Een Colombiaans lid van het Rode Kruis houdt baby Coi (letterlijk: Hoop) vast, die zojuist via een keizersnee ter wer gebracht. De moeder van de pasgeborene wist maar net te vluchten voor de modderstroom, die Armero overspoeli uit het rampgebied, samen met vialena somber. Even Levialena Francisco. Zij is een arts uit Medijin, die twee da gen dienst heeft gedaan in een eerste hulppost en nu ver moeid een zakje chips leeg eet. In de verte hangt een grijze nevel boven de krater van de Neveda del Ruiz. „Ik heb ook gezocht naar de ouders van mijn vriendin die in Armero woonden", zegt Le- landen we op een vlieg* ten noorden van Bogota, j er koud en er hangt een late sfeer van een kerkH de winter. Levialena j opgewacht door haar vrie die met haar familie dj lang op dit ogenblik hee wacht. Levialena bej nauwelijks haar mond d hen zegt: „Niets. Er was| maal n (Vervolg van de voorpagina) BOGOTA Vulkanologen houden de met een sneeuwkap bedekte top van de vulkaan Nevado del Ruiz voortdurend in de gaten vanuit helikopters. Een regeringsbericht over een nieuwe uitbarsting deed zater dag duizenden in paniek naar hooggelegen gebied vluchtten. De rust keerde terug toen de waarschuwing voor een op handen zijnde overstroming werd ingetrokken. Weliswaar hadden zich in de krater twee explosies voorgedaan, maar die waren zonder gevolgen ge bleven. Volgens een functionaris van de Verenigde Naties is slechts een vierde van de oorspronke lijke hoeveelheid sneeuw op de bergtop gesmolten. Een nieuwe eruptie zal de catastro fe verergeren. De Colombiaan se regering heeft de bevolking opgeroepen rustig, maar alert te blijven. In veel gezinnen in het rampgebied luistert men voortdurend en bij toerbeurt naar de radio om op de hoogte te blijven van het nog steeds dreigende gevaar. Colombi aanse radiozenders zenden verder de hele dag boodschap pen uit van mensen, die na vraag doen naar hun gezinsle den of huilend aan hun fami lieleden vertellen dat ze nog in leven zijn. In ziekenhuizen be vinden zich veel baby's van wie niemand weet hoe zij he ten of waar hun ouders zijn. Veel kinderen hebben als ge volg van een psychologische shock hun spraakgebruik (tij delijk) verloren, zodat hun identiteit niet kan worden nar gegaan. In noodziekenhuizen in het getroffen gebied krijgen de meeste gewonden eerste hulp. Een verpleegster vertelde dat veel overlevenden ernstige brandwonden hebben aan be nen en voeten, omdat zij door een gloeiend hete modderbrij hebben moeten waden om zich in veiligheid te hrengen. Om dat veel ledematen zo ver minkt zijn dat zij moeten wor den afgezet, bestaat grote be hoefte aan protheses. De buitenlandse hulp wordt momenteel met beide handen aangenomen. Maar hulporgan- siaties leggen ook veel nadruk op steun bij het weer opbou wen van het getroffen gebied. „De noodhulp mag geen af hankelijkheid creëren. We moeten zo spoedig mogelijk proberen opnieuw mogelijkhe den te geven aan de bevol king. We moeten voorkomen dat de armste mensen de dupe worden van de natuurramp' Een met modder overdekt kind, wordt door een vrijwillig» 1,1 een helicopter gedragen en zo snel mogelijk naar een meck m€ hulppost gebracht. arl He HOOP OP DE „GEEST VAN GENÈVE" (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) GENEVE Blijkbaar tot en kele ogenblikken voor de ei genlijke „top" tussen Reagan en Gorbatsjov wordt de propa- gandastrijd tussen Moskou en Washington voortgezet. Ter wijl de Amerikaanse president en Nancy Reagan gisteren een rustige dag doorbrachten in villa „De Saussure", gaf veilig heidsadviseur Robert MacFar- lane een persconferentie waar bij de Amerikaanse standpun ten nog eens breed werden uitgemeten. Reagerend op de uitgelekte brief waarin minister van de fensie Weinberger Ronald Reagan waarschuwt in Genè- ve geen overhaaste toezeggin gen te doen, zei MacFarlane dat de president deze reeds had ontvangen voordat hij uit Washington vertrok en dat zijn uitgangspunten hier in Genève onveranderd zou blij ven. MacFarlane deelde mee, dat Ronald Reagan „kracht, realisme en bereidheid tot dia loog" zou tonen. Een uur eerder hadden de Sovjetrussische generaal Nico- lai Tsjerbov en Amerika-ex- pert Georgi Arbatov een soort gelijke seance gehouden en de Sovjetrussische visie voor dè zoveelste maal uiteengezet. De generaal herhaalde, wat reeds onofficieel bekend was gewor den, dat de Sovjet-Unie bereid is een afzonderlijk akkoord over de vermindering van ra ketten voor de middenlange afstand te sluiten. Doch daar bij werd toch weer, zoals Gor batsjov reeds tevergeefs in Pa rijs had geprobeerd, ook de Britse en Franse raketten be trokken. Tijdens de persconferentie van de Sovjetrussische delegatie kwam het tot een incident toen de onlangs uit de Sovje t-Unie naar Nederland geëmi greerde dissidente Irina Gri- vnina, die hier in Genève als journaliste voor de topconfe rentie is geaccrediteerd, vra gen stelde over de mensen rechten in de Sovjet-Unie. De Russen wilden over dat onder werp echter niet praten en konden de vragenstelster, druk gesticulerend, met hun microfoons overstemmen. Ook de Sovjetrussische journa listen, die in groten getale naar Genève zijn gekomen (hoewel de kranten in de Sov jet-Unie toch alleen maar de officiële teksten van het staat- s-persbureau Tass publiceren) kennen slechts een topconfe rentie-thema: ontwapening. President Reagan herhaalde daarentegen na aankomst op de Geneefse luchthaven, zater dagavond. de onderwerpen welke hij ook in zijn toespraak tot de Verenigde Naties had genoemd: regionale conflicten, mensenrechten en ontwape ning. Protocol Dat de eerste ontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov in derdaad tastbare resultaten zal opleveren, geloven intussen nog maar weinigen. De Zwit serse Bondspresident Kurt Furgler bleef in zijn welkoms twoord aan president Reagan, zaterdagavond op het vlieg veld, echter hoopvol. Hij her innerde aan de vier mogend- heden-conferentie van 1955, toen er bereidheid ontstond om met elkaar te onderhande len, hetgeen als „de geest van Genève" bekend geworden is. Ook vanochtend, toen de Zwitserse Bondspresident Mi- chail Gorbatsjov op het vlieg veld verwelkomde, verwees hij naar die topconferentie van 30 jaar geleden en sprak op nieuw de hoop uit, dat de SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1137) „Hoor je hem werkelijk dichterbij ko men?" vroeg de Graaf van Lmborg Strom op gelucht. „Sjonge-jonge, ze vinden toch wat uit vandaag-de-dag," „Hier. Luister zelf maar," hernam Sjeems Pond. „Zo gauw ze met dat zendertje binnen een straal van 150 meter zijn, kan ik zelfs precies horen wat ze zeggen." - „En kun je ook horen of ze hier het huis binnen dringen?" vroeg de Graaf gespannen. „Dan hoor ik alles net alsof ik er zélf bijsta," ant woordde 009. „Ga dan toch maar eens even mee naar de geheime gang," zei de Graaf. „Kom op, mannen. Graag een beetje vlug, wanl ik heb al meer gezegd: we hebben echt niet zo veel tijd meer." De edelman voerde zijn gas ten een trapje af, de geheime gang binnen, en hernam: „Kijk, meneer Pond. Ziet U die vaten? Dat is buskruit. En die kisten? Dat is dynamiet. Toole 11 7iot 7iin rjo vr»rbindinnpn al oplpcid Hef hele huis is ondermijnd. Ik had het meneer Ver holen al verteld. Indien nodig..., één druk op de knop..., en BOEMS! Daar gaat de hele troep!" - „Dat kon nog wel eens héél nuttig zijn, ouwe jongenmompelde Sjeems Pond. En hoe zeer hij daar gelijk in had, zou weldra blijken, want meneer Kille Klansky voerde intussen een opgewonden gesprek met meneer Doctor Pol- nyek. „De sm..smid had alles dóór, doctor...," steunde Klansky, die rood aanliep van angst. „Hij zag me natuurlijk komen, maar toen sl..sloeg de motor van de p..pantserwagen pl..plotseling af..." -- „Begréép je dat dan niet, jij driedubbele ezelskop!" brulde doctor Pol- nyck en hij rukte Klansky bijna de zware jas van zijn spionnenlijf. „Dat was natuurlijk werk van de KNAP-mutator! En smidje Verholen hééft de KNAP-mutator!" „geest van Geneve" beide ge sprekspartners zal begeleiden. Hoewel Ronald Reagan staats hoofd is en partijleider Michail Gorbatsjov geen staats- of re geringsfunctie heeft, is het protocol voor beiden exact hetzelfde. Kort nadat Gorbats jov vanochtend op het vlieg veld was begroet, gaf de Bond spresident een officiële ont vangst voor president Reagan. Twee uur later kreeg ook Gor batsjov een officiële ontvangst. En woensdagavond is ter ere van beide gasten een uitge breide cocktailparty. Streng bewaakt Zaterdagmiddag vond er ir Genève een demonstratie vooi de vrede plaats waaraan onge veer 10.000 mensen deelna men. Een ongekend groot tal voor deze stad, waar getal demonstranten door gaans omgekeerd evenredig is met het aantal onderhande lingsdiplomaten. Negentien Afghaanse demon stranten hebben zaterdaga vond de katholiek Sint Pie- ters-kathedraal in Genève be zet en begonnen aan een hon gerstaking om tegen de Sovjet russische bezetting van hun land te protesteren. Nadat zij gisterochtend een „mis voor de vrede" hadden bijgewoond verlieten zij het kerkgebouw het Ge- vrijwillig. In het stadscentrum nève is verder nauwelijks iets te merken van de naderende topconferentie. De villa van de Sovjetrussische VN-delegatie, waar de Gorbatsjovs drie da gen en drie nachten hun in trek zullen nemen, ligt aan de rand van de stad en „De Saus sure", waar d^ Reagans ver blijven, bevindt zich zelfs bui ten Genève. Beide gebouwen worden uiteraard scherp be waakt. Gistermiddag hebben Ronald en Nancy Reagan een bezoek gebracht aan de eigenaars van hun verblijf, de familie Po- metta, die in 1955 ook aan pre sident Eisenhower onderdak heeft verleend, toen de be faamde „geest" over Oost en West vaardig werd. Of die geest weer ten leven gewekt kan worden lijkt nu, 24 uur voor de eerste ontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov, (ADVERTENTIE) - U* <sÈÊL m Mevr. C. Bruin, Nieuwe Maanderbuurtweg 1156, Ede De flat van de familie Bruin is geïsoleerd. En dat was hard nodig! "We wonen op de 11e verdieping. En 's winters kan het hier behoorlijk spoken. j( Dan tochtte het door het hele huis. Dat kan toch niet als je met kleine kinderen 0 zit!" 5 Met o.a. dubbelglas, spouwmuurisolatie, isolerende panelen en tochtwcring is die winterse ellende nu definitief achter de rug. Ook werd de c.v. met a thermostatische kranen en warmtemeters uitgerust. Waardoor ze de tempera- b tuur (maar ook de stookkosten!) nu veel beter in de hand hebben. Mevrouw Bruin: "Heerlijk dat onze flat zo goed geïsoleerd is. Terwijl onze maandelijkse woonlasten toch hetzelfde zijn gebleven." In gefrankeerde envelop opsturen naar het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, o Postbus 20951, 2500 EZ Den Haag. 2 Nationaal Isolatie Programma 1 Nog niet geïsoleerd? Trek aan de bel! j Neem meteen contact op met uw j verhuurder en vraag hoe het met de l isolaticplanncn staat. Meer informatie? Verstuur vandaag nog deze bon! Minder stookkosten - prettiger wonen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4